vergaan van kustvaarder Vraagtekens blijven rond Boeiende tuinbouw- expositie Den Hoorn „Hoop en vertrouwen in toekomst Westland" Milieu-onderzoek in Delta-gebied V Burgemeester Schipluiden; Speurtocht naar ouders baby zonder succes van POLITIE GEEFT DE MOED OP Zeeuwse stranden steeds drukker Sla al bij de tuinders in plastic huls Familie Boreel nog steeds gelukkig met Stephanie Bemanning zwijgt als het graf over lading van schip en toedracht va scheepsramp 5 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 Voogd De raad voor de Kinderbescher ming heeft besloten bij een mislukt onderzoek naar de identiteit van de ouders Stephanie bij de familie Boreel te laten en de heer en mevrouw Boreel tot voogd en voogdes te benoemen. Het meisje heeft overi gens nog steeds geen naam. De offi cier van justitie zal hierover na be studering van het proces-verbaal een beslissing nemen. Het wordt echter als onmogelijk beschouwd, dat Step hanie de naam Boreel als achternaam kr.jgt. Eerst na een paar jaar zou de familie het kind kunnen adopteren en eerst dan zou het meisje de familie naam kunnen gaan dragen. scheepvaart kringen blijft men dan ook de mogelijkheid niet uitsluiten dat de kustvaarder met een duikboot in aanvaring is gekomen. De Marine- voorlichtingsdienst kan hierover geen uitsluitsel geven. Na het oppikken van de schipbreu- kelinge nheeft de Koblenz" samen met het Nederlandse marine-wacht schip „Drenthe" en de „Pluto I", een van het marinevliegkamp Valkenburg opgestegen Neptune-verkennings vliegtuig, nog enkele urn naar de beide vermiste opvarenden gezocht, echter zonder resultaat. De zwijgzaamheid van kapitein Küsterman werd gistermiddag bij aankomst op de Hoekse marinesteiger overigens nog overtroffen door die van de commandant van het Duitse marineschip dat de mannen uit zee heeft opgepikt. Om strijd verklaarden de beide bevelvoerders „geen kom- mentaar" te hebben op de toedracht van de scheepsramp. Slechts een van de geredde beman ningsleden, een Ghanees, wilde in de kantine van het Loodswezen aan de Hoekse Berghaven wel wat kwijt: hij lag op zijn kooi te slapen, hoorde de alarm-sirene, trok haastig zijn zwem vest aan en lag toen volgens zijn zeg gen al in het ijskoude Noordzeewater. ..Welke lading we hadden? Ik weet het niet, van alles", haalde hij zijn schouders op. „Het schip verdween al onder de golven toen ik nog maar net in het water lag." De direkteur van het Internationaal Bureau voor Agrarische Publiciteit, M. Knoester, had grote waardering voor de medewerking van de Delft- sche Groenteveiling in Den Hoorn, waar dinsdag de A-Z-Tuinbouwvak- beurs werd geopend. Hij vergeleek de veilingdirektie met een huisbaas, die echter niet als algemeen wordt ge dacht. zijn huurders kort houdt, maar alles in het werk stelt, om hen juist tevreden te stemmen. „We zouden er wel een paar kamers bij willen, maar de veiling zit zelf ook met te weinig ruimte." De heer Knoester betitelde de beurs als „leerzaam, nuttig en ge zellig." ONTMOETING Mr. P. L. Schendcring, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, opende de beurs officieel. Hij achtte de AZ'72 belangrijk „als ontmoetings plaats tussen toeleveringsindustric en handel enerzijds en de tuinbouw en anderzijds". Mr. P. L. Schendering wekte op tot „een volwassen kritische houding te genover de techniek." Hij vond het onverstandig zonder meer machines te gebruiken, om zich maar van een technisch instrument te kunnen be dienen, het direkte nut daarbij uit het oog verliezend. De betekenis van de kleinverpakking zag hij enorm toenemen, niet alleen bij de export van groenten en fruit, maar ook in het binnenland. „De handel zal zich daarop in moeten stellen." De voorzitter van de ANB van Groenten- en Fruitexporteurs wierp de vraag op of niet tot een samen werking op technisch gebied met an deren moest worden gekomen. „De toepassing van technische middelen leidt tot schaalvergroting. Dat zal de oplossing bieden, mits een grote mate van zelfstandigheid in de bedrijfsvoe ring, en voor de handel, het behoud van commerciële onafhankelijkheid bewaard zal blijven." HET NIEUWSTE De A-Z'72 brengt het allernieuwste op het gebied van machines, materia len en hulpmiddelen voor onder an dere koelen en transporteren: in kas sen verwarmingsinstallaties, zaden, bloemen etc. „De toeleveranciers wor den hier op elegante wijze gedwon gen hun beste beentje voor te zetten." Burgemeester drs. P. J. Bolten van Schipluiden, waaronder Den Hoorn ressorteert, noemde de beurs „reeds bij voorbaat een succes, omdat hij in de gemeente Schipluiden wordt ge houden". Hij vond Schipluiden „pro gressief". Zijn gemeenteleden waren pioniers op gebied van de aardgas voorziening en hadden de modernst ingerichte tuinbouwbedrijven. „Schipl *iden traalt lit tot ver over de 'andsgrenzen", zo zei hij. „De A-Z '72 zal staan in het teken MIDDELBURG Het dagbezoek aan de stranden van Zeeland is in negen jaar met 100 procent toege nomen. Dit blijkt, wanneer men een door de Zeeuwse Provinciale Planolo gische Dienst op 11 en 27 juli 1971 ingesteld onderzoek vergelijkt met een telling, gehouden op 27 juli 1962. Zondag 11 juli van het vorige jaar bedroeg volgens het onderzoek het aantal bezoekers aan de stranden van Zeeland 210.000: op het drukste mo ment van de dag waren gelijktijdig ongeveer 121.500 mensen aanwezig. De telling van 27 juli 1962 wees uit, dat er toen ongeveer 62.500 mensen tegelijk aan de stranden van Schou- wen-Duiveland, Noordwest Walche ren, Noord-Beveland. Zuidwest Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen ver toefden. Zowel in 1962 als in 1971 waren genoemde zondagen optimaal wat de weersomstandigheden betrof. BERGEN OP ZOOM De 27-jari- ge Marokkaan, die zondag in Bergen op Zoom twee landgenoten doodreed, heeft gehandeld uit angst dat hij de beschikking over een personenbusje voor vervoer naar het werk in Ka- pelle Biezelinge zou kwijtraken. Dit heeft de politie in Bergen op Zoom gisteren meegedeeld. SCHIPLUIDEN Een verpak- kingslijn die het mogelijk maakt om kroppen sla reeds op het glas- tuindersbedrijf een plastic huls te neven en in dozen te doen (deze bewerking wordt nu meestal in de exporteursloodsen op de vei lingen verricht) is een van de nieuwigheden die te zien is op de tunbouwvakbeurs A-Z '72. Andere „nieuwtjes": een ma chine die met behulp van fotocel len en een electronisch brem zorgt dat appelen uit veilingkis- ten terechtkomen in netjes dicht gemaakt plastic draagtassen (met zo precies mogelijk het gewenste gewicht tussen twee en vijf kilo gram) en een apparatuur die reeds in plastic vacuüm verpakte groenten in eigen vocht sterili seert tn klaarmaakt voor con sumptie, zodat (volgens de fabri kant) smaak en geur behouden worden. Van de appelen-verpakmachine (vit eer, soortgelijk apparaat voor aardappelen voortgekomen) staan er nu twee in Duitsland. Op Ne derlandse bedrijven is dit in Ne derland klaaraemaakte apparaat dat. per uur 700 tassen met vijf kilo appels kan klaarmaken op het ogenblik nog niet te vinden. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De speurtocht naar de ouders van de op zater dag 11 december in de Wassenaarse Eikenhorstlaan te vondeling gelegde baby van vier en een halve maand is op niets uitgelopen. De politie heeft na vele weken intensief speurwerk de moed op een positief resultaat vrijwel opgegeven en zal binnen enkele dagen het onderzoek afsluiten. Het proces-verbaal zal naar de Officier van Justitie worden gestuurd. van de verscheidenheid op velerlei terrein. Het aanbod van moderne mo gelijkheden is groot; de noodzaak om er gebruik van te maken eveneens. Daarom zullen er stellig goede zaken gedaan worden, goed ook in die zin hoop ik dat zowel de toeleve rende bedrijven als onze stoere tuin ders in alle opzichten verantwoorde transacties zullen verrichten." De Tuinbouwvakbeurs wordt ge houden van 1 t m 5 februari in de Delftsche Groentenveiling in Den Hoorn. Inmiddels heeft de Raad voor de Kinderbescherming besloten het meisje b(j de plotselinge pleegouders te jaten. Het was immers de wens van' de ouders, dat het kind b(j de familie Boreel zou opgroeien, en wie zou de wens van deze vader of moeder die het Wassenaarse gezin zo nauwkeurig had geselecteerd kunnen passeren. Gelukkig Stephanie is zich helemaal niet be- ,wust van alle consternatie rond haar nrg kleine persoontje. Opperbest ge humeurd speelt ze dagelijks met haar nieuwe kameraadje, het eerste door de familie Boreel geadopteerde kind. Pas vorige week begon de kleine meid af en toe even te huilen. De oorzaak bleek te liggen in de door braak van het eerste tandje. De fami lie Boreel is nog steeds dolgelukkig met het „geschenk uit de hemel". De Wassenaarse politie begon het onderzoek aan de hand van het bege leidende briefje waarop in het Engels de datum van geboorte en de eerste vaccinatie stond beschreven. Op het briefje waren geen bruikbare vinger afdrukken, het machineschrift was afkomstig van een overal in West- Europa geïmporteerd schrijfmachine- merk. De datum van geboorte, de eerste augustus, leek een uitstekend spoor om de identiteit van de moeder te kunnen achterhalen. Alle gemeentehuizen in Nederland werden aangeschreven met de vraag of er kinderen waren geboren op deze dag en of ze waren aangegeven. Van de gemeenten kwamen circa 280 na men van meisjes, die op de bedoelde datum waren geboren. Brieven naar de politiekorpsen van de diverse ge meenten was de volgende stap. In de brief werd verzocht of de korpsen zich op de hoogte konden stellen van de aanwezigheid van het door de ge meente opgegeven kind. Alle 280 ge melde meisjes werden echter terug gevonden, sommigen waren in de tus senliggende periode nog verhuisd, en één kind lag in het ziekenhuis. Geen tips Alle kranten in Nederland hadden dinsdag 14 december lijvige artikelen over de vondst van de vondeling ge publiceerd meestal met een foto van Stephanie. De Wassenaarse politie verwachtte stromen tips. waaruit ze ker wel enige aanwijzingen voor een verder onderzoek zouden resulteren. Naast de telefoon had men al een paar voorbeschreven formulieren ge reed. maar er kwam geen enkele re actie. zelfs geen anonieme. De Wassenaarse politie schakelde Interpol in. maar in het buitenland was nergens een kind vermist of ge- k.'dnapt. Via de diverse kranten pro beerde men ook in deze landen de medewerking van het publiek te krij gen, maar ook hieruit kwamen geen tips. Eén reactie kreeg men slechts. Een Belgische huismoeder had uit de berichtgeving begrepen, dat men in Nederland met een vondeling omhoog zat en wilde het kind adopteren. Het onderzoek strekte zich tevens uit naar de kennissenkring van de familie Boreel. Het kind was name lijk doelbewust bij het gezin in de Eikenhorstlaan gedeponeerd. de ouder(s) was ervan op de hoogte, dat de familie Boreel reeds eerder een k:r.a had geadopteerd en wist nog meer bijzonderheden. De familie Bo reel probeerde al enige tijd een twee de kind te adopteren, en had zich bij veie verenigingen en instanties in binnen-, en buitenland laten inschrij- De hoek in de garage, waar de baby te vondeling werd gelegd. De lieve Stephani. ven. De kring van mensen, die van deze feiten op de hoogte waren bleek zo groot, dat een gedegen onderzoek niet mogelijk is. Buitenland Het speurwerk werd uitgevoerd door de rechercheurs A. P. van der Aarl en J. W. Sleeking. „Waarschijn lijk is Stephanie een buiterilands meisje. Het kind was bij de vondst erg vermoeid, het had waarschijnlijk een flinke reis' achter de rug", zegt rechercheur Van der Aart. „Het is zeker niet onmogelijk, dat een werk neemster of een oud-werknemer van een van de buitenlandse verenigingen waarbij de familie Boreel zich had ingeschreven de werkelijke moeder van het kind is". Overigens hebben de Wassenaarse politiemensen geen afkeer van de va der of moeder van het kind. „Het meisje was uitstekend verzorgd ach tergelaten. Het is in de eerste vier en een halve maand van haar leven uitstekend verzorgd. Toen het werd geboren was het waarschijnlijk nog niet ongewenst. Tientallen mensen moeten het kind in de eerste maanden hebbèn gezien en vooral daarom is het zo vreemd, dat er geen enkele reactie is gekomen op de publicaties in binnen- en bui tenland. Waarnemend commissaris van het Wassenaarse politiekorps A. G. L. Rijken noemt de Wassenaarse vondeling -een „unieke zaak". „Een vor.deling is uniek in de Wassenaarse criminele historie, maar ik geloof, dat liet vrijwel nog nooit in heel Neder land is voorgekomen, dat een kind pas op vier en een halve maand te vondeling werd gelegd. Meestal ge beurt dit direct na de geboorte. En daar komt nog bij, dat Stepha nie uitstekend was verzorgd. De va der of moeder, die het kind in de garage aan de Eikenhorstlaan legde, sioot de garagedeur achter zich. Waarschijnlijk om ervoor te zorgen, c'.al het kind het niet koud zou krij gen. De baby werd neergelegd op een trapje en zodanig, dat het er niet vanaf kon vallen". De vader en/of moeder moeten erg veel van Stepha nie hebben gehouden en door een groot drama van het kind hebben moeten scheiden. GOES De onlangs opge richte afdeling milieu-onder zoek van de Deltadienst zal 9 februari met een wetenschappe lijke bijeenkomst haar werk zaamheden beginnen in het voormalige gemeentehuis van 's Heer Arendskerke op Zuid- Beveland. Het doel van de afdeling is het uit brengen van wetenschappelijk gefun deerde, op de Deltaproblematiek ge richte, adviezen over de inrichtings- en beheersaspecten van natuurlijke, half-natuurlijke en kunstmatige mi lieus. In het Brielsemeer wordt op prak tijkschaal onderzocht welke kwali teitsverbetering van het water kan worden verkregen door het in te la ten water grotendeels afkomstig van Rijn en Maas van fosfaten te ontdoen. Ook aan de koelwaterlozing zal aandacht worden besteed, o.a. in ver band met onderzoekingen naar de vestigingsplaatsen voor elektriciteits centrales langs de' Deltawateren. Al jaren worden de veranderingen in de Voordelta bestudeerd. Nu zullen ook studies worden gewijd aan de sub-aquatische bodem van rivieren en bekkens om na te gaan op welke wijze bodem- en waterkwaliteit el kaar beïnvloeden o.a. op het gebied van flora en fauna. De voortgang van de afsluitingswerken maakt dat een belangrijk deel van deze onderzoe kingen in een stringent tijdschema moet worden gevat. De werkzaamheden worden bege leid door een stuurgroep waarin het rijksinstituut voor natuurbeheer te Leersum en Arnhem, het KNMI, het biologisch station Weeversduin te Oostvoorne en het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek te Yerseke door hun directeuren zijn vertegenwoordigd. HOEK VAN HOLLAND Nog altijd hangt er een waas van geheimzinnigheid rond het ver gaan van de 499 brt. metende Duitse kustvaarder „Hohenlin- den" uit Hamburg die gistermor gen om zes uur raadselachtig cn binnen enkele minuten onder de golven verdween. Twee van dc negen opvarenden kwamen bij deze mysterieuze ramp om het leven: de 26-jarige machinist Albert Boersack uit Voclkermarkt in Oostenrijk en een ongeveer even oude meereizende vrouw sprongen over boord en verdronkenin het ijs koude Noordzeewater. De geredden zwijgen als het graf over wat er ge beurd is. over de lading die hetsehip vervoerde en over de oorzaak van de ramp. Nadat de noodsignalen van de kustvaarder waren gezien er wer den vuurpijlen afgeschoten omdat er geen tijd meer was SOS-signalen uit te zenden stoomden de Duitse mij nenveger „Koblenz" en het Engelse motorschip „Cerdicferry" op volle kracht naar de plaats van de ramp. De bemanning van het Duitse mari neschip trof er alleen twee reddings vlotten aan: een met de zeven overle venden en een leeg. De schipbreuke lingen hadden een half uur op d overigens betrekkelijk rustige Noord zee rondgedobberd. De zeven bemanningselden van de „Hohenlinden", kapitein Jörg K-ster man uit Kiel, twee andere Duitsers en vier Ghanezen, werden gistermid dag door de „Koblenz" aan de mari nesteiger in Hoek van Holland aan land gezet. De mannen hebben niets van hun schip kunnen redden, ze moesten zelfs kleding van de Duitse marine lenen. Nadat ze gisteravond in Hoek van Holland kleding hadden gekocht, zijn ze per trein naar Ham burg vertrokken. De agent van de Duitse rederij SCHIPLUIDEN „We moeten hoop en vertrouwen hebben in de toekomst van het est- land en in het bijzonder van de gemeente Schipluiden", aldus burgemeester drs. P. J. Bol ten van Schipluiden, die een openingswoord sprak op de vierde Tuinbouwvakbeurs A-Z '72. Hij verzekerde, dat er geen reden bestaat voor de oprukkende steden angst te hebben ondanks de uitkomst van bet laatst verschenen deelrapport dat door de Vereninging van Nederlandse Ge meenten op verzoek van het Overlegorgaan Westland is op gesteld. .,Vrrees behoeft waarachtig niet te bestaan, als de bevolking maar op haar hoede is." Schlöh, dc Rotterdamse firma Er- hardt en Dekkers, ving de schipbreu kelingen in Hoek van Holland op. Een vertegenwoordiger van deze fir ma, de heer L. Vos, bleek niet in staat iets te zeggen over de ladingof bestemming van het vergane schip. Later op de avond werd echter be kend gemaakt dat het schip geladen zou zijn geweest met split, een grindsoort. Mocht dit inderdaad zo zijn, dan maakt ditdcrampmet de kustvaar der des te raadselachtiger. Dc inspec teur van het loodswezen immers, de heer R. B. Schrabacj. verklaarde gis termiddag desgevraagd ervan over- tuigdte zijn, dat de kustvaarder niet, zoals tot dan toe werd verondersteld, een aanvaring met een onbekend schip heeft gehad, maar dat de lading van het schip zou zijn gaan schuiven. Deze verklaring voor de toedracht ls wel bijzonder merkwaardig, omdat split een buiklading is, die niet of In van de Kriegsmarine geleende trainingspakken kwamen de zeven geredde bemanningsleden van onder raadselachtige omstandigheden vergane Duitse kustvaarder gister middag aan de Hoekse marinesteiger aan land. nauwelijks kan schuiven. Gevoegd bij de opvallende zwijgzaamheid van de volledige bemanning van de gezonken kustvaarder roept dit toch wel wat vraagtekens op. In Rotterdamse -#■ De natuur is royaal vertegenwoordigd op de tuinbouwvakbeurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5