sMulisch tegenstander van spellingsvereenvoudiging -commentaar Taal is meer dan klank 111 COLIN FORBES aH DINSDAG 25 JANUARI 1972 j AMSTERDAM Tegenstanders van spellingsverandering hebben meestal de vervelende hebbe lijkheid dat ze hun afgrijzen van een andere spelling verpakken in artikelen die in die andere ipelling geschreven zijn. Dat levert dan komische stukken op, met koppen die helemaal nergens op liaan, maar die wel hun doel bereiken, nl. duidelijk maken dat een andere spelling iets be lachelijks is. |De aksiegroep spellingvereenvaudi- Jng 1972" heeft, met haar voorstellen i nog dit jaar de spelling in princi- i drastisch te vereenvoudigen, ui- lard zulke nietszeggende cliche- latige reacties bij haar tegenstan ders opgeroepen. Daarom is het uit- Tekend dat Harrv Mulisch nu een oekje geschreven heeft (Soep lepelen iet een vork, uitgegeven bij De Be- Jge Bij, prijs 6,50) waarin hij alle jumenten tegen de spellingvereen voudiging opsomt, zonder leukdoene- j en met een maximum aan rede- kheid. Mulisch geeft niet voor het eerst an zijn afkeer blijk. Toen in 1967 ;t eerste rapport van de staatscom- issie Péé-Wesselings verscheen, or- miseerde de VARA-televisie een 'bat over de spellingsvoorstellen en ulisch hoorde toen tot de tegenstan- -|ers. Samen met literatoren als Bern- f, Bomans, Carmiggelt en Wolkers, imiddels zijn er meer spellingsvoor- ellen ingediend en nu, vijf jaar la- r, zijn verschillende tegenstanders p| m toen zoals Carmiggelt omge waaid in voorstanders of op zijn inst niet zulke erge tegenstanders eer. Mulisch is niet omgezwaaid, inte- ndeel zelfs. In zijn boekje somt hij In hel? reeks argumenten op, waar- lee hij wil bewijzen dat spellingver- pdering taalverandering betekent, pt spelling niet alleen maar een soort llekeurige afsDraak is maar dat lelling direct met de taal te maken •eft. Spellingvereenvoudiging blok- ert de taalontwikkeling zegt Mu- Moderne literatuur is om te le- om te zien; taal is meer dan |ank. Als voorbeeld haalt Mulisch gedicht van Achterberg aan dat ^begrijpelijk zou zijn als het zou lorden overgezet in de „nieuwe" lellihg. Net zoals de titel van één Bn Mulisch' laatste boeken: De ver- Jller yerteld. Als die -d- in een -t- iu woeden veranderd, blijft er van oorspronkelijke bedoeling niet veel IJzersterk Tien tegen een, dat het grootste el van de Nederlandse télevisie- jkers maandagavond op het eerste ;t heeft „gezeten". En daaraan heb- !n wij maar het recht ontleend, in aats van de Liesbeth Listshow en VRO's Televizier-magazine te vol- tn, ook te genieten van Heinz Rüh- ann als IJzeren Gustaaf, de laatste \pjeskoetsier van Berlijn. Want kos- lijke karakterspelers als deze bij- i 7O-jarige acteur worden schaars. Rühmajin weet als weinig anderen et verstilde middelen een scala van loedsbewegingen tot expressie te 'engen. En je het gevoel te geven het wegdromen in een brok ro- 0 antiek geen zonde is, maar je inte- - indeel iets bezorgt, waaraan je je n beetje kunt optrekken. En dat ebben we dan ook zeker gedaan. yOoral bij die rijke slotscène tussen gustaaf en zijn vrouw. Om toch nog even in de actualiteit te keren, herhalen we enige tspraken die wij noteerden bij de ,j tmoeting van de Vlaamse schrij- r Paul de Wispelaere met een aan- l bekende figuren in Nederland, n er nog eens over na te denken, evrouw Dubois: ,JHet leven in Ne land is iets saaier". Mgr. Bluys- bisschop van Den Bosch: „De nieuwingsbeweging roept inder ad spanningen met Rome op. Aan ide kanten is een eenzijdig beeld groeid en daar staan wij als bis- jhoppen tussenin. Jos van Ussel lelg in Nederland): „De Nederlan- !r is fierder en zelfbewuster (dan Belg) en daarom gaat hij gemak- iijker protesteren tegen wat hem et ligt". burgemeester Schakel: „De onder- jskundige situatie wordt door de ioolmeesters enorm opgeklopt. Ik "id ze graag wat wijzer willen zien". Joop den Uyl: „Ik blijf geloven in werking van de democratie. Zo innen we tot een ander beleid en n andere regering komen." Overigens dient gezegd, dat Paul Wispelaere dezelfde fout heeft ge- aakt als zovele politici, die na een oepreisje door een ander land, me- n dit land en zijn bevolking te ken en. Paul moet nog maar eens te- igkomen, voor een praatje met de i-de-straat. T.H. nda ,-i er n collir. bi li, Spellingverandering heeft kunst matige veroudering tot gevolg. Bin nen zeer korte tijd zal het proza van nu voor de lezers van morgen net zo verouderd zijn als het proza van Rhijnvis Feith voor de lezers van nu. Dat de spelling in de loop van de tijd vanzelf verandert, vindt Mulisch best. Maar dan moeten die verande ringen van onderop komen, door het spraak- en schrijfgebruik van de mensen zelf. Als er van bovenaf iets wordt opgelegd, dan werkt dat alleen maar blokkerend. Daar kcmt bij, dat die blokkering van de schriftelijke taal ook voor de spreektaal zal gaan gelden. Discriminatie Het sterkste argument van de ak siegroep voor spellingvereenvaudiging is de democratisering. Onze moeilijke spelling wordt gebruikt als middel om mensen die niet goed kunnen schrijven te discrimineren (bij sollici taties etc). Mulisch vindt dit een slecht argument. Een personeelschef die sollicitanten afwijst op spellingfouten zal dat al tijd doen; als er geen spelling is als discriminatiemiddel,- dan vindt io'n man wel wat anders. Discriminatie zal door spellingvereenvoudiging niet verdwijnen; vandaar dat jc je beter op de afschaffing van de discrimina tie (die te maken heeft niet sociaal- economische toestanden) kunt storten. De spellingkwestie is geen sociaal- economisch probleem. En zo gaat Mulisch alle argumen ten te lijf die de actiegroep gebruikt om het parlement ertoe te brengen eindelijk eens te beslissen ever wel of niet spellingvereenvoudiging. Dat doet hij op sommige punten best overtuigend al zullen de actiegroeps leden tegen andere punten genoeg kunnen inbrengen. Zoals tegen zijn opmerkingen over de democratise ring. Natuurlijk heeft Mulisch gelijk als hij zegt dat de discriminatie beter bestreden kan worden dan de spel ling. Maar zolang De Grote Revolutie nog niet alle discriminatie radicaal heeft uitgeroeid, is het misschien toch aan te raden ons te behelpen met symptoombestrijding. Je kunt beter alle personeelschefs de middelen uit handen nemen om te discrimineren, dan blijven hopen op de totale ver draagzaamheid. Want dat kan nog wel even duren. Ook Mulisch' opmer king dat in andere landen spelling vereenvoudigingen geen kans krijgen, omdat daar (misschien) een literatuur Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten, mannenkoor 20.00 uur Nederlandse muziek en Nederlandse poëzie 20.45 uur Waar maak je je druk over, gesprekken 21.00 uur Babel. literaire kroniek 22.00 uur Klassieke muziek 23.15 uur Voer voor vogels, muziek programma HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur Jazz Spectrum 19.30 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.20 uur Vanavond laat, informatief programma bestaat, kan de actiegroep weerleg gen .Kohnstamm (één van de voor mannen van de actiegroep) merkte in een artikel op, dat de spellingvereen voudiging in Engeland nauwelijks van de grond kan komen omdat dat taalgebied veel groter is; ir de Sow- jetunie is na de revolutie de spelling vereenvoudigd (toch een land met een grote literatuur). In de Scandinavi sche landen bestaat een spelling die dicht aansluit bij de spreektaal. En in Zweden schijnt men spelfouten steeds meer te tolereren. Verdraagzaamheid Uiteindelijk is dat misschien nog het beste: grotere verdraagzaamheid tegenover spelfouten. Eventueel nog wel dictees geven, maar ze niet meer gebruiken als graadmeter en crite rium voor de verdere loopbaan van de schoolkinderen. Een beroepsmoge lijkheid voor die mensen die op grond van spelfouten een bepaalde baan j niet kregen. Kohnstamm heeft al ge zegd dat wat hem betreft een officie- Ie spellingwijziging niet hoeft door te gaan, als er minder gediscrimineerd zou worden door middel van de spel ling. Als tussenoplossing voor de chaotische situatie aan het spelling front, zou dat dan voorlopig wel het beste zijn. Laat iedereen de vrijheid zo te schrijven als hij wil. met alle mogelijkheden om zijn gedachten en alle nuances daarvan in onze taal, met de tekens die we hebben om die taal neer te schrijven, te gebruiken. Tenslotte: Mulisch' boekje heet Soep lepelen met een vork. Dat slaat op de onmogelijkheid om spreektaal, klanken uit te drukken in tekens; al le pogingen om dat toch te doen zijn te vergelijken met soep-lepelen met een vork. Maar als je iemand bezig- ziet met zo'n moeizaam werkje, mag je hem dan geen lepel geven? Of moet je hem laten modderen tot hii zoiets zelf uitvindt? HILVERSUM Hilversum 3 is verreweg de meest beluisterde zender in Nederland. Het station wordt door ruim tweemaal zoveel mensen beluis terd dan Radio Veronica. Dit schrijft de NOS in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, waarin een aantal gegevens wordt verstrekt over de be luistering van programma's van Hil versum 3 en Veronica, die zijn ont leend aan het continu luister- 'en kijkonderzoek. De doorbraak van Hilversum 3 deed zich voor in het vierde kwartaal van 1970. De meest recente gegevens betreffende het vierde kwartaal van 1971 wijzen er volgens de NOS op dat de stijging van de beluistering van Hilversum 3 ,zich minstens heeft ge consolideerd en dat er sprake is van teruggang van de beluistering van Radio Veronica. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en Vriend TV-serie 19.30 Little women TV-feuilleton 20.00 Journaal 20.21 Mijn idee, progr over uitvindingen 20.50 Met liedjes het land in 22.05 Hier en Nu 22.45 Dagsluiting 22.50 Journaal 22.55 Weekoverz. en alg. inf. over schooltelevisie TELEAC 22.58 Elementaire Economie - les 15 (herh.) NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 De zwarte tulp TV-feuilleton 19.30 Tik Tak Tor 20.00 Journaal 20.20 Mijn tante Victoria. TV-spel v. Jan Staal (4) 20.50 Achter het Nieuws 21.15 Tehuis, toneelspel door Jaap van de Merwe 22.30 Kunst is Beweging, film in de serie Signalement 23.00 Journaal 23.05 Den Haag vandaag TELEAC 23.10 Beton - les 2 VAN ZERVÜS 47 „Nee, meneer, niet altijd," begon Schultz. Nu hij eenmaal begonnen was kreeg hij meer zelfvertrouwen en hij sprak vlug. „Ze hebben de gewoonte om, nadat ze zijn ingesteld, zonder enige aanwijsbare reden te stoppen. Daarna kunnen ze ook weer vanzelf beginnen te lopen. We weten dat ze kunnen worden bei'nvloed door schokken of trillingen. Ze hebben ku ren ik heb van een geval gehoord dat de ontsteker zo was afgesteld dat de lading na twee dagen moest ontploffen. Hij was tijdens een oefening onder een brug gelegd en de soldaat die de bom had geplaatst kwam om bij een verkeersongeluk. Niemand dacht meer aan de lading." Hij zweeg en keek naar Dietrich die hem scherp aanstaarde. „Twee jaar later vloog de brug in de lucht. Jawel, meneer twee jaar later." „Dank je wel." Dietrich gaf de tijdontsteker terug aan Hah nemann, die de springlading bij het hengsel optilde en de hut verliet, gevolgd door korporaal Schultz. „En nu?" vroeg Burckhardt. „De toestand waarin we ons nu bevinden is nog zenuwslo pender dan tevoren, zou ik zo denken. U hebt gehoord wat hij zei?" „Natuurlijk! Wat bedoelt u precies?" Dietrich strekte een van zijn grote handen uit en begon langzaam op de tafel te trommelen. Het duurde een ogenblik voor Burckhardt besefte dat hij trommelde in het ritme van de machines van de Hydra. Hij klemde zijn lippen op elkaar toen Dietrich zijn gedachte onder woorden bracht. „Gevoelig voor schokken of trilingen," zei hij. „We zullen niet lang meer aan boord zijn." Hij aarzelde. Het moest intussen aan iedereen, die het tijdschema van de Hydra kende, duidelijk zijn wanneer ze aan land zouden gaan. „Nauwelijks een uur. Intussen gaat het zoeken verder en mis schien vinden ze de springlading." „Kolonel Burckhardt." Dietrich stond op met zijn hoed in z'n hand. „Dit wordt waarschijnlijk het langste uur van uw leven. Ik denk dat ik ga helpen zoeken. Je kunt nooit weten men zegt dat God de onschuldigen beschermt." Toen hij over de gang liep met z'n handen diep in z'n zak ken, hoorde hij overal het onregelmatige dreunen van bespij kerde schoenen. De schoenen- stonden zelden langer dan enke le ogenblikken stil, alsof hun eigenaars, terwijl ze koortsach tig zochten naar de ontbrekende springlading, niet langer dan een ogenblik op dezelfde plaats konden blijven staan. In een hut trof hij soldaten met bezwete gezichten aan, die een sta-* pel donkerbruine, eikehouten ski's opzij sleepten, waaronder de lading onmogelijk kon zijn verborgen. Een soldaat, die er geen dag ouder uitzag dan negentien, keek achter een brand blusser, ook een onmogelijke schuilplaats. Er had al spanning aan boord van de Hydra geheerst sinds het Alpenkorps was gearriveerd, spanning die oorspronkelijk teweeggebracht was door de wetenschap dat ze ieder ogenblik konden worden on derschept door een Brits oorlogsschip, spanning omdat ze aan boord waren van een vaartuig van een land dat door Duits land officieel nog werd behandeld als neutraal. Maar de span ning, veroorzaakt door de geheimzinnigheid, door de storm, door de sabotage van de radio en door de dood van een van hun kameraden deze spanning was niets geweest in verge lijking met de grimmige, dodelijke spanning die de illegale passagiers van de Hydra nu in haar greep hield. Zij maakte zich merkbaar in kleinigheden. Het opheffen van een geweer toen Dietrich om een hoek kwam. Het omver lopen van een emmer zand door een soldaat, die zich voorbij haastte. Het onregelmatige dreunen van bespijkerde schoenen toen hij de gang op het benedendek afliep. De wachtpost, die Grapos bewaakte, stond nog op zijn post. Hij stond met zijn' rug tegen de van een patrijspoort voorziene stalen deur, die naar het ruim voerde, waar de Griek gevangen gehouden werd. 48 Verderop in de gang wierp Dietrich een blik door de half geopende deur naar de machinekamer. Hij zette een voet op het ijzeren platform toen een geweerloop onder zijn neus werd gedrukt, wat hem deed denken aan de loop die Volber op hem had gericht toen hij zijn hutdeur had geopend bij het overnemen van het schip. Deze keer echter trok hij zich snel terug, want de loop had lichtelijk gebeefd. Met die ene, korte blik had hij beneden minstens een half dozijn figuren inveld- tenue zien zoeken tussen de machines, terwijl nog een andere soldaat de chef machinekamer bewaakte. De angst was een levend, steeds groter wordend iets. Hij zag de angst op de ge zichten van de mannen toen hij weer naar het bovendek klom, gezichten die klam, hologig en afgetrokken waren door de spanning. Onafgebroken zochten de soldaten verder temid den van de complexe uitrusting van de veerboot, uitkijkend naar iets wat niet groter was dan een handkoffertje. Dit was de manier om mensen krankzinnig te maken, dacht hij terwijl hij verder klom, de manier om hun zenuwen langzaam maar zeker te slopen. Op het open dek was het rustiger, omdat er minder zoeken den waren: Burckhardt had strenge instructies gegeven dat, ondanks de ernst van de toestand, alleen degenen die hun jas konden bedekken met burgerkleren, naar boven mochten worden gestuurd. Zelfs nu wilde hij niet het risico lópen dat er plotseling een Britse motortorpedoboot opdook, die zijn zoeklicht over het dek wierp om mensen in Duitse uniformen te ontdekken. Voor zover Dietrich het kon ien waren er niet meer dan een dozijn soldaten zonder hoofdbedekking, die zich door de schaduwen bewogen. Maar ook hier hoorde hij weer het onsamenhangende gedreun van die zwaar bespijkerde schoenen op het houten dek. Het was volkomen donker nu, de ondoordringbare, pikzwarte duisternis dieaan de dageraad voorafgaat. Er blies een koude wind over de golf. Hij leunde tegen een ventilator om zijn sigaar aan te steken toen een sol daat de hoek om kwam en tegen hem opbotste. Toen hij het- silhouet van de hoed zag tegen de flakkerende vlam van de lucifer stamelde hij een verontschuldiging en haastte zich weg. Dietrich slaakte een zucht. Weer had hij gezien hoe het geweer werd opgetild voordat de soldaat hem had herkend. Hij liep naar de achtersteven en keek over dereling, waar de schroef het water deed schuimen met een vuilwitte kleur. Hij struikélde over een tros en liep over het dek terug naar de verlichte veiligheid van de rug. Het was 04.45 uur. De tien-kilo springlading zwaaide aan het einde van het touw. De trillingen die werden veroorzaakt door de scheeps machines deden hem halverwege zijn slingerende beweging sidderen en het schommelen van het schip werd overgedragen op de zwaaibeweging.. De bom stootte regelmatig tegen het ijzerwerk, maar het geluid van de slagen werd gecamoufleerd door dezelfde machines die de slingerbeweging- veroorzaakten. Zelfs iemand die er.dicht bij stond zou misschien de waar schuwende slagen van de naar beneden hangende lading niet kunnen horen. Het uurwerk was ingesteld en het mechanisme tikte, maar het meest opvallende geluid het tikken werd gesmoord door de andere geluiden. Nu en dan dook het vaar tuig met zijn boeg wat dieper in het water van de golf en dan sloeg de springlading zwaar tegen het ijzerwerk, zijn ritmi sche beweging tijdelijk gestoord door de plotselinge botsing. Een minuut of langer draaide hij dan waanzinnig in het rond waarna het evenwicht zich herstelde en de springlading weer heen en weer slingerde met de regelmaat van een metronoom. Hij hing diep beneden in de schacht, aan een bajonet, een ba jonet die in het inwendige van de schacht was geramd onder een schuine hoek, zodanig dat de lading daar wel eeuwig kon blijven hangen. Wordt vervolgd Nu dochter van Blauwbaard op TV Van onze radio- en t.v.-redactie BUSSUM Na de succesvolle BBC-serie over de zes vrouwen van Hendrik de Achtste, die de KRO on langs heeft uitgezonden, start de AV RO morgenavond (tien voor half ne gen, Nederland 2) met een nieuwe zesdelige BBC-produktie, ditmaal over koningin Elisabeth de Eerste (1533-1603), dochter van Hendrik de Achtste en diens tweede vrouw Anna Boleyn. Deze koningin Elisabeth hield het, ondanks tal van komplotten en intriges, vijfenveertig jaar op de Britse troon uit en bracht Engeland macht en welvaart. MARY PERKINS /BI HETMO0I4TE JA.. ÖAT 36 AL OM TIEN VIA1D UUR 'BMOXÊENSKLAAiJ HETWËL 1 LEUK. JE TOCOMVC0R-JÊ Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel R viuo v.vvwo.-vi» Informatief programma met om 22.25 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10—23.20 Radiojournaal 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum I 102 m.: KRO: 18.30 Nieuws: 18.41 Ac tualiteiten. 18.50 Voorbeschou wing over komende KRO-pro- gramma's. 19.00 Musicerende dilettanten: Mannenkoor. 19.30 Dood doet leven: gesprekken 45 De zingende kerk 20.00 (S) Nederlandse muziek en Neder landse poëzie. 20.45 Waar maak Je Je druk over? Gesprekken. 2100 Babel: literaire kroniek. 22.00 (S) Klassieke muziek (gr.) 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualiteiten. 23.15 (S) Voer voor vogels: licht muziekpro gramma. 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II 298 m: Nieuws, om 18.11 Radiojour naal; 19.00 (S) Jazz Spectrum. 19.25 Paris vous parle 19.30 Vanavond, muziek vrolijkheid en verstrooiing met om 20.00 Nieuws. 22.00 Trefpunt: be schouwingen over actuele za ken. 22.20 (S) Vanavond laat: RADIO MORGÉN Hilversum i 402 m; TROS: 7.00 Nieuws 7.02 (S) Lichte grammofoonmuziek, re portages en berichten. (7.30 Nieuws: 7.41—8.00 en 8.41—8.50 Actualiteiten: 8.30—8.41 Nieuws). 10.00 Voor de vrouw. (10.30—10.32 Nieuws). 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 (S) Van Twaalf tot twee (12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuln1- bouw: 12.30 Nieuws: 12.41—12.50 Actualiteiten; 13.00—13.05 Ra den maar....) 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek NOS: 14.10 Van Ta-ta tot totale taal: het leven ln de taal. 14.20 <S) Aspekten van de kamermu ziek: Basklarinet en plano 14.50 Meer over minder: De stem van de sprekende min derheid. (15.30—15.32 Nieuws). NCRV: 16.45 (S) Journaal Anno Nul, hoorspel. 17.00 (S) NCRV- Vocaal Ensemble; 17.20 Over heidsvoorlichting: VNRC: 17.30 Nieuws; 17.32 Hier en Nu: ac tualiteiten. 18.00 (S) Aperitief: licht muziekprogramma. Hilversum II. 298 m: VARA: 7.00 Nieuws ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag Woensdag: muziek en Infor matie. (Om 7.33 Van de voor pagina.) VPRO: 7.54. Deze dag. VARA; 8.00 Nieuws. 8.11 Ac tualiteiten. 8.22 (S) woensdag (vervolg). (Om plm. 8.35 Van alle markten thuis.) 9.00 Ra- dloweckblad, met om 9.35 Wa terstanden; om 9.40 Schoolra dio; lm 10.45 Voor de kleuters: om 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de koffie. 12.00 Maastricht - Centraal: .-echtstreekse uit zending met. over en te mid den van mensen. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Licht ensemble met zangsolls- ten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Speelruimte: gevarieerd programma met actualiteiten en muziek. 16.00 Nieuws. 16.30 Speelruimte (vervolg). 17.00 <S» Vcrzoekplatenprogramma. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m: AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Nieuws: 8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.00 Nieuws. 9.03 De negen-uur-show. 10.00 Nieuws: 10.03 Arbeidsvitami nen. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws; 12.03 Radiojournaal 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean dreammachine. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenprogramma. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06—18.00 Verzoekplatenprogramma. is TELEVISIE "mokgia Nederland I: NOS/NOT: 10.45—12.06 Schoolt-v. AVRO: 17.00—17.30 Kinderprogramma. 56 Maar eerst gaan de le zers zich nog eens even bezighouden met de wijze waarop de echte Kareltje Knetter en de echte smid- je Verholen de dag hadden doorgebracht. Ze hadden vakantie, dat is genoeg zaam bekend. Maar wat nog niet bekend is, dat is die diepe oceaandepressie, die van IJsland af was ko men aandrijven. Randsto- ringen met plensbuien hadden het mooie zomer weer verdreven en kille natte stormvlagen joegen over het strand. "Geen weer om te baden, Karel tje," lachte de smid,die met zijn leerjongen een fikse tippel langs de zee maakte. „Maar wel om te wandelen, baas", lachte Karel tje. "Laat het maar waaien, hoor. In mijn duffeltje kan ik er tegen." "Moe* je zien," ging de smid voort. "De zee deponeert allemaal drijfhout op het strand. Een stuk van een mast, einden touw en zelfs een wrakke roeiboot met een kapot roer. Aan al die stukken en brokken kon wel eens een tra- - gische historie verbonden zijn." „Best, best mógelijk", beaamde Kareltje en hij keek eens bezorgd naar de lucht. "Maar als we niet uitkijken, worden we zelf ook nog eens een tragische historie. Moet je zien. baas. Hot wordt hoe langer hoe donkerder. Direct begint het weer te plenzen, wat ik je brom." En Kareltje had gelijk. Nog geen tien tellen later stroomde het wa ter bij bakken vol uit de hemel. "We moeten zien, dat we ergens onder dak komen," schreeuwde de srfiid tegen het geweld van het noodweer in

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9