ARRESTATIES IN GAS-AFFAIRE Mr. A. H. van de Veen legt directeurschap NCRV neer Gü Mr. Boosten: Rode Jeugd ïiiets met aanslag te maken Aanslagen wellicht vanuit buitenland van derwiel weeter 'tfijnevan Nederland erkent Bangladesj Het Kwartet Vrolijk wellicht commissaris van Z.-Holland Om rczon dhci dsreden en In tier procent t an de gezinnen is werkloosheid Samenvoeging in IJmond gaal-niet door Anti-Y ietnam betoging in Versailles Crita) met weer Dep ressieweer Nixon: VS doen «een concessies Nieuwe Leidse Courant loofdkantoor Leiden Vrijdag 11 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijt» bert io teghenspoetV' Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH In verband met de aanslagen op de g'asstations in Ravenstein en Ommen zijn arrestaties verricht. De Bossche of ficier van justitie, mr. J. Booslen. heeft dit op een gisteravond gehouden persconferentie meegedeeld. Uit veiligheidsoverwegin gen wilde hij ecliter niets over het aantal aanhoudingen zeggen en evenmin iets over de personalia, nationaliteiten, alsmede over de plaatsen waar de arrestaties .zijn verricht. Aangenomen wordt echter, dat het om buitenlanders gaat. Aanleiding tot deze veronder stelling is de mededeling van de officier, „dat er meerdere rede lijke gronden" aanwezig zijn, die erop wijzen, dat de aanslagen- zijn geleid vanuit het buiten land. Het lijkt, gezien de uitlatingen van de officier, niet uitgesloten, dat de Palestijnse verzetsorganisaties „Zwar te September" en El Fatah de hand hebben gehad in de sabotage. Zoals bericht werd heeft „Zwarte September" woensdag de organisatie van de aanslagen geclaimd. Mr. Boos ten zei hierover gisteren letterlijk: ..Als de organisaties verantwoorde lijkheid opeisen, dan zijn er gronden aanwezig om aan te nemen dat het waar is". Of deze organisaties ook iets te ma ken hebben met de zaterdag gepleeg de aanslag op een fabriek in Ham burg, is niet bewezen, maar lijkt wel ■waarschijnlijk.' De officier heeft al thans „merkwaardige overeenkom sten" geconstateerd tussen de sabota gedaden in Ravenstein en Ommen en die in Duitsland. Evenmin wordt uit gesloten, dat zij de hand hebben ge had in de moord, enkele dagen gele den. op de vijf Jordaniërs in Keulen. Een andere aanwijzing in deze rich ting is het feit, dat in Ommen ge vonden Varta-batterijen niet van Ne derlandse, maar van Duitse makelij zijn. Om ook de andere gevonden materialen te vergelijken zijn woens dag twee rechercheurs van het Neder landse onderzoekteam naar Hamburg vertrokken. (Vervolg van pag. 2) Barones Nina van Pallandt, bij haar fans beter bekend als Ninadie in het verleden met de befaamde Fre- derik" een beroemd zangduo vormde, verlaat hier het Londense vliegveld om naar New York te reizen. Zij zal daar verschijnen voor een grand jury, die zich verdiept in de rol die haar vriend, de schrijver Clifford Irving, heeft gespeeld in de totstandkoming van de omstreden „autobiografie" van de Amerikaanse miljardair Howard Hughes Ook u kun» een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i- deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Na aankomst in Nieuw-Zeeland wor den de Indonesische president en me vrouw Soeharto begroet door eerste minister Jack Marshall (links) en zijn echtgenote (rechts). Van onze radio en t.v. redactie HILVERSUM De al jaren lang slepende nierziekte van mr. A. H. van de Veen, stelt hem niet langer in staat de drukke werkzaamheden als direkteur van de NCRV te volbrengen. Ook zijn taak als lid van het be stuur en de Raad van Beheer van de NOS wordt hem lichame lijk te zwaar. Daarom heeft de heer Van de Veen tegen 1 maart ontheffing gevraagd van zijn direkteurschap. Hij blijft dan als adviseur van het dagelijks bestuur aan de vereniging verbonden. In oktober a.s. hoopt hij 63 jaar te worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Haagse politieke kringen wordt de benoeming verwacht van mr. M. Vrolijk tot commissaris der koningin in Zuid-Holland. Zijn benoeming zou vandaag in de minis terraad aan de orde worden gesteld. Mr. M. Vrolijk is lid van de PvdA. Hij zal mr. J. Klaasesz opvolgen, die per 1 maart met pensioen gaat. Mr. Vrolijk heeft bestuurlijke erva ring als wethouder van Den Haag en minister van CRM. Op het ogenblik is hij lid van de Tweede Kamer. AMSTERDAM Uit een NIPO- onderzoek blijkt dat in vier procent van alle Nederlandse gezinnen werk loosheid heerst. Volgens het onder zoek. dat dateert van 24 januari jongstleden. Datekent dit dat er onge veer 150.000 werklozen in ons land zijn. Acht van elke tien werklozen blijken kostwinner te zijn. Dat komt neer op 120.000 werkloze kostwinners en ongeveer 30.000 werkloze andere gezinsleden. Uit de enquête blijkt ook dat drie procent van de ondervraagden ver wacht dat de kostwinner in het eigen gezin in het komende jaar zijn be trekking zal kwijt raken. 93 procent verwacht geen werkloosheid in het eiaen gezin. Werklozen en werkloos heidsverwachting blijken onder alle leetijdsgroepen in praktisch gelijke mate voor te komen. Bij Hazerswoude luis "e tegen trein geen ongelukken UTRECHT Op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg bij Hazerswoude is vrijdag ochtend om tien over acht een per- sonenbusje tegen de trein Utrecht- Leiden gebotst. Doordat de trein met vrij geringe snelheid reed deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Wel zijn beide sporen versperd doordat het busje gedeeltelijk onder de trein zit. Tussen Alphen en Leiden laat NS bussen rijden Om 10 was de stagnatie als gevolg van de botsing tussen het busje en de trein weer opgeheven en functioneer de het treinverkeer weer normaal. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft de Volksrepubliek Bangladesj erkend. Minister Schmel- zer heeft daartoe een telegram ge zonden aan de minister van buiten landse zaken van Bangladesj, waarin tevens de bereidheid tot het aangaan van diplomatieke betrekkingen tot uitdrukking wordt gebracht, alsmede de beste wensen voor land en volk van Bangladesj worden geuit. De regering heeft bij haar beslis sing rekening gehouden met de fei telijke ontwikkelingen, de belangen van de betrokken bevolking en de inzichten van bevriende naties, in het bijzonder met die van andere West- Europese landen. De regering hoopt dat spoedig de weg zal worden geopend tot herstel van de vrede in het zwaarbeproefde sub-continent en dat tevens de op lossing nabij zal worden gebracht voor het vraagstuk van de terugkeer van de zich in Bangladesj en India bevindende krijgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden. Tevens hoopt zij dat minderheids groeperingen bescherming zullen vin den in hun verblijfsplaatsen en dat voor de regeling van hun positie een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Hiermede zouden de omstandig heden. waaronder de nieuwe staat intrede doet in de volkerengemeen schap, aanzienlijk gunstiger worden. Tevens zou aldus de bestaande onge rustheid in Pakistan worden wegge nomen en de consolidatie van dit land worden bevorderd. Behalve Nederland hebben inmid dels ook Belgic en Luxemburg Bangladesj erkend. DEN HAAG De verloting, die Openbaar Kunstbezit elk jaar onder zijn abonnees houdt, heeft een hoofd prijs opgeleverd voor de tachtigjari ge. in Den Haag wonende mej. dr. A. Prins. Mej. Prins, de eerste vrouw die in ons land in de scheikunde promo veerde, mocht kiezen tussen een por tret van zichzelf en een kunstreis. Ze koos het laatste. Over zijn opvolging als direkteur van de NCRV is nog niet gesproken. Voorlopig zal het tweemanschap van adjunktdirekteur. Peter Koen en drs. M. Geerink-Bakker, de werkzaam heden op zich nemen. Zoals bekend, staat de NCRV op het punt en derde algemeen adjunct-direkteur te be noemen. In de officiële NOS-instanties zou de heer Van de Veen met ziekteverlof gaan, zolang hij in dienst blijft van de NCRV. Zijn portefeuille van tech nisch commissaris wordt bij zijn af wezigheid voorlopig beheerd door voorzitter E, A. Schüt ten helm. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De samenvoeging van Velsen. Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente IJmuiden gaat definitief niet door. De Kamer verwierp gisteren met alleen de meerderheid van PvdA, ARP en WD voor, het wetsontwerp met 75 tegen 55 stemmen. Deze uitslag betekent het einde van een periode van rond twintig jaar, waarin steeds is geprobeerd de be stuurlijke indeling van het IJmond- gebied op grotere schaal te brengen. Met name de inwoners van Heems kerk en Beverwijk hebben zich steeds tegen de bestuurlijke hervormings plannen verzet; recentelijk nog door het voeren van een aantal akties op Het Binnenhof. Toen de uitslag van de stemming bekend werd, barstten de overvolle publieke tribunes in luid applaus uit. VS verontwaardigd PARIJS (AP) De Amerikaanse delegatie op de Parijse Vietnam con ferentie heeft gisteren geweigerd een datum vast te stellen voor de volgen de bijeenkomst en als argument aan gevoerd dat de grote anti-Vietnam betoging die vandaag, morgen en zondag in Versailles wordt gehou den de sfeer voor de besprekingen heeft vertroebeld. De Noordvietnamese delegatie en de delegatie van de Vietcong hebben krachtig geprotesteerd tegen het be sluit van de Amerikanen. Zij verwe ten hen de conferentie te willen tor pederen en een arrogante houding aan de dag te leggen. Op de betoging worden ongeveer 1200 afgevaardigden uit 80 landen verwacht. De officiële naam van de betoging is „Parijse wereld assem blee voor vrede en onafhankelijkheid van de Indochinese volkeren." De betoging is georganiseerd door de Vietnamconferentie van Stock holm een anti-oorlogs groepering en vertegenwoordigers van Franse organisaties die „strijden tegen de Indochinese oorlog." PARIJS (UPI) Frankrijk en Wesl-Duitsland hebben gisteren over eenstemming bereikt over een geza menlijk voorstel aan de andere EEG- landen een economische en monetaire unie aan te gaan, die eventueel zal leiden tot een Europese valuta. Elk detail is belangrijk. Van derWiel weet dat alle hoeken en rondingen aan een bril, in het bijzonder daar waar het scharnierende gedeelte achter zit, in goede verhouding moeten zijn met de totale vorm. Van der Wiel uw adviseur in modebrlllen Nieuwe Rijn 62. Leiden, tel. 01710-24108 Het leven is een geschenk, maar wij krijgen het niet cadeau. ERIC VAN DER STEEN Zou je mijn poppenservies willen schoonmaken, Ellen? Je bent toch aan de vaat bezig. Rond een omvangrijk depres siesysteem op het midden van de Oceaan stroomt met zuidweste lijke winden tamelijk zachte lucht via de Golf van Biscaje naar West-Europa. In de afgelopen nacht .trok een front van deze depressie met wat regen over ons land. Het werd in de ochtend ge volgd door enkele kortstondige opklaringen, maar een nieuwe randstoring, gepaard gaande met een omvangrijk regengebied drong in de middag opnieuw tot ons land door. Er zijn aanwijzingen, dat het depressiesysteem in zijn geheel via de Britse eilanden naar de Noordzee zal trekken. Op de na dering hiervan neemt de wind tot hard of stormachtig toe, aan vankelijk uit het zuidwesten la ter uit westelijke richtingen. Ge leidelijk wordt dan morgen on stabielere lucht aangevoerd, waar in buien tot ontwikkeling zullen komen. Zon en maan 12 februari: zon op 8.03. onder 17.47; maan op 6.50, onder 14.36; 15 febr. N.M. Hoog water Hoog water, 12 februari: Rot terdam le getij 2.29, 2e getij 15.09; Scheveningen 1.09-13.33; Vlissingen 1.31-13.58; Haringvliet aan de Zeezijde 12.12- o WASHINGTON (AP) President Nixon heeft gisteren verklaard dat er van de zyde van de VS geen verdere concessies zullen worden gedaan op de Victnam-vredesbesprckingen tot Ha noi er mee instemt ernstig te onder handelen. De opmerking over de Vietnam conferentie kwam in de loop van een onaangekondigde persconferentie die Nixon gisteren hield en die hij begon met te zeggen dat hij volgende week donderdag uit Washington zou ver trekken voor zijn bezoek aan China. Nixon zei dat zijn besprekingen met de Chinese leiders meer een dialoog zouden zijn dan onderhandelingen „omdat wij werkelijk aan een begin staan". Gejuich en applaus ging op de pu blieke tribune in de Tweede Kamer op toen bekend werd dat samenvoe ging in de IJ mond-gemeenten was verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1