Gelders gedeputeerde vrijwel zeker van CHU-voorzitterschap v.zz__j Massale ontslagen in Limburg verwacht Het Kwartet Grote chaos bij Zeeuwse usonderneming Mislukte overval Kouder man en zoon [runsburgt Vrouw bekent vergiftiging Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 29 januari 1972 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Vandaag in ZO: Broeder Roger, prior van Taizc: Lentetijd der kerk is nu al merk baar Harm Lamberts over Tanzania: Gedrag rijke elite leidt tot meer onrust Dr. C. Rijnsdorp: Mini-kunst voor maxi-waan A. J. Klei: Coccejaanse dames voor het open raam Ton van Deel: L. P. Boons "Pieter Daens" over de sociale strijd in Vlaanderen J. van Doorne: Twee biechtelin gen -#■ J. J. M. Kiggen: Winterspelen op postzegels -K- Dialoog: Van die verandering nooit spijt gehad ■#- Jelte Rep: Katholieken tergen FBI-chef Hoover Dr. H. S. Visscher: De dwaze humor van Ferreri -*■ Henk van Halm: 100 tekeningen illustreren verdwijnende planten wereld Ter gelegenheid van de van daag te openen Caravan-RAI twaalf pagina's met informatie over earavannen en toerisme. O.m. Caravan vaak verkeerd ge bruikt. Toenemend aantal klach ten over reizen. Een goede verze kering kan goud waard zijn. Va kantiespreiding kan beter én een volle pagina voor de puzzellaars. 5IERIKZEE Autobussen van intig jaar oud, een te groot ver- ersaanbod, waardoor onrendabel eden werd, een financiële chaos en eserveerde pensioenaanspraken or de directeur en diens rechter- jid, die iets meer dan de helft van voor het totale personeel beschik- e bedrag van ruim een miljqen den uitmaakten. Dat zijn enkele van de trieste fei- i die de nieuwe directie van de M sinds de overname van het Irijf door de provincie Zeeland en NS heeft aangetroffen. )e nieuwe directeur is sinds sep- nber vorig jaar dr. H. J. van Zuy- i, die al vele jaren de directie van Rotterdamse Tramwegrr.aatschap- (RTM) voert. Hij werkt thans een reorganisatieplan, dat het euwvlaamse bedrijf tot rendabeler iporties moet terugvoeren. Het be- ijf leed -vorig jaar een verlies van half miljoen. iet aantal bussen zal van 40 tot geveer 25 worden teruggebracht en oude materieel zal worden ver- ngen. Overcompleet geworden luffeurs zullen niet worden ontsla- i, maar worden herplaatst of over- ilaatst naar een ander bedrijf. AANKONDIGING fendaag brengen wij de vakantieprijsvraag. Er is voor 2000 aan prjjzcn. )p pagina 22 vindt u alle bijzon- Ierheden, waarmede u rekening moet houden. be prijsvraagadvertenties zijn in Be gehele krant opgenomen. Let dus goed op! Doe mee en win een prjjs. HEERLEN Een 18-jarige jongen heeft vrijdagavond een gewapende roofoverval gepleegd op een tanksta tion aan de Akerstraat te Heerlen. Hij kwam het kantoortje binnen, geca moufleerd met een bivakmuts en een zonnebril. Onder bedreiging met een alarm pistool eiste hij geld van de pompbe diende. die de kassa moest openen en het geld aan hem gaf. De overvaller verdween met een buit van 150 gulden. Hij werd bij het verlaten van het kantoortje gezien door een inwoner van Heerlen, die benzine kwam tan ken. De Heerlense pompbediende schreeuwde „overval" en de klant zet te met zijn auto de achtervolging in. De te voet vluchtende dader wist ech ter te ontkomen. De Heerlense poli tie kon na ongeveeer tien minuten de dader in de tuin van een woning in de woonwijk Molenberg aanhouden. Het gestolen geld en het alarmpistool wer den in beslag genomen. De jongeman, de 18-jarige J. Z. uit Heerlen, heeft inmiddels bekend. BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adresi Plaats: betaling per kwartaal □maand. Mijn naam i: Stuur mij als tegenprestatie de J map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Prins Claus maakte dezer dagen deze foto van prinses Beatrix, die maandag 34 jaar wordt. Tom's broertje wil niet op de muur tekenenl De krachtige oostenwind gaat geleidelijk koudere lucht aanvoe ren. In de komende nacht is hier in het westen vijf a zes graden vorst waarschijnlijk. In het begin van de volgende week kans op strenge vorst, zoals die nu tot in midden-Duitsland wordt waarge nomen. Met de oostelijke stroming trekt ook af en toe een zwak storings- gebied mee met wat lichte sneeuwval. Het is waarschijnlijk dat deze vorstperiode van langere duur zal worden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), stijgend. Zon en mdan 30 januari: zon op 8.25. onder 17.22; maan op 17.38, onder 8.24; 2 febr. E K. 31 januari: zon op 8.23, onder 17.24; maan op 18.56, onder 8.42; 2 febr. E K. Hong water Hoog water. 30 januari: Rotter dam le getij 4.33, 2e getij 17.04; Scheveningen 3.0815.22; Vlissin- gen 1.4714.10; Haringvliet aan de Zeezijde 3.31—15.48. Hoog water, 31 januari: Rotter dam le getij 5.15, 2e getij 17.48; Scheveningen 3.51-16.01; Vlissin- gen 2.3014.51; Haringvliet aan de Zeezijde 4.1616.31. JAC. HUIJSEN: staande gebleven in MEJ. E. A. HAARS: gedeputeerde H. KIKKERT: alle vertrouwen in de storm... jonge baron" DEN HAAG De CHU staat de komende tijd voor belangrijke beslissingen. Er moet een nieuwe landelijke voorzitter van de unie komen en een nieuwe voorzitter van de fractie in de Tweede Kamer. Deze ingrijpende mutaties aan de top betekenen echter niet, zoals herhaaldelijk wordt gesuggereerd, dat de unie nu liet dieptepunt van ellende heeft bereikt en op het punt staat in het niets op te lossen. DEN HAAG De 35-jarige Haagse vrouw C.G.I.S.-G. heeft gistermiddag tegenover de politie bekend dat zij de dood van haar vijfjarige zoontje Ed die op haar geweten heeft. Zij vergif tigde het kind met thallium, omdat zij hem na haar zeggen uit zijn lijden wilde helpen. Ilet kind was sinds' zijn geboorte ziekelijk. Aanleiding tot haar aanhouding was dat haar 38-jarige man met thal- liumvergiftiging in een Haags zieken huis ligt. De vrouw tekende hem het rattegif te hebben toegediend omdat zij haar man ziek wilde maken om op deze wijze een andere, grotere wo ning té krijgen. De man is buiten levensgevaar. Volgens de Haagse po litie was er geen sprake van een noodsituatie wal betreft de huisves ting van het gezin. Op woensdag 22 september moest haar zoontje aan een kuur tegen wor men beginnen. Diezelfde middag gooide de moeder een scheut rattegif in zijn limonade. Het flesje met het gif had zij bij een dierenwinkel ge kocht. Het jongetje stierf op 28 september. Een urinemonster wees na zijn dood uit dat hij aan thalliumvergiftiging gestorven was. Anderhalve maand na de begrafenis gaf de Haagse officier van justitie opdracht het lijkje op te graven voor een sectie die de doods oorzaak bevestigde. I yejutuj/n ME.UBE.LE.N I VEILIG GEKOCHT I IBU DE VAKMAN .t IZ Van onze correspondente MAASTRICHT Zuid-Limburg staat dit jaar enkele massale itslagen te wachten. Tijdens een vergadering van de Middenlim- irgse Kamer van Koophandel en Fabrieken in Roermond kondigde voorzitter, de heer J. Breukers, aan dat één van de grote Zuid- nburgse industrieën komende maanden haar personeelsbestand et 1200 tot 1500 mensen zal moeten inkrimpen. ioewel de heer Breukers weigerde naam van het bedrijf te noemen 'k heb deze informatie vertrouwe- c") mag aangenomen worden, dat heer Beukers doelde op de Phi- s-nederzettingen in Heer bij Maas- cht, Sittard en in Heerlen. Dit ons gisterén bevestigd door lordvoerders van vakbonden en ovinciaal bestuur. iet plaatsvervangend hoofd van ilips Persdienst verklaarde tegen- er ons, dat er geen sprake is van assale ontslagen. „In Limburg met inbegrip van de vestigingen Helden en Roermond zullen slechts een paar honderd man af moeten vloeien." Volgens welingelichte kringen zouden de ontslagen in Zuid-Limburg bij Philips een gevolg zijn van het om schakelen van het gebruik van elek tronenbuizen naar de toepassingen van transistoren. Philips kromp ver leden jaar haar personeelsbestand in Limburg al met ruim 1100 man in, van 8600 naar 7500. Behalve de reorganisatie in de Limburgse chemie worden in de ko- Het tegendeel is het geval. In het verleden hebben zich enkele ernstige conflicten rond de top voorgedaan. Het heeft duchtig geonweerd. Maar nu begint de oplossing van de moei- likjheden zich duidelijk af te teke nen. Aangenomen mag worden, dat de nieuwe fractieleiding in de per soon van drs. A. D. W. Tilanus, die moreel en fysiek gesteund zal worden door het invloedrijke Kamerlid H. Kikkert (hij heeft dat gisteren nog maals verzekerd) het goed zal kunnen vinden met de nieuwe partijleiding. Het is namelijk zo goed als zeker, dat baron D. W. van Verschuer lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land, de nieuwe voorzitter van de CHU zal worden. Volgende week komt het dagelijks bestuur van de unie met een voordracht. Zaterdag 19 februari kiest de Unieraad de nieuwe voorzitter in functie. Kenners van de CHU voorspellen, dat „de jonge ba ron" algemeen geaccepteerd zal wor den. Men geeft hem zelfs een kans van 99 procent. Mr. Van Verschuer, die 40 jaar is, wordt als „jong" aangeduid om hem van zijn vader te onderscheiden, die zijn sporen reeds in de unie verdien de. In het persoonlijke vlak zullen na het vertrek van voorzitter prof. J. W. van Hulst de verhoudingen voortref felijk zijn. Op de voorhand zit het al goed. Over „de jonge baron" wordt ver teld. dat hij de man is van het mid den van de unie. Hij wordt aangeduid als «een geesteskind van de oude en vooral ook van de jonge Tilanus. Dit geldt vooral voor zijn opvattingen over de toekomstige samenwerking met de KVP en ARP. „De jonge ba ron" zou het geheel eens zijn met wat drs Tilanus vorige week over de sa menwerking tussen de christelijke partijen in „De Nederlander" schreef. De heer H. Kikkert, die na de ver kiezingen het aftreden van prof. Van Hulst eiste en later tegenover ons als voorwaarde stelde, dat de nieuwe voorzitter sanerend zou werken, heeft alle vertrouwen in baron O. W. A. van Verschuer. Het tegenover de unie altijd zo kritische Kamerlid durft te stellen dat de eerste stap op de weg naar de gezondmaking is gezet. Er is ook geen enkele reden om over de fractie in de Tweede Kamer somber te doen. Het is echt niet zo, dat fractievoorzitter J. T. Mellema in wanhoop de Kamer verlaat. De baan. die hij van minister Lardinois heeft aangeboden gekregen is zeer aantrek kelijk voor een politicus. Bovendien verdient een voorzitter van een pro- duktschap zo'n 80.000. De ellende heeft Mellema niet ver dreven. Toch gaat hij heen als een teleurgesteld politicus. Want de unie heeft hem niet altijd goed begrepen en zijn capaciteiten onderschat. Niet hij werd ongeveer een jaar geleden (hoewel Mellema een bekwaam frac tieleider was) door de unieraad voor de verkiezingen tot lijsttrekker geko zen, maar Udink, gevolgd door staats secretaris Kruisinga in Utrecht. Die keuze door de unieraad in het ge bouw Onderwijs en Wetenschappen Utrecht was Mellema niet vergeten, toen hij moest beslissen over zijn nieuwe baan. (Zie ook elders in dit blad) GENEVE De eerstvolgende vergadering van de Hervormde We reldbond zal van 20 tot 25 juli in Djakarta worden gehouden, op uitno diging van de veertien ledenkerken van deze bond in Indonesië. Na de vergadering volgt een algemene ont- 'moetingsbijeenkomst met alle Indo nesische kerken in Sukabumi. mende maanden pok in de sector me-, taal in Zuid-Liniburg vele ontslagen verwacht. Deze week nog ontsloeg de machinefabriek Oceana Carmi in Simpelveld 35 van de 178 werkne mers, terwijl de afdeling elektrotech niek van de Oranje-Nassaumijnen heeft aangekondigd, dat de oud-mijn- werkers, die hier werkzaam zijn, te rug zullen moeten gaan naar de mij nen. Zie verder elders in dit blad. ^SPREUK; Menigeen houdt zich voor fijn besnaard, omdat hij licht ont stemd is. PETER SIRIUS de niet direct op schoot bij zijn groot moeder, maar volstond er mee op een afstand met een halsketting te spelen. oningin Juliana haalde gisteravond Schiphol prinses Irene, haar man ns Carlos Hugo en hun zoontje arlos Xavier (2) af. Ze zijn hier uit Parijs naar toe gekomen om de ver jaardag van prinses Beatrix te vie ren. De kleinzoon van de Koningin wil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1