Ik kom met als Johannes de sloper naar Den Briel Westlandse bloementeelt presenteert zich in veiling van Honselersdijk Jodenredders geëerd mei Yad-Washemmedaille Autosnelweg: 20 rijstroken nodig Van 15 tot en met 19 maart Werkloosheid in Zuid-Holland valt wel mee Duizenden stropdassen voor Geertsema ,,Zijdie God in hun hart hebben Burgemeester J. Huurman (55): Staatssecretaris Kruisinga (■ezien Beg Mr.J.Klaasesz gaat naar Moerkapelle 5 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 WESTLAND Van 15 tot en met 19 maart wordt in de nieuwe hal van de Coöp. Centr. Snijbloemenveiling te Honselersdijk een voorjaarsbloemententoonstelling gehouden, met bijzondere aandacht voor fresia's en chrysanten, de bloemen, die een eerste plaats in de Westlandse teelt bezetten, hoewel uiteraard het hele assortiment van deze teelt aanwezig zal zijn. Verdeeld over een oppervlakte van 3000 m2, zal een ruime va riatie van bloemen, maar ook van sierkunst te zien zijn. Dit gaat in samenwerking tussen de CCWS en de afdeling Westland van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De heer G. Buys vertelde over de I plannen, dat hierbij een goede orga- inisatie is verkregen, doordat er voor de eerste maal drie Westlandse ar- rangeurs zullen zijn nl. de heren L. J. j de Kok uit Poeldijk, P. Vellekoop en J. H. M. Zuidgeest, beiden uit De Lier. die uiteraard weer assistentie krijgen. I De voorzitter van de afd. Westland, Ide heer Buys deelde mee, dat de ge noemde Mij. thans '30.000 leden telt, verdeeld over 120 afdelingen en de Kring Westland heeft thans 300 le- j den. Er valt de laatste tyd een sterke groei in het ledental te constateren. De heer P. A. J. Enthoven, voorzit- j ter van de CCWS maakte met blijd- schap melding van het feit. dat na de ingebruikname /an de nieuwe vei linghal van 18.000 m2, ter gelegenheid I waarvan de tentoonstelling wordt ge houden, er heel wat meer mogelijk- heden zijn voor de CCWS. Hij deelde o.a. mee, dat meer aan dacht zal worden besteed aan de ont- J vangst van bezoekers, hetgeen door j het aanbrengen van galerijen met on- J derlinge verbinding met een „lucht brug", nu mogelijk wordt. Tot nu toe was men eigenlijk niet zo erg op be- 1 zoekers gesteld vanwege gebrek aan j mogelijkheden," noewel vaak door VVV gevraagd werd, of men met be- i zoekers kon komen. Er is nu een mo- j derne inrichting, waarin het mogelijk is per uur ruim 600 transacties tot Ongeveer 400 bedrijven in het Westland kweken fresia's. Van die bedrijven zijn er 100 gespecialiseerd in de fresiateelt- stand te brengen. Dit is nodig, want min of meer tegen de verwachtingen in, breidt het aantal kooplieden ook ten dienste van de export, zich nog steeds uit. Spreker wees op de zeer snelle ont wikkeling van de oloementeelt in het Westland. die nu een derde van de totale Westlandse veilingomzetten uitmaakt. Deze veek is een nieuwe regeling voor aanvoer en verkoop van snijgroen ingevoerd, waarbij ook ge bruik wordt gemaakt van een koelcel. Het groen wordt nu zgn. op monster verkocht, zodat niet de hele aanvoer in het gebouw komt en dit ook beter beschermd blijft. De heer Buys, hoofd voorlichting bloementeelt voor het Consulentschap Tuinbouw, gaf een kort overzicht om trent de ontwikkeling van de bloe menteelt in het Westland. Er zijn in het Westland nu 400 be-' drijven die freesia telen, waarvan 100 daarin gespet ialiseerd zijn. Voorts zijn er 350 bedrijven met jaarrond- chrysantenteelt, waarvan eveneens plm. 100 zijn gespecialiseerd. Belang rijk is ook de teelt van anjers en die van rozen neemt toe. Bij al deze ont wikkelingen wordt door het consu lentschap de bekende vinger aan de bekende pols gehouden en getracht wordt een zo goed mogelijke verde ling van de aanvoer te krijgen. De studieclubs spelen in die ontwikke ling een belangrijke rol, evenals de werkgroepen en uiteraard de CCWS. Er kan een groeiend aanbod van bloemen tegemoet worder gezien, want er bestaat nog steeds een om schakeling in de bedrijven. De heer De Kok maakte met dank- De Coöp. Westlandse Snijbloe menveiling, die van 15 tot en met 19 maart veel bezoekers op de grote bloemententoonstelling verwacht. baarheid melding van de goede sa menwerking tussen de drie Westland se arrangeurs. Het ligt in de bedoe ling, om de constructie van het nieu we gebouw duidelijk te doen mee spreken in de tentoonstelling. Er zal zo veel mogelijk openheid worden be tracht, zodat ruime overzichten moge lijk zijn. Zo zijn er enkele platforms ontworpen, o.a. speciaal voor een in zending en uitbeelding van de CCWS. Er komt ook een platform van een meter hoogte, dat een goed overzicht kan geven. Er komt een veelheid aan bloemen, maar er wordt ook met glas gewerkt, dat voor het Westland van zo grote betekenis is. Het voordeel is, dat over een verwarmde nal kan worden be schikt, zodat het <-en aangenaam ver blijf kan zijn. Er zijn waterpartijen ter afwisseling. Er is gelegenheid voor 20 handelskwekers voor een eigen stand, met daarnaast 75 stands voor individuele inzendingen. Verder wordt medewerking ver leend door de Stichting Westlandse tuinbouwhistorie en ook door leerlin gen van tuinbouwscholen, die de monstraties geven. Mogelijk is er een fotowedstrijd. De tentoonstelling zal van 's mor gens 10 uur tot 's avonds 10 uur gra tis toegankelijk zijn en is ook op zon dag geopend, zodat er gelegenheid ge noeg is een bezoek te brengen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de ongeveer 124.000 werklozen in Nederland reemt de provincie Zuid-Holland met 22.400 personen zonder werk zestien procent voor zijn rekening. De laatste drie maanden heeft deze provincie echter niet de stijgende lijn in de werkloosheid gevolgd, die voor het gehele land gold. In Zuid-Holland is van de gehele beroepsbevolking 2,5 procent zonder werk. Dit werd gisteren meegedeeld in een vergadering van de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Zuid- Holland. In het licht van het totaal aantal arbeidsplaatsen in deze pro vincie zijn de aantallen werklozen in de metaalsector (2400), woning- en utiliteitsbouw (3600), water- en we genbouw (1100) en in de handels- en kantoorbediendensector (2600) niet van dien aard dat er van een bijzon der ernstige situatie gesproken kan worden. Terwijl in Nederland vraag en aan bod ver uit elkaar liggen 119.000 mannelijke werklozen en 37.000 ar beidsplaatsen voor mannen is de trestand in Zuid-Holland veel gunsti ger. Daar worden namelijk 13.000 ar beidsplaatsen voor mannen aangebo den. Naar werd verwacht zou de top van de werkloosheid eind januari be reikt zijn, daar op dat moment tal van bouwprojecten na de winterstop weer zouden kunnen beginnen. De onzekerheid over het weer, vooral de laatste weken, heeft ver schillende aannemers doen besluiten pas tegen maart hun werkzaamheden te hervatten waardoor het teruglopen van het werkloosheidscijfer ook in die tijd pas te verwachten is. De per centages werklozen onder de buiten landse werknemers verschillen niet of nauwelijks met de algemene voor Zuid-Holland geldende cijfers. Ambassadeur Shimshon Arud velen postuum) geëerd met de DEN HAAG De minister van- binnenlandse zaken, mr. W. J. Geertsema, werd gisteren over stroomd met duizenden stropdas sen. De minister vond dat kenne lijk zo aardig, dat hij zijn eigen das bij de grote stapel deponeer de. Die stropdassen moesten het bewijs leveren van het ongenoe gen van de burgerij van Heems kerk, gelegen onder de rook van IJmuiden en Velsen. De minister heeft plannen om Heemskerk, IJmuiden en Velsen samen te voegen tot een grote IJmond-gemeente. De burgerij van Heemskerk wenst daar geen genoegen mee te nemen. De zending dassen werd naar het regeringscentrum op het Bin nenhof gedragen door een ezel, die bovendien nog een verklarend plakkaat meevoerde. van Israël derde van links heeft in Den Haag een groot lantal Nederlanders waarvan fad-Washemmedaille voor mens lievend hulpbetoon. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ambassadeur Shimson van Israël heeft don derdagmiddag voor de derde maal een groot aantal Nederlan ders, die tijdens de afgelopen oorlog aan joden huisvesting, voeding, kleding en vooral een schuilplaats tegen de Duitsers hebben geboden, geëerd met de Yad-Washemmedaille voor mens lievend hulpbetoon, welke onder scheiding speciaal voor deze mensen was ingesteld. Ook de medaille is speciaal voor hen ge- ROTTERDAM Over dertig tot veertig jaar zal tussen Den Haag en Rot terdam een autosnelweg met 20 rijstroken nodig zyn. Staatssecretaris Krui singa (van Verkeer en Waterstaat) deed deze voorspelling gisteren op een bij eenkomst van vervoersdeskundigen uit de Benelux in Rotterdam. „De maximum belasting van sommige transportwegen lijkt in zicht", zei de staatssecretaris. In de dichtstbevolkte regio's van de wereld met de hoogste produktieniveau's zal men er het eerst mee worden geconfronteerd. Een snelweg met 20 rijstroken hield de bewindsman echter voor onmogelijk. Het ministerie van verkeer en waterstaat zou in plaats daarvan kiezen voor bijvoorbeeld twee wegen van tien rijstroken, of een weg van twaalf en een van acht rijstroken. Deze zouden op een bepaalde afstand parallel aan elkaar komen te liggen, aldus de bewindsman. COUDERAK „Maakt u zich maar géén zorgen! Ik kom beslist niet als 'n Johannes de Sloper naar Den Brier*. Deze gekscherende uitlating aan enkele verontruste Brielenaren over hun mooie historische stad typeert mis schien wel het meest het karakter van burgemeester J. Huur man (55)die deze week zijn ambtsbezigheden in zijn nieuwe gemeente is begonnen. Met een ontwapenende humor, die vele ogenschijnlijk belangwekkende zaken relativeert, heeft hij de landelijke gemeente Couderak geruild voor deze oude Geuzenstad. „Wel een beetje met pijn. Want ik heb hier een prachtige tijd doorgemaakt", zegt hij. den. In die jaren werden onder zijn leiding grote projecten uitgevoerd. Zo werd in 1959 een modern Dorpshuis officieel geopend. Niet alleen voor Gouderak, maar ook voor de directe omgeving betekende de realisering van dit .project een forse stoot voor het plaatselijke organisatie- en ver enigingsleven. In 1962 werd een plaatselijke afdeling van het Groene Kruis opgericht, er werden voetbal velden aangelegd, kortom het bruiste in deze gemeente van aktiviteiten. Zelfs kon enige jaren later een zwembad geopend worden, waarvoor d bevolking in een bliksemaktie 80.000, zo'n veertig gulden per inwo ner bijeen bracht. „En voor die éénenderlig gulden per maand, die ik daar méér ga ver dienen, behoef ik het ook niet te doen", zegt de burgemeester Huur man laconiek, wanneer bij enkele hoogtepunten uit zijn ambtsperiode in Gouderak de revue nog eens laat pas seren. Op 1 oktober 1956 werd hij in Gou derak als burgemeester ingehaald. „Gék eigenlijk, want het is nooit mijn bedoeling geweest om burgemeester te worden. Mijn vader wilde altijd, dat ik zee-officier werd of anders een leidende functie bij de politie kreeg. Maar 't is eigenlijk toch allemaal heel anders gegaan". Burgemeester Huurman kan boeiend over zijn vader vertellen, die een grote invloed op hem heeft uitge oefend. „Ik kom uit het oosten, waar mijn vader chef van de recherche in Velp was. In die functie had hij bij zonder voordeel van een soort zesde zintuig, waarbij hij sommige mensen al kon aanhouden nog voordat zij een misdaad begingen. Het is meerdere malen voorgekomen, dat hij in de Hoofdstraat voorvoelde, dat een voor bijganger op inbrekerspad was, het geen bijna altijd uitkwam". Zo belandde de heer Huurman op de gemeente-administratie van het 359 zielen tellende plaatsje Rozendaal (Gelderland), waar hij enige jaren als volontair werkzaam was. In 1940 ver huisde hij naar Oldebroek, wahr hij in dienst trad als adjunct-commies. In die jaren ook leerde hij zijn vrouw kennen, die als analiste werkzaam was in een Rotterdamse apotheek en waarmee hij in 1944 trouwde. Na de bevrijding kwam hij naar Zelhem, waar hij hoofdcommissies op de se cretarie en gemeenteontvanger werd. Daarna vertrok hij als reserve-offi cier naar Indonesië en bereikte in '52 een hoogtepunt in zijn carrière door gemeentesecretaris van Zelhem te worden. 111 Zou dit voor vrijwel iedere collega een climax van zijn loopbaan beteke nen: voor de heer Huurman was dit pas het begin. Vier jaar later ging hij naar Gouderak, waarvan hij ruim vijftien jaar burgemeester zou wor- Geen wonder, dat burgemeester Huurman door al die aktiviteiten. waarbij hij steeds vooraan liep, be mind raakte bij de burgerij van de gemeente Gouderak. Verschillende keren trad die populariteit van deze •eerste burger maar buiten. Bij het ko peren ambtsjubileum bijvoorbeeld kreeg de burgemeester geen ge schenk. ook geen gift aangeboden, omdat het anders wel weer naar een of ander goed doel zou gaan. „Ik moest met mijn vrouw op reis naar Noorwegen. De burgerij van Goude rak had voor die< jubileumreis ruim tweeduizend bijeen gebracht. Gewel dig!" Vandaar ook, dat hij er wel eni ge tijd over na moest denken, toen zijn benoeming naar Den Briel af kwam. Maar nu hij de stap gedaan heeft, heeft hij er geen spijt van. In Den Briel met zijn 9200 inwoners (Goude rak 2400), ziet P.v.d.A burgemeester Huurman vele mogelijkheden. Eén van zijn stokpaardjes is onder meer het streven naar betaalbare wonin gen. „Het moet echt in zo'n snel mo gelijk tempo gebeuren". Aan hobby's komt hij nauwelijks toe. „Ik ben een liefhebber van vis sen. Daar valt veel over te liegen. slagen. De plechtigheid geschied de in het gebouw van de Joodse Gemeente in Den Haag. De betrokkenen zijn: Mejuffrouw Annemarie Westerveld uit Diemen. haar moeder (posthuum), zuster A. Dell. mejuffrouw ds. Dieuwke van Vliet en zuster Odile Moreels (posthuum), allen uit Hoorn, de heer Anton J. de Zwaan uit Am sterdam, de heer en mevrouw H. den Hollander uit Oegstgeest, de heer Jo- han Stokmans (posthuum), mevrouw Hermine S. R. Stokmans-Degen uit Den Haag, de heer en mevrouw Jo hannes A. H. en Maria P. van Lith uit Geldrop, de heer Karei van der Putt (posthuum), mevrouw Adriana J. M. van der Putt-van den Heupel uit Eindhoven, mejuffrouw Christien Da- men uit Den Haag, de heer Henk Dienske (posthuum), de heer Tjibbe de Jong. zijn echtgenote (posthuum), zijn zoon Pieter de Jong en zijn doch ter mevrouw Leeuwke Boskamp-de Jong, allen te Sneek en de heer en mevrouw Willem-Ary en Anna-Josi- na van der Xoordaa uit Den Haag en hun ouders (beiden posthuum). De heer Arad memoreerde, hoe al leen zij, die God )n hun hart hebben, dit werk hebben kunnen doen. Ir. J. B. van Creveld, sprekend na mens de Haagse Joodse Gemeente, haalde in zijn welkomstwoord het Bijbelverhaal aan van Amalek, die de uit Egypte ontkomen joden in de rug aanviel. „Wij mogen nooit vergeten, wat Amalek toen en ook vee! later het Joodse Volk heeft aangedaan en nog aandoet. Maar wij mogen ook nooit vergeten wat degenen deden die ons aan de handen van Amalek hebben onttrokken!" Moerkapelle De commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Kiaasesz, zal maandagmiddag samen met zijn echtgenote Moerkapelle bezoeken. Daar, zoals bekend, mr. Kiaasesz per 1 maart zijn ambt zal neerleggen, zal dit een van zijn laatste bezoeken als bestuurder aan een van de Zuid hollandse gemeenten zijn. Het Moer- kapelse gemeenteehstuur wekt de burgerij op maandag de vlaggen uit te steken. Het onderwerp van het bezoek zal vooral zijn het wonen en werken in Moerkapelle. Moerkapelle wil graag eenvoudige, goedkope woningen bou wen en de architect Huurman had daartoe een plan ontworpen, dat ech ter aanleiding gaf tot allerlei conflic ten met bestaande ministeriële voor schriften. Dit projekt, 36 woningen in het plan-West, kan tot uitvoering komen als er overeenstemming is verkregen en als het door aanpassing niet al te kostbaar wordt. Overigens hebben gemeente, politie en de autobusonderneming West-Ne derland overeenstemming bereikt over schuilplaatsen bij de bushalte aan de Moerkapelse Zijde bij de in valsweg naar plan-West. In plan- West hebben de straten nu een naam gekregen. Het bejaardencompex in West heeft, naar de polder waarin het is gelegen, de naam „Wilde Vee- nen" gekregen. Raad Alblasserdam uitgesteld ALBLASSERDAM In verband met ziekte en vakantie van vijf van de zeventien raadsleden is de verga dering van de raad welke donderdag avond 3 februari zou worden gehou den uitgesteld tot donedrdagavond 17 februari, 1930 uur. Als lid van de Culturele Raad voor Zuid-Holland had hij altijd veel aan dacht voor de boeiende historie van Den Briel. „Deze historie is geen plaatselijke aangelegenheid, maar een nationale zaak", zo vindt Den Briels nieuwe burgemeester. Ook voetbal en atletiek liggen me na aan het hart". Burgemeester Huurman heeft zit ting in tal van colleges, organen en raden en oefent meer dan dertig functies uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5