Nauwe samenwerking in computerindustrie spreken eerst over filosofie en strategie Ook Oostenrijkse kranten in nood DEFENSIE Confessionele partijen Bekwaamheid boven politieke afkomst Stijging van zet zich goudprijs voort Poëtische dimensies in zonsondergangen Philips bereidt mee te doen met Siemens en CII Geertsema stelt: 51 Winst Shell Canada in 1971 20% hoger Premie-inkomen Amfas-groep steeg 1(U pet. Onbekende looft extra-beloning uit voor tip in moordzaak 7 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 Naast IBM is ook Honeywell-Bull ac tief op de Europese markt. De Ameri kaanse maatschappijen proberen vooral hun positie in Europa te ver sterken sinds de afzet in de Verenig de Staten als gevolg van de recessie aldaar stagneerde. De Franse computerindustrie CII had in 1971 een omzet van 650 mil joen frank en verwacht een stijging tot 1,5 miljard frank in 1975. Zij heeft 6.300 man personeel. Siemens (250.000 man personeel) had in 1970 een omzet van DM 10,4 miljard, waarvan 11 pet. voor rekening van de computerafde ling kwam. Gisteren was er noa volop gelegenheid om zoals op deze foto, genomen op het IJsselmeer bij Volendam te schaatsen. Met de op handen zijnde dooi zal er dan weer een einde komen aan de tijdelijke oplossing van de ruimtenood die de vorst had geboden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Geert sema (Binnenlandse Zaken) wil de politieke verhoudingen in het land geen rol laten spelen bij de benoeming van de toekomstige vice-president van de Raad van State. „Als er één openbare functie is waarbij de bekwaamheid en de nood zaak, het vertrouwen van het hele volk te hebben, doorslaggevend zijn, dan is het wel deze", zei de minister gistermiddag in de Eerste Kamer. Hij antwoordde senator Broeksz (PvdA) die vorige week de bezetting van de post van vice-president van de Raad van State, na het aanstaande aftreden van professor Beel, voor de PvdA had geclaimd. „Het lidmaatschap van de PvdA is noch in positieve, noch in negatieve zin van betekenis" ma. Broeksz reageerde gistermiddag dat ook hij de eis van bekwaamheid een belangrijk criterium vond, maar hij informeerde nadrukkelijk of de minister had bedoeld te zeggen dat er in de Partij van de Arbeid niet vol doende mensen te vinden zouden zijn, die aan deze eisen voldoen. Waarop de minister antwoordde „in geen en kel opzicht" iets dergelijks te hebben willen beweren. De Franse computerindustrie Compagnie Internationale pour l'In- formation (CII) en de computersector van het Duitse electroconcern Siemens gaan hun activiteiten bundelen. Philips staat hier positief tegenover en meent, dat er reële mogelijkheden voor een vrucht bare samenwerking zijn met de nieuwe combinatie. Siemens en CII voeren ook besprekingen met de Britse computerindustrie ICL. Door deze grote concentratie is een tweede belangrijke stap gezet op weg naar één Europese computerindustrie Eind vorig jaar kondigden de Duitse ondernemingen AEG-Telefunken en Nixdorf reeds aan samen grote com puters te gaan fabriceren. Bij de samenwerking tussen Sie mens en CII behoudt ieder bedrijf zijn eigen gezicht en zijn zelfstandig heid. Maar wel zullen de industriële middelen en het researchpotentieel op computergebied worden samenge voegd. Produktie, produktenontwik- keling en verkoop van de beide con cerns worden gebundeld. De activitei ten van CII in Duitsland worden door Siemens voortgezet en die van Siemens in Frankrijk door CII. De samenwerking geschiedt op voet van gelijkheid. De bestaande computer modellen van de partners zullen wor den geharmoniseerd en op langere termijn zal men gezamenlijk nieuwe series gaan ontwikkelen en vervaar digden. Die nieuwe generaties com puters zullen een natuurlijke voort zetting zijrv^yan de bestaande model len van de beide partners. Voor de bundeling van de computeractivitei ten zullen gezamenlijke organisaties worden gesticht. Militaire computers en andere gespecialiseerde produkten van de computerafdelingen der beide maatschappijen vallen buiten de overeenkomst. In de bekendmaking van de CII wordt de hoop geuit, dat Philips tot deze bundeling zal toetreden. Philips is bereid met de nieuwe Frans-Duitse computersamenwerking mee te doen. Men ziet perspectieven, in het bijzon der ook voor het bereiken van een gemeenschappelijke reeks produkten in de toekomst. Philips beschouwt deze als basis voor de totstandkoming van een krachtige Europese computerindus trie, maar deze Europese samenwer king moet nog worden uitgewerkt tussen de drie toekomstige partners. Langs de weg van samenwerking verwacht Philips een breder funda ment te kunnen geven aan zijn huidi ge op continuïteit gerichte activiteit op computergebied. Uitgangspunt later aan de orde Drijfveren rje, ROTTERDAM Shell Canada, on derdeel van de Kon. Shell-groep, heeft in 1971 een winst geboekt van Can. 61.5 min. tegen Can. 51,2 min. in het voorafgaande jaar. Deze stijging van 20 pet. is te dan ken aan het gunstige effect op de op- sporings-uitgaven als gevolg van de overeenkomsten met enkele dochter maatschappijen van Shell Oil, aan de grotere afzet van aardgas, de inbe- drijfstelling eind 1970 van belangrijke nieuwe verwerkingsinstallaties in Montreal en aan de hogere verkoop opbrengsten van olieprodukten. Deze factoren werden echter voor een deel tenietgedaan door een verdere daling van de zwavelopbrengsten, hogere ru- we-olieprijzen en hogere investerin gen voor belastingen naar de winst. De verkochte hoeveelheden olie- en chemische produkten bedroegen in 1971 gemiddeld 232.700 barrels per dag, ongeveer evenveel als het voor gaande jaar. De produktie en afzet van aardgas nam met 13 pet. toe tot 13 miljoen m3 per dag. ROTTERDAM De groei van het premie-inkomen van de Amfas-groep was in 1971 sterker dan in 1970. Het premie-inkomen levensverzekering, incl. spaarstortingen van het spaarkas- bedrijf, nam toe van 189 min. tot 207 min., of met bijna 10 pet. Het premie-inkomen schadeverzekering zal vermoedelijk met 12 pet. groeien tot 150 min. Het totale premie-inkomen zal hier door in 1971 ca. 357 min. bedragen, hetgeen een stijging van 10,5 pet ten opzichte van 1970 betekent. De op brengsten van de beleggingen breid den zicht met 12 pet. uit, waarvan een belangrijk deel zal worden aangewend voor winstdeling aan verzekerden. Hoofdzakelijk als gevolg van externe oorzaken was de kostenstijging weder om aanzienlijk. Hoewel de financiële resultaten over 1971 nog niet geheel vaststaan, wordt toch de verwachting uitgesproken dat deze zodanig zullen zijn dat de winst per aandeel van het recentelijk ver grote aandelenkapitaal ongeveer ge lijk zal zijn aan die over 1970. Hij verzekerde dat de toekomstige kandidaat niet automatisch in de kring van ARP en KVP zal worden gezocht. „Alleen de meest bekwame man of vrouw die beschikbaar is komt in aanmerking. En dat is er. maar één", aldus de minister. Tevoren had hij meegedeeld, dat op. dit moment twee commissarissen van de koningin lid zijn van de PvdA, één is geen lid maar wel stemmer op de PvdA, drie zijn er lid van de KVP, twee van de ARP,één van de VVD. zei mr. Geertse- één CHU en één partijloos. De minis- ter vond intussen ook, dat bij de benoeming van de commissarissen van de koningin bekwaamheid zwaarder moet worden gewogen dan de politieke kleur. Het was hem trou wens opgevallen, dat gemeenteraden en provinciale staten die een profiel van een toekomstige burgemeester resp. commissaris opstellen, de be kwaamheid prioriteit geven boven de politieke kleur. Volgens Siemens zijn de Ameri kaanse concurrentie en de grote kapi talen die voor de computerontwikke ling nodig zijn, de belangrijkste drijf veren voor de samenwerking. Van daar, dat Siemens al eerder toenade ring had gezocht tot een partner. Men geeft nu officieel toe, dat voordat AEG met Nixdorf in zee ging er sprake is geweest van een samenwer king AEG-Siemens, speciaal voor de grote computersystemen. Hiervoor was echter een overheids bijdrage nodig. Doordat die er niet kwam. kon de samenwerking niet van de grond komen. De combinatie AEG-Nixdorf kreeg later wel een subsidie van DM100 min. De Amerikaanse concurrentie is in derdaad een belangrijke reden voor concentrale in de Europese computer industrie. IBM heeft in de meeste landen een aanzienlijk marktaandeel: in Italië 6,5 pet., in Frankrijk en West Duitsland 55 pet., in België 40 pet. en in Engeland en Nederland 30 a 35 pet. LONDEN Dc stijging van dc goudprijs heeft zich dinsdag voortgezet. In Londen ging het edele metaal met 24 dollarcents omhoog tot 47,49 per ounce. De toeneming was een gevolg van de aanhoudende vraag, waartegenover nauwelijks enig aanbod stond. Dege nen. die een maand geleden goud kochten zitten nu al op een winst in de orde van grootte van 4 per ounce. In Londense financiële kringen valt de mening te beluisteren, dat een aan tal centrale banken wel eens zou kun nen optreden als kopers van goud voor de reserves. Dit in plaats van de ze uit te breiden met niet inwisselba re dollars. Een mening, die zeer wel past bij de enige tijd geleden door Zuid-Afrika afgelegde verklaring, dat dit land de grootste goudproducent ter wereld nog steeds doorgaat met dc aflevering van goud op dc vrije markt. In 1948 besloten de centrale banken van de diverse landen in het kader van de goudovereenkomst van Wash ington geen goud meer op de vrije markt te kopen. Een aantal landen heeft deze overeenkomst echter nooit formeel getekend. Het is niet uitge sloten, dat zij in de ontwikkeling van augustus j.l., toen aan de inwissel- Amsterdam in beroep tegen fluorverbod Van een verslaggever AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen hoger beroep instellen tegen de uit spraak van de president van de rechtbank in Haarlem, waarbij het de gemeente Amsterdam voor zes maan den verboden werd via het pro vinciaal waterleidingnet gefluorideerd water te leveren. B. en W. baseren hun besluit op de overtuiging dat met de fluoridering zeer grote belangen van de volksge zondheid gemoeid zijn. De belangen dienen bij het beleid de doorslag te geven, vinden zij. De president van baarheid van de dollar in goud een einde kwam, aanleiding hebben gezien zich vrij te voelen van de overeen komst van Washington. In Amsterdam steeg de prijs van goud van 4820-4970 tot 4890-5040 per kg. (Vervolg van pag. 1) De VVD en DS'70 benadrukten daarentegen dat de ƒ55,- miljoen die defensie dit jaar extra heeft gekregen slechts als een eerste aanzet gezien moet worden om de achterstand ten opzichte van het Warschaupakt in te halen. De KVP kritiseerde ook de stelling van minister De Koster dat de Sowjet-marine veel sterker uit breidt dan die van de NAVO. „Vol gens mijn gegevens zijn er in het westen de laatste jaren veel meer schepen gebouwd. Overdrijving schaadt een objectieve beoordeling van de situatie en een effectieve re actie daarop", aldus de heer Van Ei sen. In dit verband deed het Kamer lid nog de suggestie verouderde sche pen uit de vaart te nemen ten gunste van de realisatie van het geleide-wa pensysteem voor oppervlaktedoelen. PvdA en D66 dienden een motie in om de extra 55 miljoen van dit jaar niet te besteden totdat de commissie- Van Rijckevorssel met haar werk klaar is. De KVP-fractie verklaarde zich akkoord met de extra 55 miljoen, „zij het met moeite", aldus de heer Van Eisen, maar zij drong er wel bij minister De Koster op aan grote uit gaven uit te stellen totdat het rapport van de commissie-Van Rijckevorssel er is. Meerderheid" Het PvdA-Kamerlid Stemerdink lichtte nog eens de al eerder gedane voorstellen voor bezuiniging van de defensie voor 1600 miljoen in vier jaar toe. „Ook in de Kamer bestaat een meerderheid voor onze ideeën, maar het is de vraag of ieder Kamer lid daarvoor uit durft te komen." ver klaarde mr. Stemerdink onder enige hilariteit. Hij dreigde met een motie als minister De Koster aan de huidige vertikale organisatie-struktuur vast blijft houden. De socialist Wiel- draaijer diende een motie in om 30 miljoen te besteden aan de verhoging van de wedde. Hij vroeg welke spe ciale redenen er zijn dat de diensttijd in Nederland tot de langste in de NAVO behoort. „Alleen in Amerika. Portugal. Griekenland en Turkije is de diensttijd langer", stelde hij. De KVP-er Van Eisen bepleitte be tere opleiding van commandanten en betere vormingsmogelijkheden voor de dienstDlichtigen. Hiervoor zou vol gens hem contact moeten worden op genomen met de landelijke vormings instituten. Hij wees in dit verband voorts op het feit dat de opleiding van een kadet aan de militaire aka- demie rond ƒ50.000 kost. en van een „eewone student" slechts tussen de vier en negentienduizend gulden. Hij vroeg zich af of KMA-officieren niet sneller naar hogere posten moeten doorstromen. Voor de lagere bevels functies zouden dan officieren in aanmerking moeten komen die in naast de KMA nieuw op te richten instituten moeten worden opgeleid. Deze officieren zouden een schooloo- leidinp op Havo-niveau moeten heb ben Het PPR-Kamerlid De Gaay Fortman wees nog eens de NAVO-af- schrikkingsstrategie van de hand. „Vrede kan niet worden gekocht door van iedere gulden die we verdienen vier cent aan defensie te besteden", aldus de heer De Gaay Fortman. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De contact- raad van de KVP, ARP en CHU bespreekt eerst, wat genoemd wordt, de politieke strategie en filosofie. Het principiële vraag stuk van het gemeenschappelijk vertrekpunt van de drie partijen (moet de partij open zijn en wat is de evangelische inspiratie) komt pas later aan de orde. De drie partijvoorzitters, geassi steerd door een lid van elke partij, zullen dit belangrijke pro bleem eerst in kleinere kring bespreken. De contactraad van de drie par tijen, die gisteren voor het eerst bij eenkwam, is het eens geworden over deze procedure. Verder promoveerde de contactraad zich zelf tot perma nent overlegorgaan tussen de drie confessionele partijen. Het secreta riaat wordt gevormd door de drie we- 'enschappelijke bureaus van de par tijen gezamenlijk. Het adres is de Dr. Kuyperstichting van de ARP. Geen tijd Na afloop van de eerste vergade ring werd geen tijd genoemd, waar- binren men het eens moet worden. De KVP wenst echter dat men in mei van het volgende jaar weet waar men aan toe is met de ARP en CHU. Al gemeen was men van mening, dat men voor de komende raadsverkie zingen een duidelijk model moet heb ben van de samenwerking. Prof. dr. J. W. van Hulst, voorzitter van de CHU, stelde vast, dat de con tactraad het toch omstreeks de zo mervakantie eens moet zijn over de politieke filosofie en over de gemeen schappelijke uitgangspunten. De vroegere kabinetsinformateur prof. Steenkamp. die tot voorzitter van Jiet overlegorgaan is gekoZéh; gaf als zijn mening, dat deze overeenstemming aan het eind van het jaar tussen de partijen zal moeten bestaan. Een belangrijke taak van de com missie van de drie voorzitters is om oe misverstanden over in de verschil lende partijen bestaande terminologie wpg te nemen. Men stelt zich voor bij wijze van spreken een gemeenschap pelijk woordenlijstje te maken. De bedoeling is te ontdekken wat de werkelijke verschillen zijn. Achtergrond De contactraad heeft gisteren al vrij uitvoerig gesproken over de poli tieke filosofie en strategie. Met deze begrippen doelt men op de achter gronden van een partijprogramma. In de volgende vergadering, die is vast gesteld op dinsdag 29 februari, komen dan problemen aan de orde als de technologische ontwikkeling, de ano- n:eme macht, de eigendomsproblema- tiek, de ongelijke welvaartsverdeling, de economische groei en het welzijn er de ethiek. Ir. D. de Zeeuw, de voorzitter van de KVP, noemde nog de politieke methodiek en het func tioneren van de (christen)-democratié. Wanneer het permanent overlegor gaan er 29 februari niet uit komt en dat wordt door niemand ver wacht zal men veertien dagen la ter verder de strategie en de filosofie bf spreken. Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Het NOS- televisieprogramma „Eigentijds" bereikt gewoonlijk slechts een zeer klein percentage van het kijkpubliek, omdat juist het eigentijdse in muziek, woord en beeld nog grotendeels onbegre pen is. Maar vanavond kan men een bij zondere emotie ondergaan bij het kij ken naar „duizenden zonsondergan gen", voor deze rubriek gemaakt door Jan Venema. De titel van het pro gramma dat een half uur duurt, is ontleend aan de dichtbundel van Hans Verhagen. Het is een samenspel van door de dichter zelf gezegde poë zie, dikwijls verdroomd ook wel reëel beeld, muziek en kleur. Zwart-wit kijkers kunnen het programma heel goed volgen en mee-beleven, maar missen ditmaal een dimensie. Het ge raffineerde kleurenspel verleent het programma de expressie van moderne Zou het wat helpen dat de Heems kerkers hun stropdassen afgedaan hebben? Ze willen ermee demon streren dat ze niet de strop van hun gemeentelijke opheffing wensen. En de bloemen aan de leden van de Tweede Kamer aangeboden vorige week zullen al wel verwelkt zijn. Trieste zaak. Voor wie ons Kennemerland kent is het samenvoegen van de gemeen ten Velsen, Beverwijk en Heems kerk de grootste dwaasheid als het om de mensen gaat. Het gaat dan ook om „groter" zaken. Het gaat om de IJ-mond, de industrie.... De Heemskerker, dorpeling, tuin der, aardbeienplukker gaat daarin ten onder, zoals de oude bakstenen toren van de Hervormde kerk, date rend uit de twaalfde of hooguit veertiende eeuw, schuilgaat tussen de zoveel-verdiepingen-flats, waar het nijver volk der Hoogovens huis vesting vindt. De Beverwij ker burger, trots om dat Floris V de marktplaats tot „ste deke" verhief, zal dan moeten op trekken met die. van bezuiden het Noordzeekanaal en die zijn hem net zo vreemd als een Limburger en een Fries. Ze zullen wijkbewoners worden. Los zand van de grote hoop. Juist als stedeling kan zoiets je aan het hart gaan. Ik weet niet eens hoe al mijn bu ren heten, de laatste nieuwe flatbe woners hebben niet de moeite geno men zich bekend te maken en als je Sneu elkaar bij het in- en uitgaan toeval lig eens treft is er alleen maar lucht en geen groet. Een kille bedoening, maar dat hoort bij het stadse leven. Geen flauw idee heb je dan ook van wat er in andere stadswijken gebeurt, laat staan dat je echt alle- maal met elkaar wat ondernemen zal. Neem het Hoogovenschaaktoer nooi. Het zou nooit van de grond zijn gekomen, met al het geld van de Hoogovens niet, wanneer de Be- verwijkers hun huizen niet wijd opengezet hadden voor'de deelne mers. Dat deden zij in 1946 al, toen we nog tobden met rantsoenering en ko- lengebrek. Toen een gast aan tafel betekende zelf wat minder nemen. Zoiets kan alleen als een bevol king zich werkelijk betrokken voelt bij een evenement. Ach, en Heemskerk, in 1934 heeft de voortvarende VVV eens een boekje uitgegeven, waarin verteld wordt: „Heemskerk is zeer uitge strekt, vier uren gaans in omtrek en heeft een oppervlakte van ruim 2700 hectaren, waarvan ongeveer 100 ha duin en wildernis...." Wie rekent er nog met uren gaans en duin en wildernis.... wat beteke nen die nog? Maar het kan je toch allemaal wel aan het hart gaan! romantiek, die de kijker als het ware buiten zichzelf om ziet en meesleept in een wonderbare wereld. Bij het kijken en luisteren ontglipt men aan eigen gedachten en juist een zekere mate van niet alles nuchter kunnen begrijpen, schept de sfeer van poëzie, die niet alleen door woor den behoeft te worden opgeroepen. Ons kwam het alleen storend voor wij waren al in de gelegenheid een voorvertoning te zien dat op enke le plaatsen het beeld werd geschon den door bepaalde dichtregels in dik ke. witte letters. Door het hele programma heen ont waart men direct of vaag op de ach tergrond. de dichter die aan het woord is. De overige beelden illustre ren niet de tekst, zij roepen slechts bepaalde sferen op, waaraan de kij ker zelfs een hem of haar passende uitleg kan geven. De toelichting van Jan Venema. dat de kijker „betrokken wordt" bij deze uitzending is zeer juist. Ook degene die zich niet of wellicht tevergeefs, inspant de dimensies uiteen te rafelen en als zelfstandig te begrijpen, maar het geheel over zich heen laat komen en zich uitsluitend aan de sfeer over geeft, zal van „Duizenden zonsonder gangen" kunnen genieten. Ook dan, misschien juist dan, bereikt de uit zending haar doel. Van een verslaggever UTRECHT Een onbekende heeft de door de justitie uitge loofde beloning van tienduizend gulden voor degene, die aanwij zingen kan geven, die het moge lijk maken de dader van de moord op de negenjarige Bas- tiaan Blocmena op te sporen, verdubbeld. Kolonel de Beaufort, comman dant van het district Utrecht van de rijkspolitie verklaarde dat de man onbekend wilde blijven en dat hij het geld had uitgeloofd omdat hij van mening was dat het voor de veiligheid van kinde ren op straat van groot belang is dat dc dader wordt opgespoord. Bastiaan Bloemcna werd op 6 augustus 1971 in Wilnis gevon den. Hij bleek gewurgd te zijn. Ondanks het feit dat dc politic de herkomst van het kleed, waarin hij was gewikkeld heeft kunnen achterhalen, is het onderzoek toch vastgelopen. WENEN, PARIJS (AP, Reu ter, UPI) De malaise in de dagbladbedrijven heeft zich tot Oostenrijk uitgebreid. De bond van Oostenrijkse krantenuitge vers heeft gisteren in een open brief de regering in Wenen om financiële steun gevraagd en daarmee het voorbeeld gevolgd van de Franse dagbladpers. In de brief wordt Wenen verzocht om hulp, onder meer in de vorm van belastingfaciliteiten. Er wordt gewe zen op de hoge drukkosten en de ge slegen lonen en salarissen die de pers in Oostenrijk voor grote moeilijkhe den heeft geplaatst In een paar jaar tijd hebben acht dagbladen .en 21 weekbladen de strijd cm het bestaan moeten opgeven. Door het verlies aan verscheidenheid ver dwijnt een flink stuk vrije menings vorming en wordt de „persvrijheid ernstig bedreigd", aldus de Oosten rijkse krantenuitgevers. In Frankrijk zijn duizenden jour nalisten gisteren weer aan het werk gegaan na een 24-uurs staking, die bedoeld was om aandacht te vestigen op de financiële problemen van de Franse pers. De journalisten willen regeringssteun voor de nieuwsmedia en grotere medezeggenschap in het redactionele beleid van de bladen. Aanleiding tot de actie was het grote aantal ontslagen en bedrijfssluitin gen. onder meer het opheffen van het Parijse dagblad Paris-Jour. Ook bij de dagbladen France-Soir en Le Fi garo worden binnenkort ontslagen verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7