STADSVERNIEWING OP KORTE TERMIJN Automuseum duikt een Briggs op Aantal reizigers metro afgenomen Jesus Christ Superstar'' roek-opera eenmalig in Rotterdam E. Peereboom spreekt voor ondernemers Vijfde veerboot bij IHC Gusto van de helling Liberaal-joodse gemeente in Enschede Hotel „De wereld" gaat weer open Henk van Ulsen Opvallend minder mannen opent expositie van Anneke Boot gene zeres Pleidooi van grote steden Chemische bedrijven DSM tijdelijk krap in personeel Weer straf voor WOENSDAG 26 JANUARI 1972 DORDRECHT Onder auspiciën ran de Kamer van Koophandel wordt nsdag 22 februari in Kunstmin een ijeenkomst gehouden voor het mid- n- en kleinbedrijf. Directies en Eigenaren van bedrijven met een per- oneelsbestand tussen de tien en 100 jverknemers, die niel werkzaam zijn ambacht of detailhandel, zullen Sitvoerig worden voorgelicht over de pogelijkheden, vooral wat betreft de iuktontwikkeling en de samen- erkingsvormen, die er voor hen zijn. Drs. E. Peereboom, economisch re- acteur van Het Parool, zal een inlei- ng houden, waarna de ondernemers groepjes verder met elkaar zullen assiëren. Na afloop hiervan zal forum, waarin zitting hebben af vaardigden van de stichting bijzon cursussen in Alblasserdam, de ijksnij verheidsconsulent, de heer Be. 'eereboom en nog enkele anderen, rragen beantwoorden. LEIDSCHENDAM Het wrakke outwerk in Louwmans automuseum i Leidschendam gaat toch niet weg. e"n ntegendeel. Het bouwsel, dat op het rrt"erste gezicht niets met een auto te ennaken heeft, zou nog wel eens een jchte auto kunnen worden of ten- linste een voorloper daarvan. Want e kenner, mogelijk voormalige bezit- lani ;r van deze vijfwieler, zal onmiddel- I jk een Briggs and Stratton uit (on- 5 eveer) 1920 herkennen. Een 1 cylin der 4 takt, 200 cc en met een top van km per uur over de vaderlandse regen snellend. Het gebruik: 1 op Amerikaanse fabriek bestaat og, hoewel overgeschakeld op de fa- dsviricage van gazonmaaiers. In Neder- ind hebben er rond 1920 enkele tien- illen gereden meestal als „de eerste w®üto"; niet zo geweldig comfortabel, iettemin een voor die dagen vol waardig vervoermiddel. 'De oude Briggs bood plaats aan iterfyee personen, op een houten chassis be%et vier wielen. In een vijfde wiel, fon de achterzijde los aangebouwd, bet%t het motortje. Wiel en motor wer- len met behulp van een handel neer- zodra het wiel, met de hand, antajan het lopen was gezet. Door het aniwiel maar zachtjes neer te laten, verd een vrij soepel wegrijden moge- ecmtdjk gemaakt. Een andere handel was met de carburator, waar- emee de gastoevoer werd geregeld, De rem was even simpel. Via het 00 empedaal werd een dwarsbalkje in eweging gezet, waarmee de twee khterspatbordjes op de achterwielen hikten. een en ander is bij Louwman ;inig over. Men hoopt ooit te verne- m wie destijds zo'n „wagen" bezat ie mogelijk nog originele onderde- n heeft. Het museum: „We kunnen de wie- i van een kinderwagen gebruiken, lar dat is kinderachtig. Het moet igineel. Het motortje, het kleinste ïtail. Het zal er ooit van komen Hoe was het rond 1920. Topsnel- zen ieid 35 km per uur. Dat is voor één benzine. Het percentage metroritten in com binatie met openbaar vervoer als voor- en/of natransport liep terug van 73 naar 57. Voorts vertoonde het aantal retourreizigers een lichte da ling. Het percentage dagelijkse me troreizigers daalde eveneens en wel van 55 naar 51. Het woon/werk verkeer daalde van 55 procent in april 1970 via 52 pro cent in november naar 49 procent in april 1971. Het percentage reizigers dat tussen huis en andere doelen reist steeg evenwel in één jaar van 36 naar 42. Deze percentages komen ook tot uitdrukking in het aantal metroreizi gers per werkdag dat terugliep van 99.000 naar 93.000. De sterkste afname werd geconstateerd bij de groep man nelijke reizigers van 12 tot 65 jaar. Hun aantal kwam van 38.000 tot 31.000 oftewel 7.000 ritten minder. Het aantal ritten van reizigers die dagelijks van de metro gebruik ma ken, daalde met 8.000 tot 47.000. Het aantal dat één maal per week of nog minder frequent de metro gebruikt, steeg met 2.500 tot 28.000 per dag. Het lijk waarschijnlijk dat veel voorma lige metroreizigers overgestapt zijn op de fiets. Automobilist Het aantal mogelijke automobilis ten ("keuzereizigers") bleek sinds no vember 1970 met 2.000 te zijn geste gen tot bijna 15.000 per dag. Deze Buiten de spitsuren is 47 procent van de reizigers mannelijk en 53 pro cent vrouwelijk. Het aantal bejaar den bedraagt buiten de spits 9 pro cent terwijl 30 procent van de metro- reizigers dan onderweg is van huis naar werk of school of omgekeerd. Buiten de spitsuren bedraagt het aantal keuzereizigers 14 procent. SCHIEDAM Op de werf van IHC Gusto in Schiedam zal zaterdag aanstaande opnieuw een schip voor de Engelse veerdienst Townsend Tho- resen Car Ferries Ltd te water wor den gelaten. De „Free Enterprise V" die ruimte biedt aan 1200 passagiers en 300 au to's, is de vijfde veerboot die de scheepsbouwonderneming tünnen ze ven jaar voor de rederij heeft ge bouwd. Het schip zal in de maand mei worden ingezet op de diensten tussen Dover en Zeebrugge en tussen Dover en Calais. Volgende maand wordt bij Gusto de kiel gelegd voor de „Free Enterprise VI". ROTTERDAM Het is niet uitgesloten dat als de belangstel ling voldoende groot is van de roek-opera „Jesus Christ Super star" meer dan één voorstelling in ons land zal worden gegeven. Er is er nu één gepland, name lijk op 1 februari in het Rotter damse sportgebouw Ahoy'. Deze uitvoering is een concertuitvoe ring. Het is namelijk aan deze groep, de National Rock Opera Company niet toegestaan de theater-versie te brengen zoals die al geruime tijd op Broadway wordt gebracht. The National Rock Opera Company is een van de vier gezelschappen die al honderden voorstellingen, in de concertvorm, in Amerika hebben ge geven. Jesus Christ Superstar is hier niet helemaal onbekend. Vorig jaar liet de Tros enkele delen er uit zien, opgevoerd in de RK-Kerk van Haren, gevolgd door een discussie tussen en kele theologen. Reeds toen waren er zowel felle voorstanders- als felle tegenstanders. Deze uitvoering werd door dezelfde groep gezongen die de Londense stu dio-opname voor de dubbel elpee heeft gezongen, de groep die zelfs op de hitlijsten kwam met één van de songs uit de opera. Op Broadway heeft de roek-opera veel succes. Men verwacht zeker voor West-Europa een nog groter succes, vooral bij de jeugd, vandaar ook de mogelijkheid om extra concerten uit te voeren, maar dan vermoedelijk pas in 1973. In de concertuitvoering zoals die in Rotterdam getoond zal worden zingen de artiesten, die allen voortdurend op het podium zijn, om beurten hun tekstgedeelten. Ze hebben geen bij zondere costuums aan en de coulissen zijn eveneens zeer eenvoudig gehou den. Er zijn tien rollen. Er is verder een koor en een orkest. Er is wel eens gezegd dat het een eigentijdse bewer king en uitvoering is van Bach's Ma theus Passion. aangepast ook aan de huidige problemen. Die aanpassing slaat dan ook op de mensen die rond Jezus hebben geleefd. Maria Magda- Dc rol van Jezus Christus wordt gezongen en gespeeld door Jane Do- nohuc. lena wordt bijvoorbeeld in de opera ten tonele gevoerd als een groupie, een meisje dat meetrekt met pop groepen. Jezus wordt in de produktie zoals die in Ahoy' komt, gespeeld en gezon gen door Dane Donohue, die een fra- pante gelijkenis vertoont met Jezus zoals hij wordt afgebeeld in oude bij bels, kinderbijbels en andere boeken. Maria Magdalena wordt uitgebeeld door Joyce Gordon, Judas door Tyro ne Bragg, Annanias en Caiafas wor den gezongen door Andy Robinson en Philip Duval en Herodus door Tim Sens. De schrijvers van de opera, Tim Rice en Andrew Lloyd Webber heb ben vrij nauwkeurig het Bijbelver haal van het lijden en sterven van Jezus gevolgd, de laatste zeven dagen van zijn leven op aarde. Jezus is ook in de opera het middelpunt. Hij is er de rebel tegen de gevestigde orde. Een scene nit de rock-opera Jesus Christ Superstar. Het establishment wil echter bloed zien en Jezus wordt het slachtoffer. Muzikaal is de opera een mengsel van rock and roll, pop en jazz. De prijzen van de 7500 beschikbare plaatsen lopen uiteen van tien tot twintig gulden. De kaartverkoop is vanaf vandaag opengesteld. De voor stelling duurt tweemaal tachtig mi nuten. Van een onzer medewerkers ENSCHEDE De joodse gemeen schap van Twente heeft er een nieuw kerkgenootschap bij. Op 6 maart zul len synagogale diensten worden ge houden volgens de opvattingen van de liberaal-religieuze joden. Om streeks zestig joden uit Twente wa ren aanwezig op een bijeenkomst waarbij rabbijn D. Lilienthal uit Am sterdam, rabbijn A. Soetendorp uit Den Haag en dr. M. Goudeket, de voorzitter van het Verbond van Libe raal-religieuze joden in Nederland een uiteenzetting gaven over de doel stellingen van het liberale jodendom. Rabbijn Lilienthal is belast met de geestelijke leiding. Er bestaan nu vijf liberaal-joodse gemeenten in Neder land: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem 'en Twente. Stille omgang in teken van polarisatie AMSTERDAM (KNP) De stille omgang zal dit jaar in de nacht van 19 maart gehouden worden en in het teken staan van de polarisatie in de r.k. kerk van Nederland. De inhoud van de intentie luidt, „dat liefdeloze veroordelingszucht, die de kerk ver deelt, in tolerante mildheid moge ver anderen". De bisschoppen Zwartkruis en Simonis hebben toegezegd aan de stille omgang deel te nemen. Van een correspondent WAGENINGEN Het voormalige hotel „De Wereld" in Wageningen waar in 1945 de capitulatie van de Duitse legers werd getekend, gaat weer open: In de benedenverdieping van het gebouw zullen het „studium generale" van de landbouwhogeschool en een cursus van de „Wageningse werkgroep vormingswerk" gehouden worden. De openstelling van „De Wereld" is mogelijk gemaakt door het bestuur van de landbouwhogeschool, dat geld ter beschikking heeft gesteld voor de noodzakelijke opknapbeurt van de benedenverdieping. Voor een algehele restauratie mist de Hogeschool, sinds twee jaar eigenaar van „De Wereld", de financiële middelen. De kosten van zo'n restauratie worden op één miljoen gulden geschat. Wat er uit eindelijk met het gebouw gaat gebeu ren, is daarom nog steeds niet zeker. AMSTERDAM. 25 jan. Contante tirijzen: Londen 8.27%—8.27%, New York 3.19}»—3.19s, 'a. Montreal 3.18— 3.18%, Parijs 62.11—62.16, Brussel 7.25%—7.25%. Frankfort 98.55%— 99.60%, Stockholm 66.44—66.49, Zürlch 82.64%—82.69%, Milaan 54.3254.37%, Kopenhagen 45.63%45.68%. Oslo 47.72%—47.77%. Wenen 13.70—13.71, Lissabon geen notering, Madrid 4.75— 5.00. GORINCHEM Vrijdagavond 28 januari om half zeven opent de ac- ieur Henk van Ulsen in de Stadsge hoorzaal De Nieuwe Doelen een grote overzichts- en verkooptentoonstelling van schilderijen van Anneke Boot. De tentoonstelling duurt tot 11 fe bruari. ROTTERDAM Een her nieuwde enquête onder de me troreizigers heeft aangetoond dat het percentage mannelijke reizigers sinds november 1970 is gedaald van 54 naar 50*4, de verdeling naar leeftijdsklasse handhaafde zich op eenzelfde niveau. Van de reizigers benut 88 procent het drukste traject Leuvehaven-Rijnhaven. Het aantal passagiers op de trajec ten tussen Centraal Station en Beurs liep iets terug. toename werd zowel bij de mannelij ke als bij de vrouwelijke reizigers geconstateerd en zowel in het woon- werk/schoolmotief als in de overige reismotieven. De parkeerproblemen bleken voor deze keuzereizigers iets belangrijker te zijn geworden dan de verkeersmoeilijkheden. Gedurende de spitsuren is 55 pro cent van de metroreizigers mannelijk en 45 procent vrouwelijk. Het percen tage bejaarden in de metro bedroeg in de spitsuren 2l/t. 77 procent van de reizigers is op weg van huis naar werk of school of omgekeerd. In de spits is 17 procent van de reizigers "keuzereizigers". Naast een uiteenzetting over de ri goureuze financiële offers, die daar mee gepaard gaan dringen zij met klem aan op een aantal wettelijke maatregelen, dat onder meer beoogt: meer dwingend en wel op kortere termijn dan tot dusver te kunnen op treden ten opzichte van de huiseige naren. Met name willen zij een snellere en meer effectieve onteigeningsprocedu re. en daarnaast ook een recht om huiseigenaren te dwingen tot moder nisering en zonodig vernieuwing van hun panden. Zij zien wel in, dat dit geen populaire maatregelen zijn, maar anderzijds vragen zij ook om maatregelen, die het mogelijk maken, dat uit onroerend gebouwd eigendom een redelijk rendement gehaald kan worden. Afzonderlijk In het gezamenlijke schrijven wordt allereerst teruggevallen op vroegere correspondentie en op kon takten tijdens de kabinetsformatie over deze stedelijke problematiek. De vier grote steden staat een afzonder lijke „wet op stadsvernieuwing" voor ogen. Veel is" al voorbereid door de werkgroep „stedelijke verkaveling". Grote invloed willen de stadsbestu ren inzake het verwerven van gron den. De 20 miljoen gulden per maand, die de vier grote steden krijgen voor de bouw-rijpmaking van gronden en de aankoop van gronden voor nieuwe woningen zouden zij graag mede ge bruiken voor stadsvernieuwingsacti viteiten. Men wil veel meer rechten voor het verwerven van eigendommen in stadskernen. Een instantie zou zich mogen bemoeien met (snelle) onteige ningen nadat de gemeenteraad een plan daartoe vastgesteld heeft. Daardoor kan men meer operationeel te werk gaan. Al te grote individuele rechtszekerheid moet wijken voor al gemeen belang, zo menen zij. Men zal bovendien meer moeten letten op tijdsbesparingen. Voorkooprecht van eigendommen moet wettelijk geregeld worden. Subsidies Grote aandacht wordt besteed aan het verstrekken van subsidies aan particulieren voor woningverbetering. Deze zullen meer doelgericht dienen te zijn en toegestane subsidies moeten veel eerder betaalbaar gesteld wor den. Facultatieve huurverhogingen zullen meer en meer moeten gaan UTRECHT Wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst heeft de rechtbank in Utrecht dins dag de (ex-Brabantse) genezeres me vrouw E. J. P. (52) uit Utrecht ver oordeeld tot zesmaal drie dagen voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en zes maal honderd gulden boete. De officier van justitie had zes weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Mevrouw P. was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrech- .ter die haar vorig jaar augustus had veroordeeld tot 42 dagen hechtenis waarvan 30 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar Zij was al eerder voor hetzelfde feit veroordeeld door de rechtbank in Breda, maar had daarna haar praktijk weer voort gezet. Het wrakke bouwsel, dat in het automuseum boven water is gekomen en mogelijk in de originele toestand zal worden teruggebracht. plaatsmaken voor verplichte huur verhogingen. Ingegaan wordt ook op de toene mende onevenwichtige bevolkingssa menstelling van de stedelijke bevol king. vooral geconcentreerd in de stadsvernieuwingsgebieden. Tenslotte wordt nog gewezen op de grondkos- ten en de kleine ondernemers in de saneringsgebieden, die het zeer moei lijk hebben. DEN HAAG Om „bottle-necks" in de ontwikkeling van de perso neelsbezetting van DSM (Staatsmij nen) te voorkomen, zullen dit jaar wellicht bepaalde werkzaamheden, op de chemische bedrijven van het con cern of op de mijn Emma/Herldrik tijdelijk aan derden worden uitbe steed. Dit heeft de directie van DSM in de vergadering van de onderne mingsraad medegedeeld. DSM is bezig met een rationalisatie van het produktieproces, wat een vermindering van de personeelssterk te met zich brengt. De rationalisatie doeleinden voor 1971 zijn bij de che mische bedrijven en de centrale diensten verwezenlijkt voor wat be treft arbeiders en hoger personeel, niet voor wat beambten betreft. In de sector vaste brandstoffen is de perso neelsontwikkeling in 1971 volgens plan verlopen. Eind 1972 heeft DSM bij de chemi sche bedrijven en de centrale dien sten volgens het iationalisatieschem& een bezetting van 10.500 man nodig. Het is echter mogelijk dat dit aantal er niet zal zijn. De huidige bezetting is 11.175 man en daarvan zullen er naar raming dit jaar 1200 vertrekken als gevolg van pensionering, overlijden, natuurlijk verloop en externe bemiddeling in het kader van de rationalisatie. Dit betekent, dat er in de loop van 1972 nog een paar honderd arbeiders bij de chemische bedrijven in dienst zullen moeten treden. Deze indienst tredingen zullen voor een deel wor den verwezenlijkt door reeds dit jaar een begin te maken met overplaatsin gen van de Emma-<Hendrik naar de chemische bedrijven. Hierdoor kan tijdelijk krapte ontstaan, wat de di rectie van DSM op het plan van dé uitbesteding van werkzaamheden heeft gebracht DEN HAAG De B en W-coleges van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht hebben in een gezamenlijk adres aan minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in het kader van een groot stedebouwkundig congres dat vandaag in het Congresgebouw te Den Haag wordt gehouden gepleit voor een krachtig ter hand nemen op korte termijn van de stadsvernieu wing in de grote steden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5