Restauratie van oud Vianen op gang op planning van wegen Veel invloeden Tilanus: CHU altijd open partij geweest Ds. H. A. van Loon verlaat na 23 jaar Loosduinen Overtreding van voorschriften voorkwam ramp naar R'dam Lammetjes vroeg ter wereld Verwoest pand in volle luister herrezen Met KVP en ARP was het anders" „Jesus Christ Super Star' Ged. Staten Zuid-Holland: Geen uitzondering glastuinbouw ARI 1< DONDERDAG 20 JANUARI 1972 I Deze oude panden in de Valkenstraat heeft de vennootschap Vrijstad Vianen op het oog om als eerste object onder handen te laten nemen. Het zijn huisjes die dateren uit de tijd, dat Vianen nog in olie glorie vrystad was en met name fungeerde als een Hollands Gretna Green. Van een onzer verslaggevers VIANEN "Ik ben heel blij dat het ei is gelegd. Het heeft lang geduurd eer het zover was, maar nu zijn we dan toch zover.' Jlir. drs P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Am stelveen en tot voor kort eerste burger van Vianen, constateert met zichtbare voldoening, dat het plan waar hij tijdens zijn burgemeesterschap bij vele gelegenheden de aandacht op heeft gevestigd nu van de grond is gekomen. Dat plan houdt in grote lijnen in verpaupering van de binnenstad van Vianen tegen te gaan. Samen met epige inwoners van Vianen heeft de heer Beelaerts van Jokland de afgelopen twee jaar de weg daartoe geplaveid. Nu is het zo ver dat er in navolging van Amster dam en Brielle een naamloze ven nootschap zal worden opgericht, de >.v. Vrijstad Vianen. die panden gaat lankopen in het hart van Vianen en Beze na ze met subsidies van de over heid te hebben laten restaureren gaat irerhuren. De plannen voor de nv hebben nog slechts de goedkeuring van Den Haag nodig. >gel-'ond is reeds het oprichten van de rgn.fötichting vrijstad Vianen'. Deze in- uweftelling is vooral bedoeld voor de ge wone burgerij, die er weinig voor ieid,v°elt de nogal prijzige aandelen te ;uw-kopen van de nv. De leden van de tichting geven jaarlijks een bijdrage, vaarmee ook tal van belangrijke za ten ter hand kunnen worden geno- nen zoals het restaureren van kleine nonumenten, met name tuinmuren, 'n tuinpoortjes, stoepelen, waarvan in Vianen nog tal van fraaie voorbeel den zijn te vinden, stoephekken, nuurankers en gevelstenen. HART „De eerste reacties die wij op onze (lannen hebben gekregen om het ïart van Vianen te laten doortikken iijn positief. Vianen is het ook waard ie er voor in te zetten. Het gaat om feèn erfenis die belangrijk is om in >tand te houden", meent jhr drs. Beelaerts van Blokland. Dat er in Vianen op dit gebied heel wat te doen is toont hij met cijfers aan. „In de binnenstad van Vianen staan 420 hui zen. Daarvan staan er 120 op de Rijksmonumentenlijst. Van de wonin gen in de binnenstad is slechts 16 procent goed, 52 procent kan als ma tig worden omschreven en 32 procent is rondweg slecht. Wat heden matig is, is volgend jaar slecht. Er is dus spoed geboden bij het uitvoeren van de plannen". Daarbij blijft men in Vianen nuch ter. „We willen bescheiden, beginnen, niet verder springen dan wij kunnen. Het eerste jaar reken ik er op dat er hoogstens één pand gerestaureerd kan worden. In later jaren, als alles goed op gang is gekomen, kan dat aantal worden uitgebreid. Heel be langrijk is dat onze opvattingen leven bij de bevolking. De mensen kunnen er zelf veel aan doen. Als de huizen goed in de verf worden gezet, is er al veel gewonnen en wordt verder ver val tegengegaan", vervolgt de heer Beelaerts van Blokland. EFFECT Omdat Vianen in vergelijking met andere grotere gemeenten, waar ook veel monumenten staan, betrek kelijk klein van afmeting is, (de hele binnenstad meet 20 hectare) heeft een restauratie in Vianen een groter ef fect dan bij voorbeeld in Amsterdam. „Elk pand dat hier wordt opgeknapt is pure winst. Iedereen ziet het en de mensen praten erover. Anderen wor den er door aangestoken", conclu deert jhr. Beelaerts. Bij de plannen voor het herstel van hetgeen in Vianen herinnert aan het roemruchte verleden, dat zijn glorie tijd beleefde in de tijd van de Bre- derodes, toen Vianen een vrijstad werd en iedere ontheemde na een be drag van ƒ100 te hebben betaald in de stadspoort, verzekerd was de rust te hebben gevonden, zal de aandacht niet in de eerste plaats worden gege ven aan de Voorstraat. Deze straat, die model stond voor de bekende ro man van Ina Boudier Bakker, is er niet zo slecht aan toe. Er zijn welis waar minder gelukkige verbouwingen tot stand gebracht in de loop der ja ren, maar verder besteden de bewo ners, meestal middenstanders wel aandacht aan het onderhoud van hun panden. Veel groter gevaar lopen de historische panden In de zijstraten van de Voorstraat. Daar zullen de ac tiviteiten zich daarom vooral op gaan richten. De vennootschap Vrijstad Vianen speelt ook met de gedachte de stads muur te restaureren, omdat daarmee de entree van Vianen bizonder aan trekkelijk zal worden. „Voorlopig gaat dit plan nog in de ijskast. Bij de huidige conümctuur is zo'n restaura tie niet haalbaar. Wij hebben enige jaren geleden laten uitrekenen dat het een milïoenenproject wordt. Maar wii hopen dat van het uitstel geen afstel zal komen", aldus jhr. Beel aerts van Blokland. DORDRECHT Een onderzoek naar de aanvaring tussen twee sche- oen woensdag op de kruising Noord- Beneden Merwede heeft uitgewezen dat het niet opvolgen van de voor schriften een ramp heeft voorkomen. De lege binnentank'er Sybilie voer op de Noord zonder dat de tanks herme tisch waren afgesloten. Hierdoor laan werd de kracht van de explosie, die jaarfvolgde op de scheepsbotsing, wegge drukt via de openspringende tanks. Experts zijn van oordeel dat als de lanks volgens voorschrift waren afge grendeld. het hele schi puit elkaar gespat zou zijn, waarbij zeker men senlevens te betreuren zouden zijn geweest. De aanvaring tussen de Duitse Sy bilie en de Nederlandse Rheinstein viel nu achteraf mee, al zijn de rijks politie te water en de gemeentelijke t'.-andweer van Dordrecht er aan te pas moeten komen om de brand die na de klap ontstond, te blussen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De Sybilie zal vandaag naar de werf van Piet Smit in Rot terdam worden gesleept om daar in vier dagen te worden opgeknapt. Dat is niet het geval met de KVP, die altijd een gesloten club was van leden van het r.k. kerkgenootschap, de enige ware kerk. Daar wil men nu van af. De heer Tilanus betoogt ver der dat ook de AR altijd een vrij exclusief karakter droeg. Maar bij de CHU was dat volgens hem anders. Hij schrijft: „Bij ons waren leden van ieder kerkgenootschap welkom. Er werd niet naar gevraagd en er zullen ook steeds wel buitenkerkelij ke leden geweest zijn zonder dat we het wisten en zonder dat we bezwaar maakten. Wij voelen ons evengoed verantwoordelijk voor de openbare als voor de bijzondere school." De heer Tilanus is het niet eens met de stelling, dat geloof en evange lie alleen maar een persoonlijke aan gelegenheid zijn. Dat zou in strijd zijn met het bekende rapport van de groep van Achttien. Wanneer de KVP-voorzitter deze mening is toege daan moet hij dat duidelijk zeggen. Onaanvaardbaar De AR en CHU hebben daar recht op. Een partij los van het geloof al- ROTTERDAM De enige stad in Nederland die een voorstelling krijgt van de Amerikaanse rockopera Je sus Christ superstar" is Rotterdam. De National Rockopera Company USA treedt met dat stuk op 1 februa ri 's avonds om acht uur in de Ahoy'- hal op. Het gezelschap, dat uitslui tend bestaat uit Amerikanen, zal in de komende maand in elk Europees land één grote stad bezoeken. In Amerika heeft al een tournee ge maakt door 41 staten, waarbij de ope ra door miljoenen werd bezocht. HARDINXVELD-GIESSEN- DAM Hoewel in Hardinxveld- Giessendam weinig schapen wor den gehouden, eisen de ooien vaak een primeur op, door als eerste in de omgeving lammeren ter wereld te brengen. Een schaap van de heer Af. Besemer, voorman in dienst van gemeente werken en brandweerman, schijnt nu alle records te hebben gebroken door reeds maandag 17 januari twee zwarte lammetjes met een witte bles ter wereld te brengen. De zesjarige moeder, die al vier keer heeft geworpen kweet zich van haar vermenigvuldigende taak op de eerste barre winter dag van dit jaar. De eigenaar vond haar nakomelingen 's mid dags om een uur of vijf kernge zond in de wei. Met het oog op de strenge vorst zijn moeder en kind veiligheidshalve in een stal onder dak gebracht. De heer Besemer is een en thousiaste schapenliefhebber. Hij verzorgt ook al jarenlang de kud de van de gemeente, die graast op nog onbebouwde terreinen. Zijn eigen vier schapen hebben thans hun domein in Wielwijk. De heer Besemer is er dolgeluk kig mee, dat hij thans als eerste melding kan maken van deze lenteboden. „Gewoonlijk worden de ooien in september bevrucht, maar deze ram heeft zeker haast gehad en moet half augustus al aan het werk zijn gegaan. Volgens de deskundigen is de draagtijd tus sen de 150 en 154 dagen. Je moet altijd maar afwachten of een ooi met jong zit, dat zie je aan het zwellen van de uiers. De tijd van werpen is moeilijk te voorspellen. Ik had deze aanstaande moeder nog een weekje gegeven, maar niks hoor, ook zij kon niet langer wachten". DEN HAAG Onderzoekin gen en studies die ter hand genomen zullen worden kun nen van invloed zyn bij de ko mende planning van provinciale wegen in Zuid-Holland. Dit deelt het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland (Provinciale Sta ten van dit gewest) mee in het uitvoeringsprogramma voor de jaren 1972 tot 1976. G.S. willen op de hoogte komen van de ko mende verdeling tussen openbaar vervoer en particulier (auto)- verkeer. Wijzigingen in de hui dige planning kan daaruit voort vloeien. Ged. Staten die de afgelopen jaren en ook nu nog gedwongen zijn om financieel kalm aan te doen met het uitvoeren van nieuwe en verbeteren van oude wegen delen voorts mee, dat er enige vertraging ontstaan is bij de analyse van het verkeersgebeuren in het Westland. Dit als gevolg van de moeizame verzameling van de ver- keersverklarende factoren zoals in woners en arbeidsplaatsen. Begin dit jaar zal met de analyse kunnen wor den begonnen. Ditzelfde gebeurt met de studie van het verkeersgebeuren in de Rijn streek-Oost. Het in de Bollenstreek verzamelde materiaal zal geordend en gecodeerd worden, waarna een begin zal worden gemaakt met de verkla ring van het verkeersbeeld in dit ge bied. Vertraagd Door het gebrek aan geld zijn een aantal wegen in hun uitvoering ver traagd zoals het gedeelte Rijnsbur- gerweg-Langelaan te Noordwijk waarvan de voltooiing nu verwacht kan worden in 1974. Ook weg 4 Kat wijk-Leiden is vertraagd in aanleg. Hetzelfde geldt ook voor het gedeelte Delft-Westerlee (omlegging bij Den Hoorn), weg 15 van Rijswijk tot Delft (baanverdubbeling tot Rijswijk) en Provinciale weg nummer 16 (de zoge naamde Leidse baan). Zij handhaven evenwel deze weg op het programma. Zoals bekend zal over de voortgang van deze reeds ten dele in uitvoering zijnde weg op 27 januari in de Staten een definitieve beslissing vallen. Door planologische moeilijkheden is ook vertraging ontstaan in de wegomlegging te Zoeterwoude. Ook zijn er grondverwervingsmoeilijkhe- den om rijksweg 11 verder door te zetten. Vertraging is ook ingetreden in de aanleg van de wegen 18 en 19, die een verbetering zouden moeten inluiden voor Pijnacker en Berkel. Weinig opwekkend laten G.S. zich uit over de wegverbindingen Den Haag-Zoetermeer Een gedeelte van de rijksweg 14 tot Zoetermeer kan niet functioneren zonder dat het ge deelte van rijksweg 14 tussen rijks weg 4 en secundaire weg 20 gereed is. In het uitvoeringsschema 1972 tot 1976 van de rijkswegen is dit gedeelte Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, heeft geen moeite met de „open" partij, die KVP- voorzitter De Zeeuw voorstaat. In het CH-weekblad De Nederlander van deze week schrijft hij, dat zo'n open partij voor de CHU niets nieuws is. dus drs. Tilanus, is voor de CHU on aanvaardbaar. Fcn „humanist"' (tenminste als hij Goci-loochenaar is) wil de heer Tila nus niet als lid van de partij. iHet is volgens hem zeer moeilijk in een par- i; verband te bouwen aan een samen leving. waarbij de een Gods bedoe- Img met deze wereld tracht te reali seren en de ander Gods bestaan ont kent. We! is welkom in de partij, ver volgt de heer Tilanus, de zoekende mens om samen met hem te zoeken naar Gods bedoeling met de wereld. Een christelijke partij kan niet kie zen tussen liberalisme en socialisme. Drs. Tilanus vraagt verder: „Zou De 'leeuw er werkelijk ingetrapt zijn en l'iezen voor een socialistische maat schappij?" Wat drs. Tilanus voor ogen staat is een nieuwe christelijke partij, die christenen samenbrengt, die hun verantwoordelijkheid voor de >ampnieving vanuit religieuze over tuiging gestalte wil geven. In het slot van zijn verhaal stelt hij dan ook voor ne partij, die uit de samenwer king van KVP, ARP en CHU moet groeien, maar Nieuwe Christelijke Partij <NCP) te noemen. niet opgenomen. Wel is de procedure voor de vaststelling van het tracé voor rijksweg 14 tussen rijksweg 4 en rijksweg 20 (noordelijke randweg van Rotterdam) ingezet Een zeer spoedige realisatie van de lijn Zoetermeer-Den Haag is noodzakelijk, zo vinden ook G.S. Indien deze lijn snel gebouwd wordt is het de vraag of een daarmee evenwijdige lopende wegverbinding wel in dezelfde tijd kan worden aan gelegd. In 1972 zal ook veel arbeid gedaan moeten worden met het maken en vergelijken van alternatieve ver keersplannen. Zo zal het zeer om vangrijke middengebied van Zuid- Holland verkeerstechnisch grondig onderzocht worden. Ook aan de vei ligheid zal veel zorg besteed worden. aardgasprijzen betreft, de glastuin bouw niet anders behandelen dan an dere grootverbruikers. Hij heeft de Gasunie toegestaan, het in de overeenkomst voor groot verbruikers ingebouwde prijsplafonds los te laten en meent dat het alge mene energiebeleid geen uitzonde ring voor de glastuinbouw mogelijk maakt. Wel zal hij v/or deze bedrijfs tak he' huidige plafond nog tot 1 ju li handhaven, zodat het tijdens het stockse'zoen nog behouden blijft. De minister heeft dit uiteengezet in een gesprek, dat hij samen met mi nister Lardinois van landbouw met het landbouwschap heeft gehad. De aardgasprijs blijft aan de olie prijs geitoppeld. Tot nu toe kon, bij een stijging van de olieprijzen, de aardgasprijs niet verder volgen dan tot het olafond. Voortaan kan hij ver der meestijgen. Het landbouwschap heeft bezwaar tegen beslissing van de minister. H*et vreest dat de overschakeling op aard gas in de tuinbouw erdoor belem merd zal worden en dat een even tuele verhoging van de stookkosten de rentabiliteit in de tuinbouw on gunstig zal beinvloeden. Nu al be staat 20 tot 25 procent van de pro- duktiekosten uit stookkosten. Zeeland trok hem aan DELFT In volle luister is in het oude centrum van de Prinsenstad op de hoek van de Oude Kerkstraat en de Voorstraat een oud grachtenpand ge restaureerd, dat destijds door brand gedeeltelijk werd verwoest. Een totale wederopbouw was door de grote schade noodzakelijk. Geruime tijd was de zwartgeblakerde ruïne een doorn in het oog van de Delftenaren en de toe risten die Delft bezoeken. Het pand staat nu op de lijst van Monumenten zorg. In de ruimte op de begane grond zal een souvenirwinkel worden ge vestigd. LOOSDUINEN Na 23 jaar neemt ds. H. A. van Loon op zondag 20 februari af scheid van de Gemeente Den Haag-Loosduinen om zich de volgende zondag te verbinden aan de Hervormde Gemeente te Biezelinge. Van de stad Hervormd Den Haag-Loosduinen is een zich door de nieuwbouw nog altijd uitbrei dende gemeente naar een dorp, al is Biezelinge niet meer zo klein als in 1946 toen ds. Van Loon, toen nog in Grijpskerke, voor de eerste maal door Bieze linge beroepen werd. De gemeen te telt nu eén 250 gezinnen met in totaal een 750 pastorale eenhe den, maar met dit al blijft het nog een grote slap van de stad naar het platteland. Toen ds. Van Loon in 1948 naar Loosduinen kwam, was het nog een oud tuinbouwdorp en alleen de wijk rond de Bethelkerk was van stadse allure. Toen Loosdui nen zich uitbreidde door de nieuwbouw en ds. W. E. den Her tog in de pasgevormde wijkge- meente Adventkerk kwam, ging ds. Van Loon al spoedig naar de wi.ikgemeente Dorp, maar dit Dorp is nu sinds lang ook al geen „dorp" meer. Met die snelle ontwikkeling heb ik eigenlijk nooit enige moei te gehad vindt ds. Van Loon. Ik ben nu 58 jaar en er is nog gele genheid iets nieuws op te bou wen. Voor Loosduinen is het mis schien beter dat er eens een nieuwe collega komt, met mis schien een wat andere aanpak. Voor mijzelf verandert er niet dorp zit of in ee:i zoveel, want het ambtelijke werk is boeiend, blijft boeiend en zal het altijd zijn, of je nu in een dorp zit of in een stad. Verandering Voor Loosduinen zelf zal er on getwijfeld meer veranderen. Het ligt in de bedoeling te komen tot een bundeling van wijkgemeente Bethelkerk (ds. J. Langenbach) met wijkgemeente Dorp en een predikant te beroepen, die voort kan bouwen aan de verdere inte gratie van dc Vrijzinnig Her vormden. Het was deze integratie, waar- vooi ds. Van Loon zich sterk heeft ingespannen, evenals hij al tijd sterk gepleit heeft voor een legitieme plaats van de Her vormd-Gereformeerden (de Ge- ref. Bond). Dat waren de twee grote problemen buiten zijn eigenlijke ambtswerk. Deze pro- b emen zijn al sinds jaren naar genoegen opgelost. Het ambtelijke werk heeft ds. Van Loon altijd geboeid. De tal rijke pastorale bezoeken, die hij <n die 23 jaren op zijn bromfiets heef: afgelegd zijn veelvuldig als het zand der zee. En nog steeds is hij even actief. Een stilzitter is hij niet. Toch heeft hij nog altijd de tijd gevonden om in talrijke commis sies het werk te doen, dat zijn hand vond te doen: geestelijk verzorger van het hervormde rusthuis en van het Zee-hospi tium te Kijkduin, vice-voorzitter van de Classicale Zendingscom missie id. van het breed-modera- men van de classis, lid van de Prov. Kerkvergadering van Zuid- Holland, voorzitter van de afde ling Loosduincn van het Ned. Bijbelgenootschap, om van ande re kleinere funkties maar te zwijgen. Zo gaat dat, als je 23 jaar ergens geworteld bent. In al die jaren is ds. Van Loon trouw terzijde gestaan door zijn vrouw. Ook zij was vele jaren bestuurslid van de Loosduinse Wijk- en Ziekenverpleging en la ter bestuurslid in tie Raad van Toezicht van het Oranje-Groene Kruis. De Hervormde Vrouwendienst in de wijkgemeente Dorp diende zij als voorzitster. Nu de kinderen merendeels hun bestemming hebben gevon den of gaan vinden, zijn er heel wat belemmeringen om zich el ders te vestigen weggevallen. Zeeland Dat ik weer naar Zeeland te rugga, moet u zien. aldus ds. Van Loon, als een zekere lotsverbon denheid met de Zeeuwen. In 1944 met de Inundatie van Walcheren z?ten we in dezelfde nood. Ook mijn pastorie stond onder water. Mevrouw Van Loon, die ver- pleeester is ge'-eest. heef* een jaar lang vanuit Oostkapelle te paard haar patiënten als wijk verpleegster op Walcheren moe ten bezoeken. Toen Biezelinge, na de plotse linge dood van ds. H. Nobe' die bij een autoongeluk het leven v-'oor, na een jaar vacant te zijn geweest een beroep op hem uitbracht, waren het de goede herinneringen aan de Zeeuwse tijd voor ds. Van Loon een be langrijke overweging om ja te /epgen en mevrouw Van Loon zegt het hem graag na. Al zullen ze na 23 jaren hun Loosduinen niet gemakkelijk vergeten. A ardgas prijzen ySN HAAG Alinister Langman van economische zaken wil. wat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5