STEM SCHRANZ DOORSLAGGEVEND Beatrix Schuba wil stoppen met het Olympisch goud SfffOM72 Top van skisport kan niet zonder commercie Nederlands team gedundnaar opening Spelen Oostenrijkse vedette door zwakke kiir niet naar ijsrevue Sponsor' Franz Kneissl: Laten we toch in ieder geval proberen de kansen voor iedereen gelijk te maken Ajax speelt tegen Olympique M. Weer Minst van hockevelftal Schaatskalender 11 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1972 Van onze speciale (verslaggever SAPPORO Karl Schram zelf mag bepalen of de Oostenrijkse ploeg zich terug trekt van de elfde Olym pische Winterspelen, die morgen in Sapporo worden geopend. Nadat de uitvoerende raad van het Internatio naal Olympisch Comité gisteren het gratieverzoek voor de 33-jarige, wegens zijn activiteiten op het gebied van reclame uitgesloten, skiër had verworpen, maakte Karl- Heinz Klee, de voorzitter van de Oostenrijkse Ski Bond bekend, dat de ploeg zou worden teruggetrokken. „Slechts Karl Schranz", zo voegde Heinz Pruckner, voorzitter van het Oostenrijkse Olympische Comité, er aan toe, „kan voorkomen dat zijn ploeggenoten naar huis terugkeren door hen te vragen ondanks alles te blijven en onder protest aan de Spelen deel te nemen." Het gratieverzoek voor Karl Schranz was gistermorgen ingediend door dr. Rudolf Nemetschke, het Oostenrijkse lid van het IOC. Verwacht wordt, dat Karl Schranz nog vandaag zijn ploeggenoten zal verzoeken te blijven. Dr. Heinz Pruckner en Karl-Heinz Klee hebben het vertrek van de Oostenrijkse ski-ploeg al formeel aan gekondigd. Daarmee maakten zij hun eerder geuite dreiging waar, dat alle skiërs zouden worden terugge trokken indien één van hen niet tot de Spelen zou worden toegelaten. Voorlopig betekent dit dat de twaalf Oostenrijkse Alpine-skiërs vier dames en acht heren) en zeven Oostenrijkse vertegenwoordigers in Noordse nummers buitenspel staan, hoewel het pas in de loop van vandaag duidelijk zal worden in hoeverre dit spel ook serieus ten uitvoer zal worden gebracht. Gisteren bestond er binnen de Oostenrijkse ploeg in ieder geval al onenigheid over de vraag of niet deel nemen aan de training wel de juiste maatregel was. Eén van de groten, bij wie een te winnen medaille boven solidariteit prevaleert, zei bijvoorbeeld: „Wanneer wij ons niet terugtrekken, snijden wij onszelf in de vingers met het nemen van een dergelijke maatregel". De leiding van de Oostenrijkse ploeg, die overigens onder sterke druk staat van invloedrijke fabrikanten en officiële overheidsinstanties, heeft gisteren alles in het werk gesteld om het Internationaal Olympisch Comité alsnog te bewegen de uitsluiting van Karl Schranz ongedaan te maken. Die poging is echter op 7iiets uitgelopen. Avery Brundage, de president van het IOC: „Op de zitting van het congres is slechts even over Karl Schranz gesproken. Maar het beroep tegen de beslissing van het IOC is afgewezen. Karl Schranz hoort hier niet thuis. Temeer omdat hij herhaaldelijk in het openbaar heeft verklaard dat hij geld verdient met deze sport. Dat heeft een slechte invloed op de jeugd. En het is juist die omstandigheid, die hem anders maakt dan de anderen". Het Oostenrijkse Olympisch Comité is ten zeerste verbitterd over de hele gang van zaken. Voorzitter Bruckner: „Niemand heeft zoveel voor zijn sport over als Karl. Zondag was het beestenweer. Niemand waagde de tocht omhoog de bergen in. Slechts één man trotseerde de elementen. Hij ging helemaal aleen trainen en gaf daarmee een duidelijk voorbeeld aan de jeugd. Karl Schranz vond dat hij ook onder die erbarmelijke omstandigheden zich moest voorbereiden op deze Olympiade. En zo'n man wordt uitgesloten. Dat is gewoon een belachelijke zaak". Karl Schranz („Ik vind het sympathiek dat de complete ploeg achter mij staat, maar ik geloof niet dat 't juist is dat het hele team zich opoffert. Tenslotte hebben we nog medaille kansen. Ik zal hen wel vragen op het besluit terug te komen") is overigens door de FIS (internationale ski federatie) niet op de prof lijst geplaatst. FIS-voor- zitter Mare Hodler: „Ik zie niet in welke regel Schranz zou hebben overtreden". Karl Schranz kan de FIS dan ook verzoeken nog dit winterseizoen speciale wereld kampioenschappen uit te schrijven. Hodler: „Er is een FIS.beslissing. dat indien één skiër van de Winterspelen wordt uitgesloten, er wereldkampioenschappen kunnen worden gehouden. Wanneer Schranz hier prijs op stelt zullen we deze dan ook houden en de Olympische ski nummers (zowel Alpine- als Noordse) niet als wereld kampioenschappen beschouwen. Onze kampioen schappen worden dan waarschijnlijk in maart gehouden. Vier plaatsen hebben de organisatie ervan reeds aan geboden: Kitzbühel, Saalbach, Bad Gastein (alle Oosten rijk) en Pra-Loup (Frankrijk). Persoonlijk dacht ik dat het wel Frankrijk wordt. Pra-Loup houdt daarbij op 18 en 19 maart al de laatste wedstrijden van de competitie om de World Cup, en deze races kunnen dan wellicht de wereldkampioenschappen worden". Voor de Noordse nummers is een uitwijkmogelijkheid in Noor wegen, waar de Holmenkollen Ski-wedstrijden (nabij Oslo) als wereldkamipoenschap kunnen gelden. Karl Schranz wilde op een eventueel verzoek de wereldkampioenschappen te houden nog geen commen taar geven. „Ik wil eerst contact opnemen met de heer Hodler". Karl Schranz blijft uiterlijk nog tot zondag in Japan. Hij keert dan terug naar St. Anton, waar hij zich verder gaat voorbereiden op de komende wed strijden om de World Cup. „Ik heb nog een goede kans om deze beker voor de derde keer te winnen", zegt Schranz zelf. Zijn achterstand op leider Henri Duvillard (Fra) bedraagt 14 punten (9783). Jean-Noël Augert (Fra) staat met 94 punten nog tussen hen beide in. SAPPORO De Olympische Spelen zijn voor veel artiesten uit Avery Brundage's ircus een uitstekende gelegenheid om hun marktwaarde voor een eventuele profstatus ot duizelingwekkende hoogte op te voeren. Met name geldt dat voor de kunstrijders en rijdsters, die na een geslaagd Olympisch optreden kunnen rekenen op vette contracten >ij Holiday on Ice en de Wiener Eisrevue. De Amerikaanse Peggy Flemming, winnares ran de gouden medaille in Grenoble, heeft uit haar sportieve succes aanzienlijk méér munt eslagen dan louter de sportieve eer. Zij tekende als ster bij een ijsrevue een contract van naar liefst vijfhonderdduizend dollar (één driekwart miljoen gulden). De kans dat de rote favoriet voor het kunstrijgebeuren in Sapporo, de Oostenrijkse Beatrix Schuba, ich óók in één klap rijk kan schaatsen, moet echter vrijwel uitgesloten worden geacht. De 20-jarige Beatrix Schuba uit ITenen is wellicht de beste verplichte guren-rijdster aller tijden. Moeite- >os en praktisch zonder fouten werkt ij de obligate delen van het unstrijvak af. Beatrix Schuba neemt aarbij steevast een grote voorsprong p al haar concurrentes. Die voor- 3rong h eeft ze echter hard nodig, mdat zij voor een rijdster van een ergelijk niveau een opmerkelijk vakke kür rijdt. Haar grote vaar- igheid in het rijden van de verplich- figuren heeft haar al twee Europe en een wereldtitel opgeleverd. Be- januari tijdens het Europese ampioenschap in Gothenburg had zij jen grote voorsprong opgebouwd na Ie verplichte figuren. Zij raakte die echter bijna geheel wijt tijdens de kür. Wie in de ijsre- u goed geld wil verdienen moet Drgen een perfecte kür te kunnen emonstreren. Gratie cn 'Schwung' ijn elementen, die de basis vormen 'oor een goede professionele carrière, (ioukje Dijkstra, beroemd om haar rervelende sprongkracht, kon haar apaciteiten verzilveren. Beatrix 'chuba mist die kwaliteiten. Een jaar eleden waagde zij een schuchtere oging in de richting van een profes- jonele loopbaan. De belangstelling van de zijde van Ie ijsrevues was echter minimaal, iindsdien heeft Beatrix Schuba de poed opgegeven. Als amatrice heeft zij praktisch alles bereikt, wat er te bereiken valt. „Mij ontbreekt slechts^ de gouden - Olympische medaille. Ik zal er alles voor doen om dat nu te bereiken. Het is het einddoel van joop holthausen mijn carrière. Want hier in Sapporo heb ik het besluit genomen: deze Winterspelen betekenen tevens 't ein de van mijn sport-loopbaan. Na de wereldkampioenschappen is het defi nitief voorbij." Voor Beatrix Schuba zijn er echter nog meer motieven om het kunstrij den op topniveau _vaansieL te^zeggen. Die reden is gelegen in de verande ring van de regels. Tot nu- toe-zijn in de uiteindelijke resultaten vijftig procent kür en vijftig procent ver plichte figuren verwerkt. Na dit sei zoen wordt de verdeling: veertig pro cent verplichte figuren, veertig pro- cent vrije kür en twintig procent ver plichte kür. Voor Beatrix Schuba een hoogst onaantrekkelijke aangelegen heid. Aanpassing van regels lag in de lijn der verwachtingen. Vooral na de Spelen in Grenoble, die, wat de grote plaats, die voor de verplichte figuren is ingeruimd, betreft, dreigde te ont aarden in een regelrecht schandaal. De Oostenrijker Emmerich Danzer, een geweldig kür-rijder, werd zozeer ondergewaardeerd in vooral de ver plichte figuren, dat hij niet aan een medaille toekwam. En in Grenoble was de verdeling nog: veertig procent kür en zestig procent verplichte figu ren. De kunstrijdsters zondigen al zeer lang tegen de beroemde regel 26 van het Olympische reglement. Zij beste den vele uren per dag aan de trai ning. Werk en studie zijn praktisch niet te combineren met deze tak van sport. Vele maanden per jaar doen kunstrijdsters niets anders dan zich met hun sport bemoeien. Beatrix Schuba: „Het is onmogelijk om er iets naast te doen Neem nu mijzelf. Beatrix Schuba oefent in Sapporo. Trainer Leopold Linhart en ploeggenote Solïja Balun volgen de verrichtingen aandachtig. Ik ben acht a negen maanden per jaar iedere dag zes uur bezig met oefenen. Kunstrijden is een tak van sport die geweldige training eist. Wat je op het ijs moet leggen is charme en gratie. Maar wat eraan voorafgaat is een keiharde, bijna onmenselijk zware training. Naast die zes uur ijs- training per dag is er nog een condi tieoefening van anderhalf uur per week en twee maal één uur ballet. Je begrijpt dat er dan van werken niet veel terecht kan komen". Kunstrijden is typisch een sport voor de bevoorrechte klasse. De les sen kosten handenvol geld en boven dien zijn de mogelijkheden om tij dens de training te bouwen aan een maatschappelijke carrière vrijwel ni hil. Beatrix Schuba: „Veel meisjes worden van jongsaf aan door hun ouders gedwongen om op kunstrij den te gaan. Drie- tot vierjarigen zie je soms met tegenzin bezig om zich de grondbeginselen meester te maken. Eigenlijk is dat erg zielig. Zulke kin deren bereiken ook praktisch nooit het hoogste niveau. Want ook in deze sport heb je een geweldige dosis am bitie nodig." De Oostenrijkse topster beoefent haar sport ook al van zeer jong af. „Ik was vier jaar toen ik op de tele visie een programma zag over kunst rijden. Zo jong als ik was, het boei de mij ogenblikkelijk. Vader en moe der vonden het goed dat ik op les ging. Er zat bij mij geen dwang ach ter. De training vond en vind ik heerlijk. Je kunt je uitleven. In hoe verre je de top zult halen, weet je op zo'n jeugdige leeftijd uiteraard nooit. Je kunt niet veel meer doen dan ho pen. Beatrix Schuba's training is voor namelijk door haar vereniging gesub sidieerd. Leopold Linahrt haar trai ner, vangt het meeste geld van de ijsclub uit Wenen. „Het is bijna niet op te brengen voor een particulier. Dit jaar heb ik gelukkig ook steun gekregen van het Oostenrijkse Olym pisch Comité. Dat heeft mij geholpen om in ieder geval nog aan dit seizoen te beginnen. Want na zeventien jaar kunstrijden is het af en toe toch echt wel wat te veel. Als je jong bent, denk je er niet over na. Maar af en toe realiseer je je toch welke waan zinnige levensvorm je hebt gekregen. Het wordt tijd dat ik ga genieten. Mijn kwaliteiten in een revue te gel de maken is voor mij praktisch een onmogelijke zaak. Ik ben nu eenmaal niet het ideale type voor een com merciële zaak als de ijsrevue". In het ijsstadion van Sapporo werd gisteren de generale repetitie voor de openings-ceremonie gehouden. Achter de Nederlandse vlag liepen alleen chef d'équipe Quarles van Uffrod en NOC-directeur Jan Cottaar (rechts). SAPPORO Ard Schenk. Kees Verkerk en Jan Bols zullen morgen bij de openingsceremonie van de elfde Winterspelen zo goed als zeker ont breken. Dit drietal komt op de eerste dag van de Spelen reeds uit op de 5000 meter en de technische leiding acht het niet wenselijk hen voor de ceremonie enkele uren in de kou er wordt sneeuw verwacht te laten staan. De Nederlandse vlag zal worden gedragen door Europees kampioene Atje Keulen-Deelstra. Bij de generale repetitie van de openingsceremonie in het Makomanai-ljsstadion bijge woond door 10.000 toeschouwers liepen gisteren chef de mission jhr. mr. Quarles van Ufford en NOC-directeur Jan Cottaar achter de Nederlandse vlag. De echte topsporters hadden evenals de meeste van hun collega's, met uitzondering van Japan, dat zich op volle sterkte presenteerde voor de eer bedankt. De schaatsers bevonden zich trouwens zo'n 60 km van Sapporo op de ijsbaan van Takomanai, waar rustig werd getraind. De Noren hadden tot maandag hun trainingskamp rond deze ijspiste opgeslagen. Martin Börklund, manager van de Noorse equipe, maakte gisteren de 8tartlijst voor de Spelen bekend. Op vallend daarbij is dat Magne Thomas sen op geen enkele afstand start. 500 m: Per Björang, Lasse Efskind, Ole Chr. Iversen, Jojan Lind; 5000 m: Roar Grönvold, Willy Olsen, Sten Sten- sen; 1500 m: Dag Fornaess. Roar Grönvold, Bjoern Tveter, Svein Erik Stiansen, 10.000 m: Dag Fornaess, Per Willy Guttormsen, Sten Stensen. De Noorse ploeg heeft tot nog toe pas eenmaal op de Olympische schaatsbaan van Makomanai getraind. Vandaag is de laatste gelegenheid. Stiansen heeft over het feit dat hij zo weinig op de echte wedstrijdbaan had kunnen trainen kritiek geuit; anderen waren het mét hem eens. DENVER De Winterspelen van 1976 zullen „normaal" in Denver worden gehou den. Het IOC heeft dit gisteren, on danks de vele bedenkingen en de „val se voorlichting" besloten. Denver zal, omdat de Alphine en Noordse skinum mers op resp. 160 en 240 km van Denver worden afgewerkt, twee Olym pische dorpen optrekken. Sterke steun van het Amerikaanse Congres is bij de IOC-beslissing mede van Invloed ge weest. John Lowe, gouverneur van Co lorado: „Je kunt de Spelen niet aan een plaats ontnemen omdat er wat ki lometers moeten worden gereisd. Trou wens: vanuit Denver Is alles brnnen 2 uur en 40 minuten met de auto bereik baar." Met protesten van een opposi tiegroep, die compleet met 25.000 handtekeningen naar Sapporo was ge komen, hield het IOC geen rekening. De protesten richten zich tegen de kosten van de Spelen en de aantasting van het milieu. OOSTENRIJKS HUIS Het speciaal ook met het oog op de Winterspelen in Sapporo gebouwde „Oostenrijkse huis" is gisteren officieel geopend en dat terwijl de deelname van de Oostenrijkers discutabel is geworden. In het huis (kosten ruim 7 ton) zullen Oostenrijkse wintersportar tikelen tentoon worden gesteld. POLITIEK Tijdens de laatste zitting van het 72e IOC-congres is gisteren een resolutie met betrekking tot Zuid-Afrika aange nomen. Het IOC zegt hierin „met vol doening de vorderingen van het deel nemen van blanken en niet-blanken 1n internationale wedstrijden te hebben opgemerkt. Het IOC hoopt dat de in tegratie in de sport in Zuid-Afrika zich blijft voortzetten en dat de deelneming van een „gemengde" Zuidafrikaanse ploeg aan de Spelen mogelijk wordt. Overigens: gisteren is de samenstel ling van de Zuidafrikaanse damesten- nisploeg voor het torenooi om de Fe deration Cup bekend gemaakt. Slechts blanken maken er deel van uit. Alle Venezolaanse atleten lopen de kans om uitgesloten te worden van de Spelen van München. Binnen zestig dagen moet het Venezolaanse Olym pisch Comité het besluit van de natio nale regering ongedaan maken, dat de regering de controle heeft over het Olympisch Comité. Een controle, die volgens de lOC-regels niet is toege staan. NIEUWE LEDEN Het IOC heeft gisteren vijf nieuwe leden toegelaten: Opper Volta, Soma lia. Lesotho, Jemen en Mauritius. De Westduitser Berthold Beitz werd als opvolger van de vorig jaar overleden Georg von Opel gekozen in het IOC. Van onze speciale verslaggever SAPPORO Franz Kneissl lacht zijn keurig verzorgde gebit bloot )e reeks verwikkelingen rond zijn topskiër Karl Schranz heeft hem en onverwacht grote publiciteit bezorgd. De Kneissl-fabrieken in Cufstein werken nu in record-tempo. De ski's vliegen weg. Want larl Schranz, de man, die op Kneissl-ski's naaf successen raast, is martelaar van deze elfde Olympische Winterspelen. Schranz m Kneissl zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. De drama- ische gebeurtenissen rond de „Leeuw van Sankt Anton" hebben die lommerciële binding nog eens extra duidelijk gemaakt. Maatregelen van Brundage's IOC ebben een tegengesteld effect. Méér sn door welke sportieve prestatie ok, wordt nu de commercie bevoor- eeld. Dezelfde commercie, die Avery rundage ,zo hardnekkig probeert te 'teugelen. Karl Schranz neemt zijn itsluiting nogal nuchter op. „Na- rnrlijk is het volkomen ten onrechte at alleen ik word uitgesloten. Ja, ik ord betaald, maar hoeveel anderen jn er niet, die net zo goed geld ver enen aan de sport? Waarom moet rundages toorn juist mij treffen?" Voor Karl Schranz betekende Sap- >ro de laatste kans om een gouden lympische medaille. Deze 33-jarige te oud om op een volgende gele- :nheid te kunnen rekenen. „In 1964 oest ik mij door mijn ziekte met liver tevreden stellen. In '68 hield de janisatie mij van een gouden me lille af. nu verhindert Brundage mij hoogste Olympische eer tee beha- n. Het heeft geen zin meer voor mij n de Spelen nog langer bij te wo- en. Ik doe er het beste aan om terug gaan naar Oostenrijk." I De 50-jarige Fran,7. Kneissl kent de :i-sport door en door. „Van jongsaf an heb ik op de lange latten ge staan. Ik ben jeugdkampioen van Oostenrijk geweest in de combinatie en bovèndien behaalde ik het kam pioenschap van Tirol. Maar ik heb mijn sportieve carrière niet voortge zet. Het veroveren van een goede maatschappelijke positie was voor mij belangrijker dan de sportieve ee/. Maar ik heb wel altijd mijn belang stelling voor deze sport behouden. Niet zuiver en alleen op zakelijke maar ook op sportieve gronden." Kneissl is niet de grootste skifabri kant van Oostenrijk. Fischer ver koopt aanzienlijk meer, maar deze laatste firma zoekt het meer in de populaire prijzen, terwijl Kneissl zich er steeds op beroept een kwaliteits- produkt te leveren, dat vooral voor sportlieden geschikt is. „Mijn belan gen liggen voor een belangrijk deel in de sportwereld. De ski-industrie is voor Oostenrijk belangrijk. Het bete kent een stuk werkgelegenheid voor ons land en een niet onaanzienlijk percentage van de staathuishouding. Daarom wordt het alpine-skiën ook zo gesteund. De staat, de kamer van koophandel en het bureau voor vreemdelingen verkeer dragen alle maal bij in kosten, die de skiërs ma ken." Franz Kneissl (links) in gesprek met de „verstoten" Karl Schranz. De motieven van Kneissl om skiërs te steunen zijn duidelijk. Een grotere populariteit van de sport stimuleert de verkoopcijfers. „Wij pompen grote bedragen in de Oostenrijkse skibond. Daarmee gokken wij voornamelijk op de jeugd. Alle jongens, die lid zijn van een club, moeten de kans hebben om zich de beginselen van sport eigen te maken. Want alpineskiën is maar al te vaak een sport voor de happy few. Als de regels van meneer Brundage precies worden nagevolgd, dan kun nen alleen de rijken topsport bedrij ven. Want zij zijn de enigen, die zich kunnen permitteren om niet te wer ken, omdat zij dat geld niet nodig hebben. Rijke sportlui kunnen het zich veroorloven om de eeuwige stu dent te spelen. Maar dat is weer niet in overeenstemming met de Olympi sche gedachte. Laten wij toch in ieder geval proberen om de kansen voor iedereen gelijk te maken". Franz Kneissl gelooft in de toe komst van de Winterspelen. „De spe len verdienen een kans om ook in de toekomst het bestaanrecht te bewij zen. Wij moeten alleen zorgen dat de regels worden gewijzigd. Want wat gebeurt er in feite in landen van het Oostblok? Welke belachelijke bedra gen worden er daar niet aan de sportmensen besteed? Daar heeft Brundage nog nooit een onderzoek naar ingesteld. En zo zijn er meer sporten die onder de loep genomen dienen te worden. Want wat denk je van de paardensportwereld? Welke fantastische bedragen gaan daar niet in om? Alles is afhankelijk van het paard. En goede paarden zijn niet te betalen voor de gewone man. Slechts heel rijken kunnen zich dat veroorlo ven. Bij skiën is dat in veel mindere mate het geval. En wanneer de fabri kanten wat steun verlenen, helpen zij niet alleen hun eigen zaak. Zij geven ook de minder bemiddelde een kans om zich te ontwikkelen". De fabrikant uit Kufstein ontkent niet dat er in zijn sport grote bedra gen omgaan. „Karl Schranz krijgt van mij een zekere steun. Maar dat geldt ook voor Messner en andere be roemde skiërs. Die mensen verdienen dat. Alpineskiën op topniveau vereist keiharde training. Je moet mensen de gelegenheid bieden om hun maat schappelijk werk te vergeten en zich te concentreren op sport". De Olympische Spelen brengen niet in alle takken van sport de besten aan de start. De uitsluiting van Schranz betekent, dat een van de be tere mensen aan de kant blijft staan. Kneissl: „Dat is een onbegrijpelijke zaak. De wereld wil toch de beste atleten aan het werk zien? Zorg dan dat ieder land de besten kan afvaardigen. Verander de Olym pische regels zo dat je mannen, die openlijk worden gesteund, ook kan laten deelnemen. Want wat hier ge beurt, is in feite belachelijk. Je moet niet praten over amateurs en profs. Je moet gewoon zorgen dat de beste mensen aan de start komen. Anders verliezen de Olympische Spelen hun waarde". Invloed van de commercie in het Alpine-skiën is groot. Kneissl ontkent dat niet. Toch wil hij die invloed aan banden leggen. „Het moet niet zo zijn dat de commercie de dienst gaat uit maken. Er moeten regels komen, die dat onmogelijk maken. Maar je moet niet de belangrijkheid van de indus trie negeren. Dat is ook onzin. De internationale skibond heeft een reg lement voorgesteld, dat voor alle par tijen acceptabel is. Ieder krijgt zijn plaats, maar de hoogste macht berust bij de bond. Ik geloof dat het FIS- reglement het juiste antwoord geeft op alle problemen, die bij deze Spelen naar boven zijn gekomen". DEN HAAG Met het oog op de weersomstandigheden, die naar alle waarschijnlijkheid opnieuw tot resul taat zullen hebben dat er in het ko mende weekeinde geen voetbal in ons land zal zijn. heeft Ajax besloten vendaag in Marseille een oefenwed strijd te spelen tegen Olympique Marseille om niet al te veel uit het ritme te raken. Olympique was de tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup 1. Ajax won indertijd in Mar seille met 12. De wedstrijd begint om half zeven. NAIROBI Het Nederlandse hoe kt yelftal heeft zijn ongeslagen record tijdens de toernee door Kenia ge handhaafd door met 10 (doelpunt van Kick Thole) te winnen van de ploeg van het Goan Institute. De pioeg heeft nu in acht wedstrijden negentien doelpunten gemaakt en kieeg er nog geen tegen. Op de kalender van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond komt de volgende toertocht voor: MonnikendamVolendam over de Gouwzee (15, 30 en 45 km) voor da mes en heren. Voorlopig vindt deze tccht elke dag plaats zolang het ijs goed blijft. Vandaag: Franeker: nationale lan- gebaanwedstrijden jongens en meis jes 12 14 jaar, 400 en 500 meter; Em- mcloord: rondewedstrijd 80 km; Oosterwolde (Gld.): kampioenschap van Gelderland langebaan junioren A cn B heren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11