Vorig jaar veel meer klachten bij de Reiskamer LÜ ü@et u al waf u doet o Verzekering kan veel ellende voorkomen Stap ook eens bij de VVV binnen hoek van holland i^ harwich Toerist vaak maar een buitenlander (ADVERTENTIE) De goede reisfolder wijst er op: wie ontevreden is over de uit voering van de reis kan daar over klagen bij de klachtencom missie van de Stichting Neder landse Reiskamer. En wie die klacht met reële argumenten weet te ondersteunen, heeft een redelijke kans zijn gelijk in baar geld uitgedrukt te krijgen. Hoewel deze beroepsmogelijkheid al zeventien jaar bestaat, blijkt nog maar een ze^r beperkt deel van het reizend pupliek daarvan op de hoog te. Niet in de laatste plaats doordat de reisbureaus hun klanten er in het verleden niet of nauwelijks op attent maakten. Pas sinds enige tijd gebeurt dat wél, zij het op aandrang van de Algemene Nederlandse Vere niging voor Reisbureaus ANVR, die haar leden nu heeft verplicht deze mededeling in de reisfolders op te nemen. De uit drie leden bestaande klach tencommissie (benoemd door de Ne derlandse Reiskamer, die op haar beurt in 1954 werd opgericht door de toen bestaande organisaties van reisondernemers) beschouwt zichzelf als een volledig onafhankelijk li chaam. Om die onpartijdigheid te waarborgen is in de statuten be paald, dat de ANVR zich nooit kan bemoeien met het werk van de com missie. Voorts is de commissie ?oda- nig samengesteld, dat de leden geen actieve bemoeienis met de reisbu reauwereld hebben: twee leden zijn afkomstig uit de reisbranche maar gepensioneerd, de voorzitter is een jurist: het voormalig Tweede Kamer - lid- -en -ex-gedeputeerde voor Zuid- Holland, mr. T. A. van Dijken. 'Die waarborgen', zegt voorzitter Van Dijker, 'garanderen een volledi ge onafhankelijkheid. Dat blijkt, dacht ik, ook uit de uitspraken: ongeveer de helft van de klagers wordt in het gelijk gesteld, v:at betekent, dat het reisbureau met vergoedingen over de brug moet komen.' Hoe groot het aantal klachten is en om welke claims deze gaan, kan hij niet exact zeggen. 'Vorig jaar zullen het er ongeveer 400 zijn geweest, de vergoedingen varieerden van een tientje tot duizend gulden'. Deze cijfers geven echter lang geen to taalbeeld, want een groot deel van de klachten wordt afgehandeld in onderling overleg tussen klant en bureau. Alleen wanneer tussen die twee geen akkoord wordt bereikt, wordt de klachtencommissie ge schakeld. We krijgen dus maar een deel van de klachten op ons bureau'. Zelfs de omvang van dat beperkte deel illustreert echter duidelijk, .".at er een sterk opgaande lijn zit in het aantal klachten: in 1968 waren het er nog maar 188, in 1969 247 en in het jaar daarop al 298. De oorzaak daarvan? Mr. Van Dij ken kaa die niet duidelijk aan wij- r (ADVERTENTIE) zen. 'Behalve dat het aantal boekin gen de laatste jaren vrij sterk is toegenomen, speelt natuurlijk ook een belangrijke rol, dat onze com missie meer bekend is geworden bij het publiek. Vroeger wist men nau welijks van ons bestaan af. Dat de kwaliteit van de reizen zou zijn verminderd, geloof ik niet'. De commissie-voorzitter noteert dui delijke klachten-pieken bij de reizen naar Spanje en Italië. Maar een conclusie wil hij daaraan niet ver binden. 'Dat zijn juist de landen, waar de meeste Nederlanders naar toe gaan'. Wel noemt hij het opval lend, dat uit Duitsland en Zwitser- RATAX TRAVEL 1 SERVICE UW AGENT VOOR: Eurotours OUDKERKHOF 16 UTRECHT TEL 030-333 555 ANVR-REISBURO Mr. T. A. van Dijken: veel klachten uit Spanje en Italië. land, toch ook toeristische trekkers van eerste orde voor Nederlands publiek, zeer weinig klachten wor den gehoord. Hetzelfde" geldt voor de vakantievierders, die voor eigen land kiezen. 'Over binnenlandse va kanties krijgen we merkwaardig wei nig klachten, maar enkele per jaar' De meeste kritiek blijkt van mensen te komen, die appartementen huren 'Vooral Spanje-gangers klagen er nog wel eens over, dat zij hun flat vies aantreffen en onvoldoende óf kapot keukengerei vinden. In zulke gevallen zeggen wij altijd: neem daarover direct contact op met de hostess of de concierge. Wanneer dat geen effect heeft, kan men de gebreken het best uit eigen zak aanvullen, dat wordt meestal later wel weer vergoed door het reisbu reau. Maar dan moet men die attri buten natuurlijk wél achterlaten als men vertrekt' Een andere veel gehoorde klacht van vooral Spanje-toeristen is, dat* hotel-eigenaren overboekt blijken te hebben. Dat wil zeggen, dat zij het reisbureau meer kamers aanbieden, dan zij in werkelijkheid hebban, ervan uitgaande dat er altijd wel een percentage boekingen wordt ge annuleerd. 'Voor de toerist kan dat soms zeer vervelen zijn. In het gun stigste geval krijgt hij ter plaatse van het bureau een vervangend on derkomen. Maar het is natuurlijk een vraag of hem dat bevalt. Het is wel eens voorgekomen, dat in zo'n geval een echtpaar een schadeclaim van duizend gulden werd toege kend'. Mr. Van Dijken voegt er echter gelijk aan toe, dat men in zo'n geval ook wel eens het onderste it de kan wil hebber. 'We hebben hier eens een vakantieganger gehad, die daarvoor zijn hele reissom terugeis te Het reisbureau had aangeboden verblijfskosten terug te betalen, maar de man eiste ook teruggave van de vliegkosten. Daar zijn wij natuurlijk niet op ingegaan'. Stap, voor het geval u de vakantie in eigen land wilt doorbrengen, eerst eens binnen bij de VVV. Zo'n bezoek kan een hoop tips opleveren. Want en dat is nog maar bij weinigen bekend zo'n VVV-kantoor beperkt zich lang niet altijd tot informaties over de eigen plaats, als men althans te rade gaat bij de kantoren in de grotere plaatsen (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht) de pro vinciale VVV's en de streek-VVV's. Dat zij die informatie over vele an dere attracties van ons land beschik baar hebben, danken zij het Natio naal Bureau voor Toerisme, dat elk jaar een groot aantal informatiebla den uitgeeft, waarmee de balie-dames van de VW-kantoren tot ver over hun eigen gemeentegrenzen kunnen kijken. Zomaar een greep uit het scala van mogelijkheden, die zij op papier heb ben staan en waarover zij alles kun nen vertellen: dierenparken botanische tuinen bloemencorso's recreatieparkeri kinderboerderijen sprookjestuinen miniatuursteden bijzondere horecabedrijven (in molens, kastelen of torens) historische vestingwerken kunst- en antiekbeurzen (markten) adressen, waar men zeilcursussen kan volgen of maar één voor beeld op het gebied van de sport kan paardrijden of kan deel nemen aan ruiterkampen. Dat alles is nog maar een gedeelte van wat zij de zoekende plannen maker te bieden hebben. Er is meer. Wil men wat tips voor eigen land thuisgestuurd, dan kan men het beste te rade gaan bij het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag (Mauritskade 17, tel. 070-18.33.00) en vragen naar de folder 'Er op uit in eigen land'. Daarin zijn alle attracties provinciegewijs gerangschikt en krijgt men een redelijk goed beeld van wat ook Nederland de vakantie ganger nog te bieden heeft. De commissie-voorzitter: 'we krijgen méér van die onredelijke eisen. Soms gaat het daarbij maar om een tientje: het bedrag dat men bijvoor beeld voor een excursie moest beta len. De klant ging er dan van uit, dat het bureau de kosten daarvn wel op zich zou nemen. In een ander geval werd geklaagd over de hinder, die men had ondervonden van bouwwerkzaamheden in de buurt van het hotel. Die claim heb ben we ook niet toegewezen: het reisbureau kon toch op het moment van reservering, niet eten, dat er maanden later vlakbij het hotel zou worden gebouwd?'. De commissie baseert haar beoorde ling, zegt mr. Van Dijken, vooral op billijkheid én op wat het bureau in de folder heeft beloofd. 'Als wij een klacht krijgen kijken we eerst naar wat op de bestelbon en in de folder wordt gezegd. Blijkt dit na horing van beide partijen niet te kloppen met de werkelijkheid, dan zijn wij bereid de klant tegemoet te komen'. Overigens zijn het vaak niet alleen eenlingen, die klagen. 'We hebben wel eens een groep van 12 mensen gehad, waarvoor we een zaaltje heb ben moeten huren. Het gezelschap klaagde erover, dat er te weinig vertier was in hun vakantieoord en dat de supermarkt te ver weg lag. Na afloop was alles in der minne geschikt. Het werd een heel gezelli ge avond, die meer het karakter van een reünie dan van een rechtszitting had'. Hoewel de klachtencommissie meer dan 99 procent van de Nederlandse reisbureaus aan haar tuchtuitspra- ken onderwerpt (alle ANVR-leden en de leden van de Nederlandse Federatie van Reisadviseurs), moet, mr. Van Dijken toegeven, dat er ook gevallen zijn, waarin de commissie niets kan doen in de sector van door buitenlandse touroperators ge organiseerde reizen. Dit geldt niet alleen voor de Neckermann-reizen (geen lid van de ANVR), maar ook voor de anderen, die niet in Neder land zijn vertegenwoordigd maar via wederverkopers wél op de Neder landse markt komen. De klachten commissie gaat er namelijk van uit, dat niet de wederverkoper maar de touroperator (reizenmaker) aanspra kelijk is voor een onjuiste uitvoe ring van de reis. Di* betekent, dat wanneer een klant klachten heeft over een reis van een Britse of Duitse touroperator hem alleen de weg naar de rechter opstaat, en dat blijkt in de praktijk meestal een te dure zaak. Vooral de vakantiegangers, die bij deze bureaus boeken (meestal voor intercontinentale verweg-reizen) moeten daarmee dus wél rekening houden. Zelfs in gevallen, waarin de buitenlandse touroperator failliet gaat (wat gebeurd is) en de reis helemaal niet doorgaat, blijken de klanten geen enkel verhaal te heb ben. De wederverkoper kan, vindt de commissie, nu eenmaal niet aan sprakelijk worden gesteld voor zo'n mislukking. Voor degenen, die bij een Neder landse touroperator hebben geboekt, tenslotte deze tips (om de kans op klachten zoveel mogelijk te beper ken): lees vooral de folder zeer aan dachtig door. Let vooral op de alge mene voorwaarden (meestal kleinge- drukt achter in de brochure). Neem kennis van wat in de reissom is inbegrepen (in verreweg de meeste gevallen niet de luchthavenbelas ting, die 16 gulden per persoo.i bedraagt), houdt er ook rekening mee, dat het bureau de klant ver plicht tot het sluiten van een baga ge- en reisongevallenverzekering en wees attent op welke reducties wor den gegeven voor kinderen (per bu reau kan dat sterk verschillen). Kijk niet alleen naar de meestal vetgedrukte 'vanaf-prijzen: in veel gevallen is men aanzienlijk duurder uit dan zo in het oog vallend wordt beloofd. Tenslotte, wanneer men klachten heeft, dien die dan binnen vier weken na terugkomst in bij iiet bureau. Als dat geen resultaat heeft, schrijf dan de Reiskamer aan (Kort- rijksestraat 4, Den Haag). Voor 15 gulden neemt deze de klacht in behandeling (de uitspraak is bin dend voor het bureau de klant behoudt d-^ mogelijkheid tot beroep bij de rechter). (ADVERTENTIE) I RATAX I TRAVEL SERVICE Neemt de tijd voor uw vakantie OUDKERKHOF 16 UTRECHT TEL.030-333 555 Op dat eeuwige zonnige zuiden zijn wij zo langzamerhand wel uitgekeken. Waar Je ook naar toe gaat, t komt allemaal op 't zelfde neer: goed weer, olijfolie, knoflook en veel te veel mensen die op hetzelfde idee gekomen zijn. Dus zeiden wij tegen elkaar: "Hé... Engeland, daar zijn we eigenlijk nog nooit geweest! Gek land eigenlijk, als Je Je er meer ln gaat verdiepen. Alles hebben ze er. Stranden, bossen, helde, meren, beken, verlaten landstreken, kastelen, kuituur, ontspanning, vermaak, traditie... Je komt er met de meest moderne vervoermiddelen midden in de middeleeuwen terecht... Engeland dus. Maar hoe? En wóór naartoe?" Wat wij gedaan hebben? Eerst zo'n brochure gehaald bij een reisbureau: "Zeeland"reizen 72. Ook bij elk NS-station te verkrijgen. Staat helemaal boordevol kompleet verzorgde vakanties, met alles der op en der an. Keuze uit eenvoudige familie-, goede middenklasse- of eerateklasse hotels. Net wat je wilt. Je kan naar London, al of niet met een rondreisje per bus er aan vast. Ze hebben treinreizen naar maar liefst 16 verschillende bestemmingen. Drie manieren om Engeland per auto te doen. Rondreizen per bus... door Devon... Wales... Schotland... of de "Tour of Britain", of... nou ja, wat zou u doen? Weet u wat u kén doen? Net doen als wij. Zelf zo'n "Zeeland"reizen 72- brochure bij reisbureau of NS-station halen. Door alle mogelijkheden heenreizen en besluiten met de Maatschappij Zeeland naar Engeland over te steken en op eigen houtje dit prachtige eiland verkennen. Hoe doet er niet toe. Met de auto? Met caravan of boot-trailer? Kan. Je rijdt er gewoon de rij-op/rij-af schepen "Koningin Jirtiana" of "St. George" van do Hoek van Holland-Harwich dienst mee op. Met de trein, per fiets, brommer of te voet zelfs? Kan ook. Als u maar gaat elke dag en nacht =9 9 1 19 4 3 22 25 20 Voor die paar kwartjes per dag mag eigenlijk niemand dat lóten, wanneer hij er voor een paar weken op uit trekt: het sluiten van een ongevallen- en bagageverzekering. De voordelen, die men daarvan kan hebben vooral op een buitenlandse vakantie wegen ruimschoots op tegen de kosten. Elke zomer opnieuw zijn er vele duizenden die dank zij een degelijke verzekering voor kwamen, dat hun vakantie een financieel debacle werd. Natuurlijk, het, is geen aangename zaak om met de zonstranden al voor ogen te denken aan wat er eventueel zou kunnen gebeuren. Aan ziekte on derweg, of erger aan overlij- densgevallen. Maar het gebéurt, hon derden malen per jaar. Weliswaar is men dan met de norma le ziekteverzekering al een heel eind gedekt, maar er zijn vele voorbeelden bekend, waar die verzekering niet vol doende bleek. Want behalve de verpleging komen er. vooral op reis. vaak zoveel extra-kosten bij. dat men daarvoor wel een extra-verzekering móet afsluiten. Het vervoer van een stoffelijk overschot naar huis en alle zaken daaromheen, kost bijvoorbeeld al ruim 7000 gulden. De verzekeringsmaatschappijen geven toe: die laatste gevallen komen ge middeld niet meer dan zo'n tien keer per jaar voor. Maar het zijn wel gebeurtenissen, die iederéén kun nen overkomen Wat een veel groter deel van het miljoenenlegioen overkomt, is roof en inbraak. Die gevallen stijgen jaar lijks zelfs niet onaanzienlijk- Al in het begin van het vakantieseizoen stromen de claims daarvoor bij de verzekeringsmaatschappijen stapels- hoog binnen. Vaak gaat het daarbij om kleine bedragen, van mensen, die het onderste uit de kan willen: ver goeding voor een zoekgeraakte bad muts bijvoorbeeld, of voor een steel pannetje, dat kwijtraakte op de cam ping. Maar in bijna evenveel gevallen be treffen die claims veel hogere bedra gen. Van vakantiegangers, die hun hele bezit kwijtraakten, hun koffer» en soms zelfs hun auto. Wie dót heeft meegemaakt, weet wat het betekent toerist in het buitenland te zijn. Zonder zelfs ook maar de meest elementaire levensbenodigdhe den te hebben. Zich 's morgens niet te kunnen scheren, geen overhemd voor de volgende dag te hebben, kort om1 op slag alle vakantieplezier ver gald te zien door niets ontziende rovers, voor wie zelfs het geringste bezit waardevol blijkt te zijn. In welke moeilijkheden zo'n vakan tieganger verzeild kan raken, illus treert onderstaand, waar gebeurd, verhaal aan de Spaanse Costa Brava op een (bewaakte) camping tussen Cambrils en Salou. Het laat óók zien. hoe weinig de autoriteiten zich soms gelegen laten liggen aan de toerist- in-moeilijkheden. 's Avonds laat na terugkomst van een glaasje op het dorpsterras staat de kampeerder er wat vreemd tege naan te kijken. Op de plaats waar een paar uur terug nog zijn tent stond, rest nu alleen nog een wap perende luifel. De tent zelf is weg. Gestolen, inderdaad. Grijpgrage ro vers moeten hem in enkele onbe waakte ogenblikken hebben wegge sleept. Compleet met inhoud, inclu sief de bedden, al de bagage, al de kleding. Wat te doen op zo'n mo ment als je alleen hebt wat je draagt, plus nog wat spulletjes in de auto? Natuurlijk, de kampeerder gaat naar de bewaker tan de camping, in de hoop, dat die doet wat een camping in zo'n geval behoort te doen: de politie waarschuwen Maar dat blijkt al gauw een ijdele hoop. De beheerders houden zich er liever buiten en weigeren te bellen. Dat moet de gedupeerde zelf maar doen. Zelf zoeken dus in het nachtelijk duister van een dorp, dat zich ge reed maakt naar bed te gaan. Als op het bonzen op de deur van het politiebureau, gesierd met het bord 'Todo por la patria' (alles voor het vaderland) eindelijk een luik worlt geopend en een slaperig politiehoofd naar buiten komt. hoort de kampeer der zijn tweede 'no'. De politieman mag dan alles voor zijn vaderland overhebben, de kampeerder is maar een buitenlander cn moet het dus met een 'manana' doen. Het luik wordt gesloten en gaat pas na een lange nieuwe roffel wéér open. Zuchtend gaat de man dan toch mee. Samen met een collega in de kleine Seat. Onderzoek op de camping, schijnen met zaklantaarns. Roof wordt er kend, maar veel kan men niet doen. De politiemannen adviseren de vol gende ochtend om tien uur op het bureau te komen en de campingbe- lieerder raadt aan een hotel te zoe ken (zonder daarbij overigens te helpen). Dat laatste lukt, het eerste óók wel, maar de man, die de zaak de nacht ervoor in handen had, blijkt er niet te zijn. 's Avonds dus nog maar eens proberen. De man is er dan inder daad, maar hij weigert te praten als er niet eerst voor een tolk wordt gezorgd. Als die er dan na veel zoeken eenmaal is, ontstaan nieuwe moeilijkheden als de mannen van de guardia civil zeer sceptisch blijken te staan tegenover het lijstje van vermiste voorwerpen, dat de kam peerder 's nachts in zijn hotel heeft opgesteld. Het blijkt voor hen een onbegrijpe lijke zaak, dat een vakantieganger, die vier weken op stap gaat, méér dan één hemd bij zich heeft en méér dan één handdoek. Na veel discus siëren lukt het eindelijk toch de man achter de schrijfmachine te krijgen en een stempel plus handte kening te laten zetten, noodzakelijk om een claim bij de verzekerings maatschappij in te dienen. Maar daarmee is de gedupeerde er, zo blijkt al gauw, nog lang niet. Het bewuste papier krijgt hij niet in handen: dat moet eerst naar 'il jvez', in het dorp tien kilometer ver derop, een soort rechter-commissaris, die de stukken ook nog even moet lezen. De volgende avond om zes uuk kan het daar worden afgehaald De kampeerder zorgt er op tijd te zijn. Maar opnieuw heeft hij weinig geluk, want 'il jvez' blijkt er niet te zijn. Pas de volgende ochtend zit hij iveer achter zijn bureau, een grij zend baasje met opgestroopte hemds mouwen, dat evenals de politieman nen wel bereid blijkt wat op papier te tikken, omslachtig met stempels te zwaaien, maar als het erop aankomt de papieren niet uit handen geeft. Die moeten de volgende dag bij de rechtbank in Reus worden gehaald, nog eens tien kilometer verder. Maar is het morgen dan geen feest dag en zijn dan de kantoren niet gesloten? Ja, ja, meneer heeft gelijk Dan moet u overmorgen maar gaan. 'II jvez' zorgt er wel voor, dat de papieren er dan zeker zijn. De rest laat zich raden. Eenmaal bij de rechtbank op de bewuste dag, blijken de papieren er nog niet te zijn. Terug dus weer naar 'il jvez'. want een telefoontje r.aar Cambrils is, zegt de man bij de rechtbank, niet mogelijk. Tot zijn verbazing en ergernis ontdekt hij, Cjt de papie ren daar nog steeds op het bureau van 'il jvez' liggen. Was hij soms vergeten ze op te sturen Het baasje gaat daar wijse lijk niet op in en zegt, geruststel lend, alleen 'manana'. En op de opmerking van de gedupeerde, dat hij nu echt geen tijd meer heeft om langer te wachten omdat hij naar huis moet: 'wel, gaat u gerust. Wij maken de zaak echt voor u in orde. Laat uw verzekeringsmaatschappij maar naar de rechtbank schrijven'. Het slachtoffer denkt, dat hij van woede uit elkaar barst, maar be heerst zich, want tenslotte moet hii het land nog uit. En als je wil voorkomen, dat je helemóól als mis dadiger wordt beschouwd, kan je beter je mond houden. Wat dót hebben de Spaanse wetsdienaren in middels wel laten merken: wie in Spanje wordt bestolen, wordt eerder als oplichter dan als slachtoffer ge zien. Van welkome deviezen bren gende toerist, wordt hij persona non grata. Men ziet hem liever verdwij- nen dan blijven. En Spanje is, wat dat betreft, niet het enige land. Er zijn talloze andere voorbeelden be kend van vakantiegangers, die niet dan met grote moeite (of helemaal niet) de noodzakelijke papieren kre gen. Dan maar niet verzekeren? Juist wél, zeggen de verzekeringsmaat schappijen. Weliswaar stellen zij of ficieel als eis, dat de vakantieganger bij zijn claim donr de politie gete kende papieren overlegt, zij weten ook, dat dit in veel gevallen een onmogelijkheid blijkt. Voor de gedupeerde óeft dat lang niet altijd een strop te zijn, want de maatschappijen zélf hebben ook hun onderzoek-apparaat. En in menig go- val werkt dat effectief, beter vaak dan de activiteiten van de gedupeer de zélf. De maatschappijen geven toe, dat deze recherche voor hen een nood zaak is: om te voorkomen, dat valse claims worden ingediend. Want ook düt gebeurt vele malen per jaar. Een verzekeraar: 'natuurlijk sluipen er wel claims tussendoor, die ten onrechte worden uitbetaald. Maar in de meeste gevallen, worden ie op lichters gepakt. Zonder dat zij het zelf weten, trekken wij onze infor- lichters gepakt. Menigeen is daardoor al door de mand gevallen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 31