Verrassend slot van Rallyi e KARL SCHRANZ: DE SPELEN ZIJN 'N GROTE LEUGEN NOC bemoeit zich met Schenk-poster Onderzoek schietpartij tussen IRA-leden en Engelse militairen Zuid-Afrika weigert visum aan Feddema De Koning weg bij schaatsploeg Suiker belangrijk voor onze boeren De actie voor Cosmas Desmond Inkomensgrens van APS op/18000 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 DEN HAAG Snel ingrypen van de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer Cees Ker del, heeft een rel over de amateur- status van leden van de Nederlandse staatsploeg voorlopig voorkomen. Problemen dreigden er te ontstaan over een door het kruideniersbedryf De Gruyter uitgebrachte poster van Ard Schenk. De Gruyter had hier voor een overeenkomst met Schenk gesloten. Kerdel benaderde het be stuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsbond om op het ge vaar van een mogelijke uitsluiting van Schenk te wijzen. Een woord voerster van het NOC: „Na overleg met Schenk is het contract gewij zigd. De opbrengst van de poster komt ten goede aan de gehele ploeg. Wanneer zwart op wit staat dat het bedrag voor de ploeg en niet alleen voor Schenk is bestemd is er niets aan de hand". Kerdel moest deze week nog een keer in aktie komen toen het dag blad De Telegraaf dinsdag op zijn voorpagina groot opgemaakt aan kondigde dat Kees Verkerk en Atje Keulen Deelstra een speciale ru briek in deze krant zouden verzor gen over hun ervaringen in Sapporo. Deze vorm van „ghostwriting" is door het Internationaal Olympisch Comité verboden. Tijdens een in de cember belegde bijeenkomst voor de pers vertelde de heer Kerdel, dat ook het Nederland Olympisch Comi té hierop streng zou toezien en dat geen van de uitgezonden leden te gen bettaling aan een publiciteits media medewerking zou mogen ver lenen. De heer Goeman Borgesius, hoofdredakteur van De Telegraaf, zei, dat Verkerk en Atje Keulen niet voor zijn krant zouden schrijven. „Het is een misverstand", was zijn enige commentaar. Tijdens de bijeenkomst in decem ber kwam ook de befaamde thee advertentie van Douwe Egberts ter sprake. Hieraan verleende Ard Schenk medewerking. Kerdel toen: „Die advertentie was een misser. Wy hebben toen ook onmiddellijk ingegrepen en er voor gezorgd, dat Schenk niet meer in die reclame campagne voorkomt". De woord- voerdster van het NOC: „Niet alleen de amatcurstatus van de betrokken kcrnploegleden komt hierdoor in ge vaar, maar die van de gehele ploeg". Dat deelnemers aan Olympische Spelen zich niet mogen lenen voor commerciële reclame was ons niet bekend", reageerde de heer J. Ent ken, p.r.-functionaris van De Gruy ter. „We lezen de sportrubrieken niet zo goed. Wel hebben wij dins dag een brief gestuurd aan de schaatsbond met de aankondiging, dat wij deze poster zouden uitbren gen. Wij hadden namelijk vastge steld, dat de schaatsbond zelf ook posters, in zwartwit, in omloop had den gebracht. In diezelfde brief heb ben w'ü de schaatsbond meegedeeld, dat wij een bedrag van minimaal vijfduizend gulden afhankelijk van de omzet van de poster in de kas van de schaatsbond zouden storten. Ard Schenk had ons gezegd, dat wij dat moesten doen". De heer Entken ook: „Dat wy de schaatsbond pas dinsdag hebben in gelicht, omdat het in onze branche gebruikelijk is zo laat mogeljjk der gelijke mededelingen te verstrekken. Anders hoort de concurrentie het te vroeg. En Ard Schenk heeft natuur lijk helemaal gratis zyn medewer king verleend". De schaatsbond aldus de heer Ent ken, heeft De Gruyter maar één verwijt gemaakt. „YVy hadden ver zuimd Ard Schenk een verklaring te laten tekenen, dat hjj gratis mee werkte en dat een deel van de op brengst voor de bond zou zyn". Ter verduidelijking: Ard Schenk kreeg voor zyn medewerking aan de „theeadvertentie" aanvankelijk wel degelyk een vergoeding voor zyn medewerking. Pas na ingrijpen van NOC en KNSB werd dit of ficieel althans ongedaan gemaakt. En het IOC gaat alleen op dit soort officiële zaken af. Schenk zit dus ook nu weer goed. Van onze sportredactie MONTE CARLO De Ita liaanse equipe Sandro Munari/ Mario Manucci met Lancia Fulvia HF is winnaar geworden van de 41ste Monte Carlo-rallye. Het was de derde Italiaanse overwinning aller tijden en de eerste zege van Lancia sinds 1954. De enige Nederlanders, diq de rallye hebben uitgereden, de Brabantse broers Wim en Kees Luybrechts staan met hun DAF SAPPORO De jeugd van de wereld komt naar Sapporo om daar in een eerlijk gevecht uit te maken, wie in diverse takken van sport de beste is. Maar van eerlijkheid is geen sprake, want de een heeft veel meer vooral financiële mogelijkheden dan de ander om naar dit vierjaarlijkse hoogtepunt toe te leven. Deelnemen is belangrijker dan winnen. Maar hij die faalt, kan rekenen op ongenadige kritiek. Alleen hij die amateur is in de zin van de zeer beperkende Olympische wet, mag actief aan het feest deelnemen. Maar dollars, marken, roebels, francs, yens en guldens staan in Sapporo duizelingwekkend hoog genoteerd. En toch dat alles heet Olympische Spelen. En dat alleen maar omdat die 84-jarige Amerikaan, Avery Brundage, het heeft bepaald. Er gaan ontzagwekkend hoge be dragen om tijdens deze Spelen. Daar zijn de bedragen, die de schaatsers af en toe onder de tafel mogen vangen, maar grijpstuivers bij. Skiërs span nen wat dat betreft de kroon. Zij spotte af en toe zelfs openblijk met de verouderde regels van Avery Brundage, Top-skiërs strijken vorste lijke bedragen op. Zij kunnen daar mee niet; alleen jaren lang in hun igen onderhoud voorzien, maar te vens een goede basis leggen voor hun maatschappelijke carrire, na beëin diging van hun sportieve loopbaan. Proto-type heet de 33-jarige Oosten rijker Karl Schranz, zilveren medail le-winnaar in reuzenslalom tijdens Spelen van 1964 en zowel in 1969 als 1 in 1970 winnaar van de Wereld Cup. .Het jaarinkomen van Karl Schranz j wordt geschat op vierhonderdduizend n gulden. Hij is per jaar zeven maan- ^den intensief met zijn sport bezig en "houdt in de resterende maanden een oogje op het riante hotel, dat hij van ■jj'zijn „amateuristische" avonturen op Ojde lange latten heeft overgehouden, "f Toch eeft het Oostenrijks Olympisch C Comité Karl Schranz officieel als C Heelnemer aangemeld. En al staat Schranz dan hoog genoteerd op Brun- dages zwarte lijst, toch rekent de N Oostenrijker op een plaats in het O ïeam. „Het zou mij ten zeerste verba- 2 ien als ik zou worden uitgesloten, nj Daar geloof ik eenvoudig niet in. Ik t»en net zo veel of zo weinig amateur als andere topatleten in mijn sport. O Mocht Brundage besluiten om mijn 3 naam van de deelnemerslijst te schrappen, dan trekt de complete Oostenrijkse afvaardiging zich terug. En datzelfde geldt voor de Zwitsers en Fransen als een dergelijke maat regel ten opzichte van hen zou wor den getroffen". kende vaart van hellingen te zien suizen. Dat is een geweldige reclame voor de sponsors. Voor mij zullen de ze Spelen de laatste zijn. Als ik een goed contract kan krijgen, vertrek ik naar Amerika en word ik professio nal. Dan wil ik de laatste jaren van mijn carrière goed geld verdienen. Ik hoef mij dan niet meer te verstoppen voor Brundage". Schranz wijst terecht ook op de si tuatie in Rusland en Amerika, waar de amateurbepalingen eveneens op grote schaal worden ontdoken. „Alle Russen worden eheel en al door de staat onderhouden. Dzt kost kapita len. Amerikanen krijgen vette studie beurzen. En zo heeft iedereen wel een manier om toch een graantje mee te pikken van het sportkapitaal". Karl Schranz gaat wanneer Avery Karl Schranz heeft zo zijn eigen ideeën over het begrip amateur. Die ideeën verschillen hemelsbreed van die van mijnheer Brundage. Schranz: „Amateur is hij, die voor zijn sportie ve prestaties geen prijzen in geld- vorm ontvangt. Wel is toegestaan om via sponsoring flinke bedragen te in nen". Karl Schranz licht die uit spraak toe. „Ik wordt in de maanden dat ik niet op de latten sta, onder houden door de staat. Verder heb ik een sponsor, die mij af en goe ook nog wat toestopt. Wat wil je? Deze sport kun je niet beoefenen zonder steun van t»iitenaf. Wie zonder hulp topskiër wil worden, kan het allemaal wel vergeten". Schranz is zeven maanden per jaar met zijn sport bezig. Dat betekent een grove overtreding van het Olym pisch artikel dat inhoudt dat een deelnemer aan de spelen niet meer dan zestig dagen zijn maatschappelij ke werkzaamheden mag onderbreken ten faveure van de sport. Schranz weet dat. „Ja zo is de regel. Maar denk je dat er in dit hele Olympische dorp ook maar iemand is, die zich nauwgezet aan die regel houdt? Als je de regels van Brundage serieus neemt, is de hele Olympische Spelen een grote leugen". De oplossing van Karl Schranz is een veelgehoorde. „Maak de Spelen open. Zorg dat zowel amateurs als profs hieraan kunnen deelnemen. Het is belachelijk dat in sommige takken van sport de besten buien de Olympi sche poorten moeten blijven omdat zij geld vangen voor hun sport. Denk maar eens aan betaalde voetballers. Wat zou het niet voor een feest zijn, wanneer de voetballers van wereldni veau eens in vier jaar om een Olym pische voetbalbeker zouden strijden. Pe Olympiade is echt niet zo eerbied waardig dat de regels nooit veran derd kunnen worden. En heeft avery Brundage het dan echt helemaal al leen voor het zeggen? In de ski-sport komen wel de be sten van de wereld naar Sapporo. Het farofskiën is nog te jong om nu al de wereldtop te herbergen. Schranz: „Er is in Amerika een profcirduit. Daar Wordt grof geld verdiend met skiën, "".r zijn werdstrijden waar de eerste rijs 10.000 dollars bedraagt. In 1968 ield het ski-circus het wereldkam- ioenschap in Europa. Dat werd een geweldig succes. Ik zie dat prof-skiën als toekomst Denk maar eens in hoe spectaculair het is. om die mannen op het beeldscherm in een duizelingwek- Repörtoses door Joop Holthausen Brundage vandaag niet anders beslist ziin derde Olympiade tegemoet. Zijn liefste wens is: het winnen van de afdaling, het meest -spectaculaire Floine-nummer Dinsdag 9 februari zal hij op de Mount Russi uit het Zwitserse Andermatt tot ziin grootste concurrent kunnen rekenen. Schranz: .?k heb nu een keer zilver kunnen winnen oo de Spelen. In 1968 had ik goud verdiend, maar de Franse orga nisatoren in Grenoble ontstalen mij het eoud". Karl Schranz had inder daad de beste tiid gemaakt in de af daling Doordat hij echter door het plotseling oversteken van een baan commissaris vanzijn route moest af- wiiken, werd, hij gediskwalificeerd. Schranz Drotesteerde; tevergeefs ech ter. Supporters van de mateloos po pulaire skivedette uit sankt Anton organiseerden een protest-betoging voor de Franse ambassade in wenen om hun verontwaardiging te luchten. Jean Claude Killy het Franse idool, •green goud. Schranz: „Ik wil mij wreken. Daar om heb ik mij ook op slechts twee onderdelen geconcentreerd, de afda ling en de reuzenslalom. De slalbm laat ik schieten". Russi, de 23-jarige concurrent van tien jaar oudere Schranz, bewondert zijn grote tegen strever. „Schranz is nu al een legende. Hij beoefent al zeventien jaar lang deze sport, Karl is een yooi-beeld voor de jeugd. Door zijn enorme routine be hoort hij tot de grote mannen voor de Olympische medailles". Karl Schranz rekent Russi tot die skiërs die door hun aërodynamische houding tot de top zijn doorgedrongen. „Hij is het type Vogler en Cordin. Ik zou mijzelf willen typeren als een mengeling tus sen een stylist, een glijder, en een tacticus. Mijn grote voordeel is dat ik sterkere kuitspieren heb dan Russi en een langer scheenbeen, waardoor ik meer „hefboom" heb. Ook mijn ex treem kleine voeten (ik heb schoen maat 40,5) zijn een voordeel ten op zichte van Russi. Ik hoop alleen dat Brundage mij de gelegenheid geeft, om die voordelen in pure winst om te zetten". Schranz beoefent zijn sport al ze ventien jaar lang op wereldniveau. Van ophouden wil bij voorlopig niet weten. „Als ik er niet in slaag eën zeer goed profcontract los te peute ren, zal ik als amateur nog een paar jaar doorgaan. Het ,zal dan wel op een wat bescheidener schaal gebeu ren dan tot nog toe. Want dan wil ik mij wat meer gaan bezighouden met mijn hotel in Sapkt Anton. Zolang ik echter blijf winnen, ga ik door. Voor lopig voel ik mij nog sterk genoeg om de jeugd te weerstaan. Jeugd, die niet meer die ambitie voor training kan opbrengen als de ouderen. Wat dat betreft kunnen de jongeren een voor beeld nemen aan Brundage. Deze 84-jarige mag dan verkeerd doen, ge brek aan ambitie kan hem in ieder geval niet worden verweten". Vragen over subsidie Duitse landbouwreelame DEN HAAG Het Nederlandse socialistische lid van het Europese parlement ir. H. Vredeling heeft vra- gep gesteld aan de Europese commis sie over de CMA, de centrale marke ting organisatie van de Westduitse landbouw. Hij vraagt, of de CMA met overheidsgeld reclame maakt voor Westduitse landbouwprodukten. Ver der vraagt hij of de CMA het mono polie van die subsidie heeft, en daardoor het grootste reclamebudget van de hele Bondsrepubliek heeft. AMSTERDAM De uitzending van VARA's Achter het Nieuws, van avond tien over negen op Nederland IT, zal geheel gewijd zijn aan een ge sprek met dr. Drees sr. Dr. Drees zal onder meer zijn mening geven over de rol van dr. Mansholt en de ver houding tussen de PvdA en DS'70. SAPPORO: Met Ard Schenk als vlag- gedrager heeft de Nederlandse equipe zich vrijdag officieel gepresenteerd in het Olympische dorp in Sapporo. ARD SCHENK maakt hier een- gracieuze buiging voor Atje Keulen- Deelstra. Beiden zijn gehuld in Japanse kledij. SAPPORO Jacques de Ko ning treedt na dit seizoen af als chef d'êquipe van de Nederlandse herenschaatsploeg. De Koning, die als reden privé-omstandighe den aanvoerde heeft meermalen overhoop gelegen met coach Leen Pfrommer. De schaatscoach uitte nog onlangs bijtende kritiek op De Koning, die een veel beperk ter opvatting had van zijn taak dan Pfrommer. Het ligt dan ook voor de hand dat De Koning uit de kritiek die er van vele zijden op zijn werk is geuit, zijn conclu sie heeft getrokken. Voor Nederland zal het Olym pische gebeuren in Japan zich voornamelijk afspelen in het Ma- komanai-ijsstadion, waar donder dag ook de openingsceremonie zal worden gehouden. Ruim vijfen veertigduizend toeschouwers zul len er getuige van zijn clat keizer Hirohito de spelen officieel zal openen. Daarna is het stadion het domein van de atleten en atletes op de gladde ijzers. Over de kwa liteit van het ijs niets dan lof. Zowel de heren van Leen Pfrom mer als de dames van Gerard Maarse zijn verrukt over de prestaties van de ijsmakers van Sapporo. Schenk: „Dit is een ge weldige piste. Het ijs is misschien wat aan de harde kant, maar daar houd ik wel van. De enige klacht komt van de Westduitse sprinter Ehrhard Keiler. „Voor ons sprinters is het ijs iets te hard. De kans dat je wegglijdt is bijzonder groot. Je kunt je schaatsen niet in het ijs planten." Van een onzer verslaggevers BELFAST, DUBLIN (Reuter, UPI, AP) Premier Jack Lynch van Ierland heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de schietpartij van donderdag avond tussen leden van het ge heime Ierse Republikeinse Leger (IRA) en Britse militairen. De IRA-leden schoten gedurende drie uur vanaf Iers grondgebied op een Engelse patrouille in Ulster, terwijl de Ierse regering juist elk IR A-optreden vanuit Ierland heeft verboden. De regering in Dublin is bijzonder ontstemd over- het feit, dat de Ierse politie na de schietpartij drie auto's met bekende IRA-leden had aange houden, maar de mannen na een kortstondig oponthoud heeft later ver trekken. Ze verschenen later op een persconferentie in Dublin, waar ze zei den het Engelse leger „een pak slaag" te hebben gegeven. Tijdens de schiet partij zijn geen doden of gewonden gevallen. De Ierse politie heeft gisteren in Dundalk, in de buurt van het strijd toneel, zeven man aangehouden, die op beschuldiging van het bezit van een anti-tankkanon en zeven geweren in hechtenis worden gehouden. Eén van de arrestanten was Martin Mee- ham, die een paar weken geleden op spectaculaire wijze uit de gevangenis in Belfast ontsnapt was. De arrestatie is volgens politieke waarnemers ge schied op bevel van premier Lynch persoonlijk, die onder voortdurende druk van Londen staat om scherper op te treden tegen de IRA in zijn land. De IRA heeft zijn bommencampag- ne gisteren opgevoerd met aanslagen Herscholing voor Ambonezen die naar Indonesië teruggaan DJAKARTA (ANTARA) Uit Ne derland repatriërende Ambonezen zullen na een beroepsopleiding te hebben ontvangen, op ontwikkelings projecten tewerkgesteld worden. Dit heeft de directeur-generaal voor de ontwikkeling van het platteland, Su- darno Djajadiwangsa, meegedeeld. De Indonesische minister van binnen landse zaken, Amir Machmud, heeft onlangs een commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft repatrianten op te vangen. Het repatriëringsprobleem, aldus minister Machmud, heeft zowel tech nische als psychologische aspecten en ligt bijzonder gevoelig. Bij een on juiste benadering kan dit probleem nog ingewikkelder worden dan het al is en repercussies op politiek gebied en op het terrein van de openbare veiligheid hebben. De terugkerende Ambonezen, „zo nen van ons land, die zeer lang zijn weggeweest", moeten worden door drongen van de beginselen van de Pantjasila. Hen moet worden bijge bracht, dat zij tot één enkele natie behoren, aldus Amir Machmud. in Belfast en nog drie andere steden in Ulster. In Londonderry werden donderdag twee politiemannen ge dood en een derde gewond, toen hun auto met machinegeweren bestookt werd. Gisteren werd opnieuw een po litieman vermoord, toen hij bij een bezine>station wilde tanken en door gemaskerde mannen werd opgewacht. Hij was het 218e slachtoffer in Ulster sinds augustus 1969. In deze golf van aanslagen past ook het opblazen van een hotel in een dorp aan de grens met Ierland op donderdag, waarbij overigens geen doden of gewonden waren te betreu ren. Volgens het Britse leger zouden Noordierse meisjes, die in dat hotel uitgenodigd waren om daar met de Britse soldaten een feestje te houden de bommen wellicht onder hun kle ding het hotel hebben binnengesmok keld. in het voorlopige eindklassement op de 21ste plaats. Aan de laatste proef over ruim 660 kilometer, waarin zeven speciale klassementsritten waren opgenomen, startten de 34 wagens, die nog waren overgebleven van de 264 die een week eerder aan het traject van 5700 kilometer waren begonnen. Van de beste vielen er nog tien af en het belangrijkste contingent van dit tien tal bfestond uit de Alpine Renaults, die vorige jaar met een eerste-, twee- de- en derde plaats het evenement hadden beheerst. De Zweed Ove Andersson met Al- pine begon het laatste gedeelte als aanvoerder van het klassement, maar de versnellingsbak van zijn wagen begaf het al tijdens de eerste speciale proef. Darnich nam de koppositie van de ranglijst over en behield die tot de zesde proef. Daar schaarde hij in de reeks Alpines, die de strijd in de slag van de zee-Alpen moest staken. Mu nari (31) schoof op naar de eerste plaats en de Britse Pat Carlsson-Moss (winnares van de dames-beker) ble^f als enige over van het merk, dat in deze rallye door een vloot van wa gens was vertegenwoordigd in de ne gen startplaatsen. Sandro Munari reed het traject na het uitvallen van zijn grootste concurrenten rustig uit, nam geen risico's in de laatste klassementsproeven („waarom zou ik, winst was zeker als ik in de strijd bleef") en liet zich aan de haven van Monte Carlo op het dak van zijn auto uitgebreid bejubelen door zijn land genoten. Het uitvallen van de Alpine Re naults, dat in feite verantwoordelijk bleek voor het succes van Lancia, heeft ook ploegleider Sandro Fiorio van de Italiaanse fabriek verrast. Donderdagavond nog wilde een meis je van het rallyesecretariaat met hem wedden, dat Munari het evenement zou winnen. Fiorio vond het zo'n vreemd voorstel, dat hij alleen ant woordde: „Als Munari wint, krijg jij de wagen waarin hij de ralleye heeft gereden." Voorlopige uitslag: 1. Sandro Munari - Mario Manucci at) Lancia: Z. Gerard Lar- rousse - Jean Claude Perramond (Fr) por- sche; 3. Kauno Aaltonen (Fin) - Solve An- dreasson (Xwe) Lancia: 5. Jean Prlot (Fr) - Jim Poeter (GB) Ford; 6. Bob Neyrct - -- Jacques Terramorsi (Fr) Alpine: 7. Sergio Barbasio - Pierro Sodano (It) L ncia: 8. Jean Ragnotti - Pierre Thlmonier (Fr) Opel; 9. Raflaele Pinto - Helmuth Elsendle (It) Fiat: 10 Nicolas Koob - Albert Muller (Lux) BMW. DEN HAAG Minister Lardinois gelooft, dat de teelt van suikerbieten de komende jaren een belangrijke pijler zal zijn voor de inkomsten van de Nederlandse akkerbouw. Hij baseert deze verwachting op twee ontwikkelingen, die nu te on derkennen zijn. Tn de eerste plaats heeft de' consumptie van suiker over de hele wereld de totale produktie de laatste jaren overtroffen. Ir de twee de plaats stijgt de totale consumptie van suiker structureel. Minister Lardinois zegt dit in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid ir. Vredeling. Doordat de consumptie de afgelopen jaren steeds groter was dan de produktie zijn de voorraden aanzienlijk geslonken. Dat heeft tot gevolg gehad dat de suiker prijzen sterk opliepen. Op langere termijn zal de con sumptie volgens de wereldvoedselor ganisatie toenemen met meer dan 25 procent. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Zuidafri- kaanse regering heeft er de tijd voor genomen om de visum-aan vraag van drs. J. P. Feddema van de Actie Cosmas Desmond te be oordelen, maar nu na tweeëneen- halve maand wachten is er dan eindelijk een „neen" aan de am bassade in Den Haag doorge seind, zonder dat er verder enige reden voor werd opgegeven. Verkuyl, mej. dr. M. A. M. Klompé, dr. C. P. van Andel, mej. H. Kohl- brugge en do landelijke Pax Christi- voorzitter mr. P. J. Teunissen. De werkgroep is voornemens om de Zuidafrikaanse kerken die zij hoopte te doen bezoeken van deze visum-weigering in kennis te stellen. Zij acht dit namelijk „een weigering van de dialoog, zelfs tussen christe nen." En zij vraagt zich af welke be tekenis men nog moet hechten aan de verklaringen van de Zuidafrikaan se regering dat zij een tegenstander is van gewelddadig optreden maar een voorstander van de dialoog. Inmiddels heeft de werkgroep voor de actie uit haar midden een nieuwe man aangewezen om de boodschap met de bijna 20.000 verzamelde hand tekeningen aan de Zuidafrikaanse kerken te brengen. Het is drs. J. H. T. H. Andricssen, wetenschappelijk medewerker be drijfspsychologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Deze heeft inmiddels een visum naar Zuid-Afri ka aangevraagd met dezelfde om schrijving van het doel van het be zoek: „Het overhandigen van enige duizenden handtekeningen van Ne derlandse christenen die een appel doen op de .Zuidafrikaanse christenen om op geweldloze wijze te bewerken dat het onrecht, hun medechristen- pater C. Desmond aangedaan, wordt weggenomen. De handtekeningen zullen worden overhandigd aan de belangrijkste ker ken van Zuid-Afrika, waarbij de ap pèlactie van de Nederlandse christe nen in een gesprek zal worden toege licht." Het gaat hief om steun voor pater Cosmas Desmond, die naar aanleiding van zijn boek „Afgedankte mensen" over de opruiming van „zwarte plek ken" m blanke gebieden, zonder vorm van proces vijf jaar huisarrest kreeg opgelegd. Onder de initiatiefnemers voor dc acile waren onder meer prof. Van een verslaggever DEN HAAG De in de algemene premiespaarwet (APS) gestelde inko mensgrens wordt gebracht op 18.000 gulden. Dit zegt minister Boersma (sociale zaken) op vragen van de Kamerleden mej. Van Leeuwen (ARP), De Boo (CHU) en Wijers (KVP). De huidige inkomensgrens van de algemene pre miespaarwet bedraagt 15.000 gulden. MOSKOU (AFP, UPI) De Russi sche minister van cultuur, Ekaterina Focrtscva, heeft gezegd da4, niemand de schrijver Aleksander Solzjenitsin verboden heeft de Nobelprijs voor li teratuur 1970 te aanvaarden en dat hij daarom ook geen toestemming daarvoor nodig heeft. Foertseva zei dit in antwoord op de vraag van een buitenlandse verslag gever. In een open brief, waarin hij zijn jongste roman „Augustus 1914" verdedigt tegen officiële kritiek, zegt Solzjenitsin te verwachten dat de No-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11