delangenbehartiging van de ^est naar andere minister Theodorakis mag wel zingen, niet praten Minimum nu voor alle laagstbetaalden Margarinereseareli staat op hoog peil PATRIA LT Nelissen te zwaar belast Morgenstern: Welvaart daalt Leven over 30 jaar moeilijker dan nu Gif geen gevaar voor visserij Geen verzilting door uitdiepen Nieuwe Waterweg Hulp in huishouding krijgt te weinig Strijd tegen de pokken bijna gewonnen Kleuterleidsters: geen driejarigen op kleuterscholen Jongerencomité voor Europese veiligheid Invasie van ft rek) mezen in Nederland DONDERDAG 20 JANUARI 1972 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Nelissen (financiën) heeft het kabinet verzocht hem te ontslaan van de behartiging van de belangen van Suriname en de Nederlandse Antillen, waarmee hij als vice-premier is belast. jury Dresselhuys wordt zaterdag 65 jar. De dag daarop gaat in Theater "Gfrré in Amsterdam de 100ste voor- illing van de muzikale comedie 'En naar bed', waarin Mary jesselhuys met Conny Stuart de Iofdrol speelt. Voor deze muzikale pduktie van Annie M. G. Schmidt Harry Bannink bestaat een nog verflauwde belangstelling die het eater Carré tot en met de laatste orstelling op 30 januari elke avond ould zal houden. Daarna volgt i toernee door Nederland met voor gingen in o.a. Deventer, Apel- Middelburg. Breda. Utrecht, tIversum, Roosendaal, DelftLeeu- arden, Enschede, Arnhem, Heerlen, uburg en Stadskanaal. Deze toernee tot en met 1 juni. De regering overweegt nu of een ander lid van het kabinet met de za ken van de West kan worden belast, zo werd gisteren van de zijde van de rij ksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Minister Nelissen verwacht dat de ze taak in de komende tijd veel aandacht zal vragen, waardoor hij dit moeilijk zal kunnen combineren met zijn functie als minister van finan ciën. Aan de orde is onder meer de wijziging, c.q. opheffing van het ko ninkrijksstatuut. Premier Biesheuvel oriënteert zich tijdens zijn bezoek aan de West op wie men daar als opvolger wenst. Gevoelig Sinds het optreden van het kabi net- Da Quay in 1959 is het een ge woonte geworden dat een vice-minis ter-president zich met de zaken van de West belast. De bijbehorende ori- tefeuille heeft het kabinet van de vi ce-minister-president speciaal belast met de zaken van de West. Zaken van de West werden achtereenvol gens behartigd door drs. Korthals, mr. Biesheuvel en drs. Bakker. Het is zeer de vraag of bij de benoeming van een opvolger deze gewoonte kan worden voortgezet. Tweede vice-pre mier is namelijk minister Geertsema (binnenlandse zaken) en men is er tot nu toe van uitgegaan dat een minis terschap van binnenlandse zaken niet met de zaken van de West is te ver enigen, voornamelijk omdat hierop in de West gevoelig zou worden gerea geerd. De West is geen binnenlandse aangelegenheid vindt men daar. Om weer andere redenen, voornamelijk eekc Y0] BRUSSEL (ANP) De be- Amerikaanse economist, ^t)scar Morgenstern, is van me- ir~Wg, dat het onmogelijk zal zijn gehele wereldbevolking, die .elvaart te geven, die moméri- ,ei geldt voor een klein dèel van e mensheid. lip- 5,IU Tijdens een lezing in Brussel heeft dat met voorbeelden duidelijk ge- aakt. Als, zo zei hij, in het jaar 2000 Ple"e Chinese bevolking (die dan uit een aaroiljard zielen bestaat) het huidige merikaanse welvaartspeil bereikt hebben, betekent dit, dat er 400 liljoen auto's in China zouden rond- jden. Daarvoor is niet alleen onvol- aende brandstof, er is niet eens lurstof genoeg om de verbrandings- )toren te laten werken. Morgenstern, die in 1944 beroemd erd, toen hij samen met Neumann jn Theory of Games and Economie ehaviour" publiceerde, meent, dat de vensstandaard van de mens eerder hl dalen dan zal stijgen. Het leven 44M i'er 20 a 30 jaar zal veel moeilijker jn dan nu. Een fundamenteel probleem vindt Frjij. dat er een „faseverschil" is opge- eden tussen moeilijkheden en oplos- relingen, dat wil zeggen, dat het ont- rikkelingstempo van de problemen, ie zich voordoen hoger ligt dan het ntwikkelingstempo van de oplossin- die de mens ervoor vindt. PESSIMISTISCH Morgenstern toonde zich zeer pessi- listisch over de mogelijkheden van wetenschap en haar toepassingen m tijdig de grote sociale en eco- omische problemen van de wereld p te lossen. Hij is van mening, dat "roblemen, zoals de huidige monetai- crisis en de economische recessie, leine problemen zijn in vergelijking ;t wat de mensheid nog te wachten ontwikkelingen in de Verenigde Sta ten, Europa en Japan, die sterk ge bonden zijn aan de oliebevoorrading, de weerslag zullen ondervinden van het versneld verbruiken van de olie voorraden en de daarmee gepaard gaande milieuvervuiling. Hij schat, dat de huidige wereldbe volking van 3,5 miljard mensen, in het jaar 2000 verdubbeld zal zijn. Hij acht het onmogelijk, dat zo'n grote bevolking het huidige levenspeil van de rijke landen bereikt. Misschien moeten we wennen aan het. idee, dat op een dag „geboortepremie" vervan gen wordt door „geboortebelasting", aldus de Amerikaan. politieke, komen voor zo'n functie ook niet in aanmerking de minister van buitenlandse zaken en de minister president zelf. Deze laatste zit de ko- ninkrijksraad voor en zou. wanneer hij belast zou zijn met de zaken van de West, partij zijn als zich geschil len voordoen. Lurdinois Als meest waarschijnlijke kandi daat wordt in Den Haag genoemd mi nister Lardinois (landbouw) die even als minister Nelissen lid is van de KVP. Een mogelijkheid is ook dat voor deze functie een nieuwe minister zal worden benoemd, dit vooral ge zien tegen de achtergrond van de toe nemende werkzaamheden die aan de ze functie zijn verbonden. Politiek gezien zal dit echter niet gemakkelijk zijn, omdat daarmee de verdeelsleutel van het kabinet ter sprake zal ko men. In zo'n g-sval kan nog tot de benoeming van een staatssecretaris worden besloten, maar het is zeer de vraag of men daarmee in de West genoegen neemt. Men hecht daar kennelijk aan de status dat een vice- minister-president zich met deze za ken bezighoudt. AMSTERDAM De Nederlandse visserij zal vermoedelijk geen kwalij ke gevolgen ondervinden van de gro te hoeveelheid vergif die in de weste lijke aanlooproute van Het Kanaal te water is geraakt toen het Spaanse vrachtschip Germania op 21 decem ber zonk. Dit is althans de verwachting van prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserijonder- zoek te IJmuiden. Nederlanders vis sen niet in het thans bedreigde ge bied. Langs de Britse zuidkust heerst als gevolg van de honderden vaten die ronddrijven (de Germania had 3000 vaten chemicaliën aan boor) de noodtoestand. Enkele vaten bevatten ethylcyanide en ethyl-acetaat, brand bare stoffen die giftige dampen ver spreiden. Het Engelse ministerie van landbouw en visserij, overweegt een verbod uit te vaardigen om te vissen in een strook van 80 mijl uit de zuid kust. De Germania had ook vaten met dimethylamine aan boord, een orga nische stof, die vluchtig en explosief is. Verwacht wordt dat het gif nog maandenlang extra waakzaamheid langs de Engelse kusten nodig zal maken. De Amerikaanse economist meent. |at binnen 20 tot 30 jaar de huidige Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verdieping van Nieuwe Waterweg ten behoeve in de bereikbaarheid van enkele iavens zal geen ongunstig effect heb- )en op het tegengaan van het met het nnenletij binnendringende zout. Minister rees (verkeer en waterstaat) zegt dit i antwoord op schriftelijke vragen 'an het Kamerlid Tuijnman (VVD). Verdiepingswerken worden op het igenhlik uitgevoerd ten behoeve van le bereikbaarheid van het Botlekge- •ied. Volgens minister Drees gaat het sier slechts om de opruiming van en- r" kele ondiepten en zandbanken. De V toegestane diepte wordt daarbij niet Pverschreden. zodat dit geen effect lal hebben bij de verzilting. Meer troomopwaarts zal binnenkort de Waterweg ook verder worden uitge diept, zulks ten behoeve van de be reikbaarheid van de Waalhaven en le Margriethaven. Voor deze verdie- 'ing zullen compenserende maatrege- en worden getroffen. In andere ri- [iertakken zal de bodem hoger ge- [akt worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Griek se componist en bestrijder van de kolonelsregering in Grie kenland Mikis Theodorakis zal bij zijn komst naar ons land (aanstaande zondag) wél mo gen zingen maar verder z'n mond moeten houden. De mi nisteries van buitenlandse za ken en justitie hebben Theodo rakis, via zijn impresario Lou van Rees, eraan herinnerd dat hij zich zal moeten onthouden van politieke uitspraken. Drie socialistische Kamerleden hebben gisteren reeds de ministers gevraagd of zij geheel zelfstandig op het idee gekomen zijn Theodo rakis het stilzwijgen op te leggen of dat dit gebeurd is op uitdrukkelijk verzoek van de Griekse regering. De Kamerleden vinden dat de mi nisters van justitie en buitenlandse zaken met deze maatregel „hand en spandiensten bewijzen aan het Griekse bewind". Theodorakis, die in Griekenland drieëneenhalf jaar in gevangenissen en verbanning verbleef, komt naar Nederland voor een serie concerten. Zoals iedere buitenlander, zal ook Theodorakis bij zijn aankomst in Nederland een circulaire van het ministerie van justitie overhandigd krijgen waarin ondermeer staat dat hij zich zal dienen te onthouden van uitlatingen die gevaren opleve ren voor de orde en de nationale veiligheid. Letterlijk staat in de circulaire: „Bij het houden van een voordracht of spreekuur dient u zich te ont houden van uitlatingen die gevaar opleveren voor de openbare rust, de openbare orde of de nationale vei ligheid. Hieronder worden mede verstaan uitlatingen die gevaar op leveren voor verstoring van de Ne derlandse democratische samenle ving dan wel een bedreiging vor men voor de goede betrekkingen van het koninkrijk met andere mo gendheden". Bij overtreding van dit artikel kan een buitenlander tot ongewen ste vreemdeling worden verklaard. De Amsterdamse vreemdelingen dienst heeft op aandrang van het ministerie van justitie het theater bureau Lou van Rees nog eens op dit artikel gewezen. Het blijkt trouwens dat Theodorakis bij de Theodorakis: krijgt een circulaire ondertekening van z'n contract met Lou van Rees, beloofd heeft zich op geen enkele manier over politieke zaken uit te laten, hoewel de mees te van Theodorakis' liederen poli tiek geladen zijn. Om moeilijkheden met de vreem delingendienst te vermijden hééft Van Rees de persconferentie afge last en zullen ook de opnamen van KRO's Brandpunt niet doorgaan- Het is tot dusver één keer voorge komen dat een buitenlander op grond van het artikel in de circu laire van het ministerie ongewenst is verklaard. Dat was Rudi Dutsch- ke. Theodorakis zal bij zijn verblijf in Nederland optreden in het Con certgebouw in Amsterdam (zondag), de Doelen in Rotterdam (maandag), het Jaarbeurscentrum in Utrecht (dinsdag), het Congresgebouw in Den Haag (woensdag) en de Marti nihal in Groningen (donderdag). Hij verblijft op dit ogenblik in België waar hij concerten geeft. Een rood Bermuda ensemble met een rood, wit en blauw gestreept vest- jasje uit de nieuwe voorjaars en zomercollectie 1972 van de Parijse cou turier Louis Feraud. Van onze redacteur wetenschappen ZEIST Dat margarine een gezond voedingsmiddel is, dat smaakt en raakt zoals de fabri kanten dat bedoelden, is hele maal niet zo vanzelfsprekend, bleek gisteren in het Centraal Instituut voor Voedingsonder zoek TNO (CIVO) in Zeist. Het produktschap voor margarine, vetten en oliën reikte voor het eerst zijn gouden legpenning uit aan twee onderzoekers die aan deze prestatie belangrijk hebben bijgedra gen. Dat onderzoek kwam goed op gang in 1958 naar aanleiding van een epi demie van maag-darmklachten in West-Duitsland waarvan men de oor zaak zocht in bedorven margarine, naar later bleek ten onrechte. Als be langrijk neveneffect van de toen ontwikkelde normen voor micro-bio logische zuiverheid van margarine, konden de nog al eens voorkomende klachten over bederf, schimmel, ran zigheid, zepigheid geheel worden op gelost. En het aardige is, zei de verse leg- penningbezitter prof. dr. D. A. A. Mossel, dat de bonden van margari nefabrikanten toen de onmiddellijke Gedood bij botsing tegen tram GRONINGEN Op de Postdijk in Grootegast is de 43-jarige heer J. Wijkstra uit Surhuisterveen (Acht- karspelen) met zijn auto tegen een de weg kruisende tram gebotst, en met zijn auto in een sloot beland. Hij overleed ter plaatse. NORG Op de Eenerstraat in Norg is gistermiddag een personen auto als gevolg van de gladheid in een bocht geslipt en in een sloot te recht gekomen. Een der drie inzitten den. de 33-jarige mevrouw A. Boers- Britstra uit Veenendaal overleed ter plaatse. De bestuurder werd zwaar gewond. Zijn dochtertje licht. GENEVE De Wereldgezondheids organisatie acht het mogelijk dat de pokken binnen twee of drie jaar ner gens in de wereld meer zal voor komen. De organisatie constateert dat se dert het begin van de bestrijdings- campagne in 1967 het aantal gevallen van pokken is teruggelopen van 2.5 miljoen tot ongeveer 150.000. In 1967 werd de ziekte nog in 42 landen geconstateerd tegen in 1971 nog maar in 17 landen. Eind 1971 wa ren er nog maar zeven landen waar nog verdere besmettingen plaatsvon den. Nog maar vier gebieden twee in Azië en twee in Afrika blijven zorg baren, terwijl de ziekte op het Amerikaanse continent schijnt te zijn verdwenen. De Wereldgezondheidsorganisatie meent dan ook dat er. als de cam pagne op het huidige niveau wordt voortgezet, binnen twee of drie jaar geen gevallen van pokken meer zul len voorkomen. problemen waren opgelost, de kraan niet dichtdraaiden. Wij konden door gaan met het onderzoek, met als re sultaat dat wij nu in Nederland een controlesysteem hebben ontwikkeld en een kennis vergaard waar men in het buitenland jaloers op is. Structuur Behalve de zuiverheid van de grondstoffen van margarine en de hygiëne bij het produktieproces, blijkt ook de structuur van het eind- produkt van belang te zijn. Een pakje margarine is in beginsel een kluit vet met daarin zeer kleine regelmatig verdeelde vochtdruppeltjes. De mi cro-organismen die bederf veroorza ken zitten bijna altijd in de vocht druppeltjes, waarin zij voedingsstof fen vinden. Hoe kleiner nu die drup peltjes, hoe minder kans op groot scheeps bederf: schimmels of bacte- rieën hebben een klein druppeltje al gauw „leeggegeten" en kunnen dan niet door het vet heen „oversteken" naar een volgend vochtdruppeltje. In grotere druppeltjes kunnen de be- derforganismen enige tijd voortwoe keren en dan loopt het proces wel uit de hand. De andere onderscheiden onderzoe ker, ir. G. Tuijnenburg Muijs, is werkzaam bij Unilever. Hij speelde een hoofdrol aan de industriële kant van het onderzoek, dat verder werd verricht in het CIVO. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Neder landse gezinnen verdient de hulp in de huishouding dikwijls veel minder dan het wettelijk voor geschreven minimumloon van 187,80 per week of 813,80 per maand. Binnenkort zullen echter de laatste van de door minister van sociale zaken verleende dis pensaties om het volledige mi nimumloon uit te betalen niet meer geldig zijn. Dat betekent dat dan alle laagstbe taalden in Nederland, ongeacht be roep of sexe, aanspraak maken op het minimumloon. Een uitzondering blijft bestaan voor gehandicapte werkne mers of werkneemsters. Over het onwettig achterblijven in rtc betaling heeft minister Boersma (sociale zaken) tijdens de behandeling van zijn begroting zijn ongerustheid uitgesproken. Hij doelde toen vooral op het huishoudelijk personeel. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gaat na, hoeveel Nederlandse werknemers op 30 november 1971 niet meer verdienden dan het minimum loon. Inmiddels probeert het ministe rie van sociale zaken zoveel mogelijk met behulp van brochures en folders de werkgevers én werknemers op de hoogte te stellen van de rechten van de laagstbetaalden. Er bestaat echter geen speciale voorlichting voor het Van onze onderwijsredaktie ZEIST Onder kleuterleidsters in ons land is een handtekeningenactie gestart tegen het voorstel om het kleuteronderwijs voor driejarigen door middel van expérimenten open te stellen. Twee leidsters hebben een brief aan de leden van de Eerste Ka mer gestuurd waarin ze met klem vragen niet in te gaan op het besluit dat de Tweede Kamer op grond van een motie heeft genomen. Volgens de kleuterleidsters (die op een erg korte termijn al 147 handte keningen van kleuterleidsters verza melden die het met hen eens zijn) is het uit onderwijskundig oogpunt zeer ongewenst experimenten met. drieja rigen op de kleuterscholen te laten plaatsvinden, omdat kinderen van die leeftijd nog niet passen in de speel werksfeer van de kleuterschool. Drie jarige peuters hebben grotere ruim ten nodig, andere materialen, een an dere dagindeling en een andere aan pak, waarvoor kleuterleidsters geen opleiding gehad hebben. Het opnemen van die kinderen bin nen het kleuteronderwijs zou zoveel geld kosten vanwege die extra voor zieningen, dat de kleuterleidsters ,zich afvragen of dat geld, als het al be schikbaar is, niet beter gebruikt kan worden voor de verbetering van het kleuteronderwijs, zodat alle kinderen twee jaar lang optimaal aandacht en onderwijs zouden kunnen krijgen. De kleuterleidsters willen dat de Eerste Kamerleden voldoende garanties van. de minister vragen, of anders tegen zullen stemmen. Fietser overreden TILBURG De 62-jarige heer F. Leij ten is omgekomen toen hij met zijn fiets tegen een geparkeerde auto reed en daama door een vrachtauto werd overreden. huishoudelijk personeel. De moeilijk heid is, dat de hulpen in de gezinnen via de gebruikelijke kanalen van het bedrijfsleven niet zijn te bereiken. Nodig zou zijn een huis-aan-huis fol der of een actie via de massamedia. RECHTER Volgens de wet, waarop nu geen dispensaties meer mogelijk zijn, moet bij drie dagen achtereen werken het evenredig deel van het minimumloon worden betaald. Het voorgeschreven tarief is ƒ4,50 per uur bij een werk tijd van 42 uur per week. Per dag komt dat neer op ƒ37,80. Werkne mers, die het minimumloon niet be taald krijgen, kunnen via de vakbe weging of het ministerie van sociale zaken stappen ondernemen. In het uiterste geval kan men zijn „baas" via een civiele procedure voor de kantonrechter dwingen zijn wettelij ke verplichtingen na te komen. Van onze Haagse redactie E'EN HAAG Sinds kort is in Ne derland, in navolging van 26 andere West- en Oosteuropese landen een jongerencomité. voor Europese veilig heid en samenwerking opgericht. Dit comité wil op een breed front discus sies stimuleren over Europese veilig heidsconferentie. In het comité is een meerderheid van de in Nederland be staande (jongeren) organisaties met politieke belangstelling vertegen woordigd, onder meer de Arjos, Anti- Apartheidsbeweging Nederland, Dolle Mina, Kerk en Vrede, Bond van Vrij heidsrechten, F.J.G. In de 26 andere Europese landen, waaronder de U.S.S.R., de D.D.R., Groot Brittanië en Frankrijk, bestaan al langer dergelijke nationale comi tés. Het is de bedoeling dat al deze comités tezamen in juni van dit jaar in Brussel een bijeenkomst houden om de organisatie van de Europese veiligheidsconferentie een extra sti mulans te geven. Het Britse huis Pam Lovelock heeft dc collectie voor het komende voorjaar getoond. Links een broekpak in een blauw-witte prince de Wales-ruit en rechts een pak in donkergrijs flanel met een witte poltondstreep. Bij dit pa!: hoort een trui in witte crêpe. „Protestloze" film over reis Hirohito TOKIO (AP) De officiële docu mentaire over de historische reis van keizer Hirohito door Europa zal vanaf 1 februari in de bioscopen van Japan worden vertoond. De opnamen van de protesten tegen hem in Nederland zijn echter weggelaten, zo heeft de keizerlijke hofhouding bekendge maakt. Waarom deze opnamen zijn weggelaten werd echter in het mid den gelaten. Japanse journalisten, die bij de keizerlijke hofhouding zijn geacdi- teerd, hebben na een voorvertoning van de documentaire felle kritiek ge leverd dat de protesten in Nederland uit de film zijn weggelaten. De film zal ook in het buitenland worden vertoond. De data daarvoor zijn nog niet vastgesteld. Van een verslaggever AMSTERDAM De laatste weken beleeft Nederland een on gekend grote invasie van Russi sche kool- en pimpelmezen. De vogeltjes zijn behalve uit Rus land, ook afkomstig uit Polen en Oost-Duitsland. Hetvogeltrek station in Arnhem heeft uit ver schillende plaatsen in Nederland ringetjes opgestuurd gekregen, die afkomstig zijn van dode vo geltjes. Uit de ringetjes blijkt dat de vogels afkomstig waren uit Litauen. Volgens het vogeltrekstation moeten er een paar honderddui zend mezen uit Oost-Europa naar het westen zijn gevlogen. Dat is een zeer uitzonderlijke zaak, vol gens het Arnhemse station, om dat deze vogels over het alge meen niet als trekvogels wor den beschouwd. Er is nog geen verklaring voor de massale trek naar het westen. De mogelijkheid bestaat, dat er in Oost-Europa in de laatste jaren een overbevol king aan mezen is ontstaan, zo dat de vogels ter plaatse onvol doende voedsel kunnen vinden. Weliswaar is de afstand tussen Litauen en Amsterdam hemels breed ongeveer 1600 kilometer, maar de meesjes, die volgens 'net vogeltrekstation niet meer dan 40 kilometer per dag afleggen, zullen de reis niet in een rechte lijn hebben volbracht. Zij moeten meer dan 2000 kilometer hebben gevlogen, een trektocht, waar over ze ongeveer twee maanden zullen hebben gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11