Persoonsadministratie stnit op WD-kritiek Duitsland kocht bijna f 700 min. Nederlandse zuivel 25/1.75 VOORSTEL NIXON De filter van goeden huize Anders dan andere filters Prof. Zoutendijk is zeer sceptisch WOENSDAG 26 JANUARI 197 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-frac- tie in de Eerste Kamer heeft gis teren bij monde van senator prof. G. Zoutendijk ernstige kri tiek geleverd op de plannen van staatssecretaris Van Stui ven- berg (binnenlandse zaken) voor de invoering van een landelijke centrale persoonsadministratie (CPA). Prof. Zoutendijk uitte bij de be handeling van de begroting voor bin nenlandse zaken met name kritiek op de onwil van de staatssecretaris om met het CPA-wetsontwerp te wach ten totdat er een (interim) advies is van een nog te benoemen staatscom missie die zich met de bescherming van de persoonlijke levenssfeer gaat bezig houden. Volgens prof. Zouten dijk kan het advies van deze commis sie van grote politieke betekenis zijn: „Het kan het verschil worden tussen een kleine meerderheid in de kamer voor de CPA-wet of een overgrote meerderheid"', meende hij. Prof. Zou tendijk was nauwelijks onder de in druk van het argument van staatsse cretaris Van Stuivenberg dat een snelle invoering van de CPA noodza kelijk was omdat dit de efficiency van de administratie zo zou bevorde ren. „Dit argument is niet met enige cijfers geïllustreerd, een behoorlijke economische evaluatie van de CPA heb ik nooit gezien en ik ben met mijn zeventienjarige computererva ring wel wat sceptisch over die effi ciency", verklaarde de VVD-woord- voerder. VOORWAARDEN Prof. Zoutendijk meent, dat als er toch een CPA komi. er aan vier be langrijke basisvoorwaarden voor de bescherming van de privacy moet worden voldaan, om het misbruik van deze geconcentreerde informatie over een persoon te voorkomen: de overheid kan slechts die in formatie opslaan die voor de beleids voorbereiding nodig is. rechten voor de privacybescher ming (het recht op inzage, correctie beroep en schadevergoeding) moeten in de grondwet worden opgenomen met daaraan gekoppeld de instelling van een constitutioneel hof dat de wetten aan de grondwet kan toetsen. scheiding van beheer en gebruik van de informatie door instelling van een onafhankelijke Nederlandse in formatiebank en instelling van een informatiekamer die toezicht uit oefent op de naleving van de gestelde voorwaarden. Deze informatiekamer zou een onderdeel kunnen uitmaken van de Algemene Rekenkamer. Het WD-Eerste-Kamerlid wees er op dat iedere kleine stap op het ge compliceerde gebied van automatise ring het mogelijk maakt de principië le stellingname over de automatise ring van persoonsgegevens uit de weg te gaan. BONN De Nederlandse zuivelin dustrie heeft het afgelopen jaar voor bijna 700 miljoen naar de Bondsre publiek geëxporteerd. Dat is ƒ60 mil joen meer dan in 1970, zo heeft de heer J. F. Willemse, directeur van het Nederlandse Zuivelbureau in Aken, meegedeeld. Geschat wordt, dat de afzet van Nederlandse zuivelproduk- ten in de Bondsrepubliek dit jaar 730 tot 740 miljoen zal bedragen. In 1971 werd 30 miljoen kilo kaas verkocht (ƒ326 miljoen), hetgeen 44,5 pet. is van de totale Nederlandse uit voer van kaas. De Westduitser consu meerde per hoofd van de bevolking 11/4 kilo Nederlandse kaas. Deze be heerst een kwart van de kaasmarkt in de Bondsrepubliek. Zestig procent van de kaas, die in West-Duitsland wordt ingevoerd, komt uit ons land. De boterafzet daalde met 6 miljoen kilo, van 39 miljoen tot 33 miljoen. Dat is altijd nog 3 miljoen kilo meer dan de afzet in eigen land (30 miljoen kilo). Doordat de boter duurder werd is de geldomzet gestegen en wel van ƒ233,6 miljoen in 1970 tot ƒ238,5 mil joen in 1971. De uitvoer van melk, room, melkpoeder en gecondenseerde melk steeg van ƒ118,1 miljoen tot 134,9 miljoen. Het Nederlandse zuivelbureau in de Bondsrepubliek zal dit jaar 7,7 mil joen uitgeven voor afzetbevordering. Men zal doorgaan met het systeem van zwaartepuntacties, op bepaalde plaatsen of gebieden gerichte acties, die de afgelopen jaren veel succes op leverden. In 1971 werden die acties in Frankfurt, München en Hamburg ge houden. De heer Willemse meende, dat door de uitbreiding van de EEG de con currentie zich zal verhevigen. Vooral in Noord-Duitsland, waar het Neder landse zuivelbureau tracht te pene treren, zal de concurrentie van Dene marken zeker toenemen. Denemarken voerde het afgelopen jaar 18 miljoen kilo kaas naar de Bondsrepubliek uit, tegen Nederland 80 miljoen kilo. (Vervolg van pag. 1) Thieu's akkoordverklaring met een rol van het nationale bevrijdings front in verkiezingen onder interna tionaal toezicht was geen volkomen nieuw voorstel. In juli 1969 deed hij een soortgelijk voorstel met te zeggen, dat de communisten aan verkiezin gen konden deelnemen mits zij het geweld zouden afzweren, de wapens zouden neerleggen en zich zouden bereidverklaren de uitslag te aan vaarden, •President Nixon zei in zijn rede dat de kern van zijn nieuwe plan, dat hij een „edelmoedig aanbod" noemde, ruim drie maanden geleden in het geheim ter kennis van de Vietnamese communisten was ge bracht, maar dat deze er niet op hadden gereageerd. William Porter, de leider van de Amerikaanse delegatie op de vredes besprekingen in Parijs, zal het don derdag indienen en wel met alter natieven om het minder strak om lijnd te maken. Terwijl dit proces liep, vervolgde de president zou men tot een accoord kunnen komen over de politieke fa sen van het vredesvoorstel. Een punt werd door de president beklemtoond: de verzekering zou worden gegeven dat alle Amerikaan se strijdkrachten uit Vietnam zou den zijn vertrokken op het moment dat daar de nieuwe presidentsver kiezingen zouden worden gehouden. In zijn rede, gehouden in de pre sidentiële werkkamer in het Witte Huis, onthulde Nixon nog dat zijn ad viseur nationale veiligheid Henry Kis singer in de afgelopen 30 maanden een twaalftal geheime bezoeken aan Parijs heeft gebracht voor geheime particuliere onderhandelingen met de Noordvietnamese leiders. Tot voor enige tijd, aldus de pre sident, hebben deze onderhandelin gen vooruitgang te zien gegeven. Hij vervolgde dat zijns inziens nu de tijd gekomen was de voorstellen die in het geheim zijn gemaakt openbaar te maken. De geheime onderhandelingen van Kissinger in Parijs zijn, aldus Nixon, op 4 augustus 1969 begonnen. Het meest veelomvattende voorstel werd op 11 oktober gedaan, maar dit vredesvoorstel, zei Nixon, ligt nog werkeloos in een geheim kanaal „qm- dat de vijand opnieuw uit is op een militaire overwinning." De voornaamste elementen van het uit acht punten bestaande vredes voorstel dat op 11 oktober werd in- degiend, zijn: volledige terugtrekking uit Zuid- Vietnam van alle Amerikaanse strijdkrachten binnen zes maan den nadat een akkoord is bereikt, uitwisseling van krijgsgevangenen te beginnen op dezelfde dag als de troepenterugtrekking en te vol tooien op de dag dat alle troepen het land zullen hebben verlaten, een algemeen bestand In Indo china vanaf de dag dat het ak koord wordt ondertekend. Het be stand zou een verbod moeten in houden van elke infiltratie van buitenlandse troepen in een der landen van Indochina. nieuwe presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam binnen zes maan den na het akkoord. De verkiezin gen moeten worden gecontroleerd door een onafhankelijke instantie. President Thieu treedt een maand voor de verkiezingen af. De resterende vier punten van het plan omvatten een overeenkomst dat er geen buitenlandse inmenging in de landen van Indochina zal plaatsvin den, zoals reeds bepaald in het Ge- neefse akkoord van 1954 en 't Laos pakt van 1962. Dat er internationaal toezicht komt op de naleving van de militaire bepalingen van het akkoord. Dat alle strijdkrachten binnen hun nationale grenzen moeten blijven en tenslotte dat er internationale garan ties komen voor de fundamentele rechten van de Indochinezen en de status van alle landen in Indochina. De president noemde vooruitgang die bij de openbare onderhandelingen gemaakt is, teleurstellend. Kissinger is dit jaar onder andere op 26 juni, 12 juli en 16 augustus in Parijs geweest. Op de bijeenkomst van 16 augustus aldus de president, hebben wij de vol ledige terugtrekking van de Ameri kaanse en geallieerde strijdkrachten aangeboden binnen negen maanden na een akkoord over een algehele re geling. Dit voorstel werd binnen de maand door Noord-Vietnam verworpen. Op de openbare bijeenkomsten in Parijs bleven de Noordvietnamezen ons ka pittelen, aldus Nixon omdat wij niet zouden hebben gereageerd op hun zeven punten tellende plan. Maar de waarheid is. aldus de pre sident. dat wij wel hebben geant woord. en hebben geantwoord op de manier die zij wensten in het ge heim. Nixon zei dat zijn laatste initiatief op 11 oktober genomen is. Hij heeft toen een bijeenkomst tussen Kissinger en een van de Noord-Vietnamese top leiders, Le Due Tho. op 1 november voorgesteld. Noord-Vietnam ging ak koord met de datum van 20 novem ber, aldus de president, maar liet op 17 november weten dat de bijeenkomst wegens ziekte van Tho niet door kon gaan. Sindsdien, zei Nixon. is de enige reactie op ons plan een toename van de troepeninfiltraties uit Noord-Viet nam en communistische offensieven in Laos en Cambodja geweest Ons vredesvoorstel is beantwoord met intensivering van de oorlog. Nixon noemde ook nog kort een element dat op 26 juli bij de gehei me besprekingen naar voren was ge bracht: de Verenigde Staten blijven bereid een groot wederopbouw-pro- gramma in heel Indochina op te zet ten, teneinde de bevolking, ook in Noord-Vietnam, te helpen de ver woesting die een generatie lange oor log heeft aangericht te boven te komen. CABA1LER0 Ed. Laurens Continental Maarten van Rossumhuis te Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8