Zuidwal taaie patiënt fDREEF-MEUBELEN Gem.-raad Koudekerk besprak verkeersnota OPRUIMING Rapport over Endegeest er is hoop lepra kan verdwijnen. de kluizenaar van laela giro 343600 Directeur Wijsmuller overleden Geen openbare aanbesteding door vorming van bouwteams Warmondse kritiek op gewest-nota's Noordwijk krijgt Weteringpad Raadslid Timmer nam afscheid Uit de RIJNSTREEK Noordwijk sluit in seizoen gedeelte van Hoofdstraat 1 De Nieuwe Leidse Courant I een BEZORGER Nieuwkoop bouwt toch scholen NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 JANUARI IUARlj__ LEIDEN B. en W. hebben de raad het rapport van de „Studie commissie Endegeest'' voorgelegd, handelend over de toekomstige or ganisatie ten behoeve van de geeste lijke gezondheid in het middenge deelte van Zuid-Holland en met na me ook over de positie van de nu (nog) gemeentelijke instelling Ende geest- J el gersmakl iniek. Deze situatie wordt uitzonderlijk genoemd; er zijn nog slechts twee andere gemeentelijke psychiatrische plex Endegeest-Jelgersmakliniek ziekenhuizen m on6 land. Het com- heeft duidelijk een streekfunctie. zo wordt verder gesteld. Er worden drie alternatieve mo gelijkheden genoemd: 1. De gemeente tracht het Ende geest - Jelgersmakliniek complex in zijntotaliteit over te dragen aan de universiteit tegen aan nemelijke voorwaarden; 2. Leiden roept met de andere ge meenten in de streek een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam m het leven; 3. er wordt een rechtspersoonlijk heid bezittende organisatie opge richt op grond van de wet ge meenschappelijke regelingen en in het bestuur hiervan worden dan de gemeenten uit de streek vertegen woord igd. Verkeerslicht bij pontveer De Kaag BUITENKAAG Bij het pontveer over de ringvaart tussen Buitenkaag (gemeente Haarlemmermeer) en Kaag-dorp (Alkemade) zal een ver keerslicht worden geplaatst, dat zal worden bediend door de pontbaas. Vooral in de zomermaanden is dat noodzakelijk. Het kost de gemeerrte Haarlem mermeer f 9000. Er zal binnenkort een gesprek met Alkemade plaatsvinden over maat regelen ten behoeve van het recrea tiegebied De Kaag. Zo moeten er parkeerplaatsen komen. NIEUWVEEN Gisteravond boog de raad zich over een brief van ze ven plaatselijke aannemers die meenden door de gemeente te wor den gepasseerd by het gunnen van bouwprojekten. Gezegd werd daarin dat de gebrs. Van Dyk wat dit be treft in een bevoorrechte positie ver keren. Burgemeester en wethouders von den dat het belang van elk werk voorop moet staan. De laatste jaren wordt steeds meer gestreefd naar de vorming van bouwteams, waarin geen plaats meer is voor openbare aanbestedingen. Van het begin af is er dan een nauwe samenwerking tussen opdrachtgever, bouwer en ar- chitekt. Voor de bouw van de open bare basisschool zal een openbare aanbesteding worden gehouden. De heer C. Meyer kon zich met het standpunt van b. en w. verenigen. Hij vroeg of er weieens een aanvra ge van de aannemers was binnenge komen. De voorzitter zei dat dit niet het geval was en wees in dit verband alleen op het nieuwe Groene-Kruis- gebouw, wat echter geen gemeente lijke zaak was. Omdat bij een openbare aanbeste ding niet in de eerste plaats wordt gekeken naar de laagste inschrijver, stelde de heer Meyer voor een bouw commissie aan te wijizen, die advies aan de raad uitbrengt De heer G. van der Hoorn: „Wij hebben de tijd gehad dat wij de bouw van woning wetwoningen niet aan de man kon den brengen, als er geen premiewo ningen bij waren. In andere plaatsen is er sprake van „revolutiebouw", maar wij kunnen terugzien op dege lijke bouw, door de gebrs. Van Dijk, tegen redelijke bouwprijzen .Ik kan mij best voorstellen dat de aanne mers nu voor een openbare aanbeste ding opkomen Het raadslid M. de Groot stelde dat bij openbare aanbesteding wel vijftig inschrijvingen, ook van buiten Nieuw koop, kunnen binnenkomen. Als die hun kosten in rekening brengen, zal dat een niet gering bedrag zijn. Mevr. Speet-Sikkens stelde voor, een limiet vast te stellen van de eer ste tien tot vijftien aannemers, zodat de plaatselijke bedrijven in ieder ge val niet worden gepasseerd. Voorzitter H. Breen meende dat inderdaad een tussenvorm kan wor den gevonden, maar dat het wettelijk niet mogelijk is het aantal uit te ge ven bestekken zo te beperken. bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. piet van der ven, is één van die strijders, u zag zijn levenswerk afgelopen vrijdag, op de nerv-tv na „de kleine waarheid" de harde werkelijkheid, wij moeten helpen, hier, thuis, door te géven. giro 34 36 00 stichting wereldlepradag nederland voor ƒ2,50 redt u een kind. voor ƒ11,geneest u een slachtoffer giro 343600 wereldlepradag, den haag, postbus 3436, en via de banken IJMUIDEX Op 55-jarige leeftyd is plotseling overleden de heer Arthur Wijsmuller, directeur van nv Bureau Wijsmuller (sleepvaart) cn lid van de raad van bestuur van Wijsmuller Nederland nv. De heer Wijsmuller was officier in de Orde van Oranje-Nassau. In zijn functie als directeur van Bureau Wijsmuller had hy tevens zitting in tal van nationale en internationale commissies op het gebied van de scheepvaart en zeesleepvaart. DEN HAAG Het ziekenhuis Zuidwal ontpopt zich als een taaie patiënt, die zich niet zonder slag of stoot voor de sloop laat lenen. Vorige week woensdag hadden de slopers al moeite om een vleugel van de Zuidwal op te blazen, gisteren was het net anders. Met vijf tien kg springstof werd geprobeerd een ongeveer dertig jaar oude vleugel naast de liftschacht om te halen. De ontploffing veroorzaakte een droge knal, de vleugel wankelde omringd door stofwolken, maar ging niet door de knieën. Met ernstig verzakte muren en wappe rende gordijnen op de vijfde etage hield het stand. Er moest „ge beuld" worden om de vleugel neer te halen. B. EN W. NIEUWVEEN IN ANTWOORD OP KLACHT AANNEMERS: WARMOND Voor de gemeente raad was het plan Zwanburgerpol der gisteravond weer een punt van uitvoerige discussie. Directe aanlei ding: een voorstel van B. en W. om weer kredieten beschikbaar te stel len voor ontwikkeling van de polder. De heer Van der Kroft laakte de wyze waarop de Heidemaatschappij de kostenberekeningen opstelt: „voor een leek een gesloten boek", zei hy. Na een uitvoerige uiteenzetting van de gemeentesecretaris, die als coördinator fungeert, kon de meer derheid van de raad akkoord gaan met de voorstellen; drie van de ne gen raadsleden waren echter ook toen nog tegen. Verder werd ook nogal wat kri tiek gespuid op het rapport van de Ned. Gemeenten inzake het gewest. Verscheidene raadsleden vonden, dat belangrijke facetten van de ontwik keling van Warmond niet goed uit de verf zyn gekomen. De voorgestelde verhoging van de tarieven voor de watermeters werd goedgekeurd. haven en de flatbouw in Hoornes wordt een parkstro aangelegd. Het begin is er, als deze foto van Foto Krx laat zien. NOORDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk voteerde gisteravond een krediet van f 23.500 voor de aan leg van een voet- en rijwielpad tus- ten de Nieuwe Zeeweg en de Wete ringkade. Het pad krijgt de naam Weteringpad. Het pad wordt verbo den voor bromfietsers, deelde burge meester J. M. Bonnike op een vraag van de heer De Witt mee. Naar aanleiding van de discussie over het sluitingsuur voor snackbars en dergelijke inrichtingen, werd mee gedeeld dat het college een gesprek had met de snackbarhouders. De ex ploitanten hadden zich bereid ver klaard mee te werken. Er zal na het sluitingstijdstip voor de café's en bar-dancings in de eetgelegenheden geen alcohol geschonken worden. De gemeenteraad verstrekte een Tcrediet van f 10.000 om de zwembad plannen verder voor te bereiden. Het college, in het bijzonder de wethouder van personeelszaken, de heer J. van Leeuwen, kreeg veel lof toegezwaaid voor de wijze waarop het de personeelszaken had opgelost. De gemeenteraad besloot gister avond ruim f 14.000 bij te dragen in het exploitatietekort van het her vormde jeugdcentrum „De Rank". Hieraan ging een uitgebreide discus sie voorat NOORDWIJKERHOUT In de dinsdagavond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad afscheid genomen van de heer C. P. J. Timmer, die na een periode van rond 13 jaar om persoonlijke redenen zijn functie neerlegde. Burgemeester H. J. M. Bosma zegde hem bijzonder hartelijk dank. Als fractievoorzitter van de KVP heeft hij „kans gezien om alle hoof den in één zak te krijgen" en dat is vaak een magische toer. De heer G. J. Maarseveen (prot.- chr.) gaf de mening van de raad weer. toen hij het vertrek van de heer Timmer een gemis noemde. Vit Ie BOLLENSTREEK LISSE Vliegen naar Groningen. De deelnemers aan de Zeskamp ver trekken reeds vrijdag en wel om 12.00 uur vanaf het Vierkant. Er is voor supporters gelegenheid om per vliegtuig naar de Martinistad te gaan. Bij voldoende deelneming zal de vlucht op dezelfde dag plaatsvinden, zodat men hotelkosten bespaart. Liefhebbers dienen zich vliegensvlug op te geven bij het VW-kantoor. Er zullen 70 personen meemoeten. Men kan zich u i t e r 1 ij k tot vrijdagmiddag 12 uur opgeven. KOUDEKERK De raad besprak gisteravond de verkeersnota. Naar aanleiding van gestelde vragen vroeg de burgemeester de raad toch vooral meer naar de toekomst te kyken. In de nota, samengesteld door ir. P. de Knegt, wordt ingegaan op de capaci teit van de brug, die onvoldoende is op de Kerklaan, die geen zware ver keersdruk mag en kan verwerken en op de Hogewaard en Dorpsstraat als voornaamste verkeersaders. By het opstellen van de nota werd reke ning gehouden met de ontwikkeling van Koudekerk en Hazerswoude- Ryndyk. De voorzitter zei, dat men niet puur plaatselijk moet zien. Hij wees er op, dat Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk tot het overgangsgebied be horen tussen Leiden en Alphen en dat juist dit middengebied in de toe komst een zwaardere functie krijgt. Toch werd gisteravond geen defini tieve beslissing genomen, omdat de PCP een eerder ingediend rondweg plan handhaafde. Deze mogelijkheid zal nader worden onderzocht. Ir. Van der Pols en drs. Van der Vlugt dienden nog 'n motie in, waar in B. en W. werd gevraagd bij in stanties stappen te ondernemen om een N.S.-station in Hazerswoude te krijgen. B. en W. namen de motie over. De motie Van der Pols, be treffende het tracé van de provin- Nieuw tracé rijksweg mist aansluiting naar Nieuwkoop NIEUWKOOP Aan het begin van de raadsvergadering deelde bur gemeester A. H. van Montfoort mee dat van de province bericht was ontvangen dat een alternatief tracé voor de aanleg van rijksweg 3 zal worden bekendgemaakt, waarover opnieuw een hoorvergadcring zal worden gehouden en wel op 10 cn 28 februari. Tegen het eerste tracé werden veel bezwaren ingediend. Het nieuwe tracé voorziet in een verlegging van de weg in noorde lijke richting en deze zal na Aar- 1 anderveen afbuigen in de richting Nieuwveen. B. en W. verzetten zich nu tegen het feit dat het nieuwe tracé geen afritten kent naar Nieuw koop en Nieuwveen. Hoewel het punt niet op de agen da stond, wilde de voorzitter toch de mening van de raad weten. De heer Bommer gaf uiting aan zijn verba zing en afkeuring. Ook de heer Juurlink stelde zich achter B en W. De heer Battjes. zag het ook als een groot onrecht dat de aansluitingen ongedaan worden ge maakt. Burgemeester Van Montfoort zei dat al stappen waren ondernomen om in samenwerking met gemeente besturen in de omgeving fel protest aan te tekenen. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 27 januari: hoog water 0.13 en 12.47 uur, laag water 8.19 en 20.56 u. ALPHEN Gemeentebureaus. Ten behoeve van een deel van de gemeentesecretarie dient een voor ziening voor de huisvesting te wor den getroffen. Voor de bureaus Sportzaken en Civiele Verdediging, die onderdak hebben in het gebou wencomplex aan de Oudshoornseweg 70, zal andere ruimte moeten worden verkregen omdat met de verbouw van dat pand tot politiebureau spoe dig begonnen zal worden. Voorts maakt een reorganisatie van de fi nanciële administratie het noodzake lijk dat de afdeling financiën en het personeel van de gemeenteontvanger in hetzelfde gebouw zijn onderge- I vraagt voor Noordwijkerhout Zeer geschikt voor scholier. Nadere inlichtingen afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Lei- den. Tel. 01710-31441 's avonds na 6 uur 01710-49129. NOORDWIJK Na een soms zeer felle discussie nam de raad gisteren met 9 tegen 8 stemm n het voorstel aan de kop van de Hootd- straat in het hoogseizoen <15 juni tot 15 augustus) voor het rjjverheer te sluiten. Gemeentebelang en WD stemden tegen, de incomplete frac tie van de PvdA en de PPR waicn vóór. By de prot.-chr. fractie waren de meningen verdeeld; de heer 'Vo gelaar keerde zich tegen het voor stel van b. en w. Ook de KVP bieek verdeeld. Tegenstanders waren de heer Alkemade en mej. Koopman. In feite lag het lot in handen van de heer Mesker, die tóch de wethou der Van Leeuwen volgde. Burgemeester Bonnike ping uilge- breid in op hetgeen door de ver schillende sprekers was gezegd. Door het vrijkomen van het terrein van garage Beuk was voor het winke lende publiek voldoende (en bereik bare) parkeerruimte ontstaan. Het bij de proef in 1968 geleden verlies van de middenstand was niet zo duidelijk. Het verkeersprobleem voor het tweede gedeelte vpn de Hoofdstraat is inderdaad moeilijk. Het college heeft de bezwaren niet met één pennestreek wegge-'aagd, maar het algemeen belang laten gel den. Men wil een eind makc.i aan de verkeerschaos in de Hoofdstraat en de leefbaarheid daar bevorderen. Wethouder Van Duyn (prot. chr.) vond dat de tegenstanders wal emo tioneel reageerden. Men wist al lang dat het college over afsluiting dacht. Te eenzijdig legde men de naaruk op de middenstand. Wethouder Van Leeuwen (KVP) dacht er ook zo over. Hij zou de opinie van ae Noordwijkse consumenten en de gas ten wel eens willen weten. ciale weg 26 werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van wet houder W. Th. Molema, die om ge zondheidsredenen en drukke werk zaamheden de raad verlaat. Burge meester Van der Linden beschouwde het heengaan van de heer Molema als een groot verlies voor de gemeente. NIEUWKOOP In de raadsver gadering werd het voorbereidings- besluit „Dorp en Nieuwveenseweg" opnieuw vastgesteld. De heer Battjes cn mevr. Van Mierop-Kaayk stem den tegen. Het voorstel de opcenten van de personele belasting van 200 naar 300 te brengen, ondervond geen tegen stand. Dit was wel het geval wat betreft de bouw van een zesklassige openb. lag. school*en een school voor r.k. lager onderwijs, beide scholen in plan Bouwlust. Naar aanleiding van vragen zei wethouder Burger, dat zeker nog negen „obstakels" moeten worden genomen vóór met de bouw van een school kan worden begonnen. Mevr. Van Mierop-Kaaijk zou het beter hebben gevonden als er een acht- klassige r.k. school werd gebouwd, waarvan twee lokalen voor het open baar onderwijs worden bestemd. Na verloop van tijd zou een openbare school kunnen worden gebouwd. Na uitvoerige discussie besloot de raad het voorstel van B. en W. toch aan te nemen. wht. Vit de DUINSTREEK NOORDWIJKERHOUT De hu ren van de 42 eengezinswoningen in wyk Victor III, waarvoor de paalfun- dering reeds is geslagen, zullen ge middeld f 230,90 tot f 256,90 p. maand gaan bedragen, de vaste lasten voor de centrale verwarming inbegrepen. Dinsdagavond heeft de raad voor de aankoop van de grond en de bouw van het complex gelden aan de R.K. Woningbouwvereniging verstrekt. Door de afbraak van de voormali ge openbare school aan de Havenstr. is ruimte vrijgekomen voor de aan leg van een parkeerplaats voor 28 auto's. NOORDWIJKERHOUT De plan nen van de Stichting Huisvesting Be jaarden voor de bouw van 119 be jaardenflats en een dienstencentrum beginnen vastere vormen aan te ne men. Mogelyk in februari zal archi- teèt Ir. Paardekooper zjjn herziene plannen aan de raad presenteren. Vit de VEENSTREEK ALKEMADE Investeringsa gramma. Zeer veel tijd en woon werden door de raad van Alkeml gewijd aan het door B. en W. aart boden investeringsprogramma 1972 en volgende jaren. De heer N Verhaar toonde zich voorstander de jaarprogrammering maar te la vervallen, aangezien men het tL zelf niet in handen heeft wat bea, het aantrekken van financieriit middelen. De discussie resulteerde! de vaststelling van het door B. enj, samengestelde schema echter weglating van de hierin verm£ jaartallen. ALKEMADE In de ingelan<Lr vergadering van de Veender- en kerpolder buiten de bedijking is Lve de heer J. J. M. Bakker eervol qer slag verleend als secretaris-pennig j, meester. De heer Bakker heeft <Leg( functie ruim 12 jaar vervuld. Als L opvolger benoemde de vergadenjjg de heer J. P. M. J. Verdel. ,0„ NIEUWKOOP Plattelandsvi-jc'. wen. De afdeling van de Bond Lncj Plattelandsvrouwen hield een jtne vergadering. Als bestuurslid weiLto gekozen mevr. Sanders-Vonk |jett mevr. Leenders-Pannekoek. Et£aa; genoemde werd presidente. NIEUWVEEN Gemeenten De gemeenteraad stelde de ting voor 1972 vast. De raad i akkoord met het voorstel een fc uit te trekken voor beplanting, (en name voor de nieuwbouwwijk, klat tot plaatsing van een straatianb£n op Je hoek W. P. Speelmanityiel Parkstraat. verc Als lid voor het intergemee-ntdjk overlegorgaan N.O. Zuid-Holfrerfc werden de heren J. Fransen efliee van Dijk gekozen. Aan Nic. E Dt wordt een subsidie van f 4100 ernp gekend. Nivoc-volleybal krijgt pwe sulbsidie van f 250. phte ABBENES Woningbouw. Bjuk W. stellen de raad voor grond' Ya verkopen aan bouwbedrijf P. Hfein bos Jan., gelegen nabij het Langef?n Hier zulilen 24 premie-verkoopfle ningen worden gebouwd. De it 1 pgi' H teid De totale kosten van het gel project worden aldus burgemr' ter Bosma by de huidige van zaken op een kleine 6 milj| gulden geraamd. De huurpryzen I len per maand ongeveer f 300,It dragen, inclusief verwarming, c.d. NOORDWIJKERHOUT In i is het inwonertal van Noordwij] 1% hout met 179 toegenomen. Het j jj|j tal bedraagt nu 13.749 inwor waarvan 7453 mannen en 6296 vi wen. In 1971 werden 271 Noord y] kerhouters geboren, 117 overledei Er vestigden zich 880 personen vertrokken er 855. bracht. B. en W. achten het daarom gewenst dat het kantoor van de ge meenteontvanger wordt verplaatst naar het raadhuis, waar de afdeling financiën is gevestigd. Daardoor zal de huisvesting van de afdeling On derwijs en Personeelszaken in het raadhuis niet kunnen worden ge handhaafd. De gemeente is in de gelegenheid het gestoffeerde kantoorpand Emma- laan 44 te huren van Sigma Coatings B.V., te Uithoorn. De huurtermijn zal twee jaar zijn, met de mogelijkheid van verlenging met telkens zes maanden. In dat gebouw kunnen de afdeling Onderwijs en Personeelsza ken en de bureaus Sportzaken en Ci viele Verdediging worden gevestigd. Voor de Bescherming Bevolking A Kring Zuid-Holland a kan de moge lijkheid overwogen worden haar bu reau tijdelijk over te brengen naar een deel van het kantoorgebouw aan de Molenwerfstraat, waarin thans het te verplaatsen kantoor van de gemeenteontvanger gevestigd is. ALPHEN B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het stich ten van een openbare kleuterschool op een nader te bepalen plaats in Ridderveld. Zolang geen permanent gebouw voor deze school beschikbaar is kan deze worden gehuisvest in de noodlo- kalen aan de Lupinesingel. ALPHEN Donderdag 27 januari om half acht wordt in de zaal van de Geref. Maranathakerk aan de Raad huisstraat een bijeenkomst gehouden van de Chr. Bond voor Plattelands vrouwen. De stichting Het Hoogeland zal deze avond in het centrum van de belangstelling staan, waarbij ook dia's vertoond worden. ALPHEN De afdeling Zuid van de Christen Vrouwenbond komt bijeen op maandag 31 januari in ge bouw Nabij, om 8 uur. Mevrouw Hees komt vertellen over poppen en klederdrachten. F BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT11 [LEIDEN Tel. 20657 LEIDEN] DONDERDAGAVOND-VERKOOP BANKSTELLEN van ƒ298,- t.m. 1298,- EETHOEKEN 10 - 20 - 30 - 40 korting BERGMEUBELS overjarige modellen vanaf 695.- DIV. AFGEPRIJSDE ARTIKELEN Vraag ook binnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4