DIRECTEUR Dag Fornaess: Ik weiger mij door de massa te laten manipuleren sTiriiTix. iiKiivwioin a. hoofd linnenkamer b. assistente van hst hoofd linnenkamer c. enige huishoudelijke hulpen KOOKSTER MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING ZEIST e.o. KINDERHUIS 'DE BURCHT' PEDAGOGISCH MEDEWERKSTER MEVR. v. TUYLL- KLEUTERSCH00L een boventallig leidster Imp. K. ROEDEMA Sociale Akademie de G.I.G.S.A. STAFLID ONDERWIJSORGANISATIE LEID(ST)ER PRAKTISCH WERK IIK.IAIIIDE\ri;\ntOI ZEIST TE ZEIST opent medio 1972, naast het bestaande bejaardencentrum "Amandelhof", haar tweede bejaardencentrum "Mirtehof" aan de Molenweg. Sollicitanten worden opgeroepen voor onderstaande functieé: Ervaring in soortgelijke functie strekt tot aanbeveling. Desgewenst is voor ieder van hen een modern ingerichte kamer ia het huis beschikbaar. Salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden volgens richtlijnen Stichting Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizenorganisaties. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directrice van de "Mirtehof", p/a Arnhemse Bovenweg 6, flat 47, Zeist. STICHTING IIEItVOKM» ItE.IAAItOEXCEM IM M ZEIST TE ZEIST Voor haar bejaardencentrum de "Amandelhof" aan de Arnhemse Boven weg 2 te Zeist worden sollicitanten opgeroepen voor de functie van a. Zij moet in staat zijn het hoofd van de keuken tijdens diens afwezigheid te vervangen. b. Inrichtingservaring alsmede bekendheid met de dieetkeuken zijn ge wenst. c. Indiensttreding per 1 mei 1972. d. Salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden volgens de richtlijnen' Stich ting Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizenorganisaties. e. In de keuken wordon ca. 190 maaltijden per dag bereid. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directrice van de "Amandelhof". Arnhemse Bove<nweg 2 te Zeist. In verband met de ontwikkeling van 2 plaatselijke instellingen tot één Stichting Protestants Centrum voor Maatschappelijke dienstverlening, die per 1 januari 1972 als A-instelling fungeert, roept het bestuur ge gadigden op voor de funktie van Naast organisatorische en leidinggevende capaciteiten is voor deze funktie van belang dat betrokkene goed inzicht heeft in de problemen van gezins-bejaarden- verzorging en maatschappelijk werk en een open oog voor de ontwikkelingen op dit terrein. Voor deze funktie wordt verlangd: een hogere beroepsopleiding. Salaris volgens rijksregeling. Betrokkene dient bereid te zijn zich aan een psycho logisch onderzoek te onderwerpen. Schriftelijke sollicitaties kunnen gericht worden aan de secretaresse van het bestuur, Mej. C. Koning, Sophialaan 5-1 te Zeist. Herv. instelling voor norm. jeugd W. EGGERTSTRAAT 7 PURMEREND vraagt een: voor kinderen van 1418 jaar. Vereisten: min. leeftijd 23 jaar min. vooropl. MAVO min. dipl. A of dipl. daaraan gelijk. Salariëring volgens rapport Haeck. Sollicitaties binnen 8 dagen na verschijnen aan: Directie 'De Burcht', W. Eggertstraat 7 Purmerend. GEVRAAGD aan de te IJMUIDEN, zo spoedig mogelijk Sollicitaties te richten aan de hoofdleidster mevr. L. A. Mulder- de Visser, Oranje-Nassaulaan 100, Overveen. VRAAG UW SPORTLEVERANCIER OM SPORTKLEDING Louise de Colignystraat 10 Amsterdam zoekt een voor de afdeling dag- en urgentieopleiding Taken: behartigen van onderwijskundige zaken, waaronder 1. realiseren van het leerplan en technische uitvoering van het lesrooster 2. organiseren van scholing en training van docenten 3. voeren van sekretariaat van belangrijke onderwijscommis sies 4. eventueel geven van enige lessen. Gewenst is: vooropleiding: academicus sociale wetenschappen met specialisa tie onderwijsorganisatie, zich bewust willen inzetten voor een zich democratiserende on derwijsinstelling. Sollicitaties aan de technische vakature kommissie, Weteringschans 263, Amsterdam, nadere inlichtingen bij Drs. G. Prast, direkteur, tel. 020-236526-232448 en een voor de stafcommissie maatschappelijk werk Taken: 1. uitvoerende organisatorische werkzaamheden t.b.v. de staf MW 2. contact onderhouden met stage-instellingen, met name stage instellingen informeren over het onderwijsbeleid van de CISCA v.v. 3. stagebeleid kritisch volgen. Vereisten: minstens vooropleiding sociale akademie verdere scholing of training gewenst ervaring op het gebied van het maatschappelijk werk. Salaris: afhankelijk van leeftijd en vooropleiding. Sollicitaties: aan de technische vakature kommissie. Weteringschans 263, Am sterdam, nadere inlichtingen bij'Drs. G. J. Visser, coördinator staf MW, telefoon 020-236526-232448. HAMAR Het is bijtend koud in Hamar. De thermometer wijst een temperatuur aan, die twintig streepjes beneden het nulpunt ligt. De mannen in het ijsstadion van het pittoriske Noorse stadje voelen geen kou. Monotoon als machines jagen zij over de ijspiste. Jagers voe len zij zich. De jacht is voor hen al geopend na het wereld kampioenschap vorig jaar in Gothenburg. Hun prooi is een kampioen. Langs de baan de Grote Leider Johs Tenmann. Zijn sterk verweerde kop ver raadt nauwelijks een enkele emotie. Alleen zijn zwaar be rijpte wenkbrouwen knipperen even, wanneer hij de chronome ter indrukt. Een vage glimlach speelt rond zijn lippen. 'Laat die lange boy nu maar komen. Ik ben in mijn traaning tot de grens van het toelaatbare ge gaan. Maar ik geloof dat wij het redden. Ik ben razend benieuwd naar de confrontatie met mister Schenk.' Het grote kanspaard heet op nieuw Dag Fornaess. Tenmann zweept het overige deel van zijn selectie tot dezelfde bijna on menselijke krachtsinspanning op Hij dikteert een overdosis aan conditie. Want de rest moet zijn Dag al in de training laten lijden. Fornaess ondergaat die kwellingen zonder pijn. 's Avonds in de gerieflijke ouder lijke woning aan de Elgegata stort hij zijn hart uit. Dag For naess is verbitterd. De confron tatie met Jan Bols na diens diskwalificatie in het Europese titeltoernooi loopt als een rode draad door het seizoen van Ha- mars beroemdste inwoner. Bols en Pfrommer beschuldigden Fornaess. Ten onrechte. Dag werd de zondebok van Bols, van Pfrommer en van de massa op de tribunes. Het griefde de Noor tot in het,diepst van zijn ziel. De aanklacht van Bols: For naess zei na mijn diskwalifica tie 'sorry' tegen-mij, maar zijn mond vei-toonde daarbij een ha telijke glimlach. Dag Fornaess ontkende direct al na het inci dent de aanklacht. Hij ontkent nu nog met dezelfde hartstocht. Het gebeurde van een jaar gele den beïnvloedt nog altijd de gevoelens van de Europese kam pioen. 'Telkens duikt weer op dat ik de grote onsportievcling was in Heerenveen. Bols en Pfrommer hadden hun gevoe lens niet onder controle na die ongelukkige diskwalificatie. Ik heb 'sorry' tegen Bols gezegd. Maar waarom zou ik daarbij lachen. Ik had medelijden met hem, geen leedvermaak om Bols. Het heeft mij gegriefd dat er geschreven werd dat ik Jan onsportief had behandeld. Niet alleen in de Nederlandse, ook in de Noorse pers. Nog onlangs bij het jaaroverzicht van een Noorse krant werd de hele ge schiedenis weer eens opgerakeld. Met weer een foute lezing. Waarom kwam niet een Noorse journalist bij mij vragen wat er werkelijk was gebeurd?'- Dag Fornaess bewonderde Bols vóór het Europese titelgevecht in Heerenveen. 'De beschouwde hem als een vriend. Dat is nu wel voorbij. Ik kan niet zeggen dat ik Bols en Pfrommer nog bewonder na wat zich daar heeft afgespeeld. Er is nader hand niet meer over dat ge beurde in Heerenveen gespro ken. Maar ik wacht nog steeds op excuses, op verontschuldigin gen voor heigeen mij toen werd aangedaan.' Fornaess kent aan zijn Europe se titel evenveel waarde toe, als wanneer het incident Bols niet had gespeeld. 'Ik werd op een sportieve manier kampioen. Niet ik, maar Bols maakte fou ten. Dat weekeinde was ik toch echt de sterkste. 'Heerenveen heeft de onderwijzerszoon nog sterker de betrekkelijkheid van de sportroem doen inzien. 'Ik ben niet populair. Niet hier in Noorwegen en niet daar buiten. Ik weiger mij door de massa te laten manipuleren. Ik gedraag mij zoals ik ben, niet zoals de massa graag ziet dat ik ben. Daar in Heerenveen heeft het Nederlandse publiek onbewust meegeholpen aan mijn kampi oenschap. Ik was woedend dat ik als de zondebok werd na ge- wezen. Op die zondag reed ik de 1500 meter als een duivel. Do massa is zo stom, zo gewel dig stom.' Dag Fornaess is vierdejaars wis- kundestudent. De sport heeft hem in zijn studieprogramma achterop gebracht. Twee jaar heeft hij verloren. Fornaess weigert die twee jaar als wegge gooid te zien. Het schaatsen heeft mij ook andere dingen gebracht, die belangrijk zijn in het leven. Je doet' ervaring en mensenkennis op. Je leert de mens in al zijn facetten beter doorgronden. Wanneer ik hier in Hamar was gebleven, was mijn gezichtsveld nog even be perkt geweest als voor mijn schaatsreizen. Ik weet nu ge woon wat meer van de wereld af. Hamar is een kleine plaats. Ik ben hier graag en ik zal er ook mijn verdere leven blijven wonen. Ik zou niet voorgoed in een grote stad kunnen wonen. Zelfs niet in Oslo, al is die stad vergeleken bij vele anderen, niet eens zo geweldig groot. Maar je bent er een nummer. Hier in Hamar kent iedereen je. Jc bent iemand en de men sen zijn er aardiger dan in de grote sleden. Maar het is goed dat ik ook de mentaliteit van die andere mensen ken.' Het verlies van twee jaar studie heeft bij Fornaess een gevoel van onvrede gewekt. 'Als top sporter kun je niet én .optimaal studeren én optimaal topsport bedrijven. Je moet een keuze maken, die voor een van beide nadelig uitvalt. Bij mij is dat de studie geweest. Ergens knaagt dat aan je. Je kunt het vergelijken met een man, die zijn huis wil verven. Zo'n kar wei moet je in een keer afma ken. Je kunt het ene jaar de ene zijde schilderen cn het vol gende jaar een andere kant van het huis. Dan wordt het een grote puinhoop. Zo is het ook met mijn studie.' Dag Fornaess heeft dan ook het besluit genomen om te stoppen met zijn studie. Afgelopen zo mer is hij getrouwd. Zijn rijke schoonouders zijn eigenaar van een fabriek. In die fabriek is een topfunctie gereserveerd voor schoonzoon Dag. Het schaatsen zal dan taboe zijn voor Fornaess. 'Daarom is dit seizoen voor mij zo uitermate belangrijk. Ik wil nog een keer de beste zijn. van het jaar.' De verrichtingen van Fornaess in het voorseizoen zijn beneden de verwachtingen gebleven. Wie zich echter het vorig jaar herin nert, komt tot de conclusie dat Fornaess ook toen tot aan het Europees kampioenschap bijna niets had gepresteerd. Hij en trainer Tenmann ontliepen een internationale confrontatie vóór het Europese titelgevecht. Dit jaar is er eenzelfde situatie. De Fornaess van de Nieuwjaars wedstrijden en van de Noorse kampioenschappen zal niet de zelfde zijn, die de komende toernooien afwerkt. Toen testte hij alleen zichzelf. Toen ook moest hij vanwege een liesbles sure zichzelf sparen op de felle, korte afstanden. Fornaess: 'De Nieuwjaarswedstrijden in Bislct waren voor mij niet interessant. Het Noorse kampioenschap was voor mij alleen maar een test. Mijn hoogtepunt ligt later in het seizoen.' Het Europees kampioenschap wordt door Fornaess wel dege lijk serieus genomen. 'Er zijn dit jaar drie belangrijke evene menten: het Europees kampi oenschap, de Winterspelen in Sapporo en de strijd om de wereldtitel In het Bislctstadion. Maar voor mij is dat geen re den om aan het Europees kam pioenschap minder waarde te hechten dan voorheen. Ard Schenk heeft bewezen dat het mogelijk is een heel seizoen lang aan de top te staan. Het speelt naar mijn idee geen en kele rol of je nu je hoogtepunt in Sapporo wilt leggen of in het Bisletstadion bij de wereldkam pioenschappen. Het programma blijft er hetzelfde om.' Dag Fornaess' grootste wens is: een wereldtitel in het Bisletsta dion. Hij droomt ervan om als 22-jarige afscheid te nemen van de schaatssport als wereldkam pioen. Wat dat betreft heeft hij in Per Ivar Moe een sterk voor beeld. De Noor zei in 1966 als 21-jarige de sport vaarwel om zich aan de studie te wijden. Fornaess: 'Je moet moedig zijn om zo jong als ex-wereldkampi- oen je sport vaarwel te zeggen. Het besluit dat Moe toen nam, heeft op mij diepe indruk ge maakt. Hij koor voor de studie omdat ook hij tot de conclusie kwam dat je niet op twee paar den tegelijk kunt wedden. Ik hoop zelf het meest op een we reldtitel. Een medaille in Sappo ro is natuurlijk geweldig, niaar voor een all-rounder betekent een wereldtitel toch altijd nog net iets meer'. Fornaess heeft dit jaar een on gekend zwaar programma afge werkt. De voetbalsport zwoor hij af. Dag Fornaess richtte zijn hele sportprogramma op het schaatsen.' Het voetbal was voor mij vorig seizoen alleen maar een afleiding. Ik had toen ge noeg van het schaatsen. Dit jaar is het anders gegaan. Gothen burg dwong ons tot nadenken. Wij alle Noorse topschaat- sers samen kwamen tot de conclusie dat Schenk te ver slaan is. Er zal alleen voor ge werkt moeten worden. Wij trainden als nooit tevoren. Er was maar één man, die ons ertoe dwong: Ard Schenk. Wij beseften dat wij niet moesten afwachten, hoeveel Schenk dit seizoen weer vooruit was ge gaan. Voor ons was het alleen maar belangrijk de achterstand op hem in te halen en zoveel surplus te kweken, dat wij hem voorbij kunnen streven. Ik geloof niet dat de andere Nederlanders voor ons een pro bleem hoeven te zijn. Zij zijn in ieder geval niet sterker dan wij. Het enige probleem is Schenk Wij waren verbaasd, toen hij in de Oscarlopen in Oslo moeiteloos naar 7.25.0 gleed op de 5000 meter. Maar het heeft ons niet bang ge maakt. Wij staan klaar om Schenk te bekampen. Het ko mende weekeinde zal tonen hoe de kaarten voor dit seizoen lig gen.' Dag Fornaess was al op jeugdi ge leeftijd wereldkampioen. Als 19-jarige veroverde hij een Eu ropese en een wereldtitel. De Nederlandse coach, Leen Pfrom mer, verkondigt de stolling dat de tijd van de jeugdige kampi oenen voorbij is. 'Een schaatser moet groeien. Dc leeftijd waar op je kampioen kunt worden ligt zo rond de 25, 26 jaar. Schaatsen is een zo intensieve sport dat je jezelf kapot maakt als je al op jeugdige leeftijd zulke geweldige inspanningen moet doen op de 10.000 meter.' Pfrommer noemt als voorbeeld Per Ivar Moe. 'Van Fornaess moet nog worden afgewacht of hij zichzelf niet te vroeg in het wedstrijdschaatsen heeft ge stort.' Dag Fornaess lacht om die stel ling van Pfrommer. 'Ik heb veel meer sporten beoefend dan schaatsen En die 10.000 meter stelt in mijn ogen maar weinig voor. Er zijn sporten waarin ik heel wat meer heb afgezien. Je moet alleen wel zorgen dat je getraind bent. Als een jeugdige sportman zonder voldoende ba sisconditie zichzelf forceert in een 10.000 meter gaat de stel ling van Pfrommer op. Maar in alle overige gevallen is het la riekoek.' De Noorse schaatsbond houdt dit seizoen een grote loterij. Er wordt geadverteerd met posters van bekende sterren uit het verleden en het heden. For naess is een van de trekpleis ters. die de Noren moet bewe gen loten te kopen. Dag For naess: 'Er is mij gevraagd of ze mijn foto mochten gebruiken. Ik heb erin toegestemd. Het levert mij geen cent op Al het geld gaat. naar de hond Dal vind ik in princine niet erg. Maar ik hoop wel dat er nu iets verstandigs wordt gedaan met het geld. Daarmee moet nu eindelijk eens iets opgebouwd worden, an ders gaat het mis met de Noor se schaatssport. Er moet een fonds komen, waaruit een jonge veelbelovend schaatser een be drag van pak weg 10.000 kronen ontvangt. Dat geld moet op de bank ko men. Van de rente kan zo'n knaap dan zijn onkosten betalen in het schaatsseizoen. Daarmee geef Je een talent de kans om zonder zorg voor de toekomst te bouwen aan een sportcarrière. Want daaraan valt vooral in Noorwegen nog veel te verbete ren Ik zou erg teleurgesteld zijn. als de Noorse bond het geld voor andere doeleinden zou aanwenden. Maar ik heb er wel een hard hoofd in. Ik ben al 7-o dikwijls teleurgesteld in de bond.' XI

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 22