VOER GEEN DUIVEN, HELP DE VANGERS Biesbosch-liefhebbers kunnen hun hart ophalen Leden AVOB willen geen opheffen organisatie OVERCAPACITEIT RAFFINADERIJEN E1 Medici boos op raad over beëindiging fluor in drinkwater Oproep gemeente Rotterdam: Maatregelen tegen en Gouda ond- en klauwzeer ond- en klauwzeer 1 Krimpenerwaard „PiHen" blijken suliatabletten Kamerlid wil onderzoek naar dood van gewonde Recreatiegebied Delftse Hout straks voor velen trekpleister Schip voor grindwinning Markt plotseling omgeslagen Unieke expositie over historie en toekomst Activiteiten voor bejaarden en gastarbeiders DINSDAG 25 JANUARI 1972 3lm[ 1 "V' if OTTERDAM De regen klachten over duivenoverlast Ie laatste tijd zo toegenomen, de gemeente Rotterdam zich ^ïoodzaakt ziet het duivenbe- i.jnd in de stad te gaan beper- De plantsoenendienst gaat voor het broedseizoen in ;il-mei met een vangnet op 'I om zoveel mogelijk duiven te vangen. Na een selectie len de meeste de weg vinden poeliers. an* il- Wi t diverse delen van de stad ko- honderden klachten van mensen, last ondervinden van deze dieren, evenwicht in het bestand is ver- ird doordat dc natuurlijke vijan- uilen, sperwers, haviken en ijiedieven vrijwel zijn uitgestorven, endien worden de duiven door ander deel van de bevolking in j'jchcrming genomen en krijgen zij iel voedsel. re er l I leren .05 <alv( oer ioud( min Nucïi o Gr4 mZ 4 265 Z i Som Z S bod r var aantal van 15.000. Mede doordat de mensen de dieren regelmatig voede ren, concentreren de duiven zich op bepaalde plaatsen in de stad. Bij de omwonenden veroorzaken zij veel overlast. De GG en GD van Rotter dam waarschuwt voor de ziekten, die de duiven kunnen veroorzaken door de zogenaamde duivenmijten. De uit werpselen kunnen onder andere de papegaaieziekte en paratyphus ver oorzaken. In de aflopen twee a drie weken heeft de plantsoenendienst ruim 200 duiven gevangen. Op een bestand van 15.000 dat zich naar schatting tijdens de broedtijd kan verdubbelen, is dit niet veel. Er zullen nog vele gevan gen moeten worden. Rotterdam wacht dc uitslag van dc proef af, die men in Amsterdam neemt. Daar worden de duiven ge voerd met voedsel, dat de dieren tij delijk onvruchtbaar maakt. Slaagt de proef dan wordt de methode ook in Rotterdam toegepast. De Nederlandse vereniging tot bescherming van die ren staat achter het duivenvangen in Rotterdam. plantsoenendienst van Rotter- raadt de mensen daarom aan de n niet te voeren. De duiven vin hun voedsel zelf wel. Hierdoor It tevens een natuurlijke selectie lts. i^slajr zjjn mensen die vlak voor een actie lawaai gaan maken en op ■e wijze de dieren verjagen. De itsoenendienst kent enkele men- die per week soms veertig gulden iven voor voer. En dan niet het r dat de gemeente gebruikt, grove maar parkietenvoer. gemeente sorteert de gevangen ;n. Duiven met een ring gaan de postduivenbond. de andere een poelier die de dieren slacht, oe groot het duivenbestand in terdam is, valt moeilijk te schat- maar de gemeente noemt een EN HAAG In het midden van l-Holland is vrijdag een tijdelijk van kracht geworden tot ver van varkens en herkauwers. Te- geldt een 'verbod tot bijeenbren- van deze dieren op keuringen, toonstellingen e.d. en zyn de •kten in dit gebied voor dit vee :horst. D'e minister van landbouw visserij heeft uit voorzorg tegen id- en klauwzeerbesmetting tot maatregel besloten. 'd e grenslijnen van het gebied lo- langs Leiderdorp. Leidschendam bodegraven. Zij zijn zo getrokken alleen Gouda door het marktver- wordt getroffen. DIRKSLAND Alle artsen en tandartsen van Goeree en Overflakkee doen in een open brief een beroep op de gemeen teraad van Dirksland, een door deze raad genomen besluit op korte termijn te herroepen. Het gaat om het besluit, de fluoride ring van het drinkwater op het eiland voorlopig te beëin digen. De raad nam onlangs over deze zaak een motie aan met ze- tegen zes stemmen. De artsen en tandartsen verwijten de raad nu dat hij een voor de volks gezondheid zeer nadelig besluit heeft genomen. Mocht er geen herroeping volgen, dan stellen zij, aldus de brief, de raad geheel verantwoorde lijk voor de schadelijke gevolgen die de bevolking van Goeree en Over flakkee nodeloos zullen bedreigen. Met het besluit gaat men, zeggen de medici, in tegen de door hen ge geven adviezen; adviezen die una niem zijn gegeven. Van een correspondent UTRECHT De pillen die zondag avond op de Spinoza weg en omgeving in Utrecht werden gevonden, blijken sulfatabletten te zijn van de Amster damse Chininefabriek. Ze zijn echter al sinds 1966 niet meer door de ACF gemaakt. De politie vermoedt dan ook, dat ze zijn weggegooid omdat ze te oud waren geworden. Hoe de tabletten op straat terecht zijn gekomen is nog niet bekend. In ieder geval zijn ze niet door de fa briek „gedumpt". „Goede alternatieven voor de fluo ridering zijn er eigenlijk niet", ver meldt de brief. En „het heeft geen enkele schadelijke invloed, terwijl het zo nuttige effect op het gebit het allergrootst is". Meningen uit anti-fluoriderings- kringen noemt de brief geen des kundige meningen. Gewezen wordt o.a. op het rapport van de Gezond heidsraad en de nadrukkelijke aan beveling van de Wereld Gezondheids Organisatie. „Het is niet juist om beslissingen als deze te laten afhangen van veel gerucht makende kleinere groepe ringen, die trachten ten onrechte pa niek te zaaien, of van buiten de rea liteit staande opmerkingen van enke lingen", menen de medici. Van een verslaggever DEN HAAG Het kamerlid mr. K. A. Keuning (DS'70) heeft de minis ters van binnenlandse zaken en justi tie gevraagd om een onderzoek naar de juiste toedracht van de dood van een 57-jarige man in Bergen op Zoom. De man werd in de nacht van 16 op 17 januari naar het politiebu reau gebracht en ingesloten op het vermoeden dat hij onder invloed was van sterke drank. Bij onderzoek in een ziekenhuis werd een schedelba- sisfractuur geconstateerd. De heer Keuning wil weten of de betrokken politiefunctionarissen onzorgvuldig en in strijd met hun instructies hebben gehandeld en of de dood van het slachtoffer te wijten is aan dit optre den en dat dientengevolge kan wor den gesproken van dood door schuld. Geen vooruitgang hij overleg haven-cao DEN HAAG Tijdens de gisteren voortgezette besprekingen over de nieuwe cao voor de werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben de werkgevers meegedeeld geen verdere concessies te zullen doen dan de voorstellen die zaterdag in een gezamenlijke kadervergade ring van de drie havenvakbonden werden bekendgemaakt. Zoals bekend gaven de kaderleden in grote meerderheid te kennen niet ingenomen te zijn met het werkge verspakket. Maar de uiteindelijke be slissing daarover ligt bij de leden en de bonden gaan dan ook deze week met hen verder vergaderen. Verwacht wordt dat de leden de werkgevers- voorstellen zullen verwerpen, omdat aan een aantal verlangens ook in het secundaire vlak niet is vol daan. In afwachting daarvan is geen nieuwe datum voor verder cao-over leg vastgesteld. Foto-expositie over Feijenoord ROTTERDAM De acteurs en fervente Feijenoordsupporters Luc en Pieter Lutz zullen vanavond om 8 uur in de kunstzaal Zuid aan het Zuidplein een foto-expositie openen, die geheel gewijd is aan de voetbal vereniging Feijenoord. De fotografen, wier werk wordt ge toond zijn Herbert Behrens, Robert Collette, Ton den Haan, Robert Lan- tos, Ed Leyten en Peter Molkenttoer. Enkelen van hen zijn met een ge specialiseerde selectie vertegenwoor digd. Zo toont Herbert Behrens een serie foto's van Coen Moulijn, con centreerde Ed Leyten zich vooral op het randgeburen en het legioen en toont Ton den Haan zijn reportage van de cupfinale in Milaan. KINDERDIJK Op vrijdag 28 ja nuari zal bij IHC Smit NV te Kinder dijk de grindsleepzuiger „Deepstone" te water gelaten worden. Het schip, dat 107 meter lang en 20 meter breed is, is bestemd voor de grindwinning op zee. waar het grind tot op een diepte van 36 meter kan worden op gezogen. ROTTERDAM De leden van het AVOB, Algemeen Ver bond Ondernemers Bouwnijver heid (de al weer enige tijd ge leden gefuseerde toenmalige Christelijke en Rooms-Katholie- ke ondernemersbonden in de bouw), voelen wel voor een nieuw op te richten algemeen verbond bouwbedrijf, dat de plaats moet gaan innemen van de huidige overkoepelende stich ting raad bestuur bouwbedrijf, maar wil niet dat het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnij verheid zal verdwijnen. Op een maandagmiddag in Rotter dam gehouden algemene vergadering stelden de aanwezige leden zich una niem achter een voorstel van het hoofdbestuur, waarin onvoorwaarde lijk wordt vastgehouden aan het voortbestaan van hun huidige organi satie. Zij willen wel een overkoepe lende organisatie, maar dan moet het Algemeen Verbond daarin als lid- vereniging worden opgenomen. Het hoofdbestuur is tot dit voorstel gekomen in overleg en in overeen stemming met de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland (NAPB), welke vereniging het op haar in de cember gehouden vergadering ook niet eens kon worden over de con cept-statuten voor de nieuwe organi satie. De algemene vergadering heeft het verbondsbestuur maandagmiddag dan ook verzocht onderhandelingen met de gesprekspartners te openen om tot wijziging van de ontwerp-statuten van het algemeen verbond bouwbe drijf te komen, waardoor het AVOB kan blijven voortbestaan. Volgens de ontwerp-statuten zou het Algemeen Verbond Bouwbedrijf worden opge richt door de Nederlandse Aanne- mersbond en Patroons verbond voor de bouwbedrijven in Nederland, het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid en nog zeven andere organisaties. Op de maandag gehouden vergade ring van het AVOB lag een voorstel ter tafel het bestuur te machtigen mee te werken aan de oprichting van de nieuwe organisatie op grond van de ontwerpstatuten, maar dit werd gezien de ontvangen reactie van de afdelingen door de aanvaarde voor stellen vervangen. Het lag volgens de reeds gevoerde besprekingen in de bedoeling, dat het AVOB en de N.A.P B. zouden opgaan in de nieuwe organisatie. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het uitgebreide Delftse recreatieplan bij Rijksweg 13 Dc Delftse Hout wordt op dit moment door de aanleg van 12 km autoweg, ruim 23 km fietspad, 45 km voetpad en 17.5 km ruiterpad ontsloten. De bevolking van Delft, Nootdorp en Pijnacker zal dit gebied straks ge makkelijk kunnen bereiken. Er zullen in het gebied dat dit jaar reeds de eerste dagtoeristen op bezoek krijgt parkeerplaatsen voor negenduizend auto's worden aangelegd. Een van de trekpleisters is de Grote Plas die nog net bovenaan de foto te zien is. Men zal hier straks ongedwongen kunnen roeien, zich met waterfietsen kunnen vermaken en kunnen vissen. In De Delftse Hout wordt de ver houding water-land ongeveer 1:3. Links op de foto de schilderachtige Tweemolentjesvaart. AMSTERDAM. 24 Jan. Contante prijzen: Londen 8.28%—8.28!'#, New York 3.19H—3.1911, Montreal 3.17%— 3.18%. Parijs 61.97—62.02, Brussel 7.24%—'7.24%. Frankfort 99.49%— 99.54%, Stockholm 66.54—66.59. Zu rich 82.56%—82.61%, Milaan 54.23%— 54.28%, Kopenhagen 45.6615.71. Oslo 47.81—47.86, Wenen 13.71 13.72%. Lissabon niet genoteerd, Madrid 4.75 —4.50. AMSTERDAM De situatie op de oliemarkt is zodanig ver anderd, dat een overvraag is om geslagen in een overaanbod. Onze grote raffinaderij in Rot terdam bijv., waarvan de ver werkingscapaciteit 16 min. ton bedraagt, werkt thans slechts op 80 van de capaciteit. In 1971 werkten we nog het hele jaar op volle capaciteit. Aldus drs. J. A. Baart, president-direc teur van Esso Nederland. In een interview met Het Finan- cieele Dagblad zei de heer Baart te voorzien, dat er gedurende geheel 1972 een overaanbod van ruwe olie, in het bijzonder van zware stookolie en huisbrandolie zal bestaan. Dit heeft een drukkend effect op de prij zen, zodat de prijsstijging van ruwe olie (door de OPEC-overeenkomst) niet kan doorwerken in de prij.y.en van de Esso-produkten. Drs. Baart constateerde, dat het marktbeeld medio 1971 vrij plotseling verstoord was en dat toen ineens geen sprake meer was van een tekort aan raffinagecapaciteit. „In de maan de juli tot en met september 1971 werd duidelijk, dat de marktprogno- ses en daarmee gepaard gaande de investeringsbeslissingen moesten wor den herzien in ongunstige zin." Er zal volgens de heer Baart, een vertraging gaan optreden bij dc in vesteringen van Esso. Voor Nederland werkt Esso de onderhanden investe ringsprojecten af en nieuwe projecten IUDA - KRIMPENERWAARD gevolg van het uitbreken van ld- en klauwzeer bij varkens in en een aantal plaatsen in de ïpenerwaard, zijn de gehele ïpenerwaard en Gouda met inbe- van Reeuwijk tot besmette ge in verklaard. De Goudse vee- is gesloten. Voor het gehele ge- is een vervoersverbod van kracht, ïiddels mobiliseert de Gezond- lienst voor Dieren in Gouda alle iten om zo snel mogelijk met in- van alle varkens de schat- lopen uiteen van 20 tot 40.000 eens te beginnen. Indien er na itste enting, die voor de betrok- veehouders kosteloos geschiedt, len veertien dagen geen nieuwe ;tting optreedt, worden alle re- :ties opgeheven. besmetting in Gouda en de ïpenerwaard is de eerste op schaal in Zuid-Holland. Eind ;e maand werd voor het eerst ld- en klauwzeer gemeld in Hille- Sberg, vorige week brak de ziekte in Zevenhuizen dat eveneens tot iet gebied is verklaard. staan de eerste twee of drie jaar niet op het programma. Nieuwe verplich tingen zal Esso Nederland niet aan gaan, maar wel zullen belangrijke in vesteringen plaatsvinden als, gevolg van milieu-eisen. Drs. Baart voorziet, dat de slappe periode in de olie ongeveer vijf jaar zal duren. In die vijf jaar zal het algemene energieverbruik aanzienlijk langzamer groeien dan het gemiddel de van 8 pet. in de afgelopen tien jaar. In de komende tien jaar zal de groei gemiddeld maar 4 pet. per jaar zijn: in de eerste vijf jaar minder, daarna wat meer. Gouda 700 jaar stad GOUDA De Goudse Juniorkamer ,zal zich bij de viering van „Gouda 700 jaar stad" vooral bezig houden met het organiseren van aktiviteiten voor bejaarden en buitenlandse arbeiders. Voor bejaarden staan er onder meer op het programma: een feest - df.g, een visconcours, kaartwedstrij- den, een hobby-tentoonstelling en wellicht een tv-programma zoals „Breng eens een zonnetje". Voor de buitenlandse werknemers denkt de Juniorkamer aan een filmavond en een speciale Arabische avond. Het wereldkampioenschap pijpro ken, dat op 22 augustus in het kader van „Gouda 700 jaar stad" wordt ge houden, wordt georganiseerd door Theodoras Niemeijer N.V.. 't Is de bedoeling er een internationaal ka rakter aan te geven en er een jaarlijks terugkerend evenement van te ma ker. WERKENDAM Liefheb bers van alles wat met de Bies- bosch te maken heeft kunnen van 11 tot en met 19 februari hun hart meer dan ophalen: het Streekhistorisch Genootschap „De Biesbosch" organiseert dan in Werkendam een grote over zichtstentoonstelling met als motto „550 jaar Biesbosch". Iet wat verlaat haakt het genoot schap hiermee in op het feit dat 550 jaar geleden, op 19 novem ber 1421, de Sint Elisabethsvloed de eerste aanzet gaf voor het ontstaan van de Biesbosch. Dc expositie krijgt in feite het ka rakter van een „in memoriam", want van dc Biesbosch zoals die was, Is sinds kort niet bijster veel meer over. Na het wegvallen van de getyden- stroming immers door de sluiting van dc Haringvlietdam en door de inrich ting van spaarbekkens is er al heel wat veranderd in de Biesbosch, al was het alleen maar de riet- en griendcultuur. Om de Biesbosch niet zomaar zon der meer in het vergeetboek te laten verdwijnen is op 25 juni het Streek historisch Genootschap „De Bies bosch" in het leven geroepen: een kleine vereniging van hartstochtelijke Biesbosch-liefhetfoers en -kenners, die hun interesse voornamelijk bun delen op de historie en de landschap pelijke waarde van de Biesbosch. Veel aandacht besteedt het genoot schap daarom aan een aantal voor de Biesbosch typerende ambachten als de visserij, de biezen- en rietcultuur en -verwerking en de griendencul- tuur met de verwerking van maar liefst meer dan veertig soorten houf die daarbij werden en voor een deel nu nog worden geproduceerd. Inventariseren Het voornaamste doel van het ge nootschap is echter wel het inventari seren en verzamelen van gegevens over de Biesbosch in de vorm van oude kaarten, foto's, artikelen, rap porten en boeken, terwijl daarnaast natuurlijk veel belangstelling wordt getoond voor de vele soorten gereed- Schap die door de vissers en door de biezen-, riet- en griendwerkers wer den gebruikt en voor de omstandig heden waarin deze mensen moesten werken. Een groot deel van de leden van het genootschap is dan ook in de loop der jaren in het bezit gekken van een groot aantal voorwerpen en boe ken die op het hele leven in de Bies bosch betrekking hebben. Men zoekt nu naarstig naar een goede manier om al deze unieke documenten en voorwerpen niet alleen maar bin nenskamers te houden. Gedacht wordt zelfs aan de mogelijkheid om te komen tot de inrichting van een permanent Biesbosch-museum. Biesbosch-tentoonstellingen zijn er al eerder geweest in Dordrecht en in Geertruidcnberg, maar dat is al een aantal jaren geleden. Het Genoot schap vindt de combinatie van 550-ja rige herdenking, de grote veranderin gen die zich hebben voltrokken, de inrichting van spaarbekkens, de toe komstplannen die worden gemaakt en het feit dat er nu nog veel en goed materiaal over het gebied kan wor den verzameld, reden genoeg om nu dan eindelijk eens een grote over zichtstentoonstelling in te richten. De tentoonstelling in het dorpshuls te Werkendam, financieel mogelijk gemaakt door bijdragen van gemeen ten en bedrijven die op enigerlei wij ze met de Biesbosch verbonden zijn, omvat onder meer oudheidkundige vondsten uit prehistorie, Romeinse tijd en Middeleeuwen, reproduktles van prenten over de Sint Elisa bethsvloed, materiaal over de elkaar opvolgende fasen van de ontwikke ling van de Biesbosch, een nabootsing van het interieur van een griendkeet, een natuurdiorama, en een schilde rijengalerij waar de bekendste Bies- bosch-schilders als Noltee. Wijnhoven en Van Heek vertegenwoordigd zijn. WADDINXVEEN Dinsdag 1 fe bruari zal in een bijeenkomst om 9.30 uur in de raadzaal van het gemeente huis de recreatieraad „Bospark" wor den geïnstalleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5