Drie plakken voor Japan op70m se1 Freese: prestige-object Verkerk grijpt naast goud Schenk ook op 10.000 m. ongenaakbaar SEIKO Keiler zet punt achter carrière VANDAAG MORGEN SAPPORO Ard Schenk kon tevoren deze Olympische spelen alleen maar verliezen. Met minder dan drie gouden medailles hadden maar weinig rekening gehouden. Te winnen had hij eigenlijk niets. „Het is moeilijk als je zo hoog staat aangeschreven, dat je nog slechts een nederlaag kunt lijden". Maar Schenk deed meer dan dat. De 28-jarige atleet zorgde voor een fenomenale climax van het Olympisch schaatstoernooi. Van uit een onmogel ke positie, ge start in het laatste paar, vaagde hij de onmogelijke tijd van Kees Verkerk naar de histarie. Drie gouden medailles in één Olym pisch schaatstoernooi. Bij de he ren hadden dat nog maar twee man voor hem gedaan: de No ren Hjalmar Andersen en Ballin- grud. Schenk is nu al met de derde wereldtitel binnen zijn be reik op hetzelfde legendari sche voetstuk geklommen. De er kenning in dit tijdperk verwierf Schenk twee seizoenen geleden al. Maar de historische erken ning verwierf hij zich in het eer ste middaguur van de zevende februari in het Japanse Sappor. Terecht stelde hij zelf: „Als je drie gouden medailles wint, stijgt je er kenning geweldig. Natuurlijk had ik dat record van Andersen in mijn ach terhoofd. Je wilt je alleen tevoren niet teveel op di mogelijkheid vastpin nen." Ard Schenk had het zichzelf extra moeilijk gemaakt. Hij wenste zich te houden an een afspraak ge maakt in Davos dat de resultaten daar bepalend zouden zijn voor de groepsindeling. Met evenveel recht had hij de gunstigste startpositie kun nen opeisen. Hij schonk die aan Kees Verkerk, daarmee tevens voor de Puttershoeker een stevige medaille kans producerend. Voor zichzelf schiep hij daarmee een riskante si tuatie. Het weer was immers de af gelopen dagen steeds beter geweest de officiële» tijdwaarnemer Olympische Winterspelen '72 Dezelfde precisie vindt u bij elke goede horloger vanaf 80,-. SAPPORO Erhard Keiler, die zaterdag de „doublé" haalde door in Sapporo voor de tweede maal het Olympisch goud op de 500 meter hardrijden op de schaats te winnen, stopt aan het eind van dit seizoen.'„In maart is het onherroepelijk afgelopen. Ik wil nog starten in Eskilstuna bij de wereldkampioenschappen sprint, waar ik wil proberen mijn wereldtitel te prolongeren, maar daarna gaat de studie on herroepelijk prevaleren." De thans 27-jarige Erhard studeert in Miinchen voor tandarts en zal nog dit jaar zijn laatste examen afleg gen. Zijn vrouw, die de gehele nacht aan de radio had gezeten en ver klaarde dat „dit de mooiste nacht van haar leven was geworden" stu deert medicijnen en wil zich naar beëindigen van haar medische studie gaan specialiseren in de sportge neeskunde. Erhard Keller, die even met de gedachte heeft gespeeld om na het prolongeren van zijn Olympische ti tel een streep achter zijn carrière te zetten, wijzigde zijn plannen echter. Hij vliegt direct na afloop van de Olympische Winterspelen naar Zwe den om zich daar voor te bereiden op het verdedigen van zijn wereldti tel. „Ik zal, zolang wij in Sapporo blijven, dagelijks trainen om mij zo goed mogelijk voor te bereiden. Ik ga na afloop van de Spelen niet met de ploeg naar Honkong, maar ver trek direct naar Zweden". Na Eskilstuna zal Keiler dan nog eenmaal aan de start verschijnen op zijn „eigen" ijsbaan in Inzeil bij de zgn. recordwedstrijden, waarna het tijdperk „Erhard Keiler" in de ijs- sprint definitief is afgesloten. poging goud te veroveren. Anders dan Schenk weet hij op zo'n moment niet de grootheid op te brengen om anderen te woord te staan. Tot nu toe is hij de enige medaille winnaar op deze Olympische Spelen, die na afloop geweigerd heeft om de wereldpers te woord te staan. In de interviewkamer bleef de stoel van de zilveren medaille winnaar leeg. Kees Verkerk had het te moeilijk met zichzelf. De groepsindeling zoals die op een 10.000 meter plaatsvond, is er waarschijnlijk wel debet aan dat Schenk het wereldrecord miste. Pfrommer is de eerste om dat vol mondig toe te geven. „Het gaat er al leen maar om dat er op een gegeven moment belangrijker is: het wereld record van een eenling of de gouden en zilveren medaille van het team. Volkomen terecht stelt Leen Pfrom mer: „Ik opteer voor de laatste mo gelijkheid." De uitslag van de 10.000 meter is: 1. Ard Schenk (Ned) 15.01,35 (goud) 2. Kees Ver kerk (Ned) 15.04,70 (zilver) 3. Sten Stensen (Noorw) 15.07,08 (brons) 4. Jan Bols (Neder land) 15.17,99; 5. Valerl Lavroesjkin (Rusl) 15.20,09: 6. Goeran Claeson (Zweden) 15.30,19; 7. Kimmo Kosklnen (Fin) 15.38,87; 8. Gerhard Zimmermann (W Did) 15.43,9Z; Het gevecht (in tijden uitgedrukt) tussen Ard Schenk en Kees Verkerk verliep als volgt: De Noor Sten Stensen, winnaar van de bronzen plak op de 10.000 meter op weg naar 15.07.08. in de eerst groep. Juist vandaag ech ter bleef de zon wonderlijk constant het ijs van de Makomanai piste stre len. Juist op de dag, die Schenk had uitgekozen om zijn grootheid op een flonkerende manier te demonstreren. Leen Pfrommer: „Werkelijk groten hebben vrijwel nooit pech. Dat is ge woon een gegeven in de topsport.'' Schenk heeft niet bewust een extra handicap voor zichzelf willen maken om zijn landgenoten de kans te ge ven goud te grijpen. Ard: „Het was griezelig, maar ik zag geen reden om af te wijken van eerder gemaakte afspraken. Ik was de laatste Nedoer- lander in Davos van de Sapporo-gan- gers. Dat betekende gewoon de laat ste kans op de 10.000 meter. Ik heb mijzelf geweldig uitgedaagd. En ik vind het geweldig fijn dat het mij gelukt is om vanuit de derde groep Kees en Stensen te verslaan. Dat maakt de sportieve bevrediging al leen nog maar groter." Schenk had onvoorstelbaar veel moeilijkheden te overwinnen. Al in het eerste paar, zette Lavroesjkin een geweldige tijd neer: 15.20.08. Toen bleek al welke mogelijkheden er op dit ijs waren. Sten Stensen, de Noor se troef op de langste afstand, wist dat drommels goed. „Ik nam de tijd van Lavroesjkin als uitganugspunt. 15.20 werd mijn vertrekschema. Ik wist dat ik die tijd sterk moest over treffen om e^n kans te maken op goud. En dat was toch het uiteinde lijke doel dat ik mij dit seizoen had gesteld. Ik heb er alles aan gedaan. Ik verbeterde mijn persoonlijk record, maar toen ik was gefinished was ik er bijna zeker van dat Verkerk in staat zou zijn om die tijd te overtref fen. Hij doet altijd van die onver wachte dingen. En mijn 15.07.08 was ook voor hem haalbaar". Oe onver wachte rush van Verkerk naar het erepodium, leek in eerste instantie goed voor goud. Leen Pfrommer: „Kees doet altijd van die onverwachte dingen. Steeds als je iets van hem verwacht, zoals op de 1500 meter, laat hij het afweten. Als je denkt nu zal hij wel niets meer presteren, zorgt hij weer voor een geweldige knaller." Ook Schenk had tevoren Kees Ver kerk duidelijk als concurrent getipt. „Kees was dubbelop geladen. Hij had twee keer een medaille aan zich voor bij zien gaan. Respectievelijk op de 5000 en 1500 meter. Op de 10.000 me ter wilde hij wat groots presteren." Verkerk verrichtte iets groots. De man, die door Pfrommer was losge laten in die zin dat hij zijn eigen weg mocht uitstippelen, vlamde als van ouds. Jagend in een geweldig tempo handhaafde hij zich in de buurt van Stensen om in dc finale te besluiten met vijf ronden beneden 36 secon den. Het leverde hem de onwaar schijnlijk scherpe tijd van 15.04.70 op. Leen Pfrommer: „Ik had tevoren te gen Kees gezegd: Ard heeft je nu in de eerste groep laten rijden. Daar moet iets tegenover staan. Dat is ge beurd. Kees heeft groots gereden. Hij ging op weg op een voorzichtig sche ma van 15.24. Ik houd er nu eenmaal van niet te hoog te gokken. Maar Kees kwam er royaal onder. Slechts twee man waren er na Ver kerk nog in staat om die tijd te over treffen: Jan Bols en Ard Schenk. Bols in het voorlaatste paar, strandde ech ter bij 15.17.99, daarmee op dat mo ment Lavroesjkin uit de top van het klassement verdringend. Pfrommer: „Jan ging op Lavroesjkins tijd. Mijn enige zorg was dat hij niet als een dolle weg zou gaan. Hij moest de Rus proberen te pakken. Ik heb hem ook steeds het verschil met Lavroesjkin aangegeven. Dat zijn prestatie uitein delijk niet voldoende bleek voor brons, is sneu voor Jan." Schenk had van de prestatie van Bols geleerd dat de omstandigheden minder gunstig waren dan in de eer ste groep. Ard: „Ik koos het schema van 15.24. Mijn eerste doel was brons te pakken. Op de 5000 meter had ik gezien dat er voor mij hmier moge lijkheden liggen op de 10.000 meter. Daarvoor was het verschil met Gron- völd te groot Het gevaar is alleen dat je je tegenstanders niet meer naar waarde weet te schatten om maar niet te spreken van zelfoverschatting. Bo vendien was de vrees aanwezig dat ik niet zoals in Davos na drie afstands overwinningen verzadigd zou zijn. Dan heb je tijdens zo'n tienduizend meter rondje of drie vier het gevoel ik ben er. Daar moet je tegen vech ten. Maar dat nu niet gebeurd." Het schema van 15.24 werd na ze ven ronden veranderd. Op dat mo ment kwam Leen Pfrommer al vin gers te kort om aan te geven hoeveel Schenk onder zijn schema zat Pfrom mer: „Toen ben ik opeens naar 15.08 gaan. Ik heb toen constant een tot twee vingers onder dat schema aan gegeven, hoewel hij op einde weer verder onder die 15.08 kwam." Schenk joeg slim rakelings langs de sneeuwrand. Van de uitgetrapte baan had hij weinig wast. Het tekent op nieuw, zijn vermogen om zich aan te passen aan de omstandigheden als die niet in zijn voordeel spreken. Meer dan welke omstandigheden als die niet in zijn voordeel spreken. Meer dan welke schaatser ook laat hij zijn intellect spreken. Meer dan wie ook verstaat hij zijn sport, die bijna zijn vak is. „Ale uitgereden bochten ont liep ik door dichter dan anderen te gen de sneeuwrand aan te schaatsen. Dat gaf mij niet de handicap, die an deren in laatste paren wel moesten overwinnen." Het meest kenmerkende van Schenks race was de absolute mono tonie. In een geweldig hoog tempo. Inzinkingen kende de reus uit Anna Pauwlona nauwelijks. Pfrommer: „De prestatie van Ard heeft mij ver baasd. Als je de uitgereden baan in ogenschouw neemt en de toch iets ongunstiger omstandigheden kun je stellen dat hij op dit moment onge veer tien seconden beter is dan de rest op deze afstand." Kees Verkerk was teleurgesteld over zijn mislukte Schenk Verkerk 400 m 38.05 38.60 300 1.13.90 1.14.09 1200 1.49.89 1.50.16 1600 2.25.62 2.26.44 2000 3.00.96 3.02.71 2400 3.36.50 3.39.02 2800 4.12.12 4.15.38 3200 4.47.82 4.51.70 3600 5.23.54 5.27.95 4000 5.59.34 6.04.08 4400 6.35.31 6.39.92 4800 7.11.43 7.15.59 5200 7.47.52 7.51.58 5600 8.23.82 8.28.28 6000 8.59.92 9.04.75 6400 9.35.94 9.40.96 6800 10.11.47 10.17.49 7200 10.47.60 10.53.80 7600 11.23.85 11.29.89 8000 12.00.28 12.06.19 8400 12.36.40 12.41.89 8800 13.12.73 13.17.50 9200 13.48.97 13.53.43 9600 14.25.35 14.29.36 10000 15.01.35 15.04.70 13.5014.00 u: hilv. I: reportages en beschoiiwingen Kunstrijden 01.0008.30 uro verplichte figuren heren 10.0013.20 u: paarrijden skiën 05.3006.30 u: reuzenslalom dames 09.0011.40 u: biathlon individueel Radio 00.0007.00 u: hilv. I: nachtuizen- Televisie 12.0013.15 u: ned. I: herhaling 10.000 m. heren 17.3018.45 u: ned. 2: ijshockey, af daling heren, kunstrijden dames (kür) ding met muziek en reportages 07.5008.10 u: hilv. I: olympisch journaal 13.5014.00 u: hilv: I: reportages en beschouwingen Televisie 17.3018.45 u: ned. 1: reuzenslalom dames en kunstrijden paren (kür) Als een vogel landt de Olympisch kampioen skispringen schans, de Japanner Ukio Kasaya. SAPPORO Voor de eerste maal in de historie van de pische Winterspelen heeft Japan op een onderdeel de beheersen. De Japanse vertegenwoordigers bleken vot schouwers op de 70 meter schans over zoveel kwaliteit te beschik dat zij de eerste drie plaatsen voor zich opeisten. Primus inter pares was de 28-jarige favoriet Yukio Kasaya die met prach tige sprongen van 84 en 79 meter een waarderingscijfer kreeg van 244,2 punten. Akitsugu Konno haalde 82,5 meter en 79 meter, hetgeen goed was voor 234,8 punten en Seiji Aochi ver wezenlijkte 229,5 punten (83,5 en 77,5 meter). De Japanse triomf had nog groter kunnen zijn, maar Takashi Fujisawa, die na de eerste sprong nog op de vierde plaats in het klassement stond, faalde in zijn tweede sprong volledig en viel terug naar de 23e positie. Hiervan profiteerde de beste Euro peaan Ingolf Mork (Noorwegen), die met twee sprongen van 78 meter vier punten minder kreeg dan Aochi. Ontroerd Diep ontroerd werd winnaar Ka saya na afloop op de schouders honderden supporters rondgedr; Hij kon niet veel meer momj dan: „Het is fantastisch. Ik kan woorden vinden om uitdrukkin geven aan mijn geluk". De versl Europese elite droop intussen goocheld af. De uitslag luidt: 1. Yukio Ki (Jap) 244,2 punten (84 m en 7: (goud), 2. Akitsugu Konno (Jap) (82,5 en 79) (zilver), 3. Seiji C (Jap) 229,5 (83,5 en 77,5) (bron: Ingolf Mork (Noor) 225,5 (78 en 7 Jiri Raska (Tsjech) 224,8 (78,5 er 6. Wojciech Fortuna (Pool) 222, en 76,5), 7. Gari Napalkov (Rus) 22 (79,5 en 76) en Karei Kodesj (Tsjech) 220,2 (80 en 75,5), 9. K Tsakadze (Rus) 219,8 (77,5 en 77,5), Peter Stefancic (Zsl) 218,1 (77 en 77 Kees Verkerk tijdens zijn magistrale rit op de tien kilometer. De rit leverde de kleine Puttershoeker de zilveren-medaille op. SAPPORO Politieke dra ma's hebben in de internatio nale sportwereld een nadrukke lijke echo. Het bestaan van twee Duitse staten is in topsport meermalen aanleiding geweest tot menselijke dram's, die eens te meer aantonen dat sport en politiek zaken zijn, die nauw met elkaar zijn verweven. Bij praktisch iedere grote interna tionale sportgebeurtenis komen moeilijkheden tussen de beide Duitse staten in al hun schrij nende complexheid aan de op pervlakte. Het meest bekend is het geval Jürgen May, de Oost- duitse vluchteling, die bij de Europese atletiekkampioen- schappen van 1969 in Athene, de inzet was van een hooglopend conflict, dat zijn climax vond in terugtrekking van de com plete Westduitse ploeg, heden niet be- Ook Sapporo zijn moeilijk heden niet bespaard gebleven. De Westduitse schaatser Horst Freese bleef zaterdag op zijn specialiteit, de 500 meter, op de tribune zitten. Een veto van de DDR-delegatie schakelde de voormalige Oostduitser uit, voordat hij nog maar een streek had gemaakt op de Makoman ai- piste. In het geval-Freese hadden ge beurtenissen echter niet zo'n mense lijk dramatische wending hoeven te nemen, wanneer de Westduitse sportautoriteiten tevoren wat meer nauwkeurig te werk waren gegaan. De feiten waren te duidelijk om een vergissing te kunnen begaaa Daar door droeg de uitzending van Freese een onnodig provocerend karakter ten opzichte van de Oostduitsers. Die feiten waren: A )Horst Freese vluchtte in mei 1969 van Oost- naar West-Duitsland. B) artikel 27 van het Olympisch reglement schrijft voor dat een deelnemer aan de Olympische Spelen minimaal drie jaar staatsburger moet zijn van het land waarvoor hij uitkomt. C) Een eenvoudig rekensommetje leert, dat Freese drie maanden tekort kwam, om aan de Spelen deel te mogen nemen. D) Er is een ontsnapping clausule voor deze regel. Maar die houdt in dat het land, waar een deelnemer voorheen gevestigd was, geen bezwaar heeft tegen deelname. Die verklaring van geen-bezwaar moet schriftelijk zijn vastgelegd. 9 Bezwaren De Westduitse autoriteiten hebben tevoren dus duidelijk geweten, dat de deelname van Freese op grote moeilijkheden zou stuiten. Voor de Spelen werd geen contact opgeno men met de Oostduitsers, zodat er geen reden bestond om aan te ne men, dat zij geen bezwaar zouden maken. Die bezwaren kwamen dan ook al spoedig toen Freese eenmaal nadrukkelijk op de Olympische piste was verschenen. De 28-jarige Horst Freese verwijt de Westduitse pers teveel over het politieke verleden van hem geschre ven te hebben. „Onnodig veel is de schijnwerper van de publiciteit op mijn persoon gericht geweest. Steeds maar weer werd erop gehamerd dat ik een vluchteling was. Als de Oost duitsers niet van plan waren ge weest protest aan te tekenen tegen mijn komst werden zij door de pu bliciteit in de Westduitse publici teitsmedia er wel toe gedwongen. Ik werd min of meer een prestige-ob ject". Freese was er bij zijn komst naar Sapporo van overtuigd dat hij zou mogen starten. „Noch bij de sport autoriteiten noch bij mijzelf heeft maar een moment twijfel bestaan dat ik zou mogen meedoen. In Da vos bij de Europese kampioenschap pen hebben Herbert Hofl, bondstrai- ner, en ik nog aan Beate Hassler, secretaris van International Skating Union gevraagd of er neig probleem zou zijn over mijn eventuele deelna me. Hassler verzekerde mij dat ik in Sapporo zou mogen starten, zodat toen al mijn twijfels waren wegge nomen". O Misverstand In Davos werd echter ook ëen in ternationale misverstand geboren. Herbert Hofl wordt daarbij door een deel van de Westduitse pers als schuldige aangewezen. Hofl: „Er werd mij gevraagd sedert wanneer Freese niet meer had deelgenomen aan internationale wedstrijden. Toen heb ik geantwoord: sedert 1967. Toen kwam hij voor de laatste keer voor de DDR uit. Uit dat antwoord werd gedistilleerd dat Freese toen gevlucht was. Dan zou hij nu dus al meer dan drie jaar in de Bondsrepu bliek wonen en dan zou zijn deelna me geen enkel probleem meer ople veren. Maar die conclusie was vol komen fout. Wel dacht Hassler er zo over en die gaf deze foute conclusie door aan de ISU, die dat op zijn .beurt doorgaf aan het IOC. Maar het is belachelijk om mij als schuldige aan te wijzen. Het is gewoon een misverstand, waaruit een complexe zaak is 'geboren. In Duitsland is hierover het laatste woord nog lang niet gesproken". Toch is Hofl van tevoren wel op de hoogte geweest van de eventuele gevolgen. „Maar ik heb daar als trainer niets over te beslissen. Per soonlijk vond ik dat wij het risico wel konden nemen. Het ISU-regle- ment schrijft voor dat een schaatser slechts een jaar staatsburger hoeft te zijn voor een land waarvoor hij zal uitkomen. Bovendien ontbraken Freese slechts drie maanden. Ik had goede hoop dat het wel goed zou komen". 9 Toenadering Horst Freese had persoonlijk ook rekening gehouden met het verbe terde politieke klimaat tussen oost en west. „Er is de laatste maanden sprake van een toenadering. De ktvestie-Berlijn is een stuk dichter bij een oplossing gekomen. En de taal, die er tussen beide staten wordt gebruikt is minder oorlogs zuchtig dan in het verleden. Dat was voor mij een reden temeer om aan te nemen dat het allemaal wel los zou lopen met een eventuele uitslui ting". Aanvankelijk leken de Westduitse sportautoriteiten gelijk te krijgen. Herbert Hofl: „Er is een gesprek ge weest met de Oostduitsers. In dat gesprek hebben de Oostduitsers ge zegd geen bezwaar te zullen maken tegen deelname van Freese. Het was echter een mondelinge verklaring. Het is een stommiteit van Westduit se zijde geweest, dat wij die verkla ring niet onmiddellijk schriftelijk hebben vastgelegd. Want kort voor dat de officiële startlijsten werden ingediend, lieten de Oostduitsers hun ware gezicht zien: Horst mocht niet starten". De spelen worden dikwijls het feest van de verbroedering genoemd. Freese: „Dat is de Olympische geest. Maar uit de reglementen blijkt dat er vaak tegen die geest gehandeld moet worden. Het is belachelijk dat er steeds moeilijkheden ontstaan, wanneer topsporters van achter het ijzeren gordijn vluchten". Vlucht De vlucht van Horst Freese werd geboren uit het verlangen de vrouw te trouwen, die hij liefheeft. Freese: „In 1960 vluchtte het meisje dat nu mijn vrouw is en haar moeder via de U-bahn naar West-Berlijn. Ik zoi een paar jaar later komen. Maa toen de muur er eenmaal stond wen het een moeilijke zaak. In 1969 zaj ik mijn kans schoon via' Berlijn t vluchten. Hoe dat in zijn werk i gegaan, kan ik onmogelijk vertellen Er is een organisatie, die vluchtpo gingen organiseert. Ieder die gehol pen wordt, ondertekent een verkla ring dat hij op straffe van betalin - van 50.000 Westduitse marken din vluchtweg niet bekend maakt, zodava: ook andere mensen geholpen kunne worden". c Horst Freese begon zijn schaats hx carrière in 1959. Aanvankelijk legdno hij zich toe op all-round werk. ,,I kw werd tweemaal DDR-kampioen lanpn gebaan. Daarnaast veroverde ik oo nog twee Oostduitse sprinttitels. 1 nam in 1966 deel aan het Europee Zie kampioenschap in Deventer en ipu hetzelfde jaar aan het wereldkamaji pioenschap in Gothenburg. Een jaa, later werd ik geschorst nadat geblete ken was dat ik contact had met hfBei meisje dat later mijn vrouw is ge Va worden. Ik mocht niet meer mej„. met vertegenwoordigende Oostduita teams. Ko! Qi 9 Handicap ge; Horst Freese, van beroep technisc1113 ingenieur, is na zijn vlucht zie We gaan toeleggen op de sprint. „1 woon in Hamburg en dat is een han dicap. Ik heb geen enkele kunstijs baan in de buurt. Zo vaak ik kan, g113 ik naar Inzeil om te trainen. Dit jai 'ee was er een driekamp, die beslis'er over de uitzending naar Sapporo. llc|1 werd in het kampioenschap ve tof West-Duitsland tweede achter Kelei Ier in de tijd van 39,30. Ook in andi eu re wedstrijden bleek ik de tweecgss, man, zodat ik geselecteerd we; voor Sapporo. Op 14 januari real seerde ik in Davos een tijd van 38, seconden. Daarmee stootte ik doi tot de groep rijders, die beneden blank hebben gereden. Ik schat d ik zaterdag hier in Sapporo de n gende of tiende plaats had kunn< behalen. Niet veel beter, want ve der reiken op dit moment mijn c pariteiten nog niet. Ik ga mij voorbereiden op het wereldkai pioenschap in Eskilstuna. Daar ik goed voor de dag komen" Herbert Hofl: „Freese mo volgend seizoen gelegenhe krijgen optimaal te trainen. kan het een eind schoppe Want hij heeft behalve fysieke, ook de intellectuefj eigenschappen, die nodig zijn o|| het ver te brengen in de sportp NIEUWE LEIOSE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8