kunnen op verzoek toveren i Restauratie-specialisten Goeden moeten met kwaden gaan lijden \HUURMAN DELFT BESTAAT 125 JAAR Ernstige slijtage aan brug over de Noord Internationale ruilbeurs van mineralen Rotterdamse missie naar Verre Oosten Wie betaalt „moleststakers Oude ambachten leven in Sprang-Capelle Dieven brachten vrachtwagen mee De consequenties van een gesloten hek... Het kantoor van het aannemers bedrijf is in een verbouwde boerderij aan de Buitenwatersloot in Delft ge vestigd. DELFT ..Op verzoek wordt hifr getoverd". Deze tekst is te lezen op een bord in de werkphats van bet in res tauratie vtn monumenten ge specialiseerde Delftse aanne- mersbedrij Huurman NV aan de Buitenvatersloot. waarvoor de vakmm-metselaar Tijmen Bastiaan Juurman uit Bent huizen l!5 jaar geleden de grondslag legde. Dezer dagen staat het personeel ca 250 medewerlers stil bij de vie ring van leze mijlpaal. Bij liet opmaken van de balans komt men natst een groot aantal nieuwboiwwerken 254 geres taureerde monumenten tegen, zeer uiteenlopend naar grootte en belangrijkheid. Dat laatste is voor direkteur G. P. Onverwagt een reden op te merken dat ook het „kbine werk" vaak bij zonder boeiend is. Met enthousiasme spreekt hjj ovc zijn meubelmakers, timmerlieden, metselaars, steenhou wers, beeldhoiwers en uitvoerders die affiniteit tt het oude ambachts- werk hebben. .Ik wil hen liever spe cialisten noeron", zo onderstreept de heer Onverwa;t. /Via het lerlingstelsel nemen we ook jonge nensen in opleiding die zich vaak xijzonder aangetrokken voelen tot restauratiewerkzaamhe den". Van 20 a 25 werken die in I uitvoering zjn noemt hij de Ned. Herv. kerkte Edam, het oude stad huis aan e Groenmarkt in Den Haag, het nofje van Nieuwkoop in Den Haag, twee oude panden van de vereniging Hendrik de Keyzer aan het Korte Spui in Haarlem, het Mar- tn kiezenhof ;n de St. Geertrudiskerk te Bergen o Zoom en een van de grootste odrachten: de nieuwe kerk aan het Sjui in Den Haag. \errassingeii Bijzondr hecht is de samenwer- ting metde rijksdienst voor de Mo- numenter.org die immers akkoord moet gaa met een uit te voeren res- tauratieptn voor de monumenten. Yiet zelen komen de mannen van iet aannmersbedrijf voor verrassin- te stan, die een plan zelfs geheel tunnen vijzigen. Dan noet ook weer met herziene 'n begrotingen gewerkt worden. Door het handwerk kost restauratie enorm veel geld Volgens de h>er Onverwagt wordt concurrentie tussen de ongeveer tien Nederlands bedrijven, die op het gebied van je restauratie werk zaam ziin op dit moment al scherper. De orderportefuilles zijn minder goed gevuld dai voorheen, hetgeen mede een oorzaa vindt in het zuini ge beleid van d< overheid inzake de :h begroting voor Mnumentenzorg. di Voor dit jaar s er is er ongeveer Een van dc grootste opdrachten is de restauratievan de nieuwe kerk Den Haag. !\i?n verwacht dat dc kerk in 1975 in gebruik kan worden genomen. ƒ42 miljoen uitgetrokken. De restau ratie van enkele belangrijke werken o.m. van de Sint Bavo in Haarlem moet nu worden uitgesteld. Antiek Met gepaste trots toont Onverwagt zijn bedrijf. Het kantoor is heel toepasselijk in een gerestaureerde boerderij (de Marlothoeve ao. 1868) aan de rand van Delft gevestigd. De direkteurskamer ademt sfeer en inti miteit door de ouderwetse aankleding en de vele antieke voorwerpen die de heer Onverwagt heeft weten te be machtigen. Zo kwam hij in een oude kruide nierswinkel op de Delftse markt een kostelijke ladenkast tegen die nu in zijn kamer hangt. In ruime hal herinnert een bord aan het verleden van het bedrijf. De opeenvolgende generatics Huurman die de leiding hebben gehad bezaten' zo veel be roepstrots dat zij veel van het door hen gewrochte werk op de gevoelige plaat hebben laten vastleggen, waardoor een goed inzicht kon wor den verkregen van het in deze eeuw gemaakte werk. Gerrit Huurman is het geweest die de stimulans tot de uitbreiding van. het bedrijf gaf. Hoewel reeds aan het eind van de vorige eeuw door het bedrijf restauratiewerk aan kunsthis torische gebouwen werd uitgevoerd (oude kerk, toren 1899, zuiderzijbeuk oude kerk 1923 èn koor van de nieu we kerk 1923-1925: te Delfti werd Huurman na de Tweede Wereldoor log gespecialiseerd op dit gebied. In 1949 werd het bedrijf in een N.V. omgezet. Door de aard van het werk dat vaak ver van de „thuisba sis" werd uitgevoerd moest het be drijf met een eigen steenhouwerij en timmerfabriek worden uitgebreid, waardoor het mogelijk werd in eigen werkplaats het moeilijke en geduldi ge vak in bijna al zijn facetten te beoefenen. Na een langdurige ziekte overleed Gerrit Huurman in 1960. De her Onverwagt die in 1945 als bouw kundige in dienst van de firma was getreden werd direkteur. Kerken De heer Onverwagt wil wel kwijt dat de restauratie van de herv. kerk te Zevenbergen de meeste indruk op hem heeft gemaakt. Huurman NV zorgde de afgelopen jaren voor de restauratie van Ned. Herv. kerken te Tholen, Nijmegen. Aardenburg, Mon- nickendam, Schiedam, paleis Huis ten Bosch, kasteel Rechteren te Dalfsen. het Rijnlandshuis te Leiden, kasteel Duivenvoorde te Voorschoten en huis Schuylenburg te Den Haag (de ambtswoning van de Duitse ambassa deur). Voor bijzondere opgaven stond het bedrijf met de restauratie van het dorpsplein te Sint Anna ter Muiden, de toren van Brielle, de toren van Heinenoord die zo scheef staat als die van Pisa en de verplaatsing van het regentenhuis Kuyl's fundatie van de Schxekade naar de 's-Gravenweg te Rotterdam- Kralingen. Problemen doen zich vaak voor bij het verkrijgen van de juiste steen soort ten behoeve van de restauraties. Monumentenzorg tipt het bedrijf wel eens als er voor bepaalde oude ge bouwen sloopplannen bestaan. Op dit moment heeft Huurman een oogje laten vallen op de tienduizen den stenen die vrij komen door de gedeeltelijke sloop van de Haagse Willemskerk. De stenen worden voor lopig in Delft opgeslagen. Heeft het bedrijf ze nu niet nodig, dan kan men de stenen wel in de toekomst gebnxi- ken. Dat geldt ook voor andere voor werpen en onderdelen. ZWIJNDRECHT De vierde In ternationale Ruilbeurs van mineralen, gesteenten en fossielen wordt zater dag, 26 februari in het gebouw de Vonkenberg. Stoop van Zwijndrecht- straat 1 in Zwijndrecht gehouden. De beurs, die geopend is van tien tot vijf uur 's middags, wordt georga niseerd door de Geologische Vereni ging Zwijndrecht en Omstreken, die in Nederland een der weinige op het gebied van mineralen gespecialiseer de verenigingen is. hetgeen mag wor den afgeleid uit het feit. dat er leden woonachtig zijn tot ver buiten Zwijn drecht en die vanuit Den Haag, Bra bant en zelfs vanuit België komen om de clubavonden te bezoeken. De in het najaar van 1971 georganiseerde ruilbeurs trok deelnemers uit België en Duitsland, terwijl bezoekers op ruim 150 meter tafel verdeeld over de drie beschikbare zalen van De Von kenberg een enorme schat aan mine ralen. kristalgroepen en edele stenen konden bewonderen of voor hun hob by konden verwerven. De amateur- geologie en de daaraan nauw ver wante vormen van vrijetijdsbeste ding, zoals het bewerken en verwer ken van stenen tot zeer mooie siera den, behoren tot een hobbf, die hier in Nederland thans in opkomst is. In lichtingen over deze hobby en de ruilbeurs kan men verkrijgen bij J. E. Zwagemaker, Pr. Hendrikstraat 30. Marinier aan boord schip neergestoken DEN HAAG Tijdens het verblijf van het marine-bevoorradingsschip Poolster in de Franse havenstad St. Nazaire is de 44-jarige korporaal barbier C. A. Pijl uit Amersfoort zon dagavond in zijn kapsalon aan boord van het schip neergestoken. Hij is kort daarop aan de gevolgen van de verwondingen overleden. Het motief van de steekpartij is ge heel onduidelijk, mede omdat aan het gebeurde geen incidenten vooraf wa ren gegaan. De verdachte verblijft in verzekerde bewaring aan boord van de Poolster Het schip stoomt thans op naar Den Helder. DINSDAG 8 FEBRUARI ROTTERDAM Ongeveer twintig vertegenwoordigers van de gemeente Rotterdam zullen in mei een bezoek brengen aan Japan en enkele andere landen in het Verre Oosten. De groep, die op 19 mei aanstaande vertrekt, staat onder leiding van burgemeester W. Thomassen. Getalsverhouding Vensters Ter gelegenheid van het jubi leum heeft aannemersbedrijf Huurman NV een boekwerk laten verschijnen onder de titel „Ven sters", geschreven door de heer H. Janse, hoofdarchitect van de rijksdiest voor de monumenten zorg. Het boek dat met vele foto's geïllustreerd is, behandelt de ont wikkeling van het venster in ons land. Het is de eerste studie die op dit gebied verschijnt. Vrijdag middag wordt het eerstee boek werk uitgereikt aan mr. R. Hotke, waarnemend direkteur-generaal van de kunst van het ministerie van CRM en oud-hoofddirekteur van de rijksdienst voor de monu mentenzorg. Alblasserdam aantal weken geïsoleerd SPRANG-CAPELLE —In het curiosahuis van Dolf en Roelie Ver- steegh op dc Zuidhollandsdijk is voortaan elk eerste weekeinde van de maand iets te beleven op het gebied van oude ambachten en het vervaar digen van kunstnijverheidsproduktcn. Afgelopen weekeinde toonden en kele mensen aan het publiek (er was vrij veel belangstelling) wat men zoal kan maken van bepaalde stoffen en antieke voorwerpen. Zo werkte Jan- nie van Lieshout uit Den Bosch met halfedelstenen, Imhard Pillot uit Esch met kralen en sieraden en Sarie Koo ien uit Best met klei (boetseren). Roelie Versteegh demonstreerde het beschilderen van oude voorwerpen, Mannette Overmaat uit Amsterdam het matten van stoelen en Ad Koenen uit Kaatsheuvel het vervaardigen van smeedijzeren kandelaars. In de circa 200 jaar oude korenmolen de Een- dragt was op de zolders een expositie te zien van allerlei antiquiteiten en op het Winterplein had men op stijl volle wijze een antiek- en rommel markt ingericht. ROTTERDAM Ernstige slijtages aan de vitale delen van het beweeg bare gedeelte van de brug zijn ont dekt bij een periodieke controle van de brug over de Noord bij Alblasser dam. Reparaties hiorvan zijn op korte termijn dringend noodzakelijk. De consequenties hiervan zijn ech ter nog niet geheel te overzien. Met name het wegverkeer zal veel hinder en vertraging ondervinden van de werkzaamheden die gedurende een groot aantal weekends zal worden uitgevoerd. Te beginnen op 19 fe bruari zal het verkeer worden omge leid via Utrecht of Breda. Komende vanaf Rotterdam is de oprit van rijksweg 15 bij Ridderkerk afgesloten. Hendrik Ido Ambacht blijft alleen bereikbaar via de bin nenwegen vanuit Ridderkerk. Het zwaarst gedupeerd zullen on der meer passagiers zijn van de lijndienstbussen van de vervoers maatschappij „Twee Provinciën". Een woordvoerder van deze maatschappij zei nog niet helemaal te weten hoe de planning zal moeten verlopen. Waar schijnlijk wordt alles via Dordrecht en de Merwedebrug bij Papendrecht geleid. De passagiers zullen rekening moe ten minste een half uur, afhankelijk en minste een half uur, afhankelijk van de reisroute. Naast het ongemak van de passagiers ziet de vervoers maatschappij zich ook geplaatst voor hoge kosten door veel langere routes, en het inzetten van meer personeel en materieel. De werkzaamheden die voortduren tot eind april geven ook veel onge mak voor de scheepvaart op de rivier de Noord. Zo zal de basculebrug van 11 Maart tot 29 April buiten gebruik zijn, waardoor de hoge scheepvaart niet kan passeren en gebruik zal moeten maken van de vaarroute via de Oude Maas. Bij dit vraagstuk zullen dan de ge talsverhoudingen een geweldig be langrijke rol spelen. Op veel bedrij ven hebben de werkwilligen zich be roepen op het feit, dat zij onder be dreiging met persoonlijk geweld, het werk hebben neergelegd. Tegelijkertijd zeggen vakbondsbe stuurders (zowel van de confessionele bonden als van het NW) dat relatief kleine groepen van kwaadwillenden - soms sterk verbonden met ultra link se organisaties als de Arbeidersmacht, de Kommunistische Eenheidsbeweging en de Metaalbewerkersbond Groot en Kleinbedrijf) in de wilde staking snel de overhand hebben kunnen krijgen. Niemand vraagt zich overigens af hoe men de leiding van een derge lijke staking zo snel uit handen heeft kunnen geven. Een en ander betekent dat het wel eens moeilijk zou kunnen zijn voor grote meerderheden van werkwilligen aan te tonen dat zij zich door minderheden de wet heb ben moeten laten stellen. Bij de werf Gusto in Schiedam heeft men bijvoorbeeld uitgerekend, dat een minderheid van ruim 300 man in een paar uur tijd een bedrijf met in totaal 1200 werknemers heeft kunnen verlammen. Verdeeldheid over de plannen voor nieuw IJniuiden DEN HAAG De Tweede Kamer is sterk verdeeld over het nog door oud-minister Beernink (binnenlandse zaken) ingediende wetsontwerp om de gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk samen te voegen tot een nieuwe stad IJmuiden van rond de 150.000 inwoners. Zoals de kaarten er nu voor liggen wordt het een dub beltje op zijn kant of het wetsont werp aangenomen wordt of niet. De verdeeldheid over deze proble matiek, die morgen in de Kamer aan de orde zal worden gesteld, loopt dwars door de fracties heen. Ver wacht wordt dat een grote aanhang van de regeringspartijen zich tegen het wetsontwerp zal uitspreken en hoe paradoxaal het ook lijkt, een gro te meerderheid van de linkse opposi tie voor zal stemmen. De voorstem mers. waartoe ook de meerderheid van de ARP-fractie zal behoren, zijn van mening dat in het IJmondgebied een krachtig beleid moet kunnen worden gevoerd. In Japan neemt de groep deel aan het zusterhavencongres in Kobe. Ir. S. A. Posthumus, de voorzitter van de natonale commissie zeehavenover- leg. zal daar een inleiding geven over de ontwikkeling van de havens in noord-west Europa. Op de bijeen komst zal ook het woord gevoerd worden door de wethouder van de haven voor economsche ontwikkeling, drs. H. J. Viersen. Hij spreekt over de financiering van de haven. De voorzitter van de scheepvaart- vereeniging zuid, mr. L. J. Pieters, behandelt het containervervoer en de algemeen secretaris van de kamer van koophandel van Rotterdam, drs. A. D. Brantenaar, praat over de nieuwe overslagtechnieken De delegatie blijft twee weken in Japan. Daarna worden bezoeken ge bracht aan Hong Kong, Singapore en Bangkok. In Singapore wordt de Rot terdamse expositie bezocht, die het buerau voorlichting in samenwerkng met het ministerie van landbouw heeft ingericht. In Yokohama valt het be zoek samen met de opening van de eerste havenvakschool in Japan. SLEEUWIJK Zondagnacht heb ben inbrekers zich meester gemaakt van de totale voorraad aan technische apparatuur bij de technische groot handel K. Verhoeve aan het Hoekein- de. De nachtelijke bezoekers kwamen met een vrachtwagen, die vlak voor de ingang geparkeerd werd. Men had geruime tijd nodig om de deur te for ceren, waarna men doodgemoede reerd de voorraad gereedschappen is gaan inladen. Onder meer verdwenen een groot aantal lastrafo's, electrisch gereed schap als boortollen en slijpmachines. Ook 60 overalls vielen onder de buit. Totale waarde ƒ35.000. Waarschijnlijk zijn de inbrekers gestoord door het huilen van een k.nd van de benedenbewoners, die ook ontwaakten en de inbrekers de aftocht hoorden nemen. Van onze verslaggever ROTTERDAM Nu zo'n der tigduizend werknemers in de me taalindustrie weer een hele dag verdaan hebben met praten over het al of niet terecht afwijzen van dc cao voor de metaalindus trie en alles wat daarna nogal ongecontroleerd in beweging is gezet, is dan eindelijk de vraag gerezen: „Wie zal dat betalen." Bjj deze vraag is vooral het oog gericht op het loonzakje, want over de bedrijfsschade, die wordt aangericht heeft tot nu toe nie mand gerept, zelfs de werkge vers niet. onthouden van acties gevolg hebben gegeven. Voor de confessionele bonden, die zich al accoord verklaard hebben met de CAO voor dc metaal, ligt dc zaak officieel misschien iets eenvoudiger, maar ook zij zullen moeite hebben stakers en zogenaamde moleststakers uit elkaar te houden. Weliswaar is alle georganiseerde metaalbewerkers de raad gegeven in ieder geval bij hun bazen op de bedrijven kenbaar te maken, dat zjj graag aan het werk willen gaan, maar deze raad was toch sneller gegeven dan opgevolgd, om dat men in de kring van eigen col lega's niet graag als een „onderkrui per" te boek staat, een odium dat ja renlang nare gevolgen kan hebben voor dc collegiale samenwerking. De wilde staking in de metaal met een aanzienlijk aantal werkwilligen, die uit angst geen steek durven uit te voeren, heeft voor een uitermate in gewikkelde situatie gezorgd, die op dc dag van uitbetalen tot hoogst onaan gename verrassingen zal leiden. Het is duidelijk, dat de werkgevers dc stakers niet zullen uitbetalen, maar dc vraag is wie er nu gestaakt heb ben en wie alleen maar niet gewerkt hebben omdat zij meenden dat wer ken onmogelijk was. In de kringen van de Metaalbond Rotterdam (de werkgeversorganisatie in de metaalindustrie van het Rijn mondgebied) heeft men de indruk, dat in de eerste plaats de vuistregel zal moeten gelden „wie niet werkt krijgt ook geen geld". Het is daarbij zeer denkbaar dat dé goeden met de kwaden zullen moeten lijden, ook al beroepen de goeden zich dan op de intimidatie van de kwaden. Uitkering De confessionele bonden hebben in middels hun leden wel laten weten, dat zij er van uitgaande dat de In dustriebond NVV een officiële sta king zou uitroepen, die voor haar le den eveneens tot onvrijwillig verzuim had kunnen leiden een plan rond hebben om tot stakingsuitkeringen te komen. Samenwerking met de bedrij ven (om na te gaan wie wel en wie niet tot werken bereid is geweest) zal daarbij onvermijdelijk zijn. v Wanneer de werkgevers-niet voor geld zorgen of in dit speciale ge val het GAK. dat reglementair niet bij stakingen mag ingrijpen dan moeten de vakbonden hun stakings kassen openen. En dat geeft een reeks nieuwe pro blemen. Om te beginnen is daar de Industriebond NVV, die weliswaar niets mag doen om haar leden in de staking te steunen, maar of dat ook betekent dat de leden, die het slacht offer zijn van „ongecontroleerde ac ties" van wilde stakers in de kou moeten blijven staan, wordt koorts achtig uitgezocht. Het is trouwens zeer moeilijk om de NW-leden, die zich buiten alle verantwoordelijkheid van het NVV maar wel tot grote vreugde van het NVV, in een wilde staking hebben begeven te scheiden van de NVV-ers, die aan de formele oproep tot het En dan springt direct de wonder lijke sluiting van de werf Wilton- Fijenoord in Schiedam in het oog, waar vanmorgen geen van de ruim vierduizend werknemers die de werf op wilden, toegang hebben kunnen krijgen. Op deze wijze is natuurlijk onmogelijk gemaakt om na te gaan wie kwam staken en wie kwam wer ken. Gisteren heeft de hele dag twij fel geheerst over de vraag wie nu eigenlijk de poorten van het werk terrein gesloten heeft gehouden. Uit gesprekken met woordvoerders van de metaalbond Rotterdam moet afgeleid worden, dat zeker de direc tie van Wilton (die overigens zelf geen commentaar heeft willen geven) geen opdracht tot sluiting van de werf heeft gegeven. Zou de directie dat wel gedaan hebben dan zou dit min of meer betekenen, dat Wilton zijn verplichting tot het verschaffen van werk niet is nagekomen en der halve voor de loonderving aanspra kelijk gesteld kan worden. Gelden deze problemen alle geor ganiseerde metaalwerknemers, voor de ongeorganiseerden is de situatie nog minder rooskleurig, want zij zul len al helemaal geen beroep op de stakingskassen van de vakbonden kunnen doen. In de praktijk zal het neerkomen op de vraag of zij hun goede werkwil zullen komen bewijzen en of de werkgevers, die waarschijn lijk tot niets verplicht zijn, verzach tende omstandigheden zullen willen laten gelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5