NV V-bond ontkomt aan stakingsdebacle "TrV-commentaar PERSONEELSSTOP BIJ GEZINSVERZORGING Kamerfractie VVD geïrriteerd door gebrek aan overleg Finale Songfestival als circusvertoning NOS heeft lof voor rapport kabel-tv Jesus People Bond: centen en procenten in Philip s-cao Onderwij seen tram Drachten is uniek Personeel KLM heeft nieuwe cao Nieuwe series van NCRV-tv Regionale tv in Den Bosch? Hiltermaii geeft analyse ietnam Resultaten in Sa Ito verleg ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 Het boeiende gesprek dat EO-me- iewerkers hadden met leden van de ipwekkingsbeweging The Jesns Re- wlution" had wat ons betreft wel anger mogen duren dan het vrijdag- e kwartiertje. Want we kregen hier tprechte informatie vanuit de eigen beleving, die meer dimensie gaf aan. een verschijnsel, waaraan tot dusver iet etiket extatisch was gehecht. Als ,The Jesus Revolution" ook in ons and in staat zal blijken op groter ichaal waarachtigheid en echtheid los e breken, wacht ons nog een zeer gewogen beweging in het geloofsbele- jen. De NCRV begon haar uitzending olezierig met de muzikaal op goed liveau staande show van Roger Whittaker. Deze sympathieke zanger iurft het aan naast zijn eigen num mers een topgroep als de Les Humphries Singers en het zangeresje Vicky Leandros met. haar vibrerende persoonlijkheid te plaatsen. Vaak zien ve. dat de centrale figuur van de show wat mindere goden om zich verzamelt om des te beter op te val- Het Farce Majeure-team presen teerde een aantal kostelijke persifla ges. De Sapporo-Hirohito-harakiri van het hele koppel en het solonum mer van Ted de Braak als een beken de „bisschoppenversierder" in telefo nisch contact met zijn heilige vader in Rome waren de uitschieters. „Hadimassa" daarentegen was deze keer een massa ongein. Het leek aar dig te beginnen met die loeiende brandweermannen, maar het zaakje was al gauw uitgeblust. Onvoorstel baar dat makers van een kritisch programma (volgens de VARA een spectakel) ten aanzien van eigen prestaties zo weinig kritische zin be zitten. Op deze manier komen zij nog eens in de Farce terecht. Een „klap"-stuk was wel de tweede kandidaat in de quiz „2 voor 12". Hij is een adrem voorbeeld van wat een mens door zelfontwikkeling allemaal aan de weet kan komen. En dat de monstreert hij in een quiz, die niet voor de poes is. Wat een moed had den in „Een klein uur U" die on vruchtbaar gebleken echtgenoten om zoveel intimiteit prijs te geven voor een miljoenenpubliek. Wat zal daarop de reactie zijn? T.H. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het aantal tij delijke gezinshulpen wordt be vroren op het aantal van 1 no vember van het vorig jaar. De heer Van Daal, secretaris van de Stichting centrale raad voor ge zinsverzorging vindt dit erg kwalijk, omdat het tekort aan personeel in sommige gebieden toch al groot was. Vooral gezinnen waarvan de vrouw in het ziekenhuis ligt, of overspannen is, worden hierdoor getroffen. De maatregel staat in een circulaire, die op 19 januari door het ministerie van CRM naar alle instellingen is verzon den. In dezelfde brief staat dat het aan tal part-time gezinshulpen dit jaar niet, zoals toegezegd met negendui zend. maar met 650C mag toenemen. Dit aantal zal worden uitgesmeerd over de diverse provincies en steden, evenredig aan de behoefte. Zo is er voor de provincies Groningen, Fries land en Drente alsook voor de stad Rotterdam een totale stop voor vol gend jaar afgekondigd, terwijl het bestand in steden als Amsterdam en Den Haag en de provincie Limburg met veertig procent mag stijgen. Motivering van het ministerie van CRM voor deze maatregel is, dat het aantal part-timehhlpen die vooral helpen bij bejaarden thuis dat vol gens planning vorig jaar mocht toe nemen met 8000, in werkelijkheid is toegenomen met 950C. Omdat de financiële situatie tot be zuiniging noopt, aldus het ministerie moet de groei in deze sector wat wor den geremd en dan nog wat extra omdat de groei het afgelopen jaar sterker is geweest dan voorzien. De staatssecretaris zegt in haar brief dat zij hoopt de vermeerdering van vijfenveertigduizend part-timewer- kers in vijf jaar toch te halen, door vanaf het volgend jaar wat extra groei toe te staan. De heer W. van de Wel, directeur van de algemene vereniging van in stellingen voor bejaardenzorg, be treurt de maatregel vooral omdat hierdoor de druk op de tehuizen voor bejaarden nog groter zal worden dan ze al is. Als gevolg van de nota be jaardenbeleid is de bouw van de be jaardenhuizen al afgeremd, waardoor de plaatsingsmogelijkheden kleiner worden. „Wanneer nu het open bejaarden- werk afgeremd wordt, zullen de be jaarden eerder geneigd zijn, om zich t'e laten inschrijven voor een tehuis, omdat zij het thuis, zonder hulp, niet meer kunnen bolwerken." Drs. A. Jansen, secretaris van de slichting landelijke samenwerking bejaardentehuizenorganisaties vindt de maatregel vooral jammer, omdat deze „psychologisch onjuist is." „Na dat we door goede propaganda-acties eindelijk heel wat getrouwde vrou wen bereid hebben gevonden part-ti me te gaan werken als bejaarden hulp, wordt dit nu al weer afgeremd. Op die manier zou de planning van de vijfenveertigduizend in vijf jaar wel eens helemaal in het nauw kun nen komen." Hij heeft weinig hoop, Nieuwe vereniging open be jaarden werk UTRECHT In Utrecht is gisteren de Nederlandse vereniging functiona rissen open bejaardenwerk opgericht. Doel van de vereniging is het behar tigen van de (vooral immateriële) be langen van haar leden en het bevor deren van de belangen van de oudere bevolkingsgroep en van (naar validi teit) daarmee gelijk te stellen perso nen. De heer D. den Ouden, voorzitter van het voorlopige bestuur, zei dat de functionarissen van de dienstencentra tot nu toe hebben moeten pionieren, omdat leiding van het ministerie van CRM en van veel regionale opbouw- organen heeft ontbroken. De oud-voorzitter van de nationale federatie voor bejaardenzorg drs A. D. W. Tilanus, hield op de vergade ring een lezing over het spannings veld tussen open en gesloten bejaar denwerk. De mens die ouder wordt moet zoeken naar een nieuwe hou ding tegenover de maatschappij, om gekeerd zal ook de samenleving zich volgens de heer Tilanus positiever moeten opstellen tegenover het ouder wordende deel van de bevolking. Hij doelde daarbij niet op allerlei mate riële voorzieningen, maar vooral op een mentaliteitsverandering. dat het ministerie, gezien de financië le situatie, aan haar toezeggingen kan voldoen, om in de komende jaren weer op het geplande groeitempo te kunnen inlopen. Van een verslaggever EINDHOVEN op 1 april, de da tum waarop de nieuwe één-jarige CAO bij het Philips concern in ons land van kracht moet worden willen de gezamenlijke werknemersorgani saties dat de salarissen worden ver hoogd met 100 gulden plus anderhalf procent boven de eventuele verhoging van het niveau uit de bijsturing uit het lopende contract. Deze eis hebben dé vakbonden gis teren de directie'van Philips aange boden. Algemeen uitgangspunt voor de wijziging van de materiële ar beidsvoorwaarden is dat de verbete ring leidt tot een reële loonsverhoging van drie procent. Per 1 oktober 1972 en per 31 maart 1973 zouden de salarissen verhoogd dienen te worden met het percentage dat overeenkomt met de gemiddelde prijsstijging in de voorafgaande zes maanden. Van onze correspondent DRACHTEN Drs H. Pasma, conrector aan de christelijke peda gogische academie in Drachten, heeft gisteren het onderwijsinformatiecen- trum geopend. De nieuwe opzet is uniek in Nederland. De situering bestaat uit een modern leslokaal annex studio, expositieme dia, een learning box, een workshop, een leermiddelen- en werkvormex positie. In de tv-studio geeft de le raar aan de leerlingen praktische proeflessen, die via een videorecorder worden opgenomen Later verschij nen beeld en tekst op een televi sie-ontvanger, waarna men de lessen opnieuw kan bespreken. Er wordt gebruik gemaakt van de modernste leermiddelen. Van belang is ook de nascholing van onderwij zers. Ook is er gelegenheid voor het organiseren van vaardigheidstrainin gen. Gisteren kwam op de Londense luchthaven de zangeres Nina van Pallandt aan met haar manager John Marshall. Zij zullen enkele dagen in Engeland verblijven voordat zij vertrekken naar New York om daar te verschijnen voor de jury in de zaak Irving-Huges. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Naar Parijs voorbeeld wil ook de NOS-tele- visie eens een spectaculair lief dadigheidsprogramma uitzenden. En men heeft daarvoor de natio nale finale voor het Eurovisie songfestival aangegrepen. Om de magerte van het zingen van drie liedjes door het duo Sandra en Andres weg te werken, heeft de NOS een aantal bekende artiesten uitgeno digd in circusrollen op te treden en met zo'n voorstelling kan men het beste naar het Amsterdamse Carré gaan. Dat gebeurt op woensdag 16 fe bruari. Wordt het Parijse programma van deze allure jaarlijks nachtwerk en komen daar de opbrengsten ten goede aan het steunfonds voor bejaarde ar tiesten. het NOS-festijn neemt vijf kwartier zendtijd op Nederland I in beslag en de revenuen van de kaart verkoop aan belangstellend publiek. zijn voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Daarom is de toegangsprijs op 10 gesteld. Men zal Guus Oster en Willeke Al- berti samen in een goochelnummer zien, Mieke Telkamp in paardendres- suur, Lenny Kuhr spelend met chim pansees, Johnny Kraaykamp als koorddanser, Ronnie Tober als rol schaatser, NOS-omroepster Willy Dobbe als hogeschoolrijdster en Wil lem Duys met een olifantennummer. Circus Boltini heeft de dieren ter be schikking gesteld en geholpen bij het oefenen. Barend Barendse zal Het „hooggeëerd publiek" de nummers aankondigen en Harry van Hoof diri geert het Festival Orkest. Alles Jtomt natuurlijk in kleuren op de buis. Zoafe bekend zullen jury's in de elf provincies telefonisch punten toeken nen aan de drie liedjes, welke Sandra en Andres zingen en het liedje dat het hoogste aantal punten krijgt, wordt door het duo gezongen op het Europese Songfestival dat op 25 maart aanstaande wordt gehouden in Edinburgh. Aanstaande maandag hoopt de AVRO-televisie weer een aflevering van Top- pop op het scherm te brengen. Daarin ziet u opnamen van de bekende Engelse popgroep „The Sweet", die we hier in de kleedkamer zien. Van onze soc.-economische redactie AMSTELVEEN Gisteren is over eenstemming bereikt over een nieu we, eenjarige CAO voor het tiendui zend man tellend grondpersoneel van de KLM. De loonsverhoging zal drie procent bedragen, waarvan één procent reële verbetering en twee pet. voorschot op de compensatie van prijsstijgingen in 1972. Per 1 juli aanstaande zal in dien nodig verdere compensatie plaats vinden. Bepaald is dat de loonstijging mini maal 10 per werknemer zal bedra gen. Verder is overeengekomen de vakanties met twee dagen uit te brei den. De vakantietoeslag te verhogen van 6 tot 6,8 pet. en de minimale vakantietoeslag op ƒ936 te brengen. In de secundaire sfeer werden nog verbeteringen bereikt, onder andere in de consignatieregeling. Over werk tijdverkorting is niet gesproken, om dat voor het KLM-grondpersoneel al een veertigurige werkweek bestaat. De betrokken vakbonden zullen het bereikte akkoord op 9 februari aan het kader en op 17 februari aan de leden ter goedkeuring voorleggen. Van onze radio en tV-redactie HILVERSUM De NCRV heeft twee nieuwe Televisie-series te bie den, Op zondag 6 februari kan men voor het eerst kijken naar „Tussen de regels", een programma waarin de kijker wordt uitgenodigd to* bijbelle zen samen met ds. Bernard Smilde, gereformeerd predikant ir» Leeuwar den. Nog steeds is de bijbel het meest vertaalde, gedrukte en verkochte boek ter wereld. Maar is het ook het meest gelezen boek? Dat is de vraag waarnaar samen met ds. Smilde naar een antwoord wordt gezocht. De eer ste uitzending betreft het lezen van enkele verzen uit Numeri 10. Van geheel andere opzet en makelij is de twaalf-delige reeks, die op dins dag 8 februari begint Deze is geti teld: „De Jonkvrouw van Avignon". Het is een Franse kleurenserie en stelt een modern sprookje voor. Een groep jongelui uit een imaginair Noordeuropees land maakt een pel grimstocht naar Avignon in Frank rijk. Een van de hoofdfiguren is een prinses Christine, die door de Duitse actrice Marthe Keiler wordt gespeeld. Zij bewaart, ook wanneer zij een Frans diplomaat ontmoet, voorlopig haar incognito. Een bijzon derheid van deze serie is, dat men er de Nederlandse acteur Bram van der Vlugt (eens de geliefde dokter Finlay) als de broer van de prinses in terug ziet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnen de Tweede-Kamerfractie van de VVD heerst enige geïrriteerdheid over het gebrek aan overleg van de regeringsfracties onderling. Zo zouden de fracties van de ARP. de KVP en DS'70 niet vooraf contact hebben opgeno men met CHU en VVD over hun standpunt over het wetsontwerp dat de huur en verhuur regelt. In Vrijheid en Democratie, het par tijorgaan van de VVD, windt het Ka merlid De Beer (VVD) zich nogal op over het voorgevallene. Met name verwijt hij de kamerleden Hazekamp (KVP), Van Schaik (KVP) en Schol ten (ARP) zonder zijn medeweten een aantal amendementen mede te heb ben ondertekend van de socialist Wierenga. Deze amendementen beo- DEN BOSCH Het Tweede-Ka merlid mr A. Stemerdink (P.v.d.A) heeft het initiatief genomen tot op richting van een stichting voor een regionaal tv-station voor Den Bosch en Oss. Dit station zou de belangen van Noordoost-Brabant moeten be hartigen. Het is de bedoeling pen zendver gunning aan te vragen. gen de huurder een grotere bescher ming te geven. „Al met al wekte het nogal de in druk een nogal onrijpe persoonlijke actie te zijn van een aantal confessio nele Kamerleden", aldus de heer De Beer. Hoewel het betrokken wetsont werp geen deel uitmaakt van het re geerakkoord en de Kamerleden daar om vrij zijn een eigen standpunt in te nemen, meent de heer De Beer toch dat vooraf „behoorlijk overleg" be hoort te worden gepleegd met de coa litiegenoten. Dit feit, gevoegd bij de wijze waarop een en ander werd ge presenteerd doet ons in navolging van de heer Tilanus inderdaad afvra gen: „Moet dat nu zo." Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Tn het AVRO-to- levisieprogramma „Analyse" zal mr. G. B. J. Hiltermann maandagavond spreken over de „Amerikaanse trage die: Vietnam voorlaatste acte. Hij zal een analyse geven van de Ameri kaanse interventie in Vietnam tot Nixons laatste voorstellen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS- bestuur heeft gisteren in een speciale vergadering de nota- 'kabeltelevisie' van de commis- sie-Keyzer (waarin in feite wordt gesproken over kabelradio en -tv alsmede over het oprichten en functioneren van regionale en lokale omroepen) behandeld en eensgezind 'uitstekend' genoemd. Het bestuur staat nog enkele tekst- door KLAAS VAN DER VEEN AMSTERDAM Het stakingsverbod dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. heeft opgelegd, zal nog veel stof tot napraten en aangetekende hoger beroep leiden tot een grote behoefte, in de eerste plaats omdat het reeds ingediende wetsontwerp ter regeling van het sta- voorts omdat het laatste stakingsarrest van de baseerde) dateert van 1960 en dus al twaalf jaar U. W. H. Stheeraan de industriebond NVV discussie geven en vervolgens dankzij het nieuw arrest van de Hoge Raad. Daaraan is enige jaren geleden hij de Staten-Generaal kingsrecht nog steeds niet in behandeling is. en Hoge Raad, (waarop de rechter zijn uitspraak oud is. Afgezien van de rechtmatigheid van de voorgenomen staking (dat zal in de voortzetting van de gerechtelij ke procedure wel worden uitgemaakt) geloven wij dat de industriebond NVV in zijn hart dankbaar mag zijn voor het stakingsverbod, want daar door ontkomt deze grote vakorganisa tie naar de stellige overtuiging van vele waarnemers aan een stakingsde bacle dat met vrij grote zekerheid te voorspellen was en wel op grond van de volgende feiten en omstandig heden. 1. Uit twee enquêtes van het Ne derlands Instituut voor Publieke Opinie is gebleken dat de meerder heid van de werknemers zich grote zorgen maakt over de nationale econo mie en de daarmee gepaard gaande bedrijfssluitingen, inkrimpingen van personeel, ontslagen en de sterk toe nemende werkloosheid; bovendien, dat de meerderheid (ruim 60 procent van de werknemers in de metaalin dustrie) niets voor staking voelt 2 De belangstelling van de leden van de industriebond-NVV binnen de ondernemingen, die door de stakings acties zouden worden getroffen, voor cie actievergaderingen bleek uiterst gering te zijn. Weliswaar stemde overal een grote meerderheid voor staking, maar het aantal aanwezigen varieerde van 6 tot 15 procent van het totaal aantal NVV-leden binnen de betrokken ondernemingen. Derge lijke percentages zijn voor vergade ringen waarin beslist moet worden over stakingen (en dus over een tij delijke aanmerkelijke inkomensver- n'indering) zeer gering, waarbij men zich bovendien nog moet afvragen hoeveel ongeorganiseerden en catego raal georganiseerden de NW verga- doringen bezochten. 3 Met de stakingen zou een aan zienlijke inkomensvermindering ge paard gaan, variërend van 50 tot 100 gulden per week. De vraag is daarom gewettigd hoelang het enthousiasme voor een staking binnen een onderne ming bewaard zou zijn gebleven. Pei- hngen van werkgevers wijzen uit dat op niet meer dan een a twee weken zou mogen worden gerekend, (om de ze redenen wordt er thans vanuit ge gaan dat het enthousiasme voor wilde stakingen nog sneller zal verdwijnen). 4 Nimmer in d.e naoorlogse ge schiedenis heeft een vakbond in de metaalindustrie zo'n hecht werkge versfront. tegenover zich gevonden Ir- thans. Maar ook al zou de indus- tJiebond-NVV erin geslaagd zijn een aantal ondernemers geheel of gedeel telijk door de knieën te krijgen dan zou daarmee nog geen nieuwe CAO voor de gehele metaalindustrie zijn bereikt. 5. Behalve werkgevers vond de in- dustriebond-NVV ook alle andere bij de metaal-CAO betrokken vakbonden tegenover zich, zodat bij stakingsac ties en dergelijke de werknemers te genover elkaar op de barricaden wa ren komen te staan. Ook al geen si tuatie om een stakingsactie naar suc ces te leiden. 6 De industriebond-NVV werd vanaf het ontstaan van de breuk tus sen de vakbonden geconfronteerd met een voortreffelijk georganiseerde ..pamflettenoorlog" van de zijde der confessionele bonden. Via deze pam fletten, die in een oplage van honderdduizenden exemplaren onder alle werknemers in de metaalindus trie werden verspreid, werden de met de werkgevers gemaakte cao-afspra ken en de betekenis daarvan uiteen gezet. Ook werd de pamflettenlawine door deze bonden gebruikt om snel, en gedegen te reageren op huns inziens onjuiste uitlatingen en scheve voor-, stellingen van zaken van de indus triebond NVV, die de daarin gehan teerde cijfers en argumenten niet weerlegde. Tegenover het door de confessionele bonden verklaarde ver schil tussen gevraagd en gekregen van 0,25 procent stelde de indus triebond allerlei verschillen, waaron der 4.9 procent. 5 procent. 5.3 pet., en 10 tot 20 gulden per week zonder dui delijk te maken hoe die percentages en bedragen precies werden bere kend. 7. Op grond daarvan mag worden aangenomen dat de meeste werkne mers de argumenten van de confes sionele bonden heel wat eerlijker en duidelijker hebben gevonden dan die van de industriebond NVV. Deze bend heeft ondanks de diverse ge- i' oemde percentages steeds volge houden dat hij zich in zijn eisen nog steeds baseert op de uitgangspunten waarmee de gezamenlijke vakbonden herfst vorig jaar de onderhandelingen ingingen. Als we nu deze uitgangspunten vergelijken met wat de confessionele vakbonden hebben aanvaard dat ko men we tot de volgende verschillen. Loonsverhoging: gevraagd 1,7 pet., gekregen 1.5 pet., verschil 0,2 pet. Va kantietoeslag: gevraagd 0.6 pet., go- kregen 0,4 pet., verschil 0,2 pel. Minimum vakantietoeslag: ge vraagd 0,2 pet., gekregen 0,15 pet., \erschil 0,05 pet. Fonds metaalvakbondengevraagd 0,4 pet., gekregen 0,05 pet., verschil 0 35 pet. Diversen: gevraagd 0,1 pel., gekre gen 0,1 pet., geen verschil. Achterstand 1971: gevraagd 0,4 pet., gekregen 0,25 pet., verschil 0,15 pet. Dat is totaal gevraagd 3,4 pet., en gekregen 2,45 pet. Er werd dus 0.95 pet. minder ge kregen dan gevraagd, maar daarvan moet nog 0.5 pet. worden afgetrokken, namelijk de extra-bijdragen aan de loonmatiging, die de vakbonden bij de vrije-compensatie per 1 juli a.s. wilden geven. De NVV-bond houdt daaraan nog steeds vast, de confessionele bonden hebben die bijdragen laten vallen omdat huns inziens in het overeenge komen pakket al voldoende matiging zit. Het verschil van 0,95 pet. moet oan ook worden teruggebracht met 0.25 pet. (op jaarbasis), zodat er 0,7 pet. overblijft. Daar staan echter als gevolg van de herstructurering van het pensioenfonds premie- voordelen voor de werknemers tegen over van 0,9 tot 2,6 pet. Hoe kan de industriebond NW dan tot een veel groter verschil komen? Wel, dat kan alleen maar door de aanvankelijke eisen achteraf op te schroeven en dat is ook gebeurd. Was de NVV-bond eerst bereid de achter stand in de prijscompensatie over de 1971 „af te kopen" met 0,4 pet. voor de werknemers plus 0,4 pet. van de Joonsom voor het gezamenlijke vak- bcridenfonds, naderhand werd voor de werknemers de volle achterstand opgeëist. Een ander verschil is nog, dat de NVV bond een ongelimiteerde prijscompensatie in 1972 wil, terwijl de andere organisaties akkoord zijn gegaan met een maximum van 6.5 pci Daarbij hebben zij echter duide- 15jk laten weten dat zij daarop bij de volgende CAO-onderhandelingen na drukkelijk zullen terugkomen als de prijzen dit jaar onverhoopt meer dan 6.5 pet. mochten stijgen. Al met al zijn de verschillen inder daad zo klein dat het mede gezien de economische omstandighecen niet verantwoord is daarvoor de barrica den op te gaan. Aangenomen mag worden dat de meeste werknemers in de metaalindustrie dat thans ook wel beseffen. Wellicht zijn daarom de voormannen van het NVV in hun •hart toch wel blij met de rechterlijke uitspraak, al., zullen zij dat naar buiten natuurlijk nooit zeggen- wijzigingen van ondergeschikt belang voor en zou aan de nota de opmer king willen toevoegen, dat de NOS wellicht over enkele maanden experi mentele research-uitzendingen zou willen uitvoeren in gemeenten waar al kabels liggen (bijvoorbeeld Den Haag - Mariahoeve en Goirle). De plaatsen heeft het bestuur ech ter niet aangegeven. Aan de commis sie - Keyzer is verzocht de tekst wijzigingen aan ie brengen en daar na, men rekent op ongeveer een week, zal het commissierapport aan minister Engels van CRM worden toegezonden. Daarna zal de commissie zich buigen over de mogelijkheden tot de aangeduide research-uitzendin gen. Het NOS-bestuur zou de moge lijkheden pas kunnen uitvoeren na goedkeuring door de minister. Men heeft zich ook te bezinnen over de vraag, waarvandaan de gelden hier voor (de kosten mogen niet groot zijn) moeten worden gehaald. Misschien uit de NOS-reservepot, misschien uit de reservering van enige miljoenen, welke door het ministerie van CRM zijn aangelegd. WENEN (DPA) De Russische en Amerikaanse onderhandelaars bij het overleg over een beperking van de stategische bewapening hebben giste ren in Wenen meegedeeld, dat zij op een aantal punten voortgang hebben geboekt en dat de volgende ronde op 28 maart in Helsinki zal beginnen. In een* communiqué werd gezegd dat sinds 15 november jl. in Wenen van gedachten is gewisseld over kwesties betreffende een verdrag in zake beperking van anti-ballistische raketstelsels en een tussentijds ak koord oyer bepaalde maatregelen be treffende de beperking van stategi sche aanvalswapens. Het was de eerste maal dat in een gemeenschappelijk communiqué de term tussentijds akkoord werd ge sproken. Over de aard van de ge maakte vorderingen werd niets ge zegd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft de hoop uitgesproken, dat spoe dig een overeenkomst met de Russen zal worden bereikt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9