jONDEN WOEDEND SMITH .□nzE jaPEn Teveel kinderen worden in tehuizen geplaatst HEÜOT) Na arrestatie Rhodesische oud-premier Todd Heyaheya (Baskische ETA-leden ontvoeren industrieel Het Kwartet Pakistan wil rechtstreeks gesprek India crita) het weer ford taunus 1 600 l PTT ^laatst 400.000 büiten-brievenbussen Behoefte aan werving van pleeggezinnen nieuw man Op in politiecel overleden Bangladesj praat met Fokker over koop Friendships nieuw verzamelwerk Nieuwe leidse Courant Donderdag 20 januari 1972 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. ONDEN (UPI, Reuter, AP) iBritse regering lieeft met ed een top-functionaris naar kdesië gezonden om ophel- |ng te verkrijgen over de fcdige onlusten en de arres- e van oud-premier Garfield ld en diens dochter. Zij wil- fechter niet op de eis van de jositie ingaan om de com- kie-Pearce uit Rhodesië te- te roepen. e arrestatie van de Todds, esproken tegenstanders van blanke minderheidsbewind Iain Smith, heeft een poli- e storm ontketend in En ge- Britse regeringscommissie-Pear- ie de mening van de Rhodesiërs peilen over het Brits-Rhodesi- onafhankelijkheidsakkoord, in Salisbury ook al geprotes- tegen de arrestaties van de Eugene Carson Blake van de Jdraad van kerken heeft even een protesttelegram gestuurd. Idd en zijn dochter werden dins- vond gearresteerd, Ian Smith ilde aan Douglas-Home, de Britse ster van buitenlandse zaken die ipheldering had gevraagd, dat dit preventieve" maatregel was, die rtkwam uit de binnenlandse vei- idssituatie in het binnenland van lesië". De arrestaties waren niet gevolg van hun oppositie tegen voorgenomen akkoord, maar ze genomen vanwege gepleegde lelingen, die de veiligheid van de |t in gevaar brengen en de open- orde kunnen verstoren. In 1965 Rebellerende Afrikanen steken de zaak in brand in de Rhodesische stad Gwelo. De rellen leidden tot de arrestatie van oud-premier Todd en zijn dochtereen maatregel die een politieke storm in Engeland veroorzaakt heeft en het voorgenomen akkoord op losse schroeven dreigt te zetten. had Smith al Todd een jaar beper king van bewegingsvrijheid opgelegd, omdat hij „een gevaar voor de natie" was. In het Lagerhuis hekelde oppositie leider Harold Wilson de arrestaties. Hij meende dat de commissie-Pearce in een politie-staat opereerde en dat LBADIANO (EFE/DPA) separatistische beweging TA), die ijvert voor een onaf- fckelijk Baskenland, heeft een paanstaande Spaanse indus- kel ontvoerd en gedreigd hem permoorden, als niet een reeks ën ten aanzien van het beleid zijn onderneming wordt inge- Uigd. e 44-jarige Lorenzo Zabala is di- Be taalt ptr Mijn naam: straal: plaats: O kwartaal maand recteur van een fabriek van meetin- strumenten, Pree Icontrol, en de grootste aandeelhouder van een mo- torfietsenfabriek, Motobic. De auto, waarmee hij op weg was naar laatst genoemd bedrijf, werd bii Abadiano klemgereden door vier mannen. De ontvoerders dwonjen Zabala in een andere auto over te slappen. Zij vuurden enige waarschuwingsschoten af om voorbijgangers op een afstand te houden. In een brief aan het in Bilbao ver schijnende blad Hierro eiste de ETA later, dat 183 arbeiders van Precicon- trol, die onlangs wegens deelneming aan een staking voor hogere lonen werden ontslagen, weer in dienst worden genomen, de lonen met 136.900 pesetas (jngeveer 6 850 gul den) per jaar worden verhoogd, en een democratisch gekozen onderne mingsraad wordt ingesteld. Als deze eisen niet voor maandag 24 januari worden ingewilligd, wordt Zabala „terechtgesteld', aldus de brief. In het schrijven dreigt de ETA ook andere leidinggevende personen van Precicontrol te ontvoeren Ruim een jaar geleden ontvoerder- Baskische separatisten de Westduitse consul Eugen Beihl, die na enige tijd werd vrijgelaten, nadat Franco de in Bur gos uitgesproken doodvonnissen tegen zes Basken in dertig jaar gevange nisstraf had gewijzigd. RAWALPINDI (AP) Pakistan wil rechtstreekse besprekingen met India ter regeling van de geschillen tussen beide landen. Dit meldt het Eritse dagblad Sun, dat een officiële woordvoerder uit Rawalpindi citeert. Het blad schrijft, dat beide landen '.eigens deze woordvoerder recht streekse besprekingen zonder inmen ging van buitenaf willen en dat pre sident Bhoetto reeds verklaard heeft die besprekingen te willen beginnen zonder voorwaarden vooraf, zodra mevrouw Indira Ghandi zo'n tweege sprek wenselijk acht. als Smith zo bleef handelen, er geen enkele garantie is dat het Brits-Rho- desische akkoord enige waarde heet. Smith had het akkoord al praktisch verscheurd door de arrestaties. De Labour-partij is ook verbolgen dat het regime-Smith een inreisvergun- ning heet geweigerd aan Sir Dingle Foot, Labour-lid en vermaard jurist. De commissie-Pearce heeft Smith verzocht bekend te maken waarom een aantal mensen is gearresteerd. Zij wenst er zeker van te zijn, dat normale activiteit wordt toegestaan, hetgeen een voorwaarde is voor haar werkzaamheden. Naast de Todds zijn ook drie Afrikanen gearresteerd (Ed ward Kumalo, Enos Choga en Elias Hanande), die lid zijn van de Afri kaanse Nationale Raad (ANR). Ook voor hun arrestatie is geen reden op gegeven. Onlusten Rebellerende Afrikaanse jongeren plunderden gisteravond winkels en bekogelden auto's, tijdens onlusten in het centrum van de hoofdstad Salis bury. Zeker tien Europeanen werden gewond. Een non werd afgetuigd. De onlusten waren begonnen in de wijk Harari, waar 60.000 Afrikanen wonen. Gewapende politie kwam snel in ac tie. joeg de bewoners terug en legde daarna een kordon om de negerwijk. Ook in de stad Fort Victoria braken gisteravond rellen uit. Daar waren Sommige mensen ruilen hun eer in voor eerbewijzen. ALPHONSE KARR Atom Nu kan 't sneeuwen zoveel 't wil al wat we later te doen hebben is het kleed te kloppen en het pad is sneeuwvrij! Zon en maan 21 januari: zon op 8.36, onder 17.07maan op 10.20, onder 26 jan. N.M. DE BILT Na het voorbij trekken van een frontale storing klaarde het in een groot deel van ons land op. De temperatu ren daalden in de nacht en och tend tot onder het vriespunt, ter wijl er op vele plaatsen dichte mist voorkwam. In het front heeft zich boven de Golf van Biscaje een storing gevormd die vannacht met regen over ons land naar Skandinavië wegtrekt. Drukstijgingen boven de oceaan en de Britse eilanden zorgen er vrijdag voor dat een rug van hc# ge luchtdruk zich tot ons land kan uitbreiden. In deze rug van hoge luchtdruk komen opklaringen \V-or terwijl de kans op een en kele bui klein is. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,2 cm (1002 millibar), stij gend. Hoog water Hoog water. 21 januari: Rotter dam le getij 7.40, 2e getij 20.18; Scheveningen 6.10—18.26; Vlissin- gen 4.59—17.23; Haringvliet aan de Zeezijde 6.4519.01. BON- Als beloning voor mijn ilctiviteit ontvang ik het gezellige Pletina I Itthualtje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: luwe Leidse Courant, (woordnummer 267, leider Zie autobiografie pagina 13. Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. v. d. Valk Boumanweg 71 Leiderdorp Telefoon 44741 Lammenschansplein 6 Lelden Telefoon 42451 TVTA het fraaie Europees kampioenschap van Atje Keulen- Deelstra, het afgelopen weekeinde in Inzeil veroverd, richt de belangstelling van de schaatswereld zich de komende dagen en weken voornamelijk op de heren. Het komende weekeinde wordt in Davos de eerste „echte krachtmeting" gehouden. Het Kwartet komt morgen, aan de vooravond van dit gevecht, waarin de Noor Dag Fornaess zijn vorig jaar in Heerenveen veroverde titel moet verdedigen, met een extra schaatsbijlage uit, waarin een aantal „schaatsgrootheden" uitgebreid aan het woord komen. Ook de traditioneel grote invulstaten ontbreken niet. Als voorproefje vandaag reeds een eerste reportage uit Davos. juist leden van de commissie-Pearce aangekomen. Dezen hadden reeds eerder op de dag een bijeenkomst moeten stoppen vanwege de dreigen de houding van de Afrikanen. Maar de woede van de Afrikanen richtte zich voornamelijk tegen Josiah Gon- do, een Afrikaans parlementslid, die één van de weinige leidende negers is die het akkoord steunen. Vlak bij zijn huis begonnen de moeilijkheden. De Rhodesische veiligheidspolitie volgt oplettend de onlusten en zij vermoedt dat hun ontstaan verband houdt met de komst van de ploegen Britse opiniepeilers. Als dat waar is zijn de onlusten voorlopig nog niet van de baan, want de commissie heeft ongeveer twee maanden werk. In Gwelo. waar de hoorzittingen wer den uitgesteld vanwege de rassenrel- len, is het gisteren rustig gebleven. De Afrikaa-^e arbeiders hebben hun werk hervat, nadat de commissie-le den waren vertrokken. Leden van de commissie hebben bekend gemaakt dat de Afrikanen tot dusverre in grote meerderheid „nee" tegen het akkoord hebben gezegd. Van een verslaggever DEN HAAG Dc PTT zal 100.000 buiten-brievenbussen gaan plaatsen bij huizen, waarvan de gewone brie venbus zieh op meer dan tien meter van de openbare weg bevindt. De PTT zal de bussen gratis neerzetten. Voor de levering van de bussen heeft de PTT opdracht gegeven aan de plasticfabriek Wavin NV In Zwolle. De eerste buiten-brievenbussen, donkergroen van kleur, zullen waar schijnlijk aan het eind van dit jaar nog worden aangebracht. De PTT wil hierdoor de bestelroutes van de post bekorten. VooraJ is belangrijk dat de nieuwe bussen, die aan de weg ko men, gemotoriseerde bestelling moge lijk maken. In overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden op het ogenblik ook regelingen opgesteld over de plaats en de afmetingen van brievenbussen aan woningen, kanto ren en andere gebouwen. Verwacht wordt dat deze nog in de loop van dit jaar gereed zullen komen. De Zwolse industrie zal tegen het einde van het jaar vijf- tot zesdui zend buitenbrievenbussen per week kunnen gaan leveren. De hele order van de PTT zal in twee jaar afge werkt kunnen worden. OTTAWA (AP) Canada heeft een verbod voor de jacht op zeehon den in de Golf van St. Lawrence af gekondigd. Het verbod is van betrek king op de jacht vanaf schepen en vanuit vliegtuigen, maar geldt niet voor de jacht op het land, omdat deze slechts een klein deel vormt van de jaarlijkse slachting. Hoewel de winter veel van zijn grimmigheid heeft moeten prijsge ven, heeft hij in het noorden toch kans gezien zich met fraaie structu ren te manifesteren. Dit (niet per manente) kunstwerk kan men be wonderen bij de Stevinsluizen in de Afsluitdijk. DEN HAAG Te veel kinderen worden uit onmacht in te huizen van kinderbescherming geplaatst, hoewel zij eigenlijk in hun eigen milieu of een pleeggezin zouden moeten worden opgevangen. Dat is een van de conclusies van de „Commissie taak maatschap pelijk werkers", die in 1968 door de minister van justitie werd in gesteld. Unaniem vindt de commissie dat opvoeding in een gezin beter is dan in een inrichting. Plaatsing in een te huis mag daarom pas als daar duide lijke aanwijzingen voor zijn, en dan liefst tijdelijk. De nadruk moet bin nen de justitiële kinderbescherming liggen op hulp bij de onder toezicht- steling en voogdij. Maar daarvoor is een goede diag nose nodig. De voogdij-instellingen moeten bovendien in staat zijn op grond van die diagnose een hulpver- Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM In Bergen op Zoom Is de 57-jarige M. Hector overleden aan een schedelbasisfrac- tuur nadat hij eerst de nacht had doorgebracht in een cel op het poli tiebureau. De man was door enkele agenten op de stoep gevonden. Ze meenden dat hij zwaar onder invloed van sterke drank was en hadden hem meegenomen en in een cel gelegd. Toen nij 's morgens niet wakker was te krirgen, werd de dokter gewaar schuwd die vermoedde dat hij een hersenschudding had en hem naar het ziekenhuis liet brengen. Daar werd een schedelbasisfractuur gecon stateerd, waaraan de man enkele uren later is overleden. Volgens dc politie wees er bij de vondst van de man niets op dat deze gewond was. De politie gaat ervan uit dat er spra ke is van een normaal ongeval, maar wil een misdrijf niet uitsluiten. Dr. Zeldenrust heeft sectie op het lichaam verricht. Een bijna identiek geval deed zich enkele dagen geleden voor in Gronin gen. Daar vond de politie in een fiet senstalling een man in kennelijke staat van dronkenschap. De man werd meegenomen en in een cel in het politiebureau ingesloten. De vol gende dag bleek de man te zijn ge storven. aan (wat later bleek) een scheur in de lever. Aangenomen werd dat hij de verwonding opgelopen had bij een val in de fietsenstalling. Ook in Groningen had de politie niets aan de man gemerkt. Volgens B. en W. van Groningen was de politie niet in gebreke gebleven, omdat men de ar restant gedurende de nacht door een luikje in de deur van tijd tot tijd had gadegeslagen. leningsplan op te stellen en uit te voeren. In de meeste gevallen ont breekt daarvoor de hulp van -een multi-disciplinair team. Publiciteit Grote behoefte bestaat aan wer ving en selectie van pleeggezinnen. Liefst ondersteund door een publi- citeits-actie om bij het publiek een beter beeld van de kinderbescher ming te vormen. Niet alle aanbeve lingen van de commissie zullen overi gens worden verwezenlijkt, zo staat nu al vast. Minister, Van Agt zei in zijn begroting voor dit jaar dat met name de voorstellen tot verlaging van de werkbelasting (van ongeveer 60 cliënten per werker naar ongeveer 25) te ingrijpend zijn. De commissie stond oorspronkelijk onder leiding van dr. G. P. Hoefna gels. nu hoogleraar in Rotterdam. Maar eind 1970 verliet hij de com missie. Hij meende toen.dat zijn denk beelden niet meer in het eindresultaat te herkennen zouden zijn. Hij verweet de andere leden, niet genoeg met zijn plannen tot hersructuering van de kinderbescherming te willen mee gaan. De commissie (staat thans onder leiding van mr. G. P. Helders). Van een onzer verslaggevers DACCA De regering van Bang ladesj onderhandelt met de Neder landse vliegtuigfabriek A. Fokker o\er de levering van Friendships voor de binnenlandse en buitenlandse luchtlijnen. India, Rusland en Groot- Britannië zijn ook met de regering ven Bangladesj in onderhandeling over de levering van vliegtuigen. Over hoeveel vliegtuigen het gaat, kon Fokker niet meedelen. Een woordvoerder van Fokker zei wel, dat de Friendships zeer goed bruikbaar zijn in Bangladesj, omdat het toestel op zeer primitieve terreinen kan lan den Fokker heeft op het ogenblik twee Friendships in voorraad. De vliegtui gen zouden geleverd worden aan Pa kistan. 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering 1,- met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. plaats ONZE JAREN 45-70 kost 1,75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per al

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1