Ondanks betere spreiding: wéér vakantie 'op een kluitje' mijddepiek Caravannen in de sneeuw: alleen voor doorgewinterden |ld^ Ga voor 24 juni of na 12 augustus Wie in Frankrijk snel wil rijden, moet veel betalen Ook spoor belangrijke reizen producent Stichting recreatie: 'We moeten af van collectieve bedrijfssluitingen' De vakantiespreiding mag dan dit jaar tot redelijke tevredenheid van belanghebbenden zijn geregeld, het b 1 ij f t een bedroevende zaak, dat verreweg het grootste deel van vakantievierend Neder land zich moet beperken tot een luttele zes weken. Het harnas van afspraken knelt nog zózeer, dat zij, die hun weken vrijaf in eigen land (moeten) doorbrengen, niet anders dan veelal overvolle pret- centra ter keuze hebben. Het advies 'Mijd de piek" van de Stich ting Recreatie mag welgemeend en nuttig zijn, het is alleen op te volgen door vakantiegangers zonder schoolgaande kinderen. En dat is altijd nog maar een vrij gering percentage van het totale legioen. De stichting geeft die onvolkomen heden grif toe. Ook de mensen aan de Haagse "Kerkhoflaan zijn er zeker van, dat het met die spreiding beter zou móéten kunnen. Maar men is er evenzeer van overtuigd, dat het radi caal veranderen van de nu gehan teerde regelingen, die in de praktijk nog lang niet ideaal blijken, een tijdrovende zaak zal worden. Voor dat men zover is, dat Nederland niet langer 'op een kluitje' vakantie hoeft te vieren en niet gebonden is aan die zes drukke weken in het hoogseizoen, zullen nog tal van pro blemen moeten worden opgelost. Beter organiseren Wat zal er moeten veranderen om die spreiding te verbeteren? Stafmedewerker D. Overduin van de stichting: 'Je zou onder meer kun nen denken aan een geleidelijke af schaffing van de collectieve be drijfssluitingen. Wij vragen ons af of het nu wel zo noodzakelijk is, dat bedrijfstakken als de metaal, de bouw en de textiel hun mensen collectief de deur uit sturen. Het lijkt ons, dat men met wat extra voorzieningen en een betere organi satie de mensen zélf meer vrijheid zou kunnen geven. Natuurlijk, dat schept problemen. Je moet er voor zorgen, dat het bedrijf kan door draaien als een aantal werknemers op vakantie is. In de bouw zul je er bijvoorbeeld op moeten toezien, dat je meer dan één kraanmachinist hebt, want anders ligt het hele bouwwerk tóch nog meteen plat. Maar moeten ze die voorzieningen ook niet op de kantoren treffen?' Overduin vindt het een zeer onrede lijke zaak, dat een werknemer in de industrie per definitie niet eens naar de wintersport kan omdat zijn baas bepaalt, dat hij zijn twee we ken in de zomer moet opnemen. 'Deze regelingen zijn volledig in strijd met de vakantiebelangen van de werknemer'. Schoolvakanties Een andere door de stichting over dachte wijziging: verlenging van de schoolvakanties, omdat ook deze de keuze van- de vakanties door volwas senen beperken. De stiphting vindt zes weken te weinig en zou graag uitbreiding tot acht weken zien, al geeft men direct toe, dat men daar mee wél de vraag opwerpt hoe de kinderen in die periode moeten wor den beziggehouden. Het gemiddeld gezin gaat er immers nog steeds niet langer dan twee weken aaneen op uit. Wellicht zegt de stichting dat uitbreiding van het kindervakantie werk, dat wij altijd sterk hebben gestimuleerd, een uitlaat zou kun nen vormen. Misschien kunnen we er ook eens over denken in elke plaats een aantal scholen gedurende een maand open te houden om de vakantie vierende kinderen daar, op vrijwillige basis, creatieve vakken te laten beoefenen. Nóg verder denkend, komt Overduin op de suggestie leerlingen van lage re en middelbare scholen tussen 1 mei en 1 oktober zélf hun vakantie te laten kiezen. 'In het kader van de onderwijsvernieuwingen zou hier misschien een mogelijkheid liggen. Nu steeds minder met lesroosters en steeds méér met taken wordt ge werkt, zal de leerling in de toe komst zelf meer zijn eigen tempo kunnen gaan bepalen. Dat betekent, dat hij ook meer dan vroeger zelf zal kunnen bepalen wanneer hij vrij wil zijn. Uiteraard is zo'n systeem voorlopig nog moeilijk in te voeren. Vooral voor de leerkrachten bete kent zo'n ingrijpende verandering een berg extra werk, dat niet uit te voeren is als de omvang van de klassen niet drastisch wordt ver kleind. 'En daarmee kom je', zegt Overduin, 'al direct op het terrein van de overheid. Maar het is in ieder geval een idee, waar we serieus over kunnen denken'. Dót er in overvol Nederland wat moet worden gedaan om het vakan tie vierend legioen meer armslag te geven, staat voor de stichting wel vast. Want hoewel 54,3 procent van de Nederlandse bevolking nog steeds niet op vakantie gaat, groeit het deel, dat er wel op uit trekt snel (voVig jaar met 2,9 procent tot 5.8 miljoen, van wie ongeveer 3,2 mil joen in eigen land blijf en 2.6 miljoen de buitenlandse zon zoekt). Voeg daarbij de groeiende stroom buitenlanders en men heeft het toe komstbeeld compleet: verstopping van de wegen, stranden, waar men nauwelijks meer plaats vindt, en recreatiecentra, waar men door de medemens het bos niet meer ziet. Ook al omdat die stromen voor het grootste deel dezelfde gebieden kie zen om er de weken vrijaf, die de cao's toestaan, door te brengen. In volgorde van belangrijkheid: de Noordzeebadplaatsen, de Veluwe, de watersportgebieden in Holland en Friesland en Noord-Brabant en Noord-Limburg. Dat is ook zo'n ontwikkeling, die de stichting graag wil keren. Overduin daarover: 'Er zijn in Nederland tal van andere gebieden, waar het ook in het hoogseizoen veel rustiger is en waar je evengoed je vakantie kunt doorbrengen. Om die gebieden wat meer te propageren willen we, waarschijnlijk al volgend jaar, een campagne gaan voeren. Op dit ogen blik künnen we dat nog niet omdat we nog niet precies weten of die gebieden voldoende accommodatie hebben en of de verschillende na tuurbeschermingsinstanties er wel zo gelukkig mee zullen zijn. De ANWB en het Nationaal Bureau voor Toerisme onderzoeken dat nu en zullen daarover waarschijnlijk volgende maand de gegevens heb ben. Dan kunnen we van start gaan. In ieder geval is dat een mogelijk heid om de vakanties althans wat de plaatsen betreft te spreiden. Als dat ook zou lukken met de tijden, zou den we al een eind verder zijn. Ik hoop, dat we er nog eens in slagen'. neem vakantie in voor. of nazomer Overvolle wegen, nog steeds moet het grootste deel van de mensen in een periode van zes weken op vakantie Wie komende zomer de druktepie- ken wil mijden en niet geboden is aan schoolvakanties of de vakanties van collectief sluitende bedrijven, kan het beste vóór 24 juni of na 12 augustus op vakantie gaan. Dat is het advies, dat de Stichting Recrea tie plannenmakcnde vakantievicr- ders meegeeft, die nu al willen boe ken. Tussen die beide data liggen name lijk drie drukke golven. Hoewel de eerste Nederlandse golf pas op vrij dag 30 juni begint als de bouw en de nevenbedrijven in het hele land vrijaf krijgen een dag later ge volgd door de collectief sluitende bedrijven in het oosten en noorden plus de textiel in het hele land, Met de caravan in de winter op stap? Denk daar dan niet te simpel over, want caravannen in de sneeuw is alleen voor hen, die niet alleen zeer ervaren zijn maar die ook niet tillen aan wat ongemak bij temperaturen ver onder nul. Deskundigen waarschuwen elk jaar opnieuw: begin er niet aan als u er de man niet voor bent. De caravan mag dan misschien wel tegen al die ongemakken be stand zijn, het slagen van zo'n tocht staat of valt toch met de man in die caravan. Die man moet er plezier in hebben problemen te trotseren en zeker niet met twee linkse handen op stap gaan. wat plastic folie met tape op papier- of linnenbasis mee om dubbele ra men mee te maken; vergeet niet de elektrische ventilatorkachel en de 20 cm lange spijkers (om de luifel mee vast te zetten); koop wat extra gum- mi-tentringen, een drukpan, glyceri ne (voor de rubberranden van por tieren en ramen), gebruik geen bu- tagas maar propaan (dat bevriest niet) en zorg ervoor altijd een sta peltje droge kranten bij de hand te hebben. Voorts: zet als verlengstuk van de caravan geen te grote tenten op (1.75 m bij 1.75 m is wel 'het Caravannen in de sneeuw vraagt een flinke dosis handigheid en improvi satievermogen, veel méér dan een lange zomerreis naar het zuiden. Wie per caravan naar de sneeuw wil, moet in de eerste plaats een doorgewinterd caravanner zijn. Een ■wintersporter, die behalve rijden op gladde wegen ook nog tal van ande re problemen moet weten op te lossen. Want daarvoor komt hij on getwijfeld te staan. Al was het al leen maar een aan de wand vastge vroren slaapzak of een butagasstel, dat het in de kou laat afweten. ravanbezitters geven dat graag toe. Belangrijk in de eerste plaats is uiteraard de caravan. Dat moet een wagen zijn met een geïsoleerde bo dem (de wanden zijn bij vrijwel alle caravans al dubbel uitgevoerd) en een goede ventilatie (aan- en afvoer van de lucht via de buitenkant). Tips Expeditie Caravannen in de sneeuw is dót heeft de praktijk al meermalen be wezen een zaak, die degelijk voorbereid moet worden. Min of meer als een expeditie, want wie in de winter alleen zijn caravan van stal haalt om er een goedkoop on derdak aan te hebben, komt gega randeerd bedrogen uit. De kleine duizend sneeuwgangers onder de ca- Daarnaast dient men ruim van tevo ren te zorgen voor een staanplaats. De campinggidsen mogen dan lange lijsten presenteren van terreinen, die zomer én winter geopend zijn, in werkelijkheid zijn er maar weini ge, die 's winters het comfort leve ren, dat. de caravanner nodig heeft. Maar afgezien van deze twee hoofd zaken. zijn er voor de wintercara- vanner nog duizend-en-één-zaken, waaraan hij óók moet denken. Let er bijvoorbeeld op voor de elektri sche aansluitingen geen plastic maar rubber kabels te nemen (3 x 1,5 mm2 of zwaarder); plastic breekt namelijk bij strenge vorst Neem Wie snel door Frankrijk wil op weg naar Spanje moet tol betalen en hoe langer hij snel wil rijden, hoe duur der dat is. Fransen bouwen nu een maal geen kostbare wegen uit liefda digheid. Voor de toerist betekent dat een niet onbelangrijke aanslag op het budget, want wie van Lille naar Nimes gas-op-de-plank wil rijden (met een kleine onderbreking in Lyon) moet daarvoor komend seizoen een dikke veertig gulden uittrekken. Natuurlijk kan men zich dat geld besparen en de eveneens goed berijdbare routes nationales kiezen, maar omdat deze meestal druk zijn (vooral door het Franse verkeer, dat nog maar weinig gebruik maakt van de nieuwe snelwegen) kost dat wel een hoop tijd. Hindernissen Een puzzel voor veel vakantiegan gers op het autobaan-traject: de hin dernis Parijs. Wie oplet, komt er echter zelfs in vier-strooks-files wel uit. Als hij althans gebruik maakt van de boulevard périferique, de rondweg om de stad, die in ieder geval voor het noord-zuid-verkeer (en omgekeerd) helemaal klaar is. Alleen dit even onthouden: als men uit de richting Lille Parijs nadert en de boulevard oprijdt dan in eer ste instantie de witte borden naar Port de La Villette volgen; daarna gewoon met de stroom meerijden naar de Port d'Italy. Pas de boule vard verlaten als men de blauwe borden ziet met Autoroute A 6 erop. Komend uit het Zuiden, volgt men eerst de witte borden naar Port Bercy, rijdt dan door en gaat er pas weer af bij de blauwe borden Auto route A 1. Goed op de borden letten, kan een hoop tijd besparen, want wie bij een verkeerde afslag (en er zijn er nogal wat) de boulevard verlaat moet veel gecompliceerde omwegen maken om er weer op te komen. Half uur Volgt men de borden correct, dan hoeft Parijs niet meer dan een half uur te kosten. Althans als men op een doordeweekse dag passeert. In het weekeinde is het zelfs op de vierstrooks brede boulevard vaak nog zo druk, dat het verkeer er in lange files volledig vastzit. (ADVERTENTIE) 1 RATAX UW AGENT VOOR: I TRAVEL SERVICE Arke OUDKERKHOF 16 li i UTRECHT IL J c\\ i TEL.030-333 555 ÏWk ^ANVR-REISBURO houdt de stichting de datum van 24 juni aan, omdat op deze dag de grote stroom uit het Duitse Noord- rijnland-Westfaien wordt verwacht. De tweede drukke periode in Neder land wordt die van 15 tot 29 juli als Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en Gelderland ten zuiden van de grote rivieren vrijaf hebben. 29 juli (tot en met 12 augustus) volgen dan de bedrijven in Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Gelder land ten westen en noorden van de grote rivieren. Bovendien gaat dan de metaal in het hele land op va kantie. De vakanties van de lagere scholen vallen dit jaar globaal tussen 1 juli en 15 augustus. In temperaturen tot 20 graden onder nul en een dik pak sneeuw met de caravan er op uit: alleen voor de doorgewinterden. maximum) en let erop. dat het dak je schuin afloopt om de sneeuw te kunnen laten wegglijden; bouw de sneeuwwallen niet te dicht rond de caravan (de caravan mag niet vast vriezen en bovendien moet er ruim te voor ventilatie overblijven); zorg voor een zakje grof keukenzout voor het chemisch toilet en vergeet niet een acculader mee te nemen (han dig als men bij 15 graden onder nul de auto niet op gang kan krijgen). Auto En wat de reis betreft: sneeuwket tingen (geen ladder- maar kruisket- tingen) zijn onontbeerlijk, evenals trouwens winterhanden, een spuit busje met hars (om op een gladde helling de wielen even meer grip op de weg te geven), wat zakjes zand of een matje, de-icer voor de ruiten en grafiet voor de sloten, een plankje (om de krik op te zetten), 200 cc gedestilleerd water (voor de accu), stopblokken met pinnen en hout (voor die gladde helling) en zaklan taarns. En tenslotte: train eerst in de prak tijk alvorens de rit naar de bergen te wagen. De Nederlandse Caravan club (Lochemseweg 57, Gorssel, tel. 05759-1245) organiseert elk jaar ver scheidene oefenkampen, waar men met alle mogelijke problemen ken nismaakt. Voor degenen, die voor het eerst met zijn caravan de sneeuw ingaat, een onmisbare voor bereiding. Het vliegtuig en de auto mogen dan 'in' zijn voor de vakantieganger, die veel wil zien, de trein is hard bezig de opgelopen achterstand in te ha len. Met name waar het de reizen binnenslands betreft. Tien jaar gele den aarzelend begonnen, heeft de NS zijn aandeel op de toeristische markt thans uitgebreid tot een aan zienlijk pakket, waarvan honderd duizenden jaarlijks gebruik maken. En jaarlijks stijgt dit aantal. In Utrecht registreert men voor sommi ge arrangementen zelfs een stijging van 25 procent per jaar. De meeste van die reizen (die zich overigens niet alleen tot het binnen land beperken) zijn gekoppeld aan (ADVERTENTIE) RATAX TRAVEL SERVICE UW AGENT VOOR: Hotelplan OUDKERKHOF 16 UTRECHT TEL 03O-333 555 ANVR-REIS8URO hotel-arrangementen waarvoor de onderneming alleen al in Nederland contracten heeft afgesloten met veertig hotels. Een initiatief, dat ook in de horecasector wordt toege- juichd omdat NS veel van die hotels een continuïteit heeft bezorgd, die zij anders nooit zouden hebben gehad. Uiteraard zijn die initiatieven in de eerste plaats ook bedoeld om de NS zélf voordeel te brengen, om het aantal reizigers kilometers te vergro ten en de trein als vervoermiddel te populariseren. Dat men daarin is geslaagd, wijzen de cijfers uit. Zo bedroeg de afname van het aantal tienertoerkaarten vorig jaar bijvoor beeld bijna 200.000. Een resultaat, waarvan men enkele jaren terug niet had durven dromen. Andere mogelijkheden, die het spoor de vakantieganger biedt: een programma van 30 vakantiedagtoch ten in de zomer, zeven achtdaagse reizen van half mei tot half septem ber. diverse fietstochten ('all-in'). een achtdaags Kris-Kras-abonnement voor het hele jaar, een programma met acht wandeltochten gedurende het hele jaar, trips naar bekende markten, tien stadstochten bulten het soizoen en een tiental mini-trips van 1 oktober tot 15 mei. Op alle stations vertelt men er graag meer over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 27