Samengaan in Sodepax voldoet Vaticaan niet Confessioneel gesprek nie aan termijn binden Schmelzer wijst koffie-actie af Migratie zal moeilijker moeten worden gemaakt ARJOS -voorzitter ziet wat in PvdA H. de Ruig overleden Uw probleem is het onze Oecumenisch orgaan in discussie 14 revolutionairen opgepakt in Turkije Samenwerking? Gesprek met Rome over katechismus wordt voortgezet Puzzelhoek Schrijvers tegen andere spelling Een woord voor vandaag A.R. Kamerlid De Koning: Congres over Suriname Processie uit dank voor benoeming Brieven die niet rijn voorrten van naam en adres kannen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder, tljke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Mag een tuinder, die een vrachtwagen bezit en lid is van de veiling, zijn produkten zonder ver gunning of ontheffing vervoeren? Antwoord: Stilzwijgend nemen wij aan dat het niet gaat om vervoer met een volkswagenbusje of iets derge lijks, maar om een vrachtwagen, die meer dan 500 kg. vervoert. Al het gaat om eigen produkten moet u naar ons van bevoegde zij de werd medegedeeld ingeschreven zijn voor het vervoer van eigen pro dukten. De vergunning wordt ver leend door de stichting inschrijving eigen vervoer. De inschrijving moet u aanvragen via de rijksverkeersin spectie. Verzoek van lezer: Enkele jaren ge leden hebben we in de vakantie een kerk bezichtigd, waar een prachtig bewerkte preekstoel was. Het bij zondere was dat in hetzelfde blok hout (voor het oog) een tafereel was uitgehouwen van de apostelen als vis sers of van de wonderbare visvangst, in ieder geval personen, een bootje, water en vissen en zelfs een net Met geen mogelijkheid kunnen we ons herinneren waar dit is geweest. Het was in elk geval in Nederland. Vraag: Is carotine goed voor de ka naries? Antwoord: Carotine is zeer gezond voor mens en dier. Men vindt het in de peen. Daarom is het zo gezond penen rauw te eten. U kunt jonge worteltjes in de kooi hangen; als u ze neerlegt worden ze vies. Ook kunt n geraspte peen door het voer roeren, maar het is beter de vogels zelf te laten pikken. Vraag: in bijna al mijn droge bo nen zitten kevertjes. Ik heb enkele bonen ingesloten, waarin zich kevers bevinden. Hoe heten deze dieren, hoe te.'en zij zich voort en wat is de be» strijdingsmethode? Antwoord: Uw bonen zijn te droog en waarschijnlijk niet van dit jaar. In elk geval worden ze niet goed be waard. Zoals alle peulvruchten en graansoorten moet u ze bewaren in een liefst juten zak of zak van nylon gaas. Dit laat de lucht door en nu en dan moet u eens goed schudden. De dode kever was dermate plat en verminkt dat er niets meer uit viel op te maken. De levende exemplaren, die uit uw brief te voorschijn kropen, namen een sprint over ons bureau en we hebben ze niet meer kunnen van gen. Zend ze voortaan in een goed gesloten doosje of kokertje, als ze niet al te schadelijk zijn. Vraag: Kunt u mij berichten welk beestje dit is? Antwoord: Het verkeerde in een dei gelijke staat van verminking of ontbinding dat er niets meer mee viel te doen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Waarschijnlijk omdat de aktiviteiten ervan te zeer het beleid van zijn eigen staatssecretariaat doorkruisten, heeft de paus de wereldraad doen weten dat hij de samenwerking in de SODEPAX-commissie niet op de huidige wijze wenst voort te zetten. Het in 1968 opgerichte Committy on Society, Development and Peace, af gekort SODEPAX, was één van de ge volgen van de ontwikkelingsconfe rentie die de wereldraad en de rooms-katholieke kerk in april 1968 in Beiroet hadden gehouden. Het had zich door de medewerking van des kundigen van naam, een zeker gezag weten te verwerven en in verschil lende landen werkgroepen gevormd en projecten voorbereid om de pu blieke opinie te activeren. Toen het Vaticaanse staatssecre tariaat ingreep in het werk van de ook uit deskundige leken bestaande „Pauselijke Commissie voor Recht vaardigheid en Vrede" omdat hier door zijn eigen buitenlands beleid via de nuntii werd doorkruist, was reeds gevreesd dat ook de samenwerking met SODEPAX daarvan de gevolgen zou gaan ondervinden. Vorige week kwamen kardinaal dr. J. G. M. Willebrands en fmgr. Joseph Gremillion. de rooms-katholieke co- president van SODEPAX, naar Ge- nève, om met de wereldraad een in grijpende wijziging van SODEPAX te bespreken. Volgens waarnemers zou het bij dit onderhoud nogal hard Vastenactie tegen bederf van milieu ALKMAAR De jeugdwerkadvi seur J. Th. Pietersen uit Alkmaar wil proberen zoveel mogelijk mensen over te halen te vasten en de tijd van onthouding dan te gebruiken om zich te bezinnen op het probleem van het milieutederf. In een brief, die de heer Pietersen op grote schaal zal verspreiden, roept hij kerkdijken en buitenkerkelijken op de komende lijdenstijd te experi menteren met vasten. „Vasten is het leven terug brengen tot wezenlijke zaken", zo staat in de brief, die be gint met: „De toekomst van onze kin deren is zeer hachelijk. De volwasse ne van nu behoort misschien tot de laatste generatie, die nog alle kansen krijgt". Verder staat: „Wij zijn ver vallen tot roofbouw. Naast de uitput ting van aarde en mensen is de be volkingsexplosie verschenen". De lieer Pietersen gelooft dat vas ten „ons misschien doet zien en horen waarom het gaat." Vasten betekent, zo schrijft hij, lijfelijke discipline. Niet roken, niet snoepen, weelde en vertoon van luxe achterwege laten; zo weinig mogelijk gebruik van de auto en de bromfiets maken en niet te veel vergaderingen beleggen, noemt hij als mogelijkheden voor vasten. Na de lijdenstijd, die duurt van midden februari tot Pasen, is er weer verder te praten, zo schrijft Pietersen. tegen hard zijn gegaan nadat geble ken was dat de paus de samenwer king in SODEPAX op zo'n laag pitje zou willen zetten, dat dit praktisch het einde van deze commfissie zou betekenen. Experiment GRONINGEN Ar j os-voor zitter Gerrit van Dongen gelooft dat de confessionele partijen van daag een echte kans hebben om het met de PvdA aan te durven. Er is met name een handreiking vanuit de richting van Nieuw Links Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. en er zijn kansen voor één christelij ke volkspartij waarin ook de christe nen binnen de PvdA zich thuis kun nen voelen. Van Dongen zei dit op een Arjos-vergadering in Groningen. Een samengaan van de christelijke partijen mag volgens hem niet zijn een optelsom van de drie (KVP, ARP en CHUDe ene nieuwe christelijke partij zal een keuze moeten maken en dan moet men bereid zijn een der tig procent van zijn huidige aanhang te verliezen. Eén christelijke partij mag geen paraplu zijn voor links en rechts. Dat zou de politiek verwarren met de kerk. „In de kerk wil ik wel naast iemand als Schakel zitten. In de politieke partij is dat voor mij een grote vraag", aldus Van Dongen, sprekend over het AR-Kamerlid Schakel. Op polarisatie was hij tegen als dit een tegen elkaar opzetten betreft. Het harmoniemiddel wees hij af als dit wordt gehanteerd om de kwalen van onze maatschappij te bedekken. „Po larisatie kan ook zere plekken open leggen". Overigens was bij de oprichting van SODEPAX in 1968 al afgesproken dat dit een experimentele periode van niet meer dan drie jaar zou worden. Gedurende deze periode was er al vaak een zekere scepsis over deze samenwerking uitgesproken, omdat de officiële visie van Rome over het bevolkingsvraagstuk via deze commis sie ook aan de wereldraad zou wor den opgedrongen. De inkrimping van het werk van SODEPAX zal ook ont slag voor verscheidene staffunctio narissen betekenen. Dr. Max Kohnstamm te Brussel, co- president van SODEPAX van de kant van de wereldraad, erkent dat er moeilijkheden zijn opgetreden en dat een „angst voor nieuwe dingen" van Rome daar een rol bij speelde. „Maar het probleem, waar wij zowel in Rome als in Genève mee zitten is dat een dergelijk orgaan zich niet te zeer mag verzelfstandigen, maar dat de kerken zichzelf «rin terug moeten kunnen vinden. Wij willen niet dat ROTTERDAM De heer H. de Ruig, oud-directeur van dagblad Trouw, is op 68-jarige leeftijd in een verzorgingsflat te Soest, waar hij de laatste jaren woonde, overleden. De heer De Ruig was voor de oor log lange jaren werkzaam bij onze bladen, het laatst als adjunct-direc teur. Na de oorlog werd hij aan het dagblad Trouw verbonden, waar hij in 1956 tot directeur werd benoemd. In 1963 moest hij deze functie om gezondheidsredenen neerleggen. De heer De Ruig is voor de oorlog een van de stuwende krachten ge weest van de Nederlandse bond van jongelingsverenigingen op gerefor meerde grondslag, die hij een aantal jaren als secretaris diende. ANKARA (Reuter) De politie van Ankara heeft zaterdag bekend gemaakt, dat zij de afgelopen week tien mannen en vier vrouwen heeft aangehouden, die deel zouden uitma ken van een linkse verzetsgroep. Voorts werden wapens, waaronder twee machinegeweren, en munitie ge vonden. Volgens de politie was men de groep op het spoor gekomen, doordat leden er van zouden hebben gepoogd een bank op te lichten voor 82.000 Turkse ponden (ruim 20.000 gulden). Altmann in Bolivia gearresteerd LA PAZ (AP) Klaus Altmann, die door Frankrijk wordt gezocht, omdat hij de oorlogsmisdadiger Klaus Barbie zou zijn, is in La Paz gearres teerd in verband met een schuld van 4.000 dollar. De arrestatie is verricht op verzoek van het Boliviaanse ontwikkelingsbu reau. UTRECHT Aan de R.U. te Utrcht is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer C. H. W. Waarden burg te Utrecht. 1—jff COIV1IV1ENT AAR Binnen de PvdA lijkt, ietwat hortend en stotend, de discussie over eventuele regeringssamenwerking met de KVP weer op gang te komen. Nadat Han Lammers en Marcel van Dam het hadden gewaagd, een koersverandering van hun partij aan de orde te stellen met een bestraffing van de partijraad als prompt gevolg heeft ook dr. H. van den Doel zich in het gesprek gemengd. Zijn opmerking, dat een aanzienlijk deel van de PvdA de partij spoedig in de regering wil zien en dan aan dit verlangen zonder de KVP niet kan worden voldaan, getuigt van aanmerkelijk meer verstand en nuchterheid dan de partijraad wist op te brengen, toen hij vorige week weer eens het kanon van het eigen gelijk op de partij van De Zeeuw afschoot. In werkelijkheid heeft de partijraad niet, en van den Doel wèl gelijk, al valt te vrezen, dat hij het niet zal krijgen. De aanhang van de PvdA is jarenlang met actieve medewerking van Lammers, Van Dam en Van den Doel gestijfd in het besef, dat er met de 'consérvatieve en onbetrouwbare' KVP niet te wer ken zou vallen, en gesterkt in de illussie, dat links' het alleen wel zou redden. SODEPAX een aparte „kerk" wordt naar de rooms-katholieke kerk en de wereldraad, maar we willen ook niet dat er slechts enig coördinerend werk wordt gedaan waarvan beide partners zich nauwelijks iets hoeven aan te trekken. Maar er is geen sprake van dat SODEPAX ter ziele zou zijn. Wij zullen de samenwerking voortzetten, maar het moet een commissie van de wereldraad en het vaticaan blijven." SODEPAX werd deze eerste drie jaar slechts voor één vijfde deel gefi nancierd door de kerken, en voor de rest onder meer door de Ford Foun dation en door de Franse industrieel baron C. de Rosen. Maar deze giften waren bedoeld om in de aanloopkos ten te voorzien. Nu het voorgaan van het werk hoofdzakelijk financieel gaat afhangen van de kerken, is de tijd gekomen om met elkaar te bespreken of men op deze wijze met elkaar verder wil of niet. DEN BOSCH (KNP) Het reeds begonnen gesprek tussen de bisschop pen Ernst en Bluyssen met Rome over de katechesecursus op de HAVO en VWO-scholen van „Ons Middel baar Onderwijs" in Brabant en el ders, gaat door. De eis van Rome aan de bisschop pen om de katechese-cursus uit de handel te nemen, was van het begin af gesteld, maar nog niet uitgevoerd vanwege het overleg, dat de bis schoppen Bluyssen en Ernst in Rome zijn begonnen met de congregatie voor de geloofsleer en de congregatie voor de priesters. De beide curie-congregaties en (daarom) ook de pro-nuntius in Den Haag, mgr. A. Felici, hebben een ge sprek met het „OMO"-bestuur gewei gerd. De kardinalen Seper en Wright van beide congregaties en mgr. Ange- lo hebben het „OMO"-bestuur meege deeld, dat zij hangende het gesprek met beide bisschoppen geen nader overleg wensen met derden. Het „OMO"-bestuur had op een ge sprek aangedrongen om Rome te overtuigen van hun goede bedoelin gen met de katechese-cursus. De me dedelingen, die het „OMO"-bestuur hierover aan de pers heeft gedaan, zijn uitgegaan met medeweten van de beide betrokken bisschoppen van Den Bosch en Breda, maar niet in overleg met hen. De bisschoppen Bluyssen en Ernst zetten him overleg met Rome nog voort. Eerder lieten beide bisschoppen in het communiqué van 18 januari 1972 weten, dat zij met alle waardering voor de totaliteit van de cursus zelf ook bezwaren hebben, omdat de cur sus aanleiding kan geven tot misver standen of eenzijdigheid. De auteurs hebben daarop laten weten dat zij de bezwaren van de bisschop pen zullen bestuderen en waar nodig de teksten herschrijven. L'Idiot International verschijnt niet meer PARIJS (DPA) Het uiterst linkse Parijse maandblad L'Idiot Internatio nal verschijnt niet meer. Uitgever Hallier zegt, dat het in 1969 opgerich te blad „stelselmatig en op slinkse wijze" door de overheid om hals is gebracht. Er wachten het blad zeven proces sen wegens laster en belediging en er moet worden gerekend op geldboe ten tot een gezamenlijk bedrag van 150.000 francs. In september 1970 had de schrijfster Simone de Beauvoir de leiding van L'Idiot overgenomen om het voor gerechtelijke vervolging te behoeden. In maart vorig jaar gaf zij de functie echte op, omdat naar haar mening het blad „slechts zichzelf ver tegenwoordigde". Men kan begrip hebben voor het trauma van de nacht van Schmelzer dat hier achter zit; er is geen reden voor waardering voor de elementen die dit trauma aan hun separatistische streven dienstbaar hebben gemaakt en er is geen plaats voor bewon dering jegens de partijleiders die zich hebben laten overspelen. Maar dat de indoctrinatie zonder man keren heeft gewerkt daarvan heeft de partijraad vorige week overtuigend blijk gegeven. De weerzin tegen de KVP is buiten alle propor ties getild, de illusie is een luchtkasteel gebleken. Het is geen wonder, dat in wezen gouvernementele politici als Lammers, Van Dam en Van den Doel door een wat katterig gevoel worden beslopen. Maar zij oogsten wat zij hebben gezaaid. Van den Doel meent, dat zijn partij zal splitsen als ze nog veel langer samenwerking in een rege ring van zich afschuift. Hij zal daar wel gelijk in hebben. Maar of een splitsing zal uitblijven, als hij zijn zin krijgt, staat nog te bezien. Na alles wat er de afgelopen jaren is gebeurd, zal samenwerking met de KVP, zonder afspraken vooraf, moeilijk uit gelegd kunnen worden. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. verklarende omschrij ving, 10. vod, 11. aanloop, 12. rund, 14. verlegen, 16. peulvrucht, 17. Myth, fi guur, 19. bloeiwijze, 21. Assistant Engi neer (afk.), 22. hoepel, 24. plaaggeest, 26. kasteel, 28. muzieknoot, 31. oorlogsgod, 33. deel van een boom, 35. slede, 37. niet goed doorbakken, 39. familielid, 4a voorkomen, 42. bloem, 44. schoorsteen- zwart, 45. water in N.Br. Verticaal. 2. reeds, 3. paard, 4. zang stuk, 5. muzieknoot, 6. engels bier, 7, meisjesnaam, 8. eenjarig kalf, 9. land bouwer, 13. soort gebakje, 15. stap, 18. te£en dat in de psalmen voorkomt, 20. soort, 23. wijnsoort, 25. bedorven, 27. kleverige stof, 29. jong schaap, 30. twee tal, 32. zuilengang, 34. voertuig, 36. ri vier, 38. bedrag, 41. muzieknoot, 43. scheik. element. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. as, 2, drama, 7. eg, 9. present, 12. gel, 13. nel, 15. ark, 17. e-a., 18. merel, 20. ar, 21. sneep, 22. goela, 23. e.d., 24. speer, 26. la, 27. les, 2a els, 29. eng, 33. troetel, 37. os, 38. Oeral, 39. Aa. Vert. 1. al, 2. dra, 3. re, 4. aster, 5. me, 6. ank, 8. ga, 10. meander, 11. praline, 12. gesel, 13. neppe, 14. leges, 16. kraag, ia mes, 19. lor, 25. elger, 30. pro. 31. bel, 32. Po, 34.O.E., 35. Ta, 36. ra Van een verslaggever AMSTERDAM De meerderheid van de schrijvers is tegen andere spelling. Dit is het voorlopig resultaat van een enquête van de Vereniging van Letterkundigen onder haar Le den. Op de enquête heeft 30 procent van de 625 leden gereageerd. Van de 190 die hun mening gaven, wezen 155 le den spellingswijziging af; 25 waren voorstander van min of meer ingrij pende wijzigingen. Tien letterkundi gen schortten hun oordeel op. Bin nenkort verschijnt een „verantwoor ding" van deze enquête. De vereniging, „vakbond" van de Nederlandse schrijvers is samenge steld uit auteurs die uiteenlopende genres beoefenen. Eerder hadden zich enige schrijvers voor spellingsvereen voudiging uitgesproken (Gerben Hel- linga. Lucebert, Sybren Polet, Jacq Firuin Vogelaar en Jan Wolkers). BEROEPINGSWERK Gereformeerde kerken Beroepen: te Strijen, kand. H. den Boer te Veenendaal. Geref. kerken (vrijgem.) Beroepen: te Uithuizen, M. H. Slig- gers te Avereerst-Dedemsv'aart. Chr. geref. kerken Beroepen: te Elburg, kand. A. v.d. Weerd te Apeldoorn; te Zeist, M. Vlietstra te Werkendam. T)SALM 130 is het lied van wachten en hopen. Dat is meer dan kerheid. Als we een verzekering sluiten dan ligt iets instant vast. De uitbetaling hangt niet af, of mag althans in geen enkel zicht afhangen, van een persoonlijke beslissing, het contract beslist, dan praten we maar niet over de kleine lettertjes. Maar goed, we i pen er rustig op, we zijn verzekerd. Wachten en hopen is meer. Alth bij deze God, tot wie de man van psalm 130 roept. Hij heeft geen kit lettertjes. Hij behoeft ook niet eerst in contracten te kijken, Hij is zoals Hij is, in zijn heerlijkheid, die tegelijk zijn nederdaling tot hul] de zekerheid van wie Hem vrezen. Inderdaad, de goddelozen heb hun zekerheden, maar geen vrede. De mens zonder God heeft de gen waarop hij vertrouwt en de omstandigheden die hij beveilige macht toeschrijft. Maar in de nood roept hij vergeefs. Er moet ge\ pen worden tot een „U". „Uit de diepten roep ik tot U, o HERE". D God hoort en merkt op. De diensten van deze psalm worden niet na omschreven. Het behoeven niet perse de diepten van ongerechtigl te zijn, hoewel de man van deze psalm om vergeving bidt, of liever vertrouwen in zijn God, bij wie vergeving is, uitspreekt. Een mens in allerlei diepten terecht komen om zich dan te binnen te brengen vreemd het is om daaruit geholpen te worden. Hoe weinig recht daarop heeft, hoe weinig hij kan bestaan voor het aangezicht van H die gedachtenis houdt. Maar hij wacht en hoopt. Meer dan wachten de morgen. En dat is dan zijn laatste en enige en onwankelbare zei heidde morgen waarin God komt. De morgenster die hem het kom licht van zijn God aankondigt. En daarin staat hij niet alleen, maat de gemeenschap met de naamdragers. In de diepten gekend geme gedoopt, betekend en verzegeld om op de hoogten van het heil hun stemming en toekomst te vinden. Wij lezen vandaag 1 Samuel 16 :14 - 23. Van onze parlementsredactie HOOGEVEEN Drs. J. de Koning vindt, in tegenstelling tot de KVP dat het gesprek in de Contactraad tussen KVP, ARP en CHU niet mag worden gebonden aan een datum, waarop men het eens moet zijn geworden. Op een studiedag van de Drentse ARP en ARJOS in het Herman Bavinckhuis in Hoogeveen stelde het a.r.-lid van de Tweede Kamer dat voor hem de onder handelingen in de Contactraad al een succes zijn wanneer de partijen dichter bij elkaar zijn gekomen. Als de toenadering er is, volgt op den duur toch wel de organisatorische afronding in de vorm van een samensmelting. Hoewel hij zich over het vorige week begonnen gesprek in de .Con tactraad voorzichtig uitliet, kreeg de heer De Koning geen onverdeelde in stemming van de vele ARP-ers en Arjossers die deze studiedag bezoch ten. De heer J. van Noord, de indie ner van de Drentse resolutie op de partijraad in het najaar in Zwolle, had kritiek op de werkwijze van de Contactraad door eerst te willen pra ten over de beleidslijnen en later pas over de uitgangspunten. De heer Van Noord, die lid is van de begeleids- commissie voor het gesprek met KVP en CHU, waarschuwde voor het risico dat nu is ingebouwd. Het Tweede-Kamerlid drs. Schou ten vreesde de „salami"taktiek, die nu door de Contactraad onder leiding van oud-kabinetsinformateur prof. Steenkamp kan worden gevolgd. Over allerlei onderdelen kan men het eens worden, maar dat is een onv doende basis voor het vormen v één christelijke partij. Over beleid uitgangspunten moet gelijk wore gesproken, aldus drs. Schouten. Drs. De Koning was het hier n mee eens: „Die methode van ee praten over de hoofdpunten van 1 beleid is wel goed voor ons. Wij h( ben immers allen dat Jongeling-trc je over ons van alleen maar te will getuigen". Christelijk RIJSWIJK De migratie van Surinamers naar Nederland, een ver schijnsel wat elk jaar toeneemt, gaat gepaard met tal van problemen. Hierover werd het afgelopen week end gesproken op een congres van de stichting Surinamers in Den Haag en omstreken. De gevolgen van deze landverhui zing zijn merkbaar zowel in Suriname als in Nederland. Veelal zijn de mi granten de goed tot zeer goed ge schoolden. die daardoor aan de ar beidsmarkt in Suriname worden ont trokken wat de sociaal-economische en politieke situatie niet ten goede komt. In Nederland rijzen echter ook pro blemen voor de Surnamers op het ge bied van huisvesting, arbeidsplaatsen, vrije tijdsbesteding en participatie aan het Nederlands schoolsysteem, terwijl de intergratie in en het ge accepteerd worden door de Neder landse maatschappij met tal van moeilijkheden gepaard gaan. Gebrek aan voorlichting aan de Surinamers over de meoilijkheden die migratie naar Nederland met zich mee kan brengen, maar ook aan de Ne derlanders die met dit verschijnsel worren geconfronteerd werd als een van de hoofdoorzaken aangewezen. Het koninkrijksstatuut heeft op de (Van een verslaggever) MAASTRICHT Ruim driedui zend mensen uit Limburg en andere delen van Nederland hebben zondag in Maastricht tijdens een processie uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de benoeming van dr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond. Voorafgegaan door het eeuwenoude mirakelbeeld „Maria, sterre der zee" trokken 's middags de deelnemers door de straten van de Maastrichtse binnenstad. Na afloop droeg deken J. Joosten van Echt in de basiliek van Onze Lieve Vrouw een plechtige mis op. Dr. B. Naaykens hield een preek over de zin van het bisschopsambt. De demonstratie voor de nieuwe bis schop van Roermond, die vergezeld ging van een handtekeningenactie, was georganiseerd door het „ge bedsoffensief" in Limburg. migratie ook een belangrijke invloed, omdat hierdoor het verhuizen van Su rinamers naar Nederland gemakkelijk wordt gemaakt en daardoor wordt be vorderd. Het voeren van een doelgerichte po litiek met betrekking tot de werkge legenheid in Suriname kan mee hel pen dit verschijnsel tegen te gaan, al dus verschillende sprekers. „Het rich ten van de cultuur, die momenteel geënt is op Nederland, op Suriname kan", aldus de Surinaamse historicus Gessel, „op zichzelf deze moeilijkhe den niet oplossen". Een gehele maat schappelijke ommezwaai in Suriname en de ontbinding van het statuut, waardoor de migratie zal worden be moeilijkt, was volgens het congres, gezien de verschillende reacties, een reële mogelijkheid om deze proble men het hoofd te biedèn. Overigens liet drs. De Koning geen misverstand over bestaan dat nieuwe partij christelijk moet zijn dat de samensmelting niet alleen k op basis van het programma, ms ook op basis van geloofsverbondt heid. Zonder christelijke organisa vervolgde hij, wordt alles nog kil en materialistischer. En het gel<) wordt teruggedrongen naar I vroomheid op zondag. Uit de discussie werd maar al duidelijk dat men niet bereid is ARP op te geven en te laten opga in een algemene partij. Men v vooral ongerust over de uitlating van de KVP-voorzitter ir. D. Zeeuw en zijn propageren van open partij. We moeten elkaar all( kunnen vinden op het Evangelie, dwingend is voor de politiek, alc een van de conclusies. Het gesprek de Contactraad, zo concludeerde vergadering verder, mag alleen res teren in een christelijke partij n een duidelijke signatuur. Er moet een partij zijn die aanspreekbaar op de politieke daden. Federatie Een andere discussiegroep kw tot de conclusie het alleen maar n de CHU te wagen en met de K hoogstens een federatie aan te ga Als je De Zeeuw hoort, weet je n wat de KVP bijvoorbeeld over tv jaar voor een gemeenschap zal zi Drs. De Koning betoogde nog het uitgangspunt van de partijen het politiek handelen dicht bij elki liggen. Hij gaf toe dat haast m worden gemaakt met het gesprek t sen de drie confessionele partij Mocht dat gesprek toch mislukk aldus drs. De Koning, dan is de A altijd nog goed om jaren te besta Het enige alternatief vandaag is n één christelijke partij. Van een verclaggever DEN HAAG Minister Schmelzer kwalificeert kof- fieacties als die van het An- golacomité als het propageren van ghettopolitiek, die hij verwerpelijk acht. Dienen zulke acties het belang van de volken? zo vroeg hij zich af in een radio vraaggesprek van zaterdag (Vara). Geen koffie uit Angola betekent, dat men dan elders koffie moet gaan kopen, aldus de minister, en dat dan telkens afgewogen moet worden welk oordeel men heeft over het politiek regiem van het land. Dan zou je dus altijd politieke overwegingen de doorslag moeten laten geven voor je economisch handelen. Ik kan u verzekeren, zo ging hij voort, dat er in de wereld heel wat landen zijn, waar Nederland en ze ker ons parlement grote bezwaren tegen hebben. Wij vinden het nu eenmaal het prettigste dat iedereen in de wereld doet zoals wij. Maar bij eenzelfde opstelling zou ooi geen handel mogelijk zijn met lan den van het Oostblok. Ik geloof, zo besloot de hee Schmelzer, dat ghettopolitiek ave rechts werkt. Het gaat mij om non discriminatie. Omdat ons land geei staatshandel kent, kunnen de eco nomische relaties met de overzeesi gebieden van koloniale landen ii eerste instantie beter overgelatei worden aan het bedrijfsleven. Dezelfde zaterdagmiddag bewe zen jongeren opnieuw deze menin geenszins te delen. In Schinnei hield een aantal betogers voor di belastingvrije supermarkt voor per soneel van Afcent, het Navohoofd kwartier voor centraal-Europa, eei zitstaking. Het waren leden van werkgroep Zuidelijk Afrika, di< daarmee wilden protesteren tegei de verkoop van koffie uit Angola De politie werd gealarmeerd er trad bemiddelend op. Een klein* delegatie van de werkgroep kreeg toegang tot een Afcent-autoriteit de Westdultse luitenant-kolone: Bauer. Hij werd toegesproken en kreeg koffie uit Tanzania aangebo den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2