ASEXPLOSIES NA SABOTAGEDAAD Metaalstaking duurt onverminderd voort Ruim miljoen schade door bomaanslagen bij Gasunie u: Goud in drievoud Het Kwartet J llï Nog altijd geen lijn in akties te zien Gedood bij botsing op onverlichte aanhangwagen Burenvete leidde tot schietpartij Vijf Jordaniërs door landgenoten neergeschoten Nieuwe Leidse Courant Maandag 7 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. U Van onze verslaggevers RAVENSTEIN/OMMEN )e gasexplosies, die gistermor- en vroeg de wijde omgeving an de aardgascompressorsta- ons in Ravenstein en Ommen pschrikten, zijn veroorzaakt tor sabotage. Experts van de jasunie en de politie hebben istanten van ontstekingsme- ianismen gevonden, die een antal springladingen tot ont- loffing moeten hebben ge- racht. Van de daders ont- reekt echter nog elk spoor. Van beide aanslagen had alleen die het Brabantse Ravenstein resul- at. Om kwart over vier sloeg na n hevige klap een 65 meter hoge iddestoelvormige vuurzuil omhoog, n half uur later gevolgd door een !>l8freede exPlosie- Daardoor werd de 01 terinstallatie van het compressor- ition, dat als pompinstallatie dient >r de gasaanvoer naar Zuid-Ne land, België en. Frankrijk volko en vernield. De schade wordt op n tot anderhalf miljoen gulden ge bat. Volgens de Gasunie loopt de voorziening geen gevaar. 'e bom op het terrein van het mpressorstation bij Ommen, die on- veer ter zelf der tijd plaats had, ihtte onbetekenende schade aan: er ak geen brand uit, de bom sloeg leen een gat van een meter diepte j het hek, juist boven de plaats lar de gasleidingen uit Slochteren nnenkomen. Bij de Gasunie gelooft men voor- mog niet ,dat de sabotagedaden zijn torbereid door de Hoogeveense in- lide timmerman Cartinus Annen, e onlangs bekendmaakte, dat er een botagegroep bestaat, die het heeft munt op de gasleidingen. Doel van i groep zou, volgens hem, zijn de Indacht van het westen te vestigen de moeilijke economische situatie I het noorden. Ook bij de politie fcht men geen geloof aan dit ver bal, zij heeft althans geen contact :ocht met de man. len van de redenen, waarom men t niet in zijn richting zoekt is, dat aanslagen nie t overeenstemmen "jet de motieven, die Annën heeft ge hemd. Volgens de Hoogevener zou groep de verbindingen met het esten willen lam leggen. In dat ge- 1 had men echter de hoofdleiding ja de IJsselmeerpolders moeten aan- jkken. De installaties in Ommen en pvenstein vormen evenwel onderde- van de leiding naar het zuiden 1 het land en naar Duitsland, Bel- i en Frankrijk. Weliswaar gaat er Ommen nog een vertakking naar t westen, maar deze is van onder schikt belang. Professioneel Wen is er echter wel van overtuigd, t er achter de aanslagen een pro- ^sionele groep zit, althans een >ep, die de zaak professioneel heeft De enorme 'vlammenzee bij het compressorstation van de Neder landse Gasunie. Op de voorgrond de filterinstallatie waar de sabotage werd gepleegd. |ngepakt. (voor vervolg zie pag. 5) KLM ook naar Melbourne a een correspondent SCHIPHOL De KLM heeft lan- ngsrechten verkregen in de Austra- (che stad Melbourne; tot dusverre j de KLM naar Australië uitslui- hd op Sydney. Met ingang van 1 jril zullen de lijn vluchten op Syd- daarom worden doorgetrokken |ar Melbourne. Er wordt tweemaal week in beide richtingen gevlo- Met op de achtergrond een gedeelte van de gasfabriek in Ravenstein zoekt de politie in uniform en in burger met behulp van speurhonden naar mogelijke aanwijzingen van de sabotagedaad. AMSTERDAM De 52-jarige me vrouw F. Koffeman-Pasterkamp uit Urk vond de dood toen zij zaterdag avond bij Tollebeek in de Noordoost polder met haar auto op een onver lichte aanhanwagens botste die op de weg stond. Twee andere inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. In Asten (NB) kwam zaterdagnacht de 25-jarige G. J. M. van Zandvoort uit Liessel om het leven toen hij met zijn auto in een slip raakte en tegen een boom botste. De 25-jarige W. H. van der Blij uit Ede verloor zaterdag het leven toen hij met zijn auto op de weg Barne- veld - Kootwijkerbroek in een bocht tegen een bestelwagen reed. Zijn vrouw werd ernstig gewond. Het 19-jarige meisje Tinke Brou wer uit Weststellingwerf (Fr.) is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen zij met haar auto in Steggerda in een slip raakte, tegen een café botste en daarbij uit haar auto werd geslingerd. De 32-jarige mevrouw M de Grui- ter-Alberts is zaterdag om het leven gekomen nadat de auto waarin zij zat in een slip was geraakt en tegen een woonhuis botste. De bestuurder van de auto. de 20-jarige M. J. uit Waalre werd ernstig gewond. ROERMOND Een burenvete in de Brabantsestraat in Roermond heeft dit weekeinde tot een schietpartij ge leid waarbij vijf schoten zijn gevallen. De vrouw van de 26-jarige J. P. ontdekte in de nacht van zaterdag op zondag, toen zij naar bed wilde gaan, dat haar buurman, de 25-jarige J. M. bezig was de banden van haar auto met een scherp voorwerp door te ste ken. Door haar gewaarschuwd storm de haar man naar buiten, doch hij kon de dader niet de baas worden daar die bijgestaan werd door een andere buurman, de 28-jarige B. S. P. haalde daarop uit zijn huis een Flobertgeweer en loste vanuit de deuropening vijf schoten, waarvan cr twee een voet en de rechterarm van J. M. doorboorden, terwijl een derde kogel de rechterschouder van B. S. trof. De schutter werd gearresteerd, na de schietpartij, evenals een zwager van B. S., die de voordeur van de schutter met een bijl had bewerkt. Van onze verslaggevers ROTTERDAM De stakingen in de metaal duren ook vandahg nog onverminderd voort, terwijl er ook in het stakingsbeeld zelf nog maar weinig verandering is gekomen: op vrywel geen van de platliggende werven en andere Hoe verder hij naar het Westen reisde, hoe meer hij ervan over tuigd raakte dat de wijzen uit het Oosten kwamen. SIDNEY SMITH i Wilt u mijn wagen grijs maken? Barometerstand: heden 10 uur 75,2 cm (1015 millibar), stijgend. Aan de westelijke flank van een hogedrukgebied waarvan het cen trum zich boven zuidoost Europa bevindt, trekken voortdurend kleine storingen van het zeege bied ten westen van Portugal via het Kanaal en de Noordzee ver der oostwaarts. De zuidelijke stroming die de ze storingen meevoert, vindt zijn oorsprong in streken rond de Middellandse Zee en is bijgevolg zeer zacht en vochtig. Overdag stijgen de temperaturen in die ge bieden die in deze stroming lig gen tot waarden rond 10 graden. Hoewel wat verder naar het oos ten in Europa nog wel vorst voor komt, is deze over het algemeen, uitgezonderd in Rusland en noor delijk Skandinavië, nog maar van vrij geringe betekenis. Hoog water Hoog water, 7 februari: Rotter dam le getij 9.58, 2e getij 22.40; Scheveningen 8.32-21.04; Vlissin- gen 9 00-21.34; Haringvliet aan de Zeezijde 7.38-20.11. Zon en maan 3 februari: zon op 8.10, onder 17.39; maan op 3.17, onder 10.48; 15 febr. N.M. metaalbedrijven is er sprake van een stakingscomité, met uitzon dering van Wilton Fijenoord in Schiedam. Een opvallend ver schil met de eerste stakingsdag, vorige week vrijdag, is wel het feit dat de kategorale bonden als het MBGK en Arbeidersmacht meer aktiviteiten ontplooien. Gestaakt wordt er nog altijd bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, bij de Verolme-werven op IJsselmon- de en op Rozenburg, bij de Schiedam- se werven Wilton Fijenoord en Gusto bij het elektrotechnisch bureau Van Rietschoten en Houwens NV, en bij de Amsterdamse scheepswerf Verschure. Het personeel van de NDSM in Am sterdam is vanmorgen weer aan het werk gegaan. Bij de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam was het vanmorgen vroeg een komplete chaos. De hoofd poort van de werf was hermetisch gesloten. Het werd niet duidelijk op wiens instigatie dit gebeurd was. Ach ter de poort stonden enkele stakers, die iedereen de toegang weigerden. Tegen acht uur stond het vrijwel vol ta lige, vierduizend man sterke perso neel voor de poort, waardoor het ver keer volledig werd ontwricht. Na enige tijd zagen de stakers in, dat zij maar beter een goed heen komen konden zoeken in de druileri ge regen, en tegen tien uur vanmor gen stonden er nog slechts enkele honderden stakers voor de nog altijd hermetisch gesloten poort, die door een om de twee uur wisselende sta- kersploeg werd bewaakt. De direktie van Wilton Fijenoord was niet be reid enig kommentaar op de gebeur tenissen te geven. Inmiddels had het NVV, min of meer als mosterd na de maaltijd, zijn beloofde pamfletten uitgedeeld aan Terwijl Ard Schenk op de hoogste tree staat reeds met de gouden medaille om buigt Kees Verkerk zich voorover om uit handen van mr. Van Karnebeek zijn eremetaal, het zilver, in ontvangst te nemen. SAPPORO Axd Schenk heeft schaatsgeschiedenis geschre ven. De 28-arige Nederlander, die vorig jaar reeds afrekende met een aantal grenzen in de schaatssport door als eerste man onder de 2 minuten-grens op de 1500 m en eveneens als eerste onder de 15 minuten-grens op de 10.000 m te blijven, maakte vannacht in het Japanse Sapporo een welhaast unieke 'trilo gie' compleet. Na het goud op de 5000 en 1500 meter eiste hij ook dit eremetaal op de langste afstand, de 10.000 meter. Slechts de noren Ivar Bal- langrud en Hjalmar Andersen presteerden het in resp. 1936 (Garmisch-Partenkirchen) en 1952 (Oslo) om ook drie gouden me dailles tijdens Olympische Win terspelen te veroveren. Overigens staat Ard Schenk een medaille achter op de lijst van totaal aan tal gewonnen medailles. De Noor Ballangi-ud, de Fin Clas Thunberg en de Rus Grisjin wonnen op twee Spelen in totaal vier gouden medailles. Ard Schenk leverde op de 10000 meter zijn prestatie overigens on der niet-optimale omstandighe den. H(j startte in het laatste paar Ij voorafgaande was er in de Ne derlandse ploeg de nodige beroe ring geweest, maar Schenk en trainer Leen Pfrommer hielden aan hun eerder in Davos gemaak te afspraken vast en weigerden gevolg te geven aan de wensen van het Nederlandsch Olympisch Comité om toch in de eerste groep te starten ten nadele van Kees Verkerk en toonde opnieuw zo'n grote overmacht dat de top prestatie van Kees Verkerk er bij verbleekte. Voor Verkerk restte er slechts het zilver. Met de vier de plaats van Jan Bols boekte Ne derland zijn grootste Olympische triomf tot nog toe. de poorten van de verschillende be drijven. In dit pamflet herhaalt het NVV nogmaals deg ebeurtenissen rond de uitspraak in het kort geding van vorige week donderdag. „Wy zijn niet van plan het hoofd in de schoot te leggen. Wij gaan in beroep en zul len het Hof en later mogelijk ook de Hoge Raad vragen of er misschien frissere ideeën over het stakings recht bestaan dan die van de Am sterdamse rechtbankpresident." Het pamflet vervolgt: „Wanneer alle rechters zouden denken als mr. Stheeman dan zien wij niet dat er in Nederland nog gestaakt kan wor den. Wij hopen echter dat er bij an deren in de rechterlijke macht ge zondere denkbeeldeen leven, en dat wij, zij hel dan op een wat langere termijn, in het gelijk gesteld kunnen worden. Dat wij dan tegen de werk gevers in de metaalindustrie kunnen zeggen: „wij hebben nog een reke ningetje Na nogmaals verklaard te hebben dat men bij het standpunt'blijft dat op 12 februari bij het afbreken van de CAO-onderhandelingen werd in genomen, en dat men bereid blijft met de werkgevers over de afsluiting van een CAO te praten, zegt het NVV tegen zijn leden: „Wij zijn teleurge steld, ons rechtsgevoel is gekwetst, maar verslagen zijn we niet. We gaan verder". Een woordvoerder van de Christe lijke Metaal Bond, de heer Benschop, verklaarde desgevraagd dat men bij de CMB bijzonder teleurgesteld is over het verloop van de stakingen. „Echt, wij hadden gehoopt dat de mensen in het weekeinde zouden na denken, en dan tot de conclusie zou den komen dat zij een zinloze aktie voeren. Natuurlijk begrijpen we alle maal dat de stakingsaktie van vrij dag een puur-emotionele achter grond had, maar het is nu maandag, en dan mag je toch wat meer wijs heid verwachten". BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen deze bon invult! als v Ik geef op alt nieuwe abonnee. Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is nier nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden KEULEN (DPA, UPI, Reuter) Vijf in de Bondsrepubliek werkende Jordaniërs zijn gisterochtend door twee landgenoten in hun kelderwo ning in Bruehl (een voorstadje van Keulen) neergeschoten. De twee da ders, die met machinegeweren bewa pend de woning binnenkwamen en meteen begonnen te schieten, zijn ge arresteerd. Toen het duidelijk werd, dat de achtergronden van deze moord poli tiek waren, werd de Westduitse re cherche zeer zwijgzaam en weigerde nog verdere inlichtingen te geven. Twee van de slachtoffers stierven ter plaatse, de andere drie in het zieken huis, waarheen ze met een helikopter waren overgebracht. Vier van de vijf vermoorde Jorda niërs woonden samen met drie Tur ken in de gehuurde woning, de vijfde was een bezoeker. De drie Turken bleven ongedeerd, evenals een Duitse vrouw, die door de recherche in een kast werd aangetroffen, toen ze huis zoeking deed. De vrouw zei dat ze zich daar urenlang uit angst had ver scholen. Oostrluitse vluchtelingen uit het ijs opgepikt STOCKHOLM (DP A) Vier vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn gisterochteotf vroeg voor de kust van Stockholm door een Zweeds schip op- gepist. Ze waren met hun boot van kunststof in het ijs vastgeraakt. Een van hen verkeerde in een toestand van uitputting. Zij beschikten over slechts twee roeiriemen. Ze waren van plan ge weest naar Kiel te roeien, maar door de krachtige wind afgedreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1