VIER PROCENT VOOR AMRTENAREN Metaalbonden zoeken uitweg in conflict Golda Meir nodigt Willy Brandt uit LOONMATIGING IS GESLAAGD pij onderwijs wordt het meest verdiend Totale kosten salarisverhoging f 444 miljoen Voor 1 juli zekerheid over studentenstop Het Kwartet Volgens berekeningen CBS: CNV vraagt forser aanpak werkloosheid Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 8 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CKRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich fs ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het ruim 600.000 man tellend overheids- en onderwijzend personeel krijgt per 1 januari jl. een salarisverho ging van 4 procent. Daarover is vanmorgen over eenstemming bereikt met mr. W. J. Geertsema in het centraal tenarenzaken. georganiseerd overleg in amb tenarenzaken Het kabinet zal vrijdag over dit antwoord beslissen. De salarisontwikkeling bij de over heid volgt de gemiddelde trend in het bedrijfsleven, thans over de periode juli 1971 tot 1 juli 1972. Op de te verwachten stijging van dit gemiddel de werd op 1 juli vorig jaar reeds een voorschot gegeven van 4.5 pro cent, dat (naar achteraf blijkt) vrij wel exact overeenkomt met de ont wikkeling in het tweede halfjaar van 1972 (nl. 4.52 procent). De gemiddelde loonstijging per 1 anuari jl. bedraagt (volgens de op 1 ebruari beschikbare gegevens) 4.03 irocent, zodat „veilig" kon worden lesloten tot een salarisstijging van 4 irocent. Als de berekeningsperiode foorbij is (1 juli a.s.) zal zo spoedig nogelijk daarna de zgn. na-calcula- le plaatsvinden, dwz. de definitieve 'aststelling van de gemiddelde loon- itijging in het bedrijfsleven. Mocht die over de periode 1 juli 1971 tot 1 luli 1972 hoger uitkomen dan de reeds erkregen 8.5 procent dan volgt (in lugustus of september) een nabeta ling. Uitkering-ineens i Teneinde de administratieve romp- klomp zoveel mogelijk te beperken is pesloten de nieuwe salaristabellen Vast te stellen per 1 april a.s. en de salarisverhoging van 1 januari tot die latum te verstrekken in de vorm van uitkering-ineens, vermeerderd net 0.33 van de uitkeringen in eens, die vorig jaar in het bedrijfsle ven werden verstrekt. Hetzelfde zal gelden voor de gepen sioneerden, wier (welvaartsvaste) pen sioenen relatief gelijke tred hou den met de salarisontwikkeling. De vakantietoeslag wordt op dit moment niet verhoogd, omdat deze reeds 6.5 pet bedraagt en de gemid delde vakantietoeslag in het bedrijfs leven thans nauwelijks hoger is. Wel zal in het verdere overleg nog wor den gesproken over, uitbreiding van het minimum aantal vakantiedagen (17), aangezien het gemiddelde mini mum in het bedrijfsleven reeds dicht bij de 18 is gekomen. Besloten werd verder een werkgroep in te stellen, die zich moet buigen over de moge lijkheden om voor het overheidsper soneel een vorm van spaarloon in te voeren. De bonden hebben zich be reid verklaard daartegen de ambte naren-spaarregeling „in te ruilen". Minister Geertsema deelde mee, dat de ministeries van binnenlandse zaken en sociale zaken zullen nagaan, in hoeverre er buiten de overheids diensten duidelijke tendenzen zijn tot matiging van de hogere inkomens, opdat daar in het verdere salarisover- leg bij de overheid rekening kan wor den gehouden. kantietoeslag) als volgt kunnen wor den ingedeeld: Ministeries: 143.500 personeelsle den, salarissom per jaar 2.712.000.000, gemiddeld jaarsa laris 18.900. Onderwys: 133.000 personeelsle den, salarissom 3.052.000.000, ge middeld 23.000. Politie: 23.500 personeelsleden, sa larissom 428.000.000, gemiddeld 18.200. Beroepsmilitairen: aantal 60.000, salarissom 1.080.000.000, gemid deld 18.000. Staatsbedrijven: 71.850 personeels leden, salarissom 1.063.000.000, gemiddeld 14.800. Provincies en gemeenten: 175.000 personeelsleden. salarissom 2.783.000.000, gemiddeld 15.900. Totaal: 606.850 personeelsleden, sa larissom 11.105.000.000, gemid deld 18.300. Zeer positief 444 miljoen De salarispost van het totale per soneel bij de overheid bedroeg op 31 december jl. ruim 11 miljard gulden, zodat de verhoging van 4 pet neer komt op een bedrag van ruim 444 miljoen gulden. Uit een door het ministerie -van binnenlandse zaken ten behoeve van het overleg geproduceerd overzicht blijkt, dat het aantal personeelsleden, de totale salarissom en het gemid delde jaarsalaris (beide inclusief va- In commentaar op de bereikte over eenstemming verklaarde de heer W. Wieringa, voorzitter van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, ons desgevraagd het resultaat zeer positief te beoordelen. „De minister heeft zich uiterst re- eel opgesteld. De moeilijke situatie aan het loonfront bewijst dat het trendbeleid nog steeds de beste waar borgen geeft voor een goede salaris- ontwikkeling voor het overheids- en onderwijzend personeel", aldus de heer Wieringa. AMSTERDAM Drie mensen zijn gisteravond dood in hun woning ge vonden in de Tweede Boerhaave- straat te Amsterdam. De slachtoffers zijn om het leven gekomen door ver stikking. Toen gisteravond tegen vijf uur de deur werd geforceerd bleek de gas- geiser nog te branden. De slachtoffers zijn de 27-jarige vrachtwagenchauf feur IH. W. Gillebaard, zijn 29-jarige vrouw R. M. Gillebaard-Chin See Hoo en hun 1-jarig dochtertje Erna Maria. Het vermoeden bestaat dat het ge zin in de nacht van zondag op maan dag bedwelmd is geraakt. Dit Japanse manneke heeft even zijn plaatsje op de tribune verlaten om een glaasje melk te drinken bij een van de vele potkacheltjes, die hier en daar staan. Mannen zijn zeldzaam NAPOLEON BONAPARTE Daarom wilde ik het pad een tijdje niet sneeuwvrij maken! BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), stijgend. In de nacht van dinsdag op woensdag trok een front met re gen van west naar oost voorbij. Achter het front breidde een gebied met opklaringen zich ge leidelijk over het land uit. Deze opklaringen kwamen voor in een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze rug wordt echter alweer gevolgd door het front van een oceaandepressie ten westen van Ierland. Dit front beweegt hoofd zakelijk in de richting van Frank rijk en zal derhalve op het weer in ons land voorlopig nog geen invloed kunnen uitoefenen. De vorstgrens is door de activiteiten van depressies geleidelijk verder naar het noordoosten en oosten tot de lijn Sofia Warschau Stock holm teruggeweken Hoog water Hoog water, 9 februari: Rotter dam le getij 11.02, 2e getij 23.57; Scheveningen 9.39-22.23; Vlissin- gen 10.02-22.54; Haringvliet aan de Zeezijde 8.42-21.20. Zon en maan 9 februari: zon op 8.08, onder 17.41; maan op 4.25, onder 11.25; 15 febr. N.M. JERUZALEM (UPl) De Is raëlische premier, mevrouw Gol da Meir, heeft bondskanselier Willy Brandt uitgenodigd voor een officieel bezoek, zo is giste ren officieel in Jeruzalem be kend gemaakt. Volgens diplomatieke kringen heeft le Westduitse regeringsleider te ken- ïen gegeven, dat hij de invitatie zal lanvaarden. Men acht het echter on waarschijnlijk, dat hij voor septem- )er zal komen, gezien de onderhan- lelingen, die gaande zijn met Oost- )uitsland. Brandt zal de eerste Duitse rege- 'ingsleider zijn, die Israël bezoekt. Vroegere bondskanseliers, zoals Kon- ad Adenauer en Ludwig Erhard, lebben indertijd toen zij niet meer in unctie waren, als particulier Israël lezocht. In 1965, onder de regering-Erhard, knoopten de bondsrepubliek en Israël diplomatiekee betrekkingen aan. Dit leidde niet alleen tot een breuk tus sen West-Duitsland en verscheidene Arabische staten, maar het was ook tegen de zin van talrijke Israëli's, die tijdens de tweede wereldoorlog vele verwanten en vrienden in Duitse con centratiekampen hebben verloren. Volgens het Israëlische blad Ha' aretz hebben alle partijen van de Is raëlische coalitieregering ingestemd met de uitnodiging aan Brandt. On der de bevolking zijn echter nog groeperingen, die tegen vriendschap met de Bondsrepubliek zijn gekant. Brandts minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, is tot dusver de hoogste Westduitse functionaris, die Israël heeft bezocht. Toen hij in juli vorig jaar in dat land kwam. ging hij eerst naar het monument ter nage dachtenis van de zes miljoen joden, die door toedoen van de nazi's zijn omgekomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als de In- intimidatie en terreur tegen de dustriebond-NVV bereid is zyn afkeuring uit te spreken over „de leden van de vijf bonden" tij dens de wilde stakingsaktics in de metaal, dan zijn de vijf werk nemersorganisaties die partij zyn by de metaal-cao voor 1972 be reid met de Industriebond weer rond de tafel te gaan zitten voor een hernieuwd overleg over de arbeidsvoorwaarden voor de me taalarbeiders. De vijf bonden stellen de werkge vers en de Industriebond NVV voor. dit overleg te hervatten op basis van de voor 1972 overeengekomen voor waarden. Daarbij moet echter nu al vast worden afgesproken, dat uitgaan de van de oorspronkelijke cao-voor stellen een eventueel boven de 6,5 uitkomende prijsstijging wordt ge compenseerd voorzover die meer dan 0.6 procent bedraagt. Dc bonden heb ben dit afgelopen nacht per telegram aan de Industriebond-NVV meege deeld. Het telegram vormt vandaag on derwerp van bespreking binnen het bestuur van de Industriebond-NW, en binnen dat van de FME, de me taalwerkgevers. Intussen is de situatie in het Rijn mondgebied er nauwelijks overzich telijker op geworden. De Metaalbond Rotterdam, waarin de werkgevers in het Rijnmondgebied zijn vertegen woordigd. zei vanmorgen echter wel weer enige hoop op een kentering ten goede te hebben, gezien het feit dat het personeel van Verolme-IJssel- monde, dë scheepswerf Waalhaven en de werf De Schelde te Vlissingen, on derdeel van het Rijn-Schelde-Verol- me-concern, weer aan het werk is gegaan. Op de overige werven wordt de wilde staking echter onverminderd voortgezet bij de RDM. Wilton Fije- noord. Verolme-Rozenburg, Gusto, Piet Smit. de werg Nieuwe Waterweg en Van Rietschoten en Houwens N.V. Elektrotechnisch Bureau liggen de werkplaatsen nog altijd plat Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij en Verolme-Rozenburg heeft een deel van het kantoorpersoneel maandagmiddag op verzoek van de stakers het werk neergelegd. Bij de RDM gaven ongeveer 150 man aan deze oproep gehoor. Bij Verolme ont ruimden enkele honderden de kan toorruimten. Ook vandaag werkt hier het kantoorpersoneel niet. Dc ondernemingsraad van de Schie- damse werf Gusto, onderdeel van het lHC-concern. zei gistermiddag het on juist te vinden dat een aantal arbei ders op dit bedrjjf het de werkwilli gen onmogelijk maakt weer aan de slag te gaan. Dc ondernemingsraad wjjst een dergelijke opstelling fel van dc hand. Tijdens een gistermiddag gehouden vergadering van de ondernemings raad werd bovendien met een kleine meerderheid besloten dat er onder het Gusto-personeel geen stemming zal worden gehouden over het al dan niet hervatten van. het werk. Tegen stemmers waren met name de onder nemingsraadsleden namens de In dustriebond-NVV. Zij hadden van hun bondsbestuur opdracht gekregen zich van stemming te onthouden omdat een beslissing van hun kant ernstige konsekwenties zou kunnen hebben er hangt de Industriebond immers nog altijd een dwangsom van een miljoen boven het hoofd. Vandaag zijn de poorten van de Gusto-werf hermetisch gesloten door de stakers. Alleen enkele direktiele- den, hun sekretaresse en een telefo niste werden door de stakers op het terrein toegelaten. Het werf- en kan toorpersoneel meldde zich vanmor gen wel, maar ze moesten onverrich- terzake naar huis terugkeren, evenals sinds gistermorgen al bij de werf van Wilton-Fijenoord het geval is. OXFORD (Reuter) Bisschop Abel Moezorewa, de voorzitter van de Rhodesische Afrikaanse nationale raad. heeft gisteren op een bijeen komst in de Engelse plaats Oxford gezegd dat een algemene staking van de Rhodesische Afrikanen heel goed mogelijk is als andere grondwettige methaden voor verzet tegen het Brits- Rhodesische akkoord onmogelijk wor den gemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister De Brauw (wetenschappelijk onder wijs) zal nog voor 1 juli van dit jaar bekendmaken voor wel ke faculteiten een studentenstop wordt ingesteld. Het is de be doeling dat deze studentenstop een tijdelijk karakter heeft. Minister De Brauw wil de studen tenstop regelen in een „machtigings wet inschrijving studenten". Wanneer net parlement het wetsontwerp goed keurt zal deze wet gelden tot 31 augustus 1976. Volgens het ontwerp moet het initiatief tot instelling van een stu dentenstop uitgaan van de universi teitsraad. Deze moet bepalen in welke faculteiten de capaciteit wordt over schreden door de vraag. De minister zal over een dergelijk verzoek eerst advies inwinnen bij de Academische Raad en de Onderwijsraad. Voor 1 juk' moet hij dan het parlement in lichten. De minister zal richtlijnen geven voor de vaststelling van de capaciteit. De tijdsbesteding van de wetenschap pelijke staf zal daarbij als norm gel den. Een gewoon staflid wordt dan geacht duizend uur per jaar aan on derwijs te besteden. Een staflid met een beperkte taak moet 640 uur on derwijs geven. De minister heeft nog geen keus gedaan over de wijze van selectie. Als mogelijkheden zijn genoemd: de e.ndexamen-cijfers, een toelatings examen, een psychologisch advies, of loting. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. A. D. de Groot zal hierover advies uitbrengen. Het is de bedoe ling dat de aanmelding en toelating vrn studenten geautomatiseerd en ge- centraliseerd zal geschieden. Van onze sociaal-economische redaktie DEN HAAG De operatie „loonmatiging 1972" is geslaagd. Deze conclusie kan worden ge trokken uit de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op basis waarvan in het centraal georganiseerd over leg in ambtenarenzaken thans algehele overeenstemming werd verkregen over een salarisverho ging van 4 procent voor het over heidspersoneel. (Meer daarover kunt u elders in deze krant lezen.) Zoals bekend volgen de salarissen van het overTieidsppersoneel de trend in het bedrijfsleven. Om deze ont wikkeling vast te stellen wordt uit gegaan van een cao-verbetering in al le bedrijfstakken en ondernemingen met meer dan 10.000 werknemers. 4.03 procent Daaruit blijkt dat de lonen in deze bedrijfstakken van 1 juli vorig jaar tot 1 februari jl. gemiddeld 8.55 pro cent gestegen zijn, waarvan 4.52 pet op rekening komt van het laatste halfjaar van 1971 en de resterende 4.03 pet als gemiddelde genoteerd werd voor de in het nieuwe jaar tot dusver overeengekomen loonsverho gingen. Daarin is evenwel 1 a 1.5 pet na- indexering begrepen (compensaties voor prijsstijgingen in 1971), zodat de werkelijke loonstijging in 1972 tot nu toe beneden de 3 pet ligt: het percen tage, dat de meerderheid van de So ciaal-Economische Raad aanvaard baar achtte als eerste aanzet tot de gewenste loon- en prijsmatiging en daarmee tot het terugdringen van de inflatie. Het is volgens insiders niet te ver wachten, dat het gemiddelde loon stijgingspercentage door nog af te sluiten contracten omhoog zal wor den gestuwd, want in de cijfers zijn reeds de meeste grote bedrijfstakken vercalculeerd, zoals het bouwbedrijf, de metaalindustrie, de confectie- en textielindustrie, de meubel-, schoen en sigarenindustrie. Daar komt bij dat de cao's, die op een latere datum dan 1 januari wor den afgesloten, het uiteindelijk cijfer eigenlijk alleen nog meer kunnen „drukken", omdat de daarin opgeno men loonstijgingen op jaarbasis gere kend lager uitkomen dan die, welke per 1 januari worden overeengeko men en dus voor "het gehele jaar gel den. Ten behoeve van het salarisberaad voor het overheidspersoneel is de spe ciale medewerking ingeroepen van 'het CBS. dat de loonontwikkeling in het bedrijfsleven aan de hand van opgaven van het loonbureaau der Stichting van de Arbeid van week tot week heeft geregistreerd. UTRECHT Het tempo waarin de werkloosheid stijgt en de omvang die nu is bereikt zijn hoogst verontrus tend. Het is dan ook onvermijdelijk dat sneller en krachtiger wordt inge grepen dan tot nu toe is gebeurd. Dit verklaart het CNV, dat hieraan In zijn officiële orgaan „De Gids" nog toevoegt allerminst gerust te zijn over de besteding van de voor het noorden bestemde 200 miljoen gulden. „Ei heerst nog steeds grote onzeker heid over de vraag, wanneer dat geld kan worden gebruikt en welke ge meenten er gebruik van kunnen ma ken". Het CNV meent overigens, dat het tedrag van 200 miljoen slechts een begin moet zijn en dat nieuwe maat regelen moeten volgen. De regering zal nu volgens het verbond met spoed moeten reageren op het voorstel van de vakbeweging, vervroegd te begin nen met het heffen van de premie voor een algemene pensioenwet ten einde de bedragen die daarbij be schikbaar komen te gebruiken voor de bouw van extra woningen. Met de uitvoering van dit plan zouden niet i-11 een gezinnen worden geholpen die nu in grote narigheid zitten, er zou ook nieuwe werkgelegenheid mee worden geschapen. Verder stelt het CNV dat er snel regelingen moeten komen. Om de ontwikkeling in het westen af te remmen en die in andere delen van hec land te bevorderen zal nu haast moeten worden gezet achter het plan voor het noorden, terwijl ook snel moet worden begonnen met de opzet van een selectief investeringsbeleid en een middellange termijn-planning. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: I Adres: Plaats: I betaling per O kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1