Zes procent van de Britten is opgehouden met roken zondag" Londonderry's „bloedige „Laat regeling Rhodesië varen" Tegenstanders van VS in Indo-China gaan topgesprek honden Onverwacht einde van Salt-ronde 6 Luns: Houdt NAVO sterk en Russen in de gaten Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Afrikaans beroep op Engeland: WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 van mevrouw Sheila Duffy. „Doe in Godsnaam open", huilde hij. „Ze schieten op ons". „Toen hij bin nenkwam, ging hij zitten en huilde als een kind" vertelde mevrouw Duffv. Pater Edward Daly mompelde „Ik kan het nog steeds niet geloven. Toen het schieten begon, renden we alle kanten op. Ze zochten overal dekking. Sommigen renden steegjes in, die doodliepen. De soldaten na men hen onder vuur. Ik vluchtte met een 15-jarige jongen naast mij. Hij viel, terwijl bloed uit zijn borst spoot. Ik stopte om hem de laatste sacramenten toe te dienen en lag op mijn buik naast hem. Zelfs ter wijl ik nog bezig was, werd een andere jongen een paar meter van me vandaan neergeschoten. Het was verschrikkelijk, verschrikke lijk". Toen de duisternis viel over de geslagen stad stonden verdwaasde burgers zich met elkaar af te vra gen hoe het gebeurd was. Het ant woord is moeilijk te vinden. Leger commandanten, die ter plaatse wa ren, ontkenneh dat hun soldaten in het wilde weg hadden geschoten. „Iedere kogel, die werd afgescho ten, was gericht op een bommen- gooier of een schutter", verklaarde een leger-wóordvoerder. Het leger nam zelfs de ongebruikelijke stap het aantal afgevuurde kogels be kend te maken (106 gewone en 64 rubberen kogels) en hun doelen (9 bommengooiers, van wie er twee gedood en zeven gewond werden en negen schutters, van wie er twee gedood en vier gewond werden), het leger beweert dat ze beschoten werd vanuit een gebouw aan de in gang van Bogside. De gebeurtenissen op „bloedige zondag" hadden tot gevolg dat de twee ruziënde vleugels van het verboden Republikeinse leger (RA) hun conflict vergaten en de rijen aaneen sloten. „Voor iedere dode zullen we een Britse soldaat ver moorden", verklaarde de IRA. Gis teren patrouilleerden soldaten, in groepjes van twee of drie, over het terrein van het bloedbad. Op straat lag, vertrapt en bebloed, het bur gerrechtenbanier, met ernaast, een klein houten crucifix. Donald O'Higgins is verslaggever van het Amerikaanse persbureau United Press International in Noord-Ierland. Anderen door Donald O'Higgins LONDONDERRY Gerald Donaghy keek naar de blauw witte burgerrechten-banier, die open gerold werd op Bishop's Field in de katholieke wijk Creggan. Het was een frisse, zonnige middag. „Ik zou dit niet graag willen missen", ver trouwde hij toe aan zijn vriend, Gerald Reilly. Ze behoorden tot de 12.000 demonstranten, die het verbod op betogingen in Noord-Ierland trotseerden. „Ik geloof niet dat het tot ernsti ge moeilijkheden zal komen. En jij?", vroeg hij Reilly. De stoet zet te zich in beweging naar het stads- centrüm. Precies 57 minuten later was Donaghy dood, een kogel doe- zijn borst. Eén van de dertien, die gedood werden in dat verschrikke lijke uur van Londonderry's „bloe dige zondag". Zondag 30 januari 1972 was opgeschreven in de bloe dige geschiedenis van de stad. De dag zal in de katholieke getto's her innerd worden, te zamen met een andere historische dag: 5 oktober 1968, toen de eerste burgerrechten betoging gestopt werd met knup pels en Noord-Ierlands gewelds- campagne werd geboren. Van de dingen die komen zouden, was weinig te bespeuren op de ge zichten van de mannen, vrouwen en kinderen, toen ze oprukten naar Guidhall Square, het traditionele verzamelpunt in de oude stad. „Wat zullen we voor ze zingen?" vroeg één van de 200 marsleiders. „De mannen achter prikkeldraad", klonk uit een paar kelen. Een kwartier lang liepen ze op de maat van het populaire lied over de geïnterneerden in het kamp Long Kesh, even buiten Belfast. Daarna gingen ze over op het traditionele „We shall overcome... some day". Maar niet vandaag. In William Street werd de parade tot een halt gedwongen door barricaden van prikkeldraad, bemand door gewa pende soldaten en gedekt door pantserwagens. De vrachtwagen, die aan het hoofd van de stoet reed en de voornaamste sprekers ver- WENEN (Reuter, UPI. AP. DPA) Onverwacht is gisteren in Wenen be sloten de zesde ronde van de Ameri kaans-Russische besprekingen over beperking van strategische wapens (SALT) vrijdag te beëindigen. Er werd geen afspraak gemaakt, hoe lang het reces zal duren en waar de besprekingen hervat zullen worden. De bijeenkomst van vrijdag dient voor formele afsluiting van de zesde ronde. Na een afscheidsbezoek aan president Franz Jonas van Oostenrijk zal de Amerikaanse delegatie naar Washington vertrekken. Verwacht wordt dat de Russen niet lang daarna Wenen zullen verlaten. Aangezien de Salt-ronden beurte lings in Wenen en Helsinki worden gehouden wordt aangenomen dat de zevende serie besprekingen in de Fin se hoofdstad zal plaatsvinden. Met het oog op het bezoek van de Ameri kaanse president Nixon aan Moskou (in mei gepland) wordt verwacht, dat de zevende ronde voor die tijd zal beginnen. Al was het alleen maar om vast te stellen, wat tot dusver is be reikt. Er werd ook van Amerikaanse zij de geen verklaring gegeven voor het onverwachte einde van de zitting in Wenen. Het is bekend, dat president Nixon er weinig voor voelde over eenstemming over een eerste fase van SALT te laten bereiken voordat hij naar Peking zou gaan. Hij zou de Chinezen niet voor het hoofd willen stoten. Een Amerikaanse zegsman in Wenen ontkende echter, dat er enig verband is tussen het opbreken van de conferentie en Nixons reis naar Peking, later deze maand. Er wordt met de mogelijkheid ge rekend, dat de delegaties niet verder konden onderhandelen, omdat zij daarvoor geen machtiging hadden. Dat zou betekenen, dat er een bespre king op hoog niveau moet worden ge houden om hervatting van de confe rentie mogelijk te maken. Als reeds overeenstemming is bereikt is be kendmaking in Washington en Mos kou niet uitgesloten. In conferentiekringen werd op de vraag of er sprake is van een impas se, geantwoord, dat eerder het tegen overgestelde het geval is. Li jdt Colombo's poging schipbreuk? ROME (AP, UPI) Terwijl een stakingsgolf over Italië begint te rol len, ziet het ernaar uit dat de demis sionaire premier Emilio Colombo zijn pogingen moet opgeven, een kabinet te vormen. Hij is er niet in geslaagd een bijeenkomst te beleggen vah de onwillige partners van centrum en links om de „oude" coalitie te herstel len. Opnieuw speculeert men in Rome op ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezingen, die vast moeten stellen, dat Italië „naar rechts is omgezwaaid". Alleen de socialisten en de sociaal-democraten zouden niets voor verkiezingen voelen. Zij vrezen, dat alleen de neo-fascisten er als winnaars uit te voorschijn zullen treden. De christen-democraten weigeren bij de kabinetsformatie een referen dum over de omstreden echtschei- dingswet af te keuren. Hun aanvan kelijke aarzeling ten opzichte van vervroegde verkiezingen schijnt te 7.iin weggenomen, nu het Constitutio nele hof heeft bepaald dat het refe rendum niet in strijd met de grond wet is. De volksraadpleging moet voor 15 juni worden gehouden, als geen nieu we echtscheidingswet wordt aan vaard. of geen verkiezingen worden gehouden. Ook de drie grote vakbonden heb ben zich tegen het referendum ver klaard. 7ii hebben grote invloed op de polit'eke gang van zaken. PARIJS ((UPI, Reuter, AP) Leiders van Noord-Vietnam, de Viet Cong, de Cambodjaanse guerrilla's en de Laotiaanse Pathet Lao zullen binnen enkele dagen besprekingen voeren. Het overleg is bedoeld om nieuwe gezamenlijke doeleinden vast te stel len voor de strijd en het vredesover leg met de tegenstanders voordat de Amerikaanse president Nixon naar Peking vertrekt. Dit heeft een Cam bodjaanse afgevaardigde, die aan de ze topbesprekingen zal deelnemen, bekendgemaakt. In een exclusief interview met het Amerikaanse persbureau United Piess International heeft deze afge vaardigde, Tsjau Seng, verteld dat de strijd van de vier partners tegen de „Amerikaanse agressie in Indo-Chi na" zal worden opgevoerd door het gezamenlijk overleg. Tsjau Seng is minister voor speciale opdrachten van cie Cambodjaanse regering in bal lingschap. Seng heeft verder verklaard dat de vier partijen tot de overtuiging zijn gekomen dat hun acties tegen de Amerikanen verder gecoördineerd dienen te worden. Er zijn echter geen plannen om een gezamenlijk militair commando te vormen, aldus Seng. De afgevaardigde weigerde de plaats en de precieze datum van de besprekin gen te onthullen. Wel zei hij dat het de bedoeling is voortaan elk jaar een de gelijke topbijeenkomst te organi seren In april 1971 was de eerste confe rentie van Amerikaanse tegenstan ders in Indo-China gehouden, aldus Seng. Toen was eraan deelgenomen door het voormalige Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek, premier Pham Van Dong van Noord- V-etnam, de Pathet Lao-leider prins Soevannoevong, en Viet Cong-afge- vaardigden onder leiding van hun president Ngoejen Hoeoe Tho. Hanoi Noord-Vietnam. Het was de grootste aanval op één dag sinds ex-president Lyndon Johnson in 1968 de stopzet- tirs van de bombardementen op Noord-Vietnam gelastte. Troeong Tsjln, de voorzitter van de Noordvietnamese nationale vergade ring en lid van het politieke bureau van de partij, heeft in een rede die pas nu is gepubliceerd, verklaard dat „de strijd van de wereldrevolutie ge richt dient te zijn tegen het Ameri kaanse imperialisme en nergens an ders tegen." Troeong, die bekend staat als een van de meest onver zoenlijke Noordvietnamese partij theoretici hield zijn rede afgelopen december. Volgens waarnemers richt te Troeong een bedekte waarschu wing aan het adres van de „Russische en Chinese vrienden", die binnenkort bezcek ontvangen van president Nixon. „Het Amerikaanse imperia lisme wil met de Sowjet-Unie en China onderhandelen om deze twee grote socialistische landen in hun vooruitgang af te remmen. Het wil deze landen uitbuiten ten voordele van de VS. Het wil met de grote lan den tot een compromis zien te komen om de druk op de kleine te kunnen voorzetten", aldus Troeong. Het Zuidvietnamese opperbevel heeft gisteren voor het eerst bekend gemaakt dat de Zuidvietnamese luchtmacht bombardementen uitvoert op vrachtwagenkonvooien op de Ho Tsj; Minh-route in Laos. Met deze operaties is al twee maanden geleden begonnen. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld dat vijf aanvallen zijn uitgevoerd op luchtafweergeschut in De Europese wetenschappelijke sa~ teiliet HEOS-A2 die met succes van Kaap Kennedy is gelanceerd gaat een tot dusver onbekend gebied van de nabije ruimte bestuderen. Het voor naamste doel is de zone waarin de elektrisch geladen deeltjes die de zon in grote hoeveelheden de ruimte in slingert, worden afgebogen door de magneetwerking van de aarde. Die wisselwerking beïnvloed niet alleen de banen van die deeltjes, maar ook de vorm van het magne tisch veld van d aarde. De HEOS-A2 gaat speciaal kijken naar een gebied waar als gevolg daarvan het mag neetveld van de aarde nul is, en waardoorheen geladen deeltjes uit de ruimte dus ongestoord tot de aarde kunnen doordringen. Om de zaak van alle kanten te be kijken moet de satelliet erg ver weg: het hoogste punt van de baan is ruim 245.000 kilometer van de aarde ver wijderd. De gegevens worden verza meld in het Europese ruimtecentrum ESOC in Ljarmstadt, West-Duilslond; de satelliet werd opgebouwd in het ESTEC-laboratorium in Noordwijk. De Amerikaanse NASA verzorgde (voor 21 miljoen gulden) de lance ring. PURMEREND De 46-jarige C. M. de Schipper uit Amsterdam-oost, is gistermorgen toen hij uit zijn auto stapte om koffie te gaan drinken in een wegrestaurant, door een passe rende auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. De bestuurder van de aanrijdende auto reed door. Het on geluk gebeurde tussen Ilpendam en Amsterdam. Britse para's springen over hun barricade om hun aanval in ie zetten op de betogers in London derry. voerde, boog naar links af. naar „free Derry Corner". Maar de de monstranten drongen op naar de barricaden, bemand door soldaten van de Royal Green Jackels. „Naar huis, Britten", schreeuwden ze. „Laat onze mannen vrij", riep een vrouw „IRA... IRA", zong een groep jongens. Ze grepen §tenen. stoelpoten, stukken ijzer en gooiden ze naar de soldaten. Een paar jongelui ge bruikten catapulten. Het leger riep een krachtig waterkanon te hulp, dat de demonstranten bespoot met een dikke paarse verf. Ev menigte deinsde achteruit. „Blijf waar je bent", schreeuwden de achtersten. „Het kanon kan niet langs de bar ricade komen". De menigte bleef slaan. Twee traangasgranaten wer den naar de soldaten gegooid. De soldaten antwoordden met rub ber-kogels en meer traangas. Toen werden de barricaden geopend en stormden de harde en gevreesde para's met hun rode baretten in drie spitsen Bogside in. De demon stranten renden voor heen uit. In „free Derry Corner" was het vier uur, toen Bernadette Devlin naar de microfoon greep. „Hup, Bernie, vertel ze de waarheid", schreeuwde iemand. Bernadette glimlachte. „Deze bijeenkomst is volkomen legaal", begon ze. „We moeten....". Een kogel ketste tegen een muur, nabij de vrachtwagen. Devlin stopte verbaasd. Automa tisch geweervuur verscheurde de plotselinge stilte. Devlin en andere sprekers wierpen zich met het ge zicht op de grond. Paniek greep om zich heen. Man nen. vrouwen en kinderen renden in verwarring weg, terwijl de mu ren het geluid van het geweervuur vele malen weerkaatsten. Anderen lagen plat op de grond, gillend en huilend. De mensen op het podium trachtten een heenkomen te zoeken, maar struikelden en trapten op el kaar. Achter hen lagen de doden en gewonden. Sommigen op de straat hoeken, anderen bij portieken. Een priester drong zich door de menig te. knielde bij de stervenden en di rigeerde gewonden naar amUilan- ces. Zijn bloeddoordrenkte zakdoek zwaaide hij bij wijze van witte vlag. „Pappa, waar ben je", schreeuw de Patrick Mason, 8 jaar oud, te midden van het geweld. Een sol daat duwde hem in een portiek. „Blijf daar of ik breek je je nek", gromde hij. Een doodsbangeman bonkte op de voordeur van het huis BREMEN (DPA, Reuter, ANP) Het eerste van twee prototypen van het tweemotorige straalpassagiers- vliegtuig VFW-614. in welk project Fokker en de Vereinigte Flugtechni- sche Werke samenwerken, is dinsdag bij Bremen neergestort, nadat het en kele uren in de lucht was geweest. Drie inzittenden konden tijdig het vliegtuig verlaten, maar tweede vlie- ger Hans Bardill (39) kwam om het leven, doordat zijn parachute zich niet opende. De beide anderen, vlie ger Leif Nielsen en boordwerktuig kundige Hammer, liepen verwondin- i gen op bij het neerkomen. Het verongelukte toestel in aanbouw. Het toestel boorde zich in de omge ving van het vliegveld van Bremen diep in de grond en moet als verloren worden beschouwd. De VFW-614 is ontworpen als lijntoestel voor korte afstanden en zal 44 passagiers kun nen vervoeren. De bouwers hopen in 1974 met de serie-produktie te kun nen beginnen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. On middellijk na het ongeluk spoedde zich een commissie van deskundigen naar de plek, waar het toestel is neergekomen om een onderzoek in te stellen. Op de vierde dag van de speciale zitting van de Veiligheidsraad in Ad dis Abeba is de Raad toegesproken door Afrikaanse vrijheidsstrijders en leiders van bevrijdingsbewegingen. De secretaris-generaal van de Afri kaanse partij voor onafhankelijkheid voor Portugees Guinee en de Kaap- verdisc'he eilanden, Amilcar Cabral, vroeg de Raad een delegatie te zen den naar de Portugese premier Mar cello Caetano. Deze delegatie moet voorwaarden bij zich hebben voor de terugtrekking van alle koloniale strijdkrachten Als Caetano zou wei geren, moet de Raad de vrijheidsbe weging alle noodzakelijke steun ge ven in haar gewapende strijd. Pacal Luvualo van de Nationale beweging voor de bevrijding van An gola zei dat de guerrilla's al lang ge wonnen zouden hebben, als Amerika, West-Duitsland, .Engeland en Frankrijk Portugal niet hadden ge steund. De rol die Amerika speelt door wapens te leveren aan de Portu gezen is volgens Luvualo net zo schandelijk als de rol, die het in In do-China speelt. Soortgelijke opmerkingen werden gemaakt door Marcelino dos Santos, vertegenwoordiger van het Bevrijd dingsfront van Mozambique (Freli- mo). Hij vroeg de Raad. alle leden van de volkerenorganisatie te ver plichten, de VN-resoluties na te ko men, waarbij het leveren van wapens voor koloniale oorlogen wordt verboT den. Verder zouden Portugal sancties opgelegd moeten worden. Dos Santos verklaarde, dat in Mo zambique Rhodesische en Zuidafri- kaanse troepen zijn gelegerd, die de stuwdam van Cabora Bassa moeten beschermen en deelnemen aan „on derdrukking van de bevolking". WASHINGTON (AP) Houdt dc Russen in de gaten en de NAVO sterk. Dit heeft de secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, zij het in andere woorden, verklaard in een re de in de nationale persclub in Washington. Het Westerse bondgenootschap moet sterk blijven omdat de Sowjet- Unie, die alleen met woorden tot de ontspanning in de wereld bijdraagt, begonnen is met het afwerken van een „programma van ongeëvenaarde militaire expansie", aldus Luns, die in de VS onder meer met president Nixon besprekingen zal voeren. Wat de Sowjet-Unie nastreeft, ook al wordt dit op een meer fijnzinnige manier gepresenteerd, is evenwel niet veranderd. In plaats van haar over weldigende militaire macht te ver kleinen is de Sowjet-Unie begonnen aan een ongeëvenaard programma van militaire expansie, aldus Luns. Moskou zal in Europa voortgaan met pogingen de Amerikaanse in vloed te beperken en de eenwording der Westerse landen tegen te gaan. „Ontspanning" is een woord dat in het Westen en in het Oosten niet de zelfde betekenis neeft", zei Luns. Voor de communisten betekent het „het nagaan van de vreedzame in stincten van het Westen, terwijl men ondertussen rustig voortgaat met po gingen politieke macht te veroveren: met andere woorden dat men door gaat met het voeren van de strijd met alle middelen, uitgezonderd die van oorlogvoeren" Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ■p eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodia het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Door Brian Jeffries LONDEN Verkoopdirecteur Deryk Brown rookt niet meer twee pakjes per dag. De reden is een verontrustend rapport van het Britse koninklijke genoot schap van doktoren dat precies een jaar geleden werd gepubli ceerd. Dit rapport stelde dat sigarettenrokers ëen twee keer zo grote kans hebben op middel bare leeftijd te sterven als niet- rokers. Sinds het verschijnen van het rap port, dat raamde dat ieder jaar 27.000 Britten tusses de 35 en 64 vroegtijdig aan de gevolgen van ro ken sterven, zijn zes procent van de Britten met sigaretten roken opge houden en is de verkoop van siga retten met 5.5 pet. gedaald. Dit staat in een regeringsoverzicht, maar volgens de tabaksmaatschap pijen is de verkoop van sigaretten met 4 a 5.5 pet. gedaald. Op een verkoop van ongeveer 126 miljard sigaretten in 1970 is dit heel wat. Bovendien zijn er geen tekenen dat de verkoop weer stijgt zoals het ge val was na soortgelijke publikaties in het verleden. Niemand weet precies waarom de rokers dit maal meer geschrokken zijn, maar er zijn wel een paar aan wijzingen. Op de eerste plaats na tuurlijk het rapport, maar dit werd ■gevolgd door waarschuwingen op si garettenpakjes en op t.v. en de uit breiding van openbare gelegenheden waar niet gerookt mag worden. Brown, die 12 jaar gerookt had, zei: „Het rapport deed mij beslissen er mee op te houden, maar de t.v. reclame heeft mijn wil zeker ge sterkt. Ik heb nu practisch geen be hoefte meer aan roken." Voor de t.v. reclame tegen roken heeft de regering 116.000 pond uitge trokken. Het thema was als je gezond wil blijven en je seks»-appeal behouden, dan moet je roken opge ven. Op pakjes sigaretten staat nu: „Waarschuwing van de regering - roken kan uw gezondheid nadeel be rokkenen." De Britse spoorwegen hebben het aantal rijtuigen waar roken verbo den is uitgebreid een bioscoop concern heeft in de theaters welke zij in het hele land exploiteert ge deelten voor' niet-rokers gereser veerd de luchtvaartmaatschappij BOAC heeft hetzelfde op haar inter nationale vluchten gedaan. In Lon den is roken in één-dekker bussen verboden en het aantal wagons voor niet rokers in de ondergrondse is tot zeven op elke tien wagons gebracht. Veel van de pressie welke tot deze verandering heeft geleid kwam van een organisatie Action on Smoking and Health genaamd, welke de toe passelijke afkorting ASH voert. Haar doel was. voorlichting te ge ven over de gevaren van roken, het onderzoek naar rookgewoonten te coördineren om de mensen te helpen daarmee op te houden en de werk zaamheden te coördineren van alle organisaties die de gewoonte willen bestrijden. Haar directeur-generaal dr. John Dunwoody vindt dat 1971 een zeer bemoedigend jaar ls geweest. „Ik denk dat onze enige kans er in ligt roken sociaal onaanvaardbaar te maken. Wij moeten de houding van de gemeenschap wijzigen. Wij heb ben reeds een vermindering met 6 pet. bereikt. Als wij dat op een 3 pet. per jaar kunnen houden, dan zullen over 10 of 15 jaar de niet-rokers in Groots Brittannië de meerderheid vormen. Als wij die toestand hebben bereikt, dan zullen wij de houding van de gemeenschap ten goede hebben ge wijzigd." Tegelijkertijd is hij van mening dat veel meer onderzoekingswerk nodig is om de mensen het roken af te raden en hij vindt dat in dit op zicht de verantwoordelijkheid van de regering toeneemt. Hetzelfde geldt voor de industrie, welke, naar hij zegt, jaarlijks een omzetverlies van honderdduizenden dollars lijdt door het opgeven van roken en het vroegtijdig sterven van rokers. ASH probeert op het ogen blik na te gaan hoe groot deze ver liespost precies is. Wie is met roken opgehouden? Ook hierover bestaat geen zekerheid, maar aangenomen wordt dat de mensen met topinkomens en uit de hogere^ sociale groepen hierin sterk vertegenwoordigd zijn. Zowel de tabaksindustrie als ASH zijn van mening dat de economische toestand in Groot-Brittannië, dat meer dan een miljoen werklozen telt, een rol gespeeld kan hebben bij de teruggelopen verkoop. Zij geven echter beide toe dat de andere facto ren veel belangrijker zijn. Een woordvoerder voor ASH zei: „Voorzover wij weten is het roken speciaal in de hogere sociale klassen teruggelopen. Voor hen bestond de minste economische noodzaak om met roken op te houden." De tabaksindustrie meldt een spectaculaire stijging in de verkoop van lichte sigaretten ten koste van de zwaardere merken. Dit volgt op een rapport in een consumentengids dat een dergelijk merk het laagste gehalte aan teer en nicotine heeft. Ook is de verkoop van filter-sigaret ten en lichte sigaren sterk gestegen. ADDIS ABEBA, KAAPSTAD (Reuter, UPI, AP, AFP) Van daag zouden de Afrikaanse leden van de Veiligheidsraad een reso lutie indienen, waarin een beroep wordt gedaan op Engeland, de voorgestelde regeling met het blanke bewind in Rhodesië te laten varen. In plaats daarvan moet een grondwetgevende ver gadering bijeengeroepen worden, waar ook Afrikaanse afgevaar digden uit Rhodesië aan deel nemen. Deze vergadering moet over de toekomst van het land beslissen. De Afrikaanse landen zijn er niet zeker van, of hun resolutie getroffen zal worden door een Brits veto. Enge land heeft dit al eens gebruikt toen de Veiligheidsraad (die een week lang in Addis Abeba vergadert) de Brits- Rhodesische overeenkomst veroor deelde. Het heeft aangekondigd, zijn veto opnieuw te zullen gebruiken over elke oproep tot terugtrekking van de commissie-Pearce. Deze stelt in Rhodesië een onderzoek in naar de mening van de Afrikanen. In hun resolutie noemen de Afri kaanse landen de commissie niet. Zij waren dat eerst wel van plan. Nadat echter twee Britse parlementsleden uit Rhodesië in Addis Abeba waren aangekomen en verteld hadden, dat de Pearce-commissie een massale verwerping van het aangevochten ak koord door de Afrikaanse Rhodesiërs zal rapporteren, zijn de opstellers van de resolutie van mening veranderd. Dwang De resolutie doet ook een beroep op de leden van de VN om de economi sche sancties tegen Rhodesië te ver scherpen, de terugtrekking van Zuid- afrikaanse troepen uit dit land te eisen en Engeland te vragen, stappen te doen om de Afrikanen in de Britse kolonie te vrijwaren tegen wreedheid en onderdrukking. Intussen komen er uit Rhodesië steeds meer berichten waaruit blijkt, dat de blanke werkgevers daar hun Afrikaanse werknemers intimideren om voor het akkoord te stemmen dat tussen Engeland en het bewind van premier Ian Smith in november is gesloten. Van Afrikaanse zijde is de hoop uitgesproken, dat de leden van de commissie-Pearce intelligent genoeg zijn om niet onder de indruk te ko men, als Afrikanen in aanwezigheid van hun blanke werkgevers in koor roepen, dat zij voor 'het akkoord zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9