DEFENSIE KOST TIEN PCT MEER fokio en Moskou gaan contacten uitbreiden Vicieuze cirkel in Italië Honderd oppositieleden in Rhodesië gearresteerd Groot tekort op begroting van Nixon POLITIE MADRID WEER EACTIE Israël nodigt Ramsev uit Brits lagerhuis verwerpt motie-Wilson 7 DINSDAG 25 JANUARI 1972 NCRV-correspondent in Indonesië nog in hechtenis WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De begroting voor het op 1 juli beginnende financiële laar 1973, die president Nixon gisteren aan het Amerikaanse Congres heeft gezonden, voorziet in een Itijging van de uitgaven met vier percent tot 246.3 miljard dollar (ruim 800 miljard gulden). De lefensie-uitgaven gaan echter bijna tien percent omhoog. In dit verkiezingsjaar stelt de pre- lent geen nieuwe belastingen voor. fliettemin verwacht hij een 23 mil- dollar hogere belasting-op- rengst. Deze moet het tekort in het elastingjaar 1973 tot 24.5 miljard ollar terugbrengen. Het belasting- lar 1972 zal op 30 juni eindigen met en deficit van 38.0 miljard dollar et hoogste sinds de tweede wereld- orlog. Nixon verdedigt het tekort voor 973 met erop te wijzen, dat zijn be- roting volledige werkgelegenheid eoogt. Dit betekent dat de uitgaven rorden gehouden op het peil van de ïkomsten bij een werkloosheidsper- >ntage van vier. Volgens de presi- ent is dit geen inflatoire benadering. lij heeft het Congres gevraagd, geen vg ieuwe dure programma's goed te •uren, als zij niet gefinancierd kun- worden. |De defensie-uitgaven zullen volgens begroting met ^00 miljoen dollar lijgen tot 78.3 miljard dollar. Nixon »eg het Congres echter om zes mil- d dollar extra voor defensie-doel- Iden. Dit geld is voornamelijk be- md voor strategische wapensyste- een flinke uitbreiding van de >ot en van het 9peur- en ontwikke- Ingswerk. De zes miljard dollar aan Ktra-gelden zouden over een aantal aren verdeeld kunnen worden. SPEURWERK 1 De begroting is sterk gericht op >eur- en ontwikkelingswerk, een ge- ]ïed dat gewoonlijk weinig aandacht Hiervoor wordt 16.4 miljard Jollar voorgesteld, een stijging met pgeveer 700 miljoen dollar. Nixon •aagt verder voor wetenschappelijk [i technologisch werk ter verbetering van de levensomstandigheden 1.4 mil jard dollar. Dit geld is echter ook bestemd voor „economische groei" op terreinen als defensie, ruimtevaart, gezondheidszorg, transport, energie voorziening en milieubeheer. Nixon wijst erop, dat voor het eerst de begroting van het departement van gezondheidszorg, onderwijs en sociale zaken (88.9 miljard dollar) een groter bedrag laat zien dan dat van defensie. Hij wil de sociale uitkerin gen met vijf percent verhogen en ze aan de prijsindex koppelen. De uitga ven voor „handhaving van de open bare orde" zullen met 347 miljoen dollar stijgen tot 2.3 miljard dollar. VLOOT De zes miljard dollar extra voor defensie zijn bestemd om spoed te zetten achter de ontwikkeling van een nieuwe klasse geweldige onder zeeërs, die raketten met kernwapens kunnen vervoeren. De reikwijdte van deze projectielen zou tweemaal zo hoog zijn als de 4800 km van de Pola- ris-raketten. Voor een vliegende com mandopost voor Nixon en zijn voor naamste medewerkers is een post van bijna 218 miljoen dollar bestemd. Ongeveer 900 miljoen dollar van het extra bedrag zijn voor de bouw van. de onderzeeëers bestemd. Dit wordt gezien als een wenk aan Mos kou, dat Amerika geen afwachtende houding zal aannemen, als de Russen aarzelen, in te stemmen met het aan banden leggen van de groei van hun raketonderzeeërsvloot. Volgens defen sie-functionarissen hebben de Russen hun produktie op dit punt verdub beld. Zij zouden volgend jaar de Amerikanen kqnnen inhalen. Nixon stelt verder een vlootbouw- TOKIO (AP, Reuter, UPI) 5e premiers van Japan en de Sowjet-Unie zullen in de nabije toekomst bezoeken uitwisselen. Een overeenkomst daarover is jereikt tijdens het overleg dat in |okio wordt gevoerd tussen de minister van buiten- zaken Andrej Gromyko en jflgfjn Japanse collega Takeo Foe- Ook is besloten jaarlijks erleg te voeren, zo is uit Tokio Gromyko is zondag in Tokio aange zien om voor het eerst sinds vijf lar besprekingen met Japan te voe- Een van de grootste knelpunten de Russisch-Japanse betrekkingen vier eilandjes, die Japan in de reede Wereldoorlog aan de Russen :ft verloren. Deze kwestie vormt belangrijkste hinderpaal voor een idesverdrag tussen de twee landen, loskou rekent de eilanden tot het mdgebied van de Sowjet-Unie en ilde de laatste jaren niet over te- ggave praten. Gisteren hebben Japan en de Sow- •Unie overeenstemming bereikt over het bestuderen van de voor- waardén, die het sluiten van een vre desverdrag in de weg staan. Een van de andere belangrijke punten die tij dens het overleg ter sprake zijn ge weest was de kwestie van de toena dering tussen de VS en China. WASHINGTON Uit Washington is vernomen dat de aanstaande reis van president Nixon aan Peking de Japans-Amerikaanse verhóudingen aanzienlijk heeft ver kild. Zo zou Washington nogal ge belgd zijn over een toespraak die de Japanse ambassadeur in de VS, Oes- jiba, heeft gehouden tijdens het re cente bezoek van premier Eisakoe Sato aan Nixon. Oesjiba had onder meer verklaard dat de reis van Nixon naar Peking in Azië een enorme in druk heeft gemaakt. „Ik behoef er nauwelijks op te wijzen wat het ge volg ervan is in Taiwan, dat ineens voelt dat het alleen staat". Ook Zuid- Korea was ernstig geschokt, zei Oes jiba, „en vraagt zich af of zijn toe komst dezelfde kant opgaat als die van Taiwan". Oesjiba was op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontboden om over zijn uitlatingen te spreken. Uit Tokio zou Oesjiba daar op een terechtwijzing hebben ontvan gen omdat hij „te ver" was gegaan. programma voor van twee miljard dollar als afweer tegen de snel groeiende Russische onderzeeërsvloot. Hij vraagt ook meer geld voor de afweer tegen Sowjet-raketten en bommenwerpers. Voor de bouw van een nieuw vliegdekschip van 80.000 ton is een miljard dollar uitgetrokken HULP De begroting voorziet in 3.8 miljard dollar voor economische en financiële hulp, waarvan naar schatting 80 per cent zal gaan naar landen als Viet nam, Cambodja, Laos, Zuid-Korea en Thailand. Het is 116 miljoen minder dan vorig jaar, maar dit zal meer dan gecompenseerd worden door een stij ging met 212 miljoen dollar van de militair-economische hulp. Ook de bilaterale ontwikkelings hulp zal dalen: met ongeveer 200 mil joen dollar tot 906 miljoen. De bijdra gen voor multilaterale hulp zullen echter worden verhoogd. Voor steun aan de miljoenen vluchtelingen in In dia en Bangladesj verzoekt Nixon 100 miljoen dollar extra boven de 250 miljoen, die al aan het Congres wor den gevraagd. Voor het Amerikaanse Vredeskorps wordt vier miljoen dol lar meer gevraagd in verband met de grotere toevloed van vrijwilligers. RUIMTEVAART Voor het ruimtevaartbureau NASA is ruim drie miljard dollar gevraagd (11.3 miljoen meer). De ontwikkeling van een ruimtevaartuig voor vier man, dat na een ruimtereis als vlieg tuig op aarde zou kunnen terugkeren, vergt 200 miljoen meer ofwel het dubbele bedrag van 1972. Verwacht wordt dat dit programma in de ko mende zes jaren tenminste 5.5. mil jard dollar zal kosten. Op de begroting staat geen post voor NERVA, de raketmotor met kern aandrijving, waarvoor sinds 1955 1.4 miljard dollar werd uitgegeven, Ook wordt geen geld uitgetrokken om een begin te maken met de voorbereiding van het ambitieuze plan voor een tocht naar vijf planeten, dat Nixon twee jaar geleden aankondigde. Voor deze tocht had men gebruik willen maken van de NERVA. De vlucht had moeten voeren langs Jupi ter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto. In plaats daarvan zal de (onbe mande) exploratie aan het eind van dit decennium gericht zijn op Jupiter en Saturnus. In het Apollo-maanlandingspro- gramma staan nog slechts tochten voor april en december vermeld. Het personeel van NASA zal tot 26.850 man worden teruggebracht. In 1966 werkten er nog 34.000 man. NIXON Ofschoon hij vol vertrouwen over herverkiezing spreekt heeft Nixon het Congres ook 900.000 dollar gevraagd voor de eventuele overdracht van zijn bestuur aan een opvolger. De geweldige tekorten (meer dan 64 miljard dollar ofwel 208 miljard gul den in twee jaar tijd) kunnen schade doen aan het streven van Nixon naar herverkiezing. Het is zeker, dat zij worden aangegrepen door de demo craten, die in het verleden door Nixon van wanbeleid werden be schuldigd. Aangenomen wordt dat de tekorten kunnen leiden tot eisen voor hogere belastingen door de conservatieve vleugel van de republikeinse partij. Deze conservatieven hebben zich steeds meer verstoord getoond over het economische beleid van hun par tijgenoot Nixon. De president heeft zijn best gedaan om de politieke terugslag op zijn be groting te beperken. „De tekorten zijn het juiste middel voor de moei zame economie", ildus Nixon, die voorts te verstaan gaf, „dat het door de democraten beheerste Congres nu maar blijk moet geven van zijn ver antwoordelijkheid tegenover de be lastingbetalers, omdat de (republi keinse) regering dat al heeft gedaan". JERUZALEM (EP) De Israëlit- sche minister voor godsdienstzaken dr. Zerah Wahrhafftig heeft aartsbis schop Ramsey van Canterbury uitge nodigd tot een officieel bezoek aan Jeruzalem, zodat de leider der angli canen zich ter plekke op dc hoogte kan stellen van de Israëlische bouw plannen. Ramsey heeft deze plannen onlangs „verbijsterend" genoemd. Volgens hem zal het historisch karakter van Jeruzalem als heilige plaats van drie wereldreligies verstoord worden doordat de stad een „exclusief joods" aanzien zal krijgen. De wederzijdse erkenning van joden, christenen en mohammedanen noemde Ramsey een wezenlijke voorwaarde voor de vrede in Palestina. DJAKARTA (AP) De heer H. J. Princen, correspondent van de NCRV in Indonesië, die vorige week donder dag werd aangehouden, was gisteren nog steeds in hechtenis. Politiefunctionarissen wilden niet meedelen waarom Princen is gearres teerd. Een regeringsambtenaar zei echter dat „sommige activiteiten van Princen twijfels hadden doen rijzen over zijn werk als journalist. Princen, die in Nederland is gebo ren maar nu de Indonesische nationa liteit heeft, is voorzitter van het In stituut ter handhaving van de rech ten van de mens. Vorige week werden drie journalis ten van het christelijke dagblad Sinar Harapan door de Indonesische veilig heidsdienst aangehouden. Zij werden na verhoor weer op vrije voeten ge steld.- Voor hun aanhouding werd ook geen verklaring gegeven, maar in re geringskringen werd vernomen dat hen een verhoor werd afgenomen over „een mogelijk lek in de rege ring." De regeringsfunctionaris zei dat de arrestaties „geïsoleerde gevallen" wa ren en niet in verband stonden met „een poging van president Soeharto om de pers in Indonesië zijn wil op te leggen." Op de daa dat hij 100 jaar wordtop 31 januari, wil Robert Koch uit Gras- sau in Beieren, weer gaan trouwen. De bruid is de 76-jarige Maqdalena Klein. Zij hebben elkaar ontmoet in een bejaardentehuis in Grabenstatt, maar wil len in een andere stad gaan trouwen, omdat zij zich door het personeel van het tehuis teveel gecontroleerd voelen. MADRID (AP, Reuter, UPI) Op de roerige universiteit in het centrum van Madrid zijn gis teren opnieuw onregelmatighe- uitgebroken. De oproerpolitie deed een forse uitval naar studenten, die eerder bevel hadden gekregen de gebouwen van de faculteit van biologische wetenschappen SALISBURY (Reuter) De Rhodesische politie heeft tijdens de ongeregeldheden van het af gelopen weekeinde minstens 100 aanhangers opgepakt van de ANC, de Afrikaanse Nationale Raad, die fel oppositie voert te gen het regime van Ian Smith. Dit heeft de voorzitter van de ANC, Edson Sithole, gisteren verklaard, Sithole, een prominente Afrikaanse advocaat, die eerder om politieke re denen gevangen heeft gezeten, beeft gezegd dat de arrestaties plaats von den in gebieden waar vernielingen Protest tegen kerkroof WARSCHAU (EPD) Rooms-ka- tholieken in Polen hebben zich met geweld twee orthodoxe en een luther se kerk toegeëigend. In een scherpe protestbrief aan kardinaal Wyszynski, de primaat van de rooms-katholieke kerk in Polen, spreekt het hoofd van de orthodoxe kerk, metropoliet Bazy- li, er zijn verbazing over uit, dat der gelijke acties thans nog mogelijk zijn. Hij vraagt zo snel mogelijk teruggave van de kerken. waren aangericht. Volgens Sithole waren alle arrestanten Afrikanen, Eén van hen was Josiah Tsjinamano, de penningmeester van de ANC. Hij zou met zijn vrouw worden vastge houden in de stad Que Que in cen- traal-Rhodesië. Deze stad ligt in de buurt van Gwelo, waar een week ge leden hevige rellen zijn uitgebroken uit protest tegen de regeling die En geland met het bewind van Smith wil treffen en die door de Afrikanen als „uitverkoop" van hun politieke rech ten wordt beschouwd, De ANC, die geleid wordt door de Methodistische bisschop Abel Moezo- rewa, heeft zich opgeworpen als de voornaamste spreekbuis van de geor ganiseerde oppositie in Rhodesië te gen de regeling tussen Londen en Sa lisbury. In de Rhodesische hoofdstad is gis teren een twee man sterke Britse de legatie uit het Lagerhuis aangekomen om een particulier onder,zoek ter plaatse in te stellen naar het werk van de Britse commissie-Pearce. Deze commissie gaat na in hoeverre de Afrikaanse Rhodesiërs achter het Brits-Rhodesische akkoord staan. De twee Englse gedelegeerden zijn Maurice Foley, een voormalig onder minister van buitenlandse zaken uit het kabinet van premier Harold Wil son en de Conservatieve afgevaardig de Nigel Fisher. In Rhodesië was gisteren de rust weergekeerd. De politie patrouilleer de druk in de Afrikaanse wijken. Een zegsman van de veiligheidsdienst merkte echter op dat de ongeregeld heden elk ogenblik opnieuw zouden kunnen uitbreken. LONDEN (Reuter) De Britse re gering heeft maandagavond in het La gerhuis een overwinning behaald, toen een motie van afkeuring naar aanleiding van de toeneming van het aantal werklozen boven een miljoen met 302 tegen 275 stemmen werd ver worpen. In het debat had de socialistische oppositieleider Wilson een felle aan val gedaan op premier Heath. Hij verweet de regeringsleider arrogantie en gebrek aan mededogen met dege- te ontruimen. De politie hakte met de wapenstok in op de stu denten, die op hun beurt de po litiemannen, van wie sommigen te paard waren, met stenen be gonnen te bekogelen. Een correspondent van het Britse persbureau Reuter meldde dat stu denten zich probeerden td bescher men tegen slagen van de politieman nen. Een studente vertelde later: „Zij schijnen te proberen zoveel mogelijk van onze mensen zoveel mogelijk te willen raken". Het meisje, dat haar naam niet wilde noemen, vervolgde dat de colleges net waren afgelopen en dat de studenten bij het gebouw een praatje met elkaar maakten toen de politie op het toneel verscheen. Het bevel om te verdwijnen kwam. „Plotseling begonnen sommige stu denten te hollen toen wij het gebouw verlieten en de politie begon erop los te slaan". Een grote groep studenten van de medische faculteit, waar het verzet, door de gedwongen verlenging van de studie met een jaar, net grootst is, trok zonder incidenten weg toen zes jeeps vol politiemannen en twintig agenten te paard oprukten om het terrein voor de faculteit schoon te ve gen. Twee weken geleden werden 4000 medische studenten van de faculteit verwijderd omdat .zij de colleges had den geboycot uit protest tegen invoe ging van een extra jaar assistent schap, zonder bezoldiging.Tweedui- zend medische studenten hebben be roep aangetekend tegen hun verwij dering. nen die zonder werk zijn. Ook be schuldigde hij de premier er van, dat hij bezeten was van het denkbeeld dat Engeland in de EEG moet wor den opgenomen, In de Labourmotie werd vooral af keuring uitgesproken, omdat Heath niet zijn verkiezingsbelofte waar had gemaakt, dat hij „met één slag" een einde aan de werkloosheid zou maken. Heath verweet op zijn beurt de op positie, dat zij niets had gedaan wat ook maar leek op een loonbeleid. nd I ;eftF Een economische crisis die volgens sommi gen de ernstigste is sinds de tweede wereld oorlog, gepaard gaande met niet aflatende stakingen en verwarring brengende politieke onzekerheid hebben in Italië tot een enorme kapitaalvlucht geleid. Zelfs de kleine man, die wat geld opzij kon leggen, probeert het op een Zwitserse bank te krijgen. De groten zijn hem voorgegaan met hun verboden han delingen, die het economische herstel van het zich als industriestaat ontwikkelde land bijzonder moeilijk zullen maken. Vorig jaar werden enorme bedragen over de grens gebracht. Per persoon mag slechts een be drag ter grootte van 6.000 gulden worden meege nomen. De kleinen profiteren van deze mogelijk heid. Zij nemen de auto en gooien er één of meer vrije dagen tegen aan. De groteren moeten smok kelen. Zij kunnen het echter ook tegen betaling door anderen laten doen, die geldtransporten „organise ren" en zelfs het risico mee willen verzekeren. Uit Zwitserse bronnen is gebleken, dat in 1971 alleen al Italiaans kapitaal ter waarde van biina twee miljard gulden bij Zwitserse banken terecht kwam. Hiermee is -Jtalië de twijfelachtige eer te beurt gevallen, de toch al niet geringe kapitaal- vlucht uit West-Duitsland en-Frankrijk te hebben overtroffen. Investeringen in de eigen economie zijn bijzonder hard teruggelopen. Daar komt nog bij, dat buitenlandse ondernemingen een afwachtende houding aannemen. WERKLOOSHEID Deze voor Italië ernstige gang van zaken, ver oorzaakt door sterk gestegen bestedingen, kostbare hervormingen op het gebied van de woningbouw, het onderwijs, de gezondheidszorg en andere sec toren die om bijzondere aandacht vragen, heeft tot grote werkloosheid geleid. Er is al een getal ge noemd, dat dicht bij het miljoen ligt. Veel Ita lianen werken in artdere Europese landen. Daar heeft men ook met economische problemen te kam pen en houdt men de boot af voor „gastarbeiders". Intussen zal de werkgelegenheid verder afnemen. Het zou echter niet juist zijn. de oorzaak van de moeilijkheden van de Italianen alleen toe te schrij ven aan dc verboden kapitaalvlucht en de aarzeling van de buitenlandse ondernemingen, geld in de vastgelopen Italiaanse zaken te steken. We dienen ons te realiseren, dat Italië nog niet zo lang geleden begonnen is, over te schakelen van landbouwstaat naa? industrieland. In een periode van economische door Jaap den Boef vjoruitgang leverde dat geen grote problemen op. Die kwamen pas, toen het einde van de hoogcon junctuur zich deed gelden en de Italiaanse regering niet in staat bleek met het getij de bakens te ver zetten. En zo kon de duidelijke economische teruggang niet vergezeld gaan van de nodige terughoudendheid op het gebied van lonen en prijzen. Eén van de oorzaken hiervan was de houding van de drie vak bonden. die voortdurend op gespannen voet leven met regering en werkgevers. De bonden werken nauw samen. Zij zijn van plan, één overkoepelende organisatie op te richten om hun positie verder te versterken en nog meer politieke druk te kunnen uitoefenen. In die nieuwe organisatie zouden moeten opgaan: de CGIL onder leiding van de overtuigde communist Lüciano Lama, de CISL van de christen-democraat Bruno Storti en de UIL, waarin de sociaal-democra ten en de republikeinen zich destijds hebben gevon den. De bonden hadden zich al losgemaakt van de partijen, waarmee zij traditioneel verbonden waren. Dit geldt met name voor de CISL en de UIL. De vakbonden zijn een eigen leven gaan leiden in de Italiaanse politiek. Zij hebben als het ware een schaduwregering gevormd, die de taak van het par lement grotendeels heeft overgenomen en de aan het bewind zijnde politici op de vingers tikken, als zij de tijd daarvoor aangebroken vinden. De leiders zijn al lang niet meer tevreden met het voeren van onderhandelingen over verbetering van de positie van de arbeidende bevolking. Zij willen veel meer. De onenigheid binnen de regeringspartijen heeft de vakbondsleiders in de kaart gespeeld. Premier Emilio Colombo zag als enige mogelijkheid om zijn hervormingsplannen door het parlement te krijgen: nauwe samenwerking met de vakbeweging. Hij werd de man van de compromissen, die ook buiten Italië werd geprezen om zijn behendigheid. Op be slissende ogenblikken kreeg hij ongevraagd steun van de communisten, als een deel van zijn eigen christen-democraten hem in de steek liet. Toch heeft Colombo niet kunnen voorkomen, dat in het hele land de ontevredenheid toenam. De vak bondleiders beperkten zich nl. niet tot het onder druk zetten van regering en parlement. Zij hebben veel ingrijpender plannen: controle over de onder nemingen. Daartoe hebben zij vorig jaar vaak opge roepen tot stakingen. Deze leidden tot gevechten in de fabrieken, maar ook in de straten, waar branden de auto's en vernielde etalages in winkelstraten deden denken aan revolutionaire activiteiten. Colombo wilde de vakbondleiders niet tegen zich in het harnas jagen. Daarom liet hij de politie zo laat mogelijk ingrijpen. Bovendien wist ook de premier, dat de ernstige ongeregeldheden, waarin protestmarsen en andere demonstraties soms uit monden, niet het werk zijn van de stakers en de rode cellen, die tot de protesten hebben aangezet. De aanstichters - moeten meestal worden gezocht onder degenen, die elke rel aangrijpen om hun agressie af te reageren op de eigendommen van hen, die met de arbeidsconflicten weinig of niets te maken hebben. ACHTERUIT De ontevredenheid werd door dit alles nog groter. Als gevolg van de stakingsrellen liep de produktie sterk achteruit en nam de vrees voor nieuwe inves teringen toe. Ook de arbeiders, in wier belang werd gestaakt, moesten hun tol betalen. De werkloosheid is bijzonder groot. En de kapitaalvlucht gaat onver minderd voort. Intussen weigeren de vakbonden, pas op de plaats te maken. Zij hebben al met nieuwe stakingsacties gedreigd om de politieke partijen te dwingen, ingrijpende maatregelen te nemen. Na de onverkwikkelijke presidentsverkiezingen van vorige maand stelde de kleine Republikeinse partij haar steun aan de coalitie van Colombo af hankelijk van drastische bezuinigingen om de eco nomische recessie te kunnen bestrijden. Zij wil de loonstijging aan het toenemen van de produktie koppelen en alle hervormingsplannen in de ijskast zetten, die het land zich niet kan veroorloven. Met name de Nationale gezondheidszorg zou het moeten ontgelden. Colombo kon onmogelijk op deze eisen ingaan. Hij nam ontslag, omdat de linkse socialisten eerder het tegendeel wilden van wat de republikeinen eisten. De premier wist ook, dat zijn eigen partij Stakingsrellen waren vorig jaar in Italië aan de orde van dc dag. (Democrazia Christiana) zeer verdeeld denkt over de manier, waarop een oplossing moet worden gevon den. Hoe gecompliceerd de politieke situatie is, hebben we al in een artikel in de krant van zater dag uiteengezet. Deze politieke problemen maken het de traditi onele regeringspartijen heel moeilijk, toe te geven aan de eisen van de vakbonden. Toch zullen zij er ernstig rekening mee moeten houden. Want zonder herstel van de arbeidsvrede kan er geen sprake zijn van economische vooruitgang, die Italië nu zo dringend nodig heeft. Als een kabinet zou worden gevormd, dat zich linkser van het midden opstelt dan totdusver het geval was, krijgt het met een zelfde problematiek te maken. Het zal ook dan de vraag zijn. of de vakbondsleiders minder strijd lustig zullen worden. Luciano Lama, de communistische voorzitter van de grootste vakbond (CGIL) zegt niets te voe len voor onderhandelingen en concessies doen. Hij is ook tegen medezeggenschap, die de arbeiders slechts „formele medeverantwoordelijkheid geeft, terwijl de werkelijke beslissingen door de kapitalis ten worden genomen". De bonden moeten op een andere manier 'het arbeidsproces controleren', nl. door voortdurende strijd, gepaard gaande met sta kingen en het eisen van meer economische en soci ale hervormingen. Op de vraag of de bonden het kapitalistische systeem omver willen werpen antwoordt Lama: 'We willen het niet omver werpen, maar consolide ren'. Waarmee hij bedoelt dat de vakbeweging er naar streeft, zowel het politieke bedrijf als de on derneming naar haar hand te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7