FELLE GASEXPLOSIES DOOR BOMAANSLAGEN Ruim vijf procent van alle bestuurders had gedronken Kamerlid wil diepgaand onderzoek Hongaar Miklós Jancsó een bijzondere filmer Cinemanifestatie Utrecht Vermoorde vrouw van tas beroofd Max Tailleur boos op niet-rokers Massale nachtelijke verkeerscontrole Oppositie: spoed met stakingsrecht Iiiclustrieboiicl-NVV bezint zich op acties ANWB in actie tegen plastic afval 5 MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 (Vervolg van pag. 1) Volgens de Bossche officier van justitie mr. A. N. Messchaert is ge bleken, dat onder de één meter dikke buizen bij Ravenstein springladingen gelegen hebben, die kracht genoeg hadden om twee van de zes filterhui zen volkomen te ontzetten. Er zijn bovendien ontstekingsmechanismen aangetroffen alsmede restanten van draden. In Ommen zijn gelijksoortige aan wijzingen gevonden. Volgens de dis trictscommandant van de Rijkspolitie in Zwolle, kolonel A. W. de Vrieze, is de aanslag daar waarschijnlijk niet volledig uitgevoerd. De mijnoprui- mingsdienst heeft althans niet ver van de krater een „installatie met draden eraan" gevonden, waarmee mogelijk een tweede explosie zou kunnen zijn veroorzaakt. Vlucht Direct na de explosie in Ravenstein sloegen tientallen omwonenden van het 25 ha grote Gasunie-terrein op de vlucht, in vele gevallen met niet meer dan wat lijfgoed en geld bij zich. Het bevel tot tijdelijke evacua tie was gegeven door burgemeester drs. J. J. M. Bonnier. Ravenstein leek op dat moment rampgebied, waar brandweerwagens van korpsen tot ver uit de buurt en BB-eenheden af en aan reden. De po litie had alle wegen afgezet en op een enkele „hot line" na waren door overbelasting van de centrale ook alle telefoonverbindingen verbroken. Panische angst maakte zich van sommige rampbestrijders en belang stellenden meester toen een half uur na de eerste zich een tweede explosie voordeed. Opnieuw sloeg een huizen hoge steekvlam omhoog en sneuvel den tientallen ruiten zelfs in het drie kilometer verder gelegen stadje. Om negen uur was de brand zozeer beperkt, dat twee mensen in as- bestpakken naar de filters konden gaan om de afsluiters dicht te draaien. Om tien minuten voor half tien waren de vlammen gedoofd. Enkele uren daarvoor leek de toe stand nog even extra gevaarlijk toen de gasdruk in de toevoerleiding on rustbarend toenam. Dit kwam waar schijnlijk door uitzetting.van het gas in de bovengrondse leidingen. Des kundigen van de Gasunie slaagden er echter snel in op een veilige plek gas te laten ontsnappen en zo de druk weer te verminderen. Verwacht wordt, dat de reparatie een week zal duren. Als het in die tijd niet koud wordt, vreest de Gasu nie geen stagnaties in de gasvoorzie- zing. In erg koude tijden komt het topverbruik in Zuid-Nederland stij gen tot 40 miljoen kubieke meter per dag, viermaal zoveel als de hoeveel heid, die op het ogenblik ter beschik king is (normaal gaat er 2,8 miljoen kubieke meter gas per uur door de compressor van Ravenstein). Om de gasvoorziening veilig te stel len heeft de Gasunie enkele grote in dustrieën en vier elektriciteitscentra les verzocht voorlopig op olie te sto ken. Voorts is de afname van België en Frankrijk met 400.000 kubieke me ter per dag teruggeschroefd tot 1,3 miljoen kuub. Volgens wethouder A. van der Burgt heerst in Ravenstein enige ver bittering omdat in eigen omgeving zo weinig bekend bleek te zijn over de aard van de ramp en de kwalijke gevolgen ervan. De verbittering kreeg nog meer reliëf door het feit, dat drie jaar geleden bij de officiële opening van het station was verzekerd, dat een ramp van enige omvang tech nisch uitgesloten was. In geval van brand of ontploffing zouden automa tisch alle toevoerlijnen binnen twee minuten sluiten en zou alle gevaar zijn bezworen, aldus de wethouder. In de praktijk bleek dit niet te klop pen: het duurde enkele uren voor de afsluiters konden worden dichtge draaid. Volgens de Gasunie is er echter geen moment gevaar voor de bevol king geweest. „Het laten branden van het gas is in principe niet schadelij ker dan het laten branden van een fornuis", aldus een Gasunie-voorlich ter. Om nieuwe aanslagen te voorko meer verscherpte surveillance inge- andere compressorstations (in het Friese Oldeboorn en i Wieringer- voerd. Van de thans getroffenen was alleen dat in Ommen bewaakt. Het liberale Kamerlid Geurtsen heeft de regering gevraagd een diep gaand onderzoek in te stellen. Hij wil verder weten wat de consequenties zijn voor de gasvoorziening in ons land en voor de export. l TILBURG De 39-jarige gezins- i verzorgster Geertruda Egberts, die woensdagnacht is doodgeslagen, moet toen zijn beroofd van haar schouder tas. Dit heeft de Tilburgse politie vastgesteld. Het is een bruinieren tas, waarin in ielk geval een aansteker moet hebben gezeten van het merk „Franklin". De aansteker was met een bebloemd stofje bekleed. Van een verslaggever AMSTERDAM Max Tailleur heeft zaterdagmorgen bij de prijsuit reiking aan de elf mensen die door een jaar niet roken duizend gulden hadden gewonnen, zijn ontstemming uitgesproken over het feit dat het de prijswinnaars, naar hij meende, voor al om het geld ging. „Ik ben diep teleurgesteld", zei Max Tailleur, „Ik had gehoopt dat dit besluit voor uw leven zou zijn, maar uit de krantenartikelen van de laatste week heb ik begrepen dat het u voor al om die duizend gulden ging. En dat is triest. Ik had gedacht dat ik met mensen te doen zou krijgen met verstand in hun hoofd, maar de siga- rettenfabrikanten hebben de slag ge wonnen. Koopt u zich van die dui zend gulden maar een luie zitbank en ga daar maar op liggen roken, u hebt er recht op". De prijswinnaars lieten merken dat zij op hun beurt er zeer teleurgesteld over waren dat Max Tailleur op grond van „verkeerde krantenpubli- katies" zijn vertrouwen in hun goede bedoelingen had opgezegd. Dr. L. Meinema, die de actie heeft geleid, zei erop te vertrouwen dat tenminste 90 procent van de prijswinnaars „niet meer aan roken denkt". Vergeleken met andere anti-rookcampagnes is dat een zeer hoge score, zei hij. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Een onver wachte verkeerscontrole, waar aan ruim 800 politiemensen in Brabant en Limburg in de nacht (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het aan de NW- Industriebond opgelegde stakingsver bod in kort geding is gebaseerd op een twaalf jaar oude uitspraak van de Hoge Raad en houdt in geen enkel opzicht rekening met de geest van het ontwerp-Stakingswet, dat al ge ruime tijd bij de Tweede Kamer ligt. De voorzitters van PvdA, D'66, PSP en PPR constateren dit in een geza menlijke verklaring, waarin zij een beroep doen op het parlement spoedig een regeling tot stand te brengen' die berust op erkennnig van het sta kingsrecht. Naar hun oordeel demonstreert het vonnis, dat de rechtspleging ten aan zien van het stakingsrecht geen gelij ke tred heeft gehouden met de maat schappelijke ontwikkeling. De gevol gen van de huidige rechtspraktijk achten zij gevaarlijk voor. het geoor loofd zijn van stakingen. Ze vinden het voorts niet gewenst, dat de motivering van het vonnis maatgevend wordt voor de recht spraak ter zake. Hierdoor wordt het gevoel van machteloosheid versterkt en wordt het vertrouwen in de vak bonden als instrumenten voor lots verbetering ondermijnd, aldus de voorzitters. van vrijdag op zaterdag deelna men, bracht opnieuw aan het licht dat alcoholgebruik op dat tijdstip de grootste verkeerszon- de is. Van de bijna 25.000 gecon troleerde verkeersdeelnemers, overwegend autobestuurders, bleek tussen de vijf en zes pro cent alcoholhoudende dranken te hebben gebruikt. Bijna vier procent van hen, te weten onge veer 70 personen, moest een rij verbod worden opgelegd. Uit deze gegevens mag niet worden afgeleid, dat drankgebruik onder de verkeersdeelnemers altijd de grootste zonde is. Men nam een periode begonnen werd om elf uur 's avonds en de controle eindigde tegen vier uur in de morgen*volgend op vrij dagavond, die algemeen als een uit gaansavond geldt. Velen blijken voorts zonder geldig rijbewijs te rijden (2'/c procent) en een ongeveer even groot percentage verkeersdeelnemers bleek geen geldig kentekenbewijs te kunnen tonen. Niet voldoen aan verlichtingseisen kwam in bijna twee procent van de gevallen voor, terwijl het rijden met gladde banden bij één procent van de aange houden weggebruikers werd gecon stateerd. Merkwaardig was dat Limburg, dat vrijdag overal generale repetitie hield voor het carnaval van het volgend weekeinde, geen hoger percentage al coholgebruik liet zien dan elders. Zuid-Holland bleek de meeste zonda ren te tellen voor wat betreft het rij den zonder geldige papieren. Opperwachtmeester J. Tabor uit Rijen had tijdens de verkeerscontrole in Brabant een „narrow escape": hij kreeg een baksteen naar zijn hoofd en werd gewond. In het ziekenhuis moesten dertig hechtingen in zijn hoofd worden aangebracht. Wie de steen gooide weet de politie niet; waarschijnlijk stond de dader in de buurt van de politie achter een schutting. UTRECHT De organisatie van al die films, persconferenties, discussies, en andere gebeurtë- nissen, sluit zo goed, dat wij, om er ook nog wat over te kunnen schrijven, af en toe wat van de Cinemanifestatie moeten over slaan. La Bataille de 10.000.000, een uit verschillende documen taires samengestelde document taire van Chris Marker over Cuba van nu (van een paar jaar geleden dan) had ik toch eigen lijk moeten zien. Maar S.P.Q.R. van de Duitser Vol- ker Koch had ik best kunnen laten lopen, want die kon met enkele mooie opnamen, wat grapjes en een nogal geprikkeld interview met Pasolmi, zijn film niet redden, omdat hij onsa menhangend niet wist wat hij wilde. Hij mag blij zijn dat hij tot de Cine manifestatie doordrong, al begrijp ik niet goed waarom. Met Agnus Dei zit dat anders, want de Hongaar Miklós Jancsó is een bij zondere filmer met een mooie eigen stijl- De moeilijkheid bij hem is dat hij in een strijd deze keer de op stand van Bela Kun, die door Horthy werd neergeslagen nauwelijks aanduidt wie wie is. Bij hem gaat het er meer om dat beide partijen te- Frans Zwartjes in zijn eigen film Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De Industrie- bond-NVV zal met zijn achter ban overleggen over de vraag welke acties moeten worden ont ketend om alsnog tot een betere CAO te komen indien de rechter in hoger beroep de bond in het gelijk zal stellen. Dit verklaarde de voorzitter van de Industriebond-NVV, de heer A. Groe- nevelt, gisteravond in het NOS-tele- visieprogramma Interpellatie". In deze uitzending noemde hij het von nis van de Amsterdamse rechtbank president, mr. U. W. Stheeman „een zo rechtstreekse aantasting van ons rechtsgevoel, dat ik me niet kan voorstellen dat politieke partijen in Nederland mede schuldig willen blij ven aan het handhaven van deze si tuatie". De heer Groenevelt merkt voorts op, dat de huidige teruggang van de Nederlandse conjunctuur door het kabinet-Biesheuvel kunstmatig wordt bevorderd. In dit verband wees hij op de 45.000 werkloze bouwvakkers, die er volgens hem niet zijn omdat er geen werk is. maar omdat de regering niet bereid is de gelden uit te geven zoals die zouden moeten worden be steed. Ook de 850 miljoen gulden van de inflatiecorrectie gaan volgens de heer Groenevelt naar mensen die het helemaal niet nodig hebben, namelijk naar die met hogere inkomens. Met dit geld zouden de werkloosheid in de bouw en in het noorden van het land kunnen worden opgelost. Spijtig In het pamflet dat de Industrie bond, vandaag in een oplage van 300.000 aan de poorten van de me taalbedrijven heeft verspreid, deelt de bond de werknemers mede dat zij zich „hoe spijtig ook" genoodzaakt ziet zich van elke actie tc onthouden en niet tot een uitkering kan over gaan. „Toch, zo ;taat er in het pam flet, zal de bond het hoofd niet in de schoot leggen. Wij zullen in hoger be roep gaan en hopen, dat bij het hof en de Hoge Raad frissere ideëen be staan over het stakingsrecht dan bij de president van de Amsterdamse rechtbank." In het vlugschrift wordt de werk nemers ook duidelijk gemaakt dat de industriebond bereid blijft om te on derhandelen over „een goede CAO" Het enige beroep waar geen loon aan is verbonden, .alleen „kost en inwoning" begint zo langzamerhand het allerbelangrijkste te worden. Ook in het economisch bestel. Tenminste, diegenen die het be oefenen krijgen van hot en her steeds nieuwe opdrachten. Ik bedoel het beroep „huisvrouw", dat officieel geen beroep is. Toen onze welvaart steeg en de dubbeltjes nauwelijks meer schenen te tellen, ontwaakten de reclame makers en prezen hun waren aan. De huisvrouw was alleen verstandig en flink als ze die spullen gebruikte. Toen kwam de tegenactie. Zij, die met lede ogen zagen, hoe het geld uit de portemonnaie werd geklopt. De consumentenvoorlich- lichters, die vertelden hoe X en IJ beloften deden die niet waargemaakt worden; dat middel A ook witter dan wit waste en goedkoper was dan middel B. „Wees prijsbewust", riepen ze en de nationale economiebewakers vie len het koor bij. De huisvrouw werd niet langer toegestaan voor de vuist weg haar zeep en soda, thee en koekjes te kopen. Ze moest met rekenlat en spiedend oog de winkel in. In de schooltelevisie werd deze week nog de kinderen verteld,-dat die huisvrouwen lelijk te kort schie ten als het gaat om de zorg voor de derde wereld. Ze kopen, omdat het goedkoper is, bietsuiker en moeten, omdat de arme landen geld nodig hebben, rietsuiker kopen. Ben benieuwd of er kindertjes Zij Is het thuis moeder ter verantwoording hebben geroepen En hoe die moeders gereageerd hebben. Een zeker wanneer de moeders de echtgenoten zijn van Nederlandse bietenverbouwers, die de oogst nu ook bepaald niet moeiteloos binnen halen. Daar is dan nu de koffie bij ge- komen. Moeten we de koffie kopen die Juan plukte op zijn vaders plan tage ergens in Zuid Amerika en op letten dat er geen Angola-korreltje tussen zit? Maar wat doen we met de Portu gese sardines? Met de Griekse zon- netochten, met die lekkere Spaanse vakantie? En straks met de Egyp tisch aardappeltjes, de Tunesische druiven e.i de Roemeense komkom mers? Waar zit nou wel een en waar geen luchtje aan? De huisvrouw zal het moeten uit kienen. Op haar schouders en in haar beurs ligt de verantwoordelijkheid voor heel die rommelige wereld. En dan komen ze toch steeds maar weer aanzetten met die lijst van be langrijke mannen, die in ons landje de koers zouden bepalen. Die nooit een pond koffie of een pak suiker kopen En ook hun hemden niet wassen... Dat laten ze allemaal doen door een huisvrouw! rechtstelden, en dat wordt in Agnus Dei een ritueel, mooi en episch ver filmd, met Miklós' bekende lange op namen, op het land, bij een dorpje. Overwinning en dood, dans en ne derlaag, vloeien samen. En dan is er één hoofdfiguur, een r.k. priester, aan Horthy's kant tenslotte, die alle te rechtstellingen steunt en wijdt met de bezetenheid van een inquisiteur, en een voortdurend beroep op de Bij bel. Als het hem te machtig wordt valt hij flauw, of loopt hij het water in. Een van de eigenaardigste Neder landse filmers is Frans Zwartjes die op zijn, zeer persoonlijke, manier, in hard zwart-wit, met veel close-ups, en enkele zwijgzame, pervers aan doende figuren, in langzame, vreemde handelingen, dromen schept van een morbide schoonheid. In kleuren lukt hem dat minder. Een enkel filmpje, of een paar, maakt indruk, maar ze ven achter elkaar werd mij teveel. Doordat Zwartjes zich telkens her haalt en eerste verrassingen verlopen tot maniertjes, waarmee egocentri sche Zwartjes weinig anders te zeg gen heeft Een heel wat gewoner, maar ook veel frisser, verrassing was De Noord 20-29 van Frans Bromet, die in Ilpen- dam op het zogeheten buurtje woont en daar, in een jaar, de huisjes, de sfeer en de mensen opnam, zoals ze zich voordoen, met een innemende echtheid en menselijke humor, ook in het ironische commentaar, waaraan René Daalder meewerkte. Bromet, die zich bescheiden maar cameraman noemt, bewees dat het leven interes sant kan zijn waar je het maar grijpt, zoals Goethe indertijd al onge veer zei. Gas-i Gas-s-s-s van de Amerikaan Roger Corman begint goed satirisch, met een meesterlijk getekende inleiding bijvoorbeeld, en belooft dan veel: jongeren, die een gas-ongeluk overle ven, trekken naar New-Mexico- Ze komen andere groepen jeugd tegen, die zich alweer, en zelfs fascistisch, georganiseerd hebben. Daar komen dan botsingen en vervolgingen van, maar de satire verliest scherpte en wordt meer en meer jeugdige lolma- kerij. Wel aardig voor een jong pu bliek. te kinderachtig voor een festi val. Ofschoon dat over het algemeen wel zo loodzwaar is. dat een beetje plezier er wel tussendoor mag. Viva la Muerta van Arrabal, een van de indrukwekkendste films tot nu toe, kan hier niet in een naar regels worden afgedaan. Daar kom ik nog op terug. Arrabal zelf. waarop wij al dagen wachten, schijnt maan dag toch te komen. Paul Morrissey, die Trash maakte, heeft ons geestig, cynisch verteld van de wijze waarop hij dat deed, en van zijn filmopvat tingen waarmee hij, als Warhol-epi- goon, ongeveer alle filmkunst, zijn eigen regisseur-zijn inbegrepen, ont kent. Alles in de Amerikaanse weg- werp-maatschappij mag van hem op de vuilnishoop. En hij maakt films over mislukte zelfkantfiguren ver slaafden en prostituées en zo om dat hij meer gewone, werkende, ar me, strijdende, verdrukte, mensen niet ..commercieel" vindt, zei hij. De merkwaardigste gast, die maan dag verwacht wordt, is de zevenenze ventig-jarige Michel Simon, die een halve eeuw geleden al speelde, en nu nog meedeed in Blanche van Borowc- zyck, die maandag draait. A'damse raadslid Pais volgt Joekes op in Tweede Kamer Van een correspondent DEN HAAG Het liberale Tweede- Kamerlid Th. T. Joekes zal in juni de Kamer verlaten in verband met zijn aanstelling als financieel adviseur van 'Je Overzeese Gas en Elektrici- teits Maatschappij O.G.E.M. te Lon den. Het Amsterdamse gemeente raadslid drs. A. Pais zal de zetel van de neer Joekes in de Tweede Kamer gaan innemen. Voor de opengevallen plaats, die de heer Joekes in het Ka merpresidium achterlaat, zal de VVD het liberale Kamerlid mr. Portheine kandidaat stellen. Mr. A. Geurtsen staat op de nominatie om de heer 'Joekes als .secretaris van de WD- fractie op te" volgen. Scheveningen oefende op de stralen de zaterdag, waartnee het afgelopen weekend begon, op veel mensen weer grote aantrekkingskracht uit. Op zo wel de boulevard als het strand werd weer enthousiast gewandeld alsof de kalender geen winter meer aan wees. Een enkeling waagde zich zelfs op een terrasje. Verzoening (2) Na de beide l iatste Leerhuis-uit zendingen was het een verademing, in uw blad onder de kop „Verzoe ning" met verwijzing naar Hebr. 10 onderstreept ioor Hebr. 9 22 de „conditio sine qua non" bij uitne mendheid te lezen, dat zonder bloed storting geen vergeving geschiedt en, indien geen vergeving van schuld, geen vrede met God en de naaste. Het was verkwikkend, in de uit zending van de professor volmondig het „amen" te mogen beluisteren op de eenvoudige confessie van me vrouw Bosshardt. Laten wij hopen dat het door prof. Berkhof openbaar begeerde gesprek met mevrouw B. het voor hem heeft verduidelijkt dat verzoening met God en de naaste nog altijd een zaak is van het hart en niet van het verstand. Rotterdam A. Wols Kabeltelevisie „Kabeldistributie functioneert als verlengstuk van de omroepprogram ma's", aldus de N.O.S. (lees: omroep verenigingen). Regionale uitzendingen via een kabel is een zaak waar de N.O.S. m.i. volkomen buiten staat. Als argument tegen reclame in re- gionale kabel-tv-programma's, wordt bescherming van de regionale en plaatselijke dagbladen genoemd. Is de N.O.S. ook zo bezorgd over de dag bladen die nu schade lijden door de S.T.E.R.-reclame? De werkelijkheid is, dat de N.O.S. de ontwikkeling ^an de kabel-tv wil afremmen. Sinds 1963 kan men in twee wijken in Den Haag kijken en luisteren naar buitenlandse tv- en FM-radioprogramma's via een expe rimenteel CAS-net, een uitgebreide vorm van kabel-tv. Deze proef is ge slaagd. Het is nu 1972! De omroepen zullen via de hun aanverwante politieke partijen al het mogelijke doen om uitbreiding van het CAS-net te voorkomen, zodat het Westen van ons lard verstoken blijft van buitenlandse ei regionale tv- en radioprogramma's. Het is jammer iat de abonnees van de omroepbladen er nog steeds niet van doordrongen zijn, dat zijzelf de uitbreiding van de kabel-tv onmoge lijk maken. Rotterdam J. B. Wittkamp (Van een verslaggever) DEN HAAG De ANWB gaat sa men met het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, de schippersver eniging „Schuttevaer", het Land bouwschap en de Unie van Water schappen gebruikers van plastic ver pakkingsmateriaal vragen dit zoveel mogelijk te vernietigen. De organisa ties willen hiermee bijdragen tot ver mindering van de milieuverontreini ging. Plastic materialen verteren niet, maar worden wel in steeds groter aantal geproduceerd, aldus de ANWB. De milieuverontreiniging neemt hier door zowel te water als op het land toe. Plastics kunnen gevaarlijk zijn voor het vee en het landschap ontsie ren. Voorts kan plastic afval in het water verstopping van duikers ver- oorzaken, bemalingsinstallatles geheel' of gedeeltelijk onklaar maken, wa- terinlaten van sluizen verstoppen en de scheepvaart ondervindt er hinder van. Het is voorgekomen dat een scheepsschroef in een plastic zak ge wikkeld raakte, waardoor het voort stuwingsvermogen van het schip sterk werd verminderd en een aanva ring volgde. De organisaties hebben ook mede werking gevraagd aan de leveranciers van kunstmeststoffen om op de zak ken een dringend verzoek te drukken dat deze niet op de akkers worden achtergelaten, maar worden verza meld en verbrand. Op dit verzoek is reeds positief gereageerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5