20.000 Nederlanders naar Rusland Cruise naar I zonnige noorden j f 120.- Auto- si aaptrein i I O jtÜ Accessoires: meer luxe, meer comfort Verkeersbureaus: meer informatie dan reisbureaus Voor 3000 gulden al in-bouw kampeerauto VERNU-directeur: Toerist wil wel eens wat anders' WIUI3C IIUUI als jan-en-alleman in t zonnige zuiden zit. THE British Cruise Line Winterweekend Sauerland (ADVERTENTIE) Ruim 20.000 Nederlanders hebben vorig jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie gebracht. Dit jaar zullen dat er weer duizenden méér zijn, want ondanks lokkende zonstranden in het zuiden neemt de belangstelling voor zie- en doe-vakanties toe, speciaal waar het de reizen naar Oost-Europa betreft. De Amsterdamse touroperator W. Hulst, directeur van het reisbureau Vernu, dat Rusland-reizen elf jaar terug in Nederland introduceerde, spreekt over een grote aantrekkingskracht op Nederlanders van de landen achter het ijzeren gordijn. 'Als je onze cijfers vergelijkt met die van het bui- tenland, blijkt ons land verhoudingsgewijs in de voorste gelederen te lopen.' Vanwaar die groeiende belangstel ling? Een van de belangrijkste rede nen noemt reisbureau-directeur Hulst het verlangen bij steeds meer vakantiegangers naar 'eens wat an ders dan liggen op warm zand al léén'. 'Ik geloof, dat men meer dan vroeger geïnteresseerd raakt in reizen, die iets heel anders bieden dan zon, strand en het geijkte ver- maakpatroon van het badleven. Dat voor zulke vakanties ook steeds meer wordt gekozen "oor Rusland, komt waarschijnlijk doordat het een land is, dat hoewel veelbesproken nog vrij onbekend is'. Specialist Directeur Hulst moet toegeven die snelle groei van de stroom niet verwacht te hebben. 'Het is allemaal eigenlijk door toevallige omstan digheden elf jaar geleden begonnen toen ik als secretaris van de vereni ging Nederland-USSR voor een groep leden een oriëntatiereisje (ADVERTENTIE) Naar Frankrijk: Avignon, St. Raphael, Narbonne. Naar Italië: Milaan, Genua. Naar Oostenrijk: Salzburg, Villach. Naar Zwitserland: Biasca (bij Lugano). Naar Joegoslavië: Ljoebljana. Inlichtingen en folder bij alle stations en reisbureaus. Nederlandse) Spoorwegen) naar Moskou wilde organiseren. De Nederlandse reisbureaus hadden er op dat moment geen enkele belang stelling voor. Op aanraden van In- tourist, het Russische staatsreisbu- reau, heb ik het toen zelf gedaan. Zo is Vernu ontstaan, met in het eerste jaar maar een paar honderd' klanten. Onverwacht snel is de stroom sindsdien gegroeid. Ook in Moskou heeft dat verbaasd'. In die elf jaar heeft het bureau zich de naam verworven van Oost-Europa- specialist-bij-uitstek, wat moge blij ken uit de overname van Vernu- arrangementen door andere grote touroperators. Hulst: 'dat heeft na tuurlijk ook een stimulans gegeven. Maar afgezien daarvan blijkt Rus land bij het grote publiek gewoon 'in'. En onder dat grote publiek versta ik dan zowel de arbeider als de wetenschapsman. De groepen zijn zeer gevarieerd'. Vooral steden Om die gevarieerde belangstelling ook in de arrangementen zoveel mo gelijk tot uitdrukking te brengen, heeft Vernu een grote verscheiden heid in de reizen aangebracht. Voor de zongenieters is .de.\Krim opgeno men, 'maar' zegt Hulst 'dat is beslist niet de bestseller. De meesten kiezen toch wel de steden omdat ze daar het land het best leren kennen'. Moskou en Leningrad staan nog steeds hoog genoteerd, maar ook voor de andere steden groeit, de belangstelling snel. Om aan die vraag tegemoet te komen heeft het bureau voor dit jaar nu een 15- daagse tour opgenomen, die begint in Leningrad of Moskou en vandaar gaat naar oude historische steden als Nowgorod, Kalinin, Jaroslaw en Kiew. Directeur Hulst: 'we komen nu ei genlijk overal, zowel in Siberië als Centraal Azië, in Nowosibirsk even goed als in Tasjkent en Samarkand. Zelfs de Baltische Zeestaten staan nu op het programma'. Korte reizen De groeiende belangstelling voor de Sowjet-Unie komt, volgens Hulst, ook tot uitdrukking in de verlen ging van het reisseizoen. 'Vorig jaar vlogen we op 9 november nog met vele machines en voor onze eerste reis dit jaar op 31 maart hebben we al 50 overboekingen'. Die laatste is de eerste van een serie korte acht daagse voor- en najaars vliegreizen naar Moskou en Leningrad, die voor Vernu nog een experiment vormen. 'Maar als de belangstelling ervoor zo blijft, zit het er dik in, dat we nu al geslaagd zijn en volgend jaar meer van deze reizen moeten organiseren'. Evenals een aantal andere reisbu reaus heeft Vernu afgelopen herfst ook geprobeerd nog kortere en goed kopere reizen naar Moskou te orga niseren: 4 en 5 dagen vanaf 266. Directeur Hulst: 'dat waren reisjes in de geest van de snippertrips en zonnevlugjes naar het zuiden. We hadden gerekend daarmee een hoop mensen plezier te doen, maar wat gebeurde? De RLD weigerde toe stemming. En dat terwijl de dienst wél akkoord ging met de korte trips van andere bureaus. We zijn daar nogal kwaad over geweest. Ik heb er begrip voor, dat de KLM beschermd moet worden, maar dit vind ik meten met twee maten. De RLD doet trouwens wel meer vreemd. Toen we in 1970 korte 4-daagse reizen naar Praag organiseerden voor 196 had de dienst geen be zwaar, maar toen we vorige herfst diezelfde reizen wéér wilden uit voeren, zei men ineens nee. Ik vind dat een vreemde zaak'. Balka Over (\e andere bestemmingen in Oost-EurQpa: 'Vooral Bulgarije en Roemenië zijn zeer duidelijke trek kers, zowel in de zomer als in de winter wintersportNiet in de laatste plaats komt dat ook door de goede accommodatie en de vaak bre de stranden. Wat ze daar in enkele jaren uit de grond hebben gestampt is kolossaal'. Advies van de Vernu-directeur: 'wie van die landen meer wil zien dan alleen het strand, moet beslist een excursie naar het binnenland maken. Voor Bulgarije is een bezoek aan de Rila-kloosters bij Sofia (twee dagen voor 106) de moeite waard, voor Roemenië een trip door de Karpaten met een bezoek aan de kloosters in Moldavië (twee dagen 108). Wie zijn vakantie wil split sen, kan dat ook. Bijvoorbeeld een week aan het strand en een week in het binnenland'. Reizen naar Tsjechoslowakije, Hongarije, de DDR en Polen organi seert het bureau eveneens. Naar de laatste drie landen levert het echter alleen reizen op Ité-basis omdat de belangstelling ervoor nog niet groot genoeg is om er chartervluchten op uit te voeren. Voor de toerist be tekent dit, dat de meeste reizen naar deze landen wat duurder zijD (een tweeweekse vakantie in Honga rije kost ongeveer 800). Individueel Vernu is er overigens niet alleen voor de toeristen, die georganiseerd op vakantie willen. Ook de indivi- duelen krijgen op het Amsterdamse kantoor alle informatie. De toeris ten, die per auto door Rusland wil len reizen evengoed als de vakantie ganger, die een camping aan het Hongaarse Balatonmeer zoekt en al les wil weten over visa en financiële zaken. Directeur Hulst: 'we helpen iedereen. Als je Oost-Europa-specia- list bent is dat net zo goed je taak als het boeken van een zomerreis naar het Bulgaarse zonnestrand'. Magdalonentyord Zomer in 't hoge noorden is even uitbundig, als de winter grimmig is. De zon schijnt dag en nacht. En hoe! Het licht is zo intens dat u moet oppassen voor overbelichte foto's. En te fotograferen is er genoeg. Zwermen broedvogels, miljoenen felgekleurde bloemen, en oneindige vergezichten van kristalheldere luchten, weerspiegelend in glashelder water. Geef deze zomer gehoor aan de lokroep van 't ware avontuur. Kom aan boord van de even comfortabele, als gastvrije Chusan. Maak in één week meer vrienden dan in de jaren ervoor. Laat de horden maar naar 't zuiden trekken. Ga zelf naar 't exclusieve noorden, en word bruin onder de Middernachtzon- in de hoorbare stilte en de immense pracht van zomers Spitsbergen. Stuur mij volledig vrijblijvend documentatie over uw cruise naar Spitsbergen en de Noordkaap van 24 juni tot 9 juli aanstaande. NaamStraat Plaats Versturen aan P&O Lines, Postbus 1917, Amsterdam. 9 14 14 1 1 2 2 4 3 25 Een greep uit de grote hoeveelheid nieuwe accessoires voor caravanners: onder de electrische waterpom pen, die steeds meer toepassing vin den. is bij het merk Karvan de schakelaar zodanig uitgevoerd, dat het openen van de kraan de pomp automatisch in werking stelt. De pomp is ook leverbaar met een vloerschakelaar. Nieuwe kachels zijn o.m. de Trumatic S 5000 met een maximum capaciteit van 5000 Kcal-u. Het ver bruik is regelbaar van 80 tot 500 gram propaan per uur. Voorts de Warstein oliekachel type 12/13000 en de zgn. high-life gaskachels (stand 57) en de Atag-gasverwar- ming (stand 96). De vorig jaar geïntroduceerde chemische toiletten met waterspoe ling worden thans door verscheidene fabrikanten vervaardigd. Hoewel de prijs belangrijke hoger ligt dan die van de tot dusver gebruikte chemi sche toiletten van eenvoudiger uit voering, zijn de voordelen zo groot, dat velen over het prijsverschil zul len heenstappen. Er bestaan syste men, waarbij de toiletinhoud door een pomp wordt verwijderd. Op het gebied van luifels en aanbouwtenten worden meer doek soorten van synthetisch materiaal geleverd, die zonder problemen langdurig aan weer en wind kunnen worden blootgesteld. Vergroting van het vensteroppervlak in de aanbouw tenten is een andere nieuwe ontwik keling. Voor de verlichting neemt het gebruik van fluoriscentielampen sterk toe. Ze zijn zuinig in gebruik, hebben een groot lichtgevend ver mogen en kunnen dikwijls praktisch en decoratief in het interieur wor den verwerkt. Bij de gaslampen zijn verbeteringen verkregen door het beschikbaar komen van gaskousjes met schroeffitting en ontsteking door middel van een vonk. De kans, dat de gaskousjes worden bescha digd wordt daardoor belangrijk klei ner. Belangrijk technisch nieuws is de terugrij-automaat, ingebouwd in de wielen van de caravan. Belang rijk voordeel van de automaat (waarvan er vijf worden getoond) Is. dat hij stoten bij het achteruitrij den voorkomt. Het Russisch staatsmuseum in de 'stad der witte nachten' Lenin grad: een toeristische trekker voor vele tienduizenden, méér dan de Russische Rivièra aan de Krim (foto boven). Vooral voor de (twee miljoen) toe risten, die op eigen gelegenheid do grens over gaan, is dét een raadzame voorbereiding: vraag voor vertrek eerst informatie bij het verkeersbu reau van het land, dat men wil gaan bezoeken. Deze bureaus zijn ervoor en verstrekken vaak waardevolle tips over hotelprijzen, campings, routes en excursiemogelijkheden. Hieronder de lijst: België: Leidseplein 7, Amsterdam (020-245959); Engeland: Nieuwe Spiegelstraat 6, Amsterdam (020-234004); Bulgarije: Reguliersdwarsstraat 54, Amsterdam (020-248431); Canada: Hofweg 3, Den Haag (070- 659363); Denemarken: Keizersgracht 518, Amsterdam (020-226717); Duitsland: Spui 24, Amsterdam (020-241293); Finland: Oranje Nassaulaan 25, Amsterdam (020-761672); Frankrijk: Rokin 128, Amsterdam (020-235222); Griekenland: Keizerinnelaan 62. Brussel (0932-2130206); "Hongarije: Reguliersdwarsstraat 60, Amsterdam (020-243262); Ierland: Louizalaan 304, Brussel (0932-2494352); India: Ravenstein 60, Brussel (0932-2111796); Israël: Herengracht 422, Amster dam (020-249642); Italië: Rokin 52, Amsterdam (020- 64883); Joegoslavië: Vijzelstraat 4, Am sterdam (020-226483); Marokko: Luxemburgstraat 21 a. Brussel (0932-2131286); Noorwegen: Prins Hendrikkadp 135, Amsterdam (020-222545); Oostenrijk: Herengracht 437, Am sterdam (020-62188); Polen: Vooruitgangstraat 4, Brus sel (0932-2187696); Portugal: Amstel 124, Amsterdam (020-63170); I Roemenië: KI. Gartmanplantsoen 17, Amsterdam (020-233489); Rusland: Utrechtsestraat 48, Am sterdam (020-220073); Spanje: Laan van Meerdervoort 8, Den Haag (070-182766); Tsjechoslowakije: Leidsestraat 4, Amsterdam (020-222788); Turkije: Arenbergstraat 42, Brus sel (0932-2138230); Zuid-Afrika: Leidsestraat 64, Am sterdam (020-243007); Zweden: Nes 5, Amsterdam (020- 234764); Zwitserland: Koningsplein 11, Am sterdam (020-222033). (ADVERTENTIE) Voor wie zijn huis op reis bij zich wil hebben, maar niet de rijproble- men van de caravan wenst, lijkt de kampeerauto hét ei van Columbus. Toch: het aantal daarvan is in ons land nog maar zeer beperkt. De prijs én het feit, dat men eenmaal ter plaatse minder bewegingsvrijheid heeft dan met een caravan (losse auto) blijken voor de grote groep van trekkers belangrijke bezwaren. De produktie ervan is dan ook on danks de vrij forse stijging in de laatste tien jaren (van 900 in 1960 tot 7000 in 1970) vrij laag gebleven. Veel betere zaken doen de fabrie ken, die zich op de produktie van inbouwsets hebben geworpen; com plete kampeerinterieurs, die vrij ge makkelijk in busjes en bestelwagens kunnen worden ingebouwd. In West- Duïtsland alleen al worden jaarlijks meer dan 30.000 van deze sets ge bouwd. De meest gebruikte basis voertuigen, waarin de sets gebruikt kunnen wor den, zijn Volkswagen-combi's en -microbussen, Ford Transit en Escort, Hanomag, Commer, Bedford, Mercedes. Peugeot, Fiat, Renault Es tafette, Land-Rover, Austin en Dod ge. Naast een aantal nieuwe kant-en klaar kampeerwagens (o.m. van Ford) laat de tentoonstelling op zes stands zien welke de mogelijkheden van de inbouwsets zijn en hoe duur men uit is voor zo'n stukje meegeno men comfort: al voor 3000 gulden heeft men een set voor een Volks wagenbusje. Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en geniet van het prachtige heuvel landschap met zijn wit- besneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis van elk station. Vertrek op de vrijdagen 4,11,18 en 25 februari en 3 maart 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. 0 i .1 i 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25