Kritiek op rapport kern niet raakt Wacht wereld soms op een tovenaar? iuchtvaartbedrijven iet acties bedreigd PvdA-rapport: Europa moet verder één worden 7lestijnse commando 's waarsch u wen tOns land vol prikkeldraad Nkroemah mag naar Ghana voor berechting Publieke opinie moet beter Vier jaar en zes maanden voor moord MET ALVI ALUMINIUM DUBBELE RAMEN IS 'T: Haags congres over politiek netwerk Prins Claus op UNCTAD-symposium Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het UNCTAD-symposium in Den Haag heeft zijn eerste opwindende dag achter de rug. Wel maken de organisatoren, de nationale commissie ontwikkelingsstrategie 19701980, zich lich telijk bezorgd over de impuls die ervan moet uitgaan voor de publieke opinie, want er worden allerlei ingewikkelde problemen diepgaand besproken. jgraaf is de dure naam van een nieuw apparaat, waarmee men in •nrijk het alkoholgehalte in het bloed van wagenbestuurders kan vast- Icn, en wel onmiddellijk ter plaatse. an een onzer verslaggevers ICHIPHOL/BEIROET lestijnse commando's hebben i aantal Europese en Ameri- mse luchtvaartmaatschap- In, waaronder de KLM, ge- ■rschuwd, dat vergeldingsac- zullen worden ondernomen !en vliegtuigen en passagiers, bneer zij afgevaardigden naar inmiddels begonnen Zionis- the Congres in Jeruzalem rvoeren. De KLM heeft extra Jigheidsmaatregelen genomen. jvee luchtvaartmaatschappijen (ben tot nu toe de ontvangst van igbrieven bevestigd. Het zijn de pe maatschappij ROAC en de prikaanse TWA. Volgens het Brit persbureau Reuter heeft ook de M-vertegenwoordiger in Beiroet dergelijke brief ontvangen. Op I hoofdkantoor van de KLM in jsterdam kon men dit bericht niet testigen. „Na het bericht van Reu- lederland heeft genoeg overbodig kkeldraad in gebruik om het hele 'i er als een concentratiekamp een r keer mee te omwinden. Volgens Eindhovense gemeenteraadslid r de CC (combinatie christelijke ïijen) H.L.M. Bijnen kunnen er |ist wel duizenden kilometers ge- fflijk prikkeldraad weggehaald Cijfermatig kan ik het niet bewij- maar we hebben wel de indruk Nederland een echt prikke1draad- Ije is vergeleken met andere lan- Die „we" zijn de leden van een li té van Eindhovenaren, die een -orikkeldraadactie voorbereiden, lat ze zich ernstig onaerust maken al dat prikkeldraad. Binnenkort er een brief naar alle provinciale gemeentebesturen en rijksdiens- waarin gewezen wordt op de ge- e^ van dit draad. Voordat ik er zelf op geattendeerd d. was het me niet eens zo opge- en", zegt de heer Bijnen. „Pos na- een hoge politieman me vertelde er wéér een ongeluk door prik- Iraad was gebeurd, dat het aantal elukken door de aanwezigheid prikkeldraad toeneemt en dat er r dan één slachtoffer is overleden r dat draad, realiseer ik hoe ge- rlijk het is. Ve hebben niets tegen prikkel- ad op zichzelf, maar wel tenen de odige toepassing. Als je in Nede-r over een afrastering vraat, kt men het eerst aan prikkel- Overal waar een afrastering 't komen, wordt het gebruikt, om men gewoon niet beter weet. gs wegen vind je het, langs parti- ere 'erreinen. perken, Plantsoenen zelfs langs speelplaatsen en pp'n'einen. Je staat er versteld je hoeft de straat nauwelijks uit wandelen, of je al n'na'sen 'r dit draad onnodig is gebruikt, d-ren en ond° mensen vallen er bromfietsers vliegen er met een r' teoenon. w naro- piot nan dat men betpust nrikkeldraad ge neer jno «np'on pr ,,«ot on O'- ieren. dat je in een heleboel ge len pet -O oooft o'nd ii-e-firnnd if nemen: dat is trouwens nog r.r O"'*" hndat het ai'een om dit wakker /wn1 r»-.., fl» fTiadheyve- 'en het voorlovin op hun brief. En die waarschuwing niets uithaalt? 'n zijn ze nog niet met ons klaar". ter hebben wij direct contact opgeno- rpen met. ons kantoor in Beiroet. 1 'Maar deze vertegenwoordiger zei geen brieven met een dergelijke in houd te hebben ontvangen." Ook het Franse persbureau Agence France Presse weet te. melden, dat de KLM en BOAC 'met vergeldingsacties zijn: bedreigd. AFP heeft zijn infor matie uit het Beiroetse dagblad Al Nahar. Volgens de correspondent van AFP in Beiroet heeft de leiding van 'het internationale vliegveld van Bei roet de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. In de brief zeggen de Palestijnse commando's, dat het transport van congres-deelnemers zal worden be schouwd als „een aandeel in de agressieve daden tegen de Palestijnse zaak". De brief vervolgt met: „Daar om houden wij u als verantwoorde lijk voor alles, wat er zal gebeuren met uw vliegtuigen en uw passa giers". Het Zionistisch congres is eer gisteren in Jeruzalem begonnen. Een woordvoerder van de KLM kon niet meedelen, of de Nederlandse luchtvaartmaatschappij congresgan gers heeft vervoerd of zal gaan ver vieren. „Wij kunnen njet aan iedere passagier vragen wat hij gaat doen in een bepaald land. Van groepsreizen naar Jeruzalem is echter geen spra ke." Volgens AFP zijn de brieven af komstig van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat onder leiding staat van George Habasj. Een woordvoerder van het Volksfront heeft gisteren in Beiroet echter ont kend, iets met de dreigbrieven te ma ken te hebben. Ook Air France en Lufthansa zou- der dreigbrieven hebben ontvangen. In Parijs en Bonn wordt dat echter ontkend. O ACCRA (Reuter) Kolonel Ats- jeampong, de nieuwe leider van Gha na, heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat ex-president Kwame Nkroemah, die op het ogen blik in ballingschap in Guinee ver toeft. naar Ghana terug kan keren, als hij bereid zich te verantwoorden in verband met de beschuldigingen, die tegen hem zijn geuit na zijn af zetting in 1966. Atsjeampong wilde niet ingaan op de vraag of Nkroemah mogelijk gratie kan krijgen en legde er de nadruk op, dat hij de voormali ge president niet had uitgenodigd te rug te keren. Hij deelde voorts mee dat er des kundigen zijn benoemd, die de Natio nale Bevrijdingsraad, een college van twaalf man dat de macht in Ghana uitoefent, verslag moeten uitbrengen over de ernstige economische toe stand. Aan het hoofd van de diverse ministeries zullen burgers komen te staan, die aan de raad verantwoor ding moeten afleggen over hun be leid. Maar er zijn toch wel een paar ge dachten van door te geven. Primair een aardige gedachte van de voorzit ter van de nationale commissie, prins Claus. In zijn openingsrede: „Soms heb ik het gevoel", zei hij, „dat de wereld wacht op de komst van een tovenaar die door het uitspreken van een enkele magische formule de we reld een ander aanzien zal geven. Ik heb het gevoel dat wij wachten op King Arthur's Melin. Ik vraag mij af of die tovenaar zich in deze zaal be vindt." Maar wij zlillen tevergeefs naar hem zoeken, vervolgde de prins. Wij kunnen alleen iets bereiken door een kolossale inspanning onzerzijds op een moeizame weg, een ingewikkeld, slopend proces. „Ik moet u zeggen, dat hoezeer ik ervan overtuigd ben dat het allemaal niet eenvoudig is, ik toch vaak de indruk krijg, dat tech nische moeilijkheden worden aange grepen als een excuus om weinig of niets te doen. Hoeveel misschien tot verbazing van velen kan men niet verzetten als het echt moet. De noodzaak zien van iets is al de halve strijd". Technische complicaties kwamen onmiddellijk al in discussie over het voorstel om de speciale trekkings rechten, gecreëerd om de internatio nale geldcirculatie te verruimen, toe te kennen aan de ontwikkelingslan den. Prof. Johnson van de London School of Economics was daar vier kant tegen. Hij had erg veel kritiek op het gedrag van de donorlanden en hun neiging om hun betalingsbalans- Chemische industrie DEN HAAG Als de publieke opi nie steeds meer invloed gaat uitoefe nen op de besluitvorming, dan is het voor het bedrijfsleven van het aller grootste belang dat er een juiste pu- t»heke opinie is, althans een zo juist mogelijke. Dit zegt de Vereniging van de Nederlandse Chemiséhe Industrie in haar weekblad Voor deze opinie te zorgen, aldus de vereniging, is een taak voor het be drijfsleven zelf. Het zal consequent en constant het publiek op de hoogte moeten houden van zijn doen en la ten en van zijn wel en wee. Alleen als dat gebeurt kan worden verwacht, dat op den duur een klimaat ontstaat waarin bv. vestigings- of uitbrei dingsplannen met enige objectiviteit worden ontvangen en niet, zoals te genwoordig helaas zo vaak. zonder meer door de publieke opinie worden afgewezen. De VNCI wil met deze uitspraak een aanvulling geven op een consta tering van de heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoog ovens, die uit de gang van zaken rond het Maasvlakteprojekt van Hoogovens/Hoesch de lering heeft ge put: 'Of men het met de maatschap pelijke ontwikkelingen van de laatste jaren eens is of niet, men zal er reke ning mee moeten houden'. Bakkers conclusie is, dat de invloed van de publieke opinie op allerlei beslissin gen van algemeen belang steeds gro ter wordt en soms zelfs al doorslagge vend kan zijn. DEN HAAG De Haagse recht bank veroordeelde vanmorgen een 30- jarige inwoner van Delft, terzake van zware mishandeling de dood van zijn echtgenote tengevolge hebbende, tot vier jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had twee we ken geleden zes jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank achtte kenne lijk niet bewezen dat de aood van de vrouw aan de schuld was te wijten. Op de avond van zondag 13 juni van het vorig jaar, toen zoals herhaal delijk gebeurde het echtpaar ruzie maakte over de schulden van de vrouw, sloeg de man zijn vrouw met een gaspijp, waardoor zij bewuste loos op bed viel. Verdachte had haar met een draad de keel dichtgesnoerd. Een dag later bracht hij in een vrachtauto het lijk naar de omgeving van Leiden, waar het in een zak verpakte lichaam in een sloot werd gegooid. De man had zijn familieleden ver teld dat zijn vrouw was gaan werken. Toen men argwaan kreeg over het lange wegblijven van de vrouw en het lijk werd gevonden, bekende hij zijn misdaad. weg koude; weg ijsbloemen; weg tocht; weg beslagen ramen. Veel goedkoper dan elk ander merk en toch veel beter. Bel nu 03410-5345 of schrijf Alvi - Harderwijk voor vrijblijvend bezoek. LAAT U MONSTERS TONEN. probleem op de ontwikkelingslanden af te wentelen. Men mag deze nieuwe betaalmiddelen volgens hem niet in zetten voor een doel, waartoe ze niet bestemd zijn. De redeneringen van hen, die het voorstel verdedigen, ko men erop neer, dat iemand naar een bank gaat om krediet en dat deze bank zegt: ik geef het aan je arme buurman en dan kun je ze van hem krijgen op voorwaarde dat je er hem bepaalde prestaties voor levert. - Maar andere economen, zoals de Brit Paul Streeten, prof. Tinbergen en de vroegere UNCTAD-secretaris Raoul Prebisch gingen hier krachtig te genin. Het voorstel van de „link" de schakel tussen de ontwikkelingsfi nanciering en verruiming van de geldcirculatie werkt volgens hen niet alleen ten voordele van de ontwikke lingslanden, maar zal ook leiden tot afzet van de rijke landen in de ont wikkelingslanden, nu zij die afzet bij elkaar onderling moeilijk kunnen vergroten. De Amerikaan Edwin Martin, voorzitter van het D.A.C. de ontwikkelingsbijstands-commissie van de OESO-landen vond het beter om niet met nieuwe doeleinden bij de volgende UNCTAD aan te komen, die toch niet haalbaar zijn, maar te blij ven hameren op eenmaal gedane toe zeggingen van de vorige UNCTAD, die nog niet vervuld zijn, zoals een vollediger toepassing van het alge meen stelsel van voorkeurstarieven, dat nog maar zeer gedeeltelijk wordt toegepast en het hulppercentage. Cacao Daar wilde de Ghanese ambassa deur bij de VN, Asante best aan. Zonder onbeleefd te willen zijn te genover de Nederlandse gastheren wilde hij toch wel kwijt dat de uit zonderlijk hoge tarieven, die het Ghana thans onmogelijk maken om de daar gewonnen cacao zelf bijvoor beeld tot cacao-boter te verwerken en te exporteren, moeten worden ver laagd. „Ik weet wel dat dit een pro bleem zou zijn voor de werkgelegen heid in uw cacao-industrie. Maar ik kan u verzekeren, dat Philips dan handen tekort zou komen om de stij gende vraag uit ons land om radio's en tape-recorders te bevredigen." De Ghanees speelde een belangrij ke rol in de discussies. Hij gaf ook een interessante opening bij de eeuwig terugkerende vraag of de ont wikkelingsbijstand wel behoorlijk ge bruikt wordt. Hij verklaarde dat naar zijn mening geen enkel Afrikaans land zo op zijn souvereiniteit staat, dat het geen voorwaarden voor een zo effectief mogelijke besteding van de hulp zou aanvaarden, mits zij door integere internationale organisaties (waarin zij zelf ook een stem hebben) worden geformuleerd. Hij zei dit naar aanleiding van hier en daar geuite wensen, dat men aan hulpverlening de voorwaarde zou moeten kunnen stellen van landhervorming, behoor lijke belasting voor de rijkeren in de ontwikkelingslanden en een verant woord uitgavenbeleid van regeringen. Het meest drukkende vraagstuk voor het symposium was deze eerste dag het relatief dalende overheids aandeel in de kapitaalstroom naar de ontwikkelingslanden, gecombineerd met de stijgende schuldenlast. De Ne derlandse journalist Dick Scherpen- zeel herinnerde eraan, dat de man die oorspronkeliik het woord zou voeren over het schuldenprobleem, de Gha nese minister Mensah, verhinderd was wegens gevangenschap, nadat zijn regering ten val was gekomen, precies als gevolg van dat schulden- vraagstuk. In een sfeer van gematigd optimis me zijn woensdag de besprekingen over Malta hervat. Vlnr. de Britse minister van Defensie Lord Carring- ton, de secretaris-generaal van de Navo, Joseph Luns, en premier Dom Mintoff van Malta. In het Noordhollands Koffiehuis, voor het Amsterdamse Centraal Sta tion is men druk bezig met de demontage van het gebouw, dat moet wijken voor de bouw van de metro. Op de foto verwijderen werklieden voorzichtig de vooraf genummerde tegels. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Elk land af zonderlijk zal niet in staat zijn een oplossing te vinden voor de grote fundamentele problemen. Daarom is een verdergaande po litieke en economische eenwor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG ,De kritiek op ons onderzoek, zoals die op deze bijeenkomst naar voren is gekomen, heeft onze interpretatie van het economisch en politiek netwerk niet aangetast.' Dit zei prof. dr. R. J. Mokken in zijn slotwoord op het door 'De Nieuwe Linie' georganiseerde congres over de economische en politieke invloeds structuren in Nederland. Het congres werd gehouden naar aan leiding van een rapport van Amsterdamse politicologie-studenten. Onder de deelnemers aan het congres bevonden zich vertegen woordigers van vakbeweging, politici, woordvoerders van grote bedrijven en wetenschapsmensen. In hun studie heeft de werkgroep van doctoraal-studenten in de politie ke wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam willen aantonen, dat op politiek en economisoh gebied de eigenlijke beslissingen buiten de openbare controle om worden geno men. De macht van de „200 van Mer- tens' blijkt niet op personen aan te komen maar op instellingen welke zij vertegenwoordigen, zoals banken, in dustriële bedrijven en overheidsorga nen. Dezelfde personen worden in meer dan één topfunctie benoemd en vormen zo een netwerk, aldus het rapport. De banken, met de Amro- bank aan de top. blijken volgens de werkgroep een beslissende invloed te hebben. Het parlement en de vakbe weging staan vrijwel geheel buiten dit web van gedeelde benoemingen. Het centrale thema op de congres dag, gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, werd geleverd door een uitspraak van de voorzitter van de SER. drs. J. W. de Pous, die in zijn kritiek op het rapport zei dat „in een moderne maatschappij het mon dig geworden individu er recht op heeft te weten hoe de samenleving waarin hij leeft en werkt in elkaar zit en functioneert. Elke bijdrage tot het meer doorzichtig maken van de maatschappijstructuur moet dan ook worden toegejuicht". Het probleem dat hiermee verband houdt zijn de maatregelen die vereist zijn om de door de projectgroep gevonden bui tenparlementaire machtsstructuur aan een meer democratische controle te onderwerpen. Bevestigd De NKV-voorzitter P. J. J. Mertens heeft tijdens een plenaire zitting van het congres gezegd dat zijn indertijd gemaakte opmerking over het lijnen spel in de economische machtsver houdingen bevestigd is door het rap port van de werkgroep van Amster damse politicologen. Een verdienste van het rapport is bovendien, aldus de heer Mertens, dat het lijnenspel meer reliëf heeft gekregen. De werk groep lette niet alleen op personen, maar juist op de verbindingen tussen de instituten. De heer Mertens had evenwel ook kritiek crp het rapport. „Niet uit de verf zijn gekomen 'de relatie tussen het bedrijfsleven en het wetenschappelijk onderwijs en die tussen de industrie en defensie", dus de heer Mertens. Vermaatschappelijking Woordvoerders van de banken von den bovendien de rol van de instel lingen die zij vertegenwoordigden, in het rapport zwaar overtrokken. Zij wezen hierbij op de controlefunctie van de Nederlandsche Bank. De heer Mertens was het hiermee volledig on eens en wees op de vele gebieden waarop de banken vrij zijn te hande len zonder enige invloed van buiten af. Noodzakelijk is, dat de macht wordt „vermaatschappelijkt", waar mee hij bedoelde dat banken zich bij hun investeringen niet alleen moeten laten leiden door rendements overwegingen, maar ook het alge meen welzijn (b.v. milieuhygiëne) in acht dienen te nemen. De banken zien hierin echter primair een over heidstaak liggen. Daarnaast kan een maatschappij de overheid schaakmat zetten door bepaalde investeringen via wettelijke regelingen (hinderwet, e.d.) te verbieden. Eventuele maatregelen om de machtsstructuur in de openbaarheid te brengen en zo democratisch con trole mogelijk te maken, zien de deel nemers aan het congres in wettelijke regelingen zoals de instelling van een nationale investerinsraad, die de cri teria opstelt waaraan investeringen dienen te voldoen. Bovendien ver wacht men veel heil van de instelling van regeringscommissarissen in Zweden reeds gerealiseerd in de bedrijven. Als laatste maatregel zou den de banken onder toezicht van de overheid moeten worden geplaatst. Gevrëesd wordt echter dat dan de fi nancieringsinstellingen het land wor den uitgedreven. ding van Europa noodzakelijk. Deze gedachtengang is terug te vinden in het rapport ,De Euro pese gemeenschap in socialis tisch perspectief" van het Koos Vorrink Instituut van de Partij van de Arbeid. De samenstellers van het rapport bekennen, dat de socialistische par tijen en andere progressieve stromin gen in Europa tot nu toe op het ge bied van de Europese eenwording geen standpunten hebben ontwikkeld, die duidelijk afwijken van dat wat de andere stromingen hierover hebben gezegd. De linkse partijen blijven ook bin nen de verdragen, die uitgaan van de sociale en economische verhoudingen, die nu bestaan. Het wordt tijd, dat de socialistische partijen een ander Euro pees maatschappijbeeld aangeven, zo staat in het rapport. In deze maat schappij moeten de technische ontwik keling en de economische groei einde lijk ondergeschikt worden gemaakt aan politieke keuzen. In het rapport wordt vastgesteld, dat men zich in de Europese gemeen schap te zeer bezig heeft gehouden met het vrijmaken van het handels verkeer. Daarbij is verzuimd te zorgen voor een goede politieke controle op het economisch beleid. Het gevolg is, dat er in het bedrijfsleven sterke machtsconcentraties zijn ontstaan, die zich onttrekken aan de controle van de nationale overheden. Wat ont breekt is een Europees politiek orgaan met grote bevoegdheden en dat on derworpen is aan de controle van een volwaardig parlement. Dit politieke orgaan wordt in het rapport 'executieve' genoemd. Het zou het best een raad kunnen zijn, waarin alle lidstaten van de gemeenschap een vertegenwoordiger hebben. De leden zouden eventueel direct door de be volking gekozen kunnen worden. De samenstellers van het rapport vinden het beter als dit bestuur van de gemeenschap gekozen wordt door een parlement, dat zou moeten be staan uit twee kamers: een senaat en een huis van afgevaardigden. De senatoren zouden per land rechtstreeks gekozen kunnen worden. Voor het huis van afgevaardigden zou een Europees districtenstelsel gescha pen moeten worden. Elk district kiest dan zijn vertegenwoordiger(s) in het Europees parlement. De raad van ministers, die nu de dienst uitmaakt in de EEG, zou naast deze Europese organen kunnen blij ven bestaan, omdat de rol van de na tionale regeringen nog wel belang rijk zal blijven. Maar de ministerraad zal geen beslissingen meer nemen, al leen maar mogen adviseren. Het rapport pleit voor een gede centraliseerd bestuur met sterke re gio's en districten. Die decentralisatie zal ook moeten worden doorgevoerd in de bedrijven. Door de technische ontwikkeling zullen ook in het 'nieu- ,we Europa' de produktie-eenheden groot zijn. Ze zullen gericht moeten zijn op democratie en inspraak en niet vanuit één centraal punt geleid mogen worden. De Europese overheid zal grote invloed moeten kunnen uitoefe nen op de grote economische eenhe den. De Europese Gemeenschap zal moe ten deelnemen in grote ondernemin gen, die de markt in belangrijke mate beheersen. De Europese gemeenschap zal ook veel beter dan de nationale overheden in staat zijn het bedrijfs leven maatregelen op te leggen ten behoeve van het milieubeheer. Over de rol van de Europese ge meenschap in de wereld zegt het rap- Dort: Juist de EEG kan als een be langrijke handelspartner groot gewicht in de schaal werpen om de internatio nale handelsstromen te verleggen ten gunste van de ontwikkelingslanden. De betrekkingen met de arme landen zullen daardoor belangrijk kunnen verbeteren'. De Amerikaanse wereldrecordhoudster op de 500 en inoo meter Anne Hennlng heeft tijdens Internationale schaatswed strijden In Innsbruck snelle tijden ge maakt. Op de 500 meter kwam zij tot 42 6. Op de l 000 meter kwam zij na 1.28.8 door de finish. Nllton Santos, de ex-lnternatlonat van Brazilië enthans trainer van Botafoao. is gisteren voor vijftien maanden geschorst wegens het mishandelen van een scheids rechter na een wedstrijd op 19 december. 'At E LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 JAMUAR' 1972

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9