Prof. „Gee" van der Molen: strijdster voor de vrede Zuidafrikaanse regerin spreekt met Ovambo Godsdienstcursus wordt gewijzigd Brabants Landschap wil milieuacties bundelen Veiligheidsraad in Addis Abeba bijeen Luthers bezoek aan Nederland Spaanse studenten weigeren overleg Een ivoord voor vandaag „Waarom minder uren voor expressievakken COMMENTAREN Cijferwerk Puzzelhoek Nixon stuurt congres begroting met tekort BFR(MMNGSWERK N Na blussen va\* brand beboet FS houden recht van veto DONDERDAG 20 JANUARf^ door -E. VAN RULLER Prof. dr. G. H. J. van der Molen (voor haar vrienden Gee en in de illegaliteit 'tante Lien') wordt vandaag tachtig jaar. De heer E. van Ruller, oud-wethouder van Groningen, die met haar in de oorlogsjaren tot de oprichters van Trouw behoorde, ken schetst haar leven als één groot stuk activiteit voor vrede en ge rechtigheid. Prof. dr. G. H. J. van der Mo len, in 1892 geboren in Baflo, waar haar vader hoofd van de christelijke school was, groeide op in een tijd dat er niet veel mogelijkheden bestonden voor meisjes die 'iets meer' konden en wilden: de opvatting dat de vrouw voor het huishouden be stemd was. was nog helemaal 'in'. Bij wijze van uitzondering mocht Gee de kweekschool vol gen; zij was dus voor het chris telijke onderwijs bestemd. Haar vader, „de man met de Ger maanse baard" zoals ik hem wel heb horen noemen, werd later lid van de Tweede Kamer, wethouder van Rot terdam en tenslotte burgemeester van Renkum. Uiteraard voor die jaren volgde zij hem op al zijn wegen. Onderwijzeres is Gee nooit gewor den: zij koos voor de verpleging, maar dat beroep werd haar na ander half jaar te zwaar. De oorlog '14-'18 betekende voor haar een schok: zij vroeg zich af of een christen oorlog mocht voeren. Zij koos voor de jour nalistiek, eerst bij „De Amsterdam mer". later bij „De Standaard", en in dat beroep vond zij bevrediging. Na de oorlog werd zij actief lid van de „Vereniging voor Volkenbond en Vre de". In haar vrije uren studeerde zij, en via een colloquium doctum ging zij aan de VU rechten studeren, in '29 deed zij doctoraal examen, in '37 pro moveerde zij. De leermeester die de grootste indruk op haar maakte" was prof. dr. A. Anema, wiens huisgenote zij enige tijd was en die haar promo tor werd. STRIJD Na het uitbreken van de oorlog in 1940 koos zij, die zich als ideaal ge steld had voor de vrede te werken, voor de strijd, de strijd voor het recht. Menig joods kind en menige joodse oudere hebben hun leven aan haar te danken gehad. Als journaliste vond zij haar plaats in de redactie van het illegale „Vrij Nederland", maar omdat zij ernstig bezwaar kreeg tegen de principiële lijn van de re dactie (en waarschijnlijk ook om ka rakterologische verschillen) verliet zij dit blad; zij werd mede-oprichtster van „Trouw", waarvan zij tot de be vrijding redactrice was. Tal van pu- blikaties verschenen in die periode van haar hand. In 1946 werd zij pri vaat-docente in het volkenrecht aan de V.U., in 1948 werd zij buitenge woon hoogleraar (waarmee zij de leerstoel van prof. Anema bezette), in 1958 gewoon hoogleraar. Toen zij in 1962 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam van de V.U., zei zij: „Gij stuurt mij met groot verlof, maar ik kom terug voor herhalingsoefeningen". Zij heeft woord gehouden Mevrouw Van der Molen heeft veel gepubliceerd en zij is van veel orga nisaties adviseur of bestuurslid ge weest. Zij werd oprichtster en presi dente van de afdeling Nederland van de internationale christelijke vredes beweging, presidente van de commis sie voor oorlogsslachtoffers, presiden te van het „Trouwfonds", presidente van „Scevar", het vrouwelijk studie centrum van de A.R. Partij, en plaatsvervangend lid van de Neder landse delegatie naar de VN. Zij maakte enkele reizen naar India en zette een actie op touw voor het ver zamelen van gelden voor een kinder paviljoen in Zuid-India. Uit deze functies (we deden maar een greep) blijkt wie prof. Van der Molen werd: strijdster voor vrede en gerechtigheid. Reeds vroeg voerde zij strijd tegen miskenning van de posi tie van de vrouw in de christelijke levenskring. Naar mijn mening had zij reeds voor de oorlog lid van het parlement moeten en kunnen worden voor de A.R.Partij, waarvan zij een toegewijd lid was. In april 1940 werkte zij, in op dracht van de dr. Kuyperstichting, in Genève, en maar net voordat de Duitsers hier binnenvielen kwam zij thuis. Prof. Van der Molen had de oorlog voorzien. Het naar haar me ning onverantwoorde principe van de Nederlandse neutraliteit verafschuw de zij. Onverbloemd keerde zij zich tegen het nationaal-Socialisme. Toen zij dan op 10 mei 1940 s' morgens vroeg uit het raam keek naar het be weeg van de Duitse vliegtuigen riep zij uit: „We zijn in oorlog, maar God dank aan de goede zijde". Voor haar is onuitstaanbaar geweest de gedach te, dat de ver doorgevoerde neutrali teit ons in oorlog had kunnen bren gen. maar dan aan de zijde van de Duitsers. Ver in de oorlog kon zij daar nog met afschuw over spreken en spoedig wist zij haar plaats: in de kringen van hen, die joodse kinderen uit handen van de Duitsers halen. Ze waagde er haar leven voor. Als zij over haar (gelukkig korte) gevangen schap sprak, wat zij slechts zelden deed, drukte zij het vrouwelijk uit: „Het was toch wel akelig!" „Trouw" wordt opgericht bij haar aan huis. Klapheklaan 14 te Aerden- hout. Schouten, Bruins Slot en ik wa ren daar met haar aanwezig. Het christelijk deel van het verzet, sterk opkomend vanuit de A.R. partij kreeg behoefte aan een eigen verzets blad. „Tante Lien" nam in het kader van redactieleden, jongens en meisjes van de verspreiding, haar plaats vol ledig in. Tot aan de bevrijding en ook Van een onzer verslaggevers BREDA De katechetische cursus, die gegeven wordt in de hogere klassen van r.k. scholen voor voortgezet onderwijs in Noord-Brabant en ook elders in het land, zal worden aangepast Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. DEN HAAG Voor het eerst heeft een delegatie van de lutherse wereld federatie een officieel bezoek ge bracht aan de lutherse kerk in Ne derland. In een bijeenkomst met af gevaardigden van kerkeraden hield men zich bezig met het probleem van de vrede en de rechten van de mens, waarbij het vooral om de vraag ging, of de kerk aan politiek moet doen. In een bespreking met hoogleraars en studenten van net luthers semina rie kwam vooral de samenwerking met de opleiding .-an andere kerken, zoals de doopsgezinden aan de orde. De delegatie, die onder leiding stond van plaatsvervangend secretaris-ge neraal dr. Carl Mau, sprak ook met prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, er. met kar dinaal Alfrink. MADRID (UPI) Studentenleiders hebben gisteren geweigerd een aan bod van de universitaire autoriteiten te aanvaarden om te onderhandelen over beëindiging van de ongeregeld heden op de terreinen van de drie universiteiten in Madrid. Dit hebben studentenkringen meegedeeld. Verscheidene studentenorganisaties zijn bijeen geweest op de campus van de centrale universiteit, maar de ver gaderingen werden verdaagd. Men zal niet verder beraadslagen, zolang de oproerpolitie op het terrein pa trouilleert. Hebt u wel eens gelezen hoe de evangelist Johannes het 1 van Kana samenvat? Hij zegt: „Als begin van Zijn i Kana in Galilea en Hij heeft Zijn heerlijkheid geopenbac Zijn discipelen geloofden in Hem". De nadruk valt niet wonder, maar op de Heer. Hij heeft niet iets machtigs g maar Zijn heerlijkheid geopenbaard. De discipelen staan stom van verbazing maar spreken tot God in aanbidding. J heeft de feestvreugde verhoogd. Maar dat is niet het belangm voor Zijn discipelen. Ineens viel voor hen de glans van de f en van de nieuwe toekomst over dit feest. Tijdens het feest j voor hen een nieuwe dimensie openbaar. Is het niet dat Jezus begint op een feest? We verwachten Hem eerdl zieken, aan graven, bij zondaren en mensen in nood. Hei gemakkelijk Hem te beschouwen als een Helper in nood. er voor Hem geen plaats aan onze feestdis. Daar hebb Hem niet nodig. Dit verluial laat juist zien dat ook onze onze puur-menselijke blijdschap pas echte f schap worden door Hem. We lezen vandaag: 1 Samuël3:l-9. Prof. dr. van der Molen: vandaag tachtig niet langer. We maakten Bruins Slot hoofdredacteur en sindsdien heeft zij nimmer één van ons, naar mijn we ten, voor de voeten gelopen. Zij be moeide zich met het „Trouwfonds", de organisatie voor de verzorging van de ongeveer 140 slachtoffers, die de uitgifte van „Trouw" ons had nagela ten. Haar ambities lagen in een ande re richting. De vrede niet de oor log had haar gegrepen. Op de leerstoel van prof. Anema heeft zij getracht gestalte te geven aan de idealen van Alberico Gentili, aan wie zij haar proefschrift wijdde. Deze verwierp de godsdienstoorlog als onrechtvaardig en beval arbitrage aan als oplossing van internationale geschillen. (Een verdedigingsoorlog vond hij echter gerechtvaardigd. Ook dat heeft Gee van der Molen tijdens de oorlog ten volle beleefd.) Wat het hoogtepunt van haar na oorlogse periode is geweest, valt moeilijk te zeggen. Is het de reis naar Lake Success geweest, of de reis naar (Van parlementsredactie aan de bezwaren van de bis schoppen Bluyssen van Den Bosch en Ernst van Breda tegen deze cursus. Na gesprekken met de beide bis schoppen hebben de auteurs ver klaard, in hun werkgroepen samen met de Nijmeegse hoogleraren, die als wetenschappelijke begeleiders optre den, te bezien, hoe zij tegemoet kun nen komen aan de bisschoppelijke bezwaren en daartoe de teksten te herschrijven. De bisschoppen hebben hun bezwa ren uiteengezet in een nota. Daarin waarderen zij de cursus in zijn totali teit als een belangrijke poging tot in tegratie van de geloofsinhoud in de bestaanservaring van de mens. Maar zij menen, dat de cursus aanleiding kan geven tot misverstanden of een zijdigheid. hoewel zij uitgaan van de oprechte instelling van de schrijvers. Gelijk wij berichtten, was scherpe kritiek op deze cursus in het r.k. ver ontrustenblad Confrontatie aanleiding voor het Vaticaan. om de bisschoppen Ernst en Bluyssen in november uit te nodigen, naar Rome te komen voor een gesprek. DEN HAAG De vermindering van de expressievakken bij de Ma- vo-4 en Havo mag niet doorgaan. Tij dens de behandeling van de begroting van onderwijs is vastgesteld, dat de expressievakken buiten schot zouden blijven bij het verminderen van het aantal lesuren van 32 tot 30 per week. De Tweede-Kamerleden Laban (P.v.dA.) en Wilbers (D'66) die een belangrijke rol speelden in het onder wijsdebat, hebben minister Van Veen nu over deze kwestie vragen gesteld. Zij wijzen erop, dat de situatie bij het begin van het overleg over het aantal lesuren in Lochem zo was, dat en de minister en de overlegpartners pas wilden praten na de beslissing van de Kamer over de 30-32 maatre gel. Door de Kamer is toen het alge mene voorbehoud gemaakt, dat de expressievakken onaangetast zouden blijven. Dit is nu niet gebeurd en hierover willen de Kamerleden liefst voor 2 februari, als de onderwijscom missie uit de Tweede Kamer verga dert, opheldering. VALPAREISO (EFE) De gehele koopvaardijvloot van Chili ligt stil als gevolg va neen opdracht tot sta king door de vakbond van koopvaar- dijofficieren. De staking heeft ten doel te protes teren tegen beperkende bepalingen van de centrale bank inzake de sa larissen van de officieren die in dol lars worden uitbetaald. De vakbond van sleepbootkapiteins heeft zich bij de staking aangesloten. Hierdoor is ook aan alle scheepvaart in de haven van Valparaiso een eind gekomen. Palestina, of haar rede tot het Ameri kaanse volk in december 1946 op Thanksgiving Day bij het vrijheids beeld in de V.S., waar zij het volk opriep „Nu de vrede te winnen" Is het haar toespraak geweest die zij op de Dam te Amsterdam hield ter gele genheid van de 5 meiviering in 1960 of misschien een andere rede of bui tenlandse reis, bijvoorbeeld naar In dia. Het kan ook het bezetten van prof. Anema's leerstoel wel zijn. Heel haar naoorlogse leefperiode is vol van hoogtepunten. Gee v.d. Molen is door alles heen vrouw gebleven. Van de de monstrerende vrouw met wapperende banieren en haren is bij haar niets te bespeuren geweest. Het is wellicht de nawerking van haar opvoeding ge weest, die haar in „De Rotterdam mer" in 1950 tot de volgende uit spraak deed komen: „Natuurlijk kun nen er oorzaken zijn, dat de gehuwde vrouw mee moet werken, maar nooit mag het gezin de „bijbaan" worden van de gehuwde vrouw". Dat zij echter de plaats voor de ongehuwde vrouw in het maatschap pelijk leven opeiste, bewijst het feit dat zij de eerste vrouwelijke promo vendus en de eerste vrouwelijke hoogleraar werd aan de Vrije Univer siteit. Zij bewees met haar leven dat de vrouw voorbestemd kan zijn voor uiterst belangrijke functies in het le ven van de maatschappij. Jammer dat de memoires van dit lange rijke leven niet in een boek zijn vastgelegd. Ik ben van mening dat zij nog in staat moet zijn deze zélf te schrijven. Een schat van histo rische gegevens gaat met haar verlo ren als zij eens van ons zal scheiden. JOHANNESBURG (Reuter) Vertegenwoordigers van de Zuid afrikaanse regering en hoofden van de Ovambo-stam,' de grootste stam van Namibië (Zuidwest-Afrika), zijn gisteren in Grootfontein (Ovamboland) besprekingen begonnen over veranderingen in het systeem van contract-arbeid. Ruim 13.000 leden van de Ovam- bostam hebben meer dan een maand gestaakt voor afschaffing van het contract-systeem. Deze ongebruikelijk toegeeflijke houding van de Zuidafri kaanse regering wordt verklaard door haar kwetsbare positie in Namibië. Het voormalige Zuidwest-Afrika is een mandaatgebied, dat na de eerste wereldoorlog door de Volkenbond on der Zuidafrikaans beheer is geplaatst. De opvolger van de Volkenbond, de Verenigde Naties, hebben Namibië aan het beheer van Pretoria onttrok ken en overdracht aan de VN geëist. Zuid-Afrika staat echter op het standpunt, dat de VN daartoe niet bevoegd zijn. Stakingen van Afrikaanse arbeiders zijn in Zuid-Afrika en in Zuidwest- Afrika verboden. Zuid-Afrika heeft zich nu echter bereid getoond de grieven van de stakers te bespreken met de leiders van Ovamboland. On der het systeem van contractarbeid worden arbeiders in de thuislanden Van een onzer verslaggevers HELVOIRT De stichting Brabants Landschap, die zich tot dusver beperkte tot het aan kopen van natuurgebieden, zal binnenkort gaan deelnemen in een bundeling van actiegroepen in Brabant tegen milieuveront- Begrijpelijk en terecht, dat mr. W. Aantjes als voorzitter van de a.r. Tweede-Kamerfractie en woningbouwspecialist van zijn fractie vorige week in „Nederlandse Gedachten" zich zo uitdagend heeft gericht tot dr. Hans van den Doel het keffertje van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. Van den Doel het is bekend heeft de af gelopen vier jaar achter minister Schut zitten aan- jakkeren, waar het de jaarcijfers van de woning- produktie betrof en hij heeft hem daarbij geen kritiek bespaard. Nu de heer Schut uit de actieve politiek verdwenen is en achteraf blijkt dat de to taalcijfers over vier jaren Schut-bewind alleszins tot tevredenheid stemmen, zwijgt de heer Van den Doel. Hij jakkert weer verder, niet omziende er. daarmee ook alle onrecht en alle onbillijkheid zij nerzijds uit het verleden latend voor wat het is. Begrijpelijk en terecht vanuit zijn positie heeft Aantjes Van den Poel uitgedaagd, maar als Van den Doel niet zou reageren mag hij wat ons betreft verder in zijn sop gaar koken. Wij zullen zijn stil zwijgen als veelbetekenend interpreteren en ons troosten met de gedachte, dat ons in elk geval een ingewikkelde getallen-casuïstiek is bespaard waarin prestatie en toeval (een zuur: „hij had de omstandigheden mee kijk maar eens naar het laatste jaar waarin de cijfers van de woningwet- bouw zelfs onder de raming blijven" of worden uit gesplitst. Let wel: iedereen heeft het recht zo'n redene ring of interpretaatie op te zetten, mits hij daar van in het verleden bij het beoordelen van minder aantrekkelijke cijfers ook blijk heeft gegeven. Trouwens: het is de vraag of het beleid van de heer Schut ooit wel adequaat aan de hand van produktiecijfers kan worden getaxeerd. Schuts grootste verdienste is geweest, dat hij nieuwe ele menten, nieuwe gedachten in het bouwen naar voren heeft gebracht, waaraan in Den Haag vreemd genoeg heel wat minder aandacht is besteed dan aan de makkelijker grijpbare bouvv- cijfers. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kleurstof, 5. schade, 10. voorvoegsel. 11. beroemd. 13. snuifta bak, 15. voorzetsel, 16. onregelmatig heid, 20. intendant (afk.), 22. dwaas, 23. memorie van antwoord (afk.), 25. punti ge uitwas; 26. hoopje drogend hooi. 27. geest van de rijstcultuur; 28. water in Utrecht; 30. waterkruik; 31. krijgshaf tig; 34. water in N.Br., 35. plaats in Ita lië, 37. almanak, 41. voorzetsel, 42. soort drank, 43. plaats in Limburg. Verticaal: 1. reeds, 2. tijdrekening, 3. telwoord, 4. sus loco (afk.), 5. scheik. element; 6. eiland van Estland, 7. voeg woord (Fr.), 8. sterke drank. 9. godin van de toorn, 12. schaapkameel, 14. va derland, 17. niet beschaafd, 18. geurig heid. 19. prikkel, 21. gewoon, 24. uit of betreffende Arnhem, 29. slot, 32. gordel. 33. tijdperk. 34. soort bijl. 36. doortocht- geld. 38. lidwoord (Fr.), 39. niet parke ren (afk.), 40. en volgende (afk.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1. mastodont, 2. ale - oer - lee. 3. titel - Eede. 4. ikat - eg - iel. 5. gade - ren - ra, 6. Aser - akela, 7. kam - Erp - sar, 8. tap - Ier - pad, 9. erosie - Verticaal: 1. matig - akte, 2. alikas - aar. 3 set - adem - Po. 4. toeter - eis, 5, oele - ra - rei! 6. drek - ek - pré, 7. olei - ne - Spa. 8. nederlaag. 9. teelaarde. reiniging. Deze 'bewakings dienst' wil de activiteiten van de actiegroep gaan coördineren. Het verdriet de stichting dat ze door tekort aan mensen en tijd tot dusver nooit is toegekomen aan het doen van wat agressievere en politie ke acties. „Daardoor zijn we nooit in staat geweest de nadelen van de ves tiging van Shell-Chemie bij Moerdijk te bestuderen", zei gisteren voorzitter P. H. F. Huenges op een bijeenkomst naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van de stichting. Het Bra bants Landschap wil het accent op de aankoop van natuurgebieden blijven leggen maar daarnaast via de groe pering van actiecomlté's die in de provincie werkzaam zijn, invloed op het „totale milieu" gaan uitoefenen. Bij de aankoop van gronden blijkt de stichting vaak harde concurrentie te ondervinden van particulieren uit België, die al enkele duizenden hec tare natuurgebied in Brabant in bezit hebben en die de prijzen die de stich ting moet betalen omhoógdrijven. Gisteren werd gezegd dat de stichting aan de 2400 hectare natuurgebied die ze nu in de provincie Noord-Brabant bezit, binnenkort een gedeelte van het Dommeldal wil toevoegen. De stichting is over aankoop in onder handeling. Brabants Landschap denkt het Dommeldal via aankoop voor kanali satie te behoeden. Stemmen om dit gebied te kanaliseren zijn al lang te horen. Natuurbeschermers menen dat dit gebied door deze ingreep ernstig in waarde achteruit zal gaan. WASHINGTON (AP) Maandag stuurt president Nixon het congres zijn vierde begroting toe. Het is oen „red ink budget", die dus tekorten te zien geeft. Zij voorziet in het fiscale jaar 1973 een uitgave van bijna 247 miljard dol lar. een record. Als het tekort anderhalfmaal zo groot zal worden als het huidige, en sommigen menen zeker dat dit nog wel iets meer zou kunnen gaan wor den, dan is het totale tekort op de be grotingen ingediend sinds Nixon pre sident werd opgelopen tot 85 miljard dollar, een record dat alleen geslagen is door de regering van president Franklin Roosevelt aan het eind van de Ug0?de wereldoorlog. geworven voor werk in het „blanke" gedeelte van Namibië. Ze mogen hun gezin niet meenemen en het contract, dat voor anderhalf jaar wordt geslo ten, niet verbreken. Ze mogen niet zelfstandig ander werk gaan zoeken. Het wervingsbureau (Swanla) plaatst de arbeider bij een werkgever, waar hij met andere arbeiders in barakken wordt ondergebracht. KAZERNE Zij leven onder kazerne-achtige omstandigheden. Maaltijden en slaap plaatsen zijn gemeenschappelijk en er is een op militaire leest geschoeide discipline. Huisvesting, eten, gezond heidszorg en ontspanning worden be taald door de werkgever. Na afloop van de contract-periode krijgt de ar beider een gering bedrag in contanten uitgekeerd. De stakers eisten ook ge lijke betaling voor gelijk werk. dus hetzelfde loon als blanke arbeiders. Nadat Zuid-Afrika vorige week aan kondigde, dat de contract-arbeid zou worden afgeschaft, hebben de staken de Ovambo's het werk geleidelijk hervat. Ovamboland is de eerste Bantoe- stam in Namibië, die een zekere mate van autonomie heeft gekregen. De Zuidafrikanen zullen onderhandelen met de Uitvoerende Raad van Ovam boland, die wordt gekozer door de Wetgevende Vergadering. Alle wet ten, die deze Vergadering aanneemt, behoeven overigens de goedkeuring van Pretoria. De Wetgevende Verga dering staat vrijwel geheel achter de eisen, die een comité van stakingslei ders heeft gesteld. CONCESSIES Zuid-Afrika zou bereid zijn tot concessies wat betreft een verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de contractarbeiders. De contract-pe riode zou verkort sunnen worden, de Afrikanen zouden van baan mogen veranderen en Swanla zou worden NED. HERV. KERK Beroepen: te Harlingen: R. Holwer- da te Renkum. Aangenomen: naar Zwolle: L. J. Geluk te Dirksland. GEREF. KERKEN (Vrijg.) Beroepen: te Winschoten: R. T. Ur ban te Ferwerd-Hallum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt; voor Elburg: P. Beekhuis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Zwolle: L. Blok te Beekbergen. afgeschaft. Maar toestemming arbeider zijn gezin te laten mi men, schijnt niet tot de concessi' reidheid van de Zuidafrikaanse ring te behoren. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk meer gaan over v«j dering van de vorm van hel sya dan over algemene afschaffing de contract-arbeid. Afschaffing ook gevolgen kunnen hebben Zuid-Afrika zelf, waar veel mijn! kers op contract-basis gerecru# worden. Het resultaat van de bei kingen in Grootfontein zal, vol waarnemers, toch een vorm van| tract-arbeid zijn, maar met beterj beidsvoorwaarden en mogelijk o een andere naam. Wereld Jeugd Ork stelt zware eiser vo< si&__ e i AMSTERDAM Wie mee wil len in het Wereld Jeugd Orkesl deze zomer in München en in burg zal concerteren onder le van de Poolse dirigent Witold Ra ki, moet wel wat muziek in zijn hebben. Kandidaten die zich aan auditie voor deelname willen on werpen, moeten dat op 7 februar Jeugd en Muziek in Amsterdam Van hen wordt o.m. geëist d vakstudent zijn, of hun vaksl niet langer dan drie jaar gel hebben beëindigd, en/of een int( tionale prijs hebben gekregen aanbevelingen en recensies ku overleggen waaruit erkenning waardering blijken .Zij moeten sen 16 en 23 jaar zijn. Als aan al die eisen wordt voli en het proefspel tot tevredenheid prof. Albrecht Gürsching van de sikhochschule in Hamburg is v< pen dan is er kans dat plaatsin ee het Wereld Jeugd Orkest volgt. or bf Arnhem. De Arnhemse pol w tierechter heeft gisteren een U gr van de vrijwillige brandweer «I de Ederveen tot vijftig gulden boei veroordeeld. De man kon na ni brandalarm midden in de nt niet zo gauw een fiets vinden sprong toen maar in zijn ai Zijn rijbewijs was hem echter genomen na een vergrijp te het verkeersreglement. Na het blussen van de bri werd de 24-jarige brandweei door de politie aangehouden, officier van justitie vond dat brandweerman best vijf tot minuten had kunnen trim om bij de kazerne te komen 1 zi had honderd gulden boete d p eist. ri n k he NEW YORK (AP) De veiligheidsraad van de Verenigde ties heeft woensdag de plannen goedgekeurd om de 15 lidsti tellende raad van 28 januari tot 4 februari in Addis Abbeba, hoofdstad van Ethiopië, te laten vergaderen. De kosten van dit uitstapje van dé raad zullen naar schatting 139.500 dollar bedragen. De Verenigde Staten hebben echter verklaard dat zij zich het recht voorbehouden om hun veto uit te spreken over iedere toekomstige vergadering van de raad buiten New York, „die niet in overeenstemming is met de begrotings-procedure". De Ethiopische regering zal de kosten van het onderdak voor de VN-staf dragen en koeriers, veilig heidspersoneel en plaatselijk ver voer verzorgen. Deze factoren tesamen verminder den de totale kosten van de vergade ring in Addis Abbeba. I De raad zal zich op de vergadei v gen in Addis Abbeba bezighoul met een aantal Afrikaanse kwesn v die nog in behandeling zijn. Hien behoren de kwestie Rhodesië, j apartheid, de status van Zuidwi Afrika of Namibië, en de Portu» j| overzeese gebiedsdelen Angola, 1 zambique en Guinea. Uit een officiële studie blijkt, 1 24 miljoen Amerikanen gepoogd hi ben marihuana te roken en d slechts een derde van die 24 milja het heeft volgehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2