TUDENTEN ZETTEN ADAT ONDER DRUK Anti-lawaaimuur van KLM op Schiphol Sowjetunie erkent staat Bangladesj Israëlische toestellen dringen Syrië binnen it Ltr E" iEGROTINGSTEKORT NIXONS MEDICIJN Onderzoek naar automobilisten die slecht zien getikt?.. Hei Kwartet Kennedy wil eind aan ondergrondse kernproeven Sjeik van Sjarjah doodgeschoten (RITA) ieuwe Leidse Courant iDinsdag 25 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstfaat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19,00 uur. TEL AYIV, CAIRO (AP, AFP, Reuter, UPI) Israëlische gevechtsvliegtuigen zijn gisteren 10 km diep Syrië binnengevlogen en hebben een aanval gedaan op een basis van Arabische guer illa's bij Deraa in het zuiden van Syrië. In Cairo beeft de politie duizenden studenten uiteen jejaagd, die demonstreerden voor onmiddellijke hervatting van de oorlog tegen Israël en tegen bet >eleid van president Sadat jegens de Verenigde Staten. vorige week overleden Deense toning Frederik IX is gisteren bijge- t in de Domkerk van Roskilde. Het ichaam van de vorst werd uit het )aleis Christianborg vervoerd naar station van Kopenhagen op een ffuit, die getrokken werd door 48 manschappen van de Deense marine. r trein ging de kist naar Roskilde, jaar in de 800 jaar oude kathedraal leeds 36 Deense vorsten begraven lig- De begrafenistrein werd getrok- a door tioee uit musea gehaalde lo kmotieven. Koning Frederik had tij- Tieiis zijn leven grote belangstelling noor alles wat met spoorwegen te maken heeft. \<N®0V t<°?dP,eren 9e $jes«s van onverbeh Sjnanachap. Ovcrboter///Ar bokmo- 'Vk ARAMARIBO Gouverneur dr. J. Ferrier van Suriname heeft gis- iren dr. R. M. Nanan Panday be- als minister van landbouw, vee- flt en visserij. Die heer'Nanan Panday volgt in de- functie ir. R. Shankar op, die eind jorig jaar benoemd werd tot direc- van de Stichting machinale indbouw in het Surinaamse Wage- NEW DELHI (Reuter. UPI, AP) De Sowjet-Unie heeft formeel Bang ladesj erkend. Dit meldt de Press Trust of India uit Dacca, de hoofd stad van de onlangs van Pakistan af gescheiden staat. Tevoren was bericht, dat het Kremlin de vice-president van Pakis tan, Noeroel Amin, had uitgenodigd naar Moskou te komen voor bespre kingen. Onlangs deden geruchten de ronde, dat president Zoelfikar Ali Bhoetto behalve Peking ook Moskou zou bedoeken. Pakistan heeft intussenook de di plomatieke betrekkingen met Joego slavië verbroken. Bhoetto zei ter ver klaring van deze stap, dat Joegoslavië een haastig besluit had genomen en geen acht had geslagen op zijn ver zoek, Bangladesj niet te erkennen, voordat een laatste gesprek tussen hem en premier Moedjiboer Rachman zou zijn gevoerd. Het Russische partijblad Prawda neeft zich ongerust getoond over de toekomst van Bangladesj. In een arti kel van een „bijzondere correspon dent" wordt de leider van de commu nisten in de nieuwe staat, Moni Singh, geciteerd. Dqze heeft gezegd, dat het voor naamste doel van de Awami Liga van premier Moedjiboer is, een democra tische staat te vormen, die tegemoet komt aan de wensen van het volk. Volgens Singh zal de toekomst nog moeten leren, of deze wens verwezen lijkt is. Uit Dacca 'wordt gemeld, dat een grote groep guerrilla's onder leiding van „brigade-generaal" Abdoel Kader Siddiqui in aanwezigheid van pre mier Moedjiboer begonnen is, de wa pens neer te leggen. De plechtigheid was georganiseerd om te tonen, dat de regering van Bangladesj nu ook buiten de steden zeggenschap heeft. President Bhoetto van Pakistan, reisde gisteren via Teheran (waar hij op het vliegveld besprekingen voerde met de Sjah) naar Ankara. Daar zal hij twee dagen met de Turkse leiders confereren. Voor het eerst sinds anderhalf jaar heeft Israël een militaire actie on dernomen tegen guerrilla's in Syrië. Een formatie Israëlische vliegtuigen vloog naar Deraa, dat vlak bij de Jordaanse grens ligt. Een tentenkamp waar volgens Israëlische schattingen 12.000 guerrillastrijders geconcen treerd zijn, werd een kwartier lang bestookt met bommen en raketten. Volgens het Syrische opperbevel zou er slechts één Arabische guerrilla strijder zijn gedood. Ook zou weinig schade zijn aangericht. De laatste weken hadden de Pales- tijnen hun aanvallen vanuit Syrië op Israëlische doelen verhevigd. Zo zou een paar dagen geleden een jonge Israëli onthoofd zijn en zijn hoofd door de daders meegenomen. Enkele uren voor de luchtaanval heeft de Israëlische radio gewaar schuwd dat voortdurende acties van uit Syrië in de bezette Hoogten van Golan niet toegelaten zouden worden. Met traangasgranaten en de wa penstok is de Egyptische politie gis teren opgetreden tegen duizenden studenten, die de laatste dagen fel hebben geprotesteerd in Cairo. Er zouden ongeveer duizend studenten zijn gearresteerd. De gevechten tus sen de politie en de studenten worden de ernstigste ongeregeldheden ge noemd sedert de rellen in Cairo van januari en november 1968. Toen werd betoogd tegen de in juni 1967 verlo ren oorlog met Israël. De onlusten begonnen kort na middernacht toen de politie de uni versiteit van Cairo omsingelde. Daar hielden honderden studenten een zit- staking tegen de regering. Ook de universiteit van Ein Shams werd af gesloten. Bij het aanbreken van de dag ging de politie met traangas over tot de aanval op drie- tot vierduizend opgewonden studenten die zich voor de twee universiteiten hadden ver zameld. De politie werd bekogeld met stenen en niet ontplofte traangas granaten. In de loop van de ochtend trokken de studenten naar het Tah- rirplein (het plein van de bevrijding) in het centrum van Cairo. Daar be gonnen naar schatting 12.000 studen ten opnieuw een zitstaking. Bij het marmeren monument op het plein, dat na de revolutie van 1952 werd op gericht (die Faroek verjoeg en later Nasser aan de macht bracht) hielden de studenten redevoeringen. Het was de zesde dag dat de Egyp tische studenten kracht bijzetten aan hun grieven tegen president Sadat. De studenten eisen van Sadat dat hij naar hun campus komt om een aan tal vragen over de politiek van de regering te beantwoorden. President Sadat heeft studentenleiders en ver tegenwoordigers van andere groepe ringen al uitgenodigd vandaag een conferentie bij te wonen. Hij zal daar een toelichting geven op zijn strate gie jegens Israël en uitleggen waar om de oorlog tegen dat land is uit gesteld. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! II Ik geef op als nieuwe abonnee^ Naam: 8WASHINGTON (AP. UPI, Reuter) President Nixon heeft het Amerikaan- Congres een recordbegroting voorgelegd en onthuld, dat in het lopende be- otingsjaar een groter tekort zal ontstaan dan sedert de tweede wereldoorlog voorgekomen, nl. 38,8 miljard dollar (ruim 126 miljard gulden). Voor het mende jaar wordt een tekort van 25,5 miljard dollar verwacht. Nixon vindt n begrotingstekort in deze tyd een noodzakelijk medicijn: „We nemen het in adat we er behoefte aan hebben, niet omdat we het lekker vinden", aldus de esidcnt. Bijzonderheden over dc begroting vindt men elders in dit blad. Plaots: betaling per kwartaal □maand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. mop postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden SCHIPHOL De KLM bouwt op dit ogenblik een tien meter lioge „geluidsmuur" op Schiphol-oost. Deze moet dienen om althans een fractie van de geluidsoverlast weg te nemen, WASHINGTON (Reuter) Senator Edward Kennedy heeft maandag bij de senaat een ontwerp-resolutie inge diend, waarin op president Nixon een beroep wordt gedaan, onmiddellijk al le ondergrondse kernproeven te sta ken en onderhandelingen met de Rus sen te openen om bij verdrag tot een algemeen verbod van deze proeven te komen. Kernproeven in de atmosfeer zijn al bij verdrag verboden. Uitbreiding van dit verbod tot ondergrondse proe ven acht Kennedy van groot belang om te voorkomen, dat landen in Azië en het Midden-Oosten zelf kernwa pens gaan vervaardigen. Hij pleit er voor, dat Nixon onver wijld alle kernproeven opschort, zo lang als ook de Sowjet-Unie geen proeven neemt. Gespreksgroep van AR-gezinden opgericht AMSTELVEEN Als gevolg van de in september '70 gevoerde actie „ARP Quo vadis?" is de „gespreks groep van AR-gczinden" opgericht voor hen „die een wezenlijk christe lijke politiek voorstaan". Doelstellin gen van de gespreksgroep zijn: stre ven naar bundeling van allen die het voeren van een christelijke politiek willen bevorderen; bezinning omtrent de oorzaken van allerlei verschuivin gen die het voeren van een christelij ke politiek bedreigen; tegenwicht bie den aan de neiging binnen de AR tot toegeven aan linkse (radicaliserende) stromingen en bevorderen van con tacten met en mogelijke concentratie van alle gelijkgezinden in de chris telijke politieke partijen. waardoor sinds enige tijd bewo ners van huizen aan de Ring vaart geterroriseerd worden. De huizen grenzen vrijwel onmid dellijk aan het platform waar de KLM de grote Boeing-747 vliegtui gen laat proefdraaien. Tengevolge daarvan is het wonen en spreken in de huizen schier onmogelijk gewor den. De KLM voorspelt dat door de muur het geluid met tien decibel verminderd zal worden. Bovendien zullen de huizen aangepast worden door ze zoveel mogelijk geluiddicht te maken en die voorziening zou ook nog eens de overlast met tien deci bel kunnen verminderen. Proefdraaicndc jumbo's produce ren een geluid dat de honderd decibel overschrijdt, zodat er altijd nog ruim tachtig decibel geluid overblijft, onge veer een sterkte die gelijk is aan het geluid van een overvliegend vliegtuig SJARJAH De sjeik van het emiraat Sjarjah, een staatje aan de Perzische Golf, Chaled Mo hammed Kassimi, is in zijn pa leis doodgeschoten. Gisteravond werd bekend, dat be doeïenen het paleis van de sjeik wa ren binnengedrongen en dat de heer ser van het oliestaatje en zijn fami lie als gijzelaars werden vastgehou den. De opstandelingen stonden onder leiding van de neef van de sjeik,, de voormalige heerser Saqr bin Sultan al Kassimi, die in juni 1965 was af gezet. De opstandelingen werden aange vallen door politie-eenheden onder leiding van de broer van de sjeik, Saqr ben Mohammed, die het paleis omsingelden en het vuur openden. Tijdens de nacht van gisteren op vandaag werden versterkingen aan gevoerd, waaronder pantserwagens uit het naburige staatje Aboe Dhabi. Toen de opstandelingen zich had den overgegeven werden de sjeik en vier anderen dood aangetroffen in het paleis. Na de overgave werden de vluchtelingen weggebracht. Over hun lot is nog niets bekend. boven het Amsterdamse bos of Am- stelveen-noord. De KLM heeft onder druk van protesten van de bewoners aan de rand van de luchthaven de kostbare muur moeten bouwen. Bovendien heeft de gemeente Haarlemmermeer vorig voorjaar op grond van de Hin derwet bevolen dat het proefdraaien van vliegtuigmotoren moest worden gestaakt. De KLM is tegen dit gebod in beroep gegaan bij de Raad van State. Dat beroep diende in november vo rig jaar. De Kroon heeft nog geen uitspraak gedaan. Als de Kroon het beroep van de KLM ongegrond verklaart, zal de gemeente Haarlemmermeer strenge regels uitvaardigen. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van de gemeente Haarlemmermeer voorspelde dat de maatregel ondermeer zal inhouden dat het proefdraaien en uittesten van vliegtuigmotoren slechts op flinke af stand van de woonbebouwing zal mo gen geschieden. Blijkens deze uitla tingen zal Haarlemmermeer dan ook geen genoegen nemen met de bouw van het betonnen scherm om het platform, maar zal de gemeente ri goureuzere maatregelen eisen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een speciale, door minister Stuyt (volksgezondheid) in te stellen werkgroep gaat de relatie onderzoeken tussen het aantal automobilis ten met minder goede ogen en het aantal verkeersongelukken. Minister Drees (Verkeer) antwoordt dit op vragen van het Kamerlid Baruch (DS'70). Minister Drees is niet bereid nu al maatregelen te nemen tegen auto mobilisten met minder goede ogen. De heer Baruch had daarom gevraagd op grond van de resultaten van een landelijk onderzoek gezichtsvermogen rij bewijshouders dat de stichting „Oog en Bril" in 1971 hield. Volgens minister Drees is uit dit onderzoek het verband tussen gezichts vermogen en aantal ongelukken niet vast komen te staan. „Uit wetenschappe lijke onderzoekingen is", aldus minister Drees, „wel gebleken, dat bij manne lijke bestuurders een meer dan toevallige samenhang bestaat tussen het ver mogen om details van bewegende objecten te zien (dynamische gezichts sterkte) en het aantal ongevallen. In het landelijke onderzoek is deze dyna mische gezichtsscherpte echter niet aan de orde geweest", aldus dr. Drees. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) zal van de nieuwe werkgroep deel uitmaken. Een leugen is als een sneeuw bal: hoe langer men ze voortrolt, hoe groter zij wordt. MAARTEN LUTHER Heus, tante, ik blijf trek houden in uw hutspot, ik knabbel alleen maar op wat cornuco's. DE BILT Een actief front dat gisteren in het gehele land regen veroorzaakte verplaatst zich verder oostwaarts, waardoor de vorstgrens tijdelijk tot in Duitsland wordt teruggedrongen. Achter het front trekt een ring van hoge druk over de Britse eilanden vaar het oosten. Deze wordt echter gevolgd door nieu we fronten die morgen het weer in ons land gaan bepalen. De wind zal opnieuw gaan toenemen terwijl de neerslagkansen toene men. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), stabiel. Zon en maan 26 januari: zon op 8.30, onder 17.15; maan op 12.40. onder 5.38; 30 jan. VM Hoog water Hoog water, 26 januari: Rotter dam le getij 0.04, 2e getij 12.34; Scheveningen 11.13.—; Vlissingen 10.05—22.47; Haringvliet aan de Zeezijde 11.32.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1