SCHULD BETHELKERK IN VIJF JAAR AFGELOST EEN JUFFROUW Wijk Hoornes in Katwijk krijgt peuterspeelzaal KERKELIJK CENTRUM II KATWIJK EEN FEIT Dit jcicir begint bouw kerkelijk centrum van Hervormde Gemeente in Rijnsburg Landrover is blok aan been van NRB „DE LANDBOUWER" SPAREN OP TIJD BRENGT ALTIJD PROFIJT Welk profijt? Ziet U maar: STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK Wij zoeken voor de huishoudelijke dienst met lichte kantoorwerkzaamheden COÖPERATIEVE RAIFFEISENBANK „RIJNSBURG" Oegstgeesterweg 199 - Tel. 01718-12814 Harmonie Woubrugge oogstte veel succes WINKELJUFFROUW Bakkerij T. den DulK-f GEMEENTE ALKEMADE NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1971 s RIJNSBURG Het is een alge meen bekend feit, dat de financiële posities van de kerkvoogdijen in ons land een teruggang te zien geeft. Door de toenemende ontkerke lijking worden de inkomsten via kerkcollecten, vrijwillige bijdragen e.d., minder. De uil- gaven stijgen en daardoor ontstaat een financieel scheve positie. Vooral steden hebben met dit probleem te kampen en zijn vaak genoodzaakt de hulp in te roepen van andere gemeenten. Eén van de groot ste zorgen is het onderhoud c.q. nieuwbouw van de kerke lijke gebouwen. Sommige ge bouwen zijn hard aan een onderhoudsbeurt toe, maar het ontbreekt eenvoudig aan de financiën. Gelukkig zijn er nog gemeenten die een ander beeld te zien geven en waar zelfs een opgang van de in komsten kan worden waar genomen. Eén van deze ge meenten is de Hervormde Ge meente van Rijnsburg. Het wa? in 1966 dat de kerkvoogdij de kerkeraad een plan voorlegde de verouderde Bethelkerk te mo derniseren. De totale kostenraming was f 350.000. Er zijn heel wat be sprekingen en vergaderingen voor nodig geweest, om uiteindelijk te besluiten tot verbouwing over te gaan. Men ging in zee met in kas een reserve van f24.000. Door een aktie in de gemeente kon de eerste aanbetaling worden voldaan. De resterende afschrijving zou in 15 jaar moeten plaatsvinden. De offervaardigheid van de gemeen teleden maakte het mogelijk de schuld in slechts 5 jaar af te los sen. Om een indruk te geven hoe dit geld is bijeengebracht: op brengst aan collecten voor dit doel: f64.169; giften: f85.868; een actie in de gemeente f49.733. Ook kreeg de kerkvoogdij van de diakonie de beschikking over de voor- en na- jaarskollekte die in totaal f 110.750 opbrachten. Verder werd f 12.804 terugontvangen van de landelijke kerkbouwactie, die in deze periode (19661971) werd gehouden. „De hulp die wij van de gehele ker keraad hebben gekregen was over weldigend. Als er een aktie in de gemeente werd gehouden, hielpen de ouderlingen diakenen en enkele vrijwilligers mee. Zelfs onze pre dikanten, die toch al druk bezet zijn droegen hun steentje ertoe bij. En dan te bedenken dat dit vaak onder slechte weersomstandighe den moest gebeuren," aldus presi dent-kerkvoogd R. van Vreeden- daal. Het centrum van Rijnsburg wordt gemarkeerd door de Grote Kerk met z'n Romaanse toren. Onder de ze toren bevindt zich de hoofdin gang. De toren is eigendom van de gemeente en valt onder monumen tenzorg. Een bron van ergernis was al jarenlang de kou en tocht die de kerkgangers 's zondags ondervon den vanuit deze ingang. Hoewel de kerkvoogdij nog met de schuld op de Bethelkerk zat heeft men in 1970 besloten de ingang zo danig te verbouwen, dat men van dit ongemak geen hinder meer zou hebben. Het is bekend dat wanneer men gaat restaureren zich onvoor ziene omstandigheden voordoen. Tijdens de verbouwing kwam aan het licht dat het zware orgel ver zakte. Hiervoor moesten speciale voorzieningen worden getroffen. Het kou- en tochtprobleem werd op gelost door een aparte verwarming aan te leggen en tochtdeuren te plaatsen. De uiteindelijke kosten: f93.551. Er werden renteloze obligaties uitge geven tot een bedrag van f 56.300. Er kwam aan schenkingen een be drag van f 26.000 binnen. Door te ruggave van obligaties en afschrij ving op kerkelijke lasten, bedraagt de schuld op deze verbouwing nog f51.884. Nu de schuld van de Bethelkerk ge heel afgelost heeft de kerkvoog dij het voornemen te trachten deze schuld eerder af te lossen. De heer Docters van Leeuwen, secre taris van de kerkvoogdij verklaar de. dat in de nabije toekomst de Grote Kerk verder zal worden ge restaureerd. „Wij rekenen erop, dat medio 1976 de Grote Kerk op de Monumentenlijst zal worden ge plaatst. Het is de bedoeling dat de zijbeuken zullen worden aangepast aan het middenschip, de voormali ge kapel. Ook zullen dan de tijdens de vroegere uitbouwen verdwenen pilaren weer worden geplaatst. De interieurkosten komen geheel voor de rekening van de kerkelijke ge meente. Hieronder wordt verstaan de verwarming en de stoelen die in de plaats van de banken komen. De overige restauratiekosten komen voor 90 pet op rekening van rijk, provincie en burgerlijke gemeente, terwijl de resterende 10 pet. voor onze rekening komt" aldus de heer Docters van Leeuwen. Er zullen nog heel wat besprekingen moeten worden gevoerd eer men tot res tauratie kan overgaan. Kerkelijk centrum Enkele jaren geleden deed zich de behoefte gevoelen een dorpshuis te stichten. De opzet was dat ook met name de Gereformeerde en Her vormde Kerk de zaalruimten zou den benutten voor hun kerkelijke aktiviteiten. Doordat de Gerefor meerde Immanuëlkerk met veel zaalruimte werd gerealiseerd, had deze kerkelijke gemeente geen be hoefte meer tot samengaan. Ook de besprekingen met B. en W. liepen af. „De bouw van een kerkelijk centrum heeft ons al lang bezig gehouden. Wij voelen ons verplicht ruimte te scheppen voor kerkelijke aktivitei ten. Wij zijn als kerk in het bezit van het voormalige bejaardente huis „Avondrust" en de oude Her vormde school, thans „Jeugdha- ven". Deze bevinden zich aan de Vliet N.Z. De gebouwen verkeren in een dermate bouwvallige staat, dat wij na lang beraad hebben be sloten na de bouwvakvakantie dit jaar deze gebouwen af te breken en met nieuwbouw te beginnen," aldus de heer Van Vreedendaal. Het architectenpureau Van der Me ij en Verloop te Katwijk aan Zee is opgedragen de definitieve ont werptekening te maken. Er ko men 6 lokaliteiten voor vereni- gings- en zondagsschoolwerk, een ontmoetingsruimte, koffiekamer, en tevens zal er het kerkelijk bureau worden gevestigd. Aan de voorzijde zal twee verdiepin gen hoog worden gebouwd. De achterzijde zal bestaan uit laag bouw, terwijl er mee rekening wordt gehouden dat in de toekomst verdere uitbreiding mogelijk is. Fi nancieel wordt de bouw opgezet in samenwerking met de diakonie. De kosten zijn geraamd op f550.000. Er is een bouwcommissie bestaan de uit leden van de kerkvoogdij, diakonie en gemeenteleden. Deze commissie bespreekt de ontwerpte kening met de architect, waarna er een gemeentevergadering komt Huize Avondrust, het voor malige bejaardentehuis, zal plaatsmaken voor een kerke lijk centrum ten behoeve van de hervormde gemeente. WÊKÊÊÊ Tijdens deze bespreking komt de financiële commissie met een over zicht van de financiële consequen ties. Het kerkelijk leven in zijn alge meenheid in Rijnsburg bruist van activiteiten. Er is veel nieuwbouw gepleegd De bedragen die men moest opbrengen waren aanzien lijk. Een voorrecht is het echter de mid delen te hebben ontvangen deze hoge kosten te kunnen dragen. Echter zonder de geweldige inzet van de kerkbestuurders zouden de- Zilveren kraamverzorgsters LEIDERDORP Op 11 februari zijn de dames C. Stoute en T. de Zwijger, resp. 25 jaar dagkraamver zorgster en 25 jaar wijkkraamver- zorgster. Van 6.30 tot 7.30 uur recipiëren zij in Het Hooglandse Huys aan de Mo- riaenstraat. De Grote Kerk in Rijnsburg in 1976 op de lijst van monu mentenzorg? ze plannen nooit gerealiseerd kun nen worden. NOORDWIJK In Lido vond de première plaats van „De onbekende Wereld". Deze dolle klucht van Kok en Blaaser wordt ten tonele gevoerd op een viertal propaganda-feestavon- den van de Noordwijkse Reddings brigade- In financieël opzicht was het gou den jubileumjaar van de brigade slecht geweest zo deelde de heer De Jong in zijn openingswoord mee. De landrover, die f 20.000 kostte, bleek een blok aan het been van de NRB, want er moest een tekort van f 8500 op het voertuig worden weggewerkt- „Velen blijken met het brigade- werk slecht op de hoogte te zijn. Badgasten verkeren vaak in de me ning, dat er betaalde krachten zijn. Dat al dit werk geheel vrijwillig en belangeloos geschiedt, valt bijna niet te geloven'*, aldus de heer De Jong, die verder een indrukwekkende op somming gaf van aktiviteiten van de NRB. Voor de mannen en vrouwen, jon gens en meisjes, die voor de veilig heid van medemensen hun vrije tijd opofferen, zijn geen lauwerkransen, medailles, geschenken met inscrip tie, of krantenartikelen met - foto's weggelegd. „Ik voel mij wel eens ge dwongen langs de huizen van de werkers te gaan en hen toe te roe pen: „Jongens, jullie doen het ook goed. Jullie zijn de bloem van de natie en steken met kop en schou ders boven veel jeugd uit", aldus de NRB-voorzitter. Na de inleiding werd de klucht ten tonele gebracht; er werd uitstekend gespeeld en de geheel bezette zaal vermaakte zich dan ook best met de dolkomische verwikkelingen. De volgende avonden worden gehouden op zaterdag 5. vrijdag 11, en maandag 14 februari. Jonge of oude Leidse kaas van zijn steeds een verrassing op de boterham Voorstraat 36 - Telefoon 12136 Gemeenten tegen fluor in leidingwater LEIMUIDEN RIJNSATERSWOU- DE Tijdens de raadsvergadering van Leimuiden en Rqnsatcrwoude zal de fuoridering van leidingwater ter sprake worden gebracht. B. en W. van beide gemeenten stel len de raad voor fuoridering af te wijzen. In principe wordt wel erkend dat fluoridering in een nader te be palen vorm van wezenlijk nut is voor de preventieve bestrijding van tandbederf. De voorgestelde vorm, via drink water, wordt echter afgewezen, om dat de bijkomende technische en financiële bezwaren, omtrent de omvang waarvan nog onvoldoende bekend is, in ieder geval van dien aard zijn, dat voor onaanvaardbare consequenties moet worden gevreesd. 4Vi% rente voor dagelijks opvraagbaar 5 rente voor Vz jaar opvraagbaar 6 rente voor 1 jaar opvraagbaar 7 rente voor 2 jaar opvraagbaar 5 rente met de Zilvervloot plus 10% premie Verdere inlichtingen bij de Kantoren; Katwijk aan Zee: Princestraat 26: Willem de Zwijgerlaan 59: School Suurmondstraat. Katwijk a/d Rijn: Rijnstraat 36. BENTHUIZEN De aktie „oud papier'' van de Ger. Gem. bracht in januari 13320 kg oud papier en 390 kg lompen op. Öit bracht, f 447,20 op. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-29 - Rijnsburg KATWIJK Technisch ambte naar W. Rietbroek is blij. Blij niet alleen omdat de Stichting Peuter speelzalen Katwijk nu eindelijk de goedkeuring van haar subsidieaan vraag binnen heeft, maar ook omdat er nu eindelijk schot lijkt te zitten in de realisatie van een peuterspeelzaal in de Hoornes. Momenteel verblijft zijn dochtertje vaak in de peuterspeelzaal in de Ontmoetingskerk. waar zijn vrouw zich ook dikwijls verdienstelijk maakt. Het is voor hem gewoon noodzakelijk zijn kind naar een speelzaal te sturen. Op de 80 centi meter brede galerij van zijn flatwo ning op de tiende etage van de Co- lijnstraatflat is het niet mogelijk zijn dochtertje te laten spelen, nog afge zien van het gevaar dat zij over het hek zal klimmen. Vandaar dat hij zich als voorzitter van de werkgroep peuterspeelzaal Hoornes inzet, een speelzaal in zijn wijk te realiseren. In zijn gezellige woning vertelt hij over de activiteiten en de voorlopige resultaten van de werkgroep: Veel animo „Vorig jaar is de wijkvereniging Hoornes opgericht. Uit een toen ge houden enquête bleek dat er in de Hoornes grote behoefte bestaat aan een peuterspeelzaal. In die zelfde tijd werd ook de peuterspeelzaal in de Ontmoetingskerk geopend, een acti viteit van wijkvereniging Cleyn Duin. Dit hield niet in dat een speel zaal in de Hoornes nu niet meer noodzakelijk zou zijn. Voor de speelzaal in de Ontmoe tingskerk ontstond al snel een wachtlijst, die er nu nog steeds is. Een tweede speelzaal in Katwijk be tekent dan ook een welkome aanvul ling op de huidige speelzaal. We heb ben vanaf bet begin nauw samenge werkt met de stichting peuterspeel zalen Katwijk. We gaan hiervan pas een onderdeel vormen wanneer de speelzaal in de Hoornes gaat starten. In feite hadden we al een jaar eer der kunnen beginnen, maar voor dit doel kon in de Hoornes geen ruimte beschikbaar worden gesteld. We heb ben geprobeerd een ruimte in het ge zondheidscentrum te krijgen, maar op dat verzoek hebben we nooit ant woord gekregen. Ook konden we de zalen van de Pniëlkerk niet gebrui ken. omdat de kerkvoogdij van me ning was dat een speelzaal te veel lawaai geeft. Ruimte Wijkvereniging Hoornes hoopt nu op korte termijn over een ruimte in de wijk te kunnen beschikken. Zodra die ruimte beschikbaar komt hopen we te kunnen gaan draaien. Het bes te bewijs dat er inderdaad behoefte in de Hoornes bestaat aan een peu terspeelzaal lever je door hier zoiets te gaan starten. Financieel zal deze peuterspeelzaal onafhankelijk gaan draaien van die in de Ontmoetings kerk. De stichting peuterspeelzalen Katwijk is uitsluitend een overkoe pelend orgaan. Binnenkort komt er een nieuwe enquête onder de Hoornesbewoners waaruit dan de leeftijd, en hel aantal kinderen dat de speelzaal wil bezoe ken moet blijken. Ook willen we hieruit een idee krijgen op hoeveel vrijwillige medewerksters de peuter speelzaal Hoornes kan rekenen. De werkgroep die tot nu toe het voorbe reidende werk heeft gedaan, is vrij klein. Binnen niet al te lange tijd zullen er nog krachten uit verdwij nen, omdat zij uit Katwijk weg gaan. Daarom hebben we eigenlijk nu al dringende behoefte aan mensen die hieraan willen meehelpen. Tivintig kinderen In de peuterspeelzaal Hoornes ho pen we twintig kinderen per keer te kunnen herbergen. Misschien kunnen we dit aantal later uitbreiden. Vol gens dc landelijke richtlijnen voor peuterspeelzalen heeft men in een zaal een vloeroppervlakte van zo'n 3'/-• meter per kind nodig om het kind werkelijk de ruimte te kunnen geven om te spelen. Wq hebben die ruimte iets krapper moeten nemen, om meer kinderen de kans te geven een speelzaal te bezoeken. De ouders betalen ongeveer een gulden per uur om hun kind onder leiding in zo'n speelzaal te laten spe len. Wanneer men reserveert is het wat voordeliger. KATWIJK De officiële opening van het hervormd kerkelijk certtrum aan de Voorstraat, is een feit. Voor een kleine vierhonderd genodigden sprak ds. W. Vroegindewey een korte meditatie, waarin hij speciaal de dienst voor het Grote Werk van dit gebouw benadrukte. President-kerk voogd G. Bloot sprak in zijn toe spraak de bijzondere dank uit aan de architekten Verloop en Van der Mey met hun staf. Ook aannemer B. v. d. Plas en de diverse onderaannemers dankte hij hartelijk. Dank werd ook uitgespro ken aan het adres van de burger lijke overheid, waaraan de hoop werd verbonden op een spoedige voorziening aan de Noordstraatzijde van het gebouw. Namens de gemeen te sprak loco-burgemeester C. v. d. Plas, die speciaal de opvang van de jeugd door de kerk in dit gebouw benadrukte. Namens het gasthuis werden tafel kleedjes aangeboden. De christe lijke bejaardenbond bood uit han- K AT WIJK President-kerkte f voogd Bloot van de HervormtJ Gemeente te Katwijk aan 7 ontvangt uit handen van Ag111 heer Van Duin, die de Pro^001 Chr. Bejaardenbond vertegei\ woordigde, een klok voor Tir1 P nieuwe kerkelijk centrum. hiat terij den van de heer L. van Duin el klok aan. De heer K. Meyvogel gM"®1 een aantal collectezakken namensl^p.j diaconie. Geldelijke giften werdfl aangeboden namens de vrouwenve enigingen Febe en Ruth, catechisaj ten van de diverse wijken, marrne 1 vereniging Calvijn, het hervorm! I gereformeerd jeugdverband en w{ _f Noord. De laatste in de rij van elf spr kers was de heer G. Vooys die n mens de kerktelefooncommissie 1] grootste bedrag aanbood. Ds. j Vink besloot de vergadering. WOUBRUGGE Vóór de in Het Oude Raedthuys gehouden uitvoering van het fanfarekorps Harmonie wer den vele woorden van waardering gesproken en medailles uitgereikt. Erevoorzitter-burgemeester J. C. van Wageningen wees op de sterke groei van het korps, waardoor het podium ijelfs te klein is geworden. Voorts memoreerde hij het grote suc ces van korps en drumband, die bei de vorig jaar te Rotterdam een eer ste prijs wisten te behalen. Hierna speldde hij de heer J. Schijff een medaille op, omdat hij 25 jaar lang het korps had gediend. Te vens nam hij zelf ontslag na 25 jaar als erevoorzitter, wegens zijn vertrek op 1 april. Tweede-voorzitter J. Bochove bood de burgemeester daarom een uit het jaar van de op richting daterende (1906) bügel aan en speldde hem eveneens een me daille op. Voorts werden woorden van dank gericht aan het adres van mevrouw Hoekstra, die telkens weer jeugdige leden muzikaal opleidt. Tevens werd de heer C. van der Eyk bedankt, om dat hij gratis grond beschikbaar stelt voor het telen van bloemen, die de vereniging verkoopt. Dirigent J. J. W. Klein werd een grote fruitmand aangeboden. Wat het muzikale gedeelte van de avond betreft, viel allereerst op de discipline van de musici en de geva rieerdheid van het programma. Het eerste deel was min of meer klassiek, het tweede deel modern en sterk ritmisch. Reeds de opening door de groeiende drumband onder leiding van H. Slingerland werd een succes: Na een wat aarzelende inzet met de mars Neues Europa klonk de walsserenade Brigitte van de diri gent zelf zeer melodieus en harmo nieus. Minder geslaagd klonk de wals Einsame Herzen van E. Mosch. Daarentegen klonken de Dixie Pa rade van Löffler en de moderne lectie Mixed Pickles zeer fris en disciplineerd. Ook de old-timer Ti; Rag, naar een bewerking van Scheffer deed het voortreffelijk werd zeer gesynchroniseerd gebrac De mars Appel aux trompettes Ney werd een fraai slotstuk sarr met de drumband. Een dankbaar plaus beloonde dit muzikale gedee Na de pauze voerden enkele lec van de vereniging het blijspel twee bedrijven op: Een man eieren. The Rowdies verzorgden bal na. _J Lop )e la: e ros (an w< njdiv; e hk Iroren fippn e bo] (orrlt; jijde v iet ie lij er Wegens huwelijk een gevraagd voor ons filiaal Cleijn Duinploin 14. Voorstraat 114116, Katwijk aan Zee. Telefoon 01718—12514. LISSE Vernielzucht. De heeft de grootste moeite om de opi bare telefooncellen in goede cond te houden. De lieve jeugd maakt een sport van om de telefooncel onbruikbaar te maken door de ki schijf onklaar te maken en de te foonboeken te vernielen, waard het onmogelijk is, zoals nu bij telefooncel aan de Hyacinthensi gebruik te maken van de openl telefooncel. Een beroep wordt gedi op omwonenden en voorbijgang om de jeugd uit de telefooncellen verwijderen of de politie op te bel en de belhamels vast te houden. spon ondr willr be slit kers die t 5 ma lings kunn der ken.l meet schtjh vorte Ek 'PPr eter 4gev<e Jeinj sen t Actri relac ;trao] ib N i VEERDIENST TE KAAG Burgemeester en wethouders van Alkemade brengen hierbij ter openbar kennis, dat de voorgenomen inspectie van de grote motorpont te Kaag. di in de week van 7 tot en met 11 februari a.s. zou plaatsvinden, wegens d aanwezigheid van ijs rond het Kaageiland is uitgesteld. De veerdienst zal thans met ingang van 14 februari a.s. of zoveel later als d weersomstandigheden dit noodzakelijk maken tot nader aankondiging me de kleinere reservepont onderhouden worden. Vrachtauto's zullen gedurend P' die periode niet kunnen worden overgezet. 'e Roelofarendsveen, 5 februari 1972. Burgemeester en wethouders van Alkemad< de burgemeester. J. S. WAGENAAR, 1. de secretaris, P. Th. M. BRAMA. terdUj 's mili hant' i ZOTlCfl! nenki Feii nepen 28 f:1 nenhi en g terhu T'-j zal ee Op 1 laits ienlez Win J bezoe1 dag i' uinteri

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4