lil S grootste bakkerij- bedrijf van Europa Aantal bestuurders provincie te gering in Jacky brengt met 60 dames produkten aan de man DOORSNEE HAGENAAR VERORBERT DAGELIJKS EEN HALFJE BROOD I Belangstelling groeit voor verpakt brood Ik Rotterdammer in dijbeen geschoten VEEL SUCCES BINNEN EEN JAAR SOCIALISTISCHE ANGST IN STATEN Woonwensen prominenten Pak de fiets van 'n ander 5 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1972 Naast de vele andere bedre ven heeft ook Hus een gigantisch complex laten bouwen in de Plaspoelpolder te Rijswijk. DIN HAAG De doorsnee Hagenaar Verorbert dagelijks een halfje brood. Dat leeft (e bakkerij voor brood en banket „Hus" becijferd aan de hand van baar produktie. linds enige maanden is dit bakkersbedrijf ondergebracht in een nieuwe gigantische ves- gin de Rijswijkse Plaspoelpolder. Meer dan zestig soorten brood, variërend van ge- r°ioonbruin en wit tot krentenbrood, casino's, croissants, tijgerbroden, maanzaadjes en 'tjnip-en plaatbroden bakt men in het nieuwe bedrijf. Per uur kunnen er uit de geauto- uatseerde broodstraten zo'n 3600 tot 7200 knapperige broden rollen. De nieuwe bat terij die een oppervlakte beslaat van ca. 25.000 vierkante meter is een produkt van het imserdamse architectenbureau Bakker en Bakker. In het voorjaar staat de officiële J?dJpejing voor de fleur van deze grootste bakkerij van Europa. koop gekomen. Sinds 1870 maakt het brood van het totale voedselpakket een steeds geringer deel uit. Honderd jaar geleden werd van net loon nog 20,5 procent aan brood besteed en 54,3 procent aan ander voedsel. In 1940 was dat nog maar 8,2 procent en 40 procent aan overige voedingsmidde len. Nu is dit nog maar twee procent, terwijl overige voedingsmiddelen dertig procent van het loön opeisen. Lopt men door de Visseringlaan in e laspoelpolder dan stijgen vanuit e rosters van de bakkerij de geuren an warm brood op Aan de achter- ijdtvan de honderdzestig meter lan- e hkkerij waar de grondstoffen roren aangevoerd en opgeslagen 'ippn wat vogeltjes heen en weer in hop dat er voor hen wat brood- orrltjes overschieten. Aan de voor- ij de van het gebouw is men bezig net iet laden van de broodwagens, lij en topproduktie is het mogelijk om hier vijfentwintig auto's tegelijk te laden. Niet alleen gaat het hier om brood dat bestemd is voor de rtgio Den Haag; ook veel exportbrood, vooral vervaardigd voor Frankrijk en Duitsland (wekelijks gaan er twee honderdduizend broden naar West- Duitsland) vindt van hieruit de weg naar de buitenlandse consument. Afbraak JOTTERDAM Wat de mi- nitne woonwensen zijn van de evn slonzige als tragische Olive, arii-ster in de televisieserie ,.Dc Dwbeldekkers"weet vrijwel hel beeldbuiskijkend Neder- latl. Maar hoe denkt de char- mtnte Anna Karen, „Olive-in- he-echt", over wonen? Dat zul- Ai ley de bezoekers van de Natio- Hf nae Woonmanifestatie Binnen hut kunnen ontdekken. Anna Kaen, Willem DuysTruus en Win van Hanegem eh Theo Kormen zullen er elk een woon- kantr naar eigen inzicht in- [rioiitjn. Öe woonwensen van deze vier spor- en tv-prominenten nemen ondede titel „Hoe zij wonen willn" ongeveer 150 m2 in beslig van Binnenhuis. Bezoe kers van de Woonmanifestatie die Inn 25 februari tot en met 5 mairt in de Ahoy' tentoonstcl- lings allen wordt gehouden, kunren hun voorkeur voor één der 'ier interieurs kenbaar ma ken. De kamerinrichting met de meete stemmen zal worden ge- schinken aan de Stichting Bc- voriering Volksgezondheid. Ek der deelnemers krijgt de opprvlakte van een gemiddelde rib Necerlanclse huiskamer plus on- ïds gever 5000 gulden ter beschik king om zijn of haar woonwen sen Pt werkelijkheid te maken. Actrve Anna Karen, zal een „relac-interieur" scheppen. Za- terdig 26 februari komt zij 's milags en 's avonds de laatste hanx'aan haar creatie leggen; de zoncag daarop is zij ook op Bin nenhuis. Feienoord-crack Wim van Ha- nepen en zijn echtgenote zijn op 28 fibruari, 's avonds, op Bin nentuis aanwezig in het door hen gekozen klassieke in- teriur. T'-presentator Theo Koomen zal een antiek interieur kve'èren. Op 1 maart zal hij er zelf in nüPlaitsnemen om met belangstel- Aenlen van gedachten te wisselen. Win Duys ontvangt Binnenhuis- bezoe'xers op 4 maart de hele dag ii het door hem ontworpen 1H interimr. Het in gebruik nemen van het nieuwe brood- en banketbedrijf is overigens heel wat minder luidruch tig gegaan dan de afbraak van de oude broodfabriek in de Haagse Ja cob Catsstraat. Zolang de nieuwe bakkerij nog niet door en door in gebruik is, houdt Hus de deuren voor dc buitenwereld lie ver nog gesloten. Het afgelopen jaar zijn de oude Husfabrieken, verspreid over Den Haag, stuk voor stuk over geheveld naar de bakkerij in Rijs wijk. In totaal werken er in dienst van het bedrijf zo'n elfhonderd men sen. Om verzekerd te zijn van een effi ciënt. modern bedrijf zijn van tevo ren studiereizen gemaakt naar Ame rikaanse bakkerijen. Het produktie- proces is sterk gemechaniseerd en ge automatiseerd. Vanuit het buitenland zijn al diverse aanvragen binnenge komen om het nieuwe complex te be zichtigen. In de bakkerij wordt 's nachts nog steeds de topproduktie bereikt. Vroe ger dat wil in dit geval zeggen zo'n dertig jaar geleden toen het in Nederland nog gebruikelijk was om 's avonds een broodmaaltijd te nuttigen, at men het brood dat nog diezelfde dag bereid was. Dat was in de Tijd dat de onder kant nog belangrijker was dan het beleg. Nu de warme maaltijd groten deels van 's middags naar 's avonds verschoven is. betekent dit dat de huisvrouw brood koopt waarvan het grootste gedeelte bewaard blijft tot het ontbijt van de volgende dag en de middagboterham op school en kan toor. Onderzoek Een onderzoek heeft uitgewezen dat slechts 24 procent van het onverpakte brood gegeten wordt als het nog zijn tophoedanigheid bezit (vier tot acht uur na het bakken). Deze begunstigde eters zijn de mensen die tussen de middag thuis lunchen- Dertig procent van het brood wordt vierentwintig uur na het bakken, de volgende morgen bij het ontbijt geconsumeerd. Terwijl 46 pro cent van het brood, de dag na de produktie wordt genuttigd (28 uur na het bakken) door hen die het „twaalfuurtje" buitenshuis gebruiken. Vandaar dat het ^en logisch gevolg is dat Hus hoe langer hoe meer verpakt brood, dat zijn tophoedanigheden lan ger behoudt, verkoopt. noodgevallen kan men putten uit een hoeveelheid diepgevroren broden die op zijn langst vier maanden oud zijn. Het diepvriesbrood wordt wel ge bruikt als overbrugging bij piekda- gerf. Prijstechnisch gezien zo zegt het bedrijf is dit brood niet zo aantrekkelijk, omdat iedere dag dat de diepvries draait het brood een cent duurder wordt. Overigens betekent de nieuwe ves tiging van het Husbedrijf niet dat het de laatste jaren bergopwaarts gaat met de verkoop van brood. Met de welvaart in Nederland is een belang rijke achteruitgang in de broodver- DEN HAAG Een 23-jarige on dernemer uit Rotterdam is gister avond op d-e Pletterijkade in Den Haag in het rechter dijbeen gescho ten. De man liep daar met een vriend. De mannx hebben niets van de schutter bemerkt. In het ziekenhuis aan het Westeinde is de kogel uit het been gehaald. De recherche onder zoekt de zaak. HOEK VAN HOLLAND Het bekende witte-fietsen-plan wordt in Hoek van Holland op steeds grotere schaal toegepast, zij het op een heel andere manier dan dc ontwerpers van dit niet onsympathieke projekt hebben bedoeld. De politie neemt een toenemen de mate van wat zij aanduidt als „luiheid" waar bij verschillende treinreizigers de. als zij per trein in Hoek van Holland aankomen, naar de fietsenstalling gaan en daar een fiets of bromfiets le nen". Als het voertuig niet is afgeslo ten wat vaak voorkomt gaat alles gemakkelijk. Is het afgeslo ten met een stuurslot of ketting- slot. dan biedt een ijzerzaagje uitkomst. De vermoeide reiziger komt ge makkelijk thuis en deponeert de geleende"fiets of brommer er gens ni de omgeving van zijn huis, waar de eigenaar zijn soms ernstig beschadigde karretje na veel gezoek kan terugvinden Jammer voor de „leners" is de politie door de manier waarop deze brommer of fietsen worden achtergelaten tot nu toe altijd in staat geweest de zaak vlot te achterhalen. an een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ..Dat tverk als kaasmeis je in Duitsland was vreselijk zwaar. Er lang /en liard werken en een ijzeren regiem Aldus de nu 27-jarige Jacky v.d. Berkt over die er varing. Ze stopte er mee en begon voor zich zelf. Ik dacht, wat zij kunnen, kan ik zelf ook en beter. Ik ben nu eenmaal erg zelfstandig. En wat nog meer isin de tijd dat ik free lance hostess ivas, heb ik veel geleerd van de fouten van an deren en bovendien heb ik mijn collegaatjes goed geobserveerd Aldus een korte verklaring van Jacky voor het succes dat zij in een jaar heeft weten te be reiken met haar eigen „Organi satie voor produkt-promotion Hostess Service'7. Aanwijsbaar succes, want grote „merken" als Albert Hein, Heineken, Lexing ton, Russisch Leer enzo doen re gelmatig een beroep op de vele activiteiten die Jacky en haar dames kunnen ongeveer zestig ontplooien. Regelmatig duiken daar meisjes op by parties, ontvangsten by pro motiegelegenheden en ook in dc kranten zoals tydens de grote Vero- nica-actie. Het scala van werkzaamheden is vrij omvangrijk. Jacky en haar dames treden bijvoorbeeld op als een bedrijf een nieuw produkt op de markt wil brengen. „Hostess-Service" onder zoekt desnoods zelf de markt en Jacky geeft de klant allerlei ideeën Jacky's hostesses propageren Is raëlische fruit tijdens een parij. Een van de vele activiteiten waar de vrouwenhand en vrouwen- lach voor een snellere entree van het produkt borg staan. Diepvries Wat het diepvriesbrood betreft, dat wordt gebruikt als stootvoorraad. In (Van onze redacteur Provinciale Staten) DEN HAAG „Is het niet vreemd dat in ons bestuurlijk apparaat over bijna drie miljoen inwoners, wel het ambtelijk ap paraat uitgroeit, maar het aan tal bestuurders niet?" Deze vraag stelde gistermorgen drs. J. Borgman fractie-voorzitter van de PvdA bij de behandeling van de begroting 1972 van de Provin cie Zuid-Holland. Het statenlid vroeg zich af of er geen behoefte bestond aan het instel len van assistent-gedeputeerden die in dezelfde verhouding zouden staan als de staatssecretaris tot de minister. Bij de algemene beschouwingen op de begroting meende de PvdA dat het ambtelijk apparaat steeds machtiger wordt en er vele beslissingen door de ambtenaren worden genomen en niet door de bestuurders. Hierbij werd gewezen op de toe komstige aanleg van rijksweg 3 (Am sterdam-Rotterdam) die het groene hart van de provincie zal doorklieven. Naar reeds is gebleken is er al zoveel voorwerk verricht door rijkswater staat, dat het niet aanleggen van de weg geld zou kosten. De PvdA waarschuwde echter bij de behandeling van streekplan plas- sengebied, waarop door de provincie deze weg aangebracht zal moeten worden, een hartig woordje hierover te spreken; het ontbreken van grote hoeveelheden betaaltöre huurwonin gen in de provincie was een ander punt van kritiek van deze fractie, die meende dat er gemikt moest worden op huizen met een huur tussen de 200 - 250. Samenbundeling van bouwopdrachten zouden volgens de nationale woningraad de bouwkosten met 20 procent kunnen verlagen. „Het college en de voorstanders van de Leidse Baan hebben een slag verloren, maar de oorlog gaat loor", aldus de heer Sidney van den Bergh hamens de VVD. Hij benadrukte dat volgend jaar deze wegverbinding an dermaal aan de orde zou komen. De ARP vroeg in dit verband bij monde van drs. T. SPaan aan Gedeputeerde Staten om een nadere verklaring over de consequenties die het uitstel van de Leidse Baan met zich mee heeft gebracht. Tevens ging dit statenlid in op de ?financiële positie van de provincie, waarvoor besnoeiing van uitgaven en inkomsten in de toekomst gewenst is. Vereenvoudiging van de planologi sche procedures en een korte uitvoe ringsfase van plannen leken hem daarbij reëele mogelijkheden. De KVP pleitte voor een verhoging van de financiële bijdrage aan de fracties ter verkrijging van betere en meer informatie, waaraan het nog wel eens zou ontbreken. Confessioneel geref. beraad over het Getuigenis ZWOLLE Het confessioneel ge reformeerd beraad zal zaterdag 27 mei in de Buitensocieteit in Zwolle een bijeenkomst noyden, waar prof. dr. G. C. van-Niftrik. hoogleraar van wege de hervormde kerk aan de Uni versiteit van Amsterdam, zal spreken over het Getuigenis. Daarna zullen de aanwezigen van gedachten kunnen wisselen met een forum, waarin zul len zitten: prof. dr. G. Th. Rothuizen, hoogleraar aan de gereformeerde theologische hogeschool te Kampen, prof. dr. A. Troost, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. W. H. "Velema, hoogleraar aan de chr. gereformeerde theologi sche hogeschool te Apeldoorn en prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraa- aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De bijeenkomst begint om half elf en zal omstreeks half vijf worden gesloten. (uit de praktijk) hoe de introductie het best kan verlopen. Bijvoorbeeld met een nieuwe si garet. Eerst wordt bekeken welke mensen deze sigaret kunnen roken (wat de kosten betreft). Dan wordt uitgezocht waar deze mensen zich gewoon zijn op te houden, welke con certen, welke restaurants of welke sportevenementen zij bezoeken. Een groep, geüniformeerde meisjes, loopt daar dan in een bepaalde periode rond en biedt het publiek gratis siga retten aan. Het aantal produkten dat zo gebracht kan worden is legio. Het kunnen verfrissingsdoekjes zijn. Is raëlisch fruit, al of niet verwerkt tot drankjes of kleine hapjes. Een andere activiteit is de assisten tie bij de openingen van bedrijven. De charmante dames, geüniformeerde of in andere passende kledij gestoken, kunnen zorgen voor de hapjes en de drankjes, of het aanbieden van bloemen, maar nog veel meer. Dan zijn er demonstraties in winkels of in groothandels van snoepjes, koekjes, nieuwe dranken enz. enz. Ook zorgt Hostes Service desgewenst voorplaat sing van nieuwe produkten bij groot winkelbedrijven. Uiteraard spreekt het charmant vrouwelijke bij al dit soort gelegenheden de klanten extra aan. Een andere reden voor het tot nu toe succesvol verlopen van haar za ken, geeft Jacky v. d. Berkt als volgt: „We zün jong, progressief, we zyn heel erg enthousiast en bepaald crea tief. En dat spreekt onze relaties erg aan. Wy zyn echter een organisatie op niveau, en dat willen we blyven. De meisjes worden streng geselec teerd. En ook op hun werk en gedrag wordt controle uitgeoefend", aldus Jacky. „De eerste de beste die een borrel drinkt met een relatie van ons bu reau zonder dat ik het weet, vliegt meteen de straat op en verdwijnt uit het kaartsysteem. In hun aanstel- lingsbrief staat ook duidelijk dat ze geen intieme relaties mogen aankno pen met de klanten. Onze naam staat hoog. Je merkt overigens in diverse gesprekken in de zakenwereld dat er soms nog wel eens verkeerd over ons wordt gedacht, dat we een soort call- girl organisatie zouden zijn. Die ge dachte moeten we zien kwijt te ra ken", aldus een zeer vast besloten Jacky. De hostesses die Jacky in dienst heeft, dienen aan een aantal voor waarden te voldoen. Hun leeftijd moet liggen tussen twintig en dertig en de maximum maat 40. Dat laatste is nodig omdat er nog al eens van speciale kleding gebruik wordt ge maakt en dan moet men geen hele speciale maten hebben. Dan moeten de hostesses een middelbare oplei ding hebben, een commerciële erva ring (liefst in het buitenland) en erg flexibel zijn. „Want ze moeten vrijwel iedere dag wat anders doen. Ze komen met veel mensen in contact. Overigens zijn dat ook de aantrekkelijke zijden van dit beroep", meent Jacky van de Berkt. Ze gaat bij het verhogen van de image van haar bureau zelfs zo ver door te stellen dat het een eer is om bij „Hostess Service" in dienst te mogen zijn. „Hierdoor onderscheidt je je van de concurrentie, hoewel die niet zo erg hevig is". En wat de vrouwelijke schoonheid betreft, verkiest Jacky charme boven het „alleen-maar-mooi-zitten-te-zijn". Jacky zit na dit eerste jaar niet stil. Ze heeft nog talrijke ideeën. Demonstraties op buitenlandse beurzen, het bezoeken van be drijven om produkten of bijzon dere folders aan te bieden, kort om alles waarbij de vrouwelijke aanwezigheid kan leiden tot een betere benadering, prettiger ont vangst, uiteindelijk het scheppen van die sfeer waarbinnen haar klanten een stijging van hun om zet kunnen verwachten. Zaken zijn zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5