SAPP0R072 Pfrommer gokt goed Ard Schenk: openbaring voor de pers ARD SCHENK GOUDEN HEERSER! Grönvold snelt naar zilver op 1500 meter Proell: Verkeerde was...' Annemarie MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 Ard Schenk op weg naar een Olympische zege en een nieuw Olympisch record op de 1500 meter: 2.02.96 was zijn winnende tijd. probeer zoveel mogelijk kern ploegle den te bewegen zich open te stellen. Je moet je gewoon geven zoals je bent. Neem Ard Schenk, die doet dat. Maar van de andere kant heeft ieder het recht zich voor te bereiden op de ma nier die hem het beste dunkt'. Voorzichtig Ard Schenk is wellicht nog beter dan Pfrommer in staat om Verkerk te analyseren. De zo gemakkelijk te be naderen Schenk is echter wat voor zichtig als het gaat over zijn opinie over vriend Kees Verkerk. „Ik ken Kees al vanaf begin van zijn carrière. Natuurlijk zijn er wat problemen ge weest, doordat hij wat op de achter grond raakte, maar ik geloof niet dat Kees zich typisch anders is gaan ge dragen. Althans niet binnen de kern ploeg. Verkerk zelf zegt geen directe ver klaring te kunnen vinden, voor zijn teleurstellende prestaties op de 1500 meter. „Ik heb geen greep op het ijs. Al het contact is weg. Maar het feit dat ik zo een matige tijd heb gezet op de 5000 meter, heeft daar natuurlijk wel degelijk mee te maken. Ook de poule-indeling speelt een belangrijke rol. Ard en Roar Grönvold, zitten steeds in de eerste groep. Zij beheer sen dit toernooi. Natuurlijk moet de beste man de eerste keus hebben. Maar waarom mag zo'n Koreaan, waar nog nooit iemand van gehoord heeft, wel in de eerste groep, terwijl andere mensen, die toch tot geweldi ge dingen in staat zijn, achterin wor den gezet. Je zou bij zo'n groepsinde ling moeten uitgaan van de tijden, die in het voorseizoen zijn gemaakt. Pech Kees Verkerk, ingedeeld in de tweede groep, had de illusie al opge geven de tijd van Ard Schenk te ver beteren of zelfs maar te evenaren. Schenks tijd: 2.02,96 was ongrijpbaar. Verkerk overschatte zichzelf niet. Pfrommer: „Hij stelde voor weg te gaan op een schema van 2.06,0 een zelfde tijd als ik in mijn hoofd had. Verkerk gokte dat hij daar iets onder zou komen, dat hij een tijd zou ma- joop holthausen ken, die in ieder geval goed gènoeg zou zijn voor een medaille". Kees „Ik had de pech dat er iets meer wind was. Maar dat op zich is nog geen reden om een tijd te realiseren, die dan zoveel achter blijft bij die van Ard Schenk. Schenk zelf realiseerde verreweg de sterkste tijd. Hij had op deze 1500 meter niet de pech, dat hij evenals op de eerste dag als eerste over de baan moest. Zijn grootste concurrent, Roar Grönvold, startte voor hem. Leen Pfrommer: „Roar realiseerde een tijd van 2.04.26. Die tijd werd het uit gangspunt voor ons schema. Want als Ard onder die tijd zou blijven, zou dat naar onze mening voldoende zijn voor goud". Schenks start was matig. Hij realiseerde de eerste driehonderd meter in een tijd, die achterbleef bij die van zijn concurrenten. 27,7 voor Schenk tegen 26,1 voor Grönvold en 26,2 voor Tveter. Ard: „de eerste 150 meter liep het niet. Ik had de Japan ner Maeda als tegenstander, die ging geweldig snel van start en dat was voor mij een steun om mij aan op te trekken. Daarna ging het gewoon erg gemakkelijk. kerk. Kees rijdt op goud", verklaarde Ard angstig. Die angst leek volkomen ten onrechte. „Schaatsen is een indi viduele sport. Je hoopt natuurlijk dat je wint. Maar als Kees dan eindigt op een tijd, die boven de 2.07 ligt, dan zou je toch wel wensen dat hij snel ler was gegaan dan Grönvold. Daar ben je dan weer genoeg kameraad voor". Naast de nederlaag, die Ver kerk leed, was er nog een grote nega tieve uitschieter op de 1500 meter te bespeuren. De Noor Dag Fornaess. voor het begin van het seizoen Johs' Tenmanns grootste troef, ging ge ruisloos af met een tijd van 2.09,52. Van de overige Nederlanders bracht Jan Bols het er verreweg het beste af. De Drent had daarbij bo vendien de handicap te overwinnen als eerste de baan over te moeten. Weggegaan op een tijd van 2.06,0 ein digde hij een halve seconde boven zijn schema. Dat bleek voldoende voor een vijfde plaats. Jan Bols: „Ik heb geen reden om ontevreden te zijn. Als ik de mannen bekijk, die voor mij zitten, moet ik toegeven dat het wel zo ongeveer de krachtsver houding weergeeft. Wel ben ik ver baasd over de matige prestaties van Dag Fornaess. Ik had zeer zeker ge dacht dat hij voor mij zou eindigen. Ten slotte behoorde hij een jaar gele den nog tot de specialisten op deze afstand. Wat het ijs betreft: Ik heb alle reden tot tevredenheid. Het was stukken beter dan tijdens de 5000 Specialisten Schenk steekt met kop en schou ders boven de rest uit in dit Olympi sche toernooi. Dezelfde figuur die zich bij de klassementswedstrij- den voordoet, is ook oj het spe cialistische festijn waar te nemen. De reden is, dat er buiten de 500 meter om, eenvoudig geen specialis ten zijn. Bols: „In tegenstelling tot de Noren hebben wij meer all-rounders. Zij zitten wat beter in de specialisten. Zij hebben naast specifieke sprinters, voor de 1500 meter nog een Stiansen en Tveter en voor de lange afstanden Stensen en Guttormsen. Het was be ter geweest als wij ook wat specialis ten hier hadden gehad. Want voor ons is een dag waarop de 500 meter werd afgewerkt, min of meer verlo ren geweest. Eddy Verheyen is op de enige „ech te" afstand, waarop hij dit toernooi moest uitkomen, gestrand op de ne gentiende plaats. Zijn gerechtvaar digde excuus is uiteraard dat hij moest rijden op een afstand, die in feite de zijne niet is. „Ik liet de eer ste 300 meter Stiansen teveel lopen. Ik had hem direct bij moeten houden. Maar dat lukte eenvoudig niet. Jam mer, omdat die 1500 meter tenslotte de reden van mijn aanwezigheid hier was". Claeson Min of meer verrassend was de medaille, die de Zweden in Claeson weggristen voor specia list Björn Tveter, Claeson had het voordeel Grönvold als tegen stander te hebben, hoewel hij daaruit niet het maximale profijt trok. Ik heb gefaald in de eerste 300 meter. Toen had ik gewoon met Grönvold mee moeten trek ken. Maar ik liet hem teveel lo pen. Daardoor was mijn kans verkeken om in de finale nog met hem om de ritzege te kun nen strijden. De uitslae van de 1500 meter Is: 1. Ard Schenk (Ned) 2.02.96 (nieuw Olympisch re cord) (goud); 2 Roar Groen void (Noor) 2.04.26 «zilver» 3 Goeran Claeson (Zwe) 2.05,89; 4 BJoern Tveter (Noor) 2.05.94 5 Jan Bols (Ned) 2.06.58: 6 Valerl Lavroesjkin (Rus) 2.07.16; 7 Dan Carroll (VS) 2.07.24 8 Kees Verkerk (Ned) 2.07.43: 9 Johnny Hoeglln (Zwe) 2.08.11; 10 Klmmo Kosklnen (Fin) 2.08.18; 11 Sveln Erik Stiansen (Noor) 2.08.63; 12 Gerhard Zimmerman <w Did) 2.08.95; 13 Dag Fornaess (Noor) 2.09,52; 14 Gary Jonland (VS) 2.09,55; 15 Goeran Jo hansson (Zwe) 2.09,66; 16 Johan Granath (Zwe) 2.10,21; 17 Jouko Salakka (Fin) 2.10,22; 18 Bruno TonlolU (It) 2.10,24: 19 Eddy Ver heyen (Ned) 2.10.96; 20 Mutsuhiko Maeda (Jap) 2.11.09; 21 Valerl Moeratov (Rus) 2.11.83; 22 Klyomo Ito(Jap) 2.11,96; 23 Robert Hodges (Can) 2.12,13; 24 Colin Coates (Aus) 2.12.14; 25 Bill Lanigan (VS) 2.12,31: 26 Ke vin Sirols (Can) 2.13,99 27 Giovanni Gloder (It) 2.14.07; 28 Seppo Haennlnen (Fin) 2.14,52; 29 David Hampton (GB) 2.14.60; 30 Clark King (VS) 2.14,83: 31 Otmar Braunec- ker (Oost) 2.14,88; 32 Herbert Schwarz (W Did) 2.15.42: 33 Richard Toume (Fr) 2.16,37; 34 Choeng Koe SJoeng (N Kor) 2.17.36: 35 Andrew Barron (Can) 2.17,71; 36 Leo Llntoo- vesi (Fin) 2.18,86; 37 John Blewitt (GB) 2.18.96; 38 Dachnyam Louvsanlkhagva (Mong) 2.20.42; 39 James Lynch (Aus) 2.26.69. SAPPORO De Oosten rijkers kunnen de nederlaag van Annemarie Proell op de afdaling van het Alpine skein tegen de Zwitserse teenager Marie Therese Nadig maar moeilijk verkroppen. En daar dreigt Kral Kahr, voormalig coach van het Oostenrijkse team en nu verzorger van de Britse skiploeg, de dupe van te worden. Wat is het geval? Vlak voor de start vroeg Annemarie Proell aan Kahr of hij haar ski's in de was wilde zetten. Dit is een erg be langrijk karwei, want een juiste dosering van de goede soort was kan soms heel wat in snelheid schelen. „Ik zat een beetje met dat verzoek in mijn maag", zegt Kahr nu, „maar wat kon ik an ders doen? Annemarie smeekte om hulp en ik heb niet gewei gerd". Kahr voegde er aan toe dat hij ook de ski's van Brigitte Totschnigg en andere leden van het Oostenrijkse team had inge smeerd met was. Oostenrijkse officials willen de nederlaag van Annemarie Proell nu schuiven op de mogelijkheid dat er misschien een verkeerd soort was zou zijn gebruikt. Maar Kahr zweert dat hij de goede was gebruikte. „Het is belachelijk om de schuld van een nederlaag met slechts een paar honderdsten van een seconde verschil aan de was te geven." Kahr was van mening dat de Oostenrijkse ploeg tot dan toe in Sapporo een volkomen on geschikte was had gebruikt. In een officiële non-stoptraining was Annemarie Proell slechts als tiende geëindigd, zelfs nog achter enkele Britse dames, die zij nor maal gesproken gemiddeld vier seconden achter zich laat. „De was, die Marie Therese nadien mede aan het kampioen schap hielp, bleek over een race van 25 seconden een seconde sneller dan die van Annemarie Proell", zo zei Kahr. Angst Ard Schenk had na de voltooiing van zijn 1500 m race nog maar angst voor één man: de onberekenbare Ver SAPPORO De tegenstelling tussen coach Leen Pfrommer en chef d'équipe Sjaak de Koning is het afgelopen weekeinde in Sapporo nog verscherpt. De in zet was de groepsindeling op de 10.000 meter, waarop Leen Pfrommer wenste vast te houden aan een afspraak tijdens de Euro pese kampioenschappen in Da- vos. Die afspraak tussen en met de rijders hield in dat de resul taten bepalend zouden zijn voor de groepsindeling op de diverse afstanden in Sapporo. Sjaak de Koning verzette zich daartegen en wenste Ard Schenk op grond van zijn prestaties op de 5000 en 1500 meter in doorgaans gunsti ger eerste groep in te delen op de 10 kilometer. Ard Schenk wordt in Nederland bewonderd. Toch kent zijn populariteit in Nederland grenzen. Kees Verkerk en Jan Bols hijvoorbeeld kunnen in feite op een groter aantal fans rekenen dan de 'Lange'. In het buitenland geldt echter vooral Schenk de bewondering. Will Grimsley, de speciale correspondent van Associated Press tijdens de Winterspelen in het Japanse Sapporo, heeft zijn bewondering voor Ard Schenk niet onder stoelen of banken gestoken. Het hieronder volgende artikel verscheen op het AP-net. Hij lijkt op een tot leven geko men prins Valliant uit de romanti sche verhalen. Hij is niet alleen ontwapenend knap, hij kan zich goed en helder uitdrukken, hij is helder en geestig en hij schaatst zo snel als de wind. Ard Schenk, de „Flying Dutch man", is zonder tegenspraak de in dividuele held van de 11e Olympi sche Winterspelen. Hij heeft al twee gouden medailles gewonnen, voor de 1500 en de 5000 meter, en maandag gaat hij trachten een der de te pakken te krijgen op de 10.000 meter. Naar het stadion van Makomanai heeft hij menigten gelokt van tO.OOO tot 50.000 mensen om het schaatsenrijden, een van de saaiste sporten die er zijn, bij te wonen. De rijders komen, rijden en gaan heen, alles precies op tijd en net zo opwindend als naar gras kijken om te zien hoe het groeit, maar bij Ard Schenk, de 28-jarige vrijgezel, is het anders. Hij haalt ze in massa's naar het stadion toe en de bewon deraars, voornamelijk vrouwen, volgen elk zijner bewegingen als hij over het ijs glijdt met lange gracieuze en krachtige bewegingen. Voor de Amerikanen vertegen woordigt hij de sex-appeal van de voetbalster Joe Namath en het filmidool Paul Newman, voor Euro peanen is hij de nieuwe Jean-Clau- de Killy. Maar voor de gastheren de Japanners is hij een man wiens haar persoonlijk door de zonnegod gesponnen is. Als het bekend wordt dat „Ard op het ijs staat" lopen de vrouwen afdelingen van het Olympische dorp leeg. Schenk is een indruk wekkende figuur. Hij is 1.90 m lang, heeft de brede schouders van een bokser, geen middel om van te spreken, krachtige dijen en lange gespierde benen die zowat door zijn nauwsluitende broek barsten. Geel haar omlijst zijn magere en klassiek-gevormde gelaat. het hangt over zijn oren haast tot zijn schouders. Zijn ogen hebben de kleuren van de lucht in de zomer. Schenk heeft verleden jaar zes nieuwe wereldrecords gehaald, in alles van de 1.000 tot de 10.000 me ter. Als hij in Nederland rijdt dan zijn de straten verlaten want ieder een kijkt naar hem op de TV. Hij is een nationaal idool. Niet lang ge leden werd hij geëerd met zowat het hoogste dat zijn land te verge ven heeft: er werd een tulp naar hem genoemd. Hij is een Nederlandse cowboy, de zoon van een boer in het West- friese koeienland. Ard is nooit ge trouwd alhoewel zijn naam steeds wordt genoemd in verband met de een of andere „continentale schoon heid". Verleden jaar was hij verloofd en zou gaan trouwen, maar toen zijn meisje eiste dat hij moest kiezen tussen getrouwd zijn en schaatsen, koos hij het laatste. Hij studeert en wil fysiothera peut worden. Omdat hij 28 jaar is vinden sommigen dat hij als schaatsèr zijn beste tijd heeft ge had en dringt men er wel bij hem op aan het rijden op te geven nu hij helemaal bovenaan staat. „Ik heb genoten van de ervaring naar de top te klimmen", zegt Schenk, „en nu wil ik het meema ken hoe het is op de weg terug. Ik vind dat mijn publiek dat wel ver dient". Schenk heeft al verschillende persconferenties doen opleven door zijn rechtstreekse antwoorden en zijn gevatheid. Hij zei vandaag dat hij, nu hij de 1500 en de 5.000 me ter heeft gewonnen hij niet ver wacht ook de 10.000 meter te win nen alhoewel het wereldrecord op die afstand al op zijn naam staat. Iemand herinnerde hém eraan dat hij toen hij te Sapporo aan kwam met vertrouwen had gezegd dat hij drie gouden plakken ging halen, en waarom dacht hij er nu anders over, was hij zijn zelfver trouwen kwijt? „Waarachtig niet", zei Schenk, „ik wil mijn concurrenten wat op- sarren". Een Japanse verslaggever herinnerde Schenk eraan dat hij de avond voor hij de 5.000 meter won gedroomd had dat hij op die af stand nummer één zou gaan wor den. „Hebt u iets dergelijks ook ge droomd voor de 1500 meter van vandaag?", vroeg de journalist. „Ik heb gedroomd", antwoordde Schenk, „maar ik vertel jullie niet waarover. Alleen maar dat het geen fluit te maken had met een gouden medaille of met de 1500 meter". SAPPORO Hij begon met zilver. Hij haalde op het hoogte punt van zijn carrièrg goud en hij zou nu bijna in zijn na dagen op zijn derde Olympische Winterspelen opnieuw vlam men. Op de 1500 meter. ..zijn" Olympische afstand. Maar Kees is al lang Keessie niet meer. Zeker niet deze Spelen, waar zich steeds een verlammend gevoel van hem meester maakt. Daarom werd de nederlaag als een afgang gevoeld. Meer nog: Als ver nedering. Niet omdat de tyran Ard Schenk zijn tweede gouden medaille wegsleepte, maar wel, omdat de kloof tussen Ard en Kees zo ontstellend groot was: 4,5 seconden. Een kloof, die ook in een klassementswedstrijd onoverbrugbaar is. meter, 'oen er bijna niet te rijden viel. Het klimaat hier in aanmerking genomen waren de omstandigheden zonder meer goed te noemen De 29-jarige Kees Verkerk had zich helemaal voor 1500 meter Die tegenstelling leidde zondagmid dag tot een protest van geëmotio neerde De Koning bij chef de mission Herman jonkheer Quarles van Uf- ford. Het zou te ver gaan, te menen dat het protest van De Koning louter uit prestigeoverwegingen tegenover Leen Pfrommer werd ingediend. Wel heeft dat een rol gespeeld, getuige ook de uitspraak van Pfrommer: „Ik ben erg blij dat Kees Verkerk die geweldige tijd heèft gerealiseerd. Er is veel kritiek geweest van De Ko ning. Ik heb een hele dag lang moe ten horen of ik krankzinnig was." ■fe Risico De motieven van de De Koning om te protesteren waren te billijken, sterker nog, zij waren op het eerste gezicht zelfs reëeler dan de uitgangs punten van Leen Pfrommer. Sjaak de Koning: „Ik had de angst dat wij door Schenk in de laatste groep te laten starten een medaille zouden wegschenken. Ik geloofde niet in Verkerk, noch in Bols gezien de pres taties van de afgelopen dagen. Maar het weer was vandaag als door Olympische goden gezonden. Dit ijs was ideaal voor de glijder Kees Ver kerk. Het maakt mij niet uit wie er een medaille pakt, als hij maar in Nederlandse handen terecht komt. Ik vond het een groot risico niet Schenk maar Verkerk in de eerste groep in te delen. Want het had net zo goed mis kunnen lopen. De fout is ge maakt in Davos. Zo'n afspraak is be lachelijk. Je kunt de Spelen niet ver gelijken met een klassementswed- strijd. De beste man en dat is duidelijk Ard Schenk hoort in de eeerste groep thuis. Hij moet in ieder geval de beste omstandigheden heb ben." Leen Pfrommer heeft echter steeds Direkt na de zege van Ard Schenk op de 1500 meter rinkelde de telefoon in huize Schenk in Wieringerwaard. Talloze mensen wilden de ouders van de Olympische kampioen geluk wensen. de eenheid van het team voor ogen gehad. Ilij heeft zich terecht coach gevoeld van de Nederlandse ploeg, niet alleen van de beste man. Want hij als coach heeft te maken met in dividuen, die samen een groep vor men. „Ik kan niet altijd alleen naar Schenk kijken. Dat is gevaarlijk. Je hebt ook met anderen te maken. Je moet rekening houden met degenen, die onder de top zitten. Als ik alleen maar naar Ard zou kijken, zou dat een spanning in de ploeg opwekken. En ten slotte moet ik ook met de hele handel naar Oslo." Sportief De afspraak gemaakt in Davos werd ook door de betrokken rijders geëerbiedigd, inclusief door Ard Schenk, die de sportieve grootheid wist op te brengen niet van de af spraak te willen afwijken. Hij maak te daar geen geheim van. Ook De Koning was van de wens van Schenk op de hoogte. Desondanks ging hij zijn nood klagen bij Herman jonkheer Quarles van Ufford. De chef de mis sion: ,Er is een afspraak gemaakt in Davos, waarvan de coach deel is ge worden. Hij heeft zich daar helemaal achter gesteld. Ik heb daar begrip voor. Maar ik kan ook begrip op brengen voor de motieven van Sjaak de Koning. Hij moet zich echter wel realiseren dat Davos in deze zaak duidelijke richtlijnen te zien heeft gegeven. De coach heeft de zaak hier zo duidelijk doorgesproken dat er geen misverstand meer mogelijk is. Ik vind dat de chef d'equipe dan niet meer helemaal vrij staat. Als het mis was gelopen had de verant woording bij mij en bij de coach ge legen. Ik respecteer De Koning des te meer omdat hij het zo moeilijk heeft gehad. Hij is na een gesprek met Ard tenslotte met pijn in zijn hart akkoord gegaan, zij het onder protest. In deze unieke zaak zou ik willeb zeggen dat Leen Pfrommer en Sjaak de Koning beiden gelijk heb ben. Ik vond het niet nodig om mij tegen het duidelijk verlangen van de rijders en de coach te verzetten. Te meer omdat Kees Verkerk na zijn teleurstellingen op de eerste dagen duidelijk een steuntje nodig had." Pfrommer heeft tenslotte gelijk ge kregen. Hij is door de feiten in het gelijk gesteld, al nam hij en met hem Ard Schenk veel risico. De coach uitte zijn blijdschap heel dui delijk nadat Verkerk gefinisht was door te applaudiseren. „Natuurlijk was ik toen blij. Na die kritiek die er allemaal was geweest, vond ik het fijn dat de vent, die ik in de eerste groep had gezet, die prestatie leverde. Het was een stukje gelijk tegenover die mensen, die het altijd beter menen te weten." gezet. Na het echec op de 5000 meter gold meer dan ooit voor hem de noodzaak op de mijl een plak weg te halen. Liefst een gouden, maar metaal van minder edel soort zou voor Kees vol doende zijn geweest om hem uit onbegrijpelijke stress-periode te helpen. Coach Leen Pfrommer: „Kees was gespitst op deze af stand. Het zilver van Innsbruck en het goud van Grenoble speelde wel degelijk door zijn hoofd. Technisch en conditioneel heeft hij zich goed op dit toer nooi voorbereid." Leen Pfrom mer zwijgt over de derde com ponent, die noodzakelijk is voor succes: de mentale voorberei ding. Verkerk houdt zich afzijdig van het gewone gebeuren. Hij sluit zich af. De grappen en grollen makende Kees bestaat niet meer. Zoals hij ook in con tact met publiciteitsmedia een uiterst moeilijk figuur is geworden. Leen Pfrommer: „Kees houdt zich afzijdig van allerlei activiteiten. Ik Jan Bols

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7