schaak WINTERSPELEN Winstwerk 1 1 iw A A e. f* a I i 3 3 i A s A i A A a 3 a 4 8 Is i a A A A A 4 i. A a m 2 Hard gelag Southern Comfort Van die verandering nooit spijt gehad dialoog DE ROTSEN VAN ZERVOS FIASCO PUZZEL VAN DE WEEK ft ZATERDAG 29 JANUARI 1972 3 De Olympische Winterspelen die de volgende maand in het Japanse Sapporo van start zullen gaan. heb ben al een aantal postadministra ties verleid herde'nkingszegels aan dit sportieve evenement te wijden. Aangezien bij de klassieke spe len in Griekenland geen winter sport op het programma voorkwam, wilde baron de Coubertin bij de wedergeboorte van de Olympische Spelen in 1896 voor de wintersport geen plaats inruimen. Natuurlijk werd er toen al wintersport beoe fend, vooral in Scandinavië. Men was daar wel een beetje bang voor concurrentie van dat „Olympisch gedoe". Het zou de Scandinavi sche wedstrijden wel eens op de tweede plaats kunnen dringen. En zo kon het gebeuren dat internatio nale wintersportwedstrijden, die in 1924 te Chamonix werden gehou den. tijdens de jaarvergadering van het IOC te Praag in 1925 dank zij ingrijpen van De Coubertin met te rugwerkende kracht als Olympi sche Winterspelen werden aange merkt. Zowel voor deze eerste als voor de tweede winterspelen zijn geen herdenkingszegels uitgegeven. Iets wat de filatelisten van deze tijd zich maar nauwelijks kunnen voor stellen. Toen de Ver. Staten in 1932 de spelen in Lake Placide moesten organiseren, verscheen de eerste herdenkingszegel met de af beelding van een skier in de afda ling. Heel langzaam kwamen daar na meer zegels in omloop. Ter gelegenheid van de spelen te Garmisch-Partenkirchen (1936) verschenen drie Duitse zegels. De Olympische draad kon wegens we reldoorlog II pas in 1948 weer op genomen worden.' Voor de St. Mo- ritz-spelen van toen gaven Monaco en Zwitserland zegels uit. Het zijn vooral de laatsten die als bijzon der geslaagd beschouwd worden. De In 1952 In Oslo gehouden win terspelen werden begeleid door Noorse en Oostenrijkse herden kingszegels. Voor Cortina d'Am pezzo (1956) gaven Italië. Joegosla vië. Monaco. San Marino en de Dominicaanse Republiek zegels uit. In 1960 waren het de Ver. Sta ten. die In Squaw Valley de acht ste winterspelen hadden te organi seren. Voor deze gelegenheid bo den tien postadministraties, waar onder de VS. zelf, hun speciale zegels te kodfc> aan. Zowel voor de winterspelen van 1964 te Innsbruck als de tiende Olympiade die in Grenoble voortgang vond. waren al twintig landen van de partij om herdenkingspostzegels het licht te doen zien. Opvallend is dat sinds 1956 Monaco van elke Winter- Correvpondentle en oplocaingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudrelnetetraat 125, Dan Haag. Geen wolkje aan de hemel dit maal. Geen gemiste kansen, geen nonchalante voortzettingen die een vol of een half punt kosten. Neen, alleen maar fraaie winstvoortzet tingen, die schaakminnaars plezier zullen doen. Natuurlijk: zo redeneert men wan neer men zich vereenzelvigt met de witspelers, die In alle drie de dia gramstellingen het volle winstpunt zullen incasseren. Maar even na tuurlijk is het dat de zwartspelers zich in deze drie stellingen bepaald minder prettig zullen hebben ge voeld. En zich mogelijk urenlang zo goed mogelijk te weer zullen heb ben gesteld tegen het overwicht dat hun tegenstanders zó ver heb ben weten uit te bouwen dat het tot volle winst kon worden ver dicht. Het is een open vraag wat leer zamer is: het vinden van een on weerlegbare winstvoortzetting, of het vinden van een winstpoging die op het nippertje nog kan wordeq gekeerd, hoewel de verdediger soms niettemin onder de druk be zwijkt. Hoe dit ook zij: Voor één maal drie pure winstvoortzettingen, zonder verdere zorgenl OPLOSSINGEN Hieronder de oploielngen ven de op geven uit de rubriek ven 22 Jenuerl. (1) Gllgorlc— Nlevergelt. Ne 1. e57t m W 8 A O w 2 enkele zetten elegent mat. Hoe? Correspondentie aan de heer A. J. Ivens. Frankenslag 63, Den Haag. De stnjd m de beide groepen halve finale landskampioenschap blijft spannend. In de eerste groep lijkt de zaak weliswaar bekeken voor Wiersma, de Ruiter en Holst- vooqd. doch er kan nog van alles gebeuren in de laatste vier ronden. Dat geldt vooral in de tweede groep waar de étrijd geheel open lijkt na de onverwachte nederlaag van Frank Drost. Zeven spelers moe ten de buit van vier finaleplaatsen verdelen Het beruchte SB-systeem zal vermoedeluk dan ook wel weer van stal qehaald moeten worden om de bokken van de schapen te scheiden Varkevisser blijft opvallen.. Hij speelde nu eens niet remise doch verloor van Van Tilborg. Dit ge beurde wel op een bijzondere en voor hem pijnlijke manier. Op het moment dat hij de winnende com binatie aan het uitvoeren was. doch Drs. D. de long zijn vijftigste zet nog niet op de door het reglement voorgeschreven wijze voltooid had viel zijn vlag. Ook in het dammen kan de wed strijdsport hard zijn! Vermoedelijk kost het de sympathieke Katwijker zijn finaleplaats. Een hard gelag voor een speler die door velen ge zien wordt als de man die direct na de huidige top Sijbrands, Wiers ma (en zo u wilt Roozenburg) komt. (1) Zwart: 6. 7. 8. 18. 19. 23. 24. 25. 36. Wit 16. 17. 32. 33. 35. 37. 39. 42. 45 Wit s laatste zet was 3832. Nu kwam 23—29; 42—38. 18—22'; 17x28. 19—23: 28x30. 25x43; 33x24, 43_48; 24—20. 48x31; 20—15. 314; 32—27, 4x31; 15—10. 7—11; 16x7. 8—12; 7x18. 31x47 (2) Zwart: 5. 7. 8. 12. 14. 15. 18. 19. 24. Olympiade een filatelistisch graan tje heeft meegepikt. De posterijen van het zeer filate listisch ingestelde Paraguay heb ben bovendien in de jaren 1963 en 1964 grote aantallen zegels en blokken uitgegeven, gewijd aan al le sinds 1924 plaats gehad hebben de tien Olympische winterspelen. Dit materiaal is tamelijk duur. Vooral door de blokken, die in uit zonderlijk kleine oplagen zijn ver schenen. Vooc hen, die het complete on derwerp „Olympische Spelen" al te omvangrijk vinden en dat omvat inderdaad vele honderden zegels is wellicht het onderdeel „Win terspelen" aantrekkelijker. Ik denk dat dit op het ogenblik een hon derd zegels vraagt. Op een aantal van die zegels staan zelfs grote kampioenen in een of andere tak van wintersport afgebeeld. Christl Cranz. een grootmeester in de al pine-combinatie. vindt u op een Oostenrijkse zegel van 1936. Jalka- nen, winnaar van de 4 x 10 km. slalom, op een Finse zegel en Niels Karilson. winnaar langebaan skiën op een Zweedse zegel van 1954. Op de door Noorwegen ter gelegenheid van de zesde Winter spelen te Oslo uitgegeven zegels schitteren de hardrijder Mathisen en de schansspringer Schelderup. Lxf4?? bevond zwart zich plotseling in een matnet: 2. Pf5tll exf5 3. exf6t en zwjrt gaf het op. Op 3. Kf8 volgt 4. Txc6l Te5 5. Tc8t Te8 6. Tdd8 plus mat. En dan te bedenken dat Nlevergelt zijn tegenstander met 1. fxe5 2. Pf5t exf5 3. Txh6 Txg2 In ernstige verlegenheid had kunnen brengenl (2) GrOnfeldWagner. Wit had hier 1. Ta8l moeten spelen waarna had kunnen volgen: 1. f5t 2. Kg3 Tglt 3. Kh3 KhS 4. Th8t enz. Maar na 1. Tb7 volgdei t. fSt 2. Kg3 Tglt 3. Kh3 Tal 4. Tb8 Ta3t 5. Kh2 Kh5 6. Th8» Kg4 7. Th6t Ta6 8. Kg2 f4 9. Kf2 f3 10. Ke3 Kg3 en wit gaf DxgSt Kxg8 4. Txf2 De4t 5. Tg2t Kf8 6. Lgl Df3 7. Lf2 Da3 en wit gaf het op omdat na de val van pion a3 de zwarte vrijpion snel zou winnen. Wit: 21. 25. 26. 27. 30. 35. 38. 39. 50. Zwart's lange vleugel verkeert in een deplorabele toestand. De voortzetting die hij koos verloor echter snel. 24—29; 39—33. 19—23; 33x24, 23—28; 21—16, 12—17; 50—44, 8—12; 27—21. 17—22?; 24—19, 14x23. 38—32. 28x37; 25—20. 15x24. 30x8. (3) Zwart: 3. 6. 11. 13. 15. 20. 21. 26 Wit. 24, 28. 29. 31. 36. 37. 42. 48. Ook hier heeft zwart nadeel en kiest hij een variant die snel ver liezend blijkt. 13—19; 24x13. 20—24. 29x20, 15x24; 28—23. 24—30; 23—19. 30—34; 19—14. 34—40; 13—9!. 4044; 9—4. 44—50; 14—10, 11 16 want 50—38 gaat niet door; 105 en 415; en enige zetten later was het uit. Bijzonder fraaie zegels gaf de Oostenrijkse post uit wegens de negende Winterspelen te Innsbruck in 1964. Van de emissies, die de spelen van Sapporo gaan begeleiden, noem ik de vier zeer geslaagde zegels van Liechtenstein, die al in december uitkwamen Voorzover mij thans bekend zullen voorts Ja pan. Duitse Democratische Repu bliek. Bulgarije. Formosa. Frankrijk. Joegoslavië. Roemenië, Tchad en Republiek Yemen en ook weer Mo naco een beroep op uw filatelis tisch medeleven doen. Verder heb ben zich natuurlijk aangemeld een aantal Sheikdommen en er zullen er nog meer volgen Let u maar Southern Comfort, de voor malige begeleidingsgroep van Ian Matthews, houdt het op lan delijke muziek. Was die op haar vorige plaat (Frog City) mis schien nog wat dunnetjes (Mat thews, een knaap zonder spier ballen. was tenslotte nog maar net weg): onderhavige schijf, simpelweg Southern Comfort (Harvest SHVL 799) geheten, il lustreert een duidelijke groei in de richting van een van de be tere llchtelljk-geëlektrificeerde folk-gezelschappen. De songs hebben wat meer ruggegraat, verheffen zich boven het toch wel wat fondanterig gezweef van 't Matthews-tijdperk en zouden, dacht Ik zo. alleen nog gebaat zijn met wat meer afwis seling, bijvoorbeeld In de vorm van iets energieker leadgitaar- spul. Nu is het eigenlijk zo. dat de belangstelling na kant één gaandeweg afneemt. Uit Californië Sunfighter fGrunt FTR-1002) door net Jef ferson Airplane-echtpaar Grace Slick en Paul Kantner. Ik wist destijds een behoorlijk enthou siasme op te brengen voor Bark. de jongste van de voltalli ge Airplane. Wat dit 'duo-pro- jekt' betreft lukt dit in het ge heel niet. Dat komt ongeveer hierdoor. De familie Kantner bedoelt het allemaal erg goed met de wereld en zal daarom niet nalaten daar in haar muzi kale activiteiten van te getui gen. Nou wil ze dat idealisme (of kritiek op bestaande toe standen) nog wel eens in een wat obligaat jasje steken. Iets waar je op Airplane-platen wei nig last van hebt, aangezien door de rest van het gezel schap voldoende tegenwicht wordt geboden. Het soort tijde lijke schisma's als Sunfiqhter geeft het duo Kantner/Slick ech ter carte-blanche en dan loopt het ook meteen duidelijk uit de hand. Verpakt in tamelijk theatraal aandoende klanken, worden een serie filosofietjes geventileerd, die destijds in de wat wereld vreemde flower-periode wellicht enig enthousiasme zouden kun nen teweegbrengen, maar die daarentegen met MIT-rapporten in de achterzak aandoen als es- capistische grappenmakerij. Kan niet hoor Jan Willem Martin De heer A. Sas in Hoogvliet: „Voor God is het van belang of U wilt veranderen. Als het zo ver in je leven is gekomen, dal je zegt: „Mijn God, ik kan het niet meer, materieel ben ik al les. maar geestelijk ben ik leeg. Wil mi| helpen, want Ik verga." Cp zo'n moment daalt Gods geest in ie hart. ik heb het zelf zo ervaren. Rust. vrede en blijdschap werden mijn deel Je zus werd mijn leidsman: Hij is de weg de waarheid en het le zen. Open de deur van je hart en Hij komt binnen". „Verandering in het leven is voor mij zo vanzelfsprekend dat ik me afvraag: is er wel één mens die steeds hetzelfde le venspatroon volgt?", schrijft mevrouw Van Z. in Dordrecht. Je groeit letterlijk en figuurlijk naar de volwassenheid, ie krijgt een eigen visie. We hadden een nogal strakke opvoeding. Onze ouders meenden het goed maar er was veel waarmee ik me niet kon verenigen. Toen de tijd aanbrak dat ik zelf voor de opvoeding stond, ging ik het milder bekijken. Ook op kerke lijk terrein ben ik veranderd. Ik kon fel debatteren en men noemde mij fanatiek. In een an dere kerk kon ik het Woord be ter verstaan. Het evangelie werd met liefde en warmte ver kondigd. Van die verandering heb ik nooit spijt gehad. De sfeer van vroeger ben ik hele maal ontgroeid". „Er is al zoveel veranderd in het leven van alledag de laatste jaren, daar moet je je wel bij aanpassen. Maar niet twijfelen aan deze of gene tekst, want dan ben je nergens meer con stateert mevrouw Woudstra, Den Haag. Dat we een kind van God mogen zijn met al onze zonden en gebreken, dat blijft voor mij de grootste waarde. Ik neem het dagelijks werk niet meer zo moeilijk, een verande ring voor de mens die ouder wordt. Tenslotte hoop ik dat er niet veel veranderingen komen in onze krant, want die wil ik liefst niet missen." Mevrouw B. te P. durft te veranderen: „We doen het alle maal, de één wat eerder dan de ander. De minirokken! Je ont kwam er niet aan. Ik woon in een gemeente waar, wat geloof aangaat, er nog al zwaar wordt getild. Zij geen minirokken, ze deloos. Langzaam zag je hun rokken korter worden. Nu wij weer aan de midi zijn, zijn zij aan de mini toe. Kijk dat bedoel ik: we doen het allemaal of we willen of niet: veranderen. De jeugd op kerkelijk gebied moet anders benaderd worden, JV en MV doen het niet meer. Kijk naar de Jesus People, ze zoe ken op een andere manier naar de Heer. Het feit alleen dat ze in beweging zijn moet ons ver- heugenl Het hoeft niet verkeerd te zijn omdat het anders is. We hebben één grote troost: Chris tus is gisteren en heden het zelfde. Hij is onveranderlijk." Van een dorp op de eilanden komt deze kreet: „Vroeger mocht je zondags niet buiten, dan naar de kerk. zondags school of vereniging. Liefst in donkerblauw of zwart gekleed. De ouders wisten welk boek ie las. Al stonden er fietsen in de schuur, je ging lopen. Daar zijn wij gelukkig overheen Waar staat dat we altijd in het zwart gekleed moeten gaan Dat we in zonden ontvangen en gebo ren ziin weten we ook wel met lichte kelren aan. Vroeger bleef de kerk twee uur aan. de jeugd verveelde zich. Alles wat ge preekt werd was verdoemenis. Maar de bijbel leert genade: God laat geen bidder staan. De baby komt nietuit de rode kool. op school krijgen ze ge lukkig ook voorlichting. Als er geen radio of tv in huis is gaan ze wel bij een ander kijken en., de ouders worden bedro gen. Kijk samen en oordeel wat goed of slecht is. ga met je tijd mee. haal goede boeken in huis. Durf ze ook verkeerde te laten lezen. Ze houden er mee op omdat ze het niet mooi vin den." „Wij mochten zondags alleen naar de kerk en de geiten uit de wei halen. Verder kwam je niet buiten", meldt mevrouw B. uit Westmaas. De zondag was bepaald geen fijne dag. Ik ging zelf met de kinderen wandelen, wat pinda's op zak en pellende weg op stap. Nu zijn er van mijn kinderen al. die heel wei nig of niet in de kerk komen. Volgens hen kunnen ze even wel geloven. Deze verandering is wel té groqj. Toch heb ik door mi|n verandering een en gere band met God. In 't kerke lijk leven is ontzettend veel kri tiek. En scheuringen. Daar ben ik op tegen. Spreek met elkaar en houd één band. Ik ben ook wel verontrust maar ga niet uit de kerk. Probeer elkaar te vin den. Met de jeugd ben ik het niet altijd eens. De ARP is kleurloos en de ARP-jpngeren doen te veel of ze alles weten. Ik geloof dat de welvaart er veel toe doet. Voor het per soonlijk leven hebben we nie mand nodig, ook geen God. Te leurstellingen maken het leven- rijker en houden ons dicht bij elkaar". „Durf te veranderen zoals Paulus op het woord van Gods belofte", moedigt de heer C. Deijkers in Rotterdam, aan. De kerk moet niet veranderen, wél de mensen want zij vormen de kerk. Dan zal de politiek ook veranderen, en God zal er door groot gemaakt worden als we allea los durven laten wat uit .de mens is. We moeten veran deren naar een theocratie, een godsregering. Dan wordt het een gezegende tijd, lees psalm 72 en Maleachi. Ik schaam me niet voor déze verandering." COLIN FORBES 55 „Geef hier! Op die manier duurt het de hele nacht en v moeten verder gaan met zoeken. Als luitenant Hahnemann zo zag stuntelen kreeg je nog meer moeilijkheden." „Het was niet mijn schuld dat de lading werd gestolen..." Hij zweeg toen Volber de lantaarn aanknipte en de stra over de reling richtte. De langwerpige lichtbundel toonde e korte, horizontale mast, die uit de achtersteven stak. Verd beneden schuimde de zee met een grijze kleur. Hangend ai zijn touw zag Grapos hoe het licht net langs zijn link schouder streek en hij wist dat de Duitser boven hem zi lantaarn slechts een paar graden van richting hoefde te ve anderen om de straal vol op hem te laten spelen. Het lie bleef naar beneden schijnen, alsof degene die de lantaa vasthield, gefascineerd werd door het woelige water. Grap had nu de zolen van zijn schoenen tegen de trillende romp g plaatst om het zwaaien van het touw onder controle te kri gen. Het was een moeilijke houding en hij was wanhop bang dat hij in zijn poging om zich te verbergen, het tege overgestelde resultaat bereikte als de bespijkerde schoen uitgleden en over de romp schraapten, zou het geluid bovi waarschijnlijk worden gehoord. Hij voelde nu al de spannii in zijn kuitspieren, en het licht bleef maar op het water sch nen. Het geluid van de stemmen was verdwenen! Het wegva len van de stemmen pijnigde zijn toch al overprikkelde bre en hij stelde zich voor wat er aan de hand zou kunnen zij een van de Duitsers had hem opgemerkt en rapporteerde zi ontdekking ,aan een officier, terwijl de man die de lantaa vasthield domweg voorwendde belangstelling te koester e voor het draaien van de schroef. Dus zou hij zich binnen e kele minuten misschien voor de keus zien gesteld zich na het dek te hijsen of te worden neergeschoten. Een nog ernst ger vrees overviel hem terwijl de lantaarn het water beschei iemand was een mes gaan halen om het touw waaraan 1 hing door te snijden. Dat zou de gemakkelijkste oplossing zi hem boven op de draaiende schroef laten storten, zodat geen kans bestond dat hij het zou overleven en naar land k<L zwemmen. Deze grimmige mogelijkheden pijnigden zijn he s senen toen hij voelde hoe zijn schoen op de gladde romp b w< gon uit te glijden. sto Zijn instinct zei hem allebei zijn voeten weg te nemen vj»a; de huid van het schip, maar hij wist dat daardoor het tou scl ogenblikkelijk zou gaan zwaaien en hem dwars door de lich straal zou yoeren. Voorzichtig probeerde hij zijn been 3tijv s te maken, maar de schoen gleed al en het kon nog maar e<at- kwestie van seconden zijn voor hij de macht erover helemaan. kwijt zou zijn. In een laatste poging zijn positie te handhavi se' drukte hij harder met zijn rechterschoen tegen de huid VC het schip en korte tijd hielp dat. De andere schoen bewoi,m zich niet en zijn volle gewicht balanceerde op de druk, die ag met één voet overbracht. De lichtstraal van de lantaarn gii >Y« omhoog toen een zeemeeuw in het schijnsel vloog en op h jjj puntje van de horizontale mast neerstreek; weer een red iel om de lantaarn langer te laten schijnen. Zijn benen stonck h nu gevaarlijk ver uit elkaar en de spanning plantte zich voo ap tot in zijn dijen, zodat hij een gevoel had als iemand die op ;sc pijnbank ligt. De pijn werd steeds erger. Bengelend aan de bc ling van het schip, met de benen gestrekt en de handen qens het touw géklemd, zijn lichaam gekromd onder een hoek v|^ bijna negentig graden en het geluid van de draaiende schro,ch beneden zich, bevond Grapos zich in de meest hulpeloze to on stand. Net toen hij losliet werd de lantaarn gedoofd. Zijn b et nen gingen nog verder uit elkaar, zodat allebei zijn schoen!^ over de romp schraapten met een krassend geluid, dat slech|Jk half werd gedempt door het slaan van de schroef. „Wat Was dat?" Wordt vervoli »t Hoe goed ook wordt geboden, ieder zal het wel eens. of te veel naar zijn zin. mee maken dat men in een volkomen verkeerd contract is terecht gekomen, of dat de ver deling zodanig is dat een fiasco niet is te voorkomen. Er zijn uiteraard vele spellen te bedenken, waarbij zo'n trieste afloop on vermijdelijk blijkt te zijn. Een voorbeeld: Wanneer partners samen deze kaarten hebben is een best contract denkbaar. Stel nu bovendien, dat de tegenpartij niet in de bieding komt, dan lijkt het toch wel zeer waarschijnlijk dat het eindbod vijf harten of vijf schoppen zal worden. De verliezers zijn dan klaveren aas en ruiten aas. Wanneer men bovendien nog zou weten (al kan dat natuurlijk niet) dat zuid over een vijfkaart schoppen beschikt, dan is vijf harten een be grijpelijk eindljod. Hoe triest dan om te mer ken dat dit contract maar liefst vier down gaat,, en dat terwijl de troeven 32 tegen ■ritten. Vijf schoppen gaat twee down. In beide gevallen is tevens gedoubleerd. Zuid en noord hadden namelijk de volgende grillige verdeling: 62 H 9 8 7 3 A B 6 5 4 2 Correspondentie aan de heer B. I. Nuya Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam Tegen vijf harten worden meteen zes sla gen opgeraapt, nl. klaveren aas en een klein tje getroefd, een schoppen, een klaveren en een schoppen getroefd, alsmede ruiten aas Het down spelen van een hodg schoppei contract gaat wat minder gemakkelijk. Des r ondanks komt zuid aan vier slagen. Ruiten aas als uitkomst (en een kleintje door oost getroefd), een troefslag, klaveren aas en eer vrije ruiten om een voorbeeld van afspel te én geven. d Welnu, zal men tegenwerpen, oost en wes doen er beter aan op vier-nivcau te stop-fcn< pen. Maar dan komt vijf ruiten, wat word gemaakt- tegen elke uitkomst. Bv. schopper .jtj aas, die wordt getroefd. Dan drie klaverer jke en twee schoppen getroefd. Ruiten aa heer halen de troeven weg en klaveren boer, zes zorgen voor elf slagenI Een an dere uitkomst baat niet. Noord en zuid ver liezen alleen harten aas en heer do: W le« HOR.: 1. normaal, 7. vertoon, 13. Ella, 14. dadel. 16. rata, 17. Tl. 18. Ne. 20. koe. 21. To. 22. td., 23. emotie, 26. nandoe. 28. Leste, 30. melis, 31. Ir., 33. lethargie. 35. ml, 36. gom, 38. na, 39. Ee, 40. rog, 41. dam, 42. Meem, 43. eed, 44. pek. 45. II. 46. t.s., 48. nep, 50. on. 51. pantomime. 55. la, 56. morel, 57. teems, 59. sonnet, 62. nepent, 64. P.V. 65. t.n., 66. bas. 68. r.l., 69. os. 70. agio, 72. karos, 74. rede, 76. stentor, 77. snoe- VERT.: 1. netelig, 2. olim, 3. R.L., 4. mantel, 5. ad, 6. lak, 7. vee, 6. al, 9. tronie, 10. o.a., 11. Otto, 12. nadelig, 15. dor. 19. eisen, 21. talie. 24. o.l., 25. estamlnet, 26. negentien, 27. Ds., 29. eh, 30. Mr, 32. Roden, 34. Aledo, 35. model, 37. mak, 40. ren, 44. poetpas, 45. Laren, 47. smeer, 49. pantser, 51. ponton, 52. Tl, 53. mt, 54. empire. 56. Mn, 58. Se. 60. O.V.G.T., 61. kar, 63. node, 66. bar. 67. s.o.s., 71. i.e., 72. k.o.. 73. Sn, KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. plant met lichtrode of witte bloemen, 11. rivier Duitsland, 12. bamboestaketsel. 13. binnenkring van een gemeente, 14 jn soort. 17. latwerk, 18. oude lengtemaat, 19. lijnvormig, 21. scheik. ele>Ve ment. 22. tennisterm, 23. jongensnaam. 25. boom, 26. behoeftig. 28. a gelegen. 30. graantrechter. 31. op alle plaatsen. 32. vaarwel. 33. broe og bak. 35. vogeleigenschap, 37. loot. 39. stalen rasp. 41. en personne. 431 1 gunstig gezind, 46. familielid. 47. mak, 49. verhaal. 50. papegaai, oevergewas, 53. kelner, 54. oorspronkelijkheid. Al Verticaal: 1. foedraal, 2. mondwater, 3. water in Utrecht. 4. vreemd) munt (afk.), 5. lusthof. 6. meisjesnaam, 7. staat soms boven drukwerk 11e 8. grondsoort. 9. achten. 10. soort hamer, 14. zwarte agaatsteen, 15. wate in Limburg. 16. vordering, 19. marmot in N. Europa. 20. bolwerk, ~J2glij f" voertuig, 24. zangvogel 25. bid (Lat.), 26. zwemvogel, 27. bedekt bloeiend >v< plant, 29. spinneweb, 34. levenslucht, 36. ondergrondse spoorweg, 38 ch voorzetsel. 39. heidemeertje, 40. gebak, 42. lid van het Hogerhuis. 4' deel van de dag, 45. dunne streep in weefsels, 46. groente, 48 deel va het Jaar, 50. jongensnaam, 52. afk. van tangens, 53. deel van de bijbe ik! PI INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aaig~ ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een Van f 10 en twee van f5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 18