Met de Sissies terug naar de oude koffergrammofoon Europese controversi rond Concordeprojecl Massa-toerist op grote schaal bedrogen □nzE Man wil nier voor miljoen verkopen P. Hemminga: rechterlijke uitspraken hard nodig „Geweldig, hoewel het eigenlijk niet meer kan" fa Verliefdheid nieuw verzamelwerk Door LEO KLEYN Hoewel het gemeen koud was, hadden een paar mensen er van de week een reis van Deventer naar Amsterdam voor over gehad om in het Shaffy-theater („waar alles kan") twee zingende zusjes te zien optreden. De twee waren er dan ook in geslaagd tijdens en na de première een verwend publiek aan hun voetjes te krijgen. De critici onder dat publiek, niet te beroerd om een show te kraken, als dat moet, putten zich uit in loftuitingen. En de deuren van theatertjes in heel Nederland, tot in Maas tricht toe, vliegen voor het twee tal open. De zangeresjes, die zich na wat terreinverkenning vorige week aan een avondvullende voorstelling waagden, hebben zich de naam Sis sies het Amerikaanse woord voor zusters") aangemeten. Die naam is een vondst, omdat het enkelvoud sissy in het Amerikaans ook voor „verwijfd" staat. En de manier waarop de Sissies hun repertoire uit slechtere tijden afzingen, roept per fect een bij dat woord passend, wat decadent sfeertje op. Tijdens het optreden van de Sis sies herleven de jaren twintig en dertig. Succesnummers uit die tijd (Cigarettes and whiskey. Lazybones. Boomps-a-daisy, om er een paar te noemen) worden over het voetlicht gebracht met de bijpassende mimiek en gebaartjes en met net dat tik keltje overdrijving dat ze „gewoon te gek" (en dus geknipt voor de ja ren zeventig) maakt. Aan de verovering van het Shaf fy-theater is een serie nachtvoorstel lingen in dezelfde ruimte vooraf ge gaan. Ook luisterden de Sissies al lerlei evenementen op, zoals de feestavond die De Nieuwe Linie in november organiseerde. Begin deze maand waren ze ook op de televisie te zien. in de dicht bekeken show van Johnny en Rijk. Ze debuteerden vorig voorjaar in het Amsterdamse Frascati. Tot die tijd gingen de Sissies door het leven als Dorine en Gerrie van der Klei, resp. 31 en 26 jaar geleden geboren in het toen nog landelijke Amstelveen als dochters van een muzikale vader met een tandartsen praktijk en een schilderende moe der. Dorine was fotografe, journalis te en vertaalster; Gerrie zong ook toen al. onder meer voor de radio, met John Leddy, Boy Edgar en an deren. ■fo Dubbele bodem In eigentijdse, kuise kledij gesto ken en ontdaan van hun zware ma- ke-up (wat vooral van Gerrie een ander wezen maakt), hebben de zus jes Van der Klei, ten huize van Do rine, niet meteen een antwoord klaar als er naar hun bedoelingen wordt geïnformeerd. Dissen ze ge woon onversneden jeugdsentiment op of moeten ze, gelet op hun over acting. van een zucht naar versnij ding verdacht worden? De jongste van de Sissies komt na enig nadenken tot de uitspraak dat de zaken „een beetje in het scheve getrokken" worden: „Het is wel echt wat we zingen, maar we trekken het uit z"n verhoudingen". Dorine is weinig tevreden met die karakteris tiek, maar komt tot de conclusie dat ze eigenlijk geen betere weet. In elk geval is er wel sprake van een ..dubbele bodem", wordt er „lichte lijk gepaxodieerd." De Sissies, Dorine (rechts) en Gerrie van der Klei, in een romantische pose. De criticus van NRCIHandelsblad, voegt Dorine eraan toe, had het he lemaal bij het rechte eind. Hij om schreef het theatergebeuren als „camp", een Amerikaanse term die, naar hij toelichtte, „staat voor iets wat eigenlijk uit de tijd is, helemaal niet meer kan, maar dan mits met ernst en kunde bedreven i?i- eens weer geweldig blijkt te zijn". De verdachtmaking dat de Sissies, zoals hier en daar wel wordt gemon keld, handig inspelen op de hang naar romantiek van weleer, wekt bij de twee zusjes hevige verontwaardi ging. Lang voordat het heimwee naar vooroorlogse jaren bezit nam van de koele flatbewoners, zo bren gen zij in het midden, brachten zij thuis, met pa aan de piano, of op feestjes hun gedateerde smartlappen al ten gehore. Als Dorine schertsend zegt &at de Sissies al 25 jaar geleden begonnen zijn, doet ze de waarheid ntet eens zo erg veel geweld aan. Hoe weinig berekenend ze te werk zijn gegaan. blijkt ook uit hun me dedeling dat de kledij waarin ze op treden geen exacte kopie is van die uit de jaren twintig en dertig. „We dragen", meldt Dorine, „gewoon die kleren die we zelf leuk vonden. Er is niets gegapt of zo. We hebben zelfs niet één plaatje in huis van de men sen uit die tijd." Dat hun publieke optreden samenvalt met een bloeien de historische belangstelling, schrij ven de Sissies toe aan het toeval. „Dat zie je toch wel meer", vindt Gerrie. „Net als iemand de veilig heidsspeld heeft uitgevonden, doet iemand aan de andere kant van de wereld dezelfde uitvinding." •jür Obsessie De golf van ontroering die de Sis* sies weten los te slaan, is te danken aan de vakanties die Dorine als pril meisje met twee vriendinnetjes doorbracht. „We gingen", vertelt ze, „kamperen en namen dan zo'n oude koffer grammofoon mee. Daarop kon je alleen maar 78-toeren-platen draaien. En daar stonden al die oude Amerikaanse nummers op." De traditie van Dorine om samen met haar zusje op die platen geënte voorstellinkjes te geven, in huiselij ke of anderszins besloten kring, leid de ten slotte tot de geboorte van de Sissies. Dorine zette, na de eerste succesjes in Frascati, door. De groepsvorming, bekent ze, werd voor haar „een obsessie". In de pianist Diederik Wagenaar, leraar aan het Haagse conservato rium, en later in diens collega Bou- dewijn Leeuwenberg, met wie ze toen nog getrouwd was, vond Dorine uitstekende begeleiders. Vooral de ervaring die Boudewijn Leeuwen berg als cabaret-pianist (onder meer bij Lurelei) had opgedaan, kwam goed van pas. Bij de nachtvoorstel lingen werd samengewerkt met de jongleur Hans Hudson en Wim van der Linden, die twee van zijn min der droevige filmpjes draaide. Die twee medewerkers hebben nu het veld geruimd voor het hoofdste delijke Resistentie-orkest, dat salon- muziek uit vroeger jaren speelt. De speelse manier waarop dat orkest muziek maakt, past wonderwel in de sfeer die de Sissies oproepen. Omdat het orkest elders verplichtingen had (wat later overigens toch weer niet het geval bleek te zijn), werden deze week de gaten gevuld door de ook niet te versmaden Nederlandse zi geunerkapel Kabani. De komende weken speelt het Resistentie-orkest weer. Het Resistentie-orkest, zegt Dori ne, speelt duidelijk voor z'n lol. Ook daarin harmonieert het met de show die de zusjes weggeven, want van hen straalt het evenzeer af, zoals Gerrie meent, dat ze er zelf plezier in hebben. Volgens de jongste van de Sissies is dat te danken aan een „soort verliefdheid" die althans haar tijdens de voorstelling overvalt: „Als ik sta te zingen, hou ik van die mensen in de zaal". Voor en na de voorstellingen komt er weinig liefde aan te pas, want de zusjes Dorine en Gerrie liggen nogal eens met elkaar overhoop, zoals ook de argeloze bezoeker ras duidelijk wordt. Behalve tussen hen tweeën bestaan er, tot overmaat van ramp, ook nog spanningen met Boudewijn Leeuwenberg. Het succes houdt de drie bij elkaar, zoals Dorine nuchter constateert. Als dat afneemt, zegt ze, zou het wel eens tot een fatale breuk kunnen komen. Voorlopig hoeft het ergste niet te worden gevreesd, want de Sissies zitten nog helemaal in de lift. Bove- ma gaat een plaat uitbrengen en na 5 februari, wanneer er aan de voor stellingen in het Shaffy-theater een eind komt, kunnen de Sissies in de provincie, zoals dat in het theater jargon heet, voorlopig vooruit. De uitnodigingen stromen nog steeds binnen. In hun achterhoofd lopen de Sis sies zelfs met het plan rond het later ook nog eens in het buitenland, met name Amerika, te proberen. „Het is allemaal Amerikaans wat we zin gen", bepeinst Dorine, die ook als manager van de Sissies optreedt, „dus dat is geen probleem". De hoofdredacteur van het befaamde Amerikaanse muziekblad Rolling Stone heeft tijdens een bezoekje aan Amsterdam in elk geval al gezegd dat hij de Sissies zo wilde meene men naar, Amerika. Ondanks alles ziet de toekomst er vrij zonnig uit voor Dorine en Ger rie van der Klei, die na een nogal wisselvallig leventje eindelijk een oude droom werkelijkheid hebben zien worden. Dat geldt tenminste voor Dorine; haar zusje laat weten dat haar van een droom hoegenaamd niets bekend is, een mededeling die weer tot enige woordenwisseling tussen de twee aanleiding geeft. Over één ding zijn ze het wel eens: de dagelijkse gang naar het theater zouden ze niet graag meer willen missen. „Het klinkt misschien wat Leger-des-Heils-achtig", zegt Dorine eenvoudig, „maar ik vind het leuk als de mensen zich prettig voe len". Nederlandse hulp voor vaderloze kinderen in Korea Van onze correspondent ZWOLLE De Nederlandse stich ting „Steun een kind in Korea" zendt vandaag een pakket ter waarde van ruim ƒ25.000 gulden aan de Korea Social Service. Het pakket bestaat uit een mini-bus, een proefpakket baby voeding en een aantal gebruiksvoor werpen. De stichting hoopt in de toe komst elk half jaar een dergelijke zending naar Korea te kunnen ver schepen. De Korea Social Service zet zich in voor het vaderloze kind, dat door de Koreaanse samenleving niet of nau welijks wordt geaccepteerd. Meestal zijn het kinderen van Koreaanse meisjes en Amerikaanse militairen waarvan de vader zich niet meer met de moeder of het kind bemoeit. Doordat het vaderloze kind niet wordt geaccepteerd worden jaarlijks talloze kinderen te vondeling gelegd, in de hoofdstad Seoul alleen al vijf endertig per maand. Via een omvang rijk programma vangt de Korea So cial Service deze kinderen op, via eigen opvangcentra of tehuizen, maar ook via centra van kerkelijke en bui tenkerkelijke hulporganisaties. De nu door de Nederlandse stich ting verzonden mini-bus zal worden gebruikt voor het transport van maatschappelijke werkers, om kinde ren van en naar tehuizen te vervoe ren en ook voor het vervoer van kin deren naar .ziekenhuizen. De artsen in de tehuizen zullen aan de hand van het proefpakket babyvoeding inzicht kunnen krijgen "in de mogelijkheden van de voeding, terwijl gebruiksvoor werpen, zoals een geiser voor het op vangcentrum in Seoul, de zending completeren. VENRAY Na het annuleren van enkele grote orders heeft de directie van de N.V. Metaalwarenfabriek Inalfa in Venray besloten 48 werk nemers te ontslaan. 30 buitenlands- se werknemers en 18 beambten. De directie ziet deze maatregel als een aanpassing ean de voor 1972 te ver wachten omzet. De oude stijl herleeft volgens hoedenontwerper Marc Olivier creatie. De strohoed met grote flap is bewerkt met een tuintje v we en zalmkleurige zijden bloemen. Van een onzer verslaggevers 1 J STRAATSBURG Het Brits-Franse supersonische verkeersvliegtuig Concorde, dat al sinds lang een groot deel van de publieke opinie tegen zich heeft, is, naar gisteren bleek nu ook inzet geworden van een felle strijd binnen de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Tegenstanders binnen de raad menen dat passagiersvluchten sneller dan bet geluid voorlopig niet behoren te worden toegestaan, De tegenstanders van de Concorde die overigens reeds lang een com mercieel debacle lijkt tegemoet te gaan bevinden zich binnen de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid. De leden menen dat allereerst een diepgaand onderzoek naar de gevolgen van supersonische vluchten voor het leefmilieu en de gezondheid van de passagiers dient te worden voltooid. Op grond van deze overwegingen is vorig jaar de bouw van het Amerikaanse supersonische Boeing-vliegtuig gestaakt. Het Ame rikaanse congres weigerde verder gelden beschikbaar te stellen. Overi gens werd dit afstemmen toen ook ingegeven door de financieel bodem loze put die de Boeing-SST bleek te zijn. De Engelse regering heeft al enkele keren een vuurproef met de volks vertegenwoordiging moeten doorstaan om nog verder de bouw van de Con corde te kunnen financieren. Dat dit tot dusver lukte was ook het gevolg van de houding van de Franse rege ring die met represailles dreigde als Engeland zich uit het Concorde-pro- jekt zou terugtrekken. De tegenstanders van de SST- vluchten in de Raad van Europa ba seren hun mening op de vrees van geleerden dat de supersonische knal onheilspellende gevolgen zal veroor zaken, dat waterdamp en andere ver- brandingsprodukten uit de uitlaat van de Concorde het stralingseven- wicht in de atmosfeer zullen wijzigen zodat een temperatuursverandering ontstaat en dat de stikstofoxyde van de supersonische vliegtuigen de be schermende ozonlaag in de bovenste lagen van de atmosfeer zal vernieti gen. Deze ozon-laag houdt de gevaar lijke ultra-violette straling van de zon tegen die de mensen huidkanker kan bezorgen. Onderzoekingen naar de gevolgen van al deze omwentelin gen en veranderingen zijn nog niet voltooid. Voorstanders binpen de Raad van Europa zijn te vinden in de commis sie" voor economische zaken. Zij vin den voltooiing van de Concorde van essentieel belang voor het handhaven van een moderne Europese vliegtiussi. industrie. De economische commin(js, meent dat nu al beslist zal^ mos- t worden of het toestel in serie r worden gebouwd, zodat het vanaf peda gin 1974 op de transatlantische reverb kan worden ingezet. De verhoui tussen de commissie voor socialel ken en volksgezondheid en die economische zaken z'.in een vrij te afspiegeling van de stemminf Engeland, Frankrijk en Amerika. jeme] Groi imen iar b ten. E Ook daar werd steeds de econcfr de sche noodzaak voor de bouw vanljn v supersonisch vlietuig aangetofweed terwijl niet-economen de naar voren brachten. De standpui binnen de Raad van Europa liggel ver uiteen dat een stemming resoluties waarin beide commif hun opvattingen hebben neergelea uitgesteld. ;ef t bel è*edes ■fosko rondg tilde Ugga\ De regeringen .van Denemai Noorwegen en Zweden hebben te kennen gegeven dat zij super; sche vluchten boven hun land zullen toestaan. Zwitserland héeft| dergelijk verbod ingegeven het gevaar dat zou ontstaan voorj wines door de knallen al ingesj Gist< !t-Un UTRECHT „De massatoerist wordt op grote schaal bedrogen. Als hü een vakantiereis boekt bestelt hij een artikel dat hij nog niet gezien heeft, dat hg voor uit moet betalen en waarvan hij moet afwachten of hü het be stelde krügt". De heer P. Hemminga, die de afgelopen elf jaar bü zes reis bureaus heeft gewerkt (en het boekklimaatsouteneurs' schreef) zegt dit in een interview in 'Ruim Zicht' van het NKV. Volgens de heer Hemminga wordt de toerist „gemanipuleerd". Deze stel ling staaft hij onder meer met een DEN HAAG Een 31-jarige Duit ser die al vijftien jaar in Nederland woont, wil voor één miljoen gulden een van zijn nieren afstaan. De man, getrouwd en vader van twee kinde ren, wil van het geld in een mooie omgeving gaan wonen. „Mijn aanbod heeft niets te maken met menslie vendheid", verklaarde hij tegen een Duits persbureau. Zijn aanbieding maakt volgens des kundigen weinig kans. In de eerste plaats noemen zij het volslagen onge bruikelijk en immoreel om geld te vragen voor lichaamsdelen of bloed die worden afgestaan en in de tweede plaats worden bij niertransplantaties geen levende donors gebruikt Alleen in zeer zeldzame gevallen, waarbij bovendien een familierelatie bestaat tussen donor en ontvanger, is wel eens een dergelijke transplantatie overwogen. Ofschoon er een dringend tekort aan transplantatienieren is, is men bij Eurotransplant, de Europese orga nisatie voor niertransplantaties in Leiden, niet van plan aan de handel in nieren mee te werken. De Duitser, die anoniem wil blijven terwille van zijn gepin, is van plan om een dezer dagen naar het acade- nisch ziekenhuis in Leiden te gaan om daar zijn bloedgroep en weefsel- kenmerken te laten vastleggen voor eventuele belangstellenden. Naar zijn zeggen is hij kerngezond. Hij wordt regelmatig medisch gekeurd door de Nederlandse baggermaatschappij waar hij cutterbaas is. verkoopinstructie, waarin met hoofd letters staat dat de gasten pas „ter plaatse" moeten worden ingelicht over het feit dat het hotel in Tunesië waarvoor ze hebben geboekt tenge volge van vertragingen bij de bouw nog niet open is. Volgens de heer Hemminga wordt veel ellende veroorzaakt door „over boeking". Hij stelt dat alle reisorga nisatoren 10 a 15 procent meer men sen voor een reis of hotel boeken dan ze er kunnen plaatsen. „Men rekent op evenveel annuleringen. De daar voor geïnde annuleringskosten zijn extra winst voor de touroperator. Als het een keer fout loopt is de klant de dupe." Ook de rente op de vooruitbe taalde reissom is volgens de heer Hemminga extra winst GARANTIE „Een schandelijke misleiding" noemt hij de suggestie van de gega randeerde vakanties. Het garantie fonds van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus biedt geen enkele kwaliteitsgarantie, aldus de heer Hemminga. „Men krijgt al leen geld terug of een andere reis als een bureau failliet gaat". Zelfs dit laatste moet volgens hem met een flinke korrel zout worden genomen: „Toen vorig najaar Lind bergh uit Amsterdam in moeilijkhe den kwam werd het gauw uit de ANVR gestoten". Hij vindt het hoog tijd dat er een onafhankelijke be roepsinstantie voor het reiswezen komt De heer Hemminga zou graag zien dat misleide toeristen in hun vakan tieoord voet bij stuk houden en blij ven eisen wat ze hebben geboekt. Als dat niet lukt zou men direct terug kunnen vliegen om th»*is bij d# wach ter een eis tot schadevergoeding te gen het reisbureau in te dienen, niet alleen voor de reissom en de extra kosten maar ook voor de verloren va kantiedagen (eventueel het opnemen van onbetaald verlof). Rechterlijke uitspraken op dit punt vindt de heer Hemminga hard nodig. Warschau Pact start conferentie in Praag PRAAG (AP, UPI) In Praag be gint vandaag een bijeenkomst van de „politieke overlegcommissie" van de landen van het Warschau Pact. Ver wacht wordt dat op deze minstens twee dagen durende bijeenkomst nieuwe initiatieven genomen zullen worden voor de voorgenomen Euro pese Veiligheidsconferentie. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad zijn gis teren onder meer de Russische partij leider Leonid Breznjew en zijn Oost- duitse collega Erich Honecker aange komen. Ook de opperbevelhebber en ie chef van de generale staf van het Warschau Pact, maarschalk Iwan Ja- koebowski en generaal Sergej Sjte- menko zijn gisteren in Praag gearri- /eerd. Praagse kranten hebben er de nadruk op gelegd dat de conferentie „beslist een concrete bijdrage" zal le veren tot de voorbereiding en beleg ging van de Europese conferentie. Ook China zou een punt van over leg zijn. Volgens diplomaten in Praag zouden de landen van het Warschau Pact de reis van de Amerikaanse pre sident Nixon aan Peking willen be spreken en dit laten voorafgaan door en krachtige veroordeling van de Chinese partijleiders. 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering 1,-met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Deze kennismaking verplicht me tpt niets. ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per al Westduitse oppositi zegt definitief neel tegen Ost-verdrage BONN (AP, UPI) Rainer Cal cus Barzcl, leider van de Westdo christen-democraten, heeft beken^ te.rpartij) officieel hebben beslot zich te verzetten tegen de ratifid van de verdragen met de Sow) Unie en Polen. Aan de vooravond van zijn bez aan Washington, waar hij overleg! plegen met president Nixon, zei 1 zei dat het bondscomit£ van de pj de verdragen met algemene stemj heeft verworpen. Donderdag zal ommissie van buitenlandse zal van de Bondsraad (Westduitse Ee Kamer) de akkoorden in behandel nemen. Barzel ,zei dat de verdragen, wal de naoorlogse Duitse grenzen wop erkend „door de mede-ondert^ naars tegen de Duitse belangen \l den gebruikt". De akkoorden en! Russische weigering om de „reall van de EEG (Europese Economii Gemeenschap) te erkennen vori een bedreiging van de vrede en grondslag van de Europese polil en zullen op de lange duur bijdrs Volgens de christen-democratii leider ziet de oppositie in dat de rijp is voor verzoening. Zij is ec van mening, dat e verdragen het recht op zelfbeschikking het kunnen verzekeren van degenen in de vroegere Duitse gebieden nen, welke nu in Russische en PO handen ;zijn. Regeringswoordvoerder Rüd von Wechmar verklaarde op persconferentie, dat de regering l heeft genomen van het standpunt' de oppositie. Zij is echter vastbé ten, haar plannen voor ratifii^ door te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6