Standpunten ver uiteen in debat over spelling Oppositie stemt grotendeels tegen defensie-begroting Politieke motieven doel stakingacties van PvdA Kamerleden de gratie Gods" dient geschrapt alles goed Engelsman gijzelt vrouw en kinderen Alle moties en amendementen verworpen Geen Loo? caravans aan Tien jaar en tbr wegens roofmoord 6 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 Paul van Oslaijen's naam onder oproep van „vereenvoudigers* door AUKJE HOLTROP EINDHOVEN „Ik wil een naaimasjien iedereen heeft recht op een naaimasjien", schreef Paul van Ostaijen in de jaren twintig. Een vrij vereenvoudigde spelling, en op grond daarvan stond de naam van deze al in 1928 gestorven dichter onder een oproep om onze spelling sterk te vereenvoudigen. Die oproep, mede ondertekend door Gerben Hellinga, Lucebert, Sybren Polet, Jacq Firmin Vogelaar en Jan Wolkers, werd woensdagavond aan het begin van het spellingdebat tussen voor- en tegenstan ders van spellingvereenvoudiging in Eindhoven voorgelezen. Voor vereenvoudiging traden op dr. G. A. Kohnstamm, prof. dr. P. G. Paardekooper en J. Berits, terwijl als tegenstanders waren uitgeno digd Harry Mulisch, J. Bernlef en mr. K. L. Poll. Overigens kwam het grapje rond Van Ostaijens naam nauwelijks over bij dè vele aanwezigen (het audito rium van de TH was stampvol). Die mensen waren gekomen om zakelijke argumenten pro en contra spelling vereenvoudiging te horen. Een van de sprekers pro prof. dr. P. C. Paarde kooper uit Leuven, benadrukte die zakelijkheid nog --ens. „het verzet te gen spellingvereenvoudiging is altijd emotioneel geweest", zei hij, „en werd dan met Kwasi-rationele argu menten gevoerd. Het liikt allemaal op de sanering van het gebit: daar wordt ook veel bii gehuild en gegild, maar 't is wel nodig. Het spellinsprnb'eem is een hoofd zakelijk technisch probleem. Daarom is het ook zo goed dat het debat in een technische hogeschool plaats vindt. De spelling is gewoon een sy steem om fonemen af te beelden door letters^ De teeenwoordiee spelling is dom en inconsequent. Niemand, be halve een vakidioot, kan spellen. Zelfs buitengewoon intelligente men sen zijn niet in staat onze dwaze voorschriften goed op te volgen." Voor de tegenstanders van spelling vereenvoudiging -prak mr. K. L. Poll. redacteur van NRC-Handelsbïad, die het moeilijk vond een standpunt aan te vechten, dat nog niet verkondied was. Het gezelschap vond hij eenzij dig. Er waren veel meer mensen te gen spellingvereenvoudiging dan de letterkundigen alleen. Poll vroeg zich af of het logisch was de spelling *e veranderen, omdat het spellingsonderwijs niet deugt." We veranderen toch ook dc geschie denis en de wiskunde niet. als het onderwijs in die vakken niet de ge wenste resultaten afwerpt? Dat schoolkinderen een hekel aan de taal hebben, komt door de treiterdictees, die woorden en constructies bevatten die niets met de wereld van twaalf- en dertienjarigen te maken hebben. Van die dictees (met woorden als „verwittigd", „een beruchte straatjon gen") moeten we af. niet van de spel ling, want dan verander je de taal." Poll verwachtte een ravage als ge volg van een spellingvereenvoudiging. Niet alleen zou wel 6 procent van de woordenschat van schoolkinderen veranderd moeten worden, om die woorden zo te spellen dat ze precies weergeverr hoe ze klinken („laut- treu"), ook de mensen die de huidige spelling geleerd hebben zouden in een complete chaos terechtkomen. Boven dien is er dan nog de moeilijkheid dat lang niet overal in ons land en België dezelfde uitspraak geldt; de dialecten zullen dan een bron van moeilijkheden opleveren. Poll vond het werkwoordsvormen- onderzoek dat de Aksiegroep Spel- lingvereenvaudiging 1972 heeft inge steld een komisch onderzoek. Hij wil de wel eens een onderzoek naar de verbeteringen die de spellingswijzi ging van 1934 zou hebben uitgericht. Als dat positief zou uitvallen, vond Poll dat een goed argument om ver der te vereenvoudigen. Overigens vroeg Poll zich af waarom je niet emotioneel mocht worden over kwes ties als deze. Dr. G. A. Kohnstamm, belangrijk ste woordvoerder van de Aksiegroep. Spellingvereenvaudiging, vroeg of Poll ook het CITO onderzoek komisch vond. Die landelijke toets voor zesde- klassers besteedt veel aandacht aan spelling en gebleken is dat 4 procent van de zesdeklassers fouten maakt in die opgaven. Het eerste doel van de aksiegroep is een zakelijk doel, na melijk het onderwijs helpen. Pas daarna komt de democratisering. Als de tegenstanders van vereenvoudi- Harry Mulisch: het eind is zoek... ging (zoals Mulisch en Bernlef) zeg gen, dat je niet democratiseert door de spelling te vereenvoudigen, maar dat je de maatschappij zou moeten veranderen, dan vond Kohnstamm dat een argument dat altijd tegen vernieuwers gebruikt wordt. Ook het argument dat de spellings saneerders achterbuurtjes wilden op ruimen om er Bijlmermeers van te maken, vond Kohnstamm onzin. „Die achterbuurten dip wij willen oprui men dat zijn geeri romantische buurt jes, maar dat zijn de ontzettend af schuwelijke achterbuurten zoals die in Amerikaanse steden voorkomen". Kohnstamm bestreed ook het argu ment dat spellingvereenvoudiging een ravage zou opleveren. Zo ingrijpend waren de voorstellen van de aksie groep niet en een vereenvoudigde bladzij in Trouw in de oudejaars krant toonde aan dat het beeld van die spelling best meeviel. Bij decreet Mulisch tenslotte herhaalde voor namelijk de argumenten uit zijn boekje „Soep lepelen met een vork". Zijn voornaamste bezwaar tegen de spellingsvoorstellen was dat het van bovenaf, bij decreet werd opgelegd. Het punt was volgens hem, dat de hele idee van „goed" en „fout" moet verdwijnen. „Het geeft niet als er fouten gemaakt worden. Dat doe ik ook. Maar zo'n decreet zorgt ervoor, dat de onderwijzers dingen fout kun nen blijven vinden. De mensen zullen bovendien, ook als ze goed spellen, gediscrimineerd blijven worden; dan niet meer op spelling, maar op hun briefpapier. Trouwens, deze nieuwe spelling zal wel weer veranderd moe ten worden. Het blijft gepruts. Het eind is zoek". Later in de discussie zei Mulisch ook: „Als ik „prate" schrijf in plaats van „praatte", dan vindt niemand dat erg. De maatschappij vindt bepaalde dingen van bepaalde mensen erg. Dat moet je gaan' veranderen". Op een vraag van het D'66-kamerlid Wilbers (die ook pleit voor vereenvoudiging) hoe Mulisch zich voorstelde uit de or thografische chaos te komen, die hij overigens wel onderkende, zei Mu lisch: „We moeten die chaos conti nueren. We moeten het minder erg Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het grootste deel van de oppositie in de Twee de Kamer heeft gisteren na een drie dagen lang debat tegen de defensiebegroting gestemd. De regeringspartijen en de fractie van D'66 behalve het Kamerlid Imkamp stemden voor de be groting. Alle door de oppositiepartijen in gediende moties en amendementen werden door de regeringspartijen verworpen, voornamelijk omdat deze voorstellen vooruitliepen op de advie zen van de commissie - Van Rijcke- vorsel betreffende onze toekomstige defensie-inspanning. De verworpen voorstellen betreffen onder meer verkorting van de dienst tijd, verhoging van de wedde en be vriezing van de 55 miljoen gulden die de defensie dit jaar extra heeft gekregen om achterstanden in de materieelsector in te halen. De KVP-gcneraal bd Van Eisen wees erop, dat over weddeverhoging en diensttijdverkorting (waarvan de KVP zelf ook voorstander is) pas ge praat kan worden als het advies van de commissie-Van Rijckevorsel (ver wacht per 1 maart) er is. „Daarna verwachten wij van minister De Koster op korte termijn voorstellen over deze onderwerpen", verklaarde hij. Bezwaren De D'66-defensiespecialist Visser benadrukte de bezwaren die zijn fractie tegen de begroting heeft, maar, zo zei hij, „wij willen onze Sfm toch niet aan de begroting ont houden gezien de beperkte betekenis van dit stuk. Het Kamerlid doelde hierbij op het feit dat minister De Koster alle, voor de toekomst van de krijgsmacht belangrijke beslissingen heeft uitgesteld tot na 1 maart. De socialist Stemerdink verklaarde dat zijn fractie tegen de begroting heeft gestemd omdat minister De Koster er niet in geslaagd was de noodzaak en de logica van de 55 mil joen gulden extra, die vooruitlopend op het rapport van de commissie-Van Rijckevorsel werden besteed, aan te tonen. Minister De Koster maakte nog be kend dat de afschaffing van het pa rate weekend, aangekondigd met in gang van 15 februari, een week zal worden vervroegd in verband met carnaval. Vrij positief De voorzitter van de vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM), Jan van Bergen, zei in een eerste reactie de indruk te hebben dat de minister zich in het algemeen, bijvoorbeeld ten aanzien van de diensttijdverkorting, min of meer verschuilt achter de commissie-Van Rijckevorsel. Niettemin achtte hij het resultaat van de defensiedebatten vrij positief. Hij noemde het betreurens- UPCHURCH (AP) In Upchurch in Engeland heeft een gewapende man een jonge moeder en haar drie kinderen zeven uur lang gegijzeld. Na een belegering van het huis is hij door de politie overmeesterd. De man drong midden in de nacht het huis binnen en zei dat hij politieman was. De heer des huizes, de 26-jarige buschauffeur Raymond Rahmans en zijn vrouw Carol werden met een ge weer bedreigd. Rahmans ontsnapte en waarschuwde de politie. De belegering van het huis, die daarop volgde, was voorafgegaan door een incident op een laantje vlak bij het dorp. De politie hield daar twee mannen aan die twee koffers droegen. Een van de mannen gooide ammoniak in de ogen van de agenten. Na een achtervolging werd een van de mannen gepakt. In de koffers werden benzinebommen gevonden. ARNHEM De Arnhemse politie heeft bij een inval in een pand in de binnenstad van Arnhem een veertig- lal plakken namaak-hasjiesj in be slag genomen. Bij een laboratoriuma nalyse kwam aan het licht, dat de in cellofaan verpakte tabletten een haarverfmiddel bevatten. Dr. G. A. Kohnstamm: geen mantische achterbuurtjes.... vinden als er fout gespeld wordt op school, en we moeten de woordenboe ken invoeren op de scholen." „Nooit" CHU en stemmingmakerij Met verwondering hebben wjj in uw blad (29-1) het wat de opmaak betreft nogal sensationeel aandoende artikel over de CHIT gelezen. Blijkens de inhoud wordt voor een zeer be paalde stroming in de CHU gekozen. Aangezien het artikel de schijn heeft een objectief bericht te zijn, achten wij dit onjuist. De heer Van Verschuer wordt voor het voorzitterschap van de Unie een kans van 99 pet gegeven. Gemakshal ve gaat uw verslaggever voorbij aan het feit dat men p een druk bezoch te vergadering van CHU-leden una niem besloten heeft de heer Beernink als kandidaat aan te bevelen. In CH-kring was het al opgevallen dat zijn naam zoveel door personen en kiesverenigingen naar voren is ge bracht. Nadrukkelijk wil ik stellen dat het mij niet gaat om het voor of tegen van deze Kandidaten, maar wel om het weglaten van belangrijke fei ten. In het bericht wordt verder ge schreven dat de Unie ongeveer een jaar geleden de heer Mellema gepas seerd zou hebben, de heer Udink werd toen lijsttrekker. Hier wordt er volkomen aan voorbijgegaan dat de club van Huijsen Mellema als een baksteen heeft laten vallen en Udink prefereerde. Toen de heer Udink zich in de verkiezingscampagne deed ken nen als een bestrijder van de „rode drie" en hij in interviews en tijdens debatten een duidelijk christelijk-his- torisch geluid liet horen, keerden zij zich zelfs tegen hem. Uw berichtgeving in deze kunnen wij niet anders zien dan als een stuk je journalistiek lat alleen bedoeld is om de ontwikkelingen naar een be paald punt toe te manipuleren. Rotterdam J. J. Timmerman De vergadering in kwestie was be sloten. De heer Beernink zou te ken nen hebben gegeven, niets voor een kandidatuur te voelen (red.). Op de „Grüne Woche", de interna tionale tentoonstelling van levens middelen en landbouwprodukten die tot en met 6 februari in West-Berlija wordt gehouden, tonen de bezoekers grote belangstelling voor Nederland se prödukten. Ook de „Holland Week", die tegelijkertijd in de le vensmiddelenzaken in West-Berlijn aan de gang is, vindt veel weerklank bij de consumenten. Op de foto Hol landse meisjes, die op de Grüne Woche" de aandacht vestigen op onze kaas. n waardig dat de minister het zoge naamde eJcperimenteerbataljon een legeronderdeel dat een soort „proef tuin" zou moeten worden voor demo cratisering op de lange baan schuift en dat de basisorganen geen beslissingsbevoegdheid zullen krijgen. „Democratisering in de krijgsmacht is voor de minister kennelijk toch min der opportuun dan hij in recente uit spraken voorgaf", aldus de VVDM- voorzitter. Staaltjes van een elegante en ver zorgde mode tonen Bulgaarse ont werpers. In de ontwerpen zijh folklo re motieven subtiel verwerkt. Links een japon van ongebleekte wol. De klokmouwen en de rok zijn rijk geborduurd. In het midden een japon van rood laken met fraai af gewerkt decolleté en zoom. Rechts een après-ski jasje zonder mouwen van zwart velours met wit broderie. Hoe verschillend de forumleden dachten over het begrip „spelling" bleek uit discussies als deze: op een vraag naar de verhouding tussen spelling en taal antwoordde Poll: „De spelling is een onderdeel van de taal", waarop Paardekooper riep: „Nooit". Een andere vraag was, waarom de aksiegroep niet aan taalverandering deed. Waarom werd het verschil tus sen de en het niet opgeheven en waarom was er nog steeds verschil tussen wij lopen en ik loop? „Nou zie ik wat je aanhaalt", zei Mulisch. Doorgaan Overigens werd zijn angst dat de aksiegroep zou doorgaan ook als de voorstellen Pée-Wesselings worden aangenomen, gedeeltelijk waarheid. Als Pée-Wesselings zonder de aksie- groepvoorstellen wordt aangenomen, dan gaat de aksiegroep door. Maar Kohnstamm zei het niet erg te vinden als maar een deel van de aksiegroep- voorstellen zou worden overgenomen. Dan zouden we stoppen, zei hij. Echt emotioneel werd de discussie eigenlijk pas op .iet eind. Een leraar taalbeheersing verweet Mulisch de magogie. ,,'t Wordt geen chaos, het werk van oudere schrijvers wordt niet uil de markt geprijsd, de verge lijking van Oude Schans Bijlmer meer gaat niet rp. u offert alle men sen d'e nu gediscrimineerd worden op aan het spelletje om oo't eens de maatschappij te hervormen. Waarom wilt u niet eerst de spelling vereen voudigen en dan daarna die hervor ming doorvoeren? De tolerantie die Mulisch wil is nu niet haalbaar, en dat zijn die spellingsvoorstellen mis schien wel." Comnromis Kohnstamm tenslotte probeerde een soort compromis te vinden. Hij voelde niet veel voor de polarisatie die dreigde op te treden. „We strijden al lemaal voor hetzelfde doe1: opheffing van discriminatie. We kunnen nu wel voor een paar dingen vechten: het woordenboek mee op school «n af schaffing of facultatiefstellen van de spellingtoets van het CITO. Dat zou nog dit jaar moeten gebeuren. En verder moeten wij de lettei'kundigen meer betrekken hij de spellingkwes tie." Tenslotte werd er met handopste ken gestemd over het opheffen van -ij-, of van -ei-, of van geen van beide. Als er al verschil was. dan zou de aksiegroep Spellingvereenvau diging een heel erg lichte voorkeur voor afschaffing van één van beide tekens mogen constateren. s«?reel?«se Plassen UTRECHT Het Plassenschap Loosdrecht heeft gisteren voor de Utrechtse rechtbank een kort geding gewonnen over de caravans op een terrein aan de Loosdrechtse plassen in Breukeleveen. O (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De term „bij de gratie Gods" in de aanhef van ieder wetsontwerp, nl. „Wij Ju liana, bij de gratie Gods, Konin gin der Nederlanden enz." zou geschrapt mpeten worden. De PvdA-Kamerleden Roethof, Franssen en Van Ooyen stellen dit in schriftelijke vragen aan premier Biesheuvel en minister Van Agt (justitie). De Kamerleden wijzen erop, dat dit tot op .heden in zwang gebleven be sluit op geen enkel wettelijk voor schrift berust, maar louter voortbor- duurt op de tekst van een besluit van 6 december 1813,' waarin het .niet slechts de persoonlijke gevoelens tot uitdrukking brengt van het op dat moment regerende staatshoofd (Ko ning Willem I). Volgens de vragenstellers wijkt de ze term bovendien af van de bepalin gen van artikel 31 van de grondwet. Een amendement van de Kamerleden De Geer van Jutphaas en de Savor- nin Lohman om deze terminologie alsnog in het formulier op te nemen werd in 1887 met 43 tegen 37 stem men verworpen. In dit verband vra gen de PvdA-Kamerleden „of de mi nisters njet van mening zijn dat met het oog op de levensbeschouwelijke verscheidenheid van de Nederlandse bevolking het aanbeveling verdient om in het midden te laten of het bekleden van een functie van staats hoofd een kwestie is van hogere ge nade dan wel het gevolg van een strikt feitelijk gebeuren met alle daaraan verbonden, juridische conse quenties." De PvdA-Kamerleden herinneren minister Van Agt er nog aan dat deze in zijn memorie van toelichting op de begroting van justitie heeft gesteld dat „ter vermijding van vervreem ding van de burgers in de wetgeving moet worden gestreefd naar eenvoud van structuur en taal en naar vermij-- ding van ondoorgrondelijkheid." Advocaat beschuldigt Iiidustrieboiid-AW Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Mr. L. D. Pels Rijcken, die het in het giste ren tegen de Industriebond-NVV gevoerde kort geding moest op nemen tegen de bekende „vak- bewegingspieiter" en stakings- rechtsdeskundige mr. M. Rood, heeft deze bond ervan beschul digd de stakingsacties in de metaalindustrie in wezen niet te organiseren voor betere arbeids voorwaarden, maar om politieke doeleinden te verwezenlijken. „Het gaat de Industriebond-NVV in de eerste plaats om het geleidelijk aan overnemen van het gezag in de ondernemingen en wel via de zoge naamde vakbondsactiviteiten binnen die bedrijven. Dit doel kan een sta king echter niet rechtvaardigen", al dus mr. Pels Rijcken in zijn pleidooi, „want dan zou de weg geëffend wor den om door m achtsuitoefening tot omverwerping van de hele huidige maatschappijstructuur te komen". Mr. Rood: „Uit geen enkel vak bondsblad of pamflet blijkt die doel stelling van mijn cliënt". Mr. Pels Rij'cken: „Natuurlijk niet, de bond zal er wel voor waken die doelstelling aan de arbeiders voor te leggen, want de arbeiders staken niet voor een politiek doel. Wat ik betoog is duidelijk op te maken uit diverse uitlatingen die de voorzitter van de Industriebond-NVV (de heer A. Groe ne velt) de laatste tiid over het gezag in de onderneming heeft gedaan, o.m.' op de demonstratieve vergadering in Utrecht, waarvan de atmosfeer me sterk deed denken aan eenkaderdag in Neurenberg"- (Later verklaarde mr. Pels Rijcken op een persconfe rentie het te betreuren deze uitlating, waar hij overigens nog steeds achter staat, in het vuur van zijn pleidooi te hebben gedaan). Dolksteek De werkgeversraadsman zei verder dat afgezien van de vraag of de voorgenomen stakingsacties rechtma tig zijn de betrokken ondernemin gen om diverse redenen eenvoudig niet aan de eisen van de Industrie bond-NVV kunnen en mogen vol doen: 1. als er naast-het landelijk CAO- akkoord afzonderlijke CAO's per on derneming zouden worden afgesloten, zou dit een dolksteek zijn voor het collectieve overleg en leiden tot vol strekte verwarring en grote onzeker heid over de geldende arbeidsvoor waarden; 2. het zou bovendieneen klap in het gezicht zijn van de confessionele vakbonden, die hun beleid dan tegen over hun leden en de publieke opinie nimmer zouden kunnen rechtvaardi gen; 3. de ondernemingen zijn gebonden aan de dóór de centrale werkgevers organisaties afgesloten, overeenkomst op straffe (krachtens het huishoude lijk reglement) van een boete, van tienmaal de jaarcontributie, hetgeen alleen al voor het RSV-concern zou neerkomen op een boete van 4.5 mil joen gulden. Onrechtmatig Mr. Pels Rijcken achtte de (voorge nomen) stakingsacties overigens wel degelijk onrechtmatig, niet alleen op grond van het PanHonLibCo-arrest, maar o.m. ook bij toetsing aan het SER-advies over het stakingsrecht, het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp hierover en het (nog niet geratificeerde) Europees Sociaal Handvest. De raadsman betoogde voorts dat de werkgevers „in hoge mate" aan de eisen van de vakbonden zi'n teee- moetgekomen, dat stakingen het economisch bedrijfs- en algemeen be lang ernstig zouden schaden, het noodzakelijke machtsevenwicht tus sen werkgevers en vakbeweging zou den verstoren, en funest ziin voor de solidariteit in het werknemerskamp. Bovendien wees mr. Pels Rijcken er op, dat blijkens een Nipo-enquête 61 procent van de metaalarbeiders tegen staking is. nen, die de vergaderingen hebben be zocht". Mr. Pels Rijcken: „Dan zijn die vergaderingen wel heel slecht be zocht. Ook daaruit leid ik af dat de belangstelling voor staking niet groot is". Mr. Rood: „In geen enkele vergade ring kan rekening worden gehouden met de wegblijvers"- Mr. Pels Rijc ken: „Maar dan mag de bond onder het mom van democratie niet verkon digen dat de grote meerderheid van de leden vóór staking is". Over de gebondenheid der werkge vers aan de afgesloten CAO zei mr. Rood, dat dit een juridische onmoge lijkheid is, omdat door het nog ontbreken van de betrokken aktes - er. helemaal geen CAO is. Vrijheid Staken De meeste van deze punten werdpn door mr. Rood in een evenlang plei dooi bestreden. „De grote meerder heid van de leden van de Industrie- bond-NVV wil wèl staken", zo be toogde hij, maar mr. Pels Rijcken produceerde daarop enkele cijfers: bij Gusto heeft slechts 6.3 procent van het totaal aantal leden van de bond voor staking gestemd, bij Smit 3.2 procent en bij Verschure 8.4 procent. Mr. Rood: „Ik héb het over dege- Een ander essentieel punt uit het; pleidooi van mr. Rood was, dat de metaal-CAO uitdrukkelijk een mini- mum-CAO is en dat de ondernemin gen de vrijheid hebben om daar' bo ven uit te gaan. Dit is bij diverse ondernemingen reeds het geval en „dat is juist het bijzondere van de arbeidsvoorwaarden in de metaalin- ■dustrie", aldus mr. Rood, die het de werkgevers bijzonder kwalijk nam reeds een kort geding te hebben „ge reserveerd" nog voor het eerste ulti matum van de Industriebond-NW de deur uit was. Een kwalijk punt vond mr. Rood ook, dat de werkgevers weigeren met de Industriebond-NVV te praten (mr. Pels Rijken: „Wie wil er nou praten onder de druk van een ultimatum") en dat de betrokken ondernemingen daarom eventuele stakingsacties aan zichzelf te wijten hebben. En wat de dreigende schade aan de economie betreft: „Als de werkgevers nu zou den verklaren met de Industriebond- NVV alsnog te willen praten, wordt er morgen niet gestaakt en kan die schade worden voorkomen"- Een beetje in strijd met de uitla-J ting was wel het verzoek van mr. Rood aan de president er bij de uit spraak rekening mee te houden dat de Industriebond-NW niet in staat is de „stakingsmachine" binnen twaalf uur stil te zetten. Een verzoek, dat mr. Stheeman blijkens de uitspraak naast zich heeft neergelegd. Met an dere woorden: er mag vandaag op in stigatie van de Industriebond-NVV niet worden getaakt. Van eén onzer verslaggevers GRONINGEN Wegens roof moord op de 52-iarige Jan Koning! (Manke Jannie) is gisteren door de rechtbank in Groningen de 50-jarige Hendrik R. te Groningen gevonnist tot tien jaar gevangenisstraf en t.b.r. 1 R. heeft zijn slacótofer einc 1970 met een hamer op het hoofd geslagen, hem daarna buiten de auto, waarin het tweetal van Duitsland naar Gro- ningen onderweg was, gewurgd en hem vervolgens beroofd van 50.000,-. De straf is conform de eis van de officier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6