Veel trekkers gebruiken hun caravan verkeerd Nederland is het caravanland van Europa geworden Alles over caravans en vakantie Stacaravan steeds verder in opmars groei van het nederlandse caravanpark m m m m m m m m m m m m m m m m m m ANWB: probeer ook eens het binnenland Na verkoop-hausse van vorig jaar Ter gelegenheid van de vanmorgen te openen Caravan-RAI vandaag in deze krant een speciale bijlage voor hen, die nu al aan vakantie denken. Behalve aan de caravans en het nieuws op deze beurs, wordt ook ruime aandacht geschonken aan enkele toeristische onderwerpen. Een greep uit de inhoud: Nederland caravanland no. 1, Stijgende belangstelling voor toerisme naar Rusland, Rust in vakantieland: het Odenwald biedt het nog, Vakantiespreiding zou nog veel beter kunnen, Wie klachten over reizen heeft, kan geld terug eisen, Goede verzekering kan veel narigheid voorkomen. Redactie Dick Ringlever, lay-out en tekeningen Peter van Roon. (ADVERTENTIE) RATAX TRAVEL SERVICE UW AGENT VOOR: Snel en Co OUDKERKHOF 16 UTRECHT TEL.030-333 555 ANVR-REISBURO 1 5 23 6 4 7 7 7 3 3 22 25 percentage tot 43 en thans bedraagt het 38. De prijsklasse van 6000 tot 7000 gulden is nu het sterkst verte genwoordigd (13,8 procent). De voorafgaande vier jaar was dat steeds de klasse van 5000 tot 6000 gulden. De verschuiving wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de vermindering van het aantal kleine modellen. Over de hele linie nemen lengte en breedte van de opbouw toe. wat uiteraard kostenverhogend werkt. Enkele andere prijsverhogen de factoren zijn de uitbreiding van (ADVERTENTIE) de standaarduitvoering met dubbele ramen, koelkast en verwarming, ach- teruitrij-automatiek, electrische wa terpompen en betere verlichting. Wat die laatste attributen betreft: wie deze nog niet in zijn caravan heeft, vindt op de expositie alle mogelijkheden zijn huis-op-wielen te vervolmaken. Want ook op het ge bied van de accessoires hebben de fabrikanten rijke etalages ingericht met vele noviteiten. De aspirant- caravanner wordt een royale keus geboden. Voor elke beurs is er wét. RATAX TRAVEL SERVICE Centouri OUDKERKHOF 16 UTRECHT TEL.030-333 555 ANVR-REISBURO België en Luxemburg Bondsrepubliek Duitsland Bulgarije Denemarken Finland Frankrijk Griekenland Groot-Brittannië Hongarije Republiek Ierland Italië Joegoslavië Nederland Noorwegen Oostenrijk Polen Portugal Roemenië Spanje Tsjechoslowakije Zweden Zwitserland Een van de kleinere toercaravans, de Eifelland, die voor 2800 gul den 3 k 4 personen onderdak geeft. cijfan par 1 januari <a* takmitrit 10.000 caravans voort 570 1600 160 525 400 7000 90 5300 30 200 1350 225 1500 1200 430 100 180 100 600 70 550 620 SS* sa SI* 73.00» ssa &r\ A Safer Voor elke beurs is er wat op deze Caravan-RAI, de foto's laten het het zien. Boven de blikvanger van de tentoonstelling: een stacaravan (bungalow is beter op zijn plaats) van 18 bij J meter van Wag- monthan. Voor het lieve sommetje van 145.000 gulden kan men er royaal in recreëren. Vergeleken met het prijsbeeld van vorig jaar is er echter een duidelij ke verschuiving naar de hogere prijsklassen. In 1970 kostte 60 pro cent van de toermodellen minder dan 7000 gulden, in 1971 zakte dit Nederland is caravanland no. 1 van Europa geworden. Na de op zienbarende hausse van vorig jaar, toen 37.000 caravans werden verkocht een ongekend record is het totale park op 157.000 gekomen: een aantal, waarmee ons land het caravanland-per- definitie, Engeland, verhoudingsgewijs royaal voorbijgestreefd is. Voor de organisatoren van de Caravan-RAI (van 29 januari tot en irtet 6 februari in Amsterdam) is dat reden de resultaten van de tentoonstelling én die van de verkopen van dit jaar met optimisme tegemoet te zien. Hoewel door de economische recessie wél enige stagnatie wordt verwacht, rekent men toch op een nieuwe forse stijging. De belangstelling van fabrikanten voor de tentoonstelling wijst daar al op: in de 114 stands worden ditmaal niet minder dan 466 typen gedemon streerd. Het grootste deel daarvan (297) wordt nog gevormd door de toercaravans, maar de stacaravan lijkt dit jaar eveneens een groot deel van de markt te gaan verove ren. Dit blijkt niet alleen uit het grote aantal ervan (136) op de expositie. de verkoopcijfers illustreren de ont wikkeling eveneens. Was het aan deel van stacaravans in de verkopen in 1968 nog maar 15 procent, vorig jaar was dit al uitgegroeid tot 25 procent. En volgens importeurs en bouwers zit een verdere stijging er dik in. Een groeiend deel van de recrean ten, blijkt de caravan te zien als een tweede huis, dat in de weekeinden goedkoop onderdak geeft. Dit komt ook naar voren uit een in 1969 door het CBS ingesteld onderzoek naar het vakantiepatroon van de Neder landse bevolking. Daaruit bleek, dat 90 procent van de mensen, die een caravan op hun vakantie gebruiken, de auto als vervoermiddel heeft. Dat wil zeggen, dat tien procent van de caravanbezitters hun huis-op-wielen in ieder geval statisch gebruiken. In werkelijkheid ligt dit percentage nog veel hoger omdat een groot deel van de caravanners hun bezit zowel op de vakantiereis als in de week einden buiten de vakantie gebruikt. Blikvanger De industrie heeft zich hierbij, zo toont deze Caravan-RAI, royaal aan gepast. Het aantal typen stacaravans is aanzienlijk uitgebreid, zowel in de sector van eenvoudige huisjes als in die van de superluxe bungalows. Paradepaardje op de expositie: een stacaravan van 18 bij 7 meter, die voor 145.000 gulden geprijsd is. Natuurlijk, zo'n blikvanger heeft weinig meer van een mobiel huis en is slechts weggelegd voor de 'happy few', die anderhalve ton even ge makkelijk uit de portefeuille halen als anderen een briefje van hon derd. Maar tóch: ze zijn er en er blijken goede zaken mee te worden gedaan. De grootste omzetten worden echter nog steeds gemaakt met de toercara vans en vouwwagens. Ook in deze sector worden dit jaar weer vele nieuwe typen en modellen getoond. Goedkope en dure. De goedkoopste toercaravan is een exemplaar uit de Adria-serie, die voor 2595 gulden meegenomen kan worden; de voorde ligste vouwwagen de Combi Camp. die 1995 gulden kost. Duurder De Solifer van "De Leeren Doedel", waarin het ruimteprobleem werd opgelost door boven de eet tafel twee kinderslaapplatsen aan te brengen. temidden van honderden andere ca ravans, in een stad van mini-huisjes, die nauwelijks méér vakantiegenoe gens biedt dan de wijk rond het huiselijk 'home'? Is het omdat de vakantievierende mens het nu een maal niet kan laten kuddedier te zijn? Rust Toegegeven: die romantische cam pings met plaatjes, waar men zich nog vogelvrij kan voelen, zijn in Europa dun gezaaid, althans aan de zuidelijke kusten. Wie daar als cara- vanner nog rust wil, moet vaak héél lang zoeken. De campings zijn er wel. en vaak in overvloed, maar echte rust bieden ze vrijwel geen van alle, zeker niet in het hoogsei zoen. Maar, stellen echte caravanners daar De statistieken tonen de ontwikkeling duidelijk aan: Nederlandse vakantiegangers trekken er meer en meer met de caravan op uit. Niet minder dan 13 procent van de zomervakanties wordt in het huis op wielen doorgebracht. Of dat nu een kwieke toercaravan is of een logge maar luxe stacaravan, voor beide neemt de belang stelling jaarlijks sterk toe. Het totaal van 157.000 en de groei van 37.000 in 1971 zijn cijfers die het illustreren. Vanwaar die gestaag groeiende be langstelling? Hééft dat huis op wie len dan zoveel voordelen, dat men er het comfortabele vakantiehotel met douahe en bad graag voor laat schieten? Deskundigen geven direct toe, dat de op luxe gestelde toerist, de man, die alles bij de hand wil hebben en op zijn wenken wenst te worden bediend, die voorkeur van velen van het vakantielegioen moeilijk zal be grijpen. Want het is wéér: zo'n huis op wielen biedt nu eenmaal niet het gemak, dat de luxe toerist, die per vliegtuig of trein zijn dorado zoekt, zo graag om zich heen vindt. Vrijheid Wat die 157.000 dén doet besluiten tot de aanschaf van een eigen rij dend vakantiehuis? In de meeste gevallen de vrijheid, dat niet gebon den willen zijn aan hotels, die van tevoren gereserveerd moeten wor den, aan een vaste plaats, waar de vakantie wordt doorgebracht. De fer vente caravanner is een zwerver, die van tevoren zo weinig mogelijk vast legt, die gaat waar de zon en zijn zin hem voeren, die pas tevreden is als hij een plekje naar zijn zin heeft en daarnaar ook lang wil zoeken. De caravanner hóeft in het hoogsei zoen niet al om vier uur 's middags uit te kijken naar een hotel aan de route om niet de kans te lopen een uur later al overal het tenslotte moedeloos makende 'vol' te horen te krijgen. Hij kan rustig doorrijden met de veilige wetenschap, dat er voor hem altijd ergens een plaatsje is. Op een van de vele campings of, gewoon, bij een landeigenaar. Tochca ra vanners-si nds-j a ar-en-da g, de echte zwervers, geven óók toe, dat er vooral onder de vele nieuw lichters van de laatste jaren steeds meer vakantievicrders komen, die de ze attractie van het huis op wielen verregaand onvoldoende uitbuiten. Toeristen, die zich braaf in de files van de massa scharen en in feite niets anders doen dan van de ene stad naar de andere rijden. Van huis naar de overvolle acmping er gens in het zuiden, waar de cara vans zich tot straten aaneen rijen. Wat is, vragen zij zich af, het ple zier ervan twee of drie weken lang op eenzelfde plek te blijven staan tegenover, waarom zóekt men het dan ook altijd daér, aan de Spaanse. Italiaanse of Joegoslavische kusten1 Europa is groter en biedt overal elders de caravanner veel meer ge noegen dan de Mediterrannée. Het binnenland heeft nog campings ge noeg, waar men zich nog zwerver kan voelen. In heel Europa, maar vooral ook in de Scandinavische lan den. En wie per sé met zijn huisje aan de zee wil staan, wel, die kan behalve in Scandinavië ook nog ge makkelijk terecht in Normandië of Bretagne, in Portugal, of Grieken land. Zoek eenvoud Nóg een advies van caravanners-met- ervaring: kies niet direct een cam ping met bergen comfort. Probeer het ook eens op een plaats, die in de campinggidsen niet zo overvloe dig gesierd wordt met attracties, met kantines, bars, grote kampwin kels. Uiteraard bieden ze wat minder ge makken, maar aan de andere kant, zal men zich er vrijer voelen. Want velen laten juist déze campings links liggen, vaak niet beseffend wat zij er aan missen. Wat deze cam pings ontbreekt aan comfort, wordt meesteal ruimschoots vergoed door rust. En wat die gemakken betreft: water is er altijd, evenals een toilet. En wat wil men dan verder nog als ei een aardig dorp in de buurt is, waar men de boodschappen kan doen (dikwijls ook nog veel goedko per)? Terreinen Hoe ruim de keuze ook voor de caravanner is bij het kiezen van een plaatsje om er de vakantie door te brengen, laat het onderstaande staat je zien: alleen al in West-Europa zijn er bijna 23.000. Opvallend is de bijzondere plaats, die Frankrijk met zijn 7000 campings inneemt. Een groot deel daarvan ligt niet aan de kust, maar in het veel rustiger bin nenland. Groot-Brittannië gooit met haar 5300 campings eveneens hoge ogen, maar hierbij moet (evenals bij het cijfer van Ierland) wél aangete kend worden, dat een groot aantal van deze terreinen in de praktijk niet of moeilijk toegankelijk is voor buitenlandse kampeerders. Wel zal het dikwijls voor een bui tenlandse caravanner mogelijk zijn er één nacht door te brengen. Deze zal dan vaak echter genoegen moe ten nemen met weinig en meestal minder gunstig gelegen plaatsruim te. Voor de trekker, die niet wil zeulen met een zware caravan, is de vouwwagen een ideale tussenop lossing. Hier de vertrouwde Alpenkreuzer (type senior), die voor 2700 gulden te koop is. Goedko^ pere zijn er echter ook, onder meer de Combi Camp, die nog onder de 2000 gulden ligt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23