-commentaar Heimwee niEliUI! E10 cassis speciaal de cassis vaar de slanke lijn Vocaal werk centraal bij Residentieorkest Binnenkort rapport „Lawaai Schiphol" COLIN FORBES VAN ZERVOS MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 ttiijtod. 3ie ir h etil ndfel' do< rva je idif ie< v, ien bs m ;n U mag het gerust weten: hij de Ioor CVK/IKOR zondagavond uit- ezonden film „Dubbelportret uit ndonesië" hebben wij een flink irok heimwee moeten wegslikken, ia vele jaren tussen al het nieuwe oveel vertrouwde beelden terug te ien, dat doet je wat. Zoals we ons ok voelden aangesproken door dr. hinawan, die het opheffingswerk p het platteland verkiest boven et lucratieve bestaan in de grote Het Zendingscentrum van de ereformeerde kerken in Baarn nt dit werk met giften, die op 533000 kunnen worden gestort. Rijkdom en treurgang van het it oodse leven vloeiden samen in het yntroerende scènetje tussen Syl- ain Poons en Hetty Verhoogt. Uit De Kleine Waarheid" signaleren e voorts een overrompelende jeldhouwer van Coen Flink en ge- oelige creaties van Henk van Ui en en Lia Dorana. Willeke Alberti chiet in het uitbeelden van emo es vaak tekort, maar ze was aar- j op dreef bij het redden van een itse piloot. Alleen ditherinne- ouderen zich dat in 1940 vrou- in lange pantalon op straat wamen In het NOS-programma „De on- ergetelijkenbleek jhr. Sandberg iog helemaal de oude. Overigens zijn gesprek met Paul Aletrino hoofdzaak door ingewijden rond- het Stedelijk met belangstelling gevolgd. Want er werden wei- dieper liggende, algemeen men- ilijke aspecten naar de oppervlak- gebracht. De Mounties Show bleef zaterdag- lond beneden eigen niveau. Cilla lack viel in haar zangprestaties gen en het zwengelen van het ansgroepje had weinig met homo- '.en, modern ballet te maken. Poets" demonstreerde weer eens je makkelijk het is iemand voor ip te zetten zonder dat hij het in gaten heeft. Roger Moore en Tony Curtis de en deze keer weinig aan het ver ieren, maar werkten een interes- detectivethema spannend uit. lisschien ook weX dankzij regisseur j Ward Baker. Elizabeth R verg- met anderhalf uur wel een lan- e zit voor uitgesponnen dialogen hoegenaamd geen aftoisseling in locatie. Maar de zorgvuldige aan- Ieding levert wel een kijkspel op. rH. «Tonnen schade door fabrieksbrand Van een verslaggever TIEL Een felle brand heeft za- irdag voor honderdduizenden gul- ens schade aangericht in de metaal- arenfabriek „Dovo" in Wamel (bij iel). Het personeel (30 man) zal •oorlopig niet aan het werk kunnen. De brandweer s'aagde erin een deel m het bedrijf te redden, waaronder et kantoor. De brand ontstond door sctofcg onbekende oorzaak in het maga- in. Veel artikelen die daar voor ïrïrzending gereed lagen zijn verloren ("^gaan. lulp PVOeen 'W door ADR. HAGER DEN HAAG Met een klei ne bezettingnamelijk tien strij kers en zelf aan het klavecimbel startte Ferdinand Leitner zijn directieperiode bij het Residen tie Orkest met het Brandenburgs Concert nummer drie van Bach. Het programma wilde ons doen ge loven, dat Bach leefde van 17351782. Die halve eeuw eerder, hij werd immers in 1685 geboren, was wel degelijk van invloed op zijn com- poneerwijze. Bovendien werd Bach gelukkig ouder dan 47 jaar. Overi gens, ook nu speelde men Bach ge jaagd. Waarom toch die onrust, die nerveuze beweeglijkheid, dat presto- Grote schade bij boerderijbranden GRONINGEN Door een felle brand is in de nacht van zaterdag op zondag in Finsterwolde een grote landbouwschuur toebehorende aan de stad Groningen volledig in de as gelegd. Daarbij ging een grote par tij stro verloren. De schade van de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, is aan zienlijk. In Tolbert (provincie Groningen) brak zaterdagmorgen om vijf uur brand uit in de boerderij van de landbouwer J. Venema. De brand weer van Leek slaagde erin het woongedeelte te behouden, maar de boerderij werd grotendeels verwoest. Negen kalveren en pinken kwamen in de vlammen om, maar de 28 koeien konden met veel moeite wor den gered. De oorzaak van de brand (schade ongeveer 100.000 gulden) is vermoedelijk kortsluiting geweest. In Oude Pekela werd zaterdagmor gen de landbouwschuur van de heer S. Zijl door brand verwoest. Een vrachtauto en een caravan, die in de schuur stonden, werden door de vlammen vernield. De schade wordt geschat op minstens 75.000 gulden. DEN HAAG Een rapport over de lawaaibelasting rond Schiphol in de twee afgelopen jaren komt in de loop van deze maand xiaar. De uitkomsten van het onderzoek, verricht door het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium in opdracht van de rijksluchtvaartdienst worden dan zo snel mogelijk bekendgemaakt. Dit antwoordt staatssecretaris Krui- singa (verkeer en waterstaat) aan de Tweede-Kamerleden Stoffelen en Voogd (PvdA). Zij hadden de vragen gesteld over berichten dat het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium een geheim rapport zou hebben samengesteld over de geluidshinder in Zwanenburg in 1970. Volgens de berichten had de woonkern van Zwanenburg geluids belasting van 40-45 zogenaamde kosten-eenheden moeten ondergaan. Het rapport is r.iet geheim, zo ant woordt dr. Kruisinga nu, maar de on langs beschikbaar gekomen eerste uitkomsten zijn nog niet gepubliceerd omdat de berekeningen nog niet klaar zijn. Carnavalszaal uitgebrand VENLO Vlak voor carnaval is de grote feestzaal op Je bovenverdieping van het restaurant Nationaal in Ven- lo volledig in vlammen opgegaan. De brand brak zaterdagnacht uit, onge veer een uur nadat bezoekers van een bal de zaal hadden verlaten. De oor zaak is niet bekend. De schade loopt in de tienduizen den guldens. Alleen al de bedrijfs schade is volgens de exploitant een ton, omdat de grote feestzaal deze pe riode voor talloze carnavalsactivitei ten was gereserveerd. 131ARY PERKINS tempo in plaats van allegro? Fraai klonk het in ieder geval niet en dat is dan nog een vriendelijke typering. In zijn Psalmensymfonie, gecomponeerd ter ere Gods en opgedragen aan het Boston Symfonie Orkest, bezingt St-awinsky de psalmen 38, 39 en 150 (ook dit gegeven stond onjuist in het programma). De welhaast romantische benadering van Leitner kwam het indringende karakter van dit uit 1930 daterende opus niet ten goede. De keuze van een klein koor van de Ne derlandse Bach Vereniging was niet duidelijk. Waarom niet een Haags kuor? Het is verheugend, dat het Re sidentie Orkest zo nu en dan aan dacht schenkt aan vocale composities. Van de veertien missen die Haydn schreef is de Caclllienmesse het uit voerigst Ferdinand Leitner wist de Nederlandse Bach Vereniging en het Residentie Orkest te stimuleren en te activeren. De negentien tenoren en bassen hadden nog wel wat verster king kunnen gebruiken, zij waren ook qua volume in de minderheid van de zesentwintig sopranen en al ten De sopraan Luisa Bosabalian maakte haar keuze niet waar, zij stond op kwade voet met de zuiver heid. Tweede buitenlandse solist was de tenor Horst Laubenthal, een voca list met redelijke kwaliteiten. De bas Henk Smit wist zijn partij diepte en inhoud te geven. De alt Eli sabeth Cooijmans, die vocaal de kroon spande, onderschatte aanvan kelijk de omvang van deze zaal. Vanavond te zien NEDERLAND 1 NOS 7.00 OS. te Sapporo 10.000 meter (heren) NOS NOT 10.45 Schooltelevisie NOS 12.00 O.S. te Sapporo Samenvatting 18.45 De Fabeltjeskrant KRO 19.05 De Graaf van Monte Cristo, TV-musical (dl. 1) 20.00 Journaal 20.21 Politiek op school Maatschappijkritiek in de prijk- tijk, doe. 21.20 Heinz Rühmann, acteur: Val niet, professor 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Spaanse les - les 7 NOS NEDERLAND 2 NOS 17.30 O.S. te Sapporo Samenvatting 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade 19.30 Wie van de 3 20.00 Journaal 20.21 Analyse: maandelijks politiek overzicht 20.30 Peyton Place 21.30 Muziek is Troef 22.10 Televizier Magazine 23.00 Journaal TELEAC 23.05 Wat is je vak man? les 4 Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur (EO) Muziek, informatie en berichten. 20.00 uur Het jeugdgedrag vroeger en nu. 20.20 uur Muzikaal klankbeeld. 21.42 uur Society, hoorspel. 22.40 uur Literama. 23.00 uur Britisch Columbia Boys Choir. 23.20 uur Voordracht en muziek. HILVERSUM n AVRO 19.20 uur (RVU) Veeteelt - verede- lingsbedrijven. 20.05 uur Komt u maargesprek ken en telefoniscne reacties. 22.00 uur Jazz in Aktie. 23.20 uur (NOS) Radiorama. HILVERSUM I. 402 m. NCRV 18.30 Nieuws 18.41 Toelichting bij het nieuws 18.47 (S) Nationaal Jeugdkorps: Concoursmuzlek 1972. E.O. 19.00 Y.'IJ hebben een woord voor de wereld, met om 19.04 Refor matie en Reveil: 19.20 Vragen- beantwoordlng en 19.40 Bij belstudie NCRV 20.00 BIJ de tijd: serie uitzendingen over Jeugdgedrag vroeger en nu 20.20 (S) Oude wijn - muziek van -rljze meesters, muzikaal klankbeeld 21.42 Society, hoor spel 22.30 Nieuws 22.40 Kroniek over boeken, schrijvers en to neel 23.00 (S) British Columbia Boys Choir 23.30 Vers in het gehoor: voordracht en muziek 23 31-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Ra diojournaal 18.25 (S) Promena de orkc. met zangsollste 19.10 Sextant: uitzending van de NVSH 19.20 R.V.U. Veeteelt - veredeüngsbedrljven Sprekers: Danny Stemvers en Ir. H. P. de Bruin NOS 20.no Nieuws 20.05 Lichte grammofoonmu- ziek met actuele discussies en telefonische reacties 22.00 (S) Internationaal Loosdrecht Jazz Festival 1971 22.55 Mededelin gen 23.00 Nieuws AVRO 23.10 Radiojournaal NOS 23.20 Ra- diorama De week-end journa listiek 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- ORAMMA DRAADOMROEP VAN 18-20 UUR I. Francois Couperln: Con cert .l-jyal nr. 3 in A gr.t. II. Jean Philippe Rameau: 1. Or- phée, cantate. 2. Suite in a kl t. uit „Pièces de Clavecin" III. Joseph Bodin de Botsmor- tier: 1. Concert in e kl.t. op. 37. 2. Trio in D gr.t. op 50 nr. 6. IV. Pierre Vachon: l. Strijkkwartet in A gr.t. op. 11 nr. l. 2. Strijkkwartet in f kl.t op. 11 nr. 5. NOS 00.00 - 07.00 Sapporo "72. Reportages van de Olympische Winterspelen met uitzendingen van de Radio Nieuwsdienst. KRO 7.00 Nieuws 7.02 Het le vende woord. 7.07 (S) Badlne- rle: klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Actualiteiten. 7.50 Sapporo '72: Olympisch Jour naal. 8.10 (S) Badlnerle: klas sieke muziek (gr). 8.24 Over weging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huisvrouw 10.00 (S) Auba de: klassieke en moderne mu ziek (gr). (10.30 - 10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Be jaardenprogramma. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 WIJ van het land) 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualitei ten: 13.00-13.05 Raden maar..; 13.50-14.00 Sapporo "72 reporta ges en beschouwingen over de Olympische Winterspelen. 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo kaal op dinsdag: muzikaal middagmagazine. (15.30-15.32 Nieuws). Overheidsvoorlich ting: 17.00 De Creoolse bevol kingsgroep ln Suriname. Spre ker: R. W. Ramtahalslng. KRO: 17.10 (S) Metropole-or- kest: amusementsmuziek. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 1800 (S) Licht ensemble met zangsollsten. Politieke Par tijen: 18.19 Uitzending van de NMP. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (gr.), (om 8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klas sieke muziek met commen taar 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Klassieke grammofoonmu- zlek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Rondon 12: pro gramma voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Wekelijks radioverkeersmaga- zine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 (S) Scala: ont moetingen met toelichting. NOS: 15.00 Reportages en com mentaren uit alle delen van het land en veel muziek. (16.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Mededelingen Hilversum III. 240 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuw» 13.03 De Eddy Becker show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix. (17.00 Nieuws.) TELEVISIE - MORGEN NOS/NOT 10.45-lt.00 en 14.00-14.50 Schooltelevisie. NOS 17.30 Olympische winterspelen. De kennis die zij hadden over de sterkte van de eenheid was te belangrijk om met de vijand te worden gedeeld. Hij keek naar de twee mannen, die hem nietszeggend aanstaarden. „Het begint erop te lijken dat ze het halen," fluisterde Ford, „hoewel ik nog geen stuiver zou willen verwedden over de af loop." „Het ziet ernaar uit dat wfj het haW, verbeterde Prentice hem droog. Schnell moest nu een hachelijke manoeuvre uitvoeren om een mijn te ontwijken die vlak voor het schip dreef. Hij moest het vaartuig om de mijn heen sturen en dan opnieuw Van koers veranderen om het schip langs de aanlegsteiger te bren gen. Burckhardt kon nu zien dat het licht afkomstig was van een lantaarn die was bevestigd aan de top van een lage mast. Daaronder stond een groep figuren. Hij zond enkele mannen weg van de brug en gaf de rest de opdracht om in de schaduw te blijven, waarna hij zich bij hen voegde. Deze laatste mijn veroorzaakte weer extra oponthoud. Hij begon ongeduldig te worden. Hij wilde van deze vervloekte Griekse veerboot af. Hij wilde aan land en hij wilde opschieten. Het was niet al leen het tijdschema dat hem die zo ongelukkig geplaatste mijn deed verwensen - door het voorwerp dat door zijn bondgenoten was afgeworpen kreeg de verborgen spring la ding weer meer tijd om te ontploffen. Hij hoopte dat het niet op het allerlaatste ogenblik zou gebeuren, maar een pessimis tisch trekje in zijn karakter deed hem het ergste vrezen. In de oorlog waren waarschijnlijkheden en toevallen altijd negatief. Hij zei snel iets in het Grieks toen Nopagos naar het venster aan stuurboord"liep. „Blijf bij het wiel!" Als ze me zien zullen ze gerustgesteld zijn." Nopagos bleef bij het venster staan, terwijl hij de woorden over zijn schou der sprak. Zijn gezicht stond mistroostig en het leek of hij nauwelijks rechtop kon staan: dit was waarschijnlijk de laatste reis van de Hydra en hij bracht de vreselijkste lading binnen die hij ooit had vervoerd. „Ik wil niet dat hun kwaad geschiedt als ze weg zouden rennen..." „Mijn mannen hebben opdracht niet te schieten." Burck hardt aarzelde. De strijdlust was uit de houding van de kapi tein verdwenen en Het zou er meer normaal uitzien als hij duidelijk op de brug kon worden gezien. „U kunt blijven staan", zei hij, „maar u mag niet naar hen roepen." De dageraad verspreidde zich over het schiereiland toen Schnell het schip voorzichtig om de mijn heen stuurde. Het bleke licht toonde een landschap, dat zich nog in de greep van de winter bevond. De olijfbomen op de met struikgewas be groeide hellingen waren naakte silhouetten en over de hele lengte van de pier, die bestond uit stenen die groen waren van ouderdom, glinsterde een laagje rijp met de kleur van crème- de-menthe. De mensen onder de lamp, die er somber uitzagen in het schemerachtige licht, stonden ineengedoken, de handen in de zakken gestoken en een man stampte met zijn voeten op de stenen. Een volkomen normaal beeld. De zoveelste veer- boottocht die ten einde liep alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Zeer bevredigend, dacht Burckhardt. Aan het einde van de aanlegsteiger, een rechte pier, die zich in de golf uitstrekte, was het strand zichtbaar, een strand van rotsen en stenen. Achter het strand strekte een hoge zeedijk zich uit in beide richtingen. De mensen van de inlichtingendienst hadden hem gewaarschuwd over die niet te beklimmen zeedijk en er de nadruk op gelegd, dat de enige toegang tot het dorp werd gevormd door een opening in de dijk aan het einde van de aanlegsteiger, waar een verhoogd voetpad de pier verbond met de weg naar Katyra. Burckhardt keek nu achter de dijk naar de korte rij tweeverdiepinghuizen, die geluikt waren en er uitzagen of ze verlaten waren. Het hele dorp zag er uit als een oord dat alleen tijdens de zomermaanden bewoond is. Al les verliep volgens plan. Ze zouden zonder omhaal aan land gaan, het dorp bezetten, de wegversperring naar het noorden opstellen en binnen een uur zou het grootste gedeelte van de troepen onderweg zijn naar het zuiden, naar het hart van het •schiereiland. Een officier, die Prentice eerder nog niet had ge- tzien, kwam op de brug rapport uitbrengen en de kolonel .wenkte hem bij zich in de schaduw. „Majoor Eberhay meldt dat alles gereed is voor de ontsche ping, meneer." „Goed. De radio wordt bewaakt door twee man, Brandt?" „Ja, meneer. De majoor heeft daar persoonlijk voor ge zorgd." „Zeg hem dat de burgers op de pier niet aan boord mogen komen in verband met de springlading. Ze kunnen op het strand blijven en later kunnen ze onder geleide terugkeren naar het dorp." Toen Brandt de brug verliet dacht Burckhardt na over de radio. Totdat de gesaboteerde radio zou zijn gerepareerd was dat hun enige mogelijkheid om het hoofdkwartier te melden dat de versterkingen konden worden ingevlogen. Het was in feite een van de meest belangrijke voorwerpen in de onderne ming. Zonder radio zou hij geheel op zichzelf zijn aangewezen en de grootste verwarring zou kunnen ontstaan als ze op het plateau arriveerden. Het vaartuig was nu bijna helemaal om de verderfelijke mijn heen gekoerst en bewoog zich lang zaam naar de aanlegsteiger, waar de kleine groep intussen van plaats veranderd was. Ze staarden naar de ach tersteven en Burckhardt wist dat ze keken naar de rook, dié van het dek opsteeg. Hij draaide zich om en door het venster zag hij. een zwarte kolom naar boven drijven. Vanaf het vas teland zou dat kunnen worden gezien, maar hij hoopte dat het niet teveel commentaar zou veroorzaken. Prentice was dichter naar het venster geschoven en Burckhardt gaf een wachtpost opdracht ervoor te zorgen dat hij niet nog dichterbij kwarm Toen hij weer naar stuurboord keek lag de aanlegsteiger bij na onder de scheepsromp. De druk van de geweerloop waarschuwde Prentice, dat hij zich beter rustig kon houden. De aanblik van die burgers, die nietsvermoedend op de aanlegsteiger stonden, verontrustte hem en hij had het gevoel, dat er iets .verschrikkelijks zou kunnen gebeuren. Ford had juist gezegd dat de springlading, als die de Duitsers moest verrassen, zijn werk maar vlug moest doen en Prentice hoopte bijna dat dat zou gebeuren. Hij schrok door de schok waarmee het schip de aanlegsteiger raakte en hij wachtte tot de lading zou ontploffen. lagere heuvelruggen waren nog in duisternis gehuld toen Del de valreep met een kletterend geluid op de aanlegsteiger viel. Majoor Eberhay was als eerste aan land. Een ogenblik later voegde Nopagos zich bij hem, gevolgd door een dozijn Alpen- korps soldaten. Deze sbldaten waren ongewapend. Hun kra gen waren bijna tot aan de hals dichtgeknoopt en een van hen droeg een gedenkplaat, die speciaal was gemaakt om het begin van de samenwerking tussen het Griekse en het Duitse volk te memoreren. Alleen de plaats voor de datum was open gelaten. In rotten van drie marcheerden ze de pier op in de richting van het voetpad dat naar Katyra leidde. De plaat zou worden aangeboden aan de burgemeester van Katyra. Uiter lijk had de ontscheping gedurende de eerste minuten de schijn van een gearrangeerd bezoek. De Alpenkorps soldaten marcheerden weg in de verte. Alleen een orkestje ontbrak om de zaak op te fleuren. Wordt vervolgd (Dezelfde techniek werd toegepast in Noorwegen, waar de eerste eenheid binnenvallen de Duitsers op het strand van Oslo werd gevormd door een blaasorkest, dat spelend door de hoofdstad trok om een vreedzaam bezoek te simuleren.) AVRO-reportage over prof. Pompekliniek HILVERSUM Televizier Magazi- ne brengt vanavond (22.20 u) o.a. een reportage over de moeilijkheden rond de prof. Pompekliniek in Nijmegen en een verslag van de demonstratieve optocht van de katholieken in het i Noord-Ierse Newry- AMSTERDAM Met een bezoe kersaantal van 95.626, het hoogste daggemiddelde ooit gehaald, is gister middag de caravantentoonstelling in de Nieuwe RAI in Amsterdam beslo ten. Bezoek en verkoop liggen dan vorig jaar. Momma f 201 MEWOUlVTje, ik wee u nu 23 y bezocht: j ik l/imd DAP we l/OOR DE REST l/AN OMS LEI/EN EEN paar mob TEN KOR- MEN.„/ 6B f§H Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 67 Op het politiebureau aangekomen wierp Dieks Drabbelkoek zijn twee ge vangenen in een kale cel en hij smeet de massieve deur krachtig en onbarmhartig dicht. „Daar staan we nou", klaagde Kareltje. „Ik ga vast nog *es op vakantie naar Zoutkapelle. We heb ben nota bene niks gedaan en tóch zitten we nou ln het gevangI" Da's allemaal werk van die doortrapte Nosco!" knarsetandde smidje Verholen. „Die heeft ons hier naar toe ge manoeuvreerd Maar toch moeten we zien. dat we hier uitkomen. Kareltje. vooral nu we weten, dat die schurk de blauw-geruite kiel en het oude perkament in zijn bezit heeft! „Is hij werkelijk zo sluw als u zegt?" informeerde Kareltje. „Hij is zo sluw als twintig sluwe vossen bij elkaar", antwoordde de smid. „Het zou me hele maal niet verbazen, als hij erin slaagde uit te vinden hoe de geheime boodschap in de blauw-geruite kiel' verborgen zat." „Ik kan maar niet begrijpen hoe er een geheime boodschap verborgen kan zitten tussen de halfsleetse textiel- vezels van die ouwe kiel," merkte Kareltje een tikje schamper op. En toen het ventje dat zei, schoot zijn baas plotseling die èndere kiel te binnen. Dat was die oude houten scheepskiel, die aangespoeld was op het strandje vóór de wo ning van Ouwe Turk. Een eeuwenoud en ruw stuk hout was het, waarin een paar onbegrijpelijke woorden gekerfd waren. „Onckenstond er en „suyck Duidelijk waren die twee raadselachtige woorden onder de verflaag vandaan gekomenEn toen bleef de smid plotseling als door de bliksem getroffen, staan. In één slag werd hem alles duidelijk: die kieldie oude houten kiel bevatte ingekerfde woorden enhij was blauw-geruit CJM«

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13