Winnend stukoffer in partij tegen Ljubojevi Geen afgang voor Noren Bugdahl en Kemper aan de leiding in zesdaagse Aanlooproute zonder grote moeilijkheden Willem van Hanegem niet onder indruk van Benfica Hockeyelftal wint ook van Kenia Rallye van Monte Carlo nog licht Peter Post over een paar maanden weer op de fiets Pfrommer: „Harm maakte een fout" door WIM HUISMAN ROTTERDAM „Een zesdaagse moet je zien als een menge ling van sport en amusement", verklaarde Charles Ruys de afge lopen nacht, nadat Gerben Karstens en Willy de Bosscher tijdens de finale van de afvalrace (zie voor een verslag daarvan elders in de krant, red) in tegengestelde richting reden. Dit tot grote hilari teit van de ruipi 2000 kijkers. „De tijd dat de renners 24 uur per dag in de baan vertoefden keert niet meer terug", ald\'s Ruys. „De toe schouwers wille.i de renners niet meer alleen zien pioegkoersen, zoals vroeger het geval vas. De mensen willen nu snelheid zien. Daarom ken nen we nu in de zesdaagsen verschil lende onderdelen, zoals afvalrace, derny-ritten en sprintjes. En die wa ren er vroeger niet. We moeten nooit vergeten, dat het publiek voorname lijk komt om zich te amuseren". De bezoekers in Ahoy' amuseerden zich gisteravond inderdaad. Niet al leen aan de grandioze show, die De Bosscher en Karstens opvoerden. Maar ook aan de derny-koers, waarin de uitblinkende Theo Verschueren de laatste dagen de tegenstand moet ontberen van eeuwige rivaal Peter Post, hetgeen het er voor de Belg niet gemakkelijker op maakt. Rijdt Verschueren direct na de start op volle snelheid, dan wordt het zelfs een saaie koers. Dus wat doet hij? Hij laat eerst z'n tegenstanders uitdollen en slaat dan in de slotfase onweerstaanbaar toe, zoals gister avond, toen hij op de finish nog juist Graeme Gilmore en Dieter Kemper te slim af Was. Maar dit „grapje" mislukt ook wel eens, want enkele dagen geleden verkeek Verschueren zich op Leo Duyndam en daarvoor op Dieter Kemper. Ploegkoers In de ploegkoers verspeelden Leo Duyndam en René Pijnen hun lei derspositie in het algemeen klasse ment aan Klaus Bugdahl-Dieter Kemper, die nu met één ronde voor sprong de eerste plaats bezetten. Ger ben Karstens met Wilfried Peffgen reed in deze ploegkoers het baan record van Duyndam-Pijnen aan dig gelen en bracht dit op 52,590 kilome ter per uur. Naast show wordt er dus wel (goede) sport voorgeschoteld tij dens een zesdaagse Bij de amateurs wist geen der kop pels zich af te scheiden van de ande re formaties. Vanavond, als de laatste rit van de toekomstzesdaagse op het programma staat, zal de beslissing moeten vallen. Klaas Balk en Roy Schuiten (wonnen gisteravond) wor den ondanks hun kleine puntenach- terstand op de Belgen Daelemans en Wezemael als favoriete koppel voor de eindzege aangeduid. De stand bij de amateurs luidt: 1 Dae- lemans-Wezemael. 2 Balk-Sehuiten, 3 Tho mas-Bennett, 4 Bal-Zeebroeck, 5 Van Tol- Venlx, 6 Breur-Van der Leist, 7 op 1 ron de: Knetemann-Fens. 8 Priem-Blok, 9 Mo- ret-Perfors, 10 Stander-Van Bossem, 11 op 2 ronden: Grootzwagers-Nieuwenhyls. Bij de profs was de stand vanmorgen bij de neutralisatie: 1 Bugdahl-Kemper, 2 op 1 ronde: Duyndam-Pijnen, 3 Gilmore-A. van Lancker, 4 Verschueren-Pfenninger, 5 op 2 ronden: Karstens-Peffgen, 6 op 5 ronden: Loevesijn-Stam, 7 op 9 ronden: De Wit- Jansen, 8 op 10 ronden: Bravenboer- Seeuws, 9 op 19 ronden: De Bosscher-R. van Lancker, 10 op 24 ronden: Hill-Mount- ford, 11 op 25 ronden: Van der Lans-Van Leeuwen, 12 op 29 ronden: Vianen-Van Midden. Vanavond is in Ahoy' de „Liefda digheidsnacht", waarbij vele promi nenten uit de sport en van de radio en TV aanwezig zijn. Zo zullen o.a. Rudi Lubbers, Jan Lubbers, Bas van Duivenbode, Fred Oster, Willem Duys, Bertie Nikkelen Kuiper, Ben Cramer, Frits Flinkevléugel (DWS) en de wethouders Polak en Van der Pols op de fiets klimmen. NAIROBI Nederland heeft in Nairobi de officiële interlandwed strijd tegen Kenia gewonnen met 10, dezelfde cijfers als waarmee .za terdag Oeganda werd verslagen. Van de vijf wedstrijden die Nederland in de geschiedenis tegen Kenia heeft ge speeld zijn er nu drie verloren ge gaan en twee gewonnen. Kenia ein digde bij het toernooi om de wereld beker in Barcelona (september 1971) als vierde. Er waren honderden Nederlandse supporters naar het City Park Sta dium van Nairobi gekomen om het nationale team tegen Kenia aan het werk te zien. De Nederlandse ploeg maakte een uitstekende indruk en was bij vlagen superieur aan zijn te genstander. De ongewone omstandigheden speelden Nederland weliswaar par ten, maar de goede conditie en de inzet van het elftal vergoedden veel. Coach Ab van Grimbergen had het gewaagd een experimentele middenli nie op te stellen (Frans Spits, Bolhuis en Dijkerman), om Jeroen Zweerts wat rust te gunnen. Dijkerman had tegen Oeganda zijn debuut in het na tionale elftal gemaakt. Het doelpunt dat Nederland de door vriend en vijand als verdiend gekwalificeerde overwinning bracht, viel pas zeven minuten voor het eind signaal. Toen kreeg Nederland zijn tweede strafcorner toegewezen. De bal werd goed gestopt door Dijker man en vervolgens hard ingeschoten door Nico Spits. De Keniase doelman Daigit stopte het schot, maar kon niet voorkomen dat de toelopende Kick Thole met een hard en hoog schot scoorde. (Van onze sportredactie) MONTE CARLO Toen gistermiddag de finishcontrole in Mo naco werd gesloten, hadden zich 219 van de 264 gestarte équipes in de 41ste Rallye van Monte Carlo gemeld. Tot de 45 uitvallers behoor den geen favorieten. Slechts één fabriekswagen moest de strijd sta ken. Het de Ford Escort van de Fransman Jean-Frangois Piot. TIEVE boel IZ+4S 17 of II 40+5°/ Van onze verslaggever ROTTERDAM, 25 jan. Wim van Hanegem is en blijft een van Nederlands kleurrijkste voetballers, in en buiten het veld. Voor menige topvoetballer zou het een eer zijn als niet- aanvoerder te worden uitver koren de komende tegenstander in het Europees bekertoernooi aan het werk te zien. Normaal gesproken gaat de trainer of de assistent-trainer een ploeg be kijken, die hij in het kader van de Europa Cup tegenover zich zal krijgen. Feyenoord, dat op 8 en 22 maart Benfica in de kwartfinales van het belang rijkste Europese bekertoernooi ontmoet, deed het anders. Het vaardigde niet alleen de trainer (Ernst Happel) en de manager (Guus Brox), maar ook een be stuurslid, Gerard Kerkum, een aanvperder (Rinus Israël) en een niet-aanvoerder (Van Ha negem) naar Lissabon af. Met de aanwezigheid van dit vijftal, zo was de redenatie, zou Ben fica niet langer geheimen heb ben. Van Hanegem zélf vond het, inte gendeel, maar verspilde tijd en moeite, die reis naar Portugal. Wil lem was veel liever thuis gebleven, in zijn huisje in Hendrik Ido Am bacht, met Truus, zijn vrouw, en de twee kinderen, lekker naar de TV kijken, hoe Ard Schenk Europees kampioen werd. Maar, waarschijn lijk om psychologische redenen, de leiding van Feyenoord vond het een absolute voorwaarde dat De Krom me meeging. Desnoods tegen zijn zin, zoals nu het geval was. Willem moest mee. Om hem straks op te peppen? Van Hanegem zelf: „Onzin. Elke voetballer speelt honderd of tweehonderd procent beter als die voor de Europa Cup speelt. Dat is geen kwestie van onderschatten. On derschatten is er niet bij als het om de Europa Cup gaat. Weet je wat het is: ik zie een wedstrijd heel an ders dan een trainer, bestuurslid of een journalist. Ik let op de gekke :rj /s.» rp 7. i Ben 9 zek,. twee t" .4+21! m7 dingen, weet je niet? In Mexico bij voorbeeld, toen is er over al die uit blinkers gepraat en geschreven. Maar ik was gek van die rechtsbui ten van Uruguay, Luis Cubilla, die ook voor Nacional speelt. Die deed van die rare, onverwachte dingen, die je van niemand anders ziet. Kijk, dat vind ik nou een klasse voetballer. Voor een trainer ligt dat natuurlijk weer anders." Van Hanegem, samen met het viertal in het sjieke Ritz Hotel loge rend, had toch al de pest in, omdat hij pas vrijdagmiddag hoorde, dat de competitie-wedstrijd bij DWS niet zou doorgaan: „Ik heb drie weken stilgestaan. Alleen maar getraind. Dan wil je graag voetballen. Ik stond op scherp. Dan hoor je op 't laatst, dat die wedstrijd niet door gaat. Dat was een afknapper. We hadden allemaal de pest in. Vrij dagmiddag op de training was het een 'en al narigheid onderling. Lo gisch." Niettemin is voètbalkenner Van Hanegem wijzer geworden van Ben fica, zoals het in de thuiswedstrijd tegen FC Porto met 10 won. Van Hanegem is namelijk niet kapot van Benfica, hoewel hij beseft, dat hij dat misschien „politiek" gezien beter niet had kunnen zeggen: „Er zijn twee dingen opgevallen. In de eei plaats heeft doelman Henrique wedstrijd voor Benfica gered, to Porto in de laatste minuten gi aanvallen. Nadat het enige doelpu gevallen was, viel Porto aan. bleek, dat de verdediging van ca helemaal niet zo bijzonder w Zonder die Henrique was het gelijk geworden. En in de plaats vond ik Benfica tactisch ouderwets spelen. Veel lopen met bal, veel pingelen. Geen gebruik ken van de ruimten in het veld. linksbuiten bijvoorbeeld, Waman no, trok steeds naar binnen. Daardo kwam er een stuk ruimte vrij, da kan je van dromen Maar die link back, Artur, maakte er geen gebn van. Soms betrapte ik me erop, als het ware voor te zeggen. Zo v „Ga nou, man...". Ik geloof dat minste clubs in onze Eredivisie ti tisch moderner spelen dan dit Ben ca of Porto, 's Morgens heb ik studentenploeg aan het werk gezie Academica. Daar zat wat lijn Maar niet in Benfica. Ik heb n kunnen ontdekken, wat nou preci het werk van die trainer, Hagan, weest is." 1/3.50+ jNDEl IK-, F 15+21 '4.80 Nu trof Feyenoords kwintet l niet, dat Benfica met een aan blessures worstelde; linksbuiten 1 tor Batista en Eusebio zijn tijde de jongste tournee door Zuid-Ame ka behoorlijk geblesseerd geraaR" (tijdens een van de wedstrijd werden ook zowat alle persoonlij bezittingen van de spelers gest j len...). Bovendien maakte Graca p 1 halverwege de tweede helft zi rentree, nadat hij enkele weken g.. leden een auto-ongeluk had gekrj, gen. Van Hanegem: „Spelers als *1 ni Arthur, Alfonso en Diamantijll -hebben we wel gezien. Wat dat treft zijn we wel wat wijzer gewo den. De beste indruk van de inva Iers maakte de centrale verdedig b op mij. Messias, een jonge neg< snel en sterk. Maar voor de rest: h viel me tegen. Die Artur Jorge h ik niet gezien. Ik vind, dat Benfi tactisch gevaarlijk speelt. Ik kan i best voorstellen, dat Ajax daar o< met 31 van heeft gewonnen." Had Van Hanegem dus toch een en ander van de verplichte spionnage opgestoken? E*e Kromrr nog steeds mokkend: „Ja, een sij ret..." MAARTEN DE V( Het „zaagselbad" schijnt populair te worden onder de sportlieden, die al in Japan vertoeven voor de Olmpische winterspelen. De Britse bobsleeploeg ligt hier in het zaagselbad, dat gezondheid en schoonheid moet bevorderen. In plaats van water is het bad gevuld met zaagsel van cederhout, dat onder een speciale techniek tot 60 graden Celsius wordt verhit. Ook in de derde nacht zijn de deel nemers aan de rallye nauwelijks voor grote problemen gesteld. Tijdens de rit van meer dan 52 uur uit negen grote steden van Europa hebben ae equipes op hun weg zelfs vrij ideale, omstandigheden aangetroffen. De sterke Fin Rauno Aaltonen merkte na zijn finish in het schilderachtige Mon- DEN HAAG Schaatscoach Leen Pfrommer, geconfronteerd met de vertraagde tv-beelden van de bijna- botsing tussen Dag Fornaess en Harm Kuipers, is er van overtuigd dat de Nederlandse debutant in zijn race op de tien kilometer een fout bij de wis sel heeft gemaakt. Niettemin bleëf Pfrommer van mening dat hoofd- scheidsrechter Hennie Roos een zeer zwaarwegende beslissing heeft geno men door de vijfde Nederlander te diskwalificeren. Nadat Pfrommer het incident in ver traagde beelden had gezien, zei hij: 'Zondag had ik mijn mening. Ik had het 'van voren' gezien, ik zag Harm aankomen en Fornaess langs hem schieten, terwijl hij hem een duw in zijn rug gaf. Nu echter heb ik de beelden van opzij gezien. Je kon dui delijk constateren dat Harm nog wel voor lag, maar ik moet gewoon toege ven dat Dag Fornaess toch echt wel wat last van Harm heeft gehad." te Carlo dan ook op: 'hoe harder het gaat sneeuwen, hoe belangwekkender de strijd gaat worden. Op dit moment zijn er nog geen uitgesproken favorie ten, omdat er nog nauwelijks een selectie heeft plaatsgevonden. Voor enige consternatie zorgde gis termiddag een mededeling van de wedstrijdleiding dat de Zweed Ove Ove Andersson in Zwitserland, be trokken was geweest bij een ongeluk. Zijn auto zou vernield en de winnaar van vorig jaar zou in een ziekenhuis zijn opgenomen. De 34-jarige Scandi- naviër behoorde echter tot de eerste deelnemers, die zich meldden aan de finishcontrole op de Boulevard Albert I. 'Men mag beweren wat men wil', was zijn lakonieke commentaar, 'maar ik ben zonder problemen in Monaco aangekomen.' Als eerste' bereikten de Italianen Domenico Paganelli en Domenico Rus- so Monte Carlo, spoedig gevolgd door de Opel Manta van hun land genoten Georgio Pianta en Emilio Pa- leari en de Lancia van de Zweden Harry Vaalstrom en Gunnar Hagg- bom. 'Het was dit keer wel heel erg gemakkelijk', zei Haggbom, in vroe ger jaren navigator van de vermaarde Eric Carlsson. 'Er was geen sneeuw en geen ijs. Er zijn eigenlijk te weinig uitvallers en dat kan de rit van mor gen door de Zeealpen wel eens ge vaarlijk maken.' De wagens staan inmiddels in een afgesloten garage, zodat ze niet gere pareerd kunnen worden voordat na een etmaal van rust de beslissende strijd ontbrandt. +5st '.6+2' 4.52 4.52 6.40 IDEL, b|2S,21s l+5st ig 10 WIJK AAN ZEE In de elf de ronde van liet Hoogoven- schaaktornooi heeft koploper Portisch een rustige remise ge schoven met Jan Hein Donner. Omdat, de meest directe achter volgers, Smejkal en Horttegen elkaar uitkwamen was dit wel verantwoord. Deze ontmoeting eindigde ook snel in een punten- deling. Portisch behoudt hier mee zijn 2V.2 punt voorsprong zo dat de tornooizege hem niet meer kan ontgaan. Voor sensatie zorgde Jan Timman die met wit in een gecompliceerde stelling tegen Ljubojevic een stukof fer a la Tal bracht. Dat deze offers in de partij zelf hun rendement opbren- gen behoeft geen betoog, in de analy sekamer echter probeerde de Joego slaaf een uurtje het inferieure ervan te bewijzen. Timman is hiermee de tweede plaats op een half punt gena derd. De Russen zijn dan nu toch eindelijk een beetje in de running. Zowel Smy.s- low als Savon hebben 50 pet. Dit is toch meer dan men in de eerste fase van h<^ toernooi verwachtte. Smyslow bijvoorbeeld startte met 2 uit 6. Voor deze speler is zo'n resultaat moeilijk onverklaarbaar. De enige verklaring is dat hij gewoon een slecht toernooi speelt, iets wat hij nog nooit gedaan heeft. Voor Savon zijn er andere redenen te vinden. De huidige Russische kam pioen heeft zeer weinig ervaring met toernooien in het buitenland. Hij spreekt ook geen andere taal dan wel ke men van hem verwacht. Zo zat Hartoch 'gisteren bij het avondmaal - radeloos aan zijn tafeltje. Bij het ana lyseren van zijn partij met Savon kon hij er niet achter komen of de Rus een bepaalde stelling goed of slecht vond. UITSLAGEN ROTTERDAM „Een scheur in de linker bekken- kam", had de chirurg in het Rotterdatiisc ziekenhuis Dyk- zigt geconstateerd nadat de röntgenfoto's van de heup van Peter Post waren ontwikkeld. „Een op zich ongevaarlijke fractuur, welke door langduri- rige rustten minste zes we ken moet genezen." Voor de arts was daarmee de kous af. Een simpele breuk, die ook zonder zijn verdere hulp per fect zou genezen. Voor de beroepswielrenner Peter Post waren de problemen echter nauwelijks begonnen. „Wat nu? Zal ik als 38-jarige nog terug kunnen ko men", had hij zich in die eerste door pijn slapeloze nacht afgevraagd. En steeds weer waren zijn gedachten te ruggegaan naar het moment dat hij op de houten wielerbaan van het sportpaleis Ahoy was gesmakt. Het gebeurde vrijdagavond acht minuten over tien, toen de Rotter damse zesdaagse zijn tweede etmaal net was ingegaan. De koppelkoers was in volle gang en Sigi Renz zou zijn maat Post met een machtige zwaai in de strijd brengen. Er ging iets mis. Zaterdagmiddag, zeventien uur nadat hij op een brancard was weggedragen, had Peter Post de fout ontdekt. „Het was nonchalance, ver oorzaakt door routine. Dat klinkt on logisch, maar is het niet Sigi en ik zijn zo ervaren dat wij bij het aflos sen niet meer ten volle geconcen treerd zijn. Het is een reflex gewor den. Zo kon het gebeuren, dat Sigi mijn arm iets te lang vasthield, waardoor zijn voorwiel dubbelslpeg en wij tegen de grond gingen." Het feit dat hij ten minste dit pro bleem 'had opgelost leek „de lange" wat rustiger te hebben gemaakt. Het ongemak van zijn te korte zieken huisbed vergetend, werd hij zijn fa talistische stemming de baas. „Ik kom brug en waarschijnlijk heel wat sneller dan die dokter hier denkt. Ze vergeten dat ze met een wielrenner hebben te doen." V astbeslotenheid Het waarom van zijn vastbesloten heid om als 38-jarige en levend in financiële welstand koste wat het kost toch weer op de fiets te willen stappen, vergde wel enig nadenken. „Het is anders dan twee jaar geleden, toen ik in Berlijn zeven weken zwaar ziek lag en iedereen Peter Post had afgeschreven. Toen heb ik gevochten om op mijzelf de overwinning te be halen. Het was een kwestie van erop of eronder. Nu echter mankeer ik lichamelijk niet zoveel en gaat het er dus om of dit niet het moment is om te zeggen „ik stop". Voortbordurend op de gedachte van het zich niet kunnen wegdenken uit het wielerwereldje, dat overigens in de vorm van talloze bloemen en grote fruitmanden nadrukkelijk in de zie kenhuiskamer aanwezig was, kwam Peter Post vervolgens tot de conclusie dat hij hoe dan ook actief zou blij ven. „Niet als ploegleider of iets der gelijks. Nee, ik denk meer in de rich ting van zesdaagse-manager. Ik ben al eens benaderd voor een dergelijke functie. Het is namelijk een' feit dat vele zesdaagsen zullen verdwijnen als men ze niet beter gaat organiseren. De meesten van de wedstrijdleiders hebben er eigenlijk geen flauw benul var wat een zesdaagse nu eigenlijk wil zeggen. Ze klungelen maar wat aan. Alles moet echter tot in de puntjes worden geregeld. Van de eerste tot de laatste minuut van de dag moet ei- een schema zijn, waarop het pro gramma tot in details is uitgewerkt. Veel renners zijn namelijk net kinde ren Geef je ze een vinger dan nemen ze de hele hand. Ze hebben een strenge leiding nodig om het publiek waar voor zijn geld te bieden. Ik weet wel, er wordt vaak gezegd: de mensen merken het toch niet. Nou vergeet het maar. Ze willen kwaliteit zien of ze blijven weg. Je kunt ze niet meer bedonderen. Wat dat betreft geloof ik dat ik een hoop goeds zou kunnen doen." Grootmeestergroep: lie ronde: Poi (Hong) Donner (Ned) 1/i—Fomar Adorjan (Hong) 1—0, Smejkal (Tsj Hort (Tsjsl) V*Vs, Ree (Ned) B (VS) '/a—Vs. Hartoch (Ned) Savon V:Vs. Timman (Ned) Ljubojevic l—o, Langeweg (Ned) Ivkow (Joeg) Smyslov (Rus!) Benkö (VS) Ij 10e ronde Ivkov Timman STAND: 1. Portisch 8l/s, 2 Pomar Hort, Smejkal, Browne 6, 6 Ivkow 5'/i ifg, 7/11 Savon, Smyslow, Benko, Timman 5'/c, 12 Donner 5, 13/14 Ljub< Hartoch 414 Adorjan, 4, 16 Langei -r 1 afg. Meestcrgroep: lie ronde: Leh (WDld) Cortlever (Ned) Vt—Va. (Ned) Scholl (Ned) 1—0. Krnic (Jot Cafferty (Eng) O—l. Ribli (Hong) !V" (Sp) 1—0. Sahovic (Joeg) Gereben 1—0. Schmidt (Polen) Denker (VS) Garcia (Cuba) Van Scheltinga (Ned) Karaklaic (Joeg) Hecht (WDld) 0—1. STAND: 1 Ribli 10. 2. Enklaar 8, 3 7Vs, 4 Krnic 6Vi, 5/6 Cafferty. Lehmai 7/8 Scholl, Cortlever 5V», 9/11 Kara Medina Sahovic 5, 12 Garcia 4'/s, 13/14 Scheltinga, Gereben 4, 15 Schmidt 2 afg, 16 Denker 2 1 afg. Intern, damesgroep: 7e ronde: Vokr (TsjSl) Heemskerk (Ned) 1—0. Jova (Joeg) Teodorescu (Roem) der Giessen (Ned) Vreeken (Ned) 'i Jansen (Ned) Timmer (Ned) 0—1. Iv (Hong) Erenska (Polen) 10. Laza (Joeg) Zatulovskaja (Rusl) Vs—Vs. U 6e ronde: Erenska (Polen) Jansen 0—1. Vreeken (Ned Jovanovic Vs-Vs. Stand: 1 Zatulovskaja 5Vs. 2 Lazere\ 3 Teodorescu 4Vt. 4-5 Vreeken. Jansen Timmer. Ivanka, Erenska 3>/s. 0 Jovai 3. 10. Vokralova 21/:. 11 Heemskerk Van der Giessen 1. DAVOS De duidelijke ne derlaag, die de Noren het afge lopen weekeinde tegen de Neder landers leden, was nog geen afgang. Daarvoor waren er te veel tekenen, die wijzen op een naderend herstel. Naast de op mars van Grönvold waren dat de reeks persoonlijke records, die in het Noorse kamp vielen te no teren en de bijzondere omstan digheden, die voor hen golden. Ard Schenk: „Als ik mijzelf even buiten beschouwing laat, kan gerust gesteld worden dat de Noren meer met de acclamatisa- tie-moeilijkheden hebben te kam pen gehad dan de Nederlanders. Zij waren een veel kortere perio de in Davos en op zo'n hoogte heb je een behoorlijke gewen- ningstijd nodig. Het verschil in acclimatiseringstijd was niet het enige element dat de nederlaag van de Noren inleidde. Het andere element heet overtraining. Want 'Johs Tenmann heeft er de af gelopen maanden ongenadig de zweep over gehaald. Hij heeft gegokt, in sommige gevallen goed bij anderen minder. Allereerst de voor de bui tenwacht verrassende prestaties van Roar Grönvold, ook en vooral ten opzichte van de andere Noren. Want ook Grönvold maakte de ijze ren trainingskampen van Tenmann mee, ook hij ging de afgelopen maan den tot het uiterste. Ook hij sjouwde zich wezenloos. Heilig gelovend in de leer van Tenmann. Maar daar waar de anderen achterbleven, schoof hij zichzelf naar voren als het grillige talent dat als enige, ver kon door dringen in de schaduw van Ard Schenk. Johs Tenmann: „Als ik zo de hele trainingsopbouw bekijk, ge loof ik niet dat er geweldig grove fouten zijn gemaakt. Als ik volgend jaar nog kernploegtrainer zal zijn, zal er niet erg veel veranderen in de op bouw. Ik kan precies zeggen, welke, fout ik heb gemaakt dit seizoen." Johs Tenmann houdt de trainings- stof die hij met zijn pupillen afwerkt, nauwgezet bij. Hij weet nauwkeurig wat hij heeft gedaan. Hoe lang en met welke intensiteit de oefeningen zijn uitgevoerd. „Er is een driedaagse periode kort voor de Nieuwjaarswed- strijden in het Bislet-stadion geweest, waarin ik een extra zware training dikteerde. De hele groep heeft die training meegemaakt. En de tegen vallende prestaties tijdens de nieuw jaarswedstrijden zijn mede een ge- volg van die zware training. Het was gewoon te veel. Er was er eigenlijk maar een die echt schitterde tijdens de Nieuwjaarswedstrijden. Dat was Roar Grönvold, al bleef die schitte ring wat onder de oppervlakte ver borgen. Want Roar kwam op de 5000 meter ten val. Tot op het moment waarop hij viel, was hij echter wel de beste stayer van het hele veld. Ik wist toen onmiddellijk wat dat bete kende. Roar heeft die zware training ook meegemaakt. Maar veel minder intensief Hij mocht het van mij wat kalmer aandoen. Achteraf bekeken had ik dal programma voor iedereen moeten laten gelden." VERKLARING Deze these van Johs Tenmann houdt tevens de verklaring in voor het teleui stellende optreden van Dag Fornaess, „Dag en Willy Olsen heb ben meer dan wie ook te lijden gehad van mijn training. Want in het voor seizoen toen ik nog niet tot cen traal trainer was benoemd was ik al met het zware programma bezig voor Dag en Willy. Het is wat te zwaar gebleken. Willy Olsen kwam er redelijk goed door, maar Dag heeft het niet overleefd. Hij is duidelijk overtramd en wij. moeten hem ge woon de tijd en de gelegenheid gun nen zien te herstellen. Ik ben er ze ker van dat hij in Sapporo al weer een stuk beter voor de dag zal ko men. Waarschijnlijk zal zijn hoogte punt zo ronc' het wereldkampioen schap in Oslo liggen." Johs Tenmann benadrukt het ver schil in acclimatiseringstijd. „Je hebt kunnen zien dat bijna alle Noren na de 5000 meter in elkaar klapten met uitzondenn? van Grönvold. De Ne derlanders kwamen opmerkelijk fit over - de streep. Zij hebben meer de tijd gehad om bij te komen van het verschil in hoogte omdat zij ook al eert periode tussen de kerst en de Nedenondse kampioenschappen in Davos waren Dat mag dan niet gel den voor Schenk, maar je kunt hem nauwelijks rr.eer tot de schaatsers re- kei ien. Voor hem gelden aparte maatstaven. Wat Harm Kuipers be treft- zijn toch opmerkelijke rol zon der die extra trainingstage in Davos kan ik nauwelijks verklaren. Hoewel hij toch af en toe duidelijk tekenen toonde van aanpassingsmoeilijkhe den." Naast de tegenvaller Fornaess kreeg Tenmann ook de bittere pil van de nederlaag van Sten Stensen te verwerken. Stensen: „Ik geloof dat bij mij het verschil in hoogte wel een grote rol heeft gespeeld". Tenmann: „Dat Stensen minder goed ging dan werd verwacht, is niet op de eerste plaats mijn schuld, maar die van zijn persoonlijke trainer Finn Hodt. Vorige week toen alle Neder landers en Noren in Davos waren, werd er naast de 500 en 1500 ook een 5000 meter gereden. Ik achtte het niet verstandig dat mijn mensen daar zouden starten. Maar Finn Hodt be sliste ten aanzien van Stensen an ders. Sten reed geweldig 7.18, maar hij verschoot daarmee al zijn kruit. Als je zo kort op zo'n hoog niveau bent, is het niet mogelijk in korte tijd topprestaties achter elkaar te leveren. Finn Hodt dacht dat zoiets wel moge lijk was. Het resultaat van de zater dag toonde mijn gelijk aan." Opvallend op de eerste plaats wa ren de snelle openingsronden van praktisch alle Noren. Na die snelle opening kwam in bijna alle gevallen (uitzondering Grönvold) de terugslag. Tenmann: „Wij openden echt niet te snel. Maar wij moesten wel gokken. Voor ons was het toernooi verloren, indien Schenk erin zou slagen na de 500 ook de 5.000 te winnen. Daarom gokte ik met bijvoorbeeld Willy Ol sen. Hij ging weg op 7.20. Ik slaagde er een redelijke tijd in om hem op dat schema te houden. Maar het te veel aan training wreekte zich hal verwege zijn rit." Wat de rol van de Zweden in dit Europees toernooi betreft, valt er weinig opwekkends te melden. John ny Höglin reed tot het moment waar op hij viel, een goede 5.000 meter, Claeson stelde teleur. Coach Kees Broekman: „Mijn jongens zijn bene den de verwachtingen gebleven. Voor Johnny, een goed schaatser, is het al tijd een probleem op de schaatsen te blijven staan. Lukt dat dan'rijdt hij goed. Wat Claeson betreft: hij viel met name op de 1500 en 5000 tegen. Die laatste afstand had hij vier se conden sneller kunnen rijden. Wie er een laatste ronde van 34 seconden weet uit te persen, heeft te veel over." Timman-Ljubojevi ENIG I. Pgl-f3 g7-g6; 2. e2-e4 c7-c 3. c2-c3 b7-b6; 4. d2-d4 Lc8-b 5. Lfl-c4 e7-e6; 6. d4-d5 Lf8-g' 7. Lcl-g5 Dd8-c7; 8. 0—0 Pg8-f:d- 9. Tfl-el 0—0; 10. d5-d6 Dc7-c"a II. e4-e5 Pf6-d5; 12. Pbl-d2 f f5; 13. e5-xf6 e.p. Pd5xf6; 14. Pf e5 Pb8-c6; 15. Pe5xd7! Pf6xd7; 1 Lc4xe6 Kg8-h8; 17. Ddl-g4 Pc b8; 18. Lg5-e7 Dc8-c6 (dreigt (roac> g2); 19. Pd2-e4 Pd7-e5; 20. Dgan h3 Pb8-d7; st- 21. Pe4-g5 h7-h5 (beter dan h9Van 22. Tel-e4 Tf8-f6 (dit blijkt zwallome ke zet. Wit had al eerder de tonleta' op f8 kunnen slaan, maar liet d 'otor na voor de aanval); 23. f2-f4! Tf("oto e6; 24 Dh3xe6 Lg7-h6; 25. Tal- me 1 Ta8-e8; 26. f4xe5 Lh6xg5; 27.De([ne't - - - --- - -tand 61 .t il.h 1 il.h 1 Te8xe728. Dg6xg5 Te7-g7; Dg5xh5 Kh8-g8; 30. Dh5-e8t Pd f8: 31. De6xc6 Lb7xc6; 32. e5-e6 P xe6; 33. Te4xe6 Tg7xg2; 34. Kg fl Tg2-d2; 35. Tel-e2 Lc6-b5; 3^ Kfl-el Td2-d3; 37. Te2-e3 Td3-dond. 38. c3-c4 Lb5xc4; 39. Te6-e8t K/ ,s -g7; 40. Te3-e7f Kg7-f6; 41. Te oste f8f Kf6-g6 en zwart geeft 't ofyid c .tOf Premier Bieslieuvi '!t'° brengt woensdag bezoek aan Nixoi k.cic nter lx.er ehe1 WASHINGTON (AP) Prest »1 Nixon zal woensdagmorgen 17 is 5 (Ned. tijd) premier Barend Biesheifigto ontvangen op het Witte Huis, aldi njqh maandag in Washington bekent iese maakt. Premier Biesheuvel brè.crc momenteel een particulier bezoek bou de Verenigde Staten. f 22 f22 f22 ■10%: 10%: idus ral.c h.luc h.po l.che rand

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10