Sparta speelt met Vitesse Pronk redt Utrecht in hard duel Hans verprutst kansen Posthumus productief Roggeveen HET IS TE GEK 197 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 U betaalt elders te veel BIJ ons W.A. vanaf 100.— A.R. vanaf 190.— Bovendien termijn bet. mogelijk. Ron L. van Haaien Groot Hertoginnelaan 145 Den Haag Tel. 070—392259 Achillcsstraat 93 Rotterdam Tel. 010—183887 Wij zijn dagelijks geopend, ook zaterdags tot 21 uur. Sparta's Charley Bosveld (links) in duel met Bosma van Vitesse. ROTTERDAM Zolang Vitesse-trainer Cor Brom onophou delijk zo'n onverwoestbaar optimisme etaleert, zolang zullen de Arnhemmers blijven hopen op betere tijden. Zelfs na de 40 nederlaag tegen Sparta (het eerste duel wonnen de Rotterdam mers met 60) weigerde Brom het harde feit te aanvaarden dat de mogelijkheden voor Vitesse om het verblijf in de eredivisie te consolideren steeds geringer worden. Vitesse wenst onder geen enkel beding in dit stadium van de competitie als degradatie kandidaat te worden beschouwd, ook al spreekt de ranglijst op dit punt boekdelen. Uit die lovenswaardige instelling putten de Arnhemmers telkens weer de moed en de kracht om zelfs een veel sterkere tegenstander als Sparta min of meer onbevangen tegemoet te treden. Vanzelfspre kend met een sterk verdedigend concept, omdat die taktiek juist voor een ploeg als Sparta de grootste problemen oplevert. Elek Schwartz had kort voor de wed strijd zijn mannen overvloedig ge waarschuwd zich niet massaal in het centrum van de Vitesse-defen- sie te storten, maar het succes via de vleugels te zoeken. Een advies dat aanvankelijk maar slecht werd uitgevoerd. De Spartanen wisten dan ook de eerste twintig minuten geen raad met de defensieve blokvorming van hun tegenstander, die zich, ondanks het ontbreken van Kunst en Kerk hof, verdienstelijk weerde. Pas toen Heyneman een overtreding veroor zaakte en slimme Nol Heijerman de vrije trap razend snel naar Bosveld dirigeerde, raakte de Arnhemse af- weerlinie uit cadans. Het doelpunt van Bosveld bracht Vitesse van de kook. Brom: „We hadden gehoopt dat we het tot de rust op 00 kon den houden. Maar het mag natuur lijk niet voorkomen dat Heijerman de gelegenheid wordt geboden die vrije trap zo snel te nemen. Ieder een bij Vitesse liep nog naar zijn positie te zoeken". Kort daarop beging Ben Werts een noodlottige fout. Hij liet zich volkomen onnodig de bal door Heijerman ontfutselen, die vervol gens met een simpel passje de he vig met zijn -vorm worstelende Jan Klijnjan in kansrijke positie ma noeuvreerde: 20." Werts: „Het was een hoogst ongelukkig inoment. Heijerman kreeg de bal tegen zijn knie Het was meer geluk dan wijs heid dat hij de in zijn bezit kreeg. Maar wat doe je eraan. In dit geval liep het allemaal heel triest af." Sparta schiep zich in de eerste helft via Bosveld en Kowalik nog een reeks van fraaie scoringskan sen, maar de weer prachtig op dreef zijnde Ger Bals verijdelde de Rotterdammers verder afstand van hun tegenstander te nemen. On danks het feit dat Sparta een im mense druk op het doel van Vitesse uitoefende, weigerde het hardnek kig zijn vleugelspelers in te scha kelen. Wanneer de Rotterdammers wat verstandiger te werk zouden zijn gegaan, zou Vitesse in de eer ste fase een grotere achterstand hebben opgelopen. Bosveld: „Het is soms onbegrijpelijk dat we niet in de gaten hebben dat we het onszelf veel te moeilijk maken. Iedereen ■cruipt dan centrum maqr in, in plaats van het breed te houden." Vitesse toonde in de tweede helft wat meer karakter. Brommer ver ving Dekker door Hofs, terwijl Co Prins zich wat meer met de aanval ging bemoeien. Het was opvallend hoeveel moeite Venneker, Ter Horst en Walbeek nog hadden met de in dividuele acties van Henk Vlee- ming en Veenendaal. Vleeming knalde zelfs totaal buiten bereik van doelman Doesburg tegen de lat. Maar na die venijnige plaagstoten kreeg Sparta de zaak weer volledig onder controle, vooral omdat Van der Veen en Bosveld op het mid denveld bergen werk verzetten. Het furieuze offensief van de Rotter dammers leverde nochtans geen re sultaten- op, omdat Bals zijn glans volle eenmansshow perfect uitvoer de. Welke Spartaan ook oog in oog met de oud-Ajacied verscheen, hij moest het afleggen. Bals leek uitge rust met levensgrote magneten die elk schot (Bosveld en Kristensen) en elke verraderlijke kopbal (Kowalik) naar hem toezogen. Pas in het laatste kwartier, toen de Spartaanse overmacht giganti sche afmetingen had aangenomen, moest ook Bals het hoofd buigen. Tweemaal schoof toen de voor die tijd weinig actieve Kristensen de bal achter het levende obstakel Ba is. De eerste keer na een voor treffelijke actie van Heijerman en Van der Veen, de laatste maal (op de rand van buitenspel) uit een pass van de nog weinig gelukkig spelende Kowalik: 40. DEVENTER Go Ahead en de FC Utrecht hebben in Deventer een zeer onvriendelijke partij voetbal gespeeld. Beide formaties gingen er bikkelhard tegenaan, met als uiteindelijk resultaat een mager 11 gelijkspel. Mager, omdat beide teams naam hebben gemaakt door hun aanvallende spel. Het was Go Ahead, dat tien minuten na rust de leiding kon nemen, toen de zeer matig leidende arbiter Berrevoets de Deventer formatie een strafschop toekende. Ruud Geels knalde de bal onhoudbaar achter doelman Henriksen van de Utrechters. Utrecht ging onmiddellijk in de tegenaanval en had na korte tijd succes. Uit een corner van John Steen Olsen dook Utrechts captain Tonnie Pronk de bal achter Van Zoghei: 11. Van Stijn van Utrecht kwam in het boekje van Berrevoets. Te Winkel en Veenstra van'Go Ahead moesten na afloop naar het ziekenhuis voor hun blessures. DWS—Telstar 0-1 Telstar heeft DWS op individueel tempo geklopt. De formatie uit Vel- sen liet blijken meer snelheid in hun spel te kunnen leggen dan de Amsterdammers. Vooral Bond, An- dré en De Wit waren hun tegen standers herhaaldelijk te vlug af. DWS moest een verdedigend spel spelen en met uitvallen trachten gevaarlijk te worden, iets waar de Amsterdammers slechts zelden in slaagden. Telstar daarentegen was wel degelijk gevaarlijk, vooral in de tiende minuut, toen Stout veel sneller bleek dan Flinkevleugel en uit zijn voorzet De Vries gelegen heid gaf om onhoudbaar in te kop pen: 01. NEC—Volendam 2-0 Volendam heeft, ondanks een zeer grote inzet, zijn meerdere moeten erkennen in het Nijmeegse NEC. In de eerste helft kregen de gasten herhaaldelijk kansen door fouten in de NEC-defensie, maar de aanvallers van Volendam, en met name Walter Ferreira, waren te traag om te profiteren. Na dertien minuten nam NEC een voorsprong, toen Theo de Jong na een corner van Cas' Janssens de bal met de schouder achter doelman Van Straaten van Volendam plaatste. Volendam volhardde in zijn aan vallende spel, maar er werd te wei nig met overleg gespeeld. Na rust was het Mellaard. die na een fraaie solo alle illusie van de Volendam- mers de grond in boorde. PSV—Den Bosch 2—0 De Bosch heeft in Eindhoven in de Brabantse derby tegen PSV geen eervol resultaat kunnen beha len. Het werd een 20 zege voor de pupillen van Kurt Linder, een overwinning, die veel groter had kunnen zijn, als men bij PSV niet zo slordig met de kansen was om gesprongen. Twintig minuten voor de rust nam PSV een 10 voor sprong toen Van der Kuylen profi teerde van een fout van Den Bosch verdediger Verschut. Kort hierop velde Munck Jensen het vonnis over de FC Den Bosch definitief door uit een vrije trap van Van der Kuylen raak te koppen. De gasten gingen bij vlagen in de tegenaan val, maar verder dan enkele acties van uitblinker Krijgh kwamen zij niet. Eredivisie MVVFeyenoord 02 Go AheadUtrecht 11 DWS—Telstar 0—1 NECVolendam 20 PSVDen Bosch 2- NACAjax 25 GroningenTwente afg. ExcelsiorDen Haag 11 SpartaVitesse 40 Ajax 21 18 3 0 39 50-13 Feyenoord 21 17 1 3 35 46-11 Sparta 21 11 -7 3 29 46-22 Twente 20 11 7 3 27 23-7 Utrecht 21 11 5 5 27 39-23 Den Haag 21 10 6 5 26 30-21 Go Ahead 21 8 6 7 22 33-30 NEC 21 9 4 8 22 24-27 MVV 21 9 3 9 21 21-23 Telstar 21 7 7 7 21 25-30 PSV 21 6 6 9 18 27-21 NAC 21 5 8 8 18 29-38 Groningen 20 4 9 7 17 26-28 Excelsior 21*4 7 10 15 12-27 DWS 21 5 4 12 14 17- Volendam 21 2 5 14 9 8-35 Den Bosch 21 1 6 14 8 9-41 Vitesse 21 2 4 15 8 12-47 Eerste divisie GraafschapHeracles afg. VolewijckersWillem II 0—0 HeerenveenVeendam 12 Roda—PEC 1-0 WageningenHelmond Sport afg. SW—Fortuna 1—1 VVV—Eindhoven 1—0 AZ '67—FSC 5—0 HaarlemCambuur 3- -0 HVC—Blauw Wit afg. Haarlem 24 16 6 2 38 38-12 Roda JC 24 15 4 5 34 33-21 Heerenveen 23 13 6 4 32 32-15 AZ'67 24 11 9 4 31 35-16 Eindhoven 23 10 9 4 29 27-16 Wageningen 23 13 3 7 29 32-31 Blauw Wit 23 10 5 8 25 23-21 Veendam 24 8 9 7 25 29-33 VVV 24 8 7 9 23 27-24 FSC 24 8 7 9 23 28-30 HVC 23 8 6 9 22 23-31 PEC 24 7 7 10 21 26-31 SVV 24 8 5 11 21 24-32 Willem 2 24 6 8 10 20 23-26 Heracles 23 8 3 12 19 27-29 Graafschap 23 7 4 12 18 25-2< Cambuur 23 7 4 12 18 25-32 Fortuna 24 5 8 11 18 19-29 Volewijckers 23 4 9 10 17 16-26 DFC 22 5 6 11 16 19-30 Helmond Sp. 23 3 7 13 13 18-38 MAASTRICHT Jarenlang vormde de uitwedstrijd tegen MVV voor topploegen als Ajax en Feijenoord een angstaanjagen de aangelegenheid. In Maastricht immers kon het „donderen". Het eenzij dig-fanatieke publiek, de formidabele inzet en de grote ervaring dreven MVV vaak te gen kwalitatief aanzienlijk ster kere tegenstanders naar „boven menselijke" prestaties. Zoals vo rig seizoen, toen zowel Ajax (10) als Feijenoord (11) slachtoffer werden van het apar te sfeertje in De Geusselt. Het MVV van de sensationele uitsla gen is niet meer. Feijenoord bij voorbeeld had dit keer on danks alle bange voorgevoelens nauwelijks moeite met deze tegenstander. De 02 overwin ning bleek dan ook nog een po vere uitdrukking van het wer kelijke kwaliteitsverschil. MVV is drastisch vernieuwd. De stugge doordouwers, steunend vooral op hun mentale kracht en enorme routine, zijn gaan voetballen. De me tamorfose is vooral tegen gelijkwaar dige of zwakkere opponenten zicht baar. Want dan durft MVV plotseling te „tikken" en het tempo te wisselen. Talenten als Jo Bonfrère en Willy Brokamp trekken hier hun voordeel uit. Brokamp bijvoorbeeld: „In verge lijking met het "orig seizoen zijn we qua voetbal een klasse beter gewor den.' 0 Maatregelen George Knobel, de sterk realisti sche en relativerende trainer heeft dit seizoen deels noodgedwongen voor een nieuw concept moeten kiezen. Daarom zijn de „beide MW's" niet meer met elkaar te ver gelijken. Spelers waarmee MVV in het recente verleden zijn gezicht be paalde (Mraz, Szefer, Toenaer, Prins, Quadackers) zijn weggesaneerde steunpilaren. Met hen verdween een brok routine. Knobel: „We moesten gewoon maatregelen nemen. Jonge, veelbelovende spelers moesten hun kans krijgen. We hebben geen cent voor aankopen. We kunnen ons niets veroorloven. Daarom heb ik voor de jeugd gekozen". Die jongeren lijken het te maken. De 21 punten, waarmee MVV nu in de zorgenloze middenmoot van de ranglijst staat, biedt Knobel veel eer der dan verwacht de gelegenheid verder aan zijn elftal te bouwen. Het groeiproces is nog lang niet ten einde. Nog steeds hebben Dijkstra en Den Rooyen op het middenveld de leiding van het bedreven sjouwertje Hoenen nodig. Colombain en Lacroix kunnen in de defensie nog niet alléén de or ganisatie dragen. En de beweeglijke Redel weet nog geen raad met rots vaste verdedigers als Laseroms en Is rael. Knobel: „Een elftal kan niet zonder ervaren krachten. Aan het be gin van het seizoen was ik bang, dat het niets zou worden. Maar het is me nu allemaal hard meegevallen. Vooral tegen tegenstanders van ongeveer ge lijke kracht zijn we een stuk beter gaan spelen. Dat is winst. Verjonging is voor ons de enige manier voor uit bouw". MW's radicale veranderingen zijn aangeslagen bij net publiek. Tegen alle verwachtingen in heeft het elftal dit seizoen al meer dan 50.000 mensen méér naar de tribunes gelokt. Met een forse subsidie als sluitpost is het tot nu toe zelfs gelukt financieel „rond" te spelen. Gevolg van die ingrijpende wijzi Roggeveen een vrije trap van Hans van Eeden laconiek onder Van der Roer door schoof. Roggeveen later: „Ik heb de laatste maanden nog nooit zoveel kansen gehad- Het enige posi tieve was dat ik voor m'n gevoel toch goed heb gespeeld, er zat duidelijk een opgaande lijn in. Jammer, dit was nou net een wedstrijd waarin we ons zelfvertrouwen weer helemaal te rug hadden kunnen krijgen." In het eerste half uur had Den Haag Excelsior al op een beslissende achterstand kunnen zetten. Excelsiors middenveld werd vooral door de speelse Kila volledig overspeeld en ook de defensie was allerminst wa terdicht. maar Van der Roer bleef onvermurwbaar. En toen de tweede Haagse treffer na een half uur in dé tweede helft ook Van Eeden en Roodnat misten unieke kansen uitbleef, raakte Den Haag plotse ling volledig in paniek. Libregts, Van der Heide en Coenen misten fraaie kansen, maar het was tenslotte Van der Vaart die in de laatste minuut een persoonlijke wraakoefening uit voerde door een passje van Coenen beheerst te verzilveren. Van der Vaart, die ver onder zijn normale ni veau bleef: „Ik heb twee dagen wak ker gelegen voor deze wedstrijd. Ik wilde juist tegen Den Haag wat laten zien omdat manager Hartmann me voor de competitie had gezegd dat hij me niet bij Den Haag kon gebruiken. Ik was nergens, maar dat doelpunt maakte voor mij alles goed." Terwijl FC Den Haag moeilijke tij den tegemoet lijkt te gaan (Jezek: „Het wordt met de week moeilijker"), is Excelsior nu al vrijwel van degra- datiezorgen bevrijd. Grapte trainer Castenmiller: „We zijn nog steeds on geslagen in het nieuwe jaar." Toch kent ook Castenmiller nog zorgen: voor de wedstrijd tegen Den Haag had hij geen enkele aanvaller op de reservebank. Vandaar ook dat hij Meutstege en Gerrit den Butter, die in de afgelopen week beiden op de ziekenlijst hadden gestaan, in de tweede helft dan ook niet door spits- spelers kon vervangen. Middenvelder Frans van der Heide en verdediger Kleingeld moesten noodgedwongen opdraven- Castenmiller: „Het is een Ik zoi Maa wen zaj t teller gehol erkla ;talin ROTTERDAM Het was niet de eerste plaats aan Reinier zodavan der Vaart te danken de maker van het doelpunt dat haate Excelsior tegen FC Den Haag legdnog verrassend met 11 weg- .'I]kwam. Vooral dankzij Sjaak ^Roggeveen, die vijfmaal alleen imet doelman Van der Roer voor rope<zich faalde, hield Excelsior een iount aan het duel over. En dat terwijl FC Den Haag voor eerst sinds vele weken weer 't 'oude' niveau haalde, laar ook dat trainer Vaclav alleen nog wat ontdaan mompelen: 'Een catastrofe, voetbal werd er veel beter dan in de laatste weken, nu bleef de produktiviteit ver onder de maat'. Van der Heide (links) schiet op het doel van de FC Den Haag, Feyenoords killer Hans Posthumus staat op de juiste plaats en kopt de eerste treffer in. gingen is, dat MVV tegen de „grote twee" van de eredivisie vrijwel niet meer voor verrassingen kan zorgen. Dat werd eerder dit seizoen tegen A- jax en nu weer fegen Feijenoord dui delijk. Voor Knobel hoeft dat ook niet zo nodig. „Ik pak liever twee punten tegen gelijkwaardige tegen standers dan dat ;k van uitschieters in topwedstrijden moet leven. Door de grote ervaring konden we in het verleden inderdaad weieens voor die verrassingen zorgen". Het schromelijk gebrek aan routine wreekte zich tegen Feijenoord. Op een volkomen regelmatige wijze gin gen de Limburgers door de knieën. Alleen twee afstandsschoten van Jo Bonfrère gaven doelman Treijtel aan leiding in actie te komen. Verder werkte de buitenspelval van Feijen oord zo voortreffelijk, dat Willy Bro kamp talrijke keren vergeefs achter de bal in de diepte aanrende. Feijen- oords eerste doelpunt halverwege de eerste helft was een gave in- lustratie van MW's onvolwassenheid. Tijdens een van de spaarzame goede combinaties in de Feijenoord-aanval verzuimde de jonge Jos Lacroix tijdig de weg naar herstel in te slaan. De uitstekend opgekomen Dick Schnei der passeerde Lacroix met een vrij simpele sliding en kreeg daarna se- condenlang de tijd ongehinderd de bal scherp voor te zetten. Voor de waakzame Hans Posthumus was een simpel hoofdknikje voldoende om op nieuw te scoren. Knobel: „Als Qua dackers op dezelfde plaats had ge staan had hij wellicht heel anders dan Lacroix gereageerd. In zo'n si tuatie komt Lacroix nog ervaring te kort. Maar zoiets moet gewoon groeien, dat kan ie niet forceren". 0 Geen last Ook in de tweede helft bleef MVV de nederige underdog. Feijenoord had zich vergeefs ingesteld op een meer aanvallende, conditioneel sterkere op ponent. MVV viel daarentegen sterk terug en kreeg op het middenveld vooral via Franz Hasil volop gele genheid tot combineren. Ernst Hap- pel. opnieuw sfinx-achtig zwijgzaam: „Van MVV hebben we de hele wed strijd weinig last gehad. Na rust was het zelfs nog gemakkelijker dan in de eerste helft". Maar dat Feijenoord freeweelend naar de beide punten speelde? Neen, beslist niet. Al kreeg Wim van Hane- gem in „alle rust" na ruim zes weken schorsing en verlet de kans weer in het wedstrijdritme te komen. Feijen- oords aanval functioneerde opnieuw verre van optimaal. En dat terwijl Hans Posthumus zich ook bij het tweede doelpunt weer manifesteerde. Vrij simpel benutte hij een aarzeling in de defensie van MVV en kon zich ongehinderd zelfs permitteren eerst tegen de paal te schieten voordat hij doelman Körver voor de tweede keer passeerde. Posthumus, alweer. In de laatste drie wedstrijden van Feijen oord heeft hij het verbluffende aantal van zes doelpunten gemaakt. Posthu mus groeit („Dit 's pas het begin") en zijn zelfvertrouwen lijkt met de mi nuut te stijgen. Langzamerhand wordt hij door zijn ploeggenoten openlijker geaccepteerd. Happel: „Posthumus is een echte afmaker. Hij zal moeten leren nog meer in de com binatie te gaan. De andere spelers helpen hem daar cuidelijk mee. Hij krijgt al veel meer steun, hij staat niet meer alleen" En Henk Wery „Het is ongelooflijk, wat die Posthu mus tijdens de training laat zien. Hij knalt ze er vanuit de lastigste situa ties in. In het begin heeft hij nog wat moeite gehad vom de bal aan de schoen te houden .Nu je beter op el kaar ingespeeld raakt, kan je dat als medespeler ondervangen". De beide doelpunten van Hans Posthumus waren in feite het enige lichtpunt in de aanval van Feijenoord. Opnieuw werd ein deloos lang, overdreven voorzich tig en zonder initiatief gecombi neerd. Uit de tweede lijn werd slechts in het prille begin ge schoten. Happel dan ook: „Over die aanval ben ik nog helemaal niet tevreden." GERRIT DEN AMBTMAN Hoofdrolspeler in het drama Den. was ongetwijfeld Sjaak Rogge- Hij zette zijn directe tegenstan- Van Nierop regelmatig voor maar bij de handenvol kansen niet voldoende koelbloedig- De steeds weer fabu- reagerende Van der Roer werd We kunnen nu wat meer ontspan nen gaan spelen, we kunnen alleen aan het publiek gaan denken. Daarom heb ik ook vandaag voor 4-3-3 geko zen, ook al wist ik dat Den Haag op het middenveld veel sterker zou zijn." Met een lage schuiver scoort Reinier van der Vaart de gelijkmaker voor Excelsior in het duel tegen FC Den Haag. Doelman Thie van de Hagenaars is kansloos. slechts eenmaal gepasseerd. Dat ge beurde al na twaalf minuten toen treurige situatie, maar ik heb nu een maal geen spitsen achter de hand. Ik wacht nog steeds op de genezing van Kwakkernaat. Maar na deze wedstrijd kan ik toch al aan de toekomst gaan werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9