Wij zijn nog niet vertrokken... Veel enthousiasme voor actie „Trouw moet blijken" Nieuw geneesmiddel tegen infecties Studenten bezetten aula: erepromotie provisorisch Biafragelden naar Zuid-Ghana Voor plaatselijk hervormd kerkewerk „Fluistergalerij COM M ENTAAR Historici gevraagd in een bepaalde zin Derde Vuur-dag in Amsterdam Een ivoord voor vandaag F BEROEPINGSWERK Realiteitszin Gesprek moderame j™ UIT DE KERKBLADEN DINSDAG 18 JANUARI 1972 Van een onzer verslaggevers APELDOORN B en VV. van Apeldoorn hebben besloten de gelden, die januari 1970 in deze gemeente werden ingezameld voor Biafra. te bestemmen voor het „consultatie- bueau voor zuigelingen en kleuters", in Pramiso (Zuid-Ghana). Het geld wordt vrijdag aangeboden aan mejuffrouw B Bonekamp uit Nijmegen, die in Pramiso als ver pleegster werkt en die thans met ver lof in Nederland is. De Biafragelden werden destijds vastgehouden, omdat men bevreesd was dat ze in verkeerde handen te recht zouden komen. Hieraan is na derhand ruchtbaarheid gegeven, evenals aan een eventuele andere be stemming. Van de gevers heeft nie mand negatief gereageerd. B. en W. van Apeldoorn besloten het geld aan het Pramiso-project toe te wijzen na dat zij daarover van de werkgroep „Ontwikkelingshulp Jongeren Apel doorn" een rapport hadden gekregen. STEENWIJKERWOLD In het ziekenhuis in Meppel is overleden de 70-jarige H. B. G. Kleinsmit uit Steenwijkerwold, die met zijn fiets op de rijksweg aangereden was door een personenauto. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorbereidingen voor de financiële actie „Trouw moet blijken" in de hervormde kerk lopen bijzonder goed. Een zeer groot aantal gemeenten is hard aan het werk. Amsterdam bijvoorbeeld werkt bijzonder hard. Utrecht zet het groots op met een speciale krant. Dit vertelt ons ds. W. H. den Ouden uit Rotterdam, de organisator van deze nieuwe actie, die bedoelt het plaatselijke kerkewerk een flinke financiële injectie te geven. Kern van de actie is, dat in de loop van de volgende week allen, die als hervormd geregistreerd staan, per soonlijk bezoek krijgen, waarbij een envelop wordt overhandigd met een folder, een antwoordstrook en een antwoord-envelop. De week daarna wordt het antwoord opgehaald. Daar- hij gaat het nog niet om contant geld, maar om een toezegging wat men in (Van onze redacteur wetenschappen) AMSTERDAM Voor stafy- lokokken en tal van andere bac teriën die de mens goed ziek kunnen maken breken sombere tijden aan, gelooft de Amerikaan se geneesmiddelenindustrie Le- decle Laboratories. Gisteren in troduceerde het bedrijf in bijeen komsten met zijn Europese ver koopstaf en met de Nederlandse pers het nieuwe antibioticum minocycline. Antibiotica zijn van huis uit na- tuurstoffen die door bijvoorbeeld schimmels worden geproduceerd als verdedigingsmiddel tegen voor hen schadelijke micro-organismen. Som mige kunnen met succes die functie ook in het menselij klichaam uitoefe nen. iHet oudste en beroemdste voor beeld is penicilline. Al zo lang ze worden toegepast hebben antibiotica twee soorten moeilijkheden opgeleverd. Ten eerste helpen ze niet altijd en ten tweede kunnen ze nare bijwerkingen hebben. Dat een antibioticum niet tegen alle soorten ziekteverwekkers werkt is een "natuurgegeven": we hebben ze als het ware geleend van die schim mels en de beperkingen in het toe passingsterrein hebben we maar te aanvaarden. Aanzienlijk vervelender is dat bac teriën die wèl met succes te bestrij den zijn, op den duur vaak toch de strijd winnen. Zij worden in de loop der jaren resistent tegen het gebruik te middel, doordat bacteriestammen die het best bestand zijn tegen de nieuwe aanslag op hun leefmilieu, de overhand krijgen. De voor de mens hinderlijke of schadelijke bijwerkingen tenslotte, hangen weer met de natuurlijke af komst van de antibiotica samen. Ze zijn nu eenmaal niet gemaakt om binnen het menselijk lichaam te cir culeren, en wanneer ze dat toch blij ken te kunnen zonder zich te misdra gen is dat eigenlijk 'gewoon mee genomen'. Tegenover al deze moeilijkheden staat de geneesmiddelenfabrikant niet helemaal machteloos. Zijn onderzoe kers kunnen proberen kleine chemi sche wijzigingen in een antibioticum aan te brengen, en zo verwante stof fen te produceren met iets andere en dan liefst gunstiger eigen schappen. Zo is tegenwoordig een he le serie verschillende penicillines in gebruik. Lederle heeft hetzelfde ge probeerd met tetracycline, een stof waarvan een aantal 'natuurlijke' va riaties al jaren wordt toegepast. Men zocht naar een verwante stof, die werkzaam zou zijn tegen groepen bacteriën die nog niet waren aan te pakken, met name bepaalde stafylo- kokken die ontstekingen van lucht en urinewegen veroorzaken. In 1961 lukte dat met de (onge veer) vijfhonderdste variatie die werd getest. Nu, tien jaar en zeven miljoen dollar later, is het nieuwe geneesmid del rijp voor algemeen gebruik. Ge steund door onderzoek in 35 landen op in totaal 17.000 patiënten, meent Lederle dat minocycline op alle pun ten beter is dan zijn voorgangers. Het bestrijdt aanzienlijk meer soorten ziekteverwekkers en geeft duidelijk minder aanleiding tot resistentievor ming. Bijwerkingen zijn gering. (Als voorbeeld werd de massale be handeling van een Amerikaanse le gerplaats gegeven, om de daar uitge broken hersenvliesontsteking tot staan te brengen. Van de 10.000 mili tairen hoefde niemand door bijwer kingen ook maar een dag te verzui men wat natuurlijk ook kan zijn bevorderd door de normen die de mi litaire artsen daarvoor aanlegden). Met name ontbreekt de overgevoelig heid voor zonlicht die na toepassng 1972 voor het plaatselijke kerkewerk over heeft. Het ligt in de bedoeling, om deze actie aan het begin van elk jaar te herhalen. In heel veel gemeenten laat men steeds weer dezelfde (kleiner worden de) groep voor de totale lasten van de kerkelijke huishouding opdraaien, terwijl allen van de diensten die de kerk biedt, gebruik kunnen maken, zegt ds. Den Ouden. Men kan zich hierover opwinden, maar beter vindt hij het, dat men zich nuchter af vraagt, in hoeverre men deze situatie zelf geschapen heeft door te falen als gemeente van Jezus Christus. Is er in de hervormde kerk ooit een serieuze poging gedaan om de leden op te voe den tot financiële verantwoordelijk heid? „Wij willen alles op alles zetten om allen, die als hervormd te boek staan, aan te spreken op hun medeverant woordelijkheid voor de voortgang van de evangelieverkondiging. De mensen worden voor de keus gesteld: aan welke kant sta ik nu. Dat kan diep ingrijpen," aldus ds. Den Ouden. Zijn ervaring als predikant in het Rotterdamse stadsdeel Schiebroek heeft hem geleerd, dat het zin heeft, degenen die niet mee willen doen, toch elk jaar weer opnieuw te bena- Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. deren. Tal van voorbeelden zijn be kend. waar men na vier of vijf jaar te hebben geweigerd, plotseling toch ging Mjdragen. Andere kerken Wat de herhaling betreft: het is niet uitgesloten, dat deze actie in 1973 gesynchroniseerd zal worden met dito acties in de rooms-katholieke, de ge reformeerde en wellicht nog andere kerken. Het was namelijk voor ds. Den Ouden een verrassing uit de mond v an drs. B. Weterman. eco noom van het aartsbisdom Utrecht, te vernemen, dat de r.k. kerk met pre cies zoiets bezig is. Lts. e. Hazelaar, algemeen secreta ris van de gereformeerde kerken, deelde hem mee, dat deze kerken er zeer welwillend tegenover staan, om in 1973 tegelijkertijd een dergelijke actie voor de vaste vrijwillige bijdra ge te plannen. Hier hangt de zaak nog op besprekingen tussen het depu- taatschap voor financiën en organisa tie en het landelijk verband van commissies van beheer. Overigens legde ds. Den Ouden er alle nadruk op, dat het dan zal gaan om gesyn chroniseerd lopende acties. Het is dan dus bepaald niet zo, dat „al het geld in één grote pot gaat". Volgend jaar zal men ook de fout vermijden, dat de actie, zoals thans, vlak voor de jaarlijkse zondag van het werelddiakonaat wordt gehouden. In de kring van het werelddiakonaat bestaat de vrees, dat de collecte op deze zondag schade zal lijden door het samenvallen met „Trouw moet blijken". Dat hoeft niet, zegt ds. Den Ouden, want daar gaat het om een collecte en bij ons alleen om een toezegging. Overigens heeft het synodemodera- men de kerkeraden en predikanten een brief gestuurd, waarin gevraagd wordt, attent te zijn op deze coïnci dentie, zodat niet een van beide acties de dupe wordt, overwogen wordt „Trouw moet blijken" volgend jaar een maand later te houden. van andere tetracyclines vaak wordt gezien. Van grote waarde kan minocycline volgens de producent worden bij de bestrijding van de steeds "toenemende gonorroe. Behalve een veranderend seksueel gedragspatroon speelt ook de toenemende resistentie van de ver wekker tegen penicilline een rol bij de groei van deze (in Amerika na verkoudheid meest voorkomende) ge slachtsziekte. Een enkele dosis mino cycline geneest 90 tot 95 procent van de patiënten. Minocycline wordt onder de merk naam Minocin in de handel gebracht. Toelating in Nederland verwacht men dit voorjaar; in Amerika, Cana da en Zwitserland is het al goedge keurd. Ook al heeft de regering besloten geen verzoek te richten tot de procureur-generaal bij de Hoge Raad om een vervolging in te stellen tegen oud- minister Luns. toch leent de zaak zich wel voor kanttekeningen. Een voorlopige indruk is wel dat de aanklacht louter juridisch gezien weinig handen en voeten heeft. Als Luns het parlement en het Nederlandse volk met zijn verhalen over de afwikkeling van de kwestie-Nieuw-Guinea heeft misleid (en die verhalen waren niet altijd even exact, althans sterk subjectief en niet altijd gelijkluidend) dan is dat alleen politieke en niet strafrechterlijk fout. De aangewezen instantie om politieke feilen te controleren en zonodig maatregelen te nemen was en is het parlement. Bovendien: het is voorbij dat wil zeggen, dat het parlement nooit op de geëigende manier van zijn gevoelens in zaken als deze heeft blijk gegeven (bijvoorbeeld door een begroting van de heer Luns te verwerpen) en de heer Luns is al geruime tijd minister af. Het verzoek kan wel de aanleiding vormen voor het trekken van een andere conclusie, namelijk dat „Dr. P. G. Kunst schrijft ons: „Etoor de beknoptheid van het ver slag van de discussie over het onder werp: kerk en jongeren ter gerefor meerde synode kan een verkeerde in druk ontstaan zijn omtrent de door mij gebruikte uitdrukking „fluister- galerij". In het door mij aan de synode aan geboden rapport staat een uitdruk king over de „relatie-kerk en jeugd" op het plaatselijk vlak. Ik heb er op gewezen dat het beeld van de kerk plaatselijk vooral bepaald wordt door wat kerkeraad, predikant en gemeen teleden daar zeggen en doen. Dat gedeelte is in het verslag goed overgekomen. Maar dan mis ik het onmiddellijk daarbij aansluitende stuk: Er moet tussen kerkeraad en gemeente betere communicatie ko men. In mijn rapport noemde ik een „beraad", d.w.z. een al of niet offi cieel orgaan waar medewerkers in al le „werksoorten" in een gemeente ge legenheid hebben met elkaar het hele werkterrein te overzien en te helpen bijsturen als dat nodig is. Een plek dus waar gepraat kan worden of het in de gemeente goed gaat; of de delen aan hun trek komen. Toen daarover in de discussie vra gen kwamen heb ik bij de beant woording dat „beraad", of wilt U: die Ti j praatpaal, een f luistergalerij ge- het logischer en zakelijker zou zijn niet een noemd. in die contekst had het woord juridisch, maar een historisch onderzoek te laten geen enkele onaangename bijtoon die instellen naar de afwikkeling van de kwestie- door de vorm van het opschriftje kan Nieuw-Guinea krijgen. Wie haalt door de - te- meuw uuined. kens de waardeverandering eruit? Zo n onderzoek is daarom ook logisch, omdat in jn synode js ^it punt uitstekend 1969 aan de rijkscommissie voor vaderlandse ge- overgekomen. Het leidde zelfs tot een schiedenis een opdracht is verleend de publikatie ?-mendement laat ik maar verklap- voor te bereiden van alle officiële bescheiden be- pen.dat ik dit spontane voorstel bij- treffende de Nederlands-Indonesische betrekkingen tussen 1945 en 1950. De keuze van het laatste jaar tal is nogal willekeurig. Weliswaar is de motivering te gissen (1949 het jaar van de soevereiniteits overdracht, waarbij nog één jaar werd bedongen voor een definitieve regeling van de inmiddels gerezen kwestie-Nieuw-Guinea), maar het jaartal 1950 rondt niets af. De hele kwestie-Nieuw-Guinea moest juist toen nog komen. Het is dwaasheid om de afwikkeling van deze deelkwestie los te zien van de afwikkeling van de Indonesische kwestie. Niet in de eerste plaats de juristen, maar de historici moeten nu aan het werk hoewel ook te hopen is dat zij bij hun werk wel een gepaste haast maken (want de thans gepubliceerde docu menten lopen nog niet verder dan november 1945). AMSTERDAM De stichting „Vuur" houdt haar derde Vuur-dag op zaterdag 22 januari: N van tien tot vijf in de Zuidwijkkapel, Stadionweg 269. De sprekers zijn pater K. Dou wen s.j. en dr. K. J. Kraan, gerefor meerd predikant te Rotterdam. „Vuur" is een oecumenische op wekkingsbeweging. die de nadruk legt op de vervulling van de Heilige Geest, maar tevens van mening is dat het evangelie een wereldwijd per spectief heeft (aldus de omschrijving van de organisatoren). Op deze derde Vuur-dag is het the ma: de gaafheid en de kracht van de Heilige Geest, mee ook tegen de ach tergrond van de opwekking onder de hippies. Er is deze dag ook gelegen heid tot gesprek en voorbede. Doets niet langer full-timer bij VU AMSTERDAM ,Ir. C. A. Doets, gedelegeerd direkteur van de Vrije Universiteit in Amsterdam, zal bin nenkort zijn funktie als full-time be stuurder neerleggen en in dienst tre den bij de Overzeese Gas en Elektri citeitsmaatschappij (OGEM) N.V. in Rotterdam. De heer Doets blijft wel deel uitmaken van het huidige be stuur van de VU. Bij de invoering van een nieuwe bestuursvorm voor de VU, iets. wat binnenkort gaat gebeuren, zal de taak van het bestuur van de VU in grijpend veranderen, onder meer zul len dan de werkzaamheden van de gedelegeerd directeur ir. Doets gro tendeels overgaan op een nieuw te vormen college van bestuur. „Kom en zie", zegt Philippus tegen Nathanael. Maar als des Israëlietwaarin geen bedrog is" bij Jezus komt lezen we dat d Heiland zegt: Eer Philippus u riep, zag Ik u onder de vijgi boom. Eer wij de Heer zien, ziet Hij ons. Wij zoeken God niet, mat God zoekt ons. Wij hebben hem pas lief, als ons duidelijk gewoi den is, dat Hij ons eerst heeft lief gehad. Wij komen niet to Hem; Hij' komt tot ons. v jove Wij zijn vaak zo geremd. Meestal omdat Jezus niet zo'iibverwe1 digende werkelijkheid is, omdat onze ontmoeting met Hem nii W zo'n innig persoonlijk contact oplevert, dat de echte liefde in qjj?epr opbloeit. Een jongen, die verliefd is, kan nu eenmaal die lief ,n v niet verborgen houden. jen Maar er is ook soms een andere reden. Sommige mensen rij jiasl bang om van Christus te getuigen, omdat zij niet zeker zijn of aPlan aangesprokene wel uitverkoren is. Maar wat blijkt hier? Als Ph lippus zijn hart laat spreken, als hij uit zijn overvloed gaat getu feil gen, spreekt hij, omdat het hart van Christus gesproken heefiring Als Philippus spreekt, heeft Chrisius Nathanael al op het oog. I H< We lezen vandaag: 1 Samuël 222—26. wee: als eet Ar W lam de kritiek van de bezetters op mi nister Dc Brauw door de minister openlijk te prijzen voor zijn grote be langstelling van de Amsterdamse universiteit. Minister De Brauw hield een ver haal dat niet veel scherper Zou be hoeven te zijn om als tekst van een activistisch pamflet te kunnen die nen. Hij prees de verdiensten van de economische faculteit, maar hij wees ook op de eenzijdigheid waaraan de economen zich in het verleden schul dig gemaakt hebben. In hun streven om schaarste op te heffen, hebben zij nieuwe schaarste geschapen, aldus de zijn "doctorsbul, maar de cape waaropminister. In het verleden hebben de (Van onze ondenvjjsredactie) AMSTERDAM De ruim honderd studenten die gisteren de aula van de Universiteit bezet hebben zijn er niet in geslaagd de erepromotie van de Ameri kaanse econoom H. S. Houthak ker te verijdelen. Het belangrijkste wapenfeit waarop zij zich kunnen beroemen was dat de nieuwe eredoctor van de vijftigjarige economische faculteit het zonder „cappa" moest stellen. Hij kreeg wel zonder gewaardeerd heb! en de ge dachte zal in de brief die over de zaken van „Kerk en Jeugd" aan de een eredoctor recht heeft kon erepro- motor prof. dr. P. de Wolff hem niet omhangen. Die hing in de bezette aula. Daar hingen trouwens ook de toga's van de senatoren ongebruikt in de kast. Om ongeveer twee uur gistennid- dag trok een groep van 100 a 150 studenten de aula binnen. Een rode vlag en een spandoek met de aankon diging „bezet" maakten elke twijfel aan hun bedoelingen onmogelijk. De deuren werden gesloten opdat de vie ring van het halve eeuwfeest van de economische faculteit (bolwerk van de uitbuiting der arbeiders) niet zou kunnen doorgaan. Twee Amsterdamse agenten betrokken plichtsgetrouw de wacht bij de ingang van de aula. NAAR MAAGDENHUIS De verbaasde gasten werden door verwezen .naar het Maagdenhuis, het administratieve centrum van de Uni versiteit, dat naast de als aula in ge bruik zijnde Lutherse kerk ligt. In de hal van het Maagdenhuis (dat reeds historie maakte vanwege een andere bezetting) werden inderhaast wat stoelen en banken neergezet. De ere promotie kon zo alsnog doorgaan. Rector prof. dr. A. de Froe opende de vergadering met een protest tegen de aantasting van de vrijheid van vergaderen, en trotseerde vervolgens kerken wordt gezonden opgenomen worden. Mij onderzoek heeft mij ertoe ge bracht dat ik de relatie tussen de plaatselijke kerk en haar jongere le den in veel kerken als een zaak van de eerste orde wil aanbevelen. Om deze zaak nog eens te onder strepen vroeg ik om wat aanvullende berichtgeving." economen zich te sectariseh opgesteld. Zij waren teveel bedacht op economi sche vooruitgang en hebben te weinig oog gehad voor de schaduwkant van deze vooruitgang; schaarste aan lucht, water, ruimte, enz. Helemaal op dezelfde golflengte als de bezetters kwam hij overigens niet. In het open baar liet hij althans niets blijken van de sympathie voor de marxistische ideologie die zij in hun stencils ver kondigden. ADVISEUR De erepromotie van drs. H. S. NED. HERV. KERK Beroepen: te Huizen (N.H.): H. A. van Slooten te Nijkerk. Aangenomen: naar Delden: H. J. Vedder te Den Haag - Loosduinen; naar streekgem. Hoensbroek, Bruns- sum-Treebeek: E. W. M. Muntinga te Sprang-Capelle. Préekbevoegdheid: R. J. Delfos, Ina Boudier Bakkerlaan 85 K. 1312 te Ut recht. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Steenwijk, W. E. Hoekstra te Arapoti (Braz.). Beroepen: te Edam: W. van Ben- them, kand. te Amstelveen, te Ma- riënberg: kand. M. M. den Hollander te Klazienaveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Ureterp: W.' Pouwelse, te Apeldoorn, die bedankte voor alle andere beroepen. Beroepen: te Baarn: M. R. v.d. Berg te Oegstgeest. Dat de voorzitter van een vakverbond meer aan dacht vraagt voor het vele goede dat er in ons land op sociaal-economisch gebied tot stand is ge komen, is geen alledaags verschijnsel. Alleen al daarom kan de jaarrede die voorzitter Lanser voor de verbondsraad van het CNV heeft gehouden, opvallend worden genoemd. Die rede bevatte trouwens méér uitspraken, die binnen de vakbeweging vrij zelden worden ver nomen. Zo kritiseerde de heer Lanser de pogingen die hier en daar in werknemersorganisaties worden ondernomen om de klassenstrijd weer te introdu ceren. Symptomen daarvan zag hij in de wijze waarop sommigen over harde acties en stakingen spreken, en in de herinvoering van het ouderwetse begrip arbeider. Hier wordt, naar zijn oordeel, wat er in de afgelopen honderd jaar binnen de vak beweging is gebeurd, op z'n kop gezet. Het geeft eerder blijk van conservatisme dan van een voor uitstrevend beleid. Dit soort van uitlatingen, hoe juist ook. is waar schijnlijk n;et eesoh'kt om een bestuurder vpu PPri vakverbond bij alle groepen van werknemers ge liefd te maken. Daarom siert het de heer Lanser, dat hij zich er toch aan gewaagd heeft. Dit geldt evenzeer voor zijn kritiek op diegenen die zich in hun financieel-economische eisen on voldoende laten remmen door de ernstige econo mische problemen van de laatste tijd, waarvan de toenemende werkloosheid een maar al te zorg wekkend sypmtoom is. Duidelijk distantieerde de heer Lanser zich van de opvatting, als zou er alleen maar geprobeerd worden, de mensen eco nomische moeilijkheden aan te praten, die in werkelijkheid niet zouden bestaan en waarmee men dus geen rekening behoeft te houden. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zei, mag aangenomen worden, dat de voorzitter van het CNV bij het opstellen van zijn rede ook gedacht heeft aan het conflict tussen de metaalbedrijfs bonden. In elk geval zou dat conflict vermoedelijk SDoedig zijn opgelost, als allen die erbij betrokken 7iin, de van realiteitszin getuigende rede van de v> T ancor ter barie wilden nemen. non raa iet ven. V< van med Houthakker verliep verder zoals ieti#"611 re andere erepromotie. De ereprom *n tor schetste uitvoerig de verdiensti en van deze oud-leerling van de facu tcit. Dr. Houthakker is een van (^ng toonaangevende deskundigen op h nen terrein van consumptievraagstukke >er Hij woont reeds twintig jaar in Ami H rika en is daar hoogleraar aan Ha vard University. De afgelopen twf jaar is hij een van de economisd adviseurs van Nixon geweest. Na zi promotie dankte dr. Houthakker ni T alleen de faculteit, maar ook de an bassadeur van de Verenigde Stati die bij de plechtigheid aanwezig wa T) Prof. Houthakker (thans Amerikaa staatsburger) noemde het zeer uitzoi derlijk dat een land als Amerika buq P tenlanders de kans geeft een carriè "U als de zijne te maken. D Na afloop van de promotie vertro - ken de gasten naar de Nederland*™^ Bank, waar in de kantine een kof. buffet was aangericht. PO- met vrijzinnigen "Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het moderameP™ van de generale synode der Neder^err landse hervormde kerk zal vrijda >P° een gesprek hebben met het hoofdb^Po stuur van de vereniging van vrijzin'et nige hervormden. Dit gesprek is h#ull tweede in een serie, die het moders len men in verband met de toenemend rei polarisering binnen de kerk wil hotèuti den met spreekbuizen van „modal >rb teiten". Eind oktober was er een gaaflc sprek' met de hoofdbesturen van d!nog gereformeerde bond en de confessie iet nele vereniging. Op het programman staat voorts nog een gesprek met a Lei kritische predikanten van Septuagint] DJAKARTA (Reuter) Het Indj nesische leger heeft gisteren vijf tie studentenorganisaties ontbonden. ij studentenverenigingen hadden geprcj testeerd en gedemonstreerd tegen <S aanleg van een pretpark. Het pret park „Indonesië in miniatuur" is eè idee van mevrouw Soeharto en gaj 10,5 miljard roepiah kosten. Het legercommando voor het hefl stel van de vrede en de ooenbare o: 1 de heeft ook alle demonstraties e I massabijeenkomsten van student* verboden. Mevrouw Soeharto kwa: op het idee van een Indonesisch „Ma aa durodam" na een bezoek aan Disnej roo land in de Verenigde Staten. ïot E ie ün Ds. J. van Haaren uit Amersfoort gaf in De Saambinder, het blad van de gereformeerde ge meenten, te kennen dat hij in het getuigenis van prof. Van Niftrik c.s. een schuldbelijdenis over de situatie in de hervormde kerk heeft gemist. Ook vindt ds. Van Haaren de reactie van de opstellers van het getuigenis op de synodevergadering, waar in dit getuigenis werd besproken, slap. Een en an der zit ir. J. van der Graaf, een van de opstellers, niet lekker en in De Waarheidsvriend, orgaan van de gereformeerde bond in de hervormde kerk (waarvan hij de eindredacteur is), schrijft hij o.m. dit: „Nu zullen we de laatsten zijn die zeggen dat we geen schuld hebben aan de ontwikkelingen in onze kerk. Integendeel, we gevoelen ons zó één met deze kerk in haar schuld en in haar nood, dat we ons onmogelijk aan die schuld en nood kunnen onttrekken. En verder moeten we toegeven: ons spreken was vaak niet profetisch genoeg, we spra ken soms als we zwijgen moesten en we zwegen als we spreken moesten. Maar we zijn niet ver trokken toen we moesten blijven. Dat niet! Dat konden we niet en dat kunnen we niet. We zou den onszelf van slapheid beschuldigen als we ons aan de nood en de ontreddering van onze kerk onttrokken en we haar verlieten. Er is een stoerheid die ons niet ligt, een stoer heid die alleen maar zwaait met het zwaard van de afscheiding maar die in feite niets oplost. Ds. Van Haaren zou over onze kerk vele dingen kun nen schrijven waarover wij ons als kerk moeten schamen en waarover wij bedroefd zijn. Wij zelf zouden, maar dan van binnenuit, nog veel meer kunnen noemen dan hem ooit mogelijk zou zijn. Maar Gode zij dank kennen we in deze kerk óók iets van de vreugde van het belijden en van de vreugde van de zegen die het Woord van God, dat niet gebonden is, bewerkt." In Contact met onze luisteraars, het maandblad van het Pastoraal Centrum Radiogemeente van ds. G. Toornvliet, komt de vraag naar de opvol ging van deze predikant ter sprake in een verslag van een vergadering van medewerkers. Wij cite ren: hl „Een vraag die telkens opduikt is: als ds. Toorn vliet er niet meer zal zijn of het werk niet langer kan doen, wat dan? Deze vraag heeft ons bezig gehouden zonder ons te benauwen. We hadden in de kerk willen blijven juist voor de continuïteit van het werk. Ds. Toornvliet antwoordde dat we deze weg niet gezocht hebben en dat we nu we in deze positie zitten ons vol vertrouwen aan de lei ding van God moeten overgeven. Bovendien hopen en bidden velen dat God mensen zal geven met dezelfde Geest bezield, met dezelfde bewogenheid voor alle mensen en alle gekneusden, die in de kracht van God het evangelie kunnen vertolken voor de moderne mens. Wanneer er een paar van zulke mensen zouden i)d V"o: F E uii worden gevonden (het is niet noodzakelijk dat ze en een academische opleiding gevolgd hebben!) die 're openstaan voor de problemen van de modernepos mens en tegelijkertijd willen luisteren naar de Geest van Christus en bereid zijn hard te werken, we dan is ds. Toornvliet bereid om deze mensen een eu; opleiding te geven, zodat ze eerst met hem kunnen samenwerken en later het werk kunnen over nemen. Een bezield predikant zou ook zeer wel kom zijn. De aanwezigen stemden hiermee in op voor waarde dat eventuele studenten of evangelisten ch uit dezelfde Geest van Christus zouden leven als de radiopastor." In het lutherse blad ELK wordt aan kerkmusi cus dr. Willem Mudde gevraagd: pleit u van kerk- ul muzikaal standpunt uit gezien voor het zelfstandig voortbestaan van de lutherse kerk? De heer Mud- en de antwoordt: „Ik wil u openhartig zeggen dat ik een poosje sterk geijverd heb voor een evangelische samen- nd; werking, voor mijn part in een evangelische kerk. Recente ervaringen nopen mij er echter toe thans te verklaren dat wij onze identiteit, ons theolo gisch denken en ons kerkmuzikaal denken zeker niet mogen opgeven. De lutherse opvatting over de plaats van de muziek naast de theologie is in Nederland nog altijd uniek. Wie meent dat die in de hervormde kerk en elders wel al is doorge drongen, vergist zich deerlijk, verkijkt zich op en- kele personen of groepen van kleine omvang. Wijr staan hierin volkomen alleen en mogen dit zeker niet laten verdwijnen. Ook anderen zouden dit be treuren. Het is onze bijdrage aan de oecumene, en die moeten we dan ook, trouw op onze post, leve- mm 1 Ea lor ld

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2