Rokken in Parijs: of op of boven de knie POSTORDERBEDRIJF IR' STERKE OPKOMST i Kamer onder druk door aanleg buisleidingen „Metaal-cao doorbraak naar democratisering" Kopen op afbetaling belangrijk motief j( 8 DINSDAG 25 JANUARI 197 Van een onzer verslaggeefsters JÊÊÉfèk PARIJS Met de roklengte gaat het de komende seizoenen de X# goede kant op (althans wat velen de goede kant zullen vinden): Jr de rokken worden namelijk weer korter. Niet meer dat hele erge ^®L mini, maar toch zijn er Parijse ontwerpers, bij wie de rokken een JÈ handbreedte boven de knie ophouden. Overigens blijft bij het merendeel van de ontwerpers de rok op kniehoogte steken. Geen nNDQQKgl midi en maxi meer dus voor de gewone doordeweekse dag. Bflj^WpjjfL Louis Féraud, die gisteren de serie Parijse shows opende, was een van de ontwerpers, die de kortere rok voor de komende maanden propage ren. (Féraud is dan ook een van de ontwerpers, die vooral erg aanslaat bij de jeugd). Het merendeel van Féraud's modellen heeft korte, wijde rokken, meestal met veel plooien. Over die jurken worden mantels ge dragen, die net iets korter zijn dan die rokken, zodat er een strook plooien onder de mantel uitkomt. Verder brengt hij korte jasjes met kimono-mouwen, die strak om het lichaam worden gedragen, zonder knopen of ceinturen. Deze jasjes zijn gemaakt in felle, primaire kleuren, vaak gegarneerd met contrasterende banden of applicaties. Verder bij Féraud een nieuwe verschijning: die van de vrouw uit de jaren twintig. (Na fle jaren veer tig, vijftig en dertig, komen nu klaarblijkelijk de jaren twintig aan bod). Een verschijning in een kort plooirokje, een blouse met een grote kraag, een lang snoer parels, een ro de sjaal nonchalant over de schou der en schoenen met heel hoge hak ken en een enkelbandje. Daarbij dan nog een ouderwetse aan Ginger Ro gers herinnerende make-up en het ouderwetse vrouwtje is compleet. Speciaal voor in-het-huwelijk-tredende jongens en meisjes of mannen en vrouwen heeft Jacques Estérel deze unisex-trouw- paken ontworpen. Ze zijn gemaakt van wit linnen. Zwart-wit of blauw-wit genopte taffetas zal deze zomer veel gebruikt worden voor vlotte zomerjurken, met wijde rok en strak aangesloten lijfje. Dit model is van Yves St. Laurent. (Op de show van Féraud werd in plaats van de gebruikelijke rock- en beatmuziek, ditmaal heel toepasse lijk charieston-muziek gedraaid). Belangrijk in Féraud's collectie is de zogenaamde matrozen- of zee manstijl, die op het ogenblik ook al is doorgedrongen tot de confectie. (Veel ankertjes, witte banden en an dere toepasselijke zeemansattributen versieren deze kledingstukken). Ver der veel witte lange broeken, met wijde pijpen, waarover jassen tot heuplengte worden gedragen. De meest gebruikte kleuren in Féraud's collectie zijn rood, wit en marine blauw. Ov.erigens zal het deze week niet zo druk in Parijs zijn wat de shows betreft, als in andere jaren. Yves St. Laurent heeft namelijk al eerder aangekondigd geen show meer voor de pers te houden, omdat hij toch altijd maar slechte kritieken kreeg en daar liever z'n goeie geld niet voor uitgaf. Verder showen oolc Nina R'icci en Pierre Cardin niet. Zij zul- len in het jaar een bescheiden col lectie tonen. Yves St. Laurent heeft bovendien aangekondigd zich op lu cratieve confectie te gaan concentre ren. Jacques Estérel, die ook gisteren zijn show hield, waarschuwde St. Laurent en de andere couturiers, die eveneens menen dat hun toekomst in de confectie ligt, ervoor, dat Pa rijs, wanneer het de echte haute couture zal opgeven, niet langer meer een toonaangevende modestad zal zijn. „Een andere stad zal dan binnen de kortste tijd het modecen trum zijn", meent Estérel. Vau een verslaggever UTRECHT „De metaal-cao 1972 is een doorbraak naar het begin van democratie in de onderneming". Dit stellen de vijf confessionele vakorganisaties die bij de metaal-cao zijn betrokken in een pamflet dat vandaag in een oplage van 300.000 exemplaren ondèr hun leden wordt verspreid. In het pamflet geven de vakorgani saties een gedetailleerde toelichting op het akkoord dat zij vrijdag met de werkgevers hebben bereikt over de concrete uitwerking van de principe- overeenstemming over de immateriële voorstellen. De belangrijkste punten daaruit zijn: het recht van de vakbonden om werknemers uit het bedrijf op te ne men in de ondcrhandelingsdelegatie in de desbetreffende onderneming, Moeizaam onderzoek hotelbrand Eindhoven Van onze correspondent EINDHOVEN Gisteren heeft de Eindhovense politie de 19-jarige G. V. aangehouden op verdenking van een aantal autodiefstallen. In afwachting van het verdere onderzoek is V. inge sloten. V.'s naam is verschillende malen genoemd in verband met de brand in hotel *t Silveren Seepaerd vorig jaar in september, waarbij elf mensen het leven verloren. Aanvan kelijk heette het dat G. V. de eerste brandmelding had doorgegeven. Hij zegt te hebben gebeld vanuit een te- tefooncel tegenover het hotel. G. V., die drie maanden in de Franse ge vangenis heeft doorgebracht (ook voor autodiefstal) is daar door de Nederlandse politie verhoord om, zoals dat heette, zijn getuigenverkla ringen nog eens na te gaan. Er is volgens woordvoerders van de poli tie nooit een aanwijzing gevonden die wees in de richting van brand stichting. G. V. is dus ook nooit of ficieel als verdachte gehoord. Zijn arrestatie heeft dan ook alleen te ma ken met autodiefstal. het verlenen van facaliteiten voor het vakbondswerk in de bedrijven, een aanbeveling met betrekking tot het sociaal beleid en tenslotte de ver plichting voor de werkgever om over leg te plegen met de ondernemings raad voordat een definitieve opdracht wordt verstrekt aan een organisatie bureau in verband met fusies of reor ganisaties. Voor wat de vakbondsfaciliteiten betreft wordt onder meer gedacht aan vrijaf voor kaderleden om vak bondsbijeenkomsten bij te wonen en aan het beschikbaar stellen van be drijfsruimte voor vergaderingen van vakbonden, in dringende gevallen ook voor vergaderingen in bedrijfstijd met leden die in de onderneming werken. Om het overleg over het sociale be leid te bevorderen zullen de werkge versverenigingen hun leden aanbeve len in bedrijven met een onderne mingsraad sociale jaarverslagen op te stellen (voor alle werknemers) over het beleid dat is gevoerd ten aanzien van aanstelling, beloning, opleiding, promotie, beoordeling, werkoverleg eri ontslag, alsmede over de uit gangspunten die aan dit beleid ten grondslag hebben gelegen. De vijf bonden herinneren er in hun pamflet aan, dat zij samen met de industrie- bond-NVV het overleg zijn ingegaan en dat toen de gezamenlijke afspraak gold dat de immateriële voorstellen piet ondergeschikt zouden zijn aan de materiële. Ze voegen "hieraan toe: „Nu na keiharde onderhandelingen ook de niet-materiële zaken zijn geregeld, zal toch ieder moeten erkennen dat juist wij aan dit uitgangspunt hebben vastgehouden." (Zoals gemeld heeft de industriebond-NVV niet deelgeno men aan deze onderhandelingen). (Van een onzer verslaggevers) SOEST Het kopen per postorder van jurken, boekenkasten, boeken, grammofoonplaten en nog tientallen andere artikelen is in Nederland duidelijk in opmars. De afgelopen tien jaar hebben de postorderbedrijven, hun marktaandeel in de totale detailhandelsver- koop bijna verdubbeld, wat resulteerde in een gezamenlijke omzet in 1970 van f345 min. Per hoofd van de bevolking is dat f27. Dit jaar zal de omzet ongeveer 27% boven die f 345 min liggen. Dezee gegevens staan in een rapport ..Postorderverkoop in Nederland", dat gepubliceerd is door Trost Marketing en Research in Soest. Waarom kopen mensen goederen per postorder? Het lijkt toch een nadeel, dat men de te betrekken artikelen niet zelf kan zien, maar dat alleen afbeeldingen of beschrijvingen in een catalogus ter beschikking staan. Volgens directeur R. L. A. Trost van bovengenoemd marktonderzoek bureau is de manier van betalen de hoofdreden. Meer dan de helft van de postorderomzet geschiedt nog steeds op afbetaling. Sinds een jaar of vijf wordt dat kopen in termijnen gelei delijk aan wel iets minder, maar otch zijn er steeds weer nieuwe bedrijven, die voornamelijk op afbetaling verko pen. Het betalen in termijnen van tex tiel. orreaus, bankstellen en andere artikelen is. volgens de heer Trost de oelangrijkste oorzaak van de nogal verrassende constatering, dat jonge ren meer per postorder kopen dan ouderen. Men zou verwachten, dat Jat andersom was: oudere mensen zijn minder mobiel en komen minder gemakkelijk de deur uit. De heer Tiost: jonge gezihnen hebben vaak nog geen hoog inkomen, terwijl zij veel moeten investeren in hun inrich ting of misschien wel een gekocht huis moeten afbetalen. Kopen op af betaling kan daarom goed in hun uit gavenpatroon passen. Een andere reden om per postorder te kopen is de soms moeilijke toegang tot bepaalde produkten. Jaren gele den nam bijv. de levering per post van hoi'oges of klokken een vrij gro te vlucht. Voor de juwelier kende het grote publiek in die tijd een drempel vrees: wie daar binnen ging zou er „financieel uitgekleed" weer uitko men. Maar juweliers hebben hun image door middel van reclamecam pagnes gepopulariseerd en sindsdien vormen klokken en horloges nog maar l.pct. van de totale postorder- rr.arki'. Moeilijke bereikbaarheid heeft ook geleid tot de opkomst van het sek ver zendhuis in welke sector Beate Uhse (op postordergebied echter nog niet actief in Nederland) al even bekend is als het al lang opererende huis Im- co. Het sex-po.storderbedrijf had voorai. grote kansen, toen voorbe hoedmiddelen nog niet vrij verkrijg baar varen. Textiel is het belangrijkste postor derpro lukt: van de 27, die iedere Nederlander per postorder uitgeeft is ƒ11 a 13 voor kleding bestemd. Boe ken en platep komen op de tweede plaats en daarna pas komen artikelen voor woninginrichting en huisraad. Een categorie, die zijn beste tijd wel heeft gehad. Andere produkten van belang zijn bollen, zaden en planten. Ook diensten, zoals vliegreizen en reisverzekeringen worden steeds va ker pér post besteld. Onder de in Nederland actieve postorderbedrijven is Wehkamp in Zwolle met een marktaandeel van meer dan éénderde verreweg het grootst. Op de tweede plaats staat, het snel gegroeide Ter Meulen Post, on derdeel van een bedrijf, dat in het centrum van Rotterdam het vrij grote warenhuis Ter Meulen exploiteert. Volgens de heer Trost is de groei van Ter Meulen o.m. te danken aan het feit, dat dit bedrijf in tegenstel ling tot de meeste andere, die per post versturen, eigen chauffeurs ge bruikt. Deze heren rapporteren bij wie de pakjes worden thuisbezorgd, zodat Ter Meulen enig inzicht krijgt over bijv. leeftijd en woonomgeving van de klant. Na Ter Meulen volgen Bertels, Keurkoop en op de vijfde plaats het Duitse Neckermann. Wehkamp blijkt bij het publiek het meest bekend, ge volgd door 3 Suisses en Ter Meulen Post. Neckermann, een nog jonge loot aan de Nederlandse postorderstam, geniet meer bekendheid dan Bertels. De grote bekendheid van 3 Suisses, geeft, aldus het rapport, geen indica tie voor het marktaandeel van dit be drijf dat zeer klein is, 3 Suisses ver spreidt echter enorme hoeveelheden catalogi, iets waarvan Trost Marke ting zich afvraagt of het gezien het kleine marktaandeel wel rendabel en prijstechnisch verantwoord is. Van de boeken- en platenmarkt heeft Boek en Plaat (Vroeger Neder landse Lezerskring geheten) veruit het belangrijkste marktaandeel, ge volgd door de Nederlandse Boeken club en Het Beste. Deze instituten kunnen naast elkaar bestaan, omdat zij zich op verschillende deelmarkten richten. De mensen met weinig ont wikkeling, die het voornamelijk gaat om vulling voor de boekenkast. De ander op een groep, die geïnteresseerd is in het met korting kopen van boeken, die men anders misschien ook zou kopen. Overigens maken platen meer dan een derde van de totale verkoop van de boeken- en platenclubs uit, welk percentage nog steeds stijgende is.. Ook de mu- ziekcassettes zijn sterk'in opkomst. E'oor welgestelden wordt relatief minder per postordér gekocht dan door andere inkomensgroepen, wat mogelijk weer verband houdt met het afbetalingsaspect. Volgens insiders komt in dit patroon langzamerhand verandering, omdat kwaliteit en as sortiment van de postorderbedrijven worden opgevoerd. Een wollen ensemble uit de nieuwe voorjaars- en zomercollectie van Dalmain. De kleur van het pakje is marineblauw. De rok is geplooid en op de knie. Mare Bohan ontwierp deze betoverende bruidsjurk voor het modehuis Chris tian Dior. Gisteren toonde het huis in Parijs de voorjaars-zomercollectie. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Vergeleken met het grote begrotingswerk zou op de agen da van de Tweede Kamer van deze week maar wat kruimelwerk staan. De wetsontwerpen die worden behan deld zien er vrij onschuldig uit: de aanleg van een buisleidingstraat van Pernis naar de Schelde, wijziging van de medische tuchtwet en nieuwe be palingen voor het beëindigen van de huur voor woonhuizen. Maar de ex plosieven liggen toch weer opgesta peld. Er is weer vuurwerk in het de bat te verwachten. De buisleidingenstraat zit de Twee de Kamer gewoon dwars. De speciale commissie uit de Kamer, die dit ont werp van dezé zogenaamde nutswet voor de bepaling van het tracé voor bereidt, vindt dat de regering het parlement onder grote druk heeft ge zet. Toegegeven wordt, dat de indus trievestiging aan de Moerdijk ook zo'n straat van buisleidingen mogelijk maakt. Maar het wordt de Kamer haast onmogelijk gemaakt nog iets aan het tracé te veranderen. Er zou al een leiding liggen, waardoor er niet veel meer te veranderen is. Verder moet het de Tweede Kamer dwars zitten, dat de aanleg van de „straat" al is begonnen. Sinds giste ren is namelijk de helft van de rijks weg in de Hoeksche Waard afgeslo ten, omdat, zo heeft rijkswaterstaat Definitief akkoord over Hoogoven-cao IJMUIDEN Gisteren is definitie ve overeenstemming bereikt tussen Hoogovens en de betrokken vakorga nisaties over een nieuwe cao-Hoog ovens voor 1972. Over de voornaamste materiële punten was men het op 29 december al eens geworden. De ver dere" punten waarover nu overeen stemming is bereikt, betreffen onder meer afspraken over faciliteiten voor vakbondswerk binnen de onderne ming, samenstelling van de vak bondsdelegatie, voorbereiding van een niéuw beloningssysteem voor 1973, gezamenlijke studie over eventuele vormen van winstdeling en bezitsvor ming en regelingen over arbeidsrust, staking en uitsluiting. Voorts zijn af spraken gemaakt over informatie van de vakverenigingen bij reorganisaties en bij inschakeling van organisatie bureaus, aldus een bericht van Hoog ovens. Verder zijn op basis van de door de raad van beheer van het pensioen fonds Hoogovens ontwikkelde ge dachten, gezamenlijke aanbevelingen opgesteld over de gewenste ontwikke ling van de pensioenregeling. komt bij de verhuurder te liggen, ft verhuurder zal de huur kunnen oavi zeggen, wanneer er geen bijzondr71™ omstandigheden voor de huurder m zijn gezin zijn en indien niet de b IP&' langen van de huurder prevaleroor' boven het belang dat de verhuurd^ti bij de ontruiming heeft. vDe zivakPn positie van de huurder, vooral omt?ru9 tsp het. een vraag blijft wanneer de w ningnood is opgeheven, wordt stel tm l b evr meegedeeld, een viaduct voor de lei dingstraat moet worden gemaakt. De ze voortvarendheid moet toch moei lijk te verteren zijn voor het parle ment. Een grief is ook, dut de straat van buisleidingen het natuurgebied van het oude land van Strijen zou aantas ten. Het gaat hier om een belangrijke pleisterplaats van wilde ganzen. In een amendement vragen de lieren De Ruiter (PvdA) en Nypels (D'66) een ander tracé om dit natuurgebied te sparen. Waarschijnlijk is er geen meerderheid voor dit voorstel. De meerderheid van de Kamercommissie heeft de strijd om het oude land al opgegeven. Anders ligt het met een amendement van de heer De Bekker (KVP) om, gezien de agrarische be langen, ook de minister van land bouw de wet te laten tekenen. MEDISCHE TUCHTWET De voorgestelde wijziging van de medische tuchtwet is slechts gedeel telijk in afwachting van een algehele herziening. Het ontwerp is ruim drie jaar geleden bij de Tweede Kamer ingediend. De bedoeling is meer openheid in de tuchtzaken te beioerk- stelligen. De klager moet meer infor matie krijgen en de beslissingen die nen openbaar te zijn. De wet noemt uitzonderingen voor het niet open baar maken van de uitspraak. De zit tingen van de tuchtcolleges blijven in de regel besloten. Maar in bepaalde gevallen kan met het oog op het alge mene belang een openbare behande ling gewenst zijn. OPZEGGING HUUR De nieuwe bepalingen voor het beëindigen van de huur en ver huur van woonruimte, die vermoe delijk donderdag aan de orde komen, vervangen de noodwetgeving in ver band met de woningnood. De voorge stelde regels worden in het burgerlijk wetboek opgenomen. Het accent voor het al of niet handhaven van de huurovereenkomst \ide gre 'Ikoj: een punt van kritiek deze week. HOGE COLLEGES De Eerste Kamer houdt vanda ;r[Q onder meer een beleidsdebat over n hoge colleges van staat. Tot die col^r'ni ges behoort ook de Tweede Kam^a^ die onlangs van de minister van bi nenlandse zaken een brief kreeg m het verzoek het voortaan wat zuil ger aan te doen. Mogelijk zien de sje^ natoren een reden om nu iets te ze,r gen over de huishouding van hun c& g lega's aan de overkant van het Bi nenhof. Verder komen in de Ee ste Kamer aan de orde het beleid vi de minister van Justitie, van de n nister van binnenlandse zaken en h floc politiebeleid. Van de agenda zijn g schrapt het gemeentefonds en de w ziging iian de financiële verhouding wet. omdat staatssecretaris Stiajvenberg ziek is. Udink: aanvragen ob jectief behandelt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Udink vi volkshuisvesting heeft met overtif ging aan mr. W. Aantjes (AR? geantwoord, dat er geen enkele aai leiding is voor twijfel aan de object! viteit bij het behandelen van aanvri gen op zijn departement. Mevrouw S. van Veenendai i staatssecretaris van CRM had namf i lijk in een toespraak ter gelegenha^® van het .zetten van de eerste spa|gr. voor de bouw van een bejaardeno dn in haar woonplaats Eindhoven gf^° zegd, dat dankzij haar goede relatifNe' met de minister van volkshuisvestii iar de vereiste papieren beletselen snfte Ier waren weggenomen. Voor ri Aantjes was dit aanleiding om te i formeren in hoeverre het systeej 22, van objectieve normen wordt doou" broken door het bestaan van goej relaties. Minister Udink legt nu uit, dat ging om een subsidiebeschikking in verband met de plechtige start het project enkele dagen eerder afgekomen dan, anders wellicht geval zou zijn geweest. 3V WlN hfk

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8