Beschamende zaken bij Het van Vaderland O Maskerete bracht musical Beeld 'te duur' voor Katwijk Kreatief Sentrum kan voor deel weer open Winnaars kleur- wedstrijd Auto de sloot in na een rukwind Ridderveld II kan bouwrijp worden £)wja. HONGAARSE GASTRONOMISCHE WEEK Secretaris Feenstra geïnstalleerd' Afscheid van G. Braak Hekke SPANNENDE AVONTUREN ONDER DE ZEESPIEGEL UITGEVERIJ T. WEVER ANTWOGRDNR. 5 FRANEKER BESTELBON LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 JANUARI 1972 <eti er 1 'IDEN De kinderoperettegroep ,n iterette gaf gisteravond in het '.-theater (Levendaal) twee op- ingen van de kindermusical neer Popper en zijn pinguins". rouw W. J. Stam-Van der Staaij eef de tekst, Ada van der Bent tijbehorende illustrerende of be- dende muziek. e maakten al eerder (in oktober cennis met deze musical, die toen :t Volkshuis tot leven kwam. Het toneel van het primitief aan- LAK-theater heeft de voor van het onmiddellijk contact de overzichtelijkheid. De toe- uwer voelt zich hier nauw bij gebeuren betrokken. In dit geval c dit te meer; waar het spel hier laar (in de circus-voorstelling) xeten uit het publiek vraagt. :t viel mij op, dat de grotere en ïere spelers zich in verschillende ities aardig goed konden ver- tsen. Maar het moet dan wel er- dat een klein aantal van hen andeling droeg. Zonder het pril- laar duidelijke talent van die len zou het hele geval zeker in list zijn gebleven. Over 't geheel i er duidelijk gesproken en itaan gehandeld, aar de regie was vaak niet strak teg. Vooral in een paar ingewik- scènes (circus) leidde dit tot li rommelige akties. Het troepje ins had door aankleding en be lt ing veel meer op die toch zo cbaar te imiteren komische vo- kunnen lijken. Maar het pu- vooral het jeugdige deel, heeft wel geamuseerd. Dit gold dan al een aantal goed geslaagde e details. koortjes klonken vlot en soms pittig (de schuldeisers) Ada van Bents muziek paste goed bij de deling. De componiste begeleidde de, van haar bekende, vaardig- Johan van Wolwswinkel. ctitvervloot, Spaareffecten, ibtenarenspaarregeling, Irijfsspaarregeling etc. LEIDSE SPAARBANK Plannen voor ochtendblad al lang bekend "pR hebben een heleboel jongens en meisjes meegedaan aan de kleurwedstryd in ons Kerst nummer. Het was verschrikkelijk moeilijk om aan te wijzen wie de tekening van het meisje met de zwavelstokken het mooist hebben gekleurd. Daarom hebben we naast de 5 hoofdprijzen van 10 nog 5 troost prijzen toegekend. Deze prijzen zullen worden thuisgestuurd. De hoofdprijzen van 10 zijn voor: Anneke Heemskerk, Collegian- tenstraat 48, Rijnsburg, 11 jaar; Hanneke Filippo, Juweelstraat 19, Alphen aan de Rijn, 9 jaar; Magda Kromhout, Korte Voor- houterweg 15, Rijnsburg, 8 jaar; Marco de Ridder, Hoflaan 45. I.eidcn, 7 jaar; Wim van der Plas, Pr. Marjjkelaan 16, Katwijk, 6 jaar. De troostprijzen zullen worden toegestuurd aan: Karin Creyghton, Roerdomp- straat 3, Leiderdorp, 11 jaar; Arie Boudewijn, Brederostraat 28. Leiden, 10 jaar; Petra Zanoli, Levendaal 112, Leiden, 8 jaar; Trudy Zwetsloot, Julianalaan 15, De Kaag, 7 jaar; Hans v. d. Windt, Bloemhof straat 20, Leiderdorp, 6 jaar. ALPHEN Op de Nieuwkoopse- weg is gisteren een groepsleidster van Rijnstroom, mejuffrouw S. H. G., met een auto geslipt en in de sloot terecht gekomen. Vermoedelijk door een rukwind reed zij uit een bocht in de weg de berm op; eerst werd een boom omver gereden en toen kwam de auto in de sloot terecht. Mejuf frouw G. kreeg verschillende ver wondingen van niet ernstige aard, en kon na behandeling per ambulance naar huis worden vervoerd. De auto, die geleend was, kreeg flinke schade. ALPIIEN Ged. Staten hebben het raadsbesluit om een krediet van f 8.775.000 beschikbaar te stellen voor het boüwrypmaken van gronden in Ridderveld II goedgekeurd. Van dit bedrag zal in de eerste vyfticn maan den f 3.650.000 worden verwerkt. LEIDEN aan Rijksweg 4, Amsterdam-Den Haag Vanwege het enorme succes in het vorige jaar zal wederom, in samenwerking met het welbekende Hongaarse hotelconcern "Pannonia", een worden gehouden en wel van woensdag, 2 februari t/m zondag, 13 februari a.s. Zowel het voedsel, de wijnen, het personeel, alsmede een compleet zigeunerorkest zullen uit Hongarije worden overgevlogen. Voortafelreserveringen: tel. (01710) 45222. Zaterdag 29 januari frotheater Vesteslraat 40. chr. toneel- Imperium, 8.30 uur: opvoering van itgeest, Rijnl. Lyceum, 8.15 uur: op de wip, het succes van Willeke n Jeroen Krabbé. n Volkenkunde, Steenstraat la, kinderfilm Chaplain-festival, lkshuis, 8 u.: folkloristische avond sdansgroep ..Achalay", dansen uit 'ilavlë en Roemenië. Maandag 31 januari tdhuls, 7.30 u.: raadvergadering. FILMS )0: James Bond „Diamonds are -er". 14 jr. UDIO: „La voie lactee''. iMERA: „Summer of 42". 18 j., 7, u-, do vr ma dl 2.30 u. „Woody- d-Pecker festival", a.l., wo za 2.30 zo 2, 4.15 u.; nachtvoorst. „100 ge- 18 J. ÏXOR: „The omega-man", 18 j. „De maagd in de sexboetiek". nachtvoorst.: „Een paar dollars van 2Êg0"- 'IANON: „Zinnelijke gemeenschap APOTHEKEN' >otheek Centraal. Breestraat 74, tel. De apotheken voorschoten en stgeest hebben ook dienst. De dienst t van 17.30 uur nam. tot de volgen- lljvrljdag 8 uur. Dokters «Henst t zaterdag 10 uur de eigen dokter plegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot lag 24 uur. ,'iATWIJK Van wie is die auto? jeruime tijd geleden is bij de po- aangifte gedaan van het „vin van een crème-kleurige Opel, teken JL 68-27. De eigenaar heeft nog steeds niet gemeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Redaktieleden van het dagblad „Het Vaderland" heb ben de gang van zaken over de ver dwijning als zelfstandige krant per- 2 mei zoals wy gisteren reeds meldden als „schandalig" gekwa lificeerd. De vertegenwoordigers van de Ned. Ver. Van Journalisten die naar Den Haag waren gekomen noemden de geschiedenis „onaan vaardbaar". „De situatie onderstreept dat zo spoedig mogelijk een redaktie- statuut moet worden vastgelegd", zo zei gisteren een NVJ-vertegenwoor- diger. Op de vergadering van gisteren waar de dertien ontslagen onder de redakteuren bekend werden gemaakt bleek dat de hoofdredacteur al lang wist wat er met „Het Vaderland" zou gebeuren. Tot op het laatste mo ment heeft hij geweigerd zijn jour nalisten in te lichten. De redaktie zou overwegen het vertrouwen in de hoofdredakteur op te zeggen. Een communiqué dat door de redaktie was opgesteld over het protest van de journalisten tegen de gang van zaken werd door direkteur H. van Velzen en later door hoofdredakteur J. W. Jongendijk in Het Vaderland van gisteren geweigerd. Reeds vier maanden hield de on rust de redactie van „Het Vaderland" bezig. Een maand geleden werd een vertrouwenscommissie ingesteld die in voortdurend contact zou staan over de te nemen beslissingen, maar hun begeleiding werd nimmer in geroepen. Journalisten van Het Va derland (ongeveer 35.000 abonnees) zijn bevreesd dat door de koerswijzi ging dia de krant als kopblad van het Algemeen Dagblad zal onder gaan, een groot deel van het Haagse lezerspubliek het af zal laten weten. Zij zeggen dat de 'oppervlakkige" benadering van het nieuws door het AD hemelsbreed verschilt van de 'serieuze degelijke' berichtgeving van Het Vaderland. STAPPEN Tydens een bijeenkomst in Nieuws poort die maandag in het byzyn van ertegenwoordigers van de NVJ wordt gehouden bespreekt de volle dige redactie nader te nemen stappen. Verwacht wordt dat op de zetterij en drukkerij door een inkrimping van de werkzaamheden voor „Het Vader land" dat de matrijzen uit Rotterdam gaat krijgen en het verdwijnen van de opdrachten voor de Nieuwe Haag se Courant en de Nieuwe Leidse Cou rant die straks bij de Perscombina tie zullen worden gedrukt enkele tientallen technische personeelsleden zullen moeten afvloeien. Van de ruim twintig redactieleden die overblijven zullen er 17 een andere functie krij- HILLEGOM Voor het afscheid van de heer G. Braak Hekke, na 47 schooljaren, waarvan 43 jaar aan de Julianaschool te Hillegom, bestond gisteravond in hotel „Flora" een overweldigende belangstelling. De heer A. P. Gompert, bestuurslid van de Prot.-Chr. Vereniging voor Basis- en Kleuteronderwijs, heette thet echt paar Braak Hekke welkom. Voorzitter Van Brummelen: „U hebt zo'n 2.000 leerlingen in uw Hille- gomse jaren (43) in uw klas gehad". Namens de vereniging bood de heer Van Brummelen tuinstoelen aan. Ter opluistering zong het Teener koor onder directie van D. de Gier een drietal liederen. Intussen stelden honderden receptiegangers zich in de foyer op, waaronder vele leerlin gen en oud-leerlingen. Namens hen sprak de heer De Lange. Hij over handigde de heer Braak Hekke „een buidel geld". Meester Braak Hekke zei, zich verplicht te voelen tot bouw van een kas achter zijn tuin over te gaan en in figuurlijke zin het kweken voort te zetten. gen bij Het Vaderland of binnen de Nederlandse Dagblad Unie (die on dermeer het Algemeen Dagblad uit geeft). Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag 30 januari: hoogwater 3.14 en 15.28 uur, laag water 11.27 en 23.47 uur. Maandag 31 januari: hoog water 3.57 en 16.07 uur, laag water 12.09 uur. KATWIJK Geen spreekuur. De burgemeester houdt op 7 en 14 fe bruari geen spreekuur. KATWIJK Aan het begin van de openbare raadsvergadering, had de beëdiging plaats van mr. G. Feenstra als secretaris der gemeente. De heer H. van Mierlo noemde de deelnota's over het gewest „interes sante werkstukken, lezenswaardig, maar wel voorzien van uiterst onvol ledig materiaal". De heer Van Raalte was van me ning, dat de lokale besturen weinig zullen hebben aan deze nota's. Wan neer wordt gesproken van centrum functie, dan kan men zeggen dat dit op zich zelf niets zegt. Iedere grotere gemeente vervult een centrumfunctie ten opzichte van een kleinere. KATWIJK AAN ZEE De grote hoer. De heer J. Klein Haneveld spreekt maandagavond om 8 uur in gebouw Badstraat 2 over „Babyion, de grote hoer". De auteur Siegfried Schlieter, zelf een enthousiast sportduiker, heeft al heel wat spannende jeugdromans op zijn naam staan, maar in deze boe ken een aaneensluitende trilogie heeft hij zijn schrijftalent als het ware in zijn hobby kunnen uitleven. In deze trilogie, waarvan elk deel een afgerond geheel vormt, vertelt hij de belevenissen van Jörg Timm en diens vriend Ben Miller, die elkaar tij dens een vakantie op Majorca leren kennen. Uit hun gezamenlijke be langstelling voor de duiksport en het boeiende leven onder de zeespiegel groeit een blijvende vriendschap, die elke vakantieperiode wordt her nieuwd. Af en toe vergezeld van hun vaders, die het eveneens goed met elkaar kunnen vinden, gaan zij op verschillende plaatsen in het Middellandse- Zeegebied op onderzoek uit en doen daarbij de meest wonderlijke, soms beangstigende, maar altijd leerzame ontdekkingen: een geheimzinnig wrak haaien die tot de aanval overgaan een gangsterbende, die op de bodem van de zee zijn duistere praktijken uitoefent de woelige we reld van het Israëlisch-Arabische konflikt. Door de adembenemende spanning en indrukwekkende kennis van zaken waarmee dit alles wordt beschreven, draagt de auteur als het ware zijn liefde voor deze fascinerende sport en intense bewondering voor de stille maar soms verraderlijke pracht van het diepzeeleven, aan zijn lezers over. De vele prachtige foto's 75 in totaal! dragen daar niet weinig toe bij- Achterin de beide eerste delen zijn bovendien een aantal geïllustreerde toelichtingen opgenomen, die welkome informatie verschaffen over de techniek van het duiken en de benodigde apparatuur. Al met al uitstekende ontspanningslektuur voor jeugdige (en ook oudere) lezers met een gezonde zin voor avontuur. Door de vele biologische infor matie, die a.h.w. spelenderwijs wordt 'meegenomen', bovendien bijzonder leerzaam! WIJ DOKEN IN DE JUWELENBAAI - De avonturen van Jörg Timm speelt op Majorca. Jörg verneemt dat zich in de Juwelenbaai een wrak moet bevinden. Hij gaat in zijn eentje op onderzoek uit, raakt in gevecht met een enorme kraak (inktvis), maar wordt op het nippertje gered. Het volgende avontuur beleven Jörg en Ben samen in de geheimzinnige grotten van het Juweleneiland, waar zij eerst zelf bijna ingesloten raken en later hun gealarmeerde vaders uit het labyrint van gangen moeten bevrijden. PIRATEN OP DE ZEEBODEM - Nieuwe avonturen van Jörg Timm speelt op het Griekse eiland Korfu voor de kust van Albanië, waar een duikschool is gevestigd. Terwijl hun vaders duikles nemen wagen Ben en Jörg zich aan nieuwe avonturen. Hun speurtochten leiden tot ontmaske ring van een dievenbende, die op de bodem van de zee een goed gecon serveerde lading Griekse amphoren heeft ontdekt. Dankzij het ingrijpen van de beide vrienden blijven de antieke kruiken voor de wetenschap be waard. TOEN KWAMEN DE HAAIEN - Met Jörg Timm op expeditie speelt op een eilandengroep in de Rode Zee voor de kust van Egypte, waar Jörg Timm verzeild raakt in de troebelen van het Palestijnse kon- flikt. Als zijn vriend op een gegeven ogenblik spoorloos verdwijnt, impro viseert Jörg een expeditie om hem op te sporen. Maar in de betoverende wereld van de koraalriffen loert het gevaar, want ook barracuda's, rog gen en haaien hebben er hun domein... De delen zijn zojuist gelijktijdig verschenen, fraai uitgevoerd in geplastifi ceerde integralbanden. Totale omvang 616 pagina's, waaronder 78 blad zijden illustraties. De prijs van elk deel afzonderlijk is 9.50, maar wie alle drie delen ineens aanschaft, betaalt slechts 8,- per deel (totaal 24,-) en bespaart dus 4,50. Een belangrijk voordeel! Belangrijker is echter, dat hier GOEDE ONTSPANNINGSLEKTUUR wordt ge boden, MET EEN POSITIEVE STREKKING. De boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn, wanneer u gebruikmaakt van de bestelbon. U kunt die ongefrankeerd (dus zonder postzegel!!) in open envelop ver zenden, met daarop de vermelding: drukwerk. Adresseer als volgt: U kunt natuurlijk ook tele- Onze telefoonnummers zijn (05170) 24 69 en 2120; fonisch of per giro bestellen, b.g.g. 24 36. Ons postrekeningnummer is 85 55 60. Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel: ex. WIJ DOKEN IN DE JU WELENBAAI. Prijs afz. 9,50. ex. PIRATEN OP DE ZEE BODEM. Prijs afz. 9,50 ex. TOEN KWAMEN DE HAAIEN. Prijs afz. 9,50 ex. IDEM KOMPLEET, 3 delen a 8,-. Naam: Straat: Plaats: Doorhalen wat u niet wenst. -KW Hij was geschrokken van de op vattingen inzake het stichten van jeugdhuizen en jeugdhonken; dit zou betekenen, dat Katwijk drie jeugd huizen zou moeten bezitten en een vijftiental jeugdhonken! Investeringsplan Het investeringsplan voor de jaren 1972 tot en met 1976 bracht ook ver schillende tongen los. De heer Van Raalte was van mening, dat de rang orde maar zeer willekeurig was; nu reeds zijn er al wijzigingen, aldus de heer Den Haan; de heer Van Mierlo vond veranderingen en aanpassingen reëel. Ir. Langeweg was van oordeel, dat het plan een basis wil zijn, waarbij telkens de vraag moet worden ge steld, wat en waarom men een be paalde zaak wil realiseren en voorts hoe de realisatie zal moeten verlo pen. Wethouder J. Bergman bracht dank voor de geuite waardering. Hij was van mening, dat een flexibele wijze van werken noodzakelijk moet zijn. Magazijn Voor de bouw van een magazijn annex werkplaatsen en garages ten behoeve van de gemeentebedrijven voor gas, water en elektriciteit werd een krediet goedgekeurd van f 1.325.000, van welk bedrag in de eerstkomende vijftien maanden naar verwachting f265.000 zal worden be steed. Een tweetal beroepszaken H. Grunstra en .C A. van der Schoot gingen door overeenkomstig het voorstel van B., en W. Voor het vervangen van de strand- post van de Katwijkse Reddingsbri gade op het Noorderstrand werd 194.000 beschikbaar gesteld; een be langrijke zaak met betrekking tot de reputatie van de badplaats, aldus de heer L. van der Plas. Peuters peel plaats Een breedvoerige discussie werd gehoord bij het punt verlenen van subsidie aan de Stichting Peuter- speelplaats. De heer J. J. Timmer mans amendeerde het voorstel, dat daarna in stemming kwam. Allereerst werd gestemd over het geven van een éénmalige bijdrage; dit werd aangenomen met negentien stemmen voor en vijf tegen. Daarna werd gestemd over de vraag of de gemeente de huur van het huidige lokaal zal betalen; dit werd eveneens aanvaard, namelijk met veertien voor en tien tegen. Promenade Langer werd weer stilgestaan bij het punt plaatsing van kunstvoor- Gemeentesecretaris Feenstra werpen ter verfraaiing van de ge meente. met name met betrekking tot de aankoop van het beeld „Pro menade" aankoopkosten f 68.000. Mr. J. van der Plas stond welwil lend tegenover deze aankoop; de heer Van der Meij ook wel, maar toch met een lichte aarzeling; de heer A. Pronk vond het te hoog ge grepen. De heer D. van Duijn was ook nu weer tegen; de heer J. Vink was voor. De heer L. J. Haasnoot v,ond, het beeld zeer onpersoonlijk en noemde het niet Katwijks. De heer H. van Mierlo was niet erg gelukkig met de negatieve uitla ting. Met 1310 verwierp de raad het voorstel. NOORD WIJK Op het rywiclpad langs de Herenweg, naby de Beek laan te Noord wijk, werd gistermid dag een 17-jarige verpleegster van de Dr. Mr. Willem van den Bergh- stichting vrij ernstig gewond, toen zij met haar bromfiets een aanrijding kreeg met een tegenligger. Waar schijnlijk raakte het meisje in een bocht het stuur van de andere brom fiets. bereden door een 45-jarige inwoner van Rynsburg. Zy kwam te vallen en liep een zware hersen schudding en een kaakfractuur op. Het slachtoffer werd naar het St. Elisabeth-ziekcnhuis te Ceiden over gebracht. LEIDEN Ton Crone van het oude bestuur en Dick Tcssclaar van het nieuwe bestuur van het Kreatief Sentrum in de Breestraat stuurden ons het volgende perscommuniqué over de huidige stand van zaken: „In de week vóór kerstmis 1971 be sloten het oude bestuur, de stuur- groep en het driemanschap het Krea tief Sentrum, in het kader van een reorganisatie, voorlopig te sluiten. Het driemanschap had tot taak: a. saneren van de financiën; b. opstel len van een 'beleidslijn; c. zoeken naar een nieuwe bestuurssamenstel ling. Ten aanzien van financiën is ge probeerd een grotere zekerheid te krijgen om binnen het raam van de begroting van 1972 te kunnen blij ven, zonder het uitgestippelde beleid geweld aan te doen wat betreft het meer experimentele karakter van het Sentrum. Het positieve gesprek tus sen B. en W., CRM, driemanschap en nieuw bestuur op donderdag 27 ja nuari doet ons verwachten dit te kunnen realiseren. Door het driemanschap, de stuur groep en het oude bestuur werd een algemene beleidsnota gemaakt. De verdere uitwerking van de beleids nota kwam tot stand in samenwer king met stuurgroep en het oude en nieuwe bestuur. Dit beleid valt in vier onderdelen uiteen: a. sociëteits gedachte; b. opvangfunctie; c. activi teitengedachte; d. circusgedachte. Circusgedachte 9 13 1 I 19 4 3 25 Structureel gezien wordt het cen trum geleid door een bestuur, dat verantwoording is verschuldigd aan de Sentrum-raad, die wordt gefor meerd door bezoekers van het Sen trum, afgevaardigden van project groepen, staf en buitenstaanders. Door het feit dat slechts twee staf leden kunnen worden aangesteld, kan het gebouw niet optimaal wor den gebruikt. Dit betekent voorlopig een gedeeltelijke openstelling (dins dag, woensdag, donderdag- en vrij dagavond. zaterdagmiddag en avond, zondagmiddag) en werken in twee sectics (bovenverdiepine en beneden verdieping). Met naine voor de mid- daggroepen, die nu noodgedwongen op straat moeten blijven, is een der de staflid aangevraagd. Tijdens de week wordt gedacht aan het vervul len van de sociëteitsgedachtc, op vangfunctie en activiteitcngedachtc, terwijl in het weekeinde ook de cir cusgedachte erbij komt. Uit ervaringen in 1971 opgedaan en het uitgewerkte beleidsplan voor 1972 blijkt het noodzakelijk te zijn een aantal aanvullende voorzienin gen in het gebouw aan te brengen. Met een en ander zal zo snel moge lijk worden gestart (komende week). Daarnaast is het bestuur druk doen de twee full-time stafkrachten (soc. academie of daarmee gelijkgestelde opleiding) te vinden. Verbouwing en aantrekken van de stafkrachten zul len de openstelling van het gebouw bepalen. Het driemanschap bestond uit: mevr. A. Ciesluk-Heeremans, mej. mr. Kappeyne van de Coppello, dr. P. van der Plank. De stuurgroep be staat uit bezoekers van het Sentrum. Het oude bestuur bestond uit: Ton Crone, Cilja Schepman-Zuidewijk, Jac. Dessens, Marius Vroegindewey, Fred van der Burgh, Freerk Gerkè- ma, Wouter van Weizen, Ilko Roem- kema. Het nieuwe bestuur bestaat uit: Dick Tesselaar, Gijs Geertscn, Willem Nannlngs, Toon Rutgers. Wil de Groot-Verlaan, Cilja Schepman- Zuidewijk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3