Aantal priesters in bijna tien procent 6 jaar omlaag Advocaat moet pers kunnen inlichten Oestrogeen geeft vrouw niet de eeuwige jeugd' Bisschoppen beraden zich over uitspraak in de kwestie-Gij sen Minister: steun aan wetswinkels „voorwaardelijk" Rabbij nen moeten pastorale werkers zijn COMMENTAREN Eenzijdig Puzzelhoek Een woord voor vandaag TV-reclame 2 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) zal „binnen de budgettaire mogelijkheden" steun verlenen aan de wetswinkels. Hij voegde daar ech ter onmiddellijk Dan toe dat de ver wachtingen op dit punt niet al te hoog mogen zijn. De wetswinkels kunnen nuttig werk doen, vindt hij „mits de werkzaamheden vergezeld gaan van zelfkritiek". De minister zei dit gistermiddag bij de behandeling in de Eerste Kamer van de justitiebe groting. Over de kwestie van de drie oor logsmisdadigers lie in Breda gevan gen zitten zei hij: De zaak ligt nog te gevoelig om er in het openbaar over te praten. Over het hele vraagstuk is bovendien nog een intensief beraad noodzakelijk, meent hij. De minister kondigde aan, dat nog dit parlementaire jaar een wetsont werp zal worden ingediend om tot een nadere regeling te komen van de vermogensstraffen. Maar aan éen to tale herziening van het wetboek van strafrecht zal de ministei in zijn ambtsperiode niet meer beginnen. „We kunnen beter onze krachten spa ren voor gedeeltelijke herziening van onmiddellijk belang". Aan diverse instanties i=- gevraagd te adviseren over de vraag of het te vondeling leggen" van kinderen niet langer meer strafbaar moet worden gesteld. De suggestie hiertoe kwam bij de behandeling van de justitiebe groting in de Tweede Kamer van de KVP-er Van Schaik, partijgenoot van minister Van Agt. Hij dacht daarmee het aantal abortussen kleiner te ma ken. Staatssecretaris Grosheide heeft bij de begrotingsbehandeling gezegd dat de adoptieprocedure zal worden ver kort: de verzorgingstermijn, waarna de adoptieprocedure kan beginnen, zal van twee naar één jaar worden teruggebracht. Van een medewerker JERUZALEM Rabbijnen dienen geen kamergeleerden te zijn, maar pastorale werkers. Zij moeten zich onder de gezinnen bewegen, de leden daarvan met raad bijstaan, het jo dendom leren en, als het nodig is, sociaal werk doen. Dat is de opvatting van de ruim duizend leden tellende rabbinale raad in de Verenigde Staten, die indirect zijn afkeuring heeft uitgesproken over de wijze waarop de rabbijnen in Israël hun taak opvatten. Daarom heeft de rabbinale raad aangekondigd groepen rabbijnen naar Israël te zul len sturen, om in kleine gemeenten en in scholen, waar behoefte is aan een rabbijn die het pastorale werk niet schuwt, te gaan werken. Het orthodoxe jodendom, zo zei de raad, kan een nieuw image krijgen als ^e rabbijnen begrip krijgen wat een modern gezin verlangt. De joden wensen niet meer zoals de rabbijnen vroeger in Oost-Europa en thans in Israël, dat hun geestelijke leiders zich als gestudeerden voordoen, die zich louter met besnijdenis, huwelijk en dood bezighouden, en verder stude ren. Men wenst dat de rabbijnen mid den in het leven staan. Om dat aan de Israëlische rabbijnen te leren zul len groepen Amerikaanse rabbijnen hun werkwijzen in Israël in de prak tijk gaan brengen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het aantal Ne derlandse r.-k. priesters loopt sterk terug. Tegelijk is er een duidelijke veroudering van het priesterkorps. Dat blijkt uit een onderzoek van het katholiek so ciaal kerkelijk instituut (Kaski). Van 1 januari 1965 tot 1 januari 1971 daalde het aantal priesters van 13.570 tot 12.311, een vermindering met 9,3 procent. Tegelijk steeg het aantal 65-plussers van 9,6 naar 14,2 procent. Volgens de Kaski-prognose zullen er in 1974 12.094 priesters zijn, in 1979 11.111 en in 1989 8.764. Het percentage 65-plussers zal stijgen tot 18,5 in 1974, 26,7 in 1979 en 41,7 in 1889. Het Kaski spreekt van een zorgwekkende stroomversnelling. Deze cijfers worden gegeven in een bijlage bij het rapport „De opbouw van de plaatselijke kerk", dat het Kaski in opdracht van de Nederland se kerkprovincie heeft samengesteld, en dat gisteren aan de pers werd ge- presenteert. Volgens het rapport is het toenemend priestertekort het knelpunt van de kerkopbouw gewor den. Missionarissen Wel spreekt het rapport de hoop uit, dat de vermindering van het aan tal seculiere priesters die in het pas toraat werkzaam zijn, voorlopig nog enigszins kan worden verzacht door de aanstelling van reguliere priesters. In dit verband wordt reeds gedacht aan bijscholingscursussen voor terug gekeerde missionarissen. Thans is nog een op de drie Nederlandse priesters in de missie werkzaam. Het aantal diakens, religieuze broe ders en zusters alsmede leken, die fulltime aan het pastoraat deelnemen, stijgt, maar zet nog geen zoden aan de dijk (eind 1971 193). Het rapport zegt ten aanzien van de religieuzen, dat een ambtskwalificatie wellicht een stimulerend effect zou hebben. De rooms-katholieke geloofsge meenschap in Nederland telt nomi naal circa 5.320.000 leden. Daarvan was het aantal misbezoekers in okto ber 1970 nog 2.131.000, dat is veertig procent. In de steden met meer dan 100.000 inwoners is het aantal misbe zoekers in 1970 een derde minder dan in 1966. Dat maakt het aannemelijk en soms onafwendbaar, dat daar één op drie tot vier kerkgebouwen aan het liturgisch gebruik wordt onttrok ken. Niet alleen in de centra van de grote steden, maar nu ook in de na oorlogse stadsuitleg komt de nood zaak tot sluiting van kerkgebouwen op tengevolge van bevolkingsveroude- ring en gezinsverkleining. Toch pleit het rapport voor het creëren van ruimtelijke accommodatie in de nieuwe woongebieden. In deze gebieden (zowel platte landskernen die krachtig industriali seren, als gebieden die rond de grote steden liggen) groeit het aantal rooms-katholieken sterk (tussen 1960 en 1970 met 25 procent). Het rapport houdt rekening met de mogelijkheid, dat over een tiental jaren ongeveer de helft van alle rooms-katholieken in Nederland in dit soort woongebie den is geconcentreerd. Aan pastorale voorzieningen is in deze gebieden des te meer behoefte, omdat het vraag stuk van de verschijningsvorm en de herkenbaarheid van de gelovigenge- meenschap daar scherper wordt ge steld en omdat zij gemakkelijk buiten het bereik van de bestaande paro chiële centra komt te liggen. Nieuw bouw vindt dan ook hoofdzakelijk in deze gebieden plaats. Zonder ruimtelijke accommodatie krijgt men de kerkopbouw in nieuwe woongebieden niet van de grond. Zonder kerkvoorziening ontstaat daar een noodsituatie, die onder de aan dacht verdient te worden gebracht van gemeenschappen elders, die-soms belangrijke sommen investeren in za ken die veel minder urgent zijn, al dus het rapport. Men tracht nu de kosten van nieuwbouw gedeeltelijk te dekken door het gebouw een meervoudige bestemming te geven (schoolaula, sportzaal, toneelzaal) of door het op te nemen in een gemeenschapscen trum of in een oecumenisch kerkelijk centrum. De grootste moeilijkheid hierbij is, dat er hoogst zelden sprake is van andere exploitatiemogelijkhe den van grote zaalruimten dan juist voor kerkdiensten. Dit geldt met na me voor de nieuwe woongebieden rond de steden. Immers, in de stad zelf is veelal de nodige en gewenste accommodatie ruimschoots aanwezig en daar concentreert zich het sociale, culturele en recreatieve leven van de bevolking. Chinese raketten zouden ver reiken WASHINGTON (AP) Het is mo gelijk dat China thans over raketten beschikt die een groot bereik hebben en die diep in de Sowjetunie gelegen doelen zouden kunnen raken. De mi nister van defensie, Meivin Laird zal in zijn jaarlijkse overzicht over de Amerikaanse verdediging aan het Congres nadere mededelingen doen over de Chinese raketbewapening. In 1969, 1970 en 1971 werden respectievelijk 23, 18 en 18 rooms-ka tholieke kerken in ons land gebouwd, terwijl verwacht wordt, dat er in 1972 twaalf worden aanbesteed. Hier van izjn er negen oecumenisch en vijf met meervoudige bestemming. Vorig jaar werden twaalf kerken ge sloten en dit jaar gaan er minstens elf dicht. Vorig jaar was met de kos ten van nieuwbouw een bedrag ge moeid van 11,2 miljoen. Het onder houd van bestaande kerken vergde meer, namelijk 12.1 miljoen, waarvan monumentenzorg 2,5 miljoen voor haar rekening nam. Voortgezet experiment met expressievakken Van onze onderwijsrcdactie DEN HAAG Minister Van Veen heeft besloten dat het experiment ex pressievak als eindexamenvak bij ha vo en mavo het volgende schooljaar zal worden voortgezet. Voor dit experiment is een tweede groep van 40 scholen uitgenodigd; de eerste groep van 40 scholen die het experiment dit jaar al op het eind examenprogramma heeft staan, gaat er ook het volgende jaar mee door. De minister is bereid de betrokken leraar volgend jaar eens per week één zogenaamd experimenleeruur per vak ter beschikking te stellen, waarin de leraar zich kan bezinnen op onder andere de inrichting van het experi ment. Minister Van Veen wijst erop dat hij de leerlingen die een expressievak als eindexamenvak kiezen geen ze kerheid kan geven dat zij bij door stroming van mavo naar havo of van havo naar atheneum ook daar het ex pressievak in hun eindexamenpakket kunnen opnemen. De mavo-4-scholen zullen in ieder geval meedoen met dit experiment; bij de mavo-3-scholen laat de minister de beslissing over aan de school. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De Kamper huis arts H. Pot heeft een welis waar voorlopig maar toch vrij duidelijk antwoord gevonden op de medische strijdvraag of het zinvol is, oudere vrouwen te be handelen met oestrogenen (ge slachtshormonen) zodra zij die niet meer in hun eigen lichaam vormen. Dat antwoord luidt kort en duidelijk: nee, er zijn geen aanwijzingen dat het helpt. Het toedienen van hormonen om bepaalde ziekten bij de vrouw na de overgangsjaren te voorkomen (hart en vaatziekten maar ook borst- en baarmoederkanker) kreeg grote be kendheid door de publicaties van de Tijdens de wintervergadering van de Neder landse Vereniging van Wegenbouwers heeft de voorzitter, ir. H. D. Prins, zich sterk verweerd tegen de opvatting dat de ongebreidelde ontwik keling van het autoverkeer moet worden afgeremd en dat de bevordering van het openbaar vervoer in het verkeerspolitieke beleid weer een hoge prio riteit moet krijgen. Dit is zijn goed recht. Maar het is in zulk een betoog wel oppassen, dat rften met de werkelijk heid niet op gespannen voet komt te staan. Hier enkele zinnen, deels verkort, uit de rede van de heer Prins: „Het openbaar vervoer zit in het slop. De treinen rijden in het algemeen snel en op tijd, maar service is er niet meer bij. Bussen en trams rijden met een bijzonder lage frequentie. Dit openbaar vervoer mist iedere aantrekkelijk heid. Het gaan naar, het wachten in stations pikt de Nederlander niet. De abri's, zo ze er al zijn, zijn koud en tochtig. De treinen, veelal weinig hy giënisch, missen ieder comfort; op de lange af standen zijn weinig mogelijkheden voor restaura tie en als ze er al zijn, zijn ze dikwijls onbemand." In deze citaten zit een stuk overdrijving? En over drijving schaadt. Men loopt dan het gevaar dat de rest van het betoog ook ongeloofwaardig wordt. Want het is gewoon niet waar dat het openbaar Amerikaanse vrouwenarts R. A. Wil son. In Nederland is de bekendste aanhanger de Leidse prof. dr. J. G. Defares, die zijn inzichten niet alleen in de vakpers maar ook met enige regelmaat in een ochtendblad uiteen zet. Dr. Defares is bijzonder hoogle raar in de wiskundige biologie van de mens. Wat dokter Pot nu in zijn praktijk gedaan heeft is eigenlijk het „afle zen" van een experiment dat de na tuur zelf al heeft opgezet. Ongeveer zes procent van de vrouwen blijkt namelijk na de overgangsjaren (de menopauze) toch nog geslachtshor moon te produceren, weliswaar min der dan vroeger, maar regelmatig en tot op hoge leeftijd. Als Wilson en zijn medestanders gelijk hebben moet dit een zeer bevoorrechte groep zijn, die minder ziek wordt. De uiterlijke kenmerken wijzen daar overigens nauwelijks op, want deze vrouwen zijn in het algemeen nogal dik en hebben hoge bloeddruk, verschijnselen die eerder duiden op een verhoogd risico van hart- en vaatziekten. Maar dokter Pot heeft een heel eerlijke vergelijking ge maakt, met behulp van een controle groep vrouwen die evenveel te zwaar waren, in even grote mate verhoogde bloeddruk hadden, en even oud wa ren. ONDERZOEK vervoer elke aantrekkelijkheid mist, dat service vergelijking bestond uit een uit- er niet meer bij is. dat de treinen ieder comfort voi,rlü ondenoek naar verschijnselen tt i j van atherosclerose (aderverkalking) missen etc. Het klopt ook niet op het toenemend en de gezondheidstoestand van het aantal reizigers dat (tot de laatste tariefsverho- hart. De verschillen die hij vond vie- ging) met name van de spoorwegen gebruik len nu eens in het voordeel van de maakte oestrogeen-producerende vrouwen »T. ..i j uit, dan weer in het voordeel van de Niemand in dit land wil de burger zijn vrijheid controlegroep. Maar in geen enkel ontnemen om zich een auto aan te schaffen. Wel opzicht waren de verschillen groter gaat het er om in de toekomst een harmonieus dan uit toevallige schommelingen kan samenspel te krijgen tussen openbaar vervoer en worden verklaard. j r jji T-,:- t-j Het onderzoek van dokter Pot was andere verkeersmiddelen. Dat is gewoon harde een „privé-aansluiting" op een groter noodzaak om ons land zo leefbaar mogelijk te project dat in vijftig huisartspraktij- houden. ken nog steeds in bewerking is Hier- En voor de rest schijnen allerlei instanties die ®aat het om4 een event"e®|. ver" momenteel de schuld van onverhoopte tegenspoed optr^en„ „"bSt-1en baarmoe" op de regering proberen af te wentelen, te ver- derkanker. Conclusies hierover zijn geten dat het huidige kabinet voor de bijzonder nog niet te trekken, vertelde prof. dr. onaangename taak staat orde op zaken te stellen w in onze vastgelopen economie. Een economie, die in de knoop zit omdat we met z'n allen te veel tegelijk wilden en nog willen. Voor het overige, om elk misverstand te voor komen: wegenbouwen vinden we geen „vies" be- iicuucit roep. Integendeel. Goede wegen willen we alle- trouwens rokdat^et helptTzërhij. maal. Maar er is meer nodig in het algemeen be lang. Het is daarom jammer dat het betoog van de voorzitter der wegenbouwers, hoe goed bedoeld ook, zo eenzijdig is uitgevallen. Onderwij sdeskundige valt huidig soci aal-economi sch klimaat aan Van onze onderwijsredactie TILBURG „Met het huidige so ciaal-politieke klimaat in Nederland is een goede lange-termijnplanning van het onderwijs via een nationaal plan waaraan alle betrokkenen over een lange periode loijaal samenwer ken, niet te verwezenlijken". Dit zei de Amsterdamse hoogleraar A. D. de Groot gisteren tijdens het onderwijs-? congres van de katholieke leergangen in Tilburg. Als men in dit sociale kli maat (dat door een traditioneel indi vidualisme gekenmerkt wordt) tot een nationaal plan wil komen, is daar een extra sterke regering voor nodig, aldus de Amsterdamse hoogleraar. En daarvoor zou men in ons land van het dualisme met aan de ene kant het ministerie en aan de andere kant de onderwijsdeskundigen van buiten af moeten. De minister behoudt met zijn mi nisterie in bijna alles zijn vrijheid van politiek handelen. Wat er met een rapport of advies van deskundi gen in raden, stuurgroepen en com missies zal gebeuren, blijft volstrekt afhankelijk van het politieke spel. De officiële commisssies hebben niet meer invloed dan individuele deskun digen. De vaak grote inspanning die die deskundigen zich getroosten, is grotendeels verspild. Als we ooit tot een doordachte, planmatige ontwikkeling van een ter tiair systeem voor 1980 of 2000 willen komen, dan zal die ontwikkeling moeten worden ontworpen en geleid door een orgaan dat zou moeten be staan uit enkele gekozen topvertegen- woordigers uit het veld, enkele top deskundigen en één of meer verte genwoordigers van de minister. Pro fessor De Groot noemde het onbegrij pelijk dat het organisatiebureau McKinsey niet heeft ingezien dat een dergelijk lichaam nodig is om een goede structuurplanning van de grond te krijgen en het beleid op lan ge termijn te voeren. Nixon vraagt om gebed WASHINGTON (DPA) President Nixon heeft het Amerikaanse volk gevraagd te bidden om Goddelijke bijstand voor zijn reizen naar Peking en Moskou. Tijdens het negentiende 'jaarlijkse nationale gebed aan de ontbijttafel' zei Nixon gisteren in Washington: „Bidt u alstublieft voor al daarvoor, dat deze natie onder God, in de persoon van haar presi dent aan Gods zijde zal staan". Senator Strom Thurmond uit Zuid- Dakota beklemtoonde dat Nixon bij zijn toekomstige reizen "onze gebeden harder nodig heeft dan ooit tevoren, omdat hij met staatslieden zal onder handelen die God niet vrezen en ook niet dingen naar Gods zegen". F. de Waard, bij wie dokter Pot gis teren in Utrecht promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Dr. Pot stelt nadrukkelijk dat hij niet het nut betwijfelt van de oestro- geenbehandeling voor vrouwen die tijdens de overgang duidelijke klach ten hebben. Bij die toepassing zie je Kruiswoord-puzzel. Horizontaal. 1. landbouwer. 4. oven krabber, 7. muzieknoot, 8. pookijzer, 10. onder anderen (afk.), 12. priem, 14. korte kous. 15. wig, 16. vreemde munt (afk.), 18. afk. van senior, 19. heilig boek van de Moslims, 22. slag, 24. welluidend, 25. buitenmuur van een gebouw, 26. deel van V. Indië, 28. voegwoord (Fr.), 30. per express (afk.), 31. knopje op een priktol, 33. plaats in de N.O.P., 35. watering, 37. boom, 38. brandverf, 40. voorvoegsel, 41. soort gebakje, 42. gordel. Verticaal. 1. danspartij, 2. bijwoord, 3. soort, 4. water doorlatend, 5. aardrijks kundige aanduiding, 6. gesloten, 7. on ingewijde, 9. schrobnet, 11. plaats in Frankrijk, 13. inspannend pogen, 15. kreuk, 17 verfbordje van de kunst schilder, 18. gevolg, 20. familielid, 21. zandheuvel, 22. paardje, 23. Verenigde Staten van Amerika. 25. gindse, 27. wa ter in Limburg, 29. meisjesnaam, 32. plaats in N.Br33. badplaats m Duits land, 34. mijnheer (Eng.), 36. water in Utrecht. 38. water in Friesland, 39. Chi nese lengtemaat. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal. 1. menagerie 2. Edom - eg - Ens 3. leges - al - Tp 4. plan - takel 5. ORT - lel - era 6. mas - eek - een 7. email - Elia 8. neder - eend 9. enorm - rede. Verticaal. 1. Melpomene 2. edel - ra-' men 3. Nogat - sado 4 amen - lei - er 5. geste - el - RM 6. egaal - keer 7. rel - keel - Ee 8. inter - eind 9. esplanade. Enige tijd geleden werd er in het leerhuis IKÖR-CVKgesproken naar aanleiding van een opname van een vroegere uitzending, waarbij men gespeeld zag het bezoek van een predikant met een ouderling bij een man die juist weduwnaar geworden was. Het was een droevige zaak. ook het gesprek. Van de verslagen man zelf ging weinig uit. Maar wie zal hem dat kwalijk kunnen nemen, hij speelde de rol van de weinig ge- interesseerde. Het verschil tussen de predikant en de ouderling was op vallend. De dominee zei practisch niets en de ouderling wist enkele, zij het bekende, woorden te vinden om hier troost te bieden. Begrijpelijk ging het gesprek over de waarde van dat troostaanbod. En: waarom zei de dominee niets? Van weerskanten werd in het nagesprek nog al abso luut gesproken. De ouderling was te vlot met zijn spreken over de troost en de dominee letterlijk niets-zeggend. In Winter in Antwerpen" van Maurice Gilliams las ik deze zin, die mij weer aan dit gesprek deed te rugdenken: „Want het allersmartelijkste is niet onmiddellijk onder woor den te brengen". Daar zit veel waars in. Het geldt voor mijn besef ook voor het smartelijke zelf. Bij vreugde zullen ons ook vaak de juiste woor den ontbreken, maar we missen ze niet, omdat we dan kunnen zingen of fluiten of allerlei juichende kreten slaken. Maar bij smart ligt dat an ders, willen we niet in zuchten en kermen vervallen. Dat kan wel, maar dan zijn wij toch zo, dat we vinden dat zoiets in de 'eenzaamheid moet gebeuren- In gezelschap kermen ligt ons niet. Ik kan me indenken dat iemand wat wil zeggen en dan niet verder komt dan wat al duizenden keren voor hem in zo'n situatie gezegd is. Maar dat is niet erg, als h\i het op dat moment maar tot iets van hem zelf weet te maken en als het maar als iets dat van harte gemeend is overkomt. Ik kan me ook inden ken dat iemand zit te overwegen wat hij zeggen moet en geen kans ziet de oude gebruikelijke woorden te herhalen. Hij blijft zoeken en vindt niets dan een meelevend zwijgen. Het allersmartelijkste is moeilijk on der woorden te brengen. Iemand zal zeggen: maar de troost toch niet? Ja, ook de troost, want troost die niet door de smart is heengegaan is geen troost. We lezen vandaag: 1 Samuël 121; 13-15. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op een bijeen komst, gehouden ter gelegenheid van de zgn. kerkopbouwzondag op 6 februari in de r.k. kerk, noemde kardinaal Alfrink de kwestie van de benoeming van dr. Gijsen tot bisschop van Roer mond „een zeer delicate aange legenheid". De bisschoppen zijn zich zeer goed bewust van de moeilijkheden, zij zijn aan het bezien hoe en waar zij zich het best over deze zaak kunnen uit spreken, zo deelde mgr. Alfrink mee. Vroeg of laat komt er een uitspraak, verzekerde hij. De kardinaal merkte in zijn toe spraak o.a. op dat kerkbouwzondag een eenvoudig gegeven is, als wij stellen dat het primair moet gaan om de opbouw van de levende gemeente. Het is een ingewikkeld gegeven, wanneer wij bedenken „dat het de institutionele kerk is die, in de ver- Ontslagen soldaat voelt zich door minister benadeeld Van onze Haagse redactie DEN HAAG De dienstplichtig soldaat Sjoerd Decez uit Rheden zou na een confrontatie, met Biafraanse oorlogsslachtoffers "een psychische stoornis hebben opgelopen, op grond waarvan hij ongeschikt is verklaard ovor de militaire dienst. Dit bleek gisteren voor het Haagse amtrenarengerecht, waar een aan klacht van de vader van Sjoerd, de heer G. Decez werd behandeld. Sjoerd werd vorig jaar opgenomen in een kliniek waarin ook Biafraanse oorlogsslachtoffers werden behandeld. D"e confrontatie met hen zou de sol daat een psychische stoornis hebben bezorgd. Medische rapporten onder strepen dit, aldus de heer Decez. In zijn aanklacht beschuldigt de heer Decez de toenmalige minister van defensie, Den Toom, ervan later onvoldoende aandacht aan zijn zoon te hebben geschonken. Hij kwam niet in aanmerking voor een omscholing en werd met een magere invalidi- teitsuitkering ontslagen uit dienst. Sjoerd volgt inmiddels een opleiding tot jeugdleider, waarvan de vader de kosten voor zijn rekening moet ne- vufling van haar verantwoordelijk heid voor het waarachtig leven van de gemeente, enerzijds door veel mensen wordt ervaren als een bedrei ging van dit waarachtige leven en anderzijds zélf als instituut pas zinvol kan leven bij de gratie van de leven de gemeente. Dat gevoel van levens bedreiging is er. Wij moeten dat als kerkelijke leiders niet willen verbloe men of toedekken en wij moeten ons ervoor hoeden dit gevoel te voeden door ons mogelijk meer te identifice ren met wat wij dan „de officiële kerk" noemen, dan met de gemeen schap wier leven zelf op wellicht zeer uiteenlopende menselijke wijze iets openbaart van evangelisch betrokken zijn in de samenleving, waar immers God een boodschap aan heeft, niet van bovenaf maar van binnenuit en van onder op," Mgr. Alfrink vervolgde „Spreken over de officiële kerk kan zeer on heilzaam zijn, omdat dit suggereert dat er daarnaast een niet-officiële kerk zou zijn en dat het daar pas goed ademen en leven is. Dit is, meen ik, de spankracht binnen de kerk in onze dagen, wanneer de kerkelijke leiding zich weet te hoeden voor ver eenzelviging met gevestigde belangen en traditionele gezagspatronen en wanneer binnen de gemeenschap de leden elkaar en de leiding niet alleen blijven bevragen maar vooral ook be vestigen." De kardinaal maakte de aanwezige journalisten duidelijk dat hij zijn re de al had opgesteld voor de benoe ming van dr. J. M Gijsen tot bis schop van Roermond. „Anders zou ik het wellicht toch iets voorzichtiger hebben geformuleerd. Het is maar de vraag hoe het nu overkomt, maar het is zeker niet mijn bedoeling de zaak te polariseren. Op het ogenblik is voorzichtigheid geboden willen wij de pastorale situatie in de hand kunnen houden." Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Een commissie van de Nederlandse Omroep- Stichting heeft zich over het vraagstuk van de regionale en plaatselijke kabeltelevisie gebogen en is o.a. tot deze slotsom gekomen, dat dit soort van televisie verschoond behoort te blijven van recla meboodschappen. Als een van de argumenten daarvoor wordt aan gevoerd, dat de regionale en plaatselijke kranten bescherming verdienen. Reclame via gewestelijke en lokale televisie zou immers de adverteerders althans ten dele weglokken van de kranten die in het verzorgingsgebied van de desbetreffende om roepen verschijnen, en bijgevolg de financiële po sitie van deze bladen ondermijnen. Het valt in de commissie van de NOS te prijzen, dat ze zoveel zorg aan de dag legt voor het lot van eventuele toekomstige slachtoffers van het ver schijnsel televisie-reclame. Maar als de commissie meent wat ze zegt en wij hebben geen enkele reden om daaraan te twijfelen hoe groot moet dan bij de NOS de verontrusting niet zijn over de slachtoffers van de al bestaande tv-reclame? Dat zijn, het is bekend, de landelijke kranten, wier in komstenpositie al verscheidene jaren wordt aan getast door de zuigkracht van het commerciële etherboodschappenbedrij f. Als de verontrusting daarover bij de NOS hevig mag worden genoemd en de nu verschenen nota laat geen andere conclusie toe wat denkt de NOS daar dan aan te doen? Voorstellen de lande lijke tv-reclame af te schaffen? Dat zou in de lijn liggen van wat de commissie-Keyzer ten aanzien van de kabeltelevisie aanbeveelt, maai' misschien onvoldoende rekening houden met de weerbarstig heid van een eenmaal gegroeide praktijk. Een al ternatief is, de landelijke pers tot m lengte van jaren een flinke uitkering uit de STER-pot te ga randeren. Dat biedt de landelijke kranten welis waar minder bescherming dan de commissie- Keyzer aan de regionale en plaatselijke kranten verschaffen wil, maar het zou in elk geval bij de NOS de ergste zorg over de schade die tv-redame in de dagbladwereld aanricht, kunnen wegnemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om te voorko men dat het publiek door politie of justitie eenzijdig wordt voor gelicht, zou de advocaat in de gelegenheid moeten worden ge steld namens zijn cliënt 'n pers conferentie te beleggen. De ad vocaat zou daartoe gerchtigd moeten zijn, als hij niet wordt betrokken bij een persconferen tie of perscommuniqué van po litie of justitie. Dit is een van de aanbevelingen die worden gedaan in het rapport 'Verde diging in de aanval', uitgebracht door de in 1968 ingestelde Studiegroep strafrechtspleging. Deze studiegroep, die werd voorgezetenen door de Rot terdamse hoogleraar mr. L. H. C. Hulsman, heeft haar onderzoek vpr- richt in opdracht van de Nederlandse orde van advocaten. Bij de presentatie van het rapport zei de deken van de orde, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, gistermiddag dat hij 'zeer positief' tegenover deze aanbe veling staat. In de zogenaamde erere- gelen van de orde van advocaten is bepaald dat een advocaat geen recla me voor zichzelf mag maken. Volgens de heer De Brauw is de desbetreffen de regel zo ruim geformuleerd dat een advocaat niets in de weg wordt gelegd de publiciteitsmedia, door middel van een persconferentie of anderszins, in te lichten, als het be lang van de verdachte daarmee niet wordt geschaad en mits natuurlijk de verdachte daarmee instemt. Initiatieven De studiegroep stelt in haar rap port. dat als ondertitel kreeg: 'Een analyse van doeleinden en middelen van de advocatuur binnen de strafrechtspleging', dat de rol van de raadsman in het strafproces in verge lijking met vijftig jaar geleden niet erg veel wij,ziging heeft ondergaan. De betekenis van de raadsman in het strafproces is daardoor verminderd, aldus de studiegroep, gezien de sterke veranderingen die zich binnen het strafrechtelijk systeem hebben vol trokken. In het rapport wordt wel gememo reerd dat sinds de installatie van de studiegroep in 1968 veel met name jonge advocaten al initiatieven heb ben ontplooid die in dezelfde richting als die van de studiegroep gaan, waardoor het rapport 'wellicht wat minder hervormend overkomt'. De studiegroep is ervan uitgegaan dat elke verdachte, ongeacht zijn fi nanciële draagkracht, over de rechts hulp van een advocaat moet kunnen beschikken. Een individu mag geen steun worden onthiuden. als van overheidswege vrij ingrijpende dwangmiddelen jegens hem gehan teerd kunnen worden. Minimaal De heer De Brauw legde er gister middag de nadruk op, dat de over- heid fondsen beschikbaar moet stel len om in strafrechtzaken iedereen de hulp te kunnen geven die hem toe komt. Op het ogenblik, zei hij, zijn de vergoedingen zo minimaal dat het uitgesloten is'dat een jonge advocaat die zich op strafrechtzaken zou willen toeleggen, zich daarmee een begin van een bestaan zou kunnen opbou wen. Daaraan is het te wijten dat er in Nederland een groot gebrek be staat aan gespecialiseerde straf rechtadvocaten. In het rapport wordt onder meer gewezen op de wenselijkheid van een goed geoutilleerde databank, die ad vocaten in de gelegenheid stelt op korte termijn alle nodige inlichtingen te verkrijgen. Deze en andere voor stellen van de studiegroep zijn neer gelegd in een gedetailleerd zevenja renplan. Uitvoering daarvan zal ertoe moeten leiden dat de strafrechtsple ging de achterstand bij de maat schappelijke ontwikkelingen inhaalt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2