Sliedrechts bedrijf plant volwassen bomen over Voor peuter van drie voorlopig geen plaats op kleuterschool Ringende' draaier Roos uitblinker in zijn vak Koninginnekerk-acti e in gemeenteraad Rotterdam Betuwse vruchtbomen als groenbeplanting? door HansW. Ledeboer Stéphanie Brokerhof: gevecht van twintig jaar Prijs voor Leidschendammer In toekomst voor openbaar vervoer uniform tarief Nieuwe sporthal Wegblijvers maakten vergadering onmogelijk 5 VRIJDAG 21 JANUARI 1972 I 1971 SLIEDRECHT „Nederland i vooral West-Nederland heeft merkwaardigerwijs tot nu toe maar heel weinig belangstelling voor vruchtbomen als beplanting langs wegen of in plantsoenen. Alleen in Limburg zien we wel eens appels en peren langs de regen. Dat is jammer, want vruchtbomen kunnen een prach- beplanting vormen en er moeten honderden gezonde en iraaie exemplaren uit de Betu re verdwijnen." Over dit onderwerp mijmert de leer J. van Geffen, bosbouwkundige cultuurtechnicus van Mostert en De Winter Groenvoorziening N.V. te Sliedrecht, met ons, toen wij het iv.erbrengen van een aantal volwas sen bomen in Capelle aan den IJssel iadden bekeken. Mostert en De Winter heeft een qieciale afdeling, de „bomenbank" en barover heeft de heer Van Geffen, die de nodige jaren gewerkt heeft bij bet staatsbosbeheer, de leiding. Mostert en De Winter doet „in het jroot"; opdrachtgevers zijn gemeen ten en andere openbare instanties. De .bomenbank" specialiseert zich in het verplaatsen van volwassen bomen, een karwei, waarvan men vroeger zei, dat dit niet uitvoerbaar was. Nu denkt men daar heel anders over en in Rotterdam is een dergelij ke bomenverhuizerij al jaren bekend: in najaar of winter gaat zo'n volwas sen boom met fikse wortelkluit en al in de takels van een mobiele kraan. Die kraan deponeert de boom dan op een andere plaats in een groot gat met de nodige mest en het hele zaak je groeit rustig verder. Op deze manier is, zoals bekend, de Rotterdamse Coolsingel beplant. Het voordeel is, dat men al dadelijk een beplanting heeft, die behoorlijk op hoogte is en dat het niet nodig is, oudere bomen, die ergens weg moe ten, meteen maar te kappen. SfcONINGINNEKERK v Mostert en De Winter zijn nu bezig k'fl Capelle aan den IJssel, maandag liegint het bedrijf met de beplanting Frond de Koninginnekerk in Rotter dam, die nu wordt gesloopt. Daar staat een prachtige taxisboom, die naar het bejaardencentrum Valcke- steyn gaat en een aantal mooie hulst bomen en aucuba's wordt voorlopig opgeslagen in de eigen kwekerij. „Het is natuurlijk veel beter, als zo'n boom van de oorspronkelijke plaats meteen naar een definitieve plaats wordt gebracht", meent de heer Van Geffen, „maar in dit geval kan het niet anders, we durven de bomen niet langer bij de kerk te la ten staan tot de definitieve plaats is vastgesteld." NIET ALLE SOORTEN Men kan dit grapje nog niet toe passen met alle boomsoorten. Met platanen, essen, linden, kastan jes en esdoorns gaat het uitstekend. Met populieren en wilgen gaat het nog beter, maar die kun je zelfs nog veel eenvoudiger aanpakken. „Wij kappen een wilg of populier", zegt de heer Van Geffen, „en wij plaatsen zo'n stam-met-kroon zonder wortels in een boorgat van anderhal ve meter diepte en van een diameter, die iets wijder is dan de gekapte stam. Wc aarden de boel aan met wat mest. en de „stek" slaat aan en groeit verder!" Eiken leveren meer moeilijkheden, net als beuken en berken. Aan mei doorns, sparren en dergelijke wil de heer Van Geffen liever niet beginnen. De kans van slagen is bij deze bomen nihil. ,We hebben nog geen naaldhout soorten verplaatst", zegt hij, „al zal het met bepaalde dennesoorten, die „paraplu-wortelstelsel hebben, waarschijnlijk best gaan. Maar daar bij hebben we het probleem van de grondsoort. De grond in het westen is te zwaar en te vet voor dennen, die zandgrond nodig hebben." Over heesters spreekt de heer Van Geffen helemaal niet. Aanplant van verse heesters is veel eenvoudiger dan verplaatsen van oude planten. Heesters groeien snel genoeg en die zijn er genoeg te vinden. OUD EN NIEUW Terug naar eventuele aanplant van vruchtbomen in het westen. .Kijk. het zou prachtig zijn, als bij voorbeeld Amsterdam of Rotterdam in oude wijken allerlei „gaten" ging opvullen met Betuwse vruchtbomen. Dan hebben die bomen toch nog een goede bestemming. Het is heel jam mer dat om economische redenen de ze heel vaak prachtige bomen moeten Worden gerooid. Een opdracht om die naar het westen over te brengen zou den wij dankbaar aanvaarden. Niet alleen oude wijken zouden er veel aan hebben, maar ook nieuwe buurten kunnen er prachtig gebruik van maken. Dan is zo'n nicuwbouw- buurt meteen mooi in het groen, en vruchtbomen geven aan zo'n groenbe planting een heel aparte toets. Denk maar aan Frankrijk of Duitsland, waar die vruchtboombeplantingen overal zijn te vinden." dagen per week werkte en een dag op schoolnoemen ze hem „de zingende draaier'*. In de flat aan de Plaspoelkade waar hij#met zijn ouders, broer en zusje woont, zegt hij „best tevreden" te zijn met zijn werk. Zijn voornaamste taak bij Enkes is het maken van tandwielen en assen, grote en kleine, precisiewerk waarbij het op 'n twee honderdste tot 'n duizendste millime ter aankomt. Teun haalt de tekenin gen te voorschijn van het werkstuk „huis met boorspil" dat hij voor het examen van de bedrijfsopleiding in de metaal- en electrotechnische in dustrie in september vorig jaar heeft gemaakt en waarvan 'n leek alleen maar de letters N.V. Enkes rechts onderaan begrijpt maar dat in ieder geval niets met 'n woonhuis te ma ken heeft. „Het is 'n boorhouder", zegt Teun Roos, „er stond 32 uur voor, maar ik was in 25 uur klaar". De Ir. W. Maas-Geesteranus-prijs bestaat uit 'n bronzen legpenning, 'n diploma en voor 300 gulden leermid delen. Teun koos onder meer een wereldatlas, 'n vulpen, 'n passerdoos en een tekenmap met toebehoren die hem goed van pas zullen komen bij zijn voortgezette studie, twee avonden per week bij het voortgezet beroeps onderwijs in Rotterdam. Bij het toekennen van de prijs wordt niet alleen op vakkennis gelet maar ook op karaktereigenschappen, bijvoorbeeld de houding ten opzichte van baas, chef en collega's in het bedrijf. Mevrouw Roos, trots op haar jong ste zoon, vertelt dat Teun 'n collega, die onenigheid had gehad in de fa briek, z'n fout niet wilde erkennen en ontslagen was, .thuis had opgezocht en hem met argumenten van zijn on gelijk had overtuigd, waarop de ont slagene weer was aangenomen. Teun Roos zit er maar een beetje om te lachen. „Moet ik soms even weggaan?" vraagt ie z'n moeder. „Mijn kinderen", zegt moeder Roos. „willen het liefst werkende leren" en dat is precies het ideaal geweest van ir. Maas Geesteranus die, als directeur van de bedrijfs opleiding en van de vereniging met de ouderwetse naam van „Maatschap pij voor den werkenden stand" in Amsterdam, zo geijverd heeft voor de vakopleiding dat zijn naam, nadat hij in 1948 plotseling overleed, in ere is gehouden met de oprichting van het Ir. W. Maas Geesteranusfonds. Het woord „vormingsonderwijs" kende men toen nog niet maar de heer Maas bedoelde het wel door zijn wens meer verantwoordelijk heidszin aan te kweken bij de vak man en inpassing na te doen streven van de vakman in het gehele bedrijf. De „volbloed-Leidschendammer". zoals Teun Roos zich zelf noemt, heeft van burgemeester Kolfschoten 'n brief ontvangen met felicitaties en waarderende woorden voor zijn pres tatie. HU heeft de lagere technische „Vlietschool" in Voorburg doorlopen en is nog niet verliefd of verloofd „maar dat komt nog wel", zegt ie, „ik moet ook nog in dienst". Moeder Roos is ook geboren Leid- schendamse en vader is schipper ge weest en nu sluiswachter. Tandwielen en assen maken is voorlopig Teun's specialiteit „liever niet teveel dezelfde, maar duizend gelijke pennetjes maken vind ik nou weer niet zo erg". Hij is wel draaier maar hij draait z'n hand niet om voor een tandwieltje meer of minder. Teunis Gerrit Roos ontvangt het Bemetel-diploma Verdachte van overval op bejaarde gegrepen ROTTERDAM De politie heeft de 45-jarige L.G. de W. uit de Maas stad gearresteerd, die ervan wordt verdacht in november vorig jaar een 94-jarige vrouw uit IJsselmonde van een bedrag van 500 gulden te heWten beroofd. Volgens de .politie was De W. de man die het huis van de bejaarde vrouw binnendrong en om geld vroeg. Toen de vrouw weigerde kneep hij haar de keel dicht. Hij verliet het huis uiteindelijk met 500 gulden die hij uit een portefeuille had geroofd. De W. dreigde de vrouw te zullen vermoorden als zij de politie zou waarschuwen. Van onze onderwijsredactie ZEIST Voor peuters van drie jaar is voorlopig geen plaats op de kleuterschool. Wanneer de regering toch geld over heeft kan zij dat beter uitgeven voor de verbetering van het kleuteron derwijs aan kinderen van vier en vijf. Dat is de korte inhoud van een brief aan de Eerste Kamer, op gesteld door Stéphanie Brokerhof, kleuterleidster van 'Het Kwet- ternest' in Zeist. Samen met Marjo Faber uit Har derwijk probeert zfj zoveel mogelijk handtekeningen van collega's bij el kaar te krijgen voor de brief op 13 februari verstuurd wordt. Reeds tweehonderd leidsters hebben gete kend. Stéphanie Brokerhof vindt het on begrijpelijk dat de Tweede Kamer vorige maand een motie heeft kunnen aannemen waarin experimenten met kleuteronderwijs voor driejarigen worden aangemoedigd. Zij hoopt dat de senatoren wijzer zullen wezen en hun afkeuring over de motie van de Tweede Kamer duidelijk zullen laten blijken. Stéphanie: ..We nebben er twintig jaar voor gevochten om de driejari gen uit de kleuterschool te weren. In de kleuteronderwijswet van 1955 is dat eindelijk gelukt. Nu komt me- LEIDSCHENDA M Teunis Gerrit Roosde 19-jarige Leid schendammer die de Ir. WMees Geesteranusprijs heeft gekregen als de beste metaaldraaier van Neder land is een vrolijke ion gen. Bij de N.V. Enkes Machinefabriek' in Leidschendam. naar hij zijn werk stuk voor het Bémetel-examen heeft gemaakt en waar hij vier vrouw Smit-Kroes (VVD) opeens met een motie om de driejarigen weer toe te laten, en bijna unaniem wordt die motie door de Tweede Kamer aan vaard." Maar een experiment kan toch geen kwaad. Dan kunnen we na af loop de voor- en nadelen tegen elkaar afwegen. Stéphanie: Het hangt er helemaal vanaf wat ze met die experimenten doen. Wanneer de regering na afloop zegt: het is goed bevallen, dan zitten we er aan vast. Wij vinden dat on verantwoord zolang er nog scholen zijn met wachtlijsten voor vierjarigen en zolang er niets gedaan wordt aan de te grote klassen. Bovendien is de huidige kleuterschool niet berekend op driejarigen. Maar je kunt «och als voorwaarde stellen dat er dan ook behoorlijke voorzieningen getroffen worden: rui mere lokalen, andere schooltijden, ander speelmateriaal. Stéphanie: Als dat zou gebeuren zouden weer niet zo tegen zijn. Maar een regering die alleen maar bezui nigt en nog eens bezuinigt zal niet zo happig zijn op al die extra kosten (volgens een berekening van het mi nisterie 165 miljoen, wanneer alle driejarigen naar school gaan). Een van jullie bezwaren is dat een kleuterleidster niet is opgeleid voor het werk met driejarigen. Is dat niet makkelijk te verhelpen door extra cursussen? En in de toekomst zou het onderwijs aan peuters een aparte specialisatie in de opleiding van kleu terleidsters kunnen worden. Stéphanie: Dat zou dan wel nodig zijn. Ook voor de peuterspeelzalen die nu overal ontstaan zou het nuttig zijn wanneer er een bevoegdheidsregeling kwam. Zoals het .cu is kun je daar moeilijk controle op houden. Wanneer moeders in een flatgebouw een crèche op touw zetten s.un je geen eisen stellen aan de kwaliteit van de leid ster. Dat kan wel wanneer zulke crèches door de gemeente of door het ministerie gesubsidieerd worden. Als ze toch geld teveel hebben kunnen ze beter peuterspeelzalen die dat nodig hebben subsidie geven. Steeds meer twee- en driejarigen gaan al naar speelzalen. Is het dan niet beter al die peuterspeelzalen bij kleuterscholen onder te brengen? Stéphanie: Wanneer dc kleuter school de nodige voorzieningen kan treffen is dat wel mogelijk. Maar in het algemeen vind ik het vrij vroeg om kinderen van drie of zelfs twee naar een school te sturen. Sommige kinderen van drie zijn er wel aan toe. Maar kinderen van twee, als die ook al niet meer in gezinsverband mogen opgroeien... Een van de voornaamste argumen ten die de Tweede Kamer had om voor de motie te stemmen was de hulp voor het kind met „taal-armoe- de". De redenering was: Hoe eerder zo'n kind op school komt hoe beter het is voor zijn verdere ontplooiing. Stéphanie: In bepaalde gebieden kan dat wel nuttig zijn. Maar dan nog zeg ik: als ze die kinderen met vier jaar laten beginnen is het nog niet te laat. Het is eigenlijk ook een schandaal dat de ouders daar zelf niet meer aan doen: als je kinderen hebt ben je als ouders toch ook ver antwoordelijk voor hun ontwikke ling (het adres van Stéphanie Brokerhof is: Veldheimlaan 45, Zeist). UTRECHT Op den duur moet er in het hele land één uniform tarief voor het openbaar vervoer komen in een volledig geïntregeerd nationaal vervoersbedrijf. Het tarief zal dan een volledig geïntegreerd nationaaL vervoersbedrijf. Het tarief zal dan slechts gedifferentieerd zijn naar de gewenste mate van comfort en niet naar afstand, zo schrijft de bij het NVV aangesloten Nederlandse bond van vervoerspersoneel in zijn blad „Steeds voorwaarts." Het aantal thans geldende tarief zo nes zal in fasen geleidelijk aan zoveel mogelijk moeten worden beperkt. De huidige tariefstructuur is volgens de NBV te ingewikkeld en te kostbaar en moet daarom aanzienlijk worden vereenvoudigd. De prijzen moeten zo „rond" mogelijk worden, zodat als de vijf en tien gulden muntstukken wor den ingevoerd de verkoop zoveel mo gelijk per automaat kan geschieden. ROZENBURG De officiële ope ning van de nieuwe sporthal „De Rozet" aan de Laan van Nieuw Blan kenburg is vastgesteld op zaterdag 5 februari, des morgens om tien uur. De Commissaris der Koningin van de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, komt naar Rozenburg om de openingsplechtigheid voor zijn re kening te nemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Direct nadat burgemeester W. Thomassen donderdagmiddag de vergade ring van de Rotterdamse ge meenteraad had geopend, moest hij haar weer sluiten: de frac ties van de KVP en D'66, een deel van de prot.-chr. en liberale fracties en de heer C. N. van Dis (sg) waren weggebleven. Van de 45 waren er 21 raadsleden opge komen en het nemen van beslui ten zou dus een onmogelijkheid zijn. De reden van deze merkwaar dige gang van zaken is, dat met hun wegblijven een aantal raads leden uiting wilde geven aan hun teleurstelling over de hou ding van B. en W. in de zo emo tioneel geladen Koninginnekerk- affaire. Zij wilden B. en W. duidelijk ma ken. dat hun welwillendheid tegen over B. en W. volgens hen tot nu toe bijzonder groot, juist in momen ten dat B. en YV. het moeilijk hadden door de houding van liet college in de Koninginnekerk-affaire toch wel begint te tanen. Formeel hebben B. en W. volgens de ze wegblijvers inderdaad gelijk door te weigeren, zich in te spannen voor het behoud van de kerk, maar juist deze formele opstelling is de reden voor de teleurstelling. De heer F. J. van der Heijden (kath.): „Het college heeft gewoon niet naar alternatieve wegen willen zoeken en eens te meer is ons duide lijk gebleken, dat B. en W. de macht van hun college toch altijd boven die van de raad stellen. Dat begint ons nu toch echt wel te kriebelen." Het wegblijven van deze raadsle den is niet het enige protest dat B. em W. te incasseren kreeg. Ook het bestuur van de CHU-kamerkring Rotterdam heeft dit college per brief verzocht in toekomstige soortgelijke belangrijke gevallen de bevolking in een vroeg stadium over het te voeren beleid in te lichten. Wethouder J. Worst (prot. chr) be treurde de gang van zaken en zei na drukkelijk, dat de prot. chr. fractie niet bijeen is geweest om over deze aktie te praten, „k heb zelf ernstig bezwaar tegen dit optreden", zei hij. Hij wilde duidelijk stellen, dat zijn ambtgenoot H. J. Viersen (eveneens prot. chr.), niet was weggebleven in verband met deze aktie. maar omdat hij deze dag moest deelnemen aan het zeehavenoverleg. Ook het prot. chr. raadslid prof. dr. J. H. Christiaanse had zijns inziens met de aktie niets uitstaande. Die was weggebleven omdat hij in bet buitenland verblijft. „Het initiatief is uitgegaan van me vrouw Schuiten-YVilmont. een der jonge raadsleden van D'66", consta teerde dc heer YY'orst. „Ik heb vaker gezegd, dat zij, die pas hun intrede doen in dc politiek, soms slechte raadgevers zijn." ONTHUTST YY'ethouder mr. H. C. G. L. Polak (lib) toonde zich eveneens onthutst door het deelnemen van een aantal van zijn fractiegenoten aan deze ak tie. De liberale fractievoorzitter mr. H. E. Koning en zijn partijgenoot me vrouw drs. N. Smit-Kroes staan er in ieder geval buiten. De heer Koning is voorzitter van een Kamercommissie, die op dezelfde dag vergadert en me vrouw Smit is in het buitenland. YY'ethouder H. YV. Jettinghoff (stadsontwikkeling en volkshuisves ting) zet nogmaals uiteen, waarom de gemeente niets kon doen voor de Ko ninginnekerk: „Zij staat niet op de monumentenlijst, er is geen geld om de kerk te kopen, de eigenaars heb ben ook niet de wil haar te verkopen. Er is onder deze omstandigheden voor B. en YV. niets te doen. E>e socialistische fractievoorzitter drs. A. J. Lems sprak van „slechte" verliezers", hetgeen hem een correctie op de hals haalde: de raad heeft de motie van mevrouw mr. dr. Diemer- Lindeboom aanvaard en daarmee zich in principe bereid verklaard vervan gende grond voor het terrein van de Koninginnekerk beschikbaar te stel len. De aktie is integendeel gericht tegen B. en W. Drs. Lems: „Deze zaak heeft conse quenties voor de politiek in Rotter dam. Over de verdere verhouding tussen PvdA en D'66 zal nader wor den gepraat. Ten opzichte van de an dere partijen kan ik zeggen, dat de polarisatie zich hierbij heeft aange diend. GEBELGD Vandaag is er vergadering van B. en YV.. waar de situatie als eerste agendapunt wordt aangesneden. Ver dere mogelijkheden: er kan binnen enkele dagen een nieuwe raadsverga dering worden uitgeschreven. Volhar den de weigeraars, zodat er wéér geen quorum is, dan moet er binnen enkele dagen een derde komen, waar op besluiten zonder quorum kunnen worden genomen. De Rotterdamse raad heeft in alle opzichten een novum beleefd: aktie buitenparlementaire van katholieken, prot. christelijken en liberalen, samen met D'66 en de SGP! Zoals te begrijpen is burgemeester W. Thomassen in hoge mate gebelgd over deze gang van zaken. Diezelfde donderdagmiddag kwam na enige tijd de gemeenteraadscommissie voor al gemene zaken bijeen, van welke com missie de heer Thomassen voorzitter is. De vergadering van die commissie duurde tot diep in de avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5