Kamerleden: aeties van simplificerende Angolacomité Uitblijven van griepepidemie houdt ziektewetpremie gelijk Hoofdredactie Trouw-Kwartet Rome weigert sprek over katechese ges] „Trouw moet blijken wordt een succes v JONGERENACTIE TEGEP Douwe Egberts „OORLOG IN VIETNAM' Acties Angolacomité bij DE en Van Nette HOOFDREDACTEUR Gereformeerde groei Paus wil heilig jaar 1975 in gezuiverd Rome Onderscheiding voor dr. A. C. Ramselaar Een woord voor vandaag dreigt klanten kwijt te raken COMMENTAAR 'DE CHRISTELIJKE PERS' BEROEPINGSWERfi ZATERDAG 5 FEBRUARI 197 -FUW Het is nu ongeveer een jaar gele den, dat de algemene redacties van Trouw en Het Kwartet geïntegreerd werden en de respectieve hoofdredac teuren van deze bladen, dr. J. A. H- J. S. Bruins Slot en dr. E. Diemer, aftra den. Sindsdien berust de redactionele leiding van deze kranten bij een com missie van hoofdredactie, paritair sa mengesteld uit van Trouw en Het Kwartet afkomstige redacteuren. Overeenkomstig een besluit van het bestuur der stichting De Christelijke Pers de stichting die eigenaresse is van Trouw-Kwartet draagt deze commissie een tijdelijk karakter. Vóór haar instelling werd besloten, dat ze plaats zou maken voor een definitieve hoofdredacteur, wanneer de integratie van Trouw en Het Kwartet tot een afronding zou zijn gekomen. Dit ogenblik breekt binnenkort aan. In het komende voorjaar zal, zoals TILBURG Het Vaticaan neemt geen genoegen met een aanpassing van het omstreden Brabantse kate- chese-project. Het eist, dat de cursus zonder meer uit de circulatie wordt genomen. De leiding van het project zal aan deze eis geen gevolg geven. De leiding betreurt het, dat de mo gelijkheid tot overleg ontbreekt. Zo wel de kardinalen Seper en Wright in Rome (van de congregaties voor de geloofsleer en voor de clerus), als pronuntius Felici in Den Haag heb ben een gesprek geweigerd. Het bestuur van de vereniging „Ons middelbaar onderwijs" in Noord- Brabant, de rectoren van de 34 r.k. scholen voor vwo en havo, waar de cursus gebruikt wordt (samen ruim 35.000 leerlingen) en de leden van de begeleidingscommissie noemen de cursus in een gezamenlijke verkla ring een inspirerende poging tot ver betering van de katechese in de scho len, die duidelijk in een leemte voor ziet. Zij menen, dat het tot hun plicht behoort, de cursus te handhaven uit diepe bewogenheid met de ernstige situatie, waarin de katechese in de scholen verkeert. enige tijd geleden gepubliceerd is, de technische vervaardiging van Trouw en Het Kwartet in Amsterdam wor den geconcentreerd. De Christelijke Pers verschijnt dan met een gezamen lijk ochtendblad, dat overigens door de handhaving van een editiestelsel met name in Zuid-Holland, de regio nale traditie van de Kwartet-bladen voortzet. Tegen de hier geschetste achter grond kan het geen verbazing wek ken, dat het bestuur van De Chris telijke Pers begonnen is zich te be zinnen op de samenstelling van een definitieve hoofdredactie van de ge- integreerde bladen Trouw-Kwartet. Het bestuur heeft hierover verschei dene beraadslagingen gevoerd en het heeft ook diverse peilingen verricht. Tevens heeft het voorlopige inspraak verleend aan zowel de tijdelijke com missie van hoofdredactie als de redac tiecommissies van Trouw-Kwartet. Om nu aan de inspraak een zo al gemeen en democratisch mogelijk ka rakter te geven, heeft het bestuur het raadzaam geoordeeld, ook de le zers van Trouw-Kwartet en in het al gemeen al diegenen die zich bij De Christelijke Pers betrokken weten, in te lichten en te raadplegen over de komende vacature. Vandaar dat het bestuur in Trouw en Het Kwartet en in een aantal andere bladen een ad vertentie heeft doen opnemen, waar in het te kennen geeft, contact te zoe ken met kandidaten en waarin het zich tevens bereid verklaart, aanbe velingen in overweging te nemen van diegenen die niet zelf in aanmerking denken of wensen te komen, maar die wel de aandacht willen vestigen op huns inziens geschikte kandidaten. Deze advertentie treft u vandaag in o.a. de Kwartet-bladen en Trouw aan. W. A. Fibbe. voorzitter van het bestuur van de stichting De Christelijke Pers. DALE CARNEGIE DALE CARNEGIE OPRICHTER OMGANG MET MENSEN DOELTREFFEND SPREKEN Uitnodiging tot het bijwonen van een GRATIS PROEFLES Rotterdam: Restaurant Engels. Groothandelsgeb.. dinsdag 8 februari, 20.00 uur dinsdag 15 februari, 20.00 uur Den Haag: Motel Hoornwyclc, Rijswijk maandag ,7 februari, 20.00 uur maandag 14 februari, 20.00 uur Sponsor: Aloserij-instituut. Inlichtingen: telef. 010 -18 87 71. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Groei van de ge reformeerden en de onkerkelijken, een kleine relatieve achteruitgang van de hervormden en de rooms-katholie- ken en sterke achteruitgang van de kleinere kerkelijke groepen. Dat is het beeld, dat de cijfers van de volks telling 1971 betreffende de kerke lijke gezindte in Leeuwarden laten zien. De Friese hoofdstad is een van de eerste steden, waarvan deze cij fers bekend zijn geworden. Leeuwarden telde in 1960 82.899 mensen en in 1971 87.845. Van1 hen waren in 1971 22.818 hervormd (1960: 22.064), 14.090 gereformeerd (I960: 11.706), 10.003 rooms-katholiek (1960: 9.762), geen kerkgenootschap 35.250 (1960: 31.221). De kleinere kerken lie pen over het algemeen terug, vooral de doopsgezinden. ROTTERDAM De financiële actie „Trouw moet blijken", die deze en de vorige week in vele hervormde gemeenten gevoerd is, blijkt de stoutste verwachtin gen te hebben overtroffen. Dit zegt ds. W. H. den Ouden, de secretaris van de commissie, die de actie landelijk krachtig heeft gestimuleerd en gecoördineerd. Het is nog te vroeg om over de fi nanciële resultaten te spreken. Maar ds Den Ouden schat, dat zestig tot zeventig procent van alle hervorm den door deze actie is benaderd. Met twintig procent zou hij in dit eerste jaar, dat deze actie gevoerd is, al te vreden zijn geweest. Een kleine vijfhonderd plaatselijke hervormde gemeenten hebben mee gedaan aan deze actie, die gericht was op hogere bijdragen van meer kerk leden voor het plaatselijke kerkewerk. Daarbij waren juist ook de gemeenten in de grote bevolkingsagglomeraties, zoals Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Uit het midden van het land werd al gemeld „Het geld stroomt binnen". ROME Paus Paulus heeft het jaar 1975 uitgeroepen tot „heilig jaar" voor de rooms-katholieke kerk. Hij heeft in dit verband aangedrongen op zuivering van de stad Rome, die vol gens hem door een decadente moraal is aangetast. De miljoenen pelgrims, die hij over drie jaar in Rome ver wacht, moeten het heilige karakter van deze stad weer kunnen onder kennen. Daarnaast komen vooral de beoogde toezeggingen binnen, om in de loop van 1972 voor een bepaald bedrag te zullen bijdragen. Het is de bedoeling, de actie vol gend jaar te herhalen, zo mogelijk gelijktijdig met dergelijke acties van andere kerken. Naar de gemeenten, die meededen met „Trouw moet blij ken", is dezer dagen een eenvoudig enquête-formulier uitgegaan. De be antwoording van de vragen daarop kan belangwekkende cijfers opleve ren. Van een medewerker MUNSTER De oud-rector van het rooms-katholiek seminarie in Apeldoorn, dr. A. C. Ramselaar, ont vangt 12 maart in Munster bij de opening van de Westduitse week van broederlijkheid de Buber-Rosenzweig medaille 1972. Deze medaille wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand, wiens wetenschappelijke, kunstzinnige of humanitaire ver diensten gericht zijn op beter begrip tussen mensen onderling en in het bijzonder op het gesprek,tussen joden en christenen. Dr. Ramselaar was tot verleden jaar voorzitter van de katholieke raad voor kerk en Israël en heeft zich zeer beijverd, dat het Vaticaans con cilie een andere houding, jegens de joden heeft aangenomen. Verleden jaar werd deze medaille uitgereikt aan de protestantse bisschop van Berlijn, dr. Kurt Scharf. Psalm 129 begint met: Zij hebben mij ten zeerste benauwd van mijn jeugd aan" en eindig „Wij zegenen u in de naam des HEREN." Er ligt in het lijden van Israël, bijv. in de ballingschap, iets van ee kruis vóór het kruis van de Messias. Er is lijden op aarde dat de schzjLEIl heeft door niemand gezien te worden. Het voltrekt zich blind, als een lo bbei Ongeweten, onder een stralende hemel, temidden van een laaiend groe geweld van de natuur. Berusting tekent het gezicht van wie zo lijdSS( Hij zendt zijn klacht uit, maar weet niet tot wie. Een andere vraag of er niet iemand is die het hoort en ziet en die ook voor de blinde b 1 ruster onderweg is om hem te helpen. Maar voor Israël is het ander *fr' Het lijdt en wordt „ten zeerste benauwd van zijn jeugd aan", maar h is in dat lijden verbonden met „de HERE, die rechtvaardig is". Isra weet, niet van een alziend oog dat loodzwaar op dit leven drukt, mai eTi van de ogen des HEREN, die dag en nacht open zijn over dit volk, ovtor □tal zi. zijn volk. Israël lijdt nooit alleen, nooit onopgemerkt Het komt terech het ontvangt zinvervulling van zijn levensdagen. Er is een „maar" aom dit lijden verbonden. Een „maar" van de grens die God er aan stel' Elke dag heeft genoeg aan z'n eigen kwaad. Die Sion haten zijn als gri op de daken dat verdort... waarmee de maaier zijn hand niet uul'1 Dat leven komt niet terecht. Hatend leven verdort. Daar klinkt geei1 zegengroet over. Maar daar eindigt de psalm niet mee. Er komt rco3U een groet „voor wie dit leest" en hoort: „wij zegenen u in de naam dt1} HEREN". In die naam ligt het opgemerkt zijn en de aanwezigheid vi Hem „die Israël leidt". In het lijden leidt. rde to 'aar itaa "Y d bi ïg v ijke We lezen vandaag: 1 Samuël 15: 10-11; 16-23. We lezen morgen: 1 Samuel 16: 1-13. grot b Jprdi Stee irlic te :k 1 Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van een verslaggever DEN HAAG Het uitblijven van griep op grote schaal deze winter heeft in zoverre een financieel voordeel opgeleverd, dat het ertoe heeft bijgedragen, dat vrijwel alle 26 bedrijfsverenigingen de ziektewetpremie voor 1972 hebben kunnen handhaven op het peil van 1971 of tot verlaging hebben kunnen overgaan. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) heeft dit te ho ren gekregen op de vraag naar de reden, waarom de verhoging van de ziektewetpremie, die men op grond van het afgelopen jaren toenemend ziekteverzuim had kunnen verwach ten, achterwege is gebleven. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) dat de admini- strtie voert van 14 bedrijfsverenigin gen, die bij elkaar ongeveer 100.000 werkgevers en tweederde van de Ne derlandse werknemers omvatten, zei dat eigenlijk ook de premie voor 1971 te hoog was vastgesteld, doordat bij de premievaststelling niet gerekend was op de onverwachte loongolf (de 400 gulden). Toen dan ook nog in 1971 de griep uitbleef liepen de reserves vorig jaar zo hoog op. dat de premies konden worden verlaagd. De gunstige uitkomsten zijn niet het gevolg van een wending ten goe de in het ziekteverzuim. Het GAK heeft wel de indruk, dat in het afge lopen jaar de groei van de duur van de ziektegevallen tot staan is geko- Hulp Bij alle moeizame heroriëntering waartoe de ontwikkelingssamenwerking telkens weer noopt want elk facet dat over het hoofd wordt gezien, weekt zich vroeger of later is het werelddia- konaat van de kerken een constante gebleven. Na tuurlijk is ook een deel van dat geld leergeld, maar het heeft het voordeel van een bestaande relatie tussen kerken van arme en rijke landen, waarin veel mensen vertrouwen stellen. Het is maar een bescheiden stroompje naast de officiële en com merciële kapitaalsstromen, maar het voedt kleine oases van hoop temidden van veel wanhoop en apathie. Geven voor het werelddiaconaat op de daartoe bestemde zondag 6 februari kan gemakkelijk een alibi worden om zich van verdere zorgen over een pijnlijk wereldvraagstuk ontslagen te achten. Maar wanneer de gevers deze geldstroompjes goed blij ven nakijken op hun weg naar de projecten en de voorlichting van de desbetreffende organen geeft daar alle gelegenheid toe dan zal het heel an ders gaan. Dan zal men juist via deze projecten ook de structurele narigheid in het vizier krijgen en meer open komen te staan voor de politieke be slissingen waarmee die narigheid moet worden te- gemoetgetreden. Het gaat dus morgen niet alleen om uw geld maar ook om uw aandachtige medeleven. Nu lijkt zo'n bovcot-actic tegen Angolese koffie die toevallig met de inzameling voor het wereld- diakonaat samenvalt daarmee in disharmonie. Het één is voor het bewustzijn van veel mensen posi tief en constructief en het andere negatief, plaats vindend in een sfeer van strijd en beschuldiging, onaardig tegenover aardige mensen in de eigen omgeving, of dat nu koffiebranders of kruideniers zijn, enzovoort. In de angelsaksische landen is men met het boycot-model veel vertrouwder; de „uit vinder" was een Ier, kapitein Charles C. Boycott. Vooral in de VS is het posten voor winkels die „besmette" waren verkopen of die geen negers in dienst willen nemen, een zeer effectief strijdmiddel gebleken. Het is meestal een noodoplossing die aangewend wordt om zaken af te dwingen die de wetgeving en het openbaar gezag allang hadden moeten af dwingen, maar die ontbreken. Het is geen uiting van fysiek geweld en als zodanig was het een van de machtigste wapens die destijds Martin Luther King in de VS gebruikte. In de Kamerdebatten over het hoofdstuk Buiten landse zaken heeft de regering en hebben alle grote politieke partijen er geen twijfel over laten bestaan hoezeer zij het Portugees bewind in de „overzeese provincie" Angola verafschuwen. Vooral Mr. Bos (CHU) bleef aandringen op hulp aan de slachtof fers van het regime. En omdat dat niet rechtstreeks kon in verband met het non-interventie principe bleef de Tweede Kamer zinnen op andere wegen om het te bereiken en belóofde minister Schmelzer alle openingen te zullen exploreren, die zich even tueel via de VN voordoen. „Wanneer wij ons keren tegen de apartheid en de restanten van het kolonia lisme, moeten wij ook de moed hebben de conse quenties daarvan te aanvaarden", aldus mr. Bos. Wanneer Portugal zijn koffie-export uit Angola in steeds mindere mate in Europa kan afzetten, dan wordt het tegelijk beroofd van een van zijn rede nen om dit gebied wederrechtelijk onder zijn heer schappij te houden. Het begaat juist inzake die kof fie een van die typerende zonden die ook het ko lonialisme ons en andere Westerse landen heeft ge kenmerkt: een agrarische bevolking wordt gedwon gen tot een monocultuur ten behoeve van Wester se markten. En hier, zoals de foto's in het boekje van het Angolacomité getuigen, gedwongen met het geweer, vanuit wachttorens en met bestraffin gen die beestachtig zijn: onthoofdingen en derge lijke. Gelukkig hebben al verscheidene koffiebranders getoond dat morele weerstanden onder het con- sumentenpubliek wel degelijk ook marktfactoren kunnen worden, waar je als fabrikant gewoon re kening mee moet houden. Het Angolacomité heeft dat proces bevorderd door ze niet met de actie te overrompelen maar de zaak door een langdurig pro ces van argumentatie en voorlichting te laten voor afgaan. Indien de actie zich verder uitbreidt over Europa en het klimaat is er ook in West-Duitsland over rijp voor dan kan dit een hevige slag gaan be tekenen voor de Portugese koloniale huishouding. Wellicht kunnen zo ook consumenten ertoe bijdra gen dat het Portugees regime tot bezinning wordt gebracht en eindelijk eens oren krijgt naar een al zo vaak gedane suggestie die nog van Julius Nyerere afkomstig is een Europees hulp- en investeringsprogramma op te zetten om Portugal zelf economisch te versterken, waardoor het niet meer zo krampachtig aan deze koloniën hoeft vast te houden en Angola en Mozambique eindelijk zelf over hun lot kunnen beschikken. Alles wat dit kan bespoedigen is welkom. En als het diakonaat om eens een woordvoerder ervan te citeren primair gericht is op „gerechtigheids- bevordering", dan liggen deelneming aan de boven genoemde inzameling van het werelddiakonaat en het met onderscheid kopen van koffie volkomen in dezelfde lijn. men. Maar daar staat tegenover, dat de frequentie van de ziektemeldingen iets is toegenomen. Ook de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid (300.000 werknemers) kon door het achterwege blijven van 'de griepepidemie de premie verlagen. Ook speelde een rol, dat enige verbe tering intrad in de ontwikkeling van het ziekteverzuim onder de bouwvak kers. In de bouwvakken was het ziekte verzuim in 1969 nog stijgende, maar in 1970 is een zekere stabilisatie inge treden: de duur van het ziektever zuim steeg toen nog wel met 4,5 pro cent, maar daar stond een daling van het aantal ziektegevallen met 3 pro cent tegenover. In 1971 was het an ders: toen nam het aantal met 2 pro cent toe en Weef de duur gelijk. Dv Detam (400.000 werknemers in de detailhandel (heeft echter de pre mie moeten verhogen, omdat men in de voorgaande jaren op de reserves had geteerd. Men heeft toen feitelijk een verhoging van de premie uitge^ steld. Het aantal ziektegevallen in de detailhandel is in 1971 onveranderd tot iets lager geweest, maar de duur is toegenomen. Bij geen van de drie organisaties heeft men op het ogenblik de indruk, dat de teruglopende conjunctuur een daling in het ziekteverzuim tot gevolg heeft. In het verleden was dat steeds wel het geval. AMSTERDAM Vier Amsterdam se organisaties voor jeugdwerk en ongeveer twintig club- en buurthui zen hebben de directie van Douwe Egberts gevraagd te stoppen met de invoer van koffie uit de Portugese kolonie Angola. De organisaties en buurthuizen ko pen al jarenlang gezamenlijk koffie in. Jaarlijks betrekken zij ongeveer 8000 pakken van Douwe Egberts. Ze hebben nu de directie een brief ge schreven, waarin staat dat ze een an dere leverancier zullen zoeken als Douwe Egberts koffie uit Angola blijft gebruiken. De directie heeft het Angola-comité laten weten, „dat ze er niet aan denkt" een einde te maken aan de invoer van kofie uit het door Portugal bezette Afrikaanse land. De organisaties, die de b»rif hebben verstuurd zijn: Hervormde Stichting Jeugdhonken Amsterdam, Stichting Jeudhavens Amsterdam, Hervormde Jeugd- Jongerenwerk en nog 20 buurt- 'en clubhuizen, die niet tot de ze organisatie behoren. DEN HAAG Zestien jongerenor ganisaties hebben samen het Komitee Jongeren voor Vietnam opgericht om heel Nederland meer te betrekken bij de situatie in Zuidoost-Azië. „De Amerikanen moeten onmiddel lijk weg uit Vietnam, weg uit heel Indo-China" luidt in grote letters de tekst op een pamflet Het pamflet is ondertekend door het Algemeen Nederlands jeugdver- bond, Antirevolutionaire jongerenor ganisatie, Algemene studentenvereni ging Amsterdam, Federatie voor jon gerengroepen in de Partij van de Ar beid, Groninger studentenraad, Jonge renorganisatie voor vrijheid en demo cratie, Katholieke werkende jongeren, Landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk, Nederlands instituut voor volksontwikkeling en natuurvrien- denwerk, Nederlandse jeugdgemeen schap, NW-jongerencontact, Paradi- so, Studentenraad Vrije Universiteit Amsterdam, Scholen voor Vietnam, Unie van Studenten in Nijmegen en Wageningse studentenraad. „De Amerikaanse politiek is bankroet, er moet juist nu veel ge beuren om het Vietnamese volk bij te staan. Daarom roepen de ondergete kende jongerenorganisaties alle jon- Van een onver verslaggevers ROTTERDAM Leden van het Angola-comité hebben vrij dagmorgen pamfletten verspreid onder de werknemers van de Van Nelle-fabriek in Rotterdam. Ook bij Douwe Egberts in Joure en ver-der op straat in Amster dam werden deze pamfletten verspreid. Deze demonstraties maken deel uit van de landelijke ADVERTENTIE De stichting uitgeefster van TROUW en HET KWARTET zoekt contact met kandidaten voor de vacante functie van van deze geïntegreerde bladen Van gegadigden wordt verwacht, dat ze zich volledig kunnen verenigen met de doelstelling van De Christelijke Pers. Het stichtingsbestuur stelt ook prijs op reacties van degenen die zelf niet in aanmerking denken of wensen te komen, maar wel menen de aandacht te kunnen vestigen op geschikte kandidaten voor deze leidinggevende, beleidsbepalende functie die ook in organisatorisch opzicht hoge eisen stelt. Alle brieven worden strikt vertrouwelijk behandeld. Ze dienen te worden toegezonden aan de voorzitter van het bestuur van de stichting 'De Christelijke Pers': de heer W. A. Fibbe, Molenlaan 109, Rotterdam. actie van het comité, die gisteren is begonnen. Men wil de Neder landse koffie-importeurs bewe gen geen Angolese koffie meer in te voeren om het Portugese regime in dat land te bestrijden. Via de vlugschriften maakte men de leden van de ochtendploeg van Van-Nelle duidelijk, dat de actie niet is gericht tegen het bestaan van de koffiebranderijen in Nederland. De betoging aan de poort van de fabriek had een rustig verloop. Een woordvoerder van Van Nelle zei vrijdagmorgen, dat men alle be grip heeft voor de wensen van het Angola-comité. Evenals Douwe Eg berts is Van Nelle echter van mening, dat de import van Angolakoffie een zaak is, die op parlementair niveau moet worden uitgevochten. Men is voorlopig niet van plan de invoer van de koffie uit Angola te stoppen. Sietse Bosgra, lid van het Angola comité, heeft een uitnodiging van de United Church of Christ (Amerika) gekregen om daar eind maart te ko men vertellen over .de actie van het Angola-comité. De Verenigde Staten ziin met zo'n 50 procent de grootste afnemers van Angolese koffie en hoe wel het land erg vast zit aan Brazilië, zouden de VS het enige alternatief zijn voor Portugal om een vervan gende markt te vinden voor de Ango lese koffie. Feit is, dat men ook in Amerika veel voelt voor een dergelij ke actie om de koffie-import te boy cotten. De beslissing van Douwe Egberts om het Angola-comité geen toezeg gingen te doen inzake het stopzetten van de invoer van Angolese koffie noemt de heer Bosgra erg onverstan dig. Men zou het zonder enig verlies kunnen doeh. Het feit, dat Van Nelle en Niemeyer nog steeds de boot af houden, komt volgens hem door Dou we Egberts. Op deze grote importeur zit de zaak echt vast. gerenorganisaties, bedrijfsscholei vormingscentra en universiteiten op sluit je aan bij het initiatief „Jonge ren voor Vietnam". „1972 moet hel jaar zijn waarin een einde moet ko men aan de "oorlog in Vietnam heel Indo-China." Gisteren heeft de actiegroep een fo-j toreportage over de oorlog in Viet nam aangeboden aan de ministerraad Dezelfde reportage wordt gebruikt al! toelichting bij voorlichtingsacties scholen. Het Komitee zal ook geld inzame len, „dat overgemaakt zal worden aar de vertegenwoordigers van het Viet namese volk, ter ondersteuning vai hun strijd tegen de Amerikaans! agressors, voor een vrij en onafhanke lijk Vietnam." De actie is vandaag begonnen me twintig voorlichtingsstands in Am sterdam. In deze stad zal er ook eer demonstratie worden gehouden, vol gende week vrijdag. NED. HERV. KERK Beroepen: te Sprang: W. van Gor sel te Oude Tonge; te Amersfoort G. Biesbroek te Oudewater; te He teren: G. Bos te Hoornaar; te Scher penisse: J. E. de Groot, kand. te Zeist Bedankt: voor Schoonhoven: A. vai Brummel te Hierden; voor Hoogeveen L. J. Bloemsma te Ommen. Afscheid: van Wij denes c.a. B. E. Tl Rutgers, ber. te Utrecht. Intrede: te Loppersum: J. F. I Visser uit Den Hoorn (Texel). Bevestiging: te Den Haag-Loosdui nen (geest. verz. psyeh. ziekenhui Bloemendaal)H. van der Linden ui Groningen (geest. verz. Diakonessen huis); te Ede (chr. Streekziekenhui te Bennekom)R. C. Cuperus uit Ede GEREF. KERKEN Beroepen: te Westzaan: kand. W. H Anker te IJmuiden, tevens voor Herv gemeente. Beroepen: te Werkendam: G. a< Jong te Dokkum. Afscheid: van Zuidland c.a.: IJ Stienstra, ber. te Rotterdam-Katen drecht (geest. verz. Ikazia-ziekenhuis) van Rotterdam-Katendrecht): dr. E Masselink wegens emeritaat. Intrede: te Berlikum: B. Feenstn uit Oostermeer; te Maassluis: H. Lin- ters uit Delden; te Mariënberg: kandr H. H. den Hollander uit Klazienaveen te Dinteloord: kand. P. D. Rooze uij Ommen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Ltl Beroepen: te Bergentheim: W. Wie? renga te Berkel-Rodenrijs. L CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwolle: J. J. Rebel ta^3 Hilversum. Ms Afscheid: van Rozenburg: J. Planjbei in Oostelijk Flevoland1 tinga, ber. (Dronten). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oud-Beijerland: Hoogerland te Werkendam. Bedankt: voor Bodegraven: Schipaanboord te Rotterdam-Z. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt: voor Enschede: Jacj*p* Schouten te Eindhoven. Intrede: te Haarlem: W. G. Ren-J ken uit Zutphen. EVANG. LUTH. KERK Intrede: te Pekela: J. H. Muldeij uit Tiel en Culemborg. VRIJE EVANG. GEM. Intrede: te NijVerdal: J. Moerlanden uit Dordrecht. d f rilet jak d DEN HAAG- De liberale Kamerleden Waalkens. Geurtsen, Portheine enlLI Berkhouwer spreken van de „simplificerende" acties van het Angola-comité. I ei Zij doen dat in vragen aan minister Boertien van ontwikkelingshulp. P De vier Kamerleden vragen welke betekenis gehecht moét worden aan deN™ subsidie die het Angola comité krijgt voor haar bewustmakingsacties over deF° achtergronden van de Angolese koffieleveranties. Op deze manier, aldus de liberale Kamerleden, wordt de indruk gevestigd! dat de nationale commissie ontwikkelingsstrategie, die deze subsidie heeft toe-Pj^ gekend, de „simplificerende" acties van het Angola-comité onderschrijft. DeLd, vraagstellers dringen er op aan dat de nationale commissie haar subsidies^ zorgvuldiger overweegt. L Afgezien van de vraag of minister Boertien de stellingname van het Angola-t' comité onderschrijft, willen de Kamerleden weten of de mogelijkheid bestaat)^ koffie te betrekken uit landen met een smetteloos regiem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2