Dagdromen in het Odenwald Caravan heeft weinig zorg nodig Waardebonnen bij goedkope reizen mogen ook verzilverd worden Hoe warm het ver kan zijn Laat schade door specialist repareren CARAVAN-SERVICE Vlakbij 'Autobahn'rustgebied van formaat De toerist-op-doorreis rijdt er gemakkelijk aan'voorbij. De drukte van de Autobahn laat geen tijd en blik toe op het land achter de horizon. Er staan ook geen wegwijzers. Tóch zegt iedere Duitser op het stukje grond van honderd kilometer in het vierkant tussen Darmstadt en Heidelberg: "dit is het tweede paradijs". En de toe ristenbureaus roepen op: "stap hier eens uit die auto, bezoek onze dorpen in de heuvels, proef de wijnen van het Odenwald en onderga de rust van een nog onontdekt vakantiegebied'. Vergaand chauvinisme van een op bezoek en geld beluste toeristenin dustrie? Of «de roep van een streek, die zich onrecht voelt aangedaan omdat zij evenveel recht meent te hebben op een eigen toeristenstroom als het Rijndal, het Zwarte Woud of Beieren: traditionele trekkers voor nog elk jaar groeiende groepen Duitsland-gangers? Wie de horden door Rildesheims Drosselgasse zag joelen, de overvolle salonboten zag aanleggen in de wijn- dorpen, biertonnenjool moest onder gaan in de op toerisme ingestelde feestzalen van Beieren, zal beamen: de rust zoekende vakantieganger zal deze meer dan déér vinden in het Odenwald. In het ongerepte land, dat al eeuwen van zijn historie lijkt te liggen dromen, in de pittoreske dorpjes, die zo maar lijken te zijn neergestrooid op het groentapijt van wouden en velden. Romantiek En wie daarvan in alle rust wil proeven, hoeft tussen Darmstadt en Heidelberg .alleen maar even linksaf te slaan, de groene heuvels in te rijden en op de kaart te zoeken naar dorpen als Bensheim, Lindenfels, Bad König, Michelstadt of Erbach: nog maar een greep uit de veelheid van nederzettingen. Stuk voor stuk trekkers voor wie attractie weet te proeven. Bensheim bijvoorbeeld: een tot ver over de grenzen bekend wijngebied met wijnkelders, waar de gast gratis kan proeven, de Rivièra van het Oden wald, waar citroenen, sinaasappels en bananen zich koesteren in de onverwacht warme zon en de druiven vijf weken eerder rijpen dan elders. Een gebied, waarin de oude dorpen met hun 'fachwerk- huizen, hun schilderachtige straat jes en pleintjes nog de stille roman tiek brengen, die in andere vakan tiedorpen door massale toeristenstro men allang verdwenen is. In het Odenwald worden die attrac ties-voor-fijnproevers royaal gelar deerd met legendes en historie. Want die bezit dit vergeten stukje Duitsland nog rijkelijk. Ze worden levend gehouden door een aantal ir.drukwekkende burchten. De Breu- berg in Neustadt, de burcht in Lin denfels, het slot in Erbach en dat in Bensheim zijn er maar enkele voor beelden van. Slechts luttele kilometers van de drukke Autobahn, waarover miljoe nen naar het zuiden jakkeren, doet die rust en romantiek wat onwezen lijk aan. In het Odenwald géén autostromen en géén industriën. De enige is de ivoorbewerking, maar dat is meer een vorm van huisvlijt dan van groot-industrie. Wél een extra-attractie overigens voor de toe rist. want die kan in de werkplaat sen de resultaten van het exclusieve handwerken komen bekijken en (duur) kopen. Voor de rest is het Odenwald een puur landbouwgebied. Dat kenmerk én het feit, dat de streek nog vrij onontdekt is, be tekent, dat de toerist, die in het Odenwald vertier zoekt daarnaar vergeefs zal zoeken. Hij vindt er slechts de rust, een streek waar hij nog ongestoord kan dagdromen. Of dat nu is op het dorpsterrasjes, in de uitgestrekte bossen of op het terras van het staalbad in Bad König, waar hij 5 raison van 800 gulden in de maand zijn bloedcircu latie kan laten stimuleren. Het is een land, dat vroeg naar bed gaat en vroeg opstaat. Een land van boeren, dat de toerist, die ervan houdt, alles biedt voor een ontspan nende vakantie. Zeker wanneer men zijn intrek neemt in een van de vele 'Bauernhöfe', die hun deuren wagen wijd openzetten voor de toerist. Boerderijen Bierjool in Duitsland, zo wil het de traditie. Maar zonder dat heeft het land ook zijn andere attracties: rustieke dorpspleintjes met hun vakwerkhuizen in streken, waar de vakantieganger nog al leen kan zijn. Vooral dat laatste i§ een attractie, die Duitsland veel meer dan andere landen biedt. En niet alleen in het Odenwald. Ook in de landstreek Kurhessen-Waldeck vindt men de laatste jaren veel boeren, die hun hof voor zeer redelijke prijzen be schikbaar stellen voor de vakantie ganger. Voor veel van die agrariërs ls dat een noodzaak omdat het boerenbe drijf, net als in Nederland, elk jaar minder rendabel wordt: de inkom sten, die men via de toerist ver dient, zijn er meer dan ooit tevoren welkom. Voor de buitenlandse vakantiegan ger betekent dat een belangrijke mogelijkheid voor een exclusieve vakantie méér. Niet alleen omdat de pensionprijzen over het algemeen la ger zijn dan die van de hotels, vooral ook omdat men er gemakke- lijkker met gezinnen terecht kan. Juist voor mensen met kinderen is het een ideale vakantiebesteding om dat ze er wat te doen hebben: de kinderen kunnen mee het land op, helpen de boer, mogen paardrijden, kortom, ze kunnen met alle facetten van het boerenbedrijf kennismaken. Voor de ouders betekent dat: meer eigen vrijheid en minder omkijken naar de kinderen. Voor wie eens wat anders wil dan een vakantie aan zuidelijke costa's is dit in de prak tijk een aantrekkelijk alternatief gebleken: goedkoop en redelijk dicht bij huis. Haast Alleen: wie deze zomer nog de boer op wil, zal haast moeten maken. Het aantal bedden is beperkt en de meeste aanvragen worden al vroeg ingediend. Als men zeker wil zijn van een bed op de boerenhof, is het raadzaam nu al contact op te nemen met het Duits Reis- en Informatie bureau i n Amsterdam, waar men graag de adressen verstrekt. Daarnaast beschikt men ook over alle andere informaties over activi teiten, waarmee de landstreken in Duitsland hun toeristen willen trek ken. Onder meer ook (en dat geldt met name voor Kurhessen-Waldeck) over de mogelijkheden voor speciale arrangementen: een drieweeks ver blijf, tijdens welk men gratis zijn autorijbewijs kan halen, of een vakantie, waarin men gratis schil derles krijgt of een arrangement, dat behalve in een donzen hotelbed en een dagelijkse 'Bauemsplatte' ook voorziet in een gratis zweef- vliegcursus. Dat alles wordt tegen relatief matige prijzen geleverd op een afstand van nog geen vijf uur auto rijden van de Randstad. Voor hen, die uitgekeken zijn op zon en zand: iets om over na te denken. Voor veel aspirant-caravanners blijkt dót nog vaak een koop stagnerende vraag te zijn: waar moet dat huis op wielen buiten het vakantieseizoen worden geparkeerd? Bij de ANWB wuift men dat pro* hleem luchtig weg met de constate ring. dat er in Nederland nog stal lingsmogelijkheden genoeg zijn. De hond zelf verstrekt er de adressen voor en ook in dagbladen en perio dieken worden nog steeds voldoende overwinteringsplaatsen aangeboden om de vraag te dekken. Dat die stalling een dure zaak zou zijn, ontkent men bij de ANWB. Althans: als men maar even wil zoeken en niet op de eerste de beste aanbieding ingaat. Want er is een nogal groot verschil in prijzen: voor 7.50 gulden per maand kan men de caravan kwijt, maar ook voor 60 gulden! Dat laatste bedrag noemen deskundi gen bij de bond een volstrekt onno dige uitgave. Weliswaar krijgt men voor dat geld npeestal wel een keuri ge box (vaak in de stad), die goed is afgesloten, maar zegt men in Den Haag die luxe heeft een caravan eigenlijk helemaal niet no dig. Sterker nog: het is niet goed, want een caravan moet kunnen doortrekken, hij moet luchten en in gesloten boxen is dat meestal onmo gelijk. Het grote probleem met caravans is zeggen deskundigen de con- densvorming. Die moet vooral in de winter, als de wagen lange tijd on gebruikt staat, voorkomen worden. Daarom wordt ook altijd aangeraden het dakluik in de winter open te laten. En daarom ook adviseren vak mensen hem nooit in een afgesloten ruimte te zetten. Een afdak is mooi genoeg: als hij maar beschermd is tegen de directe invloeden van het weer. De ondergrond is evenmin van veel belang. Een betonnen vloertje mag dan aantrekkelijk lijken, op gras brengt de caravan even gemakkelijk de winter door. De ANWB wil daarmee maar zeg gen, dat het vakantiehuis op wielen helemaal niet met zoveel zorgen om ringd hoeft te worden als velen wel denken. In ieder geval heeft men er veel minder omkijken naar dan de auto. Niet alleen door de afwezig heid van een motor, vooral omdat er verhoudingsgewijs bijna nooit meer dan een paar duizend kilometer per jaar mee wordt gereden. Het enige waar men voor moet zor gen is dat de wiellagers voor de zomer in het vet worden gezet (door de langdurige winterstalling bestaat de kans, dat het vet verzuurd is) en dat de remmen worden gecontro leerd (die kunnen in de winter zijn vastgeraakt). Kan men dat niet zelf, wel, raadpleeg dan een automonteur; die heeft het karwei in een handom draai gefikst. Voor de rest heeft men de caravan dan alleen nog maar te wassen. Wat meer onderhoud vragen, uiter aard, de sta-caravans, de vaak zeer luxe uitgevoerde huizen op wielen, die het hele jaar door in de open lucht blijven staan. Maar ook dat valt wel mee. Als men zo'n stacaravan per sé naar een stalling wil brengen, dient men echter wél de nodige voorzieningen te treffen. Dit geldt met name het transport, zelfs wanneer dit per trai ler gebeurt. Door de grote lengte heeft de caravan namelijk gauw de neiging te gaan knikken, wat snel lekkages tot gevolg kan hebben. Dit probleem ondervangt men door er op toe te zien, dat onder alle vier de hoeken een steun wordt aange bracht. Meestal echter laat men zo'n reuzen-caravan in de winter gewoon op zijn plaats. Als daar althans toe stemming van de gemeente voor is. Wat dat laatste betreft: het gebeurt nog wel eens, dat gemeenten slechts een vergunning voor een bepaalde tijd van het jaar geven; dat hangt af van de gemeenteverordeningen, die van gemeente tot gemeente vaak verschillen. In het landelijk deel van Zuid-Hol land bijvoorbeeld, mag men zonder ontheffing van Gedeputeerde Staten geen standplaats innemen, ook al staat men op eigen grond. Op elk gemeentehuis in de provincie ligt een kaart ter inzage, waarop men kan zien welk gedeelte van de ge meente wordt aangeduid als lande lijk gebied. Overtreedt men de voor schriften. dan loopt men het risico, dat de caravan onder politiedwang wordt weggesleept In veel andere gemeenten is het gewoonte, dat de vergunning maar voor de periode van 1 april tot 1 november wordt afgegeven. Niet zel den ook wil men bij een aanvraag voor een vergunning eerst een fol der; van de wagen zien om te voor komen, dat de gemeente een 'kip penhok' binnen haar grenzen krijgt. Heeft men een caravan op het oog. dan is het dus zinvol zich eerst goed op de hoogte te stellen, van de mogelijkheden, die men ter beschik king heeft. Hééft men die nagegaan en hééft men het geld voor het reserveren van de sta-plaats (500 tot 1500 gul den per jaar!), dan is het zaak zeer vroeg te reserveren. Liefst al in december, want de praktijk heeft geleerd, dat men wanneer men in het voorjaar bij een camping aan klopt in veel gevallen te laat is. Vrijwel alle campings hebben maar een beperkt gedeelte van hun grond beschikbaar voor permanente recre anten. En als die ruimte op is, wordt 'nea' verkocht Nu de folders zeg maar boekwerken van de reisbureaus weer in volle pracht de attracties van hun bestemmingen tonen, is dót een zaak om even in het oog te houden: ga niet alléén af op alles wat zo uitdagend en vet onder de aandacht wordt gebracht. Lees behalve de romantische verhalen ook de kleine letters, de algemene voorwaarden (voor of achter in de gidsen), waarin de bureaus daartoe verplicht door de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR) vertellen wat in de prijs is begrepen en wat niet. Daarmee voorkomt men in ieder geval onaan gename financiële verrassingen als men eenmaal heeft geboekt. Hoewel de laatste jaren de goedkope verkoop-slogans wat uit de gidsen zijn verdwenen en steeds meer bu reaus op het gebied van de voorlich ting waarheidsgetrouwere informatie geven, verdient het aanbeveling ook nu nog verdacht te blijven op de addertjes onder het gras. Eén daar van vormen de prijzen. Advies: ga nooit alléén af op de vetgedrukte bedragen. In de meeste gevallen zijn dit slechts de 'vanaf-tarieven', gel dend voor de minst aantrekkelijke seizoenen, voor de kamers zonder bad of douche en voor de hotels op vaak verre afstand van het strand. Wil men iets beters of in een ande re periode, dan blijken die prijzen vaak ineens een stuk hoger dan do folder doet vermoeden. achtergronden van de gecompliceer de tarieven-strijd in de reisbranche wellicht wél. Voor degenen, die de weg in het doolhof kennen niet. Verzilveren Want en dét is de meeste toeris ten niet bekend die waardebon nen hoeft men niet te verzilveren door er een excursie ter plaatse mee te boeken. Het staat de vakantiegan ger helemaal vrij om wanneer hij geen prijs stelt op excursies of sou venirbonnen dat teveel betaalde bedrag ter plaatse in baar geld te innen. Die mogelijkheid wordt in de folders niet naar voren gébracht Niet omdat de reisbureaus dat niet willen, maar omdat ze dat niet mo gen. Van de RLD niet. Een houding, die overigens begrijpelijk is, omdat deze rijksdienst er alles aan gelegen is de nationale luchtvaartmaatschap pij KLM te besohermen. Hoewel rij een open oog heeft voor de belan gen van het goedkope sociaal toeris me, laat men ook de belangen van de lijndienstmaatschappij zwaar we gen. En die zijn helemaal niet ge baat met goedkope vakantievluchten naar Europese bestemmingen, waar voor men officieel vaak meer dan het dubbele moet betalen. En dén heeft men alléén nog maar de reis sec. Voor de vakantieganger is het maar een weet: er blijken nog altijd ma zen om door dat hechte net van bepalingen heen te glippen. Vliegtarieven Vaak ook spelen de voorwaarden van de Rijksluchtvaartdienst bij de prijsvaststelling een belangrijke rol. Deze (overheids) dienst bepaalt na melijk, dat 'all-in-reizen' binnen Eu ropa niet goedkoper mogen zijn (tenzij ontheffing wordt verleend) dan 60 procent van de corresponde rende IATA-vliegtarieven. Dit bete kent, dat wanneer een normaal vlieg- retour Amsterdam-Barcelona 470 gulden kost, de touroperator (rei- zenmaker) een 'all-in'-reis (inclusief en maaltijden) naar deze plaats niet goedkoper mag adverteren dan 280 gulden. Hoewel de meeste tarieven niet on der deze minimum-limiet komen, rijn er steeds weer enkele bureaus, die er wél in slagen hun prijzen zó laag te houden, dat men daarmee in strijd "komt met de RLD-bepalingen. Om dit op te vangen compenseert men het verschil tussen eigen tarie ven en de officiële minima door waardebonnen te verstrekken voor bijvoorbeeld excursies of souveniers. In de folders staan dan echter wél de eigen 'vanaf-tarieven' vetge drukt. Misleidende reclame? Voor de va kantieganger zonder kennis van de De meesten, die er in de zomermaan den op uit trekken, doen dat behalve om het verlangen naar 'eens wat an ders' te bevredigen, vooral óók om de zon te zoeken, wat warmer weer dan het wisselvallige klimaat in eigen land. Voor deze zonaanbidders dit staatje, waarin van de belangrijkste vakantiegebieden de gemiddelde tem peraturen zijn aangegeven voor de maanden mei, juli en september Costa Brava Costa del Sol Algarve (Portugal) Franse Rivièra Italiaanse Rivièra .Marokko (kust) Joegoslavië Rome Sicilië Tunesië (kust) Griekenland Luxemburg Zwitserland (noorden) Zwitserland (zuiden) mei Juli sept. 22 27 26 23 29 27 17 20 21 16 21 20 19 25 23 23 27 27 22 31 27 23 31 28 28 30 28 23 31 29 25 32 28 21 26 21 18 23 19 21 28 24 Oostenrijk (midden) Oostenrijk (oosten) Duitsland (zuiden) Frankrijk (zuidelijke westkust Kreta Israël Tsjechoslowakije Hongarije Roemenië en Bulgarije (kust) Denemarken Noorwegen (zuiden) Zweden (zuidel. merengebie Finland Engeland (midden) Jersey Amsterdam Uiteraard zijn deze temperaturen maar gemiddelden. Hoewel ze zijn op gesteld op basis van jarenlange erva ringen, kunnen zich vrij grote afwij kingen voordoen. Ondanks die voor komende grilligheid geven ze wel een indicatie, waaraan de vakantieganger wat kan hebben. 21 26 21 19 24 19 17 22 18 21 27 24 24 30 28 28 31 31 13 23 19 22 28 23 21 29 24 16 21 17 17 23 16 14 21 16 13 22 14 16 21 17 16 21 19 17 21 19 Schade aan de caravan? Laat hem dan door een deskundige repareren, want herstel van een beschadigde caravan vróégt specialisme. Het ma teriaal, waarvan zo'n huis op wielen is vervaardigd, is van heel andere soort dan dat van auto's, zodat men er zeker niet bij elke garage of plaatwerkerij mee terecht kan. Nederland telt ongeveer 90 van die specialisten allen leden van de FOCWA (de vereniging van onder nemers in het carrosseriebedrijf). die voor deze tak van het ambacht een aparte opleiding hebben gekre gen. Zij zijn het ook, bij wie men het best voor de periodieke doorsmeer- beurt (om de 3000 km) terecht kan: behalve die beurt controleren zij namelijk gelijk ook de andere on derdelen (onderstel, emmen, ver lichting, koppeling enz.) De specialisten zijn herkenbaar aan het groene gevelschild met het op schrift 'Caravan-service'. Hun adres sen verstrekt de Focwa (postbus 1050, Oegstgeest - tel. 01710-54944).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 29