Reportage NCRV over leprozendorp in Afrika Wereld telt meer dan 15 miljoen melaatsen Uitstekend VPRO komt terug op programma van een jaar geleden Nieuwe detective AVRO-televisie COLIN FORBES VAN ZERVOS Brandpunt spreekt Momma met prins Claus 10 DONDERDAG 20 JANUARI )Qg= Van onze radio- en TV-redactie HILVERSUM Morgenavond moet niemand na Farce Majeure de televisie afzetten omdat er dan een vrolijke NCRV-avond achter de rug is want eigenlijk begint het dan pas. „De kluizenaar van Laela" is de wat geheimzinnige titel van een pakkende, aangrijpende kleurenfilm, die Henk Mochel in op dracht van Stichting Wereldlepradag Nederland maakte. De film is bedoeld om heel Neder land te herinneren aan de tragiek van de 15 tot 20 miljoen melaatsen, die de wereld nog telt. Een ziekte, die in Europa sinds lang is verdwenen, maar in de tropen nog welig tiert. Een ziekte, die sinds mensenheugenis heeft bestaan, maar die nu genees baar isals er maar genoeg geld bijeen komt. De NOS op de ene en de TROS op de andere zender betekent nogal eens een probleemloze avond, waar niet zoveel over te schrijven valt. We hadden daarom onze hoop gevestigd op Kenmerk, de rubriek van de ker ken. En we werden niet teleurgesteld. Kenmerk deed uitstekend werk door aandacht te besteden aan het Wereld handels symposium. dat gisteren in Den Haag is begonnen als een soort generale repetitie voor de UNCTAD- III. Dat is de conferentie over handel en ontwikkeling, die in april in Chili wordt gehouden. Behalve enkele beelden in het jour naal lieten NOS en TROS dit voor de wereld uiterst belangrijke gebeuren onbesproken. Al moeten we niet on vermeld laten dat de NOS zondag avond een goede documentaire uit zond over ontwikkelingshulp. Goed werk van Kenmerk, omdat zoals de (Nederlandse) directeur van de voed sel- en landbouworganisatie van de VN. dr. A. Boerma, in de Ken- merkuitzending zei: De publieke op inie moet wakker geschud worden. Hij was zeer pessimistisch gestemd, omdat hij vond dat er in de rijke landen nog steeds erg weinig belang stelling gewekt is voor de problemen rata de arme landen, waarin twee&er-i de van alle mensen woont. Wij zijn even geschrokken van eert uitlating van Shell-directeur A'. D. Vas Nunes, dat we de hulp aan de arme landen moeten selecteren, om dat een aantal toch niet meer te red den is. Dat betekent dat je mijoenen mensen aan hun lot zal moeten over laten. Is werkeliik bewezen dat we echt niet kunnen helpen? De TROS hield zich gisteravond met heel andere problemen bezig. De ze omroep zond een aardige en hoogst merkwaardige science-fiction film uit over vliegende schotels. Ken nelijk om ons een beetje op te war men, liet de TROS een meneer Mole naar, amateur-sterrenkundige, een inleidend praatje houden. In deze ijd ontvallen ons een heleboel zekerhe den en de mensen zoeken daarvoor nieuwe, zei h\j. Daarom moesten we maar eens zonder vooroordeel naar defilm kijken en er na afloop een flinke boom over opsteken. Dat zal ongetwijfeld in veel huiskamers ge beurd zijn. Wij willen alleen te berde brengen dat we zeker weten dat de film erg veel geld gekost heeft. Dat weten we in ieder geval zeker en om dat we ran meneer Molenaar niet te vaak mogen zeggen dat we iets zeker weten, laten we het daar maar bij. H. L. HILVERSUM Vele kijkers zullen zich nog herinneren, hoe de VPRO- televisie verleden jaar de jonge Frie se boer Sjoerd van der Molen, die vol problemen zat met zijn veeteeltbe drijf, in contact bracht met dr. ir. S. L. Mansholt met wie hij een en ander kon bespreken. Hij zat toen ook erg in de zorg over het weggaan van zijn knecht, want hij zou er wel niemand voor in de plaats krijgen en dat zou inkrimping van zijn bedrijf beteke nen. Nu. precies een jaar later, is de VPRO weer met de camera naar Friesland gegaan en vanavond kunt u in de rubriek „Namens...." (21 uur- Ned. II) zien en horen, „hoe het Sjoerd verder ging". Een nieuwe knecht heeft hij toch gekregen, maar hoe staat zijn bedrijf er nu voor? Alvorens u naar die film gaat kij ken, moet u weten dat het de bedoe ling is, u direct te confronteren met een van de vele aspecten van de le prabestrijding, en dat hiermee geld van u wordt gevraagd: de Nederland se Middenstandsbanken en -spaar banken blijven daarvoor die avond tot 11.50 uur open. Maar er is ook een gironummer ten name Stichting We reldlepradag Nederland Den Haag: 343600. De kluizenaar van Laela is eigenlijk geen kluizenaar. Hij is een van de vele zendings- en missiewer kers, die hun leven hebben gegeven om zeer arme, vergeten en uitgesto ten zieken te helpen en waar het kon, te genezen. „VADER" Pater Piet van de Ven ging 41 jaar geleden naar Tanzania, werkte daar als geestelijke en medicus en bouwde ten slotte midden in de rimboe, op een verlaten oud koningsgraf, steen voor steen een dorp op voor lepralij ders. Zelf woont hij in een hutje, dat kleiner is dan elk huisje in dat dorp. Twee weken toefde de filmploeg, in gezelschap van prof. G. H. L. Zeegers, voorzitter van de Stichting, in dit dorp en het resultaat van bevindin gen en gesprekken met pater Van de Ven, die van zijn 300 dorpelingen de bijnaam „Vader die alles kan" kreeg is de heel mooi gemaakte kleuren film. Ditmaal is men eens afgeweken van het bekende patroon om veel el lende, veel wonden en verminkingen te tonen. Wel wordt de kijker bevan gen door de hoopvolle blijheid, welke dit dorp kenmerkt en die zo wezwilijk is dat zelfs herstelden die weg ge stuurd moeten worden om plaats te maken voor nieuw aangekomen zie ken. niet willen wegtrekken, maar een eigen dorp in de nabijheid heb ben gesticht. DANSEN In het ziekendorp is het een en al levendigheid. Ook verminkten wer ken ijverig en blijmoedig mee aan het stenen bakken en het daarvan huizen bouwen, zij dansen en zingen in de avond en altijd is de nu 68-jari- Van onze radio en TV-redactie HILVERSUM Columbo is niet a'ieen de titel van een nieuwe Ame rikaanse detective-serie waarmee de AVRO zaterdagavond op het scherm verschijnt, maar ook de naam van de speurder in de verhalen. Ter afwisse ling is hij nu eens een man die er sullig uitziet en rondrijdt in een af tandse auto, maar natuurlijk ont breekt niet de vlijmscherpe geest, die elk probeem feilloos tot oplossing brengt, altijd wint en nooit verliest. Peter Falk speelt deze slaperige in specteur die in de eerste aflevering schijnbaar niet op kan tegen de intel ligentie van de echtgenote van een ontvoerde en gedode steenrijke advo caat. De serie bestaat uit acht afleverin gen van ongeveer 40 minuten lengte. De AVRO zendt ze steeds op zater dagavond uit, zodat men op de twee de moet wachten tot 19 februari. Centrale antennes in Eindhoven voor 20 tv-programma's Van een verslaggever EINDHOVEN In Eindhoven zul len de komende jaren 12.000 huizen op enkele centrale antennes worden aangesloten, waarmee veertien tv- programma's plus zes lokale pro gramma's kunnen worden ontvangen. Bovendien kunnen daarmee stereo- programma's worden doorgegeven. De nieuwe netten zullen daarnaast met andere tot een stadsnet kunnen worden gekoppeld. De huizen die op de nieuwe anten nes worden aangesloten zijn van Phi lips en van een aantal woningvereni gingen. In Eindhoven kan men nu al zes tv-programma's ontvangen. ge pater de voorman. Zijn grote ver driet is, dat wel de vleklepra goed geneesbaar is, maar de knobbellepra nog onvoldoende. Zijn klacht, dat hiervoor zo goed als geen research wordt gedaan is, volgens de Neder landse lepraloog Dr. Leiker wat al te pessimistisch: de behandelingen ver gen kostbaarder medicijnen, maar hij zelf heeft in Oost-Afrika ook zeer ve le gevallen van knobbel lepra kun nen genezen. Als er maar geld, geld, geld is. Daarom hoopt ook hij op grote re sultaten van de Wereldlepradag, waaraan 150 landen meedoen. Een belangrijk onderdeel van de film vormt het prijsgeven van zijn levens geheim dat pater Van de Ven in het gesprek met Henk Mochel doet. Een zeer schokkend geheim: zelf heeft hij, jaren geleden, door besmetting de ziekte opgelopen. Misschien dat door het luisteren naar zijn verschrikkelij ke ervaringen ermee, het begrip voor de ons eigenlijk onbekende ziekte groter zal worden en zal leiden tot meer spontane hulp. Uiteraard wordt het ingezamelde geld niet alleen gebruikt om kleine melaatsenkolonies, zoals deze in Lae la, van medicijnen en apparaturen te voorzien, er wordt wetenschappelijk werk mee gesteund en ook dat van de reeds gestichte en nog te stichten me dische centra, waar ook binnenlandse studenten hun opleiding kunnen krij gen. De aanpak van de leprabestrij ding wordt steeds sterker, maar nog altijd vragen 15 tot 20 miljoen men sen om hulp. Vanavond te zien NEDERLAND I 10.4512.00 Schooltelevisie 14.0014.50 Schooltelevisie NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero, tekenfilm 19.10 Op losse groeven: gev. platen- programma met de Ned. Top-5 20.00 Journaal 20.21 De mens en de zee. filmrepor tage 20.30 En public Udo Jürgens 21.15 Misdaden uit Hartstocht, TV- serie 22.10 Licht op zilver, filmreportage over fotografie IKOR CVK 22.40 Leerhuis: gesprekken 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 Confrontatie Interviews met studenten van verschillende universiteiten 19.45 Vocaal ensemble: The Integrations 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Double Whoopee, film met Laurel en Hardy 21.00 Namens Sjoerd van der Molen, filmre portage 21.40 Mad in Sweden: amusementsprogr. navond te horen RADIO 1ANAVOND DONDERDAG 20 JANUARI Hilversum I. 102 m. NCRV: 10.30 Nieuws: 10Al Wereldpa- norima; 10 30 <S> Leger des HeUskwartler; 19.05 <S) KerH- orgelconcert: 19 35 <S) Tijd vrij voor muziek in vrije ujd: Koorzang en Vedel-Ensemble; 10 05 De kleine wereld, ver- votghoorspel30.30 (S) Radio Actief: gevarieerd programma; n 20 Avondoverdenklnf22.30 Nieuws; 22.40 Den Haag van daag; 22.50 Middelaar oL'en Joods Prediker?, lezing: 23.10 (S) Promenade-orkest en zang- solisten: 23.55-24.00 Nieuws Hilversum II. 290 m. AVRO: 10.00 Nieuws. 10.11 Radiojour naal: 10.30—10.0 Uitzending van DS '370: 10.00 (S) Amateurs musiceren: 19.25 Gesproken brief: IKOR: 19.30 kleur: vra gen rondom schrift en samen leving: AVRO: 20 00 Nieuws. 20.05 (S) Gelders Orkest met solisten: 21.30 (S) Bariton en plano: 22.00 (S) Lichte orkest met zanesollste. 23.30 Tour tol: informatief programma uit Parils: 22.55 Mededelingen. 23.20 (S) Muziek zonder po dium: serie uitzendingen over elektronische muziek: 23.55— 24.00 Nieuws. VRIJDAG 21 JANUARI Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws; 7.02 Het levende woord. 7 07 (S) Badlnerle: klassieke en moderne muziek tgr>: (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Ac tualiteiten: 0.24 Overweging: 0 30 Nieuws: 9 41 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; 10 00 (S) De beste plaat voor Uw stereokop: (10.30-t0.32 Nieuws); 11.00 Voor de zieken: 11.55 Me dedelingen: 12.00 (S) Van twaalf tot twee; (12.22 Wij van het land: 12.20 Mededelingen b.v. land- en tuinbouw; 12 30 Nieuws: 12.41-12-50 Actualitei ten; 13.00-13.05 Raden maar. 14 05 Schoolradio; 14.30 (S) in terlokaal op vrijdag: muzikaal mlddargmagazlne; (15.30-15.32 Nieuws); 17.00 Zonder grenzen: over missie en zending; 17.10 (S) Metropole-orkest; 17.25 Voor de kinderen; 17.30 Nieuws; 17.32 Actualiteiten; 18 00 (S) Licht ensemble met solisten. Hilversum II. 290 m. AVRO: 7.00 Nws en ochtendgymnas tiek: 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuzlek met reportages en Interviews, met om 8 00 Nieuws: om 011 Ra diojournaal en om 8.30 De groenteman; 9 00 (S) Moderne orkestmuziek; 9.35 Waterstan den: 9.40 <S) Koorzang: 10 00 Voor de kleuters; 10.10 Ar beidsvitaminen; 11.30 (S) Oor voor Azië: volksmuziek met commentaar: 1155 Beursbe richten; NOS: 12.00 Blik op de wereld: Informatief program ma; 12 30 Voor de landbouw: 12.40 (S) Licht orkest (gr.); 12.50 Recht en slecht, praatje; 13.00 Nws.: VARA: 13.11 Ac tualiteiten: NOS: 13.25 Toeris tische informatie: 13.50 Licht orkest <S); 14.25-14.55 Spiegel van Duitsland: Informatie en muziek: EO: 14.55 Shofar: maandelijks magazine van Is raël; 15.25 Koorzang; 15.35 Op dracht voor Israël: gesprek: 15.45 Perspectief: een korte overdenking; 15.57 Mededelin gen; VPRO: 16.00 VPRO-VrlJ- dag: reportages. Interviews, commentaren, berichten, tele fonische reacties en lichte mu ziek: (16.00 Nieuws: 17.55 Me dedelingen). Hilversum III. 240 m. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.02 Lichte vokale muziek; (9.00 Nieuws): NOS: 9 00 Nieuws; 9 03 Jan Corduwe- ner Show. met o.a. Europees Popparlemcnt: 10 00 Nieuws; 10.03 De Eddy Becker Show; 1100 Nieuws; 11.03 De Vincent van Engelen Show: VPRO: 12.00 Nieuws: 12.03 The Joe Blow Show; 13 00 Nieuws; 13.03 Felix Meurders Show; NOS: 14.00 Nieuws: 14.03 De Herman Stok Show. met o.a. Top Tien LP's; 15.00 Nieuws; 15-03 Hugo van Gelderen Show; 16.00 Nieuws: 16 03-10.00 Top-30; (17.00 Nieuws). 40 „Er is een dwarsstroom." Dietrich had deze woorden gespro ken en Burckhardt kon reeds de eerste tekenen voelen die er op wezen dat het schip van stuurboord naar bakboord begon te draaien. De Hydra, wier zwaar beproefde machines dof dreunden, begon zich chaotisch, als een stuurloze gyroscoop, door de wervelende golven te bewegen. Ziek van angst zag Burckhardt hoe Schnell worstelde om het vaartuig op de nachtmerrieachtige koers te houden, die Nopagos had voorge schreven, een koers die nergens heen scheen te leiden. De •veerboot slingerde te midden van het inferno van vloedgolven die, naarmate de dwarsstroom sterker werd, in alle richtingen rolden. Weldra werd het schip twee kanten uit gedreven naar voren door de zwoegende machines en naar de zijkant door de krachtige stroming uit het oosten. Enkele minuten lang hadden ze de sensatie dat ze helemaal niet vooruit kwa men totdat die illusie op bijzonder schrikbarende wijze te niet werd gedaan. Burckhardt had in de mening verkeerd dat de omvangrijke ontploffingen van water op vrij korte afstand het gevolg waren van reusachtige golven die tegen elkaar op botsten en vervolgens uit elkaar spatten, rrtaar toen het water even wat rustiger werd zag hij een reusachtige schaduw op doemen uit de duisternis en hij wist dat hij keek naar de bij na verticale voorkant van de zich loodrecht opheffende klip pen die hun de weg versperden. De branding explodeerde aan de voet van de klippen, waar de golven te pletter sloegen te gen de barrière. Vervuld van afgrijzen hoorde hij Dietrichs stem vlak bij zijn oor, een diep gedreun als het luiden van doodsklokken. „Ik schat dat we er zeshonderd meter vandaan zijn..." De Hydra besteeg de kruin van een golf en nu waren ze dichtbij genoeg om grote zeeën te pletter te zien slaan op de afschrikwekkende rotszuil. Troebel water spatte uiteen en verhief zich wel dertig meter boven de wervelende golfkam- men van de Egeische Zee. Burckhardt had een gevoel alsof zijn keel werd dichtgeknepen toen hij gefascineerd naar het schouwspel keek; de rots die zich in de lucht verhief, de uitlo pers aan de voet die zichtbaar werden als het water terug week, het opstijgen van de boeg van de Hydra, zo dichtbij nu dat het leek of ze met de volgende daling op die onwrikbare rotsmassa moesten slaan. Vanaf de deinende brug hoorden ze nu een nieuw, sinister geluid het bulderen van de zee die tegen het massieve bastion van het voorgebergte sloeg. Voor het eerst voelde Burckhardt zich gedwongen iets te vragen op het gebied van de navigatie. Hij moest zijn stem verheffen zo dat Schnell, die nog over het wiel gebogen stond, hem kon verstaan boven het huilen van de wind en boven het gebrul van het water dat tegen de rotsen beukte. „Wat is er fout gegaan? We zitten bijna boven op de kaap!" Schnell gaf geen antwoord. Hij draaide zich zelfs niet om toen Burckhardt een stap naar voren deed en Nopagos ruw bij een arm greep, terwijl hij scherp iets in het Grieks zei, proberend de man tot een bekentenis te dwingen door de on verwachtheid van zijn handeling. „We zijn er te dicht bij, nietwaar? U hebt het met opzet gedaan..." Nopagos stond volkomen stil, zijn lichaam onbeweeglijk in de greep van de Duitser. Toen hij zich omdraaide om de kolo nel aan te kijken, kwam Hahnemann de brug op, sloeg de deur achter zich dicht en wachtte. Nopagos sprak met waar digheid. „Denkt u dat ik m'n eigen mannen naar de onder gang zou voeren? Denkt u dat u de enige man bent met ver antwoordelijkheid omdat u een militair bent?" Hij keek naar de gehandschoende hand die zijn onderarm vasthield. „U doet me pijn, kolonel. Dit is niet het ogenblik om in paniek te ra ken. U moet het overlaten aan Schnell of mij het stuurwiel geven." Burckhardt liet zijn greep verslappen en trok zijn hand terug, terwijl zijn ogen nog steeds op de Griek gevestigd waren. 41 Er was geen spoor van triomf, niets dat wees op ver raderlijkheid in die standvastige blik; alleen een zekere gela; tenheid. Burckhardt was onaangedaan door de opmerking da zijn zenuwen het zouden begeven het was op het ogenblil niet van belang wat Nopagos dacht, zo lang hij maar d waarheid te horen kreeg. En hij geloofde hem. Door de schui ne stand van het dek vloog hij bijna languit over de bruj toen de Hydra weer overhelde, maar de soldaat die Nopago bewaakte ving hem op. Zich stevig aan de reling vasthoudeni luisterde Burckhardt naar Hahnemann, die rapporteerde da beneden alles ip orde was, maar dat meer dan de helft van d eenheid zeeziek was. Terwijl Hahnemann sprak wachtt Burckhardt op de klap die hem zou zeggen dat de veerboo tegen de rotsen zou slaan. De luitenant maakte zijn rappor af, groette en verliet de brug. Hij sloot de deur op het momen dat een zee over bakboord tegen de brug sloeg en hem onder dompelde. Een ogenblik vreesde Burckhardt dat hij wegge vaagd was, maar toen het water week hield Hahnemann ziel nog steeds aan de reling vast en hij maakte van het respij gebruik om naar beneden te springen. Het niet onverwachte nieuws dat hij had gebracht drukte Burckhardt teneer: binnen twee uur zou de eenheid aan lancf® gaan en misschien zouden ze op tegenstand stuiten. Voor zo'nJJy operatie moesten de soldaten in optimale conditie zijn en dAr^ helft van hun energie zou wel zijn verdwenen door de drukeüh van de tot nu toe doorgemaakte ervaringen en de reis wasi1 nog lang niet ten einde. In feite hadden ze het moeilijkste deelte waarschijnlijk nog voor de boeg. Een zucht onderdruk-ocj, kend draaide hij zich om om naar de klippen te kijken, maan H het enige wat hij zag was water.Even later verstijfde iedereen vet op de brug en de uitdrukkingen van gehypnotiseerde angstr^ werden in Burckhardts hersenen gegrift er volgde een^ langgerekt, schrapend geluid en het schip sidderde. Ze warei>n t< op de rotsen gelopen! De boodschap flitste door zijn brein toenail de motoren, die een slag gemist hadden, met tegenzin weerg"7 aansloegen en hij begreep dat dit het was geweest wat het0^ duivelse geluid en de trilling had veroorzaakt. Hij ving Die-ibu trichs blik op en de Abwehrman knikte, alsof hij wilde zeg-uur gen, 'ja, dit is gruwelijk'. Burckhardt draaide zich om en keek— naar voren toen het vaartuig omhoog klom, terwijl de water druppels naar beneden vielen en de toegang tot de golf weei zichtbaar werd. Binnen een paar minuten was hun positie ra dicaal veranderd. Ze lagen nu dicht bij de engte en ruim vrij van de klippên van Zervos. Maar binnen slechts enkele minu4 ten stonden ze tegenover een nog veel ernstiger crisis. De enorm krachtige dwarsstroom, die hen had doen vrijlopenj van de klippen dreigde de Hydra nu naar een nieuwe, ever totale vernietiging te voeren. Het Griekse vasteland lag enkele mijlen verderop naar het westen, maar vanaf de kust strekte zich een rotsketen uit naar de toegang tot de golf, een keteri die dicht genoeg bij de klippen van het schiereiland Zervo^ B eindigde om de toegang gevaarlijk eng te maken. Het enigeen bevaarbare kanaal werd, gevormd door de flessenhals, diejsc werd beheerst door de laatste rots in de keten. Burckhardt^ staarde grimmig naar die rots, terwijl de veerboot naar d^e toegang zwoegde. Huizenhoge golven verhieven zich tot hal ,ej verwege de rots en het uit elkaar spattende water vertroebel ,e] de de piek. Het leek alsof de rots op hen lag te wachten. e „Het is een geluk dat we het zogenaamde pad over de klip pen niet in ons schema hebben opgenomen," zei Eberhay. „Ito Tl kan me moeilijk voorstellen dat het een succes zou zijn ge- Jaa worden. Het zou wel eens moeilijkbeden hebben kunnen ople-B c veren te proberen de troepen aan de voet van de klip aaiiiij; land te zetten." ,D?( Wordt vervolgd11 HILVERSUM I nerv 19.05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Koorzang en Vedel-Ensem ble 20 05 uur De kleine wereld, vervolg- hoorspel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 22.50 uur Middelaar of/en Joods rPe- diker?, lezing 23.10 uur Promenade Orkest en zangsolisten HILVERSUM 2 AVRO 19 00 uur Amateurs musiceren 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Gelders Orkest metsolisten 21.30 uur Bariton en piano 22.00 uur Licht orkest met zangsolis te ALGIERS (UPI) Eldridge Clea ver is afgetreden als hoofd van de internationale afdeling van de Zwarte Panter-partij. Zjin opvolger Pete O'Neil weigerde berichten tegen te spreken volgens welke Cleaver naar de VS onderweg is om daar het Afro- Amerikaanse bevrijdingsleger te lei den. HILVERSUM Zaterdag zal Ad Langebent voor de actualiteitenru briek „Brandpunt" van de KRO een gesprek hebben met prins Claus. Het gesprek zal gaan over de ontwikke lingssamenwerking. Aanleiding hier toe is het symposium ter voorberei ding van de derde wereldhandelscon ferentie, dat de,ze week in Den Haag wordt gehoyden. Dit symposium is georganiseerd door de nationale com missie ontwikkelingsstrategie 1970-1980, waarvan prins Claus voor zitter is. 4RRE5T6REN, IW DE HANDBOEIEN AFVOEREN EN GEDURENDE DRIE 0AGEN EN NACHTEN EENZAAM 52. Diezelfde avond zaten professor Nosco en de kleine dwerg Asmar in hun vunzige achterbuurt- krotje. Ze hadden hun zee mansuniformen uitgela ten, want het was nu niet meer noodzakelijk nog langer rond te lopen in het marineblauw of met een baard om het gézicht. De professor hing achte loos te hangen tegen zijn verweerde schrijfbureau en lachte: „Heb je ooit zo'n steenezel gezien, As- mar? Die Verholen heeft ons laten lopen, zeg! Toen ik begon over sportiviteit, trok-ie helemaal weg van pure verrukking! De vent is nog stommer dan ik dacht!" „Ja, hihihi, zo is het," gichelde Asmar. „Hij is zó stom, dat-ie van voren niet weet dat-ie van achteren leeft. Haha! En met al zijn sportiviteit zal-ie tegenover mijn sluwheid niet ver komen!" Het rare kereltje huppelde nerveus heen en weer en grijnsde kwaadaardig. „Over sluwheid gesproken. Jonge, jonge, baa's, wat ben ik sluw! Wat ben ik doortrapt! Ik sta er soms zelf van te kijken! Weet je wat ik nou weer heb uitgedacht, baas?" Het afzichtelijke ventje hief vrolijk een grote karton nen doos omhoog, die stevig was verpakt in bruin papier. „Nou wat heb je daar wilde Nosco weten. Een stel andere kleren en een paar gloed nieuwe pruikjes," gniffelde het gedrocht veelbetekend. En wat deze nieu kleren en pruikjes met de zaak te maken hadden, dat werd weer het eer opgemerkt door een zekere P. C. Flopkes, die zijn droge, dagelijkse boter! verdiende als portier bij de Nationale Bank. De volgende ochtend name! e passeerden hem twee lieden, die hij al eens een keer eerder had gezien. I ar dacht hij ten minste, die argeloze P. C. Flopkes. Daarom zei hij niet te vkai en tikte hij beleefd tegen zijn pet. En dit „bekende" tweetal wandelde hfcei doelbewust voorbij en stevende rechtstreeks het grote bankgebouw binnen FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10