Rhodesië loopt risico bloedbad Oestasji's haten Tito's Joegoslavië nog altijd .□nze jaren HlüOT I I Referendum over de echtscheidingswet voor Italië funest Massale ontslagen Franse ambassadeur in Lima verzoekt uitlevering nazi Negerbisschop waarschuwt: „Zonden" nieuw verzamelwerk Luns vindt plan Warschaupact erg vaag Nieuwe cao bij cle Bijenkorf Dona vervroegd vrijgelaten 9 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 SALISBURY, ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP, AFP) De Afrikaanse nationalistenleider bisschop Abel Moezorewa heeft gisteren de Britse commissie Pearce gewaarschuwd voor een bloedbad in Rhodesië, als het Afrikaanse volskdeel niet in de grondwet verankerde volledige politieke rechten krijgt. De commissie peilt de mening van de Rhodesische negers over de voor waarden voor het verlenen van onaf hankelijkheid aan het door een blan ke minderheid bestuurde Rhodesië waarover met Engeland overeenstem ming is bereikt. De bisschop, die voorzitter is van de ANC (Afrikaanse Nationale Raad), verscheen in Salis bury met vijf anderen voor Lord t'earce, die voorzitter van de Britse commissie van onderzoek is. Het Brits-Rhodesische akkoord over de onafhankelijkheidskwestie •van de hand wijzend zei de bisschop: „Zolang we het soort wetgeving heb ben als nu zal het onbehagen van de negers over de behandeling dié zij krijgen misschien niet zeer binnen kort aan het licht komen. Ik wil ech ter voor blanken en zwarten duide lijk verklaren evenals voor u, voordat u naar uw land terugkeert dat wij hebben geweigerd een grond wet te aanvaarden, die naar onze overtuiging het zaad strooit voor een bloedige revolutie". Opgekropt „De klachten van het Afrikaanse volksdeel, zoals die over rassenschei ding en onderdrukking, zijn zowel politiek als psychologisch van aard. Maar de Afrikanen hebben geen mo gelijkheid, hun grieven te uiten. Daardoor worden zij opgekropt. De moorden op ongewapende mensen", aldus de bisschop, „zijn schandelijk en slecht". Hij zei te hopen, dat de commissie een duidelijk 'neen' namens de Afri kanen aan zijn regering zal overbren- De tweede aflevering van „Elisa beth R." zal gisteren de meeste kij kers wel aan het eerste net hebben gebonden. Jammer dat de KRO daar niet op bedacht is geweest, anders zou de eersteling van de Ierse serie „Wie zonder zonden is" op een guns tiger tijdstip zijn uitgezonden. Deze Granada-produktie1 verdient namelijk de belangstelling van fijnproevers op toneelgebied, wanthierin zijn inte ressante staaltjes van Iers acteerta lent te bewonderen. John Carson gaf kostelijk gestalte aan de gepensioneerde majoor die omwille van een pas na tien jaar ge wettigde liefde katholiek wil worden, maar die in zijn nieuwe beleving op en top de officier blijft: verzot op orde en regelmaat en op „het sys teem". Cyril Kusacks vertolking van de monseigneur was doorstraald van de levenswijsheid en het humorbe- grip, waarmee zo'n oude leidsman zijn overijverige bekeerling ertoe brengt, niet zo hard van stapel te lopen. Wie wat moeite heeft gehad met de vele „aanroepingen" in dit stuk, moet wel bedenken dat ze bij de Ierse geest horen als het zout in de pap. In de Mary Tyler Moore-show heb ben we voor het eerst een acteur bo ven de middelmaat ontdekt. Als be lastingcontroleur liet Paul Sand zien dat hij over een aanstekelijk mimisch vermogen beschikt. Brandpunt is begonnen, hogere ogen te gooien in het Vlaamse land. De nevenbedoeling: wederzijds wat meer begrip kweken en aan beide kanten vooroordelen slechten, is geen overbodige bezigheid. Over welk acteertalent zou Willem Duys toch beschikken, dat vrouwen bij drommen in zijn winkeltje ko men? Hij heeft in elk geval iets dat- de melkboer niet heeft: een fijne neus voor de gevoelige tour. Wij heb ben bij het kijken naar de Zwitserse schaatser Franz Krienbühl al zo vaak gedacht: Wie haalt deze sympathieke kerel voor een Nederlands voetlicht? En ja hoor, Willem^deed het. T. .H gen en beweerde, dat de ANC door procent van de Afrikaanse bevolking, maar ook door blanken, kleurlingen en Aziaten wordt gesteund. De bewe ging was in december gesticht in een 'even spontane als brede reactie op de Brits-Rhodesische overeenkomst, met als taak. de voorwaarden op geweld loze wijze te verwerpen.' Moezorewa vervolgde, dat de on derhandelingen over het akkoord met volledige uitsluiting van de erkende Afrikaanse leiders waren gevoerd. Op die manier zal geen akkoord over de Rhodesische kwestie haalbaar zijn. Eén van de weinige voordelen van de jongste ontwikkelingen noemde de bisschop het feit, dat de Afrikanen nu tenminste openlijk 'neen' kunnen zeggen. „Dit is de eerste en laatste kans voor de Afrikaanse bevolking om een vonnis uit te spreken over het blanke minderheidsbewind". De bisschop zei te twijfelen aan het effect van het onderzoek van de com missie, omdat hij gelooft dat geen en kele commissie op de juiste wijze kan functioneren in de huidige sfeer. Het minderheidsbewind tolereert eenvou dig geen rechtvaardige peiling van de publieke opinie. Een bewijs hiervoor acht de bisschop de aanhouding van Afrikaanse nationalisten en het stre ven van de regering-Smith, de cam pagne van de ANC onmogelijk te ma ken. Hij beschuldigde dit bewind er van, op alle mogelijke manieren het jawoord van de stamhoofden te ver krijgen. YN In Addis Abeba, wadr de Veilig heidsraad een week vergadert, is Rhodesië het belangrijkste punt op de agenda van het gemeenschappelijk beraad met vertegenwoordigers van ongeveer 40 Afrikaanse landen. Gastheer keizer Haile Selassie zei in zijn openingstoespraak, dat de Raad niet moet vervallen in de fou ten van de Volkenbond. Zoals bekend heeft de keizer in 1935 tevergeefs voor deze organisatie maatregelen ge vraagd tegen de Italiaanse agressie, waarvan zijn land het slachtoffer werd. „Er moet nu tot handelen worden overgegaan tegen racisme en kolonia lisme in Afrika", aldus de keizer. De voorzitter van de OAE (Organi satie voor Afrikaanse Eenheid) vroeg de Raad het bestuur over Namibië het vroegere Zuidwest-Afrika in handen te nemen, de overeenkomst tussen Engeland en Rhodesië ongeldig te verklaren en Portugal en Zuid- Afrika uit de volkerenorganisatie te stoten. Zoals bekend kan Engeland in de Veiligheidsraad van zijn vetorecht gebruik maken. NANTES, (AP) Meer dan honderd brandweermannen hebben gister avond drie uur moeten vechten om een grote brand in de kathedraal van Nantes te bedwingen. Het dak van de kathedraal en veel van het oude houtwerk is volledig verloren gegaan. Toen men tegen tien uur in de avond het vuur meester was, bleek een belangrijk deel van de kathedraal met name de zijkapellen, de sacris tie, het grote orgel, het grafmonument van koning Frans de twetede van Bretagne en verscheidene kostbare schilderijen te zijn gespaard. Deskundigen zijn van oordeel, dat er echter zeker een .jaar nodig zal zijn om de scfyade te herstellen. De schade valt nog niet te schatten. De bouw van, de kathedraal werd be gonnen in 1434 en voltooid in 1893. De brahd schijnt te zijn veroorzaakt door het omvallen van een fles acyte- leen. De restauratie van de kathedraal, die in de tweede wereldoorlog zwaar werd beschadigd, was in dc laatste fase. De graftombe van koning Frans II en Marguerite de Foix uil de 16e eeuw zijn zoals gezegd behouden. GUATEMALA (Reuter), In ver band met berichten over het zenden van Britse troepen naar het naburige Brits-Honduras is het leger aan Gua temala in staat van alarm gebracht. Dit heeft een militaire woordvoerder in Guatemala-stad vrijdagavond mee gedeeld. LIMA (AP) De Franse am bassadeur in Lima, Albert Chambon, heeft vrijdag de Peru viaanse regering verzocht de in Duitsland geboren Boliviaanse staatsburger Klaus Altmann te arresteren en in hechtnis te hou den opdat hij kan worden uitge leverd. Altmann zou de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde nazi Klaus Barbie zijn. De ambassadeur heeft zijn verzoek persoonlijk overgebracht aan een me dewerker van minister van binnen landse zaken generaal Pedro Richter teneinde te bewerkstelligen dat Alt mann wordt aangehouden voordat hij Peru verlaat. Altmann, die sinds oktober in Lima heeft gewoond en geregeld heeft ont kend Barbie te zijn, is door de Peru viaanse politie verzocht het land te Door VINCENT BUIST BELGRADO In balling schap levende Kroatische extre misten, die deze week waar schijnlijk een Joegoslavisch vliegtuig lieten verongelukken en bij Zagreb een aanslag op een trein pleegden, hebben meerma len laten weten, dat alles geoor loofd is bij hun strijd voor een vrij en onafhankelijk Joegosla vië. De extremisten, die bekend staan als Oestasji's, begonnen hun activitei ten in het begin van deze eeuw en kregen met de opkomst van het voor oorlogse fascisme veel invloed. Een van hun meest opzienbarende acties was in 1934 in Marseille de moord aanslag op koning Alexander de Eerste, een Serf. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen Kroatië vier jaar lang een Italiaanse vazalstaat was, stonden de rechtse, katholieke Oes tasji's op de toppen van hun macht, die zij onder meer gebruikten om en kele honderdduizenden gehate Serven af te slachten. Toen maarschalk Tito en zijn parti zanen de nazi's hadden verdreven, namen de communisten de macht in 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering 1,-met onderstaande bon. In envelpp zonder postzegel opsturen haar postbus 4570 Amsterdam. Kroatië over en werden de Oestasji's met harde hand om zeep geholpen of in ballingschap gejaagd. Een tijdlang konden de fanatieke bannelingen zich vrij geriefelijk in Beieren vestigen, waar ze vorstelijk werden gesteund door ex-nazi's. Maar sinds de komst van kanselier Willy Brandt zagen zij zich gedwongen hun bases naar Scan dinavië, en met name Zweden, te verplaatsen. Verdeeldheid Hoewel gedomineerd door de vurige ambitie een onafhankelijk Kroatië te grondvesten en de Federale Repu bliek Joegoslavië te torpederen, zijn de Oestasji's toch in verscheidene groepen uiteengevallen. Eén groep, die zich in West-Berlijn heeft genes teld, streeft naar een onafhankelijk Kroatië door Moskou te paaien en een strategisch belangrijke marineba sis aan de Kroatisch-Adriatische kustlijn aan te bieden. Maar partij leider Leonid Breznjew schijnt zich vorig jaar september tijdens zijn be zoek aan Tito van deze toenaderings pogingen te hebben gedistantieerd. De afgelopen weken hebben nieuwe Kroatische leiders in Zagreb te ken nen gegeven, dat buitenlands vertoe vende Oestasji-elementen zich heb ben vertinden met in Kroatië leven de nationalisten om Kroatië uit de Joegoslavische federatie te breken. Er zijn berichten, dat de Joegoslavische politie naarstig op zoek is naar doku- menten, die deze alliantie zouden kunnen bewijzen. Crisis Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1,-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. P'aa,s ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per al Deze politionele activiteit zou voor al zijn opgeflikkerd na de nationalis tische crisis van de afgelopen maan- gen het in Servië gelegen Belgrado en scheepse studentendemonstraties te gen het in Eervië gelegen Belgrado en OTrAWA (AP) Secretaris-gene raal Luns van de NAVO heeft vrijdag de laatste verklaring van de landen van het Warschaupakt met betrekking tot troepenvermindering in Europa „vaag" genoemd. „Er zou wat meer body in hebben kunnen zitten." aldus Luns in een voorzichtig verwoord commentaar op de woensdag na de topconferentie van Praag door het Warschaupakt uitge geven verklaring. Deze verklaring stemde in met het beginsel van troepenvermindering in algemene termen, maar ging niet in bijzonderheden en gebruikte ook niet de term „wederzijdse en evenwichti ge troepenvermindering", die de navo de afgelopen drie jaar heeft gebezigd. eindigde met een grootscheepse zui vering van partij en regering in deze Joegoslavische deelrepubliek, waarbij honderden autoriteiten hun baan ver loren Als eventuele bindingen zul'en worden ontdekt tussen de Oestasji's en ontslagen functionarissen, zullen zeker processen volgen. Oestasji's waren de afgelopen jaren verantwoordelijk voor tal van bom aanslagen en andere gewelddadighe den, zoals de moord op de Joegoslavi sche ambassadeur in Zweden. Deze moord werd gepleegd door jeugdige Oestasji's, wier anticommunisme niet minder fel is, als dat van hun ouders, wat aantoont, dat de haat tegen Tito's Joegoslavië niet met de tijd is ver dwenen. Vincent Buist is correspondent van het persbureau Reuter in Belgrado. AMSTERDAM Het personeel van de Bijenkorf, Hema, Galeries Modernes en Perry van der Kar krijgt in 1972 een prijsstijgingscom pensatie van maximaal 7.5 procent. Mochten de prijzen nog meer stijgen dan zal over verdere compensatie in de lonen nader overleg met de vak bonden plaatsvinden. Dit blijkt uit een communiqué, dat de directie van Koninklijke Beheer Bijenkorf, waarin genoemde bedrij ven zijn ondergebracht, gisteren heeft verstrekt over het met de vakbonden bereikte akkoord over een nieuwe cao voor de ruim 10.000 werknemers in dit concern. De salarissen gaan op 1 februari a.s. 4.5 pet omhoog (inclusief 1.4 pet. na-compensatie voor prijsstijgingen in 1971 en een aantal verbeteringen van secundaire arbeidsvoorwaarden), de minimum-vakantiegratificatie wordt opgetrokken tot ƒ75) voor werknemers vanaf 23 jaar en jongere kostwinners. De jeugdsalarissen wor den aangepast en uiterlijk 1 februari 1973 zal de werktijd worden verkort tot 40 uur per week. verlaten voor zijn eigen veiligheid gezien de reacties die de tegen hem ingebrachte beschuldigingen hebben gewekt. Vergezeld door twee politieagenten is Altmann woensdag uit Lima per auto vertrokken naar de grensstad Puno in het Andesgebergte van waaruit hij naar Bolivia zou willen terugkeren. In een officiële verklaring heeft de Franse ambassadeur gezegd dat hij zijn verzoek tot het ministerie van binnenlandse zaken een niet tot dat van buitenlandse zaken heeft gericht om hierdoor tijd te winnen. Chambbn verklaarde dat hij zaterdag zijn verzoek mondeling aan het mi nisterie1 van buitenlandse zaken zou overbrengen. Het verzoek van Cham bon volgt op de aankomst in Lima vanmevr. Beate Klarsfeld, een van de medewerksters van de internatio nale liga tegen anti-semitsime en ra cisme. Documenten Mevrouw Klarsfeld, die donderdag avond uit München in Lima aan kwam, heeft verklaard te beschikken over fotografische documenten en an dere Stukken die bewijzen dat Alt mann Klaus Barbie is. Barbie was in de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo in Lyon. NIEUWERSLUIS/DEN HAAG De dienstplichtige militair Hans Dona, die op 18 november werd ingesloten in het Depót voor discipline in Nieu- wersluis, zal daaruit vandaag voor waardelijk worden ontslagen. De straf van Dona, die door het hoog militair gerechtshof tot drie maanden tuchtklasse werd veroordeeld, zou op 15 februari aflopen. Wegens goed gedrag is Dona ruim twee weken eerder in vrijheid gesteld. Op een daartoe door de commandant van het strafkamp ingediend voorstel, heeft de minister van defensie gun stig beschikt. Hans Dona hoeft de tijd die hij in Nieuwersluis heeft doorge bracht, ook niet na te dienen. De mi nister heeft een verzoek daartoe van Dona ingewilligd. Dona, die op 14 januari zou zijn afgezwaaid, wordt met ingang van vandaag ook met klein verlof gezonden. Dona werd in november veroor deeld wegens publikaties in een af delingsblad van de VYDM, waarvan hij redacteur was. Zijn mederedacteur Wim Schul werd eveneens tot drie maanden tuchtklasse veroordeeld. Schul, wiens straf eveneens op 15 februari verloopt, wordt nog niet in vrijheid gesteld. Ook zijn verzoek om niet te hoeven nadienen is nog niet ingewilligd. Volgens de Legervoorlich- tingsdienst zal minister De Koster in dezen pas een beslissing nemen als kan worden beoordeeld of Schul zijn dienst, zowel in de tuchtklasse als daarna bij zijn onderdeel naar tevre denheid heeft verricht. Schul zwaait in maart af. Volgens de voorzitter van de VVDM, Jan van Bergen, wordt tegenover Schul een hardere lijn gevolgd, omdat deze tijdens zijn detentie in de Solda tenkrant, het blad van de Bond voor dienstplichtigen (de 'witte' BVD), een artikel heeft gepubliceerd dat onjuist en beledigend werd geacht. Twee generaals zouden op grond van dat artikel een klacht tegen Schul hebben ingediend. Een woordvoerder van de BVD bevestigde dit laatste. (Vervolg van pag. 1) Bezorgdheid In een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Limburg hebben negen metaalbedrijven, verenigd in de con tactgroep metaalverwerkende indus trie Limburg, al eerder uiting gege ven aan hun bezorgdheid over de slechte gang van zaken in de metaal industrie. GS hebben minister Lang- man van economische zaken tijdens een overleg in Den Haag deze week op de acute noodsituatie van de me taalbedrijven direct gevolg van de mijnsluitingen in Limburg gewe zen. Hoewel de minister geen concre te toezeggingen deed, beloofde hij GS wel de problematiek rond de Zuid limburgse metaal in het gehele indus trialisatiebeleid voor Zuid-Limburg op te nemen. Volgens de heer E. M. Mastenbroek, directeur van DEMY Staalconstruc tie- en montagebouw in Geleen zijn niet alleen de mijnsluitingen oorzaak van de noodsituatie. Vooral het uit blijven van industriële orders van Shell en DSM te Borti, waarop vele metaalbedrijven hun produktieplan- nen hadden gericht, heeft de Lim burgse metaalindustrie veel kwaad gedaan. De metaal in Zuid-Limburg zal naar andere markten moeten zoe ken. maar worden daarbij ernstig ge hinderd door de bezuinigingspolitiek van het kabinet-Biesheuvel, aldus de heer Mastenbroek. door Jaap den Boef De demissionaire Italiaanse premier Emilio Colombo weet nu zeker dat hij nog een ander groot probleem moet oplossen, wil hij slagen in de door presi dent Giovanni Leoni verstrekte opdracht tot vorming van een nieuw kabinet. De door econo mische recessie en sociale on rust veroorzaakte crisis dreigt nog gecompliceerder te worden als gevolg van de uitspraak van het Italiaanse Constitutionele hof, dat een referendum over de in decèmber 1970 aanvaarde echtscheidingswet niet in strijd is met artikel 75 van de grond*- wet. Het Hof (enigszins te vergelijken met het Amerikaanse Hooggerechts hof) deed deze week uitspraak, nadat het twee weken achtereen had gede batteerd over het door ruim 1.3 mil joen tegenstanders van de echtschei dingswet gevraagde referendum. Blijkbaar heeft het Hof geen aan leiding gezien een afwijzende hou ding aan te nemen. In artikel 75 van de grondwet staat nl. slechts dat een referendum verboden is: als het gaat over begrotingskwesties, belasting wetten, amnestieverlening en het recht om internationale verdragen te ratificeren. Niettemin hebben voorstanders van de echtscheidingswet tot het laatst toe gehoopt, dat de beslissing negatief zou uitvallen. Ook de Democrazia Cristiana, die tegen de wet was toen deze in 1970 door de socialist Loris Fortuna door het parlement werd ge jaagd, zou dan veel narigheid be spaard zijn gebleven. De wet werd aanvaard met de stemmen van de sociaal-democraten, de linkse socialisten, de communisten en enkele andere groepen voor. De mocrazia Cristiana, neo-fascisten en monarchisten stemden tegen. De DC had overigens haar vertegenwoordi gers vrijgelaten in het uitbrengen van hun stem. Dertien maanden lang werden zo'n duizend huwelijken per maand ont bonden. En nu is er nog een 'wacht lijst' van vele tienduizenden die om scheiding hebben gevraagd. Dit grote aantal is geen gevolg van een plotse linge bandeloosheid onder de Ita liaanse gehuwden. Het houdt uitslui tend verband met het feit dat schei ding in Italië sinds de val van Napo leon Bonaparte onmogelijk was ge weest. De ontbonden en nog te ont binden huwelijken waren al lang ge leden gestrand. En vroegere echtelie den leefden veelal geruime tijd in concubinaat Van Colombo verwachten met na me de linkse socialisten van Frances co de Martino dat hij meewerkt aan het verijdelen van het referendum. Dit zou vrijwel zeker een meerder heid voor de tegenstanders van de echtscheidingwet opleveren. Vandaar dat de voorstanders van de wet er niefs voor voelen, het resultaat van het referendum af te wachten. Zij zouden het op de volksraadple ging kunnen laten aankomen om ver volgens een gewijzigde echtschei dingswet door het parlement te sle pen, zodat er nauwelijks in de wetge ving een hiaat zou ontstaan. Die nieuwe wet zou dan weer door een nieuw tijdrovend referendum onge daan gemaakt moeten worden. Zorgen voor premier Colombo Voorkomen is volgens de voorstan ders van de echtscheidingswet ook in dit geval echter beter dan genezen. De verkiezingsstrijd, die aan het hou den van een referendum (op een zon dag tussen 15 april en 15 juni, aan te wijzen door president Giovanni Leo ne) zou het karakter kunnen krijgen van een 'heilige oorlog': Er zou op nieuw enorme verdeeldheid ontstaan tussen voor- en tegenstanders. De scheidingslijn zou dwars door fami lies heen lopen, die met ernstige con flicten opgescheept dreigen te wor den. Op politiek terrein zou het mogelijk kunnen zijn, dat het uitblijven van een akkoord over maatregelen ter voorkoming van het referendum voorlopig het einde van de coalitie tussen de Democrazia Cristiana en de linkse socialisten zou betekenen. Tegen de verwachting hebben de laatsten echter hun voornemen laten varen om van formateur Colombo te verlangen, dat eerst de kwestie van het referendum wordt geregeld. De besprekingen hierover zo hebben zij kort na de uitspraak van het Con stitutionele hof laten weten kun nen parallel lopen met de onderhan delingen over de sociaal-economische problemen. Invloed van paus Paulus Dat neemt niet weg, dat er een op lossing moet worden gevonden voor dat een nieuw kabinet kan worden gevormd. Colombo is bij zijn pogin gen alle scherven aar) elkaar te lij men vooral aangewezen op de mede werking van zijn eigen partij. De De mocrazia Cristiana heeft totdusver echter geweigerd te laten weten, of zij bereid is mede te werken aan verijdeling van het referendum door zich niet te verzetten tegen aanvaar ding van een nieuwe echtscheidings wet. Aangenomen wordt, dat haar aar zeling van tactische aard is en dat zij als het er op aankomt haar medewer king afhankelijk zal maken van ma tiging van de bestaande wettelijke bepalingen ten aanzien van echt scheidingsmogelijkheden. In dit ver band heeft de socialist Loris Fortuna de man die in december 1970 de echtscheidingswet door het parlement #wist te drukken de communisti- 'sche partij ervan beschuldigd, naar een akkoordje me met de christen democraten te streven. De CP zou be reid zijn aan een gematigde versie van een nieuwe echtscheidingswet mee te werken, om haar doel te kun nen bereikén. Hoe dit zij: het is waarschijnlijk, dat de christen-democraten ook dit keer vrijgelaten zullen worden in het uitbrengen yan hun stem, als andere partijen in het parlement een nieuwe echtscheidingswet indienen. Een keus die meer voldoening geeft, hebben zij niet. Zeker niet als zij zich door de grote onenigheid tussen de langza merhand traditionele regeringspar tijen genoodzaakt zouden zien, een minderheidskabinet te vormen. Al was het alleen maar vanwege de on verkwikkelijke strijd, die een onver mijdelijk referendum vooraf zou gaan. Vervroegde verkiezingen, die het referendum een jaar kunnen ver schuiven. lijken ook niet het geschik te middel om Italië van zijn proble men af te helpen. De voornaamste regeringspartijen zouden de rekening gepresenteerd krijgen voor een falend sociaal-economisch beleid. En de echtscheidingskwestie zou voor een belangrijk deel de verkiezingscam pagne mee beheersen. Daar komt bij, dat het referendum slechts zou wor den opgeschoven en na een jaar toch gehouden zou moeten worden. Een laatste mogelijkheid is het in dienen van een wetsvoorstel, waarin bepaald wordt, dat een referendum tegen een wet pas drie jaar na aan vaarding door het parlement kan worden gehouden. Het is echter de vraag, of een dergelijk initiatief zo het al kans van slagen zou hebben nog van toepassing kan worden ver klaard op het referendum over de echtscheidingswet. Begrijpelijk geeft men in politieke de voorkeur aan een andere oplossing, al realiseert men zich dat zij hoe zij ook uitvalt slechts een tijdelijk karakter kan hebben. Italië zit nog steeds opgescheept met verdragen, die de dictator Benito Mussolini met het Vatikaan heeft ge sloten om op de steun van de rooms- katholieke kerk te kunnen rekenen. De opstellers van de grondwet van 1947 hadden er geen moeite mee, om dat 25 jaar geleden heel anders tegen het echtscheidingsprobleem werd aangekeken, dan nu ook in chris ten-democratische kringen het ge val is. Bovendien had de DC de steun van de kerk broodnodig om zich staande te kunnen houden tegenover de snel in omvang groeiende commu nistische partij van Palmiro Togliatti. De oppositie van het Vatikaan is fel geweest Het heeft zich echter niet durven beroepen op de met Mussolini gesloten verdragen. De mogelijkheid zou dan groot ziin geweest, dat in het Italiaanse parlement een actie zou ziin ontketend om deze verdragen te annuleren. Wel heeft de roomskatho- lieke kerk haar uiterste best gedaan om het voor een referendum over de echtscheidingswet vereiste minimum aantal (een half milioen) stemmen bil elkaar te kriigen. Er kwamen zelfs ruim 1.3 milioen handtekeningen hin- nen, die door het Hof van Cassatie in orde werden bevonden. President Leone zal gepr\ haast maken met het vaststellen van een datum voor het referendum, omdat niemand er belang bij kan hebben de politieke partijen voor de voeten te lopen zolang zij probeert een complex van pro blemen (waarvan de echtschei dingswet er slechts één is) on der bijzonder moeilijke omstan digheden op te lossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9